Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zpřísněte vydávání pistolí, žádá 65 procent lidí

Zatímco Američané jsou národem střelců a kovbojů, Češi se projevují jako jejich pravý opak. V průzkumu agentury GfK, který exkluzivně dostala MF DNES, se 65 procent lidí vyslovilo pro to, aby se ještě zpřísnily podmínky pro vydávání zbrojních pasů. A dalších dvacet procent z nich by je civilistům sebralo úplně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wenkovan

To nebude z blbosti

Ten článek nebyl nejspíše napsán z blbosti, ten byl nejspíš napsán za peníze a bude asi součástí dlouhodobé mediální masáže, připravující lidi na další okleštění zbytku svobody, aby to proběhlo podle osvědčeného scénáře - "o svobodu se zpravidla nepřichází za skřípění zubů, ale za hlasitého potlesku dotčených".

0/0
12.3.2009 21:02

lejnok

.

http://martinhessler.blog.cz/0903/dopis-redakci-deniku-dnes

0/0
12.3.2009 10:08

bindy

společnost GfK

Společnost GfK najdete zde: http://www.gfk.cz/

Z jejich webových stránek je zřejmé, že jimi získané informace jsou hodnotné právě a pouze pro jejich zákazníky, kteří zadají nejen průzkum, o který jim jde, ale rovněž metodu průzkumu.

Sami na svých stránkách píší, že jako metodu kvantitativního výzkumu používají např. internetové dotazníky, nebo ad-hoc telefonické hovory, jakou asi mají takové metody reprezentativnost?

Bůhví, jakým způsobem přišli k těm citovaným výsledkům.

0/0
12.3.2009 10:08

lejnok

"Cizinec zastřelil na oslavě bývalou přítelkyni, její rodin"

Ten odkaz se tam fakt hodí - to jako když bezúhonným českým občanům sebereme zbraně pak je nebudou mít ani cizinci? Navíc nelegálně. :-©

0/0
12.3.2009 9:58

netopejr_CZ

Bláboly tohoto autora

snad už ani nemá cenu komentovat, jak by asi lumpa, který páchá trestnou činnost s NELEGÁLNĚ drženou zbraní odradilo zpřísnění podmínek pro získání ZP?

Autor buď moc hulí, nebo píše ta h*vna na objednávku.

0/0
12.3.2009 8:21

barbudo

Bodeť! A cikánům rozdejte samopaly!

0/0
11.3.2009 20:41

Fikos

Výborně vydáme občany všanc ozbrojeným zločincům!

:-©

0/0
11.3.2009 20:08

-=koloděj=-

Zpřísnění? naopak...

"Případ cizince z Karvinska, který zastřelil na oslavě čtyři lidi, opět vyvolal otázky, jestli se v Česku ke zbraním nedostávají i lidé, kteří je zneužijí."

Samozřejmě že dostávají. A to nelegálně (zrovna v tomhle případě dotyčný tu zbraň legálně opravdu neměl - to už by bylo lépe argumentovat Ďuričkem, který měl zbraň legálně), tj. na tyto případy nemá omezení držení zbraní žádný vliv. Proto je naopak potřeba, aby se v Česku ke zbraním mohli snáze dostat i lidé, kteří je *nezneužijí*, a zvýší se tak pravděpodobnost likvidace útočníka v podobném případě dříve, než stačí všechny postřílet.

Např. u masakrů v USA bývají útočníci (bohužel) ti jediní, kteří nerespektují zákaz nošení zbraně v určitém prostoru (např. škole).

0/0
10.3.2009 16:37

fext

seberte se

Vyzývám tímto všechny způsobilé a bezúhonné občany, aby využili svého práva a udělali si zbrojní průkazy.

0/0
9.3.2009 22:52

Fikos

Re: seberte se

R^

0/0
11.3.2009 20:06

cejkis

Opatření USA proti masovým vraždám ve škole

Učitelé mohou mít zbraně.

Pokud by ostatní měli zbraň, útočníka by zastřelili a žádná masová vražda by se nekonala.

0/0
9.3.2009 22:27

fext

Re: Opatření USA proti masovým vraždám ve škole

To ale samozřejmě v EU nepřipadá v úvahu. Protože v Izraeli a v Latinský Americe to tak dělají, a ono to opravdu funguje.:) Od doby, co u židů hlídají školy ozbrojení dobrovolníci v civilu se skrytou zbraní, stateční mudžahedíni upustili od pokusů udělat si ze školních dětí cvičné terče.

