Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Liškův „kantor ideál“ nemá předsudky a dívá se dětem do očí

Ministerstvo školství zveřejnilo svou představu kvalitního učitele. Měl by využívat různé metody výuky, projevovat porozumění, vyhýbat se předsudkům, jasně se vyjadřovat a umět používat i neverbální komunikaci. Ministerstvo chce nyní o požadavcích na dobrého učitele diskutovat s kantory, univerzitami i rodiči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

12345hanka

Fráze, fráze, fráze...

0/0
17.3.2009 16:31

12345hanka

Otázka pro pana Lišku

Kampak se poděly ty halasně oznamované 4 miliardy pro učitele? Nikdo z nich ještě neviděl ani korunu, ale možná, že je dostanou kšeftaři se standardy.

0/0
17.3.2009 16:26

tonycze

Re: Otázka pro pana Lišku

R^

0/0
17.3.2009 18:54

slečna Marplová

Nejdriv jsem myslela, ze Idealem je Venkovsky ucitel Liska

:-) ...

0/0
17.3.2009 9:06

fuji

Ideální školství...

Sebedůvěru děti rozhodně zvyšovat nepotřebují, mají jí až hanba. Genderově se snad správný kantor chová už dnes a standardy vítám. Od studií jsem na škole tak zakrněl, že je to až hanba. Sice se vzdělám dál, vyhledám informace, ale necítím absolutně žádný "tlak" ze strany dětí. Ba naopak, stále více se setkávám s poznámkou typu "k čemu mi to bude...". Pokud se nezmění toto, jsou standardy k ničemu. Za chvíli pak můžeme dopadnout tak jako v Americe (Obama pojede do Československa). A snad poslední věc. Komunikovat s rodiči... Škola s nimi komunikuje dostatečně, většina rodičů však se školou nikoli.

0/0
17.3.2009 9:01

PetroleumLampoIdorablo

Re: Ideální školství...

Na co mi to bude - jedna z nejčastějších otázek. Jednoduchá odpověď - abys nebyl hloupý. Zložitější - nikdo přece neví, co v životě bude potřebovat a kterých 10% naučeného to bude. Kromě toho je tu potřeba naučit soustavnosti a systematičnosti učení po dobu dalšího života.

Je frustrující, když se pak s absolventem VŠ nelze pobavit o ničem jiném, než o jeho oboru.

0/0
17.3.2009 9:12

fuji

Re: Ideální školství...

Jj, máš pravdu. Bohužel dnes se děti "specializují" již na prvním stupni. Když se snažím vnést do hodin přírodopisu mezipředmětové vztahy (nejčastěji fyziku, chemii, zeměpis), jsou totálně mimo. ;-(

0/0
17.3.2009 9:18

brumla-xyz

Re: Ideální školství...

Ne všechny děti ve třídě mají sebedůvěru. Vždycky je to směsice minimálně 3 skupin /bez sebedůvěry, normál, machři/.  Stejně tak má řada učitelů respektive učitelek, rádo třídu 20 poslušných holčiček než třídu 20 kluků. Stejně tak řada učitelů pracuje se třídou jako celkem, bez rozlišení jejich schopností dosavadních znalostí apod.  Takže sečteno a podtrženo minimálně polovina učitelů přistupuje nevyváženě k žákům.

Škola by měla být taky od toho, aby od první třídy mělo dítě chuť se vzdělávat. Hodiny tělocviku, hudební výchovy apod. se někdy stávají spíš trýzněním žáků, než tím, aby u nich probudily zájem pravidelně cvičit a alespoň se v  základech orientovat v hudebních směrech a v dějinách hudby.. Dodneška šílím. když syn v sekundě na šestiletém gymnáziu musí na konci každého pololetí zazpívat před třídou.

Jenomže škola s těmi nekomunikujícími rodiči zpravidla nic nedělá. Který ředitel školy , a zvlášť, na maloměstě se odváží poslat na sociálku podnět k šetření.?!

