Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ateizmus prosazovaný státem je horší, než stejně prosazovaná víra

Náš národ prožívá zlatý věk, to je nepopiratelný fakt, který odmítají přijmout jen věční čeští skeptikové a "ubožáčci" stěžující si na vše kolem sebe. K materiálnímu strádání je odsouzena jen nepatrná část obyvatel, která si svou situace ve většině případů přivodila sama, nebo je s ní dokonce spokojena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rohatey

Tož i komunistické "chyby" již neexistují

"Církevní chyby, kterých se dovolávají (inkvizice, pogromy apod.), již neexistují a většina církví hlásá mír a porozumění"

Komunisté jsou také prý už dnes mírumilovní nechtějí znárodňovat nechtějí ani politické procesy.8-o Je ovšem otázka co by tihle fanatici řídící se nikoliv rozumem ale vírou konali  kdyby měli možnost zase neomezeně vládnout.

0/0
12.4.2009 19:05

proLogos

Re: Tož i komunistické "chyby" již neexistují

Inkvizice byla krokem vpřed ve středověkém soudnictví - souvisí to i s těmy pogromy: ve středověku byl prostý člověk jednoduše manipulovatelný a magie či různé přežívající pověry tomu nahrávaly. Hrozil rychlý vznik později nekontrolovatelných radikálních hnutí a sekt (Albigenští, valdenští, husité). Inkvizice soudila ty nejzávažnější v zárodku a předcházela masovým nepokojům. Upozorňuji, že dobové světské právo a době poplatné udržování pořádku světskou mocí se s velmi kulturními pravidly I. soudu nedá vůbec srovnávat! Zneužívána byla minimálně, za 400 let praxe má na svědomí cca 32000 upálených (Ti nenapravitelní). Upalovalo přitom světské rameno, Inkvizice pouze shledávala provinění různé váhy.

Pogromy nelze ve velké většině dávat za vinu církvi. Hlavně to jsou nesnášenlivost společnosti či ekonomické důvody.

Hrooomady předsudků a mýlek k těmto tématům!!

0/0
14.4.2009 0:11

Alqarin

názor

No tak tedy, některými tvými názory se shodnu, ale na druhou stranu nechápu, proč ta obhajoba církve a víry? Některé věci si i protiřečí, jednou píšeš, že ty hrozné věci jako upalování, činy inkvizice apod. už se odehrály a dnes jsou minulostí. To je pravda, ale už to samo zpochybňuje podstatu víry a pokud se toto mohlo odehrát, zřejmě neexistují pravidla ani spravedlnost a víra nemá smysl. Každopádně říkáš, že se na to jakoby nemáme ohlížet a na druhé straně zase že bez církve by spousta věcí nebyla, že ve středověku inspirovala a shromažďovala moudra. To je pravda, ale to, že dnes už není tím, co bývala, je přirozený vývoj. Máme se ohlížet na to dobré, co nám přinesla a to špatné pominout? Je pořád spousta důvodů obracet se k Bohu, ale dnes jsou velmi odlišné od těch před 1000 lety. Nechci nikomu nic brát, jen říkám, že spoustu věcí kolem církve považuji osobně za nesmyslnou, ovšem to je můj názor, samozřejmě. Jinak tohle není myšleno negativně, chtěl jsem jen přihodit další názor...

0/0
12.4.2009 13:25

proLogos

Re: názor

Snaha o objektivní názor, OK =)

Beru ho plně, i když je z něho pořád cítit tu nedůvěru (nechci říci averzi), která je prostě společnosti směrem k církvi vrozená. Jedná se o takový "pocit", že církev je špatná, zpronevěřená - ten pocit ovšem vychází ze systematického přibarvování negativ, pomíjení pozitiv, přepisování dějin, pomíjení historického kontextu popř. odlišných kulturních kořenů různých událostí.

Vůbec nechci říci, že se jedná o dějinné spiknutí, ale počínaje humanizmem a sekularizmem, společnost se stále ostřeji vymezuje proticírkevně a fakta se pomíjejí. Součástí společnosti je každý člověk, a ten mnohdy jen přijme "pocit" a nezkoumá, neprověřuje.

Špatné, stejně jako dobré nelze pominout - a z obojího lze čerpat pouze +. Podstatu víry nezpochybňuje nic. Církev je společenství lidí, a reflektovaní jedinci mnohdy v dějinách prostě lidské chyby udělali. Celek se ale vždy vrátil na správnou cestu - a to úplně lidské není.. Bůh je třeba pro pevné zakotvení jedince/společnosti!

