Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Mluvčí Hamasu: My jsme oběťmi teroru, Palestina patří Palestincům

Je hlasem hnutí Hamas v palestinském pásmu Gazy. Přesto - či právě proto - není snadné Fauzího Barhúma dostihnout. Mluvčí Hamasu podobně jako další lídři hnutí mění místo pobytu: zřejmě se bojí izraelského útoku. Jeho názory odrážejí myšlení Hamasu a nejsou zcela obvyklé ani v Palestině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

crocodileclip

Tenhle kout země

Je jeden velkej pohřeb lidský blbosti, bohužel stále vstává z hrobu:-( těm není rady a ani pomoci, musí se s tím poprat a nebo se vymazat....

0/0
17.2.2009 21:16

Pilat

Re: Tenhle kout země

nekteri zase tvrdi, ze si Cesko vede dobre, tak nevim o cem mluvis? :-)

0/0
18.2.2009 1:26

pm22

Hamas

je snuska vsech extremisticky smyslejicich i jednajichich Arabu z mnoha zemi. Mam dojem ze si privlastnili Palestinu po puci, kdy svrhli Al Fatah. Jeste nebyli u moci a uz meli jasny cil - znicit Izrael. Kdo vlastne jsou ? Odpoved by dalo zjisteni, kdo je porad plati. jestli Iran ci Saudi ci nekdo jiny.

Prizivuji se nalidech, kteri v Gaze zili i za egyptske okupace. Tad uz ale mluvi nejen o Gaze, ale i o "Palestine", jako ze ta je take jejich uzemi. Pricemz "prezidenta" Abbase neposlouchaji. To znamena, ze budou valcit dal.

Ale ma ten sef pravdu v tom, ze "Palestina " patri "Palestincum". Mel by ale konecne jednou jasne rici, co tim Hamas mini.

Dostali do tela, hosi z Hamasu a ani si moc nestezuji. Asi vi moc dobre, proc je klepl Izrael pres prsty.

0/0
17.2.2009 21:02

Pilat

Re: Hamas

Hamas je v prve rade vytvor israele, aby udelal rozkol mezi palestinci. To se jim opravdu podarilo, jenze krome rozkolu mezi palestinci, obdrzeli dalsi organizovany odboj proti okupaci. Dobre israeli tak.

0/0
18.2.2009 1:31

Pilát

vy v Cesku

uvedomujete si, ze mluvci Hamasu se myli ?  ;-D;-D;-D

 

0/0
17.2.2009 18:21

gagaryn

Re: vy v Cesku

podle mě se jen utírá vlhkým ubrouskem, prý tam neteče voda.

0/0
18.2.2009 6:39

ET_demokrat

lidé knihy

Moslimové (ne jen Arabové) považují za lidi jen "lidi knihy", t.j. křesťany, Židy a sebe. Ostatní ani za lidi nepovažují. Ti musí konvertovat na islám, nebo musí být zabiti.

To je nebezpečí budoucnosti - ISLÁM.

0/0
17.2.2009 16:44

torvik

Re: lidé knihy

To je pravda, oni ateisty pohrdaji.Vim od znamych, ktery pracovali nejakou dobu v SA a jsou to ateiste, tak se tam vydavali za krestany.Ti jsou tam sice take min nez muslimove, ale ateiste jsou pro ne uplny odpad.

0/0
18.2.2009 2:32

ET_demokrat

hmmm....

Hamas je teroristická organizace. Měli ho odprásknout, ne s ním dělat rozhovor.

Čekám, že iDnes bude zítra publikovat rozhovor s bin Ládinem o jeho svatém poslání.

0/0
17.2.2009 16:41

Pilát

vy v Cesku

uvedomujete si, ze muslimove jiz pres 60 let rikaji, ze porazi stat Izrael ?  ;-D;-D;-D

 

0/0
17.2.2009 16:18

A.A.

Situace

Izrael dnes existuje a je naprosto nereálné, že by v nějaké dohledné době přestal existovat. Nemá cenu řešit, kdo byl v té dané zemi dříve, kdo tam byl déle, čí byl Jerusalem apod. To je věc historiků a nechme jim to. Musí se řešit současná situace a ta je velmi špatná. Jedinou možností jsou ústupky na obou stranách konfliktu. Bohužel Palestinci projevili doposud jen málo diplomatických schopností a dávají mnohdy přednost terorismu, což rozhodně není řešení. Palestinci si musí uvědomit, že jejich cílem nemůže být zničení Izraele ale vytvoření vlastního prosperujícího státu. Vždyť sama Palestina má skvělé předpoklady stát se oblíbenou turistickou destinací! Avšak bohužel přístup Palestinců nedovoluje pohnout se dál.