0/0
17.3.2009 9:41

PetroleumLampoIdorablo

Ideální učitel - socialistický učitel

50 let přibližně stejnými slovy se popisuje ideální učitel. Pořád ty samé tlachy, učitelé je znají.

Pokud nebude učitelské povolání na výšce nejenom prestižně, ale i penězma, nemůže nikdo žádat vnitřní motivaci. A bez motivace to bude pořád stejné a nevím, o co by se měla opírat žádost po učitelích, aby byli lepší, než zbytek zaměstnanců. Opět vidina zářných zítřků a mantra poslání? Proč?

0/0
17.3.2009 8:50

enpassant

Rok je zbytečně dlouho

Ministerstvo s panem ministrem v čele nejsou schopni zajistit podmínky a pravidla pro organizaci přijímacích zkoušek na střední školy a tak teoreticky mudrují o banalitách. Za obzvláště povedenou myšlenku považuji "...projevuje respekt k žákům a žákyním bez genderových předsudků...". Myslím, že setrvání pana ministra ve funkci ještě rok je zbytečně dlouho.

0/0
17.3.2009 7:26

PetroleumLampoIdorablo

Re: Rok je zbytečně dlouho

tlachy a pentličky ministra. Aby se vlk nažral a koza nepustila chlup. Zdůrazňování marginálií na úkor podstaty. Hlavně být IN, popularistické výkřiky. Soutěže a pitominy.

0/0
17.3.2009 8:54

our_city

Re: Rok je zbytečně dlouho

Snad aby liška zůstala celá,ne? Nemám co dodat,keců jsem za těch stopadesát let ve školství slyšela hodně-dobrý učitel?No a co to jako má přesně být?Stvoření,které kývá ve zrychlené frekvenci na každé slovo nadřízených,ušlápnutá nula společensky i profesně - nebo myslící tvor se vztahem k dětem,přáním předat jim znalosti a vytvořit ve třídě příjemnou atmosféru?Jen je tu problém-mně se to podaří,protože mám děti na I. stupni,ale zkuste to mezi puboši na druhém stupni,na učňáku!Jo,koukejte jim zvesela do očí,oni vás pošlou do **** nebo prohodí cosi o trapácích.Ministr od stolu,to fakt miluji,mimo realitu,amatér ve vleku prefíkaných úředníků.Od dob P.Buzkové vidím botu za botou.Tápání,touhu napodobit velké vzory,nejlépe americké.Co si po pravdě myslím-že školství není všemocné,nezmění genovou dispozici,nezmění určité rodiny dětí,v tom je velmi bezmocné.Zázraky prostě neumí ani kantor ideál.Takže sorry,dnes ještě bez amerického šklebu.

0/0
17.3.2009 19:09

Kalenka

tolerance homosexuálů , muslimů a čehokoliv co řve v mediích

je momentálně považováno za správné. Studentům bych doporučila podívat se na film Pupendo. Komedie z času kdy tu za správné bylo považováno uctívat Sovětský svaz. Časy se změnily, dnes je doporučeno uctívat muslimy a černochy . Všichni dnes naštěstí ví, co jsou afričané zač, že rozhodně nejsou stejní jak my a my s tím nic neuděláme. A jak dokazují zkušenosti ze západu, nezměníme je ani když na ně budeme hodní, nebo když jim dáme vzdělání. Oni naši svobodu použijí proti nám.

Chápu ideologa Lišku že černošský dealer na ulici je pro něj vrchol civilizace. Následky jsou tragické a učitelé ve školách by nad tím neměli zavírat oči. Ani svoje ani dětem.!

