Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Tisícovka lidí protestovala v centru Prahy proti potratům

Prahou prošel Pochod za život. Asi tisíc dospělých i dětí s bílými kříži a transparenty v několik set metrů dlouhém průvodu dali najevo svůj nesouhlas s potraty. Průvodu předcházela mše v kostele sv. Jiljí, odsud se lidé pomalu přesunuli přes Staroměstské náměstí na Václavské náměstí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

edelcacao

černoprdelníci?

;-D;-D

0/0
31.3.2009 13:48

proLogos

Re: černoprdelníci?

Nedomnívám se, že se tu některý z nich zdržuje... =)

Pokud ale nepohrdneš smát se řadovýmu fanatikovi a zpátečníkovi, jsem ti k službám.

0/0
31.3.2009 13:57

doktor_bota

Re: černoprdelníci?

Já se obávám, že jakákoliv debata je se zastánci absolutního zákazu potratů naprosto zbytečná.

0/0
31.3.2009 18:44

proLogos

Re: černoprdelníci?

Naopak, z vlastní zkušenosti vím, že je mnohdy velice plodná - byť v této diskuzi již vyčerpaná. Veškeré názory shodující se s učením církve jsou již popsány a ZDŮVODNĚNY níže.

Zákaz potratů musí vycházet z nálady ve společnosti, ne jí být vnucen (tím pádem ve skutečnosti obcházen). Společnost musí pochopit, že je to v naprosté většině zbytečné zvěrstvo (opakuji, nesoudím kritické případy - znásilnění atd.) a nastavit se pro přijetí a ulehčení situace matce s dítětem.

0/0
1.4.2009 7:09

jeen

hmmm

Shromáždění nepovedených potratů?

Rv

0/0
31.3.2009 10:14

hash55

Re: hmmm

Spise blbcu bez vlastni hlavy

0/0
31.3.2009 11:19

Hery Potrovka

Re: hmmm

;-D;-D

0/0
31.3.2009 18:41

hlnocd

K cemu je dobra cirkev?

Nevidim jediny udovd proc si zde takovehoto parazita zivit. Lide k tomu aby verili cirkev nepotrebuji. Dnes jiz neni stredovek kdy jeste cirkev jakys takys vyznam mela. Proc stavajici majtek nerozdat mezi jednotlive farnosti a cirkev jako celek rozpustit nebo zredukovat na minimum. K cemu potrebuje kostel nake globalni zastreseni nake obrovske organizace?

0/0
31.3.2009 9:48

houff

Re: K cemu je dobra cirkev?

S tím nesouhlasím. Proč brát lidem obecně jakoukoliv víru v cokoliv.. Jde o to, co jim pod tou vírou pak vtloukám do hlavy.

0/0
31.3.2009 10:11

jeen

Re: K cemu je dobra cirkev?

např. víru, že ušetřenou třicetikorunou dosáhneme blahobytu

:-©

0/0
31.3.2009 10:16

houff

Re: K cemu je dobra cirkev?

R^;-D    i takovou....

0/0
31.3.2009 12:05

proLogos

Re: K cemu je dobra cirkev?

Ano, chápu tvůj velice rozšířený - a plně pochopitelný názor.

Lidé k tomu, aby věřili církev potřebují. Možná stále plně nechápete dění v církvi: Církevní hierarchie povětšině usměrňuje věřící od jejich nesprávných názorů ohledně Bible a křesťanské nauky.

Osobně beru náboženský extremizmus jako produkt přemýšlení řadových lidí, kteří (oproti kněžím) nejsou schopni vnímat katolickou nauku jako celek, který nikomu neubližuje, ale respektuje a snaží se kultivovat. Založení C., (společenství lidí), Kristus výslovně svěřil apoštolovi Petrovi. Z dalších textů Nového zákona vyplývá, že církev tu je kvůli tomu, aby byla zachována oslava Boha, aby se věřící vzájemně posilovali v těžkostech, pomáhali si, a vzájemně se ve víře podporovali setkáváním se. Odtud ty "kostely".

"Organizace" má výhody v tom, že podněty shora se výborně šíří. A znovu: Jde tu především o výzvy k zachovávání základních článků víry, výzvy k pomoci potřebným; stě zastřešuje společenství 1 mld. lídí stejného názoru.

0/0
31.3.2009 10:41

Pan Navratil

Re: K cemu je dobra cirkev?

"od jejich nesprávných názorů ohledně Bible a křesťanské nauky" -  to stačí :-)

0/0
31.3.2009 14:01

proLogos

Re: K cemu je dobra cirkev?

