Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nad Tibetem visí temný mrak, dalajlama se bojí násilí

Když dalajlama kdysi prchal se svými stoupenci z okupovaného Tibetu, místní věřili, že co nevidět se vrátí a všechno bude jako dřív. Uběhlo padesát let. A nic není jako dřív. Tibet byl násilně vtažen do moderního světa, zaplavili ho čínští přistěhovalci a jeho obyvatelé si v cizím prostředí všemocných stranických tajemníků připadají jako trosečníci na Bohem opuštěném ostrově.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

;-)

zavřete oči, odcházím

Odcházím z této diskuze, nemá to cenu, někteří lidé, neschopni obhájit či alespoň rozumě vysvětlit svůj názor, uchylují se okamžitě k osobnímu napadání a urážkám typu "lži, pindy, propaganda,blábolivost" ....nemá cenu ztrácet čas s někým, kdo místo aby se snažil odůvodnit si svůj názor pouze uráží ostatní, mám důležitější věci na práci:-(

(tímto se nechci dotknout žádného slušného člena diskuze, jen to tak je)

0/0
9.3.2009 12:39

rabín Šiml z Krakova

Re: zavřete oči, odcházím

Tak to je dobře, že máte důležitější věci na práci, než obhajovat čínskou okupaci Tibetu a brutální čínský teror vůči Tibeťanům.

0/0
9.3.2009 12:49

;-)

Re: zavřete oči, odcházím

já jsem to neobhajoval, neříkám že je to správné, ani si to nemyslím, jen jsem vyjádřil podivení nad tím, kolik lidí vidí svět černobíle. (tedy Číně křivdí) A jakou pozornost věnují právě Tibetu, když jinde po světě  se dějí mnohem horší věci a ty samé lidi to vůbec nezajímá. Domnívám se, že je to modní vlna podporovaná medii a politiky. To je vše. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat. Přeji pěkný den.

0/0
9.3.2009 15:58

rabín Šiml z Krakova

Re: zavřete oči, odcházím

Čína je pořád totalitní komunistický stát řízený režimem, který má na rukou víc krve, než Hitler se Stalinem dohromady. Nevím tedy, jakým způsobem by se této bolševické říši mohlo křivdit - obzvlášť v souvislosti s Tibetem. Fakt, že se občas ve světě dějí ještě horší věci než okupace Tibetu Číňany je zcela irelevantní. Genocidu Arménů přece také nebudete omlouvat Holokaustem. Hezký den i vám.

0/0
9.3.2009 16:54

;-)

Re: zavřete oči, odcházím

Vy jste demagog, kterému není rovno. Stát nemůže mít na rukou něčí krev - za to vždy mohou konkrétní lidé. Víte, že za kulturní revoluci v Číně byli někteří lidé odsouzeni? například Maova 3. manželka k doživotí? a že kulturní revoluci si současný režim raději moc nepřipomíná?  Pokud má podle vás Čína na rukou krev, tak ji má i ČR(z padesátých let). Nebo USA(procesy za protiamerickou činnost, válka irák/irán, Vietnam, atd.)

Horší věci se nedějí ve světě občas, ale v Africe se dějí stále a denodenně. 

Naštěstí západní svět nepodléhá takové hysterii jako vy, a s Čínou se čile obchoduje.:-)

Jen se budem muset  v EU a USA příští roky pěkně čile snažit, aby se centrum světa (pupek) nepřesunul do jihovýchodní Asie........

0/0
9.3.2009 18:54

Wokobere

Re: zavřete oči, odcházím

Fakt neuvěřitelná argumentace. Takže Maova manželka bručí v base, USA válčili ve Vietnamu, ČR odsunula sudetské Němce, a z toho jako plyne, že číňani anektovali Tibet právem ?Rv(Y)

0/0
9.3.2009 21:36

rabín Šiml z Krakova

Re: zavřete oči, odcházím

Neřekl jsem, že má na rukou krev stát, anobrž režim. Pokud jde o pí Maovou a proces s "gangem čtyř" (jak demokraticky znějící název, že?), tak jestli jste si nevšiml, jest už to u komunistů takovým zvykem, že se různě zavírají a popravují mezi sebou. Obvykle jeden zločinec soudí druhého zločince.