0/0
14.4.2009 0:26

Alqarin

Re: názor

Nedůvěra a snad i ta averze by tam byla, vždycky bych rád psal nestraně, ale ono ouha, začnu se vášnivě přít. Každopádně když nahlížím na víru z hlediska dějin, nemyslím, že by byla nezpochybnitelná. Jak píšeš, dnes už jsou náhledy jiné, ano, ale nejsem si jist tím, že by nám společnost určovala nějaké názory, a pokud by tomu tak bylo, je to čistě přirozený vývoj, sem jsme to jako lidstvo dopracovali. Nechci označit víru jako něco přežitého, ale ona se tak může jevit. Věci přicházejí a odcházejí a pokud v dnešní době víra slábne, neviděl bych to ani jako pozitivum či negativum, pouze jako současný trend. Připadá mi, že víra je dnes záležitostí statistik. V naukách o světadílech či státech si čteme procentuální zastoupení různých náboženství a bereme to jako samozřejmost, přičemž tři nejsilnější z nich se považují za jediné správné. A kde je pravda? Jak se má člověk rozhodnout pro to či ono? Je to všechno na dlouhé povídání, vydalo by to na slušnou diskuzi, která se sem zdaleka nevejde.

0/0
17.4.2009 16:41

proLogos

Re: názor

Křesťané razí názor, že Písmo je zjevené - odráží se tam Boží dílo, ne lidské, byť ho lidé napsali. Jako zjevené potom předznamenává vývoj lidstva v celém horizontu, tedy platí bez výjimky.

V čisté křesťanské víře není nic, co by se dalo zpochybnit jako omezující ve špatném slova smyslu. Jistá omezení jedince přece musí existovat ve prospěch celku-společnosti a směrem k bližnímu.

Je třeba rozlišit "víru-ideální náboženství" a "reálné náboženství", které je vždy více či méně interpretací jednotlivých lidí (každý se svou osobností). Ano, nepopírám, že na základě této (více či méně viditelné) individuální interpretace se stalo mnoho zlého, ale nelíbí se mi odsouzení ideální-pravdivé víry, na základě chyb, ke kterým se zase chybami dospělo.. K ideálu se snažíme propracovat celý život..

Statistiky jsou kravina. I když se v ní leckdy samy církve vyžívají, tak podle mě slouží spíš k posuzování církví sekularizovanou společností (utvoření si názoru na ně, legitimita, váha jejich názoru, atd.).

0/0
22.4.2009 14:57

Johnnie Walker

JE VIDĚT ŽE HODNĚ LIDÍ

rádo mluví do něčeho, čemu vůbec nerozumí a ani se nesnažili nikdy to nastudovat a pochopit.... Viz názory některých lidí dole na víru... Není to o tom, že někdo věří na Ježíška....pokud to někdo takto chápe je marné  s ním mluvit takřka o čemkoliv. Je zajímavé, že dnes každej toleruje teplý a prostitutky, ale nedokážou tolerovat člověka, kterej má k něčemu respekt a něčemu věří....:-)

0/0
10.4.2009 20:26

Hail Eris

Re: JE VIDĚT ŽE HODNĚ LIDÍ

homosexualove ani prostitutky nejsou nebezpecim pro civilizaci, zdravy rozum ani nemaji na svedomi miliony umucenych

0/0
10.4.2009 20:38

Mlzule

Re: JE VIDĚT ŽE HODNĚ LIDÍ

No nevím, jestli jsou nebo nejsou nebezpečím pro samotnou civilizaci, jejich zvyšující se výskyt však v dějinách vždy značil úpadek zmíněné civilizace.

0/0
10.4.2009 21:35

proLogos

Re: JE VIDĚT ŽE HODNĚ LIDÍ

Miliony umučených mají na svědomí prokazatelně pouze lidé Bohu odbojní/nevěřící. Naopak tento počet obětí nelze spojit s jakýmkoli křesťanským názorem.

Zase tu je ta neurčitost - to přesvědčení z nálady okolí, že něco je špatné... Bez argumentu, bez důkazu, bez opodstatnění.

0/0
14.4.2009 0:32

zelený banánovník

konečně chytrej student

sice články nečtu, jenom titulky, ale tohle si zaslouží palec horeR^

0/0
10.4.2009 14:24

ferdapytlik

Re: konečně chytrej student

8-o  ... copak stát prosazuje ateismus? Máš nějaký konkrétní příklad, kdy dává "stát" přednost ateismu před vírou?

0/0
14.4.2009 0:26

_Pixie

V každé sekulární

společnosti jsou politika a náboženství od sebe odděleny. Stát by tudíž neměl prosazovat nic a nechat rozhodnutí na každém jedinci. Jen nevím, proč se autor domnívá, že být věřícím a zároveň např. humanistou či příznivcem EU jsou dva neslučitelné směry. Vždyť to spolu vůbec nesouvisí - víra je věc soukromá.

