Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Číňané se ozbrojili a budou střílet, obává se dalajlama násilí v Tibetu

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se obává vypuknutí násilí v Tibetu. Může k němu dojít prakticky kdykoliv, obává se. Čína jej na oplátku obvinila, že chce vytvořit "Velký Tibet", a varoval ostatní země před tím, aby nenechaly dalajlamu využívat své území k pokusům odtrhnout Tibet od Číny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

babacek

Tibet

Slyšíme-li v normální zemi slovo levice, hned se nám vybaví výraz solidarita. Solidarita s chudými, se znevýhodněnými, s handicapovanými, s trpícími. Kde však zůstal solidární arzenál české levice, jde-li o Tibet, o mlácení a zabíjení tamních demonstrantů?

Říká-li šéf KSČM Filip, že více než v Tibetu jsou porušována lidská práva v Česku, můžeme nad ním jen zlomit hůl. Ale říká-li šéf ČSSD Paroubek, že si ze záběrů tamních událostí nemůže vyvodit žádný relevantní závěr, že to není něco, k čemu by se měl vyjadřovat, jde z toho mrazivý pocit. Vždyť to říká lídr demokratické opozice v zemi, kde ještě před dvaceti lety domácí totalitní režim mlátil demonstranty.

Stalo se těsně před OH. http://hedvicek.blog.cz/0807/ja-nechci-umet-cinsky ;-€

0/0
8.3.2009 8:14

;-)

Nebuďte politicky najivní

Jak jsem přirovnal níže k Thaiwanu -či jiným územím, to zase nevzrušovalo "demokratickou pravici". (USA podporovali afgánské džihádisty, sadámovský Irák, ale třeba i angolské maoisty proti marxistické vládě, naopak ČSSR neměla problém vítat  slavně Šáhinšáha a podlézat mu, aby o pár měsíců později dělala to samé ajatoláhovy) Jde prostě o to, na čí straně kdo stojí, a komu se fandí. Bohužel slušných lidí kteří berou na všechny stejný metr je velmi málo a jsoukvůli tomu  všemi stranami neoblíbeni.

Obdobně je to vidět na akceptaci práva na sebeurčení - Chorvatům západ právo na sebeurčení uznal, Srbům v chorvatsku a Bosně ne, V Čečensku zase neuznává Rusko, v Podněstří západ, v Kosovu ho prozměnu západ propaguje a rusko neuznává, v JIžní Osetii a Abcházii naopak. A co teprve Severokyperská republika - ta existuje už 34let , a stejně ji nikdo neuznává. přetahovaná mezi ruskem a západem a dalšími mocnostmi - každý chvilku tahá pilu

0/0
8.3.2009 8:28

babacek

Re: Nebuďte politicky najivní

Vážený vaše odpověď je asi taková jako by mě restauratér nabízel ledvinky ze šlehačkou a jahodami.:-(

0/0
8.3.2009 13:17

;-)

Re: Nebuďte politicky najivní

Nechcete to blíže specifikovat? z vašeho příspěvku opravdu není poznat, co se vám na mé odpovědi nelíbí. Zkuste svůj názor odůvodnit.

0/0
8.3.2009 22:34

fidel.zlobi.bolseviky

a co mi je po tom?

nic...dalajláma byl prokazatelně placen od CIA...že je to teď jinak, tomu nevěřím...jen dělá bordel, takže je to skoro jisté:-/Rv

0/0
8.3.2009 7:02

ruzovy.svetr

Tibet je americká letadlová loď

strategicky zakotvená mezi Indií a Čínou. To je první a poslední důvod proč má Dalajláma tolik prostoru v médiích vlastněných v drtivé většině am šidy. Tibeťané mají samozřejmě právo na svoje práva, ale tvoří vyjímku v tom že se jich mocní zastávají, když jinde ve světě jim porušování práv malých etnik absolutně nevadí. Např v Nigérii nemají američané problém vyvraždit celý kmen který si dovolil hlesnout proti rabování ropy. O tom že ty samá media jako Nova systematicky a ignorují a ničí naši kulturu je zbytečné mluvit. Ale tibetská kultura je kupodivu zajímá strašně moc.;-€

0/0
8.3.2009 6:59

Pro-amnesty

Tibet si zajisté zaslouží...