0/0
17.3.2009 6:51

PetroleumLampoIdorablo

Re: tolerance homosexuálů , muslimů a čehokoliv co řve v med

no, už také máme ve školách soutěže typu Poznej krajinu kde zítra znamená včera a naopak. A místo partyzánů vedou "besedy" političtí vězni, školám jsou placeny nebo doporučovány představení Havla, návštěvy správných ideologické filmů, Člověk v tísni pořádá akce jak správně myslet a chápat. A nedej bůh, aby měl ředitel jiný názor než odbor školství a ministerstvo.

0/0
17.3.2009 9:00

oldiess

A jak má vypadat ideální ministr?

Rozhodně by to neměl být člověk, který nemá odvahu vystoupit a zastat se učitele, který je vyprovokován žáky-sígry a pak umístěn na internet, podobně se nezastal ani znojemské učitelky atd. Je to pořád stejné, jako s tou rybou, která...

0/0
17.3.2009 0:06

zdeseny obcan

Re: A jak má vypadat ideální ministr?

Myslim ze od politiku uz nikdo nic dobreho neceka, natoz pak nejaky ideal.

0/0
17.3.2009 0:22

12345hanka

Re: A jak má vypadat ideální ministr?

R^

0/0
17.3.2009 16:26

oldiess

Re: A jak má vypadat ideální ministr?

:-)

0/0
17.3.2009 16:51

Dennys

Mel by na to vytvorit komisi,

ktera po nekolika mesicich uporne cinnosti zjisti prevratnou novinku ............... ze ucitele vyhovujici jejich multikulti predstavam nejsou za 15.000 Kc brutto k sehnani.;-D

0/0
16.3.2009 21:27

vver440

za ty prachy

si di, liško dělat ideál sám:-):-):-):-)

0/0
16.3.2009 21:25

brumla-xyz

Bohužel pozdě, pane ministře

Ono je skutečně potřeba nastavit standard učitele. Co do člověka nacpou na fakultě je jedna věc. Druhá věc je, jestli se absolvent dokáže alespoň částečně do těch navrhovaných standardů vejít ve chvíli, když si stoupne před třídu.

Tak jako spousta jiných profesí nevystačí s těmi znalostmi, které nabyla studiem na VŠ, nevystačí s nimi ani učitel. Proto je potřeba, aby se celoživotně vzdělávali a od toho se odvíjel i jejich plat. Není možné si ty peníze jen vysedět.

Zvláštní kapitolou jsou ředitelé ZŠ, v jejich pravomoci je určovat pohyblivou složku mzdy. V řadě případů jsou to však alibisté. Aby si to s nikým nerozházeli, dají všem stejně. 

Ministr LIška má příliš krátk čas na to, aby tento návrh, který je jen jedn z mnoha, které se musí příjmout, dotáhnul do konce. Ale v budoucnu to bude muset udělat kterýkoliv jiný ministr školství, protože současný stav je nevyhovující.

0/0
16.3.2009 21:15

PetroleumLampoIdorablo

Re: Bohužel pozdě, pane ministře

ministr se především za tu krátkou dobu, co mu zbývá, chce zapsat do dějin školství jako ultramodernista. Více myslí na vlastní bustu na školách, než na školy.

A když můžou na školách dělat přednášky Ruml a Gross, tak co by jste chtěli. Když školy najímají pseudocelebrity ke zvýšení "prestíže"....

0/0
17.3.2009 9:06

brumla-xyz

Re: Bohužel pozdě, pane ministře

Stanovení standardů učitele jakémukoliv ministrovi zapsaní do dějin nepřinese stejně tak jako nebude mít na každé škole vlastní bustu.  Za případnou realizaci se dočká spíš hodně otlučených nohou z toho jak mu tu zprava, tu zleva bude někdo soustavně házet klcky pod nohy.

Ministr není ten, kdo by zval Rumla, Grosse a ostatní do škol na přednášky. Za to kdo přednáší či přijde na besedu se žáky či studenty do školy je zodpovědné vedení školy především svému zřizovateli.