0/0
10.4.2009 14:04

bar.budo

Re: V každé sekulární

... pokud někdo v dospělém věku věří na Jéžiška je to pochopitelně jeho soukromá věc ...

... pochopitelně to příliš nezveřejňuje ...

... mohl by třeba přijít o řidičák ...

0/0
10.4.2009 14:15

Johnnie Walker

Re: V každé sekulární

někdo je trochu mimo, že? ;-D

0/0
10.4.2009 20:29

Johnnie Walker

Re: V každé sekulární

Přesně! R^R^R^R^R^R^R^R^

0/0
10.4.2009 20:28

godys

+

:-)

0/0
10.4.2009 13:33

Mlzule

Když se podíváme na mapu světa,

zjistíme, že nejsvobodnější, nejbohatší, nejvyspělejší, nejtolerantnější ... země jsou země stojící na křesťanském základu.

0/0
10.4.2009 13:01

Hail Eris

Re: Když se podíváme na mapu světa,

myslis jako vatikan? :P

0/0
10.4.2009 13:12

Mlzule

Re: Když se podíváme na mapu světa,

Myslím Evropu a severní Ameriku. To jou bašty křesťanství. Taky Izrael, ten s tím souvisí. Jakousi vyjímku tvoří Japonsko. Tam křesťanství nebylo nikdy nějak zvlášť vepředu.

0/0
10.4.2009 13:21

kostej_

Re: Když se podíváme na mapu světa,

Japonsko, podobne jako Korea, Hong Kong atd. jsou nebo byly "krestany" okupovany poslednich par desitek let, shodnych s jejich ekonomickym vzestupem.

0/0
10.4.2009 13:28

mm.strange

Re: Když se podíváme na mapu světa,

v Japonsku snad uctívají Budhu né?

0/0
10.4.2009 14:26

Hail Eris

Re: Když se podíváme na mapu světa,

ziju v evrope a severni americe cely zivot, ale nejake basty krestanstvi jsem si nevsiml. kde se schovavaji? obzvlaste v ceskem kontextu to zni ponekud smesne. krestana aby tu clovek pohledal :) nastesti

0/0
10.4.2009 13:31

_Pixie

Re: Když se podíváme na mapu světa,

a je snad ČR "nejsvobodnější, nejbohatší, nejvyspělejší, nejtolerantnější"?

0/0
10.4.2009 13:54

bar.budo

Re: Když se podíváme na mapu světa,

... rozhodně je dost tolerantní a vyspělá, přepadá jinověrce jen sporadicky ...

0/0
10.4.2009 13:56

Hail Eris

Re: Když se podíváme na mapu světa,

CR je soucasti EU, ktera je

samotna CR k tomu ma pomerne blizko

zil jsem v evrope i v usa vsude mozne, a ac jsou na mnohych z tech mist krestane castejsim jevem nez v cr, nic z toho bych neoznacil jako bastu krestanstvi - vsechny ty bohate, vyspele a svobodne staty jsou prisne sekularni R^EU

0/0
10.4.2009 13:56

bar.budo

Re: Když se podíváme na mapu světa,

... protože z Boží vůle vydrancovaly ten zbytek ... vůle ...

0/0
10.4.2009 13:16

wallster

já věřím v abrahama lincolna

na těch krásných zelených bankovkách :-)

0/0
10.4.2009 9:19

Hail Eris

V boha veri predevsim mene inteligentni lide

tzv. ovce :-P

0/0
10.4.2009 8:45

dr. Phill

Re: V boha veri predevsim mene inteligentni lide

Zmiz ty cubko(Y)

0/0
10.4.2009 12:54

Hail Eris

Re: V boha veri predevsim mene inteligentni lide

dekuji za nazornou ukazku :-)

0/0
10.4.2009 13:13

_-1-_

Re: V boha veri predevsim mene inteligentni lide

;-D   ... R^

0/0
10.4.2009 13:19

_Pixie

Re: V boha veri predevsim mene inteligentni lide

takže každý americký prezident je "ovce"?

0/0
10.4.2009 13:54

Hail Eris

Re: V boha veri predevsim mene inteligentni lide

kazdy jsite ne, ale takovy bush byl ovecka par excellance :)

0/0
10.4.2009 14:00

_Pixie

Re: V boha veri predevsim mene inteligentni lide

takže: někteří lidé, kteří věří v Boha, jsou ovce a někteří ne. A někteří lidé, kteří v Boha nevěří jsou ovce, a někteří ne :-)

0/0
10.4.2009 14:07

Hail Eris

Re: V boha veri predevsim mene inteligentni lide

bavime se tu o krestanskem bohuá, i kdyz to neni explicitne receno :)

0/0
10.4.2009 14:08

zeleny.ropak

Víru nikomu neberte.