Pokud si současný režim kult. revoluci "moc nepřipomíná", pak masakry na Tien-an-men si už nepřipomíná vůbec.

Ale co se vlastně namáhám - pro vás to jsou přece jen takové blbinky - hlavně, že se s Čínou obchoduje...

0/0
10.3.2009 9:53

Wokobere

Re: zavřete oči, odcházím

Souhlasím, že je s podivem, kolik lidí chce vidět svět černobíle, když logické a správné je vidět ho bíle (pardon, žlutě ;-D )

0/0
9.3.2009 21:29

Wokobere

Re: zavřete oči, odcházím

Chudinka Čína, tak oni ji křivdí, a ona přitom všude jen nezištně pomáhá, ukazuje lidem kde je jejich štěstí, nevadí že násilím, když je to pro jejich dobro, viďte ;-D

0/0
9.3.2009 21:32

Rakeis

Bojí ?

Ten to organizuje.

0/0
9.3.2009 12:07

rabín Šiml z Krakova

Re: Bojí ?

Když to říkají čínští komunisté, musí to být pravda, viďte?

0/0
9.3.2009 12:09

Rakeis

Re: Bojí ?

Nevím co říkají, ale logicky z toho má jedině on prospěch. Zřejmě chce zase restaurovat otrokářský stát, který tam evidentně byl před Čínou

0/0
9.3.2009 17:07

rabín Šiml z Krakova

Re: Bojí ?

Njn. Komunisti jsou holt všude světlem pokroku.

0/0
9.3.2009 17:22

ruzovy.svetr

Tibet je americká letadlová loď

strategicky zakotvená mezi Indií a Čínou. To je první a poslední důvod proč má Dalajláma tolik prostoru v médiích vlastněných v drtivé většině američany. Tibeťané mají samozřejmě právo na svoje práva, ale tvoří vyjímku v tom že se jich mocní zastávají, když jinde ve světě jim porušování práv malých etnik absolutně nevadí. Např v Nigérii nemají američané problém vyvraždit celý kmen který si dovolil hlesnout proti rabování ropy. O tom že ty samá media jako Nova systematicky a ignorují a ničí naši kulturu je zbytečné mluvit. Ale tibetská kultura je kupodivu zajímá strašně moc.

0/0
9.3.2009 11:14

rabín Šiml z Krakova

Re: Tibet je americká letadlová loď

Lžete, jako když tisknete. Že vy jste z agentury Nová Čína?

0/0
9.3.2009 11:31

Wokobere

Re: Tibet je americká letadlová loď

A to tě žere, číňánku, viď, že svět na Tibet nezapomíná.

0/0
9.3.2009 11:44

Philosopher

Proč ?

Proč zde tolik lidí neustále přesvědčuje ostatní o své tuposti, hlouposti a buranství ?

0/0
9.3.2009 11:02

Wokobere

Je to smutné

a bojím se, že beznadějné. Jediný Tibet, který zůstane je ten v lidských srdcích, ta země, do které vstoupil číňan, je ztracená. Rv

0/0
9.3.2009 9:58

;-)

Re: Je to smutné

"ta země, do které vstoupil číňan, je ztracená." myslíš tím třeba čínské čtvrti v  USA? 

.........nepochybně to tam čínské ´řady zgruntu mění - ale nekladl bych jim za vinu všechno - myslím, že řada věcí by se za těch 50. let změnila i kdyby tam číňané nepřišli. Například by také měli karaokebary, protože jsou populární po celé asii(před 50 lety nebyly, ne?) , a měli by prostituci - ta je všude, i v uprchlických táborech v Africe, dokonce i  v Afgánistánu - přímo v kábulu mají ulici s nevěstinci(rozpoznatelnými zvenčí).........je to tam rizikové řemeslo, ale vynáší.

Nelze všechno házet alibisticky na Čínu. Je třeba rozlišovat. Podívejte se, jak se za posledních 20 lez zaplnila česká města nákupními centry, ulice auty, silniční tahy prostitutkami a města kasíny. A to jsme tu Číňany neměli.

0/0
9.3.2009 10:52

rabín Šiml z Krakova

Re: Je to smutné

To jsou pindy. Tibeťané by si měli o své zemi rozhodovat sami.

