Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Boom nekuřáckých hospod, barů a kaváren konečně dorazil do Česka

Šikanování nekuřáků nezastavil protikuřácký zákon, ale zákazníci a majitelé hospod. V hospodách by se tedy dalo dýchat už dávno, kdyby záleželo jen na hostech. Pro úplný zákaz kouření v restauracích je šest Čechů z deseti, víc než třetina navíc odmítá dýchat cigaretové jedy v barech a kavárnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

HonyaDj

kouření

Normální a přirozené je NEKOUŘIT - to je axiom (ať si idi*ti říkají, co chtějí). Docela mě pobavily některé komentáře kuřáků. Kuřáci neustále vycházejí z toho, že do nekuřáckcýh podniků nikdo nechodí - omyl - ale kuřáci do těchto podniků nechodí, tak neví nic a jen se domnívají. A další super "argument", proč sedět hospodě a pálit jednu za druhou - pokud jsi nekuřák, tak buď si choď do nekuřáckých hospod nebo choď tam, kde my kouříme a MUSÍŠ to akceptovat. Kuřáci si celou svou argumentaci postavili na tom, že nekuřáci mají svobodnou volbu a na tom, že kuřáci si budou kouřit všude a kde chtějí. Zřejmě jim nedochází, že pokud tu o něco jde, tak je to BEZOHLEDNOST. A závislost. Jakto, že to ve společnosti funguje tak, že pokud si u stolu nekuřáků zapálí jeden kuřák, tak nekuřáci jsou ti, co mají jít pryč, pokud jim to vadí? Kuř si a klidně zdechni, ale nás do toho netahej. Jakou hodnotu má názor na kouření od kuřáka - člověka závislého na nikotinu, který není schopný bez cigaret fungovat?

0/0
1.5.2009 1:26

brnl

Re: kouření

Zajímavé soudruhu na jedné diskuzi obhajuješ že každý by měl mít právo si zneužívat cizí 14 leté děti ke svým sexuálních choutkám dle libosti, což je mimo jiné prznění a ohrožování mravní výchovy cizí a velmi velké investice do dětí a tady by jsi chtěl zakazovat někomu kouřit své legálně zakoupené kuřivo v soukromé hospodě kde to majitel povoluje. 8-o

Vy bolševici zkrátka nechápete že vaše zásada co je tvoje to je moje v demokratickém režimu jaksi neplatí.

0/0
1.5.2009 6:09

pinguone

kuraci smrdej

:-P

0/0
24.4.2009 18:13

osk

další regulace

O tom jestli bude podnik nekuřácký nebo kuřácký by neměl paušálně zákonem rozhodovat stát. Ať sio každý majitel hospody rozhodne sám a určitě časem vznikne dost nekuřáckých hospod a zákazník si taky vybere sám svobodně jestli chce do kuřácké nebo nekuřácké.

0/0
24.4.2009 16:20

osk

Re: další regulace

a ja třeba mám oblíbený klub kde se kouří a hulí a nekuřáků je naprostá menšina, ten klub o tom je - klídek, pohoda, dobré pivo, joint  - bez keců a zkončili by v řiti kdyby musel být nekuřácký

0/0
24.4.2009 16:22

VybornejFilmOtikuRumunskej

takhle to ma bejt

chci aby se v hospodach prestalo hulit a zaroven nechci aby to zakazoval zakon. casa blu ma u me velky body a vo vikendu se pridu vozrat. cigarko si rad dam venku pred dverma :-)

0/0
7.4.2009 13:49

shakewell

Srabové spojte se!

To je zas článek... Není označen jako komentář, takže bych ho měl považovat za objektivní zprávu, čímž rozhodně není... Jako další mě zaráží jeho rozporuplnost. Uvádí příklady jak navzdory kuřáckým raubířům roste počet nekuřáckých hospod (či barů, restaurací...) a na dalším řádku volá po uzákonění zákazu kouření  v restauracích.

Opravdu nerozumím tomu proč je nutné pořád zaměstnávat zástupy úřeníků na něco co se za chvíli vyvine samo - jak mj.již  vyplývá z v článku. Počet kuřáků klesá a časem sami provozovatelé přejdou na nekuřáceké restaurace a nebo na takové, kde bude nekuřácká část dobře oddělena.

Co budou regulovčíci dělat až prosadí svůj protikuřácký zákon? Najdou si zas nějakého jiného ďábla a budou ho regulovat? Vždyť všichni mají právo dát svou nelibost nad kvalitou restaurace tím, že do ní přestanou chodit. A když se sjednotí a majitelům klesnou tržby na třetinu pak dosáhnou velice rychle svého. Ale na to jsou asi až moc velcí srabové (viz článek...)