To, že někdo v něco věří je jeho osobní věc. I atheizmus je víra. Atheista věří tomu, že neexistuje bůh. Křesťan věří, že bůh existuje. Nejhorší na tom je, že obě strany obtěžují své okolí tvrzením, že ta jejich víra je ta pravá. Žijeme  v demokratické společnosti(alespoň se to tvrdí);-D tak  nechejme každému jeho  víru, ať si křesťan věří v Boha, že ho bůh spasí za hříchy, které za celý život nadělal. Rybář, že chytí kapra, zahrádkář, že mu vyroste mrkev. A atheista, že pokud sám pro sebe něco neudělá, bude mít kulový. Mně se sice nejvíce líbí formulka, kterou křesťané často používají a to "pomož si sám a pán Bůh Ti pomůže". Akorát jí nerozumím. Když si pomohu sám, proč mám očekávat pomoc ještě od Boha? Teď nevím, jestli jsem atheista nebo křesťan. Ve škole v náboženství se mi líbily Biblické dějiny.  Ale tyhle zfanatizované děti mi dělají starosti. V každém z nich vidím Jana Palacha.

0/0
10.4.2009 8:18

Hail Eris

Re: Víru nikomu neberte.

jsem ateista a neverim v nic. jsi na hlubokem omylu. neverim ani v neexistenci boha - proste me buh nezajima, nepotrebuji ho, je to nepodstatna pohadkova bytost asi jako rakosnicek. vic nemam potrebu se jim zabyvat a uz vubec nemam potrebu mu venovat jakoukoliv formu viry

0/0
10.4.2009 8:47

MSL314

Re: Víru nikomu neberte.

Tak tomu opravdu nerozumím. Věříte v NIC, nebo nevěříte v NIC, tedy věříte v NĚCO?

Dále říkáte, že nevěříte v neexistenci Boha... Tedy věříte v jeho existenci? Jsem z toho poněkud zmaten...

0/0
10.4.2009 11:12

Hail Eris

Re: Víru nikomu neberte.

pokud je tvuj svet tak cernobily, ze chapes jenom extremy "verit v bohat" a "verit v jeho neexistenci", je mi te urpimne lito. ja ziju ve svete barevnem :)

0/0
10.4.2009 12:40

MSL314

Re: Víru nikomu neberte.

Můžete mi tedy nastínit příklady těch barev... (třeba: věřím trochu, věřím občas, ...)? Otázka "Věříte v Boha?" je totiž uzavřená, tedy odpovědí je podle mě buď ano, nebo ne. Jiná by byla otázka "Co (kdo) je Bůh?"

0/0
10.4.2009 13:26

Hail Eris

Re: Víru nikomu neberte.

neverim vubec - k bohu nemam zadny vztah, pokud zrovna nediskutuji s nejakym nabiozenskym fanatikem, vubec mi neprijde na mysl. ani v pozitivnim ani v negativnim smyslu. proste me nezajima. povazuji ho za pohadkovou bytost, navic trosku nevkusnou. tedy jsite chapes, ze v nej neverim. taky ale neplati, ze bych veril, ze neexistuje. mozna existuje - neexistenci nejde vedecky vyvratit (protoze neni definovan jako vedecka teorie). ale i kdyby existoval, je mi proste u (Y). dokud o sve existenci nepredlozi nejake padne dukazy :-P

0/0
10.4.2009 13:35

MSL314

Re: Víru nikomu neberte.

Promiňte, pokud si myslíte, že jsem náboženský fanatik, tak v diskusi nebudeme pokračovat. Nechci, abyste si myslel, že Vám chci nutit svůj pohled nebo dokonce svoji víru.

0/0
10.4.2009 13:50

Mlzule

Re: Víru nikomu neberte.

Takovýto kec by bodoval i v politice. ;-D

0/0
10.4.2009 21:42

bar.budo

Re: Víru nikomu neberte.

... v kterého boha? V Kabibonoku?

0/0
10.4.2009 13:36

_m-

Re: Víru nikomu neberte.

R^

0/0
10.4.2009 11:33

Celebix

Re: Víru nikomu neberte.

Ateismus je asi taková víra jako nesbírání známek hobby...

0/0
10.4.2009 13:38

Hail Eris

Re: Víru nikomu neberte.

;-DR^

0/0
10.4.2009 13:38

J i ř í

Klobouk dolů!

Mám velkou radost, že se mezi mladými najdou takhle rozumní lidé, kteří na rozdíl od většiny diskutujících zde mají velký rozhled.

0/0
10.4.2009 8:17

Fi1618

Re: Klobouk dolů!

Plně souhlasím :)

0/0
10.4.2009 10:16

Najdete na iDNES.cz