Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

USA kvůli Íránu nenabídly žádný „kšeft“ s radarem, tvrdí Medveděv i Obama

Ruský prezident Dmitrij Medveděv popřel, že by mu Barack Obama ve svém dopise nabídl zrušení protiraketového štítu ve střední Evropě na oplátku za pomoc Kremlu s jaderným programem v Íránu. Podle Baracka Obamy byl dopis mylně prezentován jako "něco za něco". Prezident USA zopakoval, že omezení íránského programu sníží potřebu raketového štítu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

"Policemen willing to work in Afghanistan lacking "

said Czech minister ...:-P

0/0
4.3.2009 19:52

fidel.zlobi.bolseviky

cejkis

já si to přečetl...a ndes jsem četl i něco jiného...

Tvrzení, že ruský prezident v úterý 3. března „odmítl Obamovu nabídku na zrušení protiraketového systému“ je mírně řečeno nepřesné. Medveděv v jasné návaznosti na předchozí vyjádření Moskvy dal jasně najevo, že odmítá učinit požadavek na zrušení evropské základny amerického národního protiraketového systému předmětem obchodu, protože jde zkrátka o strategicky důležitou věc, kterou Moskva nebude za nic měnit. Zatvářil se přitom jakoby „nechápavě“ a vysvětlil, že americkou vstřícnost oceňuje a že hodlá také nadále spolupracovat v íránské otázce, ale „to přece nemyslíte vážně, že bychom tyhle dvě věci spojovali“.

0/0
4.3.2009 10:54

fidel.zlobi.bolseviky

Re: cejkis

Medveděv měl koneckonců k podobnému postupu dobrý důvod, protože nabídka byla pro jeho zemi dost nevýhodná: Splnění zásadního požadavku vůči USA by totiž záviselo na vstřícnosti Teheránu, který má vlastní agendu a není vůbec jisté, do jaké míry Moskvě opravdu vyjde vstříc. Přitom jistě platí, že Rusko má na Írán velký vliv a může pomoci – nicméně sotva jde o vliv tak velký, aby případně sám o sobě převážil opačný názor tamních vládnoucích kněží.

Idea „náš protiraketový systém za íránský jaderný program“ také koneckonců není nijak nová; americký ministr obrany Gates, kterého Obama „zdědil“ po Bushovi, přece na únorové ministerské konferenci NATO v Polsku prohlásil, že tímto způsobem věci Moskvě prezentoval už před rokem.

Jestliže se nyní Moskva tváří, že „čeká na konkrétní nabídku“, neznamená to žádný zlom v jednáních, která budou nepochybně pokračovat už v pátek při setkání ministrů zahraničí obou zemí v Ženevě.

0/0
4.3.2009 10:55

cejkis

Re: cejkis

Přijde ti to v rozporu s tím co jsem napsal ? :)

0/0
4.3.2009 18:36

lightl

Re: cejkis

http://blisty.cz/2009/3/4/art45666.html

0/0
4.3.2009 11:06

Ghost.78

Bitva o Iran zacne do 2 let

A nejaky atomovky jsou jen vymysl americanu aby oduvodnili vpad. Ve skutecnosti jim jde o ropu, jako tomu bylo v Iraku

0/0
4.3.2009 8:56

letajici cestmir

Re: Bitva o Iran zacne do 2 let

uz aby to bylo

0/0
4.3.2009 10:09

Antonin Madera

USA kvůli Íránu nenabídly žádný „kšeft“ s radarem, tvrdí Med

Se nedivim, ze Medvedev nic nenabidl, on taky nema co nabizet v Azbucku vladne Putin, jestli to nahodou na yD'esu jeste nevite , tak vam to tady osobne slavnostne oznamuji.R^:-P

0/0
4.3.2009 2:39

Clint Bilton

Kam s ním?

USA potřebují ten nesmyslný a neúměrně nákladný projekt, který si prosadilo několik zbrojařských firem s vazbami na Bushovu administrativu, zamést pod stůl. Musí to ale provést elegantně, aby neudělali totální blbce z bývalých Bushových veleaktivních lokajů (Parkanová, Vondra a spol).   ... a ještě z toho třeba něco vytěžit.

0/0
3.3.2009 23:48

Antonin Madera

Re: Kam s ním?

Ze ty delas Obamovi pucfleka, ze ses tak dobre informovanej?:-P

0/0
4.3.2009 2:42

letajici cestmir

Re: Kam s ním?

az tak? hmm. co na to rika tvuj lekar?