0/0
6.4.2009 15:22

rasta_vesta

Re: Srabové spojte se! A zapalte si

R^

0/0
6.4.2009 15:48

Jesuslives

Re: Srabové spojte se!

Mel jsem chut napsat neco podobneho, ale zbytecne bych opakoval co uz v tomto komentari jednou zaznelo, takze souhlas. A co se tyce objektivity, tak do te ma tento clanek daleko.

co bych dodal: Hospoda je jednou pro vzdy soukromej podnik a kdyz se tam nekdo chysta vyrazit, tak tim bere automaticky v potaz podminky - ceny, prostredi, obsluha, (ne)koureni. Nemela by byt zadna povinnost zakonne vynutit cisty vzduch, usmevavou obsluhu apod.  Pokud jsou nekuracke podniky opravdu dobrym byznysem, tak jejich podil poroste, coz se uz stava a co pripousti uz i autorka. Jsem pro zakaz koureni na uradech, MHD, lekare, coz jsou opravdu VEREJNE instituce, ale nikoliv hospoda. Kdyz me nekde stve koureni, zustanu doma nebo jdu jinam. Kdyz je v hospode velkej rambajz a nepokecam tam, nejdu tam. Reskeptuju, ze jsou lidi, kteri chteji mit prervane radio stejne tak jako sedet v oblaku dymu.

Podotykam, ze jsem nekurak a stve me, kdyz mi hadry smrdi kourem. Presto jsem proti zakazu v SOUKROMYCH prostorech

0/0
7.4.2009 10:35

mpscz

Re: Srabové spojte se!

Soukromý prostor by to byl tehdy, pokud by to byl soukromý klub ;-)

0/0
7.4.2009 11:47

Pan Navratil

Re: Srabové spojte se!

No je to soukromý prostor, protože patří soukromé osobě :-)

0/0
7.4.2009 13:37

mpscz

Re: Srabové spojte se!

Ale nemůže si tam dělat co chce ;-)

0/0
7.4.2009 14:13

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: Srabové spojte se!

inu ... a občan snad jo? ...8-o

0/0
7.4.2009 14:18

usual suspect

Re: Srabové spojte se!

Ne tak docela,když provozuješ pohostinství...to bys musel mít soukromý uzavřený klub.;-)

0/0
24.7.2009 11:02

tojsouveci

Jakým způsobem

Momentálně jsou kuřácké hospody plné z půl až třech čtvrtin. Nekuřácké jsou téměř prázdé. Když bude vyhlášen plošný zákaz, tak se najednou prý ty hospody zaplní. Vysvětlete mně prosím, kým? Kdo najednou naplní ty hospody? Dnes mohou jít nekuřáci do nekuřáckých hospod a tyto jsou stále téměř prázdé. Nekuřáci tam nechodí. Proč? Proč do těch hospod začnou chodit až poté, co se zakáže kouření i v jiných hospodách? Opravdu někdo věříte takovým nelogickým nesmyslům?

0/0
6.4.2009 15:02

Pan Navratil

Re: Jakým způsobem

Ty knajpy z článku jsou plné, asi proto, že tam je atmosféra. Pokud si knajpu otvírá zavilý nekuřák, tak asi atmošku udělat neumí.

0/0
6.4.2009 15:09

zoufalec1

Re: Jakým způsobem

odkud pramení vaše údaje o naplnění kuřáckých a nekuřáckých hospod? Nepublikujte svoje domněnky jako prokázaný fakt

0/0
7.4.2009 8:32

tojsouveci

Zase

A já jsem si říkal, že už se dlouho nic neobjevilo. Nejhorší je  "inteligence" těchto článků :-(

Např.: " V hospodách by se tedy dalo dýchat už dávno, kdyby záleželo jen na hostech"

Z toho se dá vyvodit, že pouze hospodský nutil všechny hosty, aby zůstavali v kuřácké hospodě. Nikdo z hostů kouřit nechtěl, ale hospodský dal jasný příkaz! Ach jo. :-(

0/0
6.4.2009 14:54

Pan Navratil

Re: Zase

No to tak není, někdo z hostů kouřit chtěl, to je jisté, a taky kouřil, ovšem jak známo, nekuřáci neříkají číšníkům "A popelníček, když dovolíte, nám nepřinášejte."