0/0
9.3.2009 22:44

mtis

Re: Opatření USA proti masovým vraždám ve škole

Jak agresivní, rasistické, fašistické a nevyvážené chování.... neměli by dostat mudžáhedíni zdarma střelné zbraně a neprůstřelné vesty od EU?

0/0
10.3.2009 5:27

cejkis

Zase lobbing

Co je to za agenturu ? GFK ?

Jinak čím více zákazů, tím více si bude útočník jistý, že obět nemá taky zbraň. Zákony jsou pouze pro slušné lidi. Vrahové si zbraň koupí na černém trhu.

Ale jestli chtějí češi strčit hlavu do písku a dělat, že se tu nedají koupit zbraně na černo, tak tomuto národu asi není pomoci.

0/0
9.3.2009 22:24

brekebrekeke

panove

behem TOHOTO tydne si jdu poridit jeste nekolik kousku ;-D dokud jsou stary formulare ;-D

0/0
9.3.2009 21:00

Justy

Krásná demagogie...

To, že lidé jsou tupá masa, která sebou nechá mávat mediální masáží, je známý fakt. Zbraně jsou díky médiím demonizovány a prezentovány jako faktor, který dělá z bežného člověka potenciálního masového vraha.

Co to má být za logiku? Pokud řídím kamion, jsem potenciálně mnohem nebezpečnější, než běžný držitel ZP s čezetou za pasem a dvěma zásobníky. A co znám střelce, jsou to až na výjimky inteligentní, vzdělaní a zodpovědní lidé.

Zbraně jsou pro ně jak koníčkem, tak prostředkem obrany proti živlům, před kterými je nedokázal uchránit stát. Kdyby takových bylo více, jistě by některé medializované "masakry" bůď vůbec nevznikly, případně by měly mnohem méně tragické následky.

A co "zbraně jen pro bohaté"? Jsem student bez trvalého příjmu, majitel ZP skupiny B, držitel samonabíjecí pušky vojenského typu, na oboje jsem si vydělal vlastníma rukama.

0/0
9.3.2009 20:55

Justy

Re: Krásná demagogie...

Díky jejímu "nebezpečnému" vzhledu a svému relativně nízkému věku bych serverem IDnes.cz byl nejspíš přetransformován v potenciálního teroristu, mladistvého zabijáka, který si jednoho dne do školní tašky přibalí hromádku zásobníků a z náhlého popudu mysli vystřílí dvě, tři třídy.

Omezení držení i odzbrojování mělo zatím vždy jen opačný účinek, než se doufalo. Zločinec si totiž zbraň opatří a nějaký zákon je mu srdečně ukradený. A když se při "práci" nemusí bát, že na něj obyčejný civilista vytáhne zbraň, je mu hej.

To je ale tupému davu jedno, protože "zlé zbraně", co "zabíjejí lidi" už nemůže mít pod kabátem každý druhý kolemjdoucí. A až je někdo v zapadlé uličce odstřelí pro pár korun, možná se na krátký okamžik stihnou podivit, kdepak asi dotyčný zbraň vzal.

Zákaz držení zbraní řadovými občany je prvním krokem každého totalitního režimu. Rozmyslete se, jestli se chceme blížit Třetí říši, Sovětskému svazu nebo komunistické Číně a Koreji.

0/0
9.3.2009 20:56

Vlada_07

To je článek ...

K článku si dovolím následující komentář:

- Slovo "vydávání " bych použil u školních obědů pro třetáky ze základní školy, nikoliv u pistolí

- Pistole pro bohaté mne pobavila - nová CZ 75 stojí do 20 000, střílená zbraň třeba 7 000. To podle mne není vizitka bohatství.

- Zbrojní průkaz má spousta lidí jako já, když mají doma v trezoru několik sportovních brokovnic a velkorážných kulovnic, pistoli a dva revolvery pro zábavu. Co pak jsem s tímto arzenálem prototypem vraha ?  

- Předpisy možná máme přísné, ale nikoliv asi nejpřísnější. V Austrálii musíte mít ZP i na vzduchovku, bez trvalého víza nemáte vůbec na ZP nárok. Koupě brokovnice s krátkou hlavní je na západě Evropy nemožná, u nás pak je jediným limitem limit úvěrové karty.  

0/0
9.3.2009 20:30

Vlada_07

To je článek ...