0/0
9.3.2009 11:07

;-)

Re: Je to smutné

Je zajímavé, jak zrovna Tibet leží každému na srdci, přitom je svět plný ještě  mnohem utlačovanějších národů. 

Srovnatelná situace je třeba na Thaiwanu - tam také přišly z pevninské Číny miliony číňanů, a 40 let vládli ostrovu diktaturou bez voleb a utlačovali domorodé obyvatelstvo, a  dodnes mají zcela nepřiměřenou pozici ve státě - Ovšem za práva domorodých Thaiwanců se nikdo nepere. Zároveň zavedli v posledních 20 letech demokracii a všichni akceptují, že  v demokracii mají volební právo. Proč v případě Thaiwanu můžou pevninští Číňané zůstat a  prostě se to řeší v demokratických volbách, ale v případě Tibetu chtějí "bojovníci za free Tibet a lidská práva" Číňany vyhnat? proč o jednom se mluví a o druhém ne?

0/0
9.3.2009 11:37

rabín Šiml z Krakova

Re: Je to smutné

Takže podle vás médii nereflektované utlačování původních obyvatel Formosy ospravedlňuje útlak Tibeťanů komunistickou Čínou? Proč se o jednom hovoří a o druhém nikoliv nevím, každopádně to ale nijak neumenšuje zločin na tibetském národu. Podobnými chytrystikami, jakou zde předvádíte, pouze podporujete čínskou agresi.

0/0
9.3.2009 11:43

;-)

Re: Je to smutné

btw: za tohle mě nebude mít rádo ještě více lidí, ale nemůžu si to odpustit - ani mi nejsme lepší než Čína - za první republiky jsme donutili násilím sudety připojit se k ČSR a  němci byli opravdu poměrně diskriminováni a státní správou přehlíženi. Což se v oficiálních učebnicích dějepisu samozřejmě nenajde.

Jde o to, že měřítka by se měla uplatňovat na všechny stejná - těžko mohu po jiných vyžadovat dodržování něčeho, co sám nedělám, a stejně tak vyžaduji li dodržování něčeho pouze po někom, a po jiných ne, nebudí to dobrý dojem.

například: Nevypadá  pěkně, když politici a vrcholní policisté jezdí po dálnici 250, a běžný občan cítí křivdu, že je pokutován za pouhých 170, stejně tak by cítil, kdyby on byl pokutován, a soused ne, protože soused je kamarád starosty a policajtů.

0/0
9.3.2009 11:55

rabín Šiml z Krakova

Re: Je to smutné

Sudety byly nedílnou součástí Království českého. Čili není pravda, že bychom je násilím připojili, ale násilím jsme jim zabránili se odtrhnout. Němci sice pak byli dosti přehlíženi, ale nešlo o útlak či nějakou dramatickou diskriminaci. Jejich postavení bylo ve srovnání s postavením jiných národnostních menšin (i německých) v tehdejší Evropě ukázkové. Zbytek vašeho příspěvku nehodlám komentovat.

0/0
9.3.2009 12:05

;-)

Re: Je to smutné

Záleží na tom, jestli respektujeme právo národa na sebeurčení. Vy ho evidentně němcům upíráte. Jinak Čína má také dojem, že šlo o část číny, akorát část odpojenou. (podobně jako Okinawa). Ty argumenty jsou zcela shodné. Jenže jde li o nás, máte jasno, že právo na sebeurčení neměli, jde li o Tibet, máte jasno, že ho mají. To je to , co mi na většině bojovníků za free Tibet vadí - účelovost.

Proč se podle vás nemohli 100% německé oblasti připojit k Rakousku? místo toho tam přijela naše armáda. a co teprve Žitný ostrov - maďarský - tam žádná hranice nebyla, tam jsme prostě ji my udělali, bez ohledu na to, že tam žijí maďaři.

Jinak k té diskriminaci - co třeba zákaz cenzury promítat německý film Prodaná nevěsta, protože se již natáčel český? a co propuštění všech státních zaměstnanců, kteří nehovořili úředním jazykem(opravdu nevím, proč pošťák v sudetech musí mluvit plyně česky).......řada rodin náhle přišla o živitele. A bylo jenom logický důsledek, že pak neměli k ČSR moc dobrý vztah.