0/0
6.4.2009 15:01

Corwin_x

A je to zase tady

Kriste pane, zas je tu článek o kouření, to bude v diskuzi konec světa. Ano, jsem kuřák, a mám zcela jednoduchý názor - proč každou blbost omezovat zákonem? Když si majitel chce udělat nekuřáckou restauraci, ať si ji udělá. Podle článku to není co se tržeb týče žádná tragédie. Kuřáci buď budou chodit jinam, nebo si skočí na cigaretku před restauraci (a pokud bude majitel chytrý, udělá venku malý přístřešek, pár stolečků s popelníkem třeba i na stojáka a kuřákům k cigáru nabídne kávu). Stejně tak nekuřáci, pokud nechcete čuchat smrad v restauraci/hospodě kde se kouří, jděte do nekuřácké - evidentně jsou. Prostě - chovejte se jako lidi a všechno dobře dopadne ;-D

0/0
6.4.2009 11:44

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

... by se vztekli kvůli pár molekulám kouře, a doma mají prosmraděno skrz naskrz těma jedovatejma eklhaftama, doporučovanýma slonicí, co si vzala stonožku.

0/0
6.4.2009 12:02

mpscz

Re: A je to zase tady

Kde chybí slušnost, je potřeba zákon. Nebo zrušit všechny zákony a uznat právo silnějšího :-)

0/0
6.4.2009 13:25

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Děláte, jako by ten zákon snad měl kdo vymáhat. V hospodách se nesmí nalejvat mladejm, řvát po desáté večer ani venku, ani uvnitř, nesmí se šidit míra, musí se dodržovat hygiena, na to všechno máme zákony...

Se tam někdy běžte podívat :-P

0/0
6.4.2009 13:48

mpscz

Re: A je to zase tady

Ale je to vymahatelné, když je potřeba. A vo vo vo tom to je. 

0/0
6.4.2009 15:10

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Naivo... :-)

0/0
7.4.2009 9:40

mpscz

Re: A je to zase tady

Pochybuji, že si majitel lajsne zavření podniku hygienikem.

0/0
7.4.2009 11:50

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Dělají to dnes, možná to budou dělat zase. A nebo ne, třeba uvidíme, třeba ne.:-)

0/0
7.4.2009 13:37

tojsouveci

Re: A je to zase tady

A jaká je slušnost v hospodě, kam přijde abstinent a otravuje ho, jak jiní pijí pivo a kořalku? Jaká je slušnost na diskotékách, kam si přijde někdo popovídat s kamarádem a oni mu tam celý večer pouští hlasitou hudbu?

Ještě si myslíte že jde o slušnost? Nebo si spíše pletete pojmy s dojmy? Víte co já si myslím o nekuřákovi, který si jde posedět do kuřácké hospody, ačkoliv mu cigaretový dým vadí a ví, že škodí jeho zdraví? A přesto tam dobrovolně sedí a nadává na to, že je tam zakouřeno? Já myslím, že je to prostě bl.bec. Jinak by tam přeci nechodil, ne?

0/0
6.4.2009 14:58

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Oni argumentují tím, že na hluk se neumírá (to není pravda, hluk stresuje a stres zabíjí), a že konzument alkoholu neotravuje APRIORI okolí, což je tedy pravda, ovšem sekundárních účinků si užívají NEJENOM okolosedící, nýbrž okolobydlící v blízkém i širokém okolí.

0/0
6.4.2009 15:07

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

+ řada lidí argumentuje nemožností skrz kuřáky zajít si s dětmi na oběd, já jsem tuhle potřebu nikdy nepociťoval.

0/0
6.4.2009 15:08

zoufalec1

Re: A je to zase tady

a máte děti?

0/0
7.4.2009 8:36

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Nemám, ale když dovolíte, mám paměť.

0/0
7.4.2009 13:38

zoufalec1

Re: A je to zase tady

"řada lidí argumentuje nemožností skrz kuřáky zajít si s dětmi na oběd, já jsem tuhle potřebu nikdy nepociťoval."

Toto je Pane Navrátile přesná citace vašeho příspěvku, já jsem reagoval otázkou, zda máte děti. Vy odpovídáte, že děti nemáte ale že máte paměť. Dobrá, ale jak to souvisí?

0/0
8.4.2009 21:04

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Například že by tuto potřebu měli moji rodiče, nebo moji známí.:-)

0/0
24.4.2009 16:29

mpscz

Re: A je to zase tady

Diskotéka je jaksi podnik, ve kterém se pouší hudba nahlas a proto se tam chodí. Do restaurace se ale chodí dělat primárně něco jiného než kouřit. Takže pojmy s dojmy si nepletu.