Jak tak vidím, někteří držitelé ZP se lehce vymykají průměru, neboť tady namísto fakt a nepravd v článku řeší, kolik a jakých palných zbraní jsou schopni a hlavně ochotni pronášet pod kabátem. Nezlobte se, ale potkat po zuby ozbrojeného člověka za bílého dne nepovažuji za výraz moc velké mozkové kapacity, o jiných duševních kvalitách ani nemluvě.  Spíš bych se bál, že přesně takovému " důležitému" chytrákovi může každou sekundu rupnout v bedně.

0/0
9.3.2009 20:30

wostrey

Re: To je článek ...

nicmene tento strach je naprosto iracionalni. POkud chce nekdo zabijet, tak bude zabijet bez ohledu na zakony. V Velke Britanii je zakazano i noseni nozu a myslite, ze to k necemu je? Samozrejme neni. V Japonsku je obdobny zakon. Neni to tak davno, co jednomu preskocilo v bedne, dodavkou vjel do nakupni strediska a nozem zabil nekolik lidi...Stacilo, aby tam jeden clovek, co umi zbran pouzit a obeti mohlo byt vyrazne mene. [>-]

0/0
10.3.2009 10:47

gp100

Zpřísnění vydávání...

Autor článku je opravdu odborník. Měl by vrátit školné. Šílený střelec je Makedonec a použitá zbraň je držena nelegálně. Autor článku by měl vycestovat někam mimo ČR a tam působit na občany, pro které neplatí žádné zákony a lidský život nemá žádnou cenu. A neotravovat slušné držitele zbraní v ČR. A neoblbovat čtenáře iDnes. Každý den zemře na našich silnicích cca 3 lidé. Tam by se měl autor článku realizovat, když nebude chtít vycestovat.

0/0
9.3.2009 19:56

fext

Re: Zpřísnění vydávání...

No to je stará oblíbená metoda... zmedializovat zneužití nelegální zbraně nějakým gangsterem, a zděsit tak naše milé konzumenty, kteří začnou obratem poslušně bučet, jak je ti nezodpovědní legálně ozbrojení majitelé zbrojního průkazu se zbraněmi registrovanými na policii, zdravotní prohlídkou (upozornění - lékař může na prohlídku k psychiatrovi poslat kohokoli se mu zlíbí, než vydá zdravotní potvrzení, a mnozí to dělají automaticky) a zbraněmi zamčenými v trezorech ohrožují.

Přijde mi to stejně smysluplné, jako zpřísnit podmínky k získání řidičského průkazu, protože nějaký člověk bez řidičáku, co ukradl auto, někoho přejel.

Milí diváci TV N@va, jakej vám dává tohle smysl, to byste snad měli chápat.

0/0
9.3.2009 22:49

fext

vzpurný amík řekl:

The strongest reason for the people to retain the right to keep and bear arms is, as a last resort, to protect themselves against tyranny in government.

-Thomas Jefferson-

0/0
9.3.2009 18:39

farářskej

Re: vzpurný amík řekl:

... a měl zatracenou pravdu!

0/0
12.3.2009 15:20

daemon

Mediální masáž

Vždycky, když je nějaký prů..er tak si začnou přihřívat polívčičku odzbrojitelé národa, kteří se na tom snaží založit svou politickou kariéru. Pravda je ta, že kdekdo si může pořídit auto, dvě argentinský dogy a kdoví co ještě. Až budou mít řidiči a majitelé psů a další tolik zodpovědnosti jako držitelé (legálních) zbraní tak teprv můžeme volat po zpřísnění zbrojáků. Nehledě na to, že ten cizinec měl zbraň NELEGÁLNÍ, tedy naplnil skutkovou podstatu nedovoleného ozbrojování (až 3 roky). Volání po zpřísnění zbrojíků je demagogie pro masáž lidí, kteří o tom nic neví.

0/0
9.3.2009 16:31

fext

Re: Mediální masáž

R^R^R^

0/0
9.3.2009 18:42

MrKoko

Zbrane zabiji ..

http://www.metacafe.com/watch/1198792//

0/0
9.3.2009 15:48

egi

Re: Zbrane zabiji ..

http://zbrane-zabijeji.mujglock.com/

;-D;-D

0/0
9.3.2009 17:24

GMatysek

Další diletant

Zákonem je již tisíce let zakázáno krást a vraždit, tak jak je sakra možné, že se to pořád děje?  Nejspíš proto, že šmejdy zákon nikdy moc nezajímal.