... dodržování lidských práv

http://www.amnesty-brno.estranky.cz/stranka/svickami-a-mandalou-proti-temnote

0/0
7.3.2009 20:21

;-)

Re: Tibet si zajisté zaslouží...

Tibet je země -asi jsi chtěl  říct Tibeťané -   a to si snad zaslouží všichni lidé na světě, všech národností a ras, ne?:-)

0/0
7.3.2009 20:45

;-)

Re: Tibet si zajisté zaslouží...

oprava - tedy ne zaslouží - to si přece nemusíme zasloužit,  tak to prostě má být a na to máme nárok.

......jen je otázka, jestli se shodneme všichni na světě, která  ta práva jsou ta základní a mají být garantovaná .....:-/

0/0
7.3.2009 20:48

;-)

Češi tomu rozumí.....

vždycky mě překvapí, kolik lidí v ČR má jasno, že je nutný "free Tibet" a oni tomu přece rozumí. A že s Číňany se nemazlit.  Vždyť Dalajláma nic takového nepožaduje, je realista a přeje si jenom zachování kultury a autonomii. Dalajláma tu cenu míru nedostal proto, že je separatista a protičínský, ale proto, že je humanista a pacifista(a nraozdíl od "humanisty" Havla odsuzuje všechny války, ne jenom ty které se hodí).   Ví, že když je v Tibetu 60% Číňanů, tak demokratické volby nemají smysl, a že by vyhnání Číňanů bylo kruté.  Stejně jako ho však neposlouchají Češi , kteří si potřebují zabojovat proti někomu, kdo je dost daleko, aby si připadalůi jako hrdinové, tak ani mladí výtržníci v Tibetu ho neposlouchají. A rabují a vraždí Číňany. TO Dalajláma taky odsuzuje a požadovaj zastavení. Je logické že se Číňané ozbrojují. Každý by to udělal. Dalajláma pouze vyjádřil obavu, že to může špatně dopadnout. A v tom s ním nelze, než souhlasit.

0/0
7.3.2009 17:32

Bůh Nejvyšší (23)

Komunistická Čína okupuje Tibet od roku 1950.

Je jednoznačně agresorem. Tibet má svůj národ, tak proč by neměl být free?

0/0
7.3.2009 17:41

;-)

Re: Komunistická Čína okupuje Tibet od roku 1950.

To je to o čem tu mluvím, Dalajláma to chápe bohužel většina bojovníků za Tibet vůbec ne. Je to už 50 let. A další roky to trvat bude.   Už jsou tam celé generace Číňanů, které tam vyrostli, a vysídlovat je by vvnášelo mezi lidi jen více  křivd, utrpení a nenávisti. Země není nějakého národa na věky. Příjde jiný, žije na ní a považuje ji  za vlastní. Stejně by se mohli domáhat němci případně keltové toho, ať si zbalíme svých pět švestek a jdem někam na východní  břech Dněpru. Asi by se nám taky moc nechtělo. Na příkladu USA je vidět, že tento vlastnický vztah k půdě si národ vytvoří celkem rychle.  To je důvod, proč Dalajláma chce jen autonomii, ví že vývoj nejde vrátit zpět bez přílišných problémů. Je rozdíl odsunout sovětská vojska z ČSFR nebo přesídlit 10 milionů civilistů.  Čeští bojovníci v za Tibet v tom mají jasno, že všichni Tibeťané jsou dobří  a všichni Číňané špatní, a tak je jenom správné je odsunout. Svět není černobílý a musíme být realisté. Dalajláma to ví.

0/0
7.3.2009 17:59

;-)

Re: Komunistická Čína okupuje Tibet od roku 1950.