0/0
6.4.2009 15:09

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

No ale pletete, kde máte psáno, že se na diskotéce hraje HLASITÁ hudba???

0/0
6.4.2009 15:10

mpscz

Re: A je to zase tady

No potichu ji asi nepouštějí, to by nebyla slyšet.

0/0
6.4.2009 15:14

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

No vidíte, a v knajpě si zase k pivu zapálí, to je toho.:-) 

0/0
6.4.2009 16:06

mpscz

Re: A je to zase tady

No právě.

0/0
6.4.2009 16:52

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Čili podle vás, na diskotéce hlasitá hudba nevadí, protože podle vás je to primární účel (podle mého je primární účel párování jedinců), zatímco v hospodě kouření vadí, protože to primární účel není.

Nebo taky jinak, vám vadí kouření a hlasitá hudba ne.:-)

0/0
7.4.2009 8:21

zoufalec1

Re: A je to zase tady

jak tak sleduji tuto diskuzi tak docházím k závěru, že názory pana Navrátila jsou nevyvratitelné a tudíž každá další debata s ním nemá  smysl

0/0
7.4.2009 8:40

mpscz

Re: A je to zase tady

Ano. Debata s kuřákem je prostě debata s kuřákem...

0/0
7.4.2009 11:54

tigmac

Re: A je to zase tady

Rozdíl je v tom, že v případě diskotéky je možnost volby - když se mi nelíbí hlasitá hudba, mohu jít do podniku jiného typu. Oproti tomu kouření je srkz naskrz rozlezlý nešvar, který se vyskytuje v restauračních a zábavních podnicích téměř jakéhokoliv typu (vyjma těch několika málo nekuřáckých).

Statistiky říkají, že kuřáků je asi polovina - jak je možné, že v hospodách kouří větší procento? (osobní pozorování) Je to jednoduché, někteří nekuřáci tam nejdou právě kvůli "smradu", ten zbytek na to rezignuje a prostě to "přežijí" - co mají dělat, že...

0/0
7.4.2009 8:50

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

To je pořád dokola. Jít do hospody je možnost, nikoliv právo.

0/0
7.4.2009 9:38

mpscz

Re: A je to zase tady

Stejně jako kouřit je možnost, nikoli právo.

0/0
7.4.2009 11:49

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

Typicky nekuřácké: čajovny, vinárny (ty opravdové), řada kaváren. Pokud ve vaší obci není nekuřácký podnik, je to absencí poptávky. To zákon nevyřeší.

0/0
7.4.2009 9:40

mpscz

Re: A je to zase tady

Právě že to vyřeší. Bude nekuřácký a bude to bez debat.

0/0
7.4.2009 11:49

Pan Navratil

Re: A je to zase tady

No, uvidíme. Znám vesnici, kde hospoda byla, přišlo nařízení o teplé vodě na wc a bezdotykových bateriích, hospoda už není. Pravda, sebrat popelníky ze stolů nic nestojí.:-)

0/0
7.4.2009 13:40

osk

Re: A je to zase tady

jde aby si sami jednotliví majitelé rozhodli zda tak či tak. Když se vám v té hospodě nelíbí tak jděte jinam, stejěn jako když byste chodil třeba k holiči jehož služby by vám nevyhovovaly tak taky pujdete jinam. Jo kdyby to byla státní služby poskytovaná třeba jako nemocnice pak je to něco jiného a ta si to stát řídí.

Prostě proč by zas měl někdo zasahovat do svobodného podnikání a proč člověk kterému kouření vadí si nenajde podnik který mu bude více vyhovovat?

0/0
24.4.2009 16:31

Rebecca.Styx

Re: A je to zase tady

Já jsem nekuřák a do podniků, co jsi zmínil, chodím též;-D A jsem bl.bec a víš proč? Protože chci jít s přáteli posedět, zatančit, popít a bohužel, musím snášet i cigaretových puch. Nebo snad je lepší idea, že já půjdu sednout do nekuřácký a kamarádi do kuřácký hospy, a budeme si přes ulici psát SMSsky, jak se to vlastně máme? ;-D Ach, jak my nekuřáci obtěžujeme vás kuřáky, to je vážně směšné, ale aspoň máte argument, ať jdeme do nekuřácký hospody:-)

0/0
7.4.2009 13:06

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.