Ano. Jde tu přesně o to, z čeho církev neustále obviňujete - z nedostatku respektu k ostatním a snahy vnutit vám naše "pofidérní pravidla a zákazy".

Přesně k tomu zúžené vidění katolické nauky svádí - právě kněží rozšiřují toto vidění směrem k respektu a mírnění unáhlených soudů.

Ještě byste mě chtěl chytit za 1 nebo 2 slovíčka, Pane Navrátile? :-)

0/0
31.3.2009 14:08

houff

letos bylo mnohem víc lidí než loni - kolem 2 tisíc...

Přibylo totiž zhruba tisíc potratů.....

0/0
31.3.2009 9:21

Semper2

letos bylo mnohem víc lidí než loni - kolem 2 tisíc

nejde o to zakazovat potraty, jak píší někteří levičáci, ale jde o vyburcování veřejnosti, abort není antikoncepční metoda...

Církev nic "nezakazuje", jen říká měl bys žít tak a tak , pokud to nerespektuješ je to věc tvého svědomí a zodpovědnosti. Kromě toho církev snad jako jediná, matkám v nouzi pomáhá. Ale je třeba dělat pro maminy ještě víc....

P.S. Poněkud zavádějíci foto .. Chcete zastrašovat soudruzi z i. děsu ?

0/0
30.3.2009 12:50

godys

Re: letos bylo mnohem víc lidí než loni - kolem 2 tisíc

R^:-)

0/0
30.3.2009 13:06

proLogos

Re: letos bylo mnohem víc lidí než loni - kolem 2 tisíc

R^

0/0
30.3.2009 13:43

iuos

hmm

církev radí rodinám... takže vesměs radí rodinám ti, kteří rodiny nemají?

ale jinak je to celkem R^

0/0
31.3.2009 9:34

houff

Re: hmm

.....a vovovovovovovo tom to jeR^

0/0
31.3.2009 9:36

anžto

Re: letos bylo mnohem víc lidí než loni - kolem 2 tisíc

milý zlatý, jestli se naivně domníváte, že někdo bere potrat jako antikocepční metodu, tak snad ani nemám co dodat...možná jen, zkuste někdy použít i mozek.

0/0
31.3.2009 11:07

lýdie

Legální potrat

Bože, vy věřící, mějte rozum. Žena, která jde na potrat, tak k tomu má opravdu pádný důvod.To se zase chcete vrátit o 20 let zpátky, kdy o potratu rozhodovala stupidní komise nebo to udělat někdo "načerno"? Každá žena má právo o sobě rozhodovat!!!

0/0
30.3.2009 10:48

proLogos

Re: Legální potrat

Souhlas. Prosím, měj na paměti, že v řadách věřících jsou i lidé, kteří se snaží těmto ženám opravdu pomoci.

Osobně, jako věřící, považuji snahu prosadit zákaz za kontraproduktivní (byť i sám před sebou to obtížně obhajuji).

Názor církve samozřejmě je, že každý člověk má o sobě právo rozhodovat. Smyslem průvodu je upozornit, že se v naprosté většině jedná o špatný zákrok.

0/0
30.3.2009 10:57

MSL314

Re: Legální potrat

Já osobně jsem tam byl s celou rodinou, ale ne proto, aby se potraty zakazovaly (zákonů je už teď až dost). Myslím, že smyslem je snaha změnit postoj společnosti k nenarozenému životu. Myslím, že nyní je situace právě opačná. Žena má na potrat právo a lékař, který ho odmítne provést porušuje zákon (doufám, že nekecám), nebo má alespoň problém s komorou.

Vidím to tak, že většina společnosti myslí, že lidský plod do určitého stupně vývoje (tuším, že je to 12. týden) není ještě člověkem a tudíž je možné podstoupit ukončení těhotenství aniž by se někomu ublížilo. To je podle mne tragický omyl.

Myslím, že by se i stát v tomhle měl více angažovat. Začíná to již výchovou dětí a zodpovědným přístupem k sexu. Zdá se mi, že sex už není vyvrcholením vztahu, ale jednou z jeho prvních fází. Končí to pak vytvořením nějaké sítě pomoci nastávajícím maminkám v obtížných situacích. Ta žena na to nesmí být nikdy sama...

0/0
30.3.2009 13:40

Pan Navratil

Re: Legální potrat

Lékař, který potraty neprovádí, nemá s tím obecně žádné potíže.