0/0
17.2.2009 15:14

12345hanka

Projev v OSN

Izraelský delegát má projev v OSN: "...a na cestě do země zaslíbené chtěl Mojžíš smýt prach a únavu. Svlékl si tedy šat a vstoupil do jezera. Když se však, osvěžen koupelí, chtěl znovu obléci, zjistil, že mu mezitím šaty někdo ukradl. Nejspíš nějaký Arab."

Vyskočí arabský delegát: "To je sprostá pomluva! Žádní Arabové tam tehdy nebyli!". Izraelský delegát odtuší: "Ano, a právě k tomu jsem se chtěl dostat ve svém projevu."

0/0
17.2.2009 14:21

rabín Šiml z Krakova

Re: Projev v OSN

;-D;-D;-DR^

0/0
17.2.2009 14:28

A.A.

Re: Projev v OSN

Vtipné.R^

0/0
17.2.2009 15:09

gagaryn

***

Paležtina

0/0
17.2.2009 13:49

tučňák v exilu

Ad "právo na území"

Pro všechny, kdo se ptají na to jaké měli Židé právio na území v Palestině... Jaké právo má ČR na Sudety? Šlo taky jen o jakési vágní "historické území" přidělené ČSR rozhodnutím velmocí (aniž by s tím obyvatelé, kteří sem nechtěli, mohli něco dělat, nikdo se jich neptal) a právo na sebeurčení místních obyvatel bylo potlačeno ozbrojenou silou čerstvě vzniklé ČSR :-)

0/0
17.2.2009 13:42

bartozrout

Re: Ad "právo na území"

Celkem slušný přirovnání, jediná věc nesedí. Němci jako národ existují, Palestinci ne. Jsou to potomci pirátů a dalších podezřelých individuí původem z Kréty. Říkalo se jim Pelištýni a zemi kde se usídlili Pelyštýna podle nich. Kdežto Němci a Češi tu žili hrozně dloho společně, vzájemně se mísili (jen těch českých příjmení německého původu) a jednou za čas si holt dali na držku. Palestinci a Židi se téměř nemísí a dávaj si  po hubě celou dobu.

0/0
17.2.2009 13:54

tučňák v exilu

Re: Ad "právo na území"

To byli původní Filištíni, takto příbuzní Kartaginců. Pak dlouho nic, pak Římani po židovském povstání přejmenovali za trest Judeu na Palestinu, pak dlouho nic, pak přišli Arabové, pak dlouho nic, pak Britská mandátní správa označovala pojmem "Palestinec" Židovské osadníky, pak přišel Izrael a pak se Arabové styděli za Palestinské Araby natolik, že je navedli, aby si začali říkat Palestinci aby se za ně nemuseli tolik stydět kvůli těm Arabům :-)

0/0
17.2.2009 13:58

IgorAlelujev

Re: Ad "právo na území"

;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
17.2.2009 16:50

markyz.Gero

Re: Ad "právo na území"

Dnešní Palestinci nemají s tehdejšími Filištíny  nic společného, Filištíni patřili mezi tzv. "mořské národy" a Římane po nich pojmenovali Judeu, a název se udržel dodnes, Palestinci jsou arabové kteří se v Kannanu téměř nevyskytovali

0/0
17.2.2009 14:00

A.A.

Re: Ad "právo na území"

Nesmysl! Palestinci jsou národ. Splňují všechny kritéria novodobého národa.

0/0
17.2.2009 15:09

celim

Re: Ad "právo na území"

No to je trochu problematické! Existuje irácký národ? xistuje jordánský národ? Existuje egyptský národ? Všechno jsou to Arabové, kteří se nanejvýš liší nářečím. Ale taková odlišnost je třeba mezi Sasy a třeba Tyroláky! Možná ještě větší! Ostatně třeba v Gaze se mluví egyptským nářečím.Však to byla také dlouhodobě součást Egypta. Palestinští Arabové jsou především Arabové a pak ještě Semité stejně jako Židé od kterých se liší řečí, náboženstvím a kulturou, ale ne již tak geneticky!

0/0
17.2.2009 15:45

A.A.

:-O

Tady ale přeci vůbec nejde o jazyk. Např. Němci a Rakušané mluví stejným jazykem (víceméně), ale existuje rakouský a německý národ. Egypťané se jako národ vnímají. Mají dokonce národní instituce jako knihovny a muzea. Totéž platí i o jiných arabských národech. Ano, Iráčané jsou národ. Prošli také čímsi jako národním obrozením. To že žije v Iráku více etnik, neznamená, že tam nežije také jeden irácký národ. U nás také žilo více etnik a stejně jsme mohli a můžeme hovořit o českém národu. Kromě toho nelze podceňovat rozdíly mezi arabskými národy. Jsou přes všechna očekávání poměrně výrazné a dokonce si mnohdy jazykově ani nerozumí. S trochou nadsázky mohu napsat, že je to podobné jako u Slovanů.