Pokus se zákazem zbraní má za sebou Velká Británie. Bohužel se již nikde nedočteme, že se od té doby zvedl počet trestných činů se zbraní o 400%. Kriminálníci mají prostě pré, když se nemusí bát slušných lidí. S klackem se jim nikdo nepostaví. Podobný obrázek o zákazu zbraní si můžeme udělat i v "kovbojských" USA. Podle statistik FBI počet trestných činů klesl ve státech Unie, které jsou k držení zbraní liberální. V těch, kde bylo přistoupeno k restrikcím, dochází k jejich nárůstu.

Bohužel nepočítám, že se o tom v našem tisku, nedej bože na iDnes, někdy dočteme. Je snazší přikyvovat populistickým tupcům, než dát sice pravdivou, ale nepopulární informaci.

A že o daném tématu autor nemá ani páru? No koho to, prosím Vás, dneska zajímá ... :-/

0/0
9.3.2009 14:57

fext

Re: Další diletant

R^

Massad Ayoob to v jednom ze svých článků vysvětlil tak, že většina lidí má ovčí povahu, a ovce se instinktivně bojí ostrých zubů a nedokážou rozeznat, jestli to s ostrými zuby je vlk, nebo ovčácký pes, co je chrání. Prostě nechtějí ostré zuby a tím jejich uvažování končí.

0/0
9.3.2009 18:41

marmota

Tak nevím, kdo je či není při smyslech

Pokud jsem dobře vstřebával informace, onen Makedonec měl bambitku v nelegálním držení (načerno). Potom není co řešit. Jenom mne dovede vytočit, jak redaktor "odborník" na tuto problematiku, dovede vyplodit takový blábol včetně nadpisu o "vydávání pistolí". Chápu, že někoho zbraně iritují, nicméně by to mělo (právo držení a nošení) být bytostním právem každého bezúhonného občana (lotr a loupežník si zbraň opatří vždy lehce nelegálně, i kdyby se "goverment" defekoval). Legálové mají v souvislosti s držením a nošením zbraní celou řadu zákonných povinností (viz. 119/2002 Sb.) Místo aby se represe zaměřily na nelegální držitele, budou se raději "masírovat" legálové, neboť ti jsou v evidenci, takže lehká kořist pro vyvíjení aktivit ve smyslu "bono publico". Je to ale diskuze na dlouhé lokte.  

0/0
9.3.2009 14:32

fext

masy

Jak se opět ukázalo, lidi jsou hovada naprosto neuvěřitelná. I když, vlastně ne hovada, jsou to jen potomci generací nevolníků, kteří mají dobře vtlučeno do hlavy, že na zbraň má nárok jenom Pán, a nějaký nevolník, co se chce ozbrojit, to dělá jen na truc vrchnosti a rozhněvat Pána, to je neštěstí pro celou komunitu, a kdoví, jestli von to nebude nějakej zbujník.

Zbraně jsou výsadou bohatých?CZ75 z druhý ruky v dobrém stavu se dá pořídit bez problémů kolem 8000, 9 Luger u LIMIT cz za 3,- rána, a teď si to srovnejte s náklady na vaše plechové miláčky a dynamický moderní životní styl, kdy si jezdíte autem pro cigára do trafiky vzdálené dva bloky, a denně popojíždíte ve frontách, přesto, že roční jízdenka na pražskou "socku" vyjde na mizerných 5K, ale jezdit sockou je přece společensky nepřijatelný. Takže dosti demagogie. Nicméně tak jako tak je to zase jedna mediální kampaň s cílem odzbrojit občany, aby náhodou nezačla rebélie, až se začnou utahovat šrouby a rušit občanská práva.

0/0
9.3.2009 14:08

Archont

Re: masy

:-)R^

0/0
9.3.2009 14:12

skoda

účel

Vážený pane redaktore. Nikdy ještě nikomu nepsal, ale takováhle snůška nesmyslů, co  jste dnes napsal do článku(9.3),  mě donutilo napsat tento postřeh: Pokud opravdu se zabýváte policií a kriminalitou, a k tomu máte ještě vystudovanou školu }jak máte napsáno u svého profilu), tak toho nechte. Myslím si,že jste se minul povoláním. Pokud tímto způsobem informujete ve všech děních, začíná mě z toho mrazit. Rád bych si o tom s vámi popovídal, takže bude nejlepší, když se zatím NAUČÍTE vyhlášku 119/2009 ve znění od 1.2.2009 a k tomu všechny předpisy. (Pak už si můžete udělat i ZP- pokud jste zdravý). A pak teprve můžete začít něco komentovat. Nebo to bylo účelem napsat takto článek?