0/0
9.3.2009 12:18

rabín Šiml z Krakova

Re: Je to smutné

Kde upírám právo na sebeurčení Němcům? Já jen konstatoval, jak to bylo. Kromě toho Tibet byl samostatným státem několik set let - narozdíl od Sudet. Účelově (pročínsky) píšete pouze vy, vždyť je to úplná apologetika čínské agrese.

0/0
9.3.2009 12:31

Wokobere

Re: Je to smutné

Přesně R^

0/0
9.3.2009 11:41

;-)

Re: Je to smutné

Jinak například  na konci 19. století Japonsko násilně připojilo a utlačovalo Okinawu a Hokkaido, a potlačilo povstání na Kjůšů, Barma dnes udlačuje menšiny mnohem víc než Čína -  o tom se sice mluví, ale zdaleka to není tak modní být bojovníkem za Myjanmarské menšiny. Některé menšiny -např. Tygři tamilského Ilámu se dokonce dostali i na západní seznamy teroristů.  Konec konců, Izrael diskriminuje izraelce arabského původu, a v Angole nemělo dokonce USA problém podporovat pročínské maoisty proti vládě prosovětských marxistů...........to je o boji o peníze a o moc, a o tom, že v určitých kruzích je modní být  pro Tibetský.

Vždy mě fascinuje, jak Dalajlámovi realisticky by stačila pouze autonomie a právo na svoji kulturu, ale průměrný Čech má jasno, že jediné správné je FREE TIBET bez Číňanů.

Možná, že kdyby se jim do toho celý svět  nevměšoval, tak se už i nějak dohodli.....možná.....

0/0
9.3.2009 11:46

rabín Šiml z Krakova

Re: Je to smutné

Jasně - a protože všechno souvisí se vším, je lepší držet hubu a podporovat agresory, že?

0/0
9.3.2009 12:06

Wokobere

Re: Je to smutné

Jistěže by se dohodli, bezpochyby ;-D Čína se zatím dohodla s každým, koho měla v moci Rv pár dnů v čínském vězení a jak rádi se dohodli a souhlasili, teda ti, co přežili. Rv

0/0
9.3.2009 21:42

Wokobere

Re: Je to smutné

Ty víš, co myslím, myslím Tibet anektovaný násilně Čínou.

Já číňanům nekladu za vinu všechno, v tomto případě pouze to, že se zmocnili cizí země násilím a udělali si z ní kolonii.

0/0
9.3.2009 11:41

;-)

Re: Je to smutné

A oni to vidí tak, že evropané to dělali 500 let, a třeba honkong vrátili Číně teprve před pár lety. A Tibet navíc  považují za součást číny - i když Tibet si to nemyslí - Rusové  mají Sibiř, my jsme měli zas Slovensko.....taky jsme mu upírali dlouho mnohá  práva....aby jsme po okupaci prozměnu vytvořili federaci s nepřiměřeným vlivem slováků.

0/0
9.3.2009 11:59

rabín Šiml z Krakova

Re: Je to smutné

Aha, vy trpíte nějakou formou nutkavé blábolivosti.

0/0
9.3.2009 12:07

;-)

Re: Je to smutné

ps: jinak musím ocenit, pokud jim nekladete za vinu vše.R^ Většina bojovníků za free Tibet má představu, že všechno je vina Číny, a nebýt jí, tak to tam vypadá jako ve filmu "7 let v Tibetu" a nejraději by Číňany vyhnali a všechno vrátili o 50 let zpět. Ono je to hezké, ale nerealistické. Myslím že i samotným tibeťanům by brzo chyběla například elektrika.

0/0
9.3.2009 12:09

rabín Šiml z Krakova

Re: Je to smutné

Ještě, že za ty Tibeťany mluvíte vy ;-DR^

0/0
9.3.2009 12:12

Wokobere

Re: Je to smutné

Takže číňani jsou vlastně takoví dobráci, kteří přinášejí druhým zemím pokrok a technické vymoženosti, že ;-D to se jistě těšíte, až přijdou i sem k nám a zavedou nám tady taky ten svůj lepší systém, abysme nemuseli Tibeťanům závidět, že o ně je pečováno a o nás nee Rv

0/0
9.3.2009 21:27

Najdete na iDNES.cz