Je to takové modní být bojovníkem za Tibet. Zároveň je to společností a částí politiků podporováno. Ale proč všichni bojují zrovna za Tibet? když   takových případů je po světě stovky? Jenom v Asii - Nakonci 19. stol. Japonsko zahájilo okupaci a nucené připojení Hokkaida a Okinavy(a potlačilo povstání na Kjůšů),  Thaiwanci, které  západ podporuje proti Číně  jsou vlastěně puvodní obyvatelstvo, které bylo 40 let utlačováno  vojáky a příznivci Kuomingtangu, kteří tam přišli z pevniské Číny - tedy případ takřka stejný s Tibetem - jen tam z Číny nepřijela vládnout strana komunistická, ale nacionalistická - a do dnes mají velký vliv (je jich asi 10%, ale ovládají polovinu politiky) a to je také důvod, proč trvají na jedné Číně - ostrované by se chtěli trhnout. A nikdo jim to nevyčítá. Bere se, že tam žijí již 50 a jsou to přece také Thaiwanci. mají stejná práva a řeší to  ve volbách. Demokratických. Nikomu to nevedí. V Tibetu by tyto volby vyhráli Číňané a svět by protestoval.

0/0
7.3.2009 18:07

Pilát

vy v Cesku

uvedomujete jsi, ze totalitni cinsky rezim poslapava v Tibetu lidska prava ?  Rv

 

0/0
7.3.2009 17:23

B.Walsh

Vy v Humpolci

píše se uvědomujete SI.:-P

0/0
7.3.2009 17:26

Bůh Nejvyšší (23)

Tady v ČR Tibet podporuje mnoho lidí,

včetně lidí z vlády a parlamentu. Ještě nějaké dotazy?

0/0
7.3.2009 17:41

ctenar1970

Re: Tady v ČR Tibet podporuje mnoho lidí,

Co rikate vy kdyby Cinane podporovali Sudetonemce v pozadovani  o navraceni jejich pudy?

0/0
7.3.2009 23:48

PASTA78

Re: Tady v ČR Tibet podporuje mnoho lidí,

off topic definitely ...

Za použití zdravého selského rozumu mi vychází jednoduchá rovnice : Tibet=Tibeťané , tak proč je jich čtvrtina někde v Indickém exilu ? Můžete odpovědět , nebo ne?  Pokud to chcete brát takto tak Čechy=Německo nebo Rusko , kdo dřív přijde ten dřív mele .....a vy jako čech můžete třeba do jižní ameriky ...  

0/0
8.3.2009 2:05

;-)

Re: Tady v ČR Tibet podporuje mnoho lidí,

Sudety= Sudeťáci, Moravské pole=Moraváci, Německý brod=Němci, Uherský brod= Maďaři, :-P

0/0
8.3.2009 22:38

Zdenka K.

tibet

dalajlamo doufam ze zustanes vsuVde vitany

0/0
7.3.2009 16:49

viveka77

Re: tibet

VR^

0/0
7.3.2009 16:58

Vysehradsky_jezdec

Tibeťanům by myslím stačil i obyčejný Tibet

ten jejich, který jim Čína ukradla R^

0/0
7.3.2009 15:54

Vedoucí kolotoče

Re: Tibeťanům by myslím stačil i obyčejný Tibet

Cine hrozi zpomaleni hospodarskeho rustu, z planovanych 18% by se mohlo nakonec stat je 4%. Wall Street Journal upozornuje, ze Cina momentalne vyrabi formou nadprodukce, protoze zbozi, ktere opousti ted Cinu, jsou zakazky, ktere byly uzavreny pred vypuknutim celosvetove hospodarske krize. Tyto zakazky budou splneny v prubehu roku 2009, ovsem uzavirani novych zakazek se prakticky zastavilo ve vsech odvetvich prumyslu. Nektere tovarny v Sheng Zhou jiz zacaly zavirat. Krize miri i do Ciny a nikdo nevi, co se pote stane. To nejhorsi, co by se mohlo stat, by bylo obdobi politicke nestability v Cine a pokusu armady o udrzeni poradku a rezimu u moci. Cina si uvedomuje, ze jeji moc je zavisla na globalnim trhu vice, nez si vubec dosud kdokoliv troufal uvedomovat.

0/0
7.3.2009 16:18

Pilát

Re: Tibeťanům by myslím stačil i obyčejný Tibet

presne tak, cinska ekonomika je zivotne zavisla na trzich v USA a EU  :-)

 

0/0
7.3.2009 17:25

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.