0/0
17.3.2009 9:21

SlusnyClovek

Liška nedávno seděl za škamnou a radil by

Liška např. rozhoduje o vysokých školách, přitom diplom bude mít tak pár let. Zkušenosti jako učitel myslím žádné. Nemá ani praxi učitele na zš, sš, ani atestaci a vědecko-pedagogickou činnost na vš. Jen takový rozumbrada a politický mluvka.

Učitel hlavně má plat nějakých 15tis hrubého, pár příplatků k tomu, a snad i zaplacené přesčasy. Učitel zš učí 5 h denně, hodinu ztratí mezerami mezi hodinami, případně nějakým dozorem na chodbě, jídelně atd. Takže minimálně 6 hod. Na přípravu mu tedy zbyde 2 hod na 5 vyuč. hodin. Přípravou, to jsou i opravy písemek, evidence známek, psaní hodnocení apod. Má to být ale hlavně příprava výuky - jednak obsahově, potom metodicky. Pokud učí IT a učí 4 roky totéž, tak je výuka téměř k ničemu. Bez obměn může učit leda dějepis.

Učitelé navíc nemají společenské uznání, ani právní ochranu, chráněni jsou žáci, navíc je např. nahrávají na mobily apod. Takže pak tam zbývají hlavně ti, co by se nechytli jinde, ostatní odejdou, peníze až na prvním místě...

0/0
16.3.2009 21:15

brumla-xyz

Re: Liška nedávno seděl za škamnou a radil by

:-) Ani ten dějepis se nedá učit 20 let stejně.

Kterýkoliv ministr je jen politický reprezentant a tudíž on předkládá návrhy, které z jeho ministerstva jdou. A není, podle mého názoru podstatné, jestli pracoval kdy na zákldní škole, v Domě dětí a mládeže nebo řídil sportovní klub. /Což by podle Vás zřejmě měl, když je tím ministrem školství, mládeže a tělovýchovy/.

0/0
16.3.2009 21:26

Mala morska vila

Re: Liška nedávno seděl za škamnou a radil by

Jistě, to je stejné, jako kdyby vyčítal Pospíšilovi, že nebyl advokát, soudce, notář, exekutor a státní zástupce.

0/0
16.3.2009 21:44

Mala morska vila

Re: Liška nedávno seděl za škamnou a radil by

Právěže zrovna s dějepisem bez odměn mám své zkušenosti. :-( Jinak nechápu, kde se bere těch 15 tisíc hrubého, možná nástup, ale viděla jsem pár pásek a byla jsem příjemně šokována výší platu... Je samozřejmě možné, že šlo o školu s šikovným ředitelem.

0/0
16.3.2009 21:41

brumla-xyz

Re: Liška nedávno seděl za škamnou a radil by

:-) někteří ředitelé jsou šikovní. Sami si dokážou přilepšit k ředitelskému platu suplováním a finančně motivovat dokáží i své přisluhovače. Ale to je v každém zaměstnání.

0/0
16.3.2009 21:52

12345hanka

Re: Liška nedávno seděl za škamnou a radil by

Liška nemá dodělaný ani doktorát, který po získání titulu Mgr. začal dělat. Ono kecat z ministerstva je pohodlnější, než se vzdělávat. Ryba smrdí od hlavy, pane ministře.

0/0
17.3.2009 16:28

Marold3

neprošel mi příspěvek - trochu jsem se rozohnil ...

... omlouvám se, že jsem nazval věci pravými jmény. Asi jsem porušil Kodex.

Takže ještě jednou - pane ministře - pokud budou hažarti kolem sebe vidět, že nejlépe si žijí "celebrity" (to snad projde), bývalí veksláci (to snad taky) a PROSTITUTKY vč. politckých, nebude dobře v zemi české. Pokud jsou za vror vydáváni úchyláci, kteří se sviji chudobu ducha dokonce předvádějí ve "vilách", je mi do breku. To stačí, kdyby to náhodou zase neprošlo ... Howgh!