0/0
9.3.2009 13:47

Kurt21

Re: účel

Jen dvě připomínky:

1. kde berete přesvědčení, že autora zajímají diskuze pod článkem? 

2. Jaká vyhláška 119/2009? Máte snad namysli Zákon o zbraních (č. 119/2002Sb.?)

0/0
9.3.2009 13:55

madqwert - liberalni neokomunist

Proti zprisneni je predevsim ODS

a jeji strilejici funkcionari ;-D

0/0
9.3.2009 13:26

doktor_bota_2

Re: Proti zprisneni je predevsim ODS

Myslíš Ďurička a Kočky?

0/0
9.3.2009 13:49

sageorg

Zvláštní,......

nějaký magor postřílí několik lidí a už se volá po "odzbrojení" populace.Na silnicích také denně umírají lidi a nikdo po razantním zpřísnění získávání ŘP nikdo nevolá.

0/0
9.3.2009 13:21

fext

Re: Zvláštní,......

Jenže tohle je cílená kampaň, až začne panstvo sbírat bouchačky, budou k tomu plácat starý dobrý "lid tomu chtěl". Známe, ne? A diví se někdo? V USA se rozjíždí socialismus, EU se snaží o socialismus pěkně dlouho, tak jen vzpomínejte, jaký to bylo.

0/0
9.3.2009 14:10

Archont

Zbran by mel mit moznost kazdy kdo chce, nevim

proc by mela mit zbrane jenom policie, armada a kriminalnici.

0/0
9.3.2009 12:43

bezik

Re: Zbran by mel mit moznost kazdy kdo chce, nevim

Souhlasím. A rád bych se zeptal pacifistů, proč nezakázat auta? Vždyť mrtvých na silnicích je o mnohem víc, než obětí střelby? Vlastním ZP i zbraň 15 let. Nikdy jsem ji nemusel použít jinde, než na střelnici. Jsem ovšem připraven i oprávněn ji proti útočníkovi použít. Použití zbraně je jasně vymezeno v zákoně (nutná obrana, krajní nouze). U nás ještě převládá názor, že zbraň používají pouze darebáci. Ale i soudy už začínají na použití zbraně při obraně hledět s rozumem. Američani mají trefné úsloví:“ Raději budu souzen dvanácti, než nesen šesti".

 

0/0
9.3.2009 12:54

Slaine55

Odzbrojte celý národ, aby byl bezbranný a povolný!

Zakažme pak vše světské, rozdejme žebrácké mysky a žijme asketickým životem v jeskyních. Svět bude jen koukat, jak jsme staršně dobří. Hlavně pak nezapomeňme na orální policii, která na všechno bude dohlížet! Nebylo tohle už tady před 20 lety????

0/0
9.3.2009 12:42

Pan Navratil

cože?

"České předpisy i tak patří k nejpřísnějším. Znovu se přitvrzovaly loni. Začal platit nový zákon zakazující přístup ke zbraním lidem, kteří holdují alkoholu nebo drogám."

-

Který zákon to je?

0/0
9.3.2009 12:42

Kurt21

Re: cože?

Zbytečně se tu neopakujte a zeptejte se přímo toho, kdo to napsal: http://zpravy.idnes.cz/novinari.asp?idnov=863

0/0
9.3.2009 13:09

Pan Navratil

Re: cože?

No čekám, že mi odpoví spíš někdo, kdo tomu rozumí. :-)

0/0
9.3.2009 13:24

Kurt21

Re: cože?

Čemu? Tomu článku? Obávám se, že to není ani sám autor.

0/0
9.3.2009 13:26

egi

Re: cože?

To je taková oblíbená novinářská mantra a kachna. Ve skutečnosti:

- šlo o dílčí novelu zákona 119/2002 Sb.

- v ustanoveních o spolehlivosti se nic nezměnilo, poněvadž alkoholici a fetoši nesměli dostat ZP už před novelou.

Nicméně žurnálisté tuhle ftákovinu papouškují už půl roku. Ale pssst, nechme je při tom :-P

0/0
9.3.2009 14:15

Pan Navratil

Re: cože?

Ach, děkuji. Myslel jsem si to.

0/0
12.3.2009 10:12

sageorg

Raději zpřísnit.........

vydávání řidičských průkazů.

0/0
9.3.2009 12:39

brekebrekeke

opet skvely napad !

to zas vymyslel nejaky poslanecky pupek sadlozravy ze? Rv zakazte kvery a bude jich mezi lidma hned 5x tolik ! Rv tupci

0/0
9.3.2009 12:29

Najdete na iDNES.cz