0/0
4.3.2009 10:10

Ivusisko1

Mám pre Vás riešenie !!!

  Zariadte presťahovanie do Česka     Radara  O'Reilly-ho a máte svetý kľud !!;-D

0/0
3.3.2009 20:56

Ahaman

Dnes má svátek Kamil,

u Pinků dnes bude dřít kámen cihlu;-D

0/0
3.3.2009 19:58

Archont

Re: Dnes má svátek Kamil,

Jo to uz me dneska taky napadlo :-)R^

0/0
3.3.2009 20:36

cejkis

Geopolitické pozadí

Rusko je majoritním dodavatelem zemního plynu do EU a nezbytným dodavatelem ropy do EU. Rusko touto pozicí ovládá EU ať se nám to líbí nebo ne. EU hledá alternativy. Jedna z alternativ je francouzko-německá, která zní, přátelit se s Ruskem. Druhá představovaná současným předsednictvím ČR je hledání alternativ k ruským zdrojům. Jedno řešení je zkapalněný zemní plyn a jeho import speciálními tankery. Druhou alternativou je Nabucco. Plynovod, který ovšem pro pokrytí své kapacity potřebuje Írán. Írán je problém a všichni vědí, že EU nebude odebírat zemní plyn od země s fundamentalistickým vedením. Tedy EU může odebírat plyn z Íránu pokud dojde ke změně vlády. Jak může dojít ke změně vlády v Íránu ? Jedině převratem podporovaným z venku nebo zásahem jako v Iráku. Co tedy udělá Rusko, aby zamezilo plynové alternativě? Bude dodávat zbraně a všemožně podporovat Írán. Nejlepší pro Rusko bude, když bude Írán vlastnit jaderné zbraně.

0/0
3.3.2009 18:56

cejkis

Re: Geopolitické pozadí

Americké základny ve střední Evropě mají mizerný význam z pohledu SDI neboť je možné tyto systémy nahradit loděmi ve Středozemním moři. Jde o posílení vazeb mezi střední Evropou a US. Jde o omezení vlivu Ruska na tuto oblast, který díky energetické lobby stoupá.

Bushova administrativa chtěla do Íránu již na podzim 2008. Rusové tomu mistrně zamezili akcí v Gruzii. Nyní je tu změna. Obamova administrativa jde na věc více diplomaticky a říká jinými slovy: Rusko, přestaň podporovat Írán ať tam můžeme změnit vládu a vyřešíme problém s Hamasem, Al-kajdou a všemi fundamentalisty, které Írán v této oblasti podporuje a my na oplátku zrušíme základny ve střední Evropě." Zároveň se změnou vlády v Íránu dojde k možnosti realizovat dodávky plynu pro EU z Íránu a Rusko přijde o peníze za dodávky zemního plynu do Evropy. Jinými slovy Obama říká buď časem eliminace ruského jaderného potenciálu nebo ztráta energetického vlivu na EU. Rusové, vyberte si....

0/0
3.3.2009 19:05

cejkis

Re: Geopolitické pozadí

Na první pohled změna v postoji USA. Ve skutečnosti však pokračování diplomatické bitvy.

Jen pro porovnání. Rozpad Sovětského Svazu byl způsoben uzbrojením. Reganovy Starwars byl projekt, který definitivně uzbrojil Sovětský Svaz. Rusové neměli technologie, peníze ani potenciál pro stejně rozsáhlý projekt. Do toho technologie Stealth B2, F117 atd. Rusko bylo uzbrojeno. Historie se opakuje. Nyní je okamžik, kdy Rusové opět nestačí držet krok a jsou znovu ve stínu SDI. Jen tak krize v USA to trochu kazí :)

0/0
3.3.2009 19:08

fidel.zlobi.bolseviky

Re: Geopolitické pozadí

ještě, že radar nebude:-)

0/0
3.3.2009 19:14

cejkis

Re: Geopolitické pozadí

Když by sis to alespoň přečetl....