0/0
31.3.2009 14:03

proLogos

Propagace potratu? Rozhodně ne!

Věřící, otevřeně si přiznejme, že o změnu zákona v ČR (rozložení sil) nemá smysl bojovat. A je vůbec produktivní, snažit se vnutit většině nevěřících zakázat potratit? (zní to ale fakt hrozně). Přesně v duchu suverenity a svobodné vůle každého člověka: samotná legislativa povolující potrat není hlavní problém. Problémem je smýšlení lidí.

Žena nosící dítě musí být trvale chráněna a musí být trvale v pohodě. Pokud se lidé nebudou bát změny života po narození potomka, pokud bude vhodně nastavené prostředí pro jeho výchovu, mnoho žen ztratí pocit, že těhotenství a výchova je pro ni doba problémů a rapidně klesne samotný počet potratů.

Jste si jisti, že Panna Maria volá po vnucení zákazu potratů? Nevolá náhodou po změně smýšlení lidí a respektu každého života? Katolická církev musí především kultivovat a pomáhat, ne se stavět na stranu zákazů bez viditelného úsilí změnit kořen toho špatného.

Beru průvod jako upozornění na nesprávnou věc. Teď jen, jak ji odbourat PŘIROZENĚ?

0/0
30.3.2009 10:22

proLogos

Re: Propagace potratu? Rozhodně ne!

Mnohokrát tu zazněla možnost nechat potratit znásilněné ženy (Byť znásilněné tvoří mizivé procento žen u potratu). Neznám statistiky, ale i mladých těhotných slečen nemůže být většina. Položme si otázku, kdo vlastně může být cílová skupina tohohle produktu "zdravotnictví"?

Církev i všichni věřící se musí především celou svou (i politickou) vahou postavit za změnu prostředí, do kterého vstupuje těhotná žena, potažmo novorozenec. Musí navrhnout lepší alternativy, než je potrat, a ty alternativy MUSÍ BÝT VIDĚT a musí FUNGOVAT.

věřím, že toho všeho lze dosáhnout a je to lepším řešením (než nepopulární propagace zákazu p., které jen zvyšuje propast mezi věřícími a nevěřícími) - navíc přesně ve smyslu víry.

Za neměnnou považuji nauku církve chránit KAŽDÝ ŽIVOT. Jde jen o to, jak ji prosadit v menšinovém zastoupení.

Změnou prostředí se sníží počet potratů(+), stoupne porodnost(+), věřící budou spokojeni(+), nevěřící budou spokojeni(+), CÍRKEV BUDE POTŘEBOVAT FINANCE(-).

0/0
30.3.2009 10:23

proLogos

Re: Propagace potratu? Rozhodně ne!

Za EXTRÉMNÍ HUMUS považuji otevřenou propagaci potratu (kolikrát i nátlakem). Moje mamka se v době těhotenství vracela z porodnických kontrol trvale psychicky nalomená (V DOBĚ TĚHOTENSTVÍ!!), protože jí bylo vtloukáno, že ve svém věku nemůže porodit zdravé dítě - nejlepším řešením je ukončení těhotenství. Nedokonalost zdravotnictví se plně projevila, když porodila zdravé dítě, mého nejmladšího brášku.

A teď chci slyšet od všech zastánců potratů: Je správné TLAČIT na těhotnou matku, aby potratila? Nemůže být náhodou procento žen, které prostě jen ustoupí daleko větší, než tolikrát omílané procento znásilněných?

0/0
30.3.2009 10:23

houff

Faráři a řádové sestry protestovali proti potratům....

Tak to mi stačí.....:-©:-©:-©

0/0
30.3.2009 9:03

MSL314

Re: Faráři a řádové sestry protestovali proti potratům....

Nejsem farář, ani řádová sestra, a přesto jsem tam byl...

0/0
30.3.2009 13:04

houff

Re: Faráři a řádové sestry protestovali proti potratům....

ty jsi žena? O kom chceš ty joudo rozhodovat?!8-o

0/0
31.3.2009 9:15

Pan Navratil

Re: Faráři a řádové sestry protestovali proti potratům....

Na potratu?

0/0
31.3.2009 12:27

Semper2

Re: Faráři a řádové sestry protestovali proti potratům....

Já také a příští rok pojede od nás celý autobus.R^

0/0
31.3.2009 0:54

houff

Re: Faráři a řádové sestry protestovali proti potratům....

tematické výlety vašeho ústavu jsou mi fuk....