0/0
17.2.2009 17:09

markyz.Gero

Pokud vůdcové Palestinců

nebudou brát v potaz stávající status quo, tedy že stát Izrael reálně existuje a je natolik silný že jej není možné jen tak zničit či obsadit, není žádná dlouhodobá dohoda možná. Izraelci jsou schopni své jestřáby kteří volají po zničení Palesticů ( a takoví samozřejmě jsou) ukočírovat, naopak toto ale v opačném gardu je základním cílem Palestinců, jedno i druhé by znamenalo neuvěřitelný masakr a díky nestabilitě regionu těžko zvládnutelný dopad na celý svět. Takže je i v našem zájmu aby se dokázali dohodnout, ovšem mám takový pocit že čeho se vůdcové Palestinců nejvíc děsí je samostatný stát

0/0
17.2.2009 13:34

tučňák v exilu

Re: Pokud vůdcové Palestinců

Hnutí, ve kterém působil Baruch Goldstein, bylo po jeho teroristickém útoku v Hebronu zakázáno. Hamas po teroristických útocích vyhrál volby...

0/0
17.2.2009 13:44

rabín Šiml z Krakova

Re: Pokud vůdcové Palestinců

R^

0/0
17.2.2009 13:47

markyz.Gero

Re: Pokud vůdcové Palestinců

Za čímž je ovšem jednoznačně potměšilost židů

0/0
17.2.2009 13:47

Martin V

Re: Pokud vůdcové Palestinců

Však si nemyslete, že ty arabáše organizuje někdo jiný než žido-zednářsko-bolševické sdružení pro ovládnutí světa. Je to jen zástěrka, všechno je domluvené a jen tak na "oko". Třeba pan Míka, by nám to někdy mohl vysvětlitR^

0/0
17.2.2009 22:50

nasheed

Re: Pokud vůdcové Palestinců

co takhle uvedomit jak vznikl israel.. rovnez na teroristickych organizacich, jejich cil byl casto zabit co nejvice Britu a Arabu a vsemozne sabotaze jako vykolejovani vlaku.

Srovnavate dve odlisne veci, Israelci maji normalni zivoty zatimco Palestinci jsou pod okupaci a tudiz i volebni rozhodnuti jsou odlisne, navic myslim ze i nova israelska vlada bude jeste radikalnejsi..napr odmitnuti zastaveni a zruseni zidovskych osad, coz je mimojine pozadavek i administrativy USA a EU zni dost hrozive

0/0
17.2.2009 15:19

markyz.Gero

Re: Pokud vůdcové Palestinců

Já nemluvil o vzniku, já mluvil o dnešním status quo

0/0
17.2.2009 16:12

gekonátor

Příměří?

Po tomto článku začínám mít zvolna takový divný názor. Totiž, že každá pořádná válka proti Hamasu či jemu podobným organizacím by neměla končit dohodou nebo příměřím, či snad kapitulací ale měla by asi končit bezpodmínečnou likvidací všech nositelů podobné ideologie. Pánbu mi odpusť..............;-O

0/0
17.2.2009 13:12

sphagnum

Představa o palestině

!V Náblusu jsem viděl v ulicích na sloupech  viset mapy Izraele vyvedené v zelené barvě Hamasu. Co dodat ?"

Snad jenom to, že člověk nemusí chodit ani tak daleko, koukněte se na obrázek u druhého článku naší milé blogerky, podle které za všechno může izrael http://kamesova.blog.idnes.cz/

Palestinci dostali co si zasloužili přesně podle přísloví Kdo chce víc, nemá nic.

0/0
17.2.2009 12:58

Hucul

Humanitarni situace?

Uz pred vojenskym zakrokem Izraele byla situace v Gaze kriticka? To je zjevna lez, protoze zaroven s jinou propagandou siri Palestinci i tragicke zabery zvirat v ZOO v Gaze, kterym dali izraelsti vojaci rany z milosti, protoze po zacatku vojenske akce je Palestinci prestali krmit!!! Takze ta zvirata uz leta pred odvetou Izraele vlastne jen tak tak prezivala? Na cem? Kdo a cim je krmil??? Jaktoze zemrela az behem valky a ne davno pred ni?

0/0
17.2.2009 12:34

apokalypsa

Tohle nema humanni reseni

Jedine co se na to da rict: Izraelci, prosim, pouzijte jaderne zbrane !

0/0
17.2.2009 12:18

chroustík

Ten pán lže tak intenzivně,

až tomu sám věří. Aneb co člen Hamasu, to lhář a terorista.