0/0
3.3.2009 19:18

julo

Re: Geopolitické pozadí

Máš tam chybné predpoklady a tým aj chybné závery. Irán je problém, ale nie prioritne kôli Nabuku. Predovšetkým ohrozuje pozíciu Izeraela a môže sa stať silným regionálnym hráčom arabského sveta, ktorý v budúcnosti ohrozí zásobovanie USA ropou. Rusi Nabucco zvládnu. Majú už zčasti vybudovanú infraštruktúru a dokážu skúpiť kaukazský plyn za ceny, ktoré vylúčia rentabilitu Nabucca. Navyše je to proti záujmom Nemecka. Zmena vlády (zvonku) v Iráne alebo okupácia je v súčasnej dobe čistá nefalšovaná utópia, na ktorú nikto nemá peniaze a silu. Tak to bolo aj pred dvoma či troma rokmi. Amici nemali na to otvoriť front proti Iránu. Gruzínske rozprávky musíš brať s rezervou. Tých pár džípov by Iránu neublížilo.

0/0
3.3.2009 19:50

cejkis

Re: Geopolitické pozadí

Souhlasím, USA to nedělají pro energetickou nezávislost EU, ale z důvodu stability klíčového regionu. Je to výhodné pro EU i USA.

0/0
3.3.2009 23:49

ppdedek

Re: Geopolitické pozadí

nemel by ses tolik koukat na americky aktion filmy, ona realita je uplne nekde jinde

0/0
4.3.2009 11:28

cejkis

Re: Geopolitické pozadí

Tebe podle nicku znám a vím, že jsi zarytým příznivcem Ruska. Mám pochopení pro názor člověka, který považuje Rusko za ochránce a osvoboditele, učitele....

0/0
4.3.2009 18:40

tučňák v exilu

Re: Geopolitické pozadí

Ad nahrazení pozemních prostředků plavidly, problematické zejména kvůli neustálému snižování stavů US Navy a z toho plynoucích potíží při zajištění úkolů - US Navy teď vlastně nemá fregaty, to znamená, že i takové akce jako operace proti pirátům atd. musí plnit torpédoborce a křižníky AEGIS. Dále musí doprovázet dopravu v Zálivu, operační svazy letadlových lodí a tak dál, takže udržovat trvale plavidlo tř, AEGIS ve Středozemí pro účely SDI by mohlo být obtížné. A pozemní základně nehrozí, že ji někdo náhle odvelí k hašení nějaké momentální krize ;)

0/0
3.3.2009 22:37

cejkis

Re: Geopolitické pozadí

Zdravím :-)

Máš v tomto směru pravdu, nicméně z důvodů, diplomatické bitvy bych očekával, že tento "diskomfort" v podobě zrušení stabilních základen, bude obětován, jako pěšák v šachové partii.

0/0
3.3.2009 23:52

Lotras

Re: * cejkisovy kecy

...k Nabuco....Topolánek byl skemrat o plyn a středoasijští bosové mu řekli at si do Nabuca prdí sám, stahl ocas i kulema a potichu se vrátil mezi svůj lid.

Na ředitele "Střední Evropy" , každý prdí...páč existuje jen v modrých hlavách plných sraček....

0/0
4.3.2009 7:51

cejkis

Re: * cejkisovy kecy

Zato tvé vulgární kecy jsou jistě plodnými myšlenkami, burane.

0/0
4.3.2009 18:37

cejkis

Re: * cejkisovy kecy

Jinak k tématu návštěvy Topolánka v tomto regionu. EU bylo sděleno, že zájem má o tyto kapacity i Rusko, které je i z historického důvodu klíčovým partnerem pro tyto země. Což zapadá do teze, kterou jsem tu uvedl tj. že Rusko dělá vše proto, aby neměla EU alternativu tj. skoupí kapacitu, popřípadně koupím kus projektu nabucco.

Podle tvých slov rovněž jako user ddedek považuješ Rusko za ochránce, osvoboditele a učitele....

0/0
4.3.2009 18:43

Kanadan

Rusko si svuj vliv v Iranu udrzi

a na zakladny odpovi raketami v kalinidgradske oblasti a v Belorusku.To bude Polaky hodne mrzet a chut na americke raketove zakladny jim prejde.Kseftovat se nebude.

0/0
3.3.2009 16:53

julo

USA sú schopné ho zrušiť bez kšeftu.

0/0
3.3.2009 16:33

navstevak - nezrusitelny

Radar bude

Iran nebude. R^

0/0
3.3.2009 16:02

mtis

Re: Radar bude

Možná bude, možná nebude, ale ten kdo o tom rozhodně nebude Putin a ani jiný KGBák či ruský generál.....

0/0
3.3.2009 16:30

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Radar bude

aha, matesu ... budeš to ty, viď? ...:-P

0/0
3.3.2009 17:25

Vedoucí kolotoče

Obama nepochopil "Vysokou hru patriotu!"