0/0
31.3.2009 9:16

Ledovec.muž co prodává zmrzlinu

hm

pámbíčkáři káží o morálce, zajímavé :-P

0/0
30.3.2009 8:31

godys

Re: hm

a kdo jiný...? TV Nova, nebo náš parlament...???

0/0
30.3.2009 8:45

hash55

Re: hm

¨Vykradli ceskou, musej dosadit svoji:-d

0/0
30.3.2009 20:01

všd

Legální potraty ubližují ženám

Znám případy žen, které jejich rodina donutila jít na potrat. A ta rodina je za to nepostižitelná. Prostě jim dali ultimátum, buď půjdeš dobrovolně, nebo se stane "nehoda". A nikdo to netrestá.

Druhá věc je, že tento stát nemá k dispozici dost tvrdé tresty pro otce dětí, kteří se vyhýbají odpovědnosti. I to by se mělo změnit.

0/0
30.3.2009 0:48

ciankal

Re: Legální potraty ubližují ženám

potraty celkove nevyhovuji nabozenstvim - a proto s nimi souhlasim R^

0/0
30.3.2009 1:34

astabilak

Re: Legální potraty ubližují ženám

to je dost chabý důvod... Je vidět, že i mezi atheisty jsou nemyslící ovce... 

0/0
30.3.2009 6:44

hash55

Re: Legální potraty ubližují ženám

Ber tao jako podivnou metodu pomsty, a ze je za co se mstit

0/0
30.3.2009 20:05

MrtvejFidel

Re: Legální potraty ubližují ženám

No vidíš a přesně v tomhle já vidím jen další důvod proč by měly být potraty dál legální. Nebyla ta žena třeba tvoje kamarádka? Byl bys raději kdyby se ji stala nehoda?

0/0
30.3.2009 1:47

hlnocd

Re: Legální potraty ubližují ženám

ze ty jsi zenska? Ja znam zase nekolik pripadu, kdy holka tvrdila ze bere antikoncepci a pak na chlapa vyvalila, ze je v 5. mesici at teda chlap soli alimenty.

0/0
30.3.2009 7:34

hlnocd

Re: Legální potraty ubližují ženám

takze zrusime potraty a zacnou se stavat nehody....hm.....zajimava logika

0/0
30.3.2009 7:35

barbudo

Re: Legální potraty ubližují ženám

... hluboce věřící rodina ...

0/0
30.3.2009 8:00

66-Fuck-Fascism

Dejme fanatikům prostor

Ano, dejme náboženským fanatikům prostor k tomu, aby nám sdělili svůj názor co MY můžeme a nemůžeme.

Poděkujme jim,za jejich svobodně vyjádřený názor (nikým nezakazovaný).

Poslechněme si,co by nám všechno chtěli oni zakázat.

A udělejme si na ně svobodný názor.

== Děkuji všem fanatikům, kteří mi přišli otevřeně demonstrativně sdělit, jak by svět vypadal, kdyby mu vládli. Děkuji, že vím, co všechno byste mi zakázali, bez ohledu na to, zda bych toho chtěl využít či nikoli. Děkuji, že jste nám ukázali svou pravou tvář. Vy naopak děkujte nám, že vám nezakazujeme se modlit k vymyšlenému bohu. Děkujte nám, že vám nezakazujeme narušovat naše klidné dny mlácením kostelních zvonů. Děkujte nám, že si vás nevšímáme, přestože vaše vražedná historie a polofašistický papež by za pozornost stáli.

0/0
29.3.2009 21:52

Hrdý Budžes

Re: Dejme fanatikům prostor

Klidne zakazuj co chces, postavis se na roven takovych humanistu jako Lenin, Stalin, Mao a Fidel. Ostatne ani Hitler nemel RKC rad a chystal atentat na tehdejsiho papeze a vycitat nekomu ze byl Nemec a narodil se pred rokem 1940 tak to uz o necem svedci - stejne jako to povazovani ze svoboda potratu - rozumnej svoboda vrazdit nenarozene deti - je vrcholem lidskych prav.

0/0
29.3.2009 22:01

barbudo

Re: Dejme fanatikům prostor

... a vraždit ty narozené je lepší?

0/0
29.3.2009 22:05

Hrdý Budžes

Re: Dejme fanatikům prostor

I to je u nas legalni ci dokonce zakladni lidske pravo kazdeho levicoveho jelita?

0/0
29.3.2009 22:09

barbudo

Re: Dejme fanatikům prostor

... a co pravicového?

0/0
29.3.2009 22:13

Najdete na iDNES.cz