0/0
16.3.2009 21:05

Josef7

Blb

Teda to jsou zhovadilosti. To nemají nic lepšího na práci? Kdyby raději hledali tunel ve školství, a že jich tam je, a nebo sháněli peníze na pomůcky a další potřebné věci. Mimochodem, dokud bude nedostatek učitelů, můžete mít tuny papírů, ale bude to k ničemu. Ten Liška je ještě větší blb, než se zdálo.

0/0
16.3.2009 20:41

brumla-xyz

Re: Blb

:-) Učitelů NENÍ nedostatek. To je pouze optický klam. Nebo si snad myslíte, že když jsou ve městě 3 základní školy obsazené na 40-50% své kapacity, tak je to normální??

0/0
16.3.2009 20:56

Prilezitostny pisatel

Re: Blb

ucitelu nedostatek je, uci 1/5 ucitelu bez patricneho vzdelani a dalsi velkou cast tvori duchodci, nejvetsi cast tvori ucitelky, ucitelel nejsou temer vubec.

Skoly se nedaji slucovat tak snadno, navic treba v nasem meste (KM) a okoli za poslednich 12 let ZANIKLY - tedy byly zavreny 3 skoly, dve primo ve meste (pocet zaku byl ve stech), nikoli desitkach, ale vznila plna pr...el

skol strednich a vznikaji (v CR) i nadale a ty jsou pritom poloprazne, ty berou kazdeho bez prijimacek a maji tim i svuj dil na velmi nizke motivaci zaku na zakladkach, protoze "oni me vemou i se ctverkama"...

0/0
16.3.2009 22:59

brumla-xyz

Re: Blb

Vznik nových středních a vysokých škol je kapitola sama pro sebe a je ke škodě věci i státní kase, že ministerstvo dává akreditaci všem.

Bohužel nastávají i paradoxní situace, kdy ředitel dá výpověď kvalifikovanému učiteli a nekvalifikovaného si nechá.  A navíc ředitele vůbec nic nenutí k tomu, aby měl kvalifikované učitele. Zřizovateli /obci/ je v řadě případů jedno na jaké úrovni výuka ve škole probíhá.  Hlavně, že v obci tu školu mají, protože kdyby ji neměly, kdo by jim chodil zpívat ke Dni matek, vítání nových občánků apod.

0/0
17.3.2009 7:20

Mala morska vila

Re: Blb

Jak větší blb? Co konrétně máte na mysli? To, že chce učitele motivovat kv alitou výuky, a nikoliv odučenými lety?

0/0
16.3.2009 21:46

Prilezitostny pisatel

Re: Blb

Ucitele nenamotivujete kvalitou vyuky, nybrz patricnou mzdou za tu kvalitni vyuku (pominu tradicni otazku, co je to kvalitni vyuka).

0/0
16.3.2009 23:00

33andy

Tak

..tak nám zastřelili Lišku paní Müllerová....

0/0
16.3.2009 20:21

33andy

Ach jo...

Takový to byl hezký večer a po tomhle článku už je to v (Y)

0/0
16.3.2009 20:18

fren440

Dávám mu ještě rok..

za rok příjde další nástupce, který to všechno nechá skartovat, uředníky propustí. Příjmou se další a kolotoč může pokračovat. Socdemáci nedotáhli k dokonalosti státní maturity. CERMAT - černá díra na peníze ještě žije. Jen co stály maturity na nečisto peněz a kolik to bude ještě stát. Školení školitelů, hodnotitelů. Teď se na to najmou spřátelené firmy a mohiu se  začít ždímat peníze. Jaký bude výsledek 0 NULA.

0/0
16.3.2009 20:12

tenisovejloket

Re: Dávám mu ještě rok..

ale petruška si na internetu do škol hezky namastila kapsičku, že?:-)

0/0
16.3.2009 20:14

153624

Re: Dávám mu ještě rok..