Zvysene zbrojeni neni dusledkem ale zamerem! Na obou stranach Atlantiku. Jak Moskva, tak i Washington potrebuji znovu ozivit zbrojni prumysl, a tak zvysene napeti mezi obema staty je nejlepsim duvodem. Ted do toho prisel Obama, a je pruser. On chce vazne odzbrojit, coz jde proti planu Moskvy. Ta potrebuje naopak zaminku ke zbrojeni, a stejne tak ji potrebuje Pentagon a americke zbrojni koncerny. Pokud Obama si neda vcas dve a dve dohromady, opavdu skonci s dirou v hlave pri nejake nejblizsi prilezitosti.

0/0
3.3.2009 15:26

cejkis

Re: Obama nepochopil "Vysokou hru patriotu!"

Myslím, že jsi ji nepochopil Ty..viz výše

0/0
3.3.2009 18:49

Vedoucí kolotoče

Re: Obama nepochopil "Vysokou hru patriotu!"

Plynova teorie je nespravna. Rusko nutne potrebuje mohutnou zamestnanost v armade. Zamestnanost = Stabilita zeme. Valerij Zavadskij, byvaly nacelnik ruskeho stabu raketovych vojsk pred par lety sam rekl pro BBC, ze "mir je zabijak ruske armady, mir nam zabiji miliony pracovnich mist... za Studene valky jsme meli vse, cela nase zeme mela vse, ta doba nam chybi...". Na druhe strane Atlantiku je to jako pres kopirak, Irak byla velka epizoda ale nepritel v Iraku mel jinou taktiku, zadne tezke tanky, zadne raketove systemy... a zbrojarske koncerny jak v Rusku, tak v USA, ziji z velkych zakazek, a v Iraku se napakoval leda tak Blackwater. Koncerny jako Rockwell, Northrop Grumman a dalsi ocekavaly daleko vice. Tezko se zada Kongres o 300 miliard dolaru na stavbu novych nuklearnich ponorek. Proti Talibanu? Ani nahodou! Ale proti Rusku? V kazdem pripade! Obama je naivista, politik lidu, verim, ze muze i 4 roky vydrzet nazivu. Nicmene, je to jen preludium k novemu kolu hromadneho zbrojeni.

0/0
3.3.2009 19:36

cejkis

Re: Obama nepochopil "Vysokou hru patriotu!"

Ruská armáda je tvořená v drtivé většině branci. Ti kluci jsou chudáci. To nejsou pracovní místa, to jsou lágry. Zatímco americké zbraně jsou financované z hospodářské produkce popř z dluhu, který za studené války profinancovávali Japonci, tak případě Ruska je to jen a jen z nerostného bohatství.

Co se týče využití amerických zbraní v Iráku. Zapomínáte na prvotní operaci, kdy amrické tankové formace projeli Irákem během několika týdnů čemuž předcházela masivní letecká kampaň.

Armáda je nástroj politiky. Pokud Topolánek řekne druhé straně, aby změnili postoj... nebo..nebo co ? Druhá strana se vysměje. Pokud to řekne prezident USA, může druhá strana očekávat že do několika hodin jí spadne na hlavu 82. výsadková divize. Zkrátka zbraně a armáda vůbec jsou síla politických slov a prohlášení.

A ještě na závěrt..Během studené války Rusko žilo díky nerostnému bohatství a na úkor satelitů, které mu dodávaly vše zdarma.

0/0
4.3.2009 18:55

Next Apache

S R A N D A

Asi nemají na všechno prachy i kdyť tiskárna doláčú běží nepřetržitě.

Topolánek s Rumcajsem Švarcnbrkem a kvílivou ministryní Parkanovou by měli předstoupit před národ (nebo jeho poslance) a navrhnout financování radaru ze státního rozpočtu ČR, když tak jisté vědí, že to je třeba.;-D

0/0
3.3.2009 15:08

Leporelo z lepenky 9

Re: S R A N D A

jsi opravdu tak hloupý? asi ano ;-D

0/0
3.3.2009 15:20

mtis

Re: S R A N D A

Tiskárny na dolarovky jedou skutečně na 200%, v Rusku nedělají nic jiného než že shánějí dolary, které by vyměnili za své rubly....:-):-):-)

0/0
3.3.2009 16:29

Kanadan

Re: S R A N D A

O budoucnosti dolaru rozdodne Cina,a ne Spojene staty.Tak to USA dopracovaly.

0/0
3.3.2009 16:57

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.