Petruška zrrovna ne,na to má manžela a jeho čachry v bance.... ale Edoušek Zemanovic určitě...to byl jeden ministr,pro neznalé, školství, ale u těchto šm€jdů je fuk čeho,oni jsou odborníci na fšechno a také to tak dopadá...:-©

0/0
16.3.2009 21:55

sammach

Právě jsem umístil odkaz na tuto diskusi

do dotazníku na MŠMT

0/0
16.3.2009 20:08

tonycze

Re: Právě jsem umístil odkaz na tuto diskusi

R^ dobrý nápad;-D

0/0
16.3.2009 20:18

fren440

...

Taková moudra jsou v každé didaktice. To nemusí přepisovat do nějaké knihy. A kdo to bude hodnotit. To budou nějaké přehrávky a tam dostanu povolení k činnosti. Nebo budou chodit provokatéři a budou vytáčet učitele do ruda a potom psát posudek jak to zvládá?

0/0
16.3.2009 19:59

sammach

Re: ...

Nápad: pojďte, dáme dohromady všechny přebytečné peníze z horentních učitelských platů a koupíme Liškovi nějakého Komenského. Buď bustu (tu mu hodíme na hlavu), nebo knížku.

0/0
16.3.2009 20:03

blatnik

Lze se jen pousmát

Pokud by pan Liška pracoval na ministerstvu zemědělství, možná by přišel s "novým zemědělcem", který by semínko nejprve nechal naklíčit, pak by ho dal do země, načež by ho zahrabal hlínou a pravidelně zaléval. Poté by tento svůj reformní krok prodiskutoval se zemědělci.

Coby učitel cítím totální bezmoc, po 6 letech v oboru se můj čistý plat nevyšplhal ani na 14 000 (učím na gymnáziu). Moje práce mě baví, je to jediný důvod, proč jsem svoje zaměstnání nezměnila. Se všemi "novátorskými" pohledy pana ministra mě seznámili moji přednášející na vysoké škole...

0/0
16.3.2009 19:56

tonycze

Re: Lze se jen pousmát

Budeme asi tak stejně staří, máme stejné příjmy, oba nadšení.....prý nám by ta "reforma" měla pomoci, čím to, že oba víme, že je na prd???

Tohle mně na školství vadí asi nejvíc, tyhle zbytečné věci, které nikomu nepomohou, bude to znamenat další zbytečné papírování pro nás a co z toho?

0/0
16.3.2009 20:11

sammach

Re: Lze se jen pousmát

No několik ministerských úředníků z toho bude pár měsíců až let žít. Budou vykazovat práci na tvorbě učitelských standardů

0/0
16.3.2009 20:18

tonycze

Re: Lze se jen pousmát

za nadprůměrné platy samozřejmě

0/0
16.3.2009 20:20

fren440

Re: Lze se jen pousmát

Několik let jsem neviděl svého nadřízeného na hospitaci. Na hospitaci se chodí, když někoho potřebují vyhodit. Oni ani netuší, co učitele dělají a jak. Jak mohou hodnotit své podřízené. No nijak nasypou mezi obyčejné učitelé od 500 do 1000 osobného hodnocení. Neustále slyším jen nářky, že nejsou peníze na investice. Škole je vybydlená jak od cikánů. Děti nebo rodiče, když tam příjdou,si myslí, že přišli do socialistického skanzenu. Rodič dítě dá do jiné školy a zas nejsou peníze, nemůžeme.... Neschopné ministerstvo, neschopné vedení škol, ředitel má školu jak pašalík. To se nedivím, že se mu nechce do důchodů. Nejraděj by šel v 70ti letech. Učitele, kteří se vyšplhali na místa zástupců a ředitelů, nemají páru o řízení, motivaci, marketingu. Motivace nejsou jen peníze, ale smysluplnost, zájem o to co dělám, jak to dělám. Jak bych si předstaoval výuku, co bych k tomu potřeboval.

0/0
16.3.2009 20:30

Najdete na iDNES.cz