0/0
17.2.2009 12:15

rabín Šiml z Krakova

Místním teroristomilcům

nějak došla řeč :-)

0/0
17.2.2009 12:14

fearofthe

Re: Místním teroristomilcům

protože psát zde něco zfanatizovaným židumilům je házení perel sviním... Národ, který někde nežil bezmála 2 tis. let, nemá na daném území co pohledávat. A může mávat Tórou jak chce...

0/0
17.2.2009 12:24

rabín Šiml z Krakova

Re: Místním teroristomilcům

A kdo jsi ty, že chceš přemisťovat celé národy, skrčku?

0/0
17.2.2009 12:28

fearofthe

Re: Místním teroristomilcům

člověk, který ví, že první teroristický útok v Palestině spáchali židé (hotel King David), že židé až na Jišuvy (pro laika malé skupiny obyvatel) v Palestině prakticky nežili...Naprostá většina židů žila v diaspoře bezmála těch 2000 let... Zatímco v Evropě byli židé vystaveni pogromům, Jišuvům v Palestině se vedlo poměrně dobře, Arabové jim dali pokoj, jenom měli větší daně. Jediné pogromy židů v Palestině jdou na vrub křížovým výpravám. Argument, že židé si tam koupili půdu od Arabů je pěkně zhovadilý. Já taky nemůžu na svém pozemku vyhlásit svou republiku.

Říkat skrčku člověku, který hraje pivota v basketbalu, je zajímavé. Nežádám vás, abyste milovali Araby, ale pouze abyste se na to nedívali z jedné strany. Každá mince má dvě strany.

0/0
17.2.2009 12:42

brekebrekeke

Re: Místním teroristomilcům

presne tak! kazda mince ma dve strany, ze?!

0/0
17.2.2009 12:45

fearofthe

Re: Místním teroristomilcům

jo, a já tady píšu tu, kterou tady nikdo nezmiňuje... Je to problém? To, co jsem napsal, je naprostá pravda, kterou je třeba připomenout.

0/0
17.2.2009 12:48

brekebrekeke

Re: Místním teroristomilcům

neni to problem, ale jejich kultura a mentalita a nase dohromady proste nejdou!!! a liny arab pracovat nebude nikdy! na tom trvamRv

0/0
17.2.2009 13:00

rabín Šiml z Krakova

Re: Místním teroristomilcům

Myslíte tu o "zfanatizovaných židomilech a perlách sviním"?

0/0
17.2.2009 13:38

fearofthe

Re: Místním teroristomilcům

pro člověka s nickem rabín klidně i tuto.

0/0
17.2.2009 13:45

rabín Šiml z Krakova

Re: Místním teroristomilcům

8-o Jak to myslíte?

0/0
17.2.2009 13:47

markyz.Gero

Re: Místním teroristomilcům

Vida jek jednoduše se nahnědlé myšlení odkope

0/0
17.2.2009 13:53

fearofthe

Re: Místním teroristomilcům

Na základě takové logiky, že kdysi jsme tam byli, si Mongoli můžou nárokovat polovinu Euroasie..atd...

0/0
17.2.2009 12:46

rabín Šiml z Krakova

Re: Místním teroristomilcům

A co na základě rozhodnutí OSN?

0/0
17.2.2009 13:04

markyz.Gero

Re: Místním teroristomilcům

člověk který ví, že první teroristický útok v Palestině spáchali židé (hotel King David), ten člověk se mýlí, násilí se z obou stran páchalo mnohem dříve

Zda jim arabové dali či nedali pokoj je diskutabilní ale hlavně v té době tam nevládli arabove ale Turci, a pokud se týká pogromů slyšel jste někdy o výzvách velkého jeruzalémského muftiho?

Můžete na svém pozemku vyhlásit republiku jen v případě že ten nepatří k žádnému státu, pak to bude legitimní

0/0
17.2.2009 12:49

fearofthe

Re: Místním teroristomilcům

Není to diskutabilní. Muftí vydává fatwu, kterou muslim v žádném případě není povinen dodržovat a většina ji taky ani nedodržuje... Je to pouze doporučení.. Jako když Kalousek řekne, že máte šetřit na důchod...

ad "žádnému státu" ...  Je to taky sporné, jelikož dané území fakticky náleželo Jordánsku .. (ZA!!!Jordánsku) .. Ale to je na delší... zkrátka.. Obecně mandátní území byly velmi nešťastné... a chybou světového společenství... že se vrátím k tomu, co jsem načal v prvním odstavci.. O výzvách jeruzalémského muftího jsem samozřejmě slyšel.. pokud oba myslíme ty z 30. let ..  Souviselo to s tím,že Britové nakousli belfourovou doktrínou otázku židovského přistěhovalectví do Palestiny a Arabové dostali strach, že to dopadne, jak to nakonec dopadlo..  Ale v tomto případě nešlo o terorismus, ale o spíš o určitou formu genocidy... Jejíž rozsah však neznám..

0/0
17.2.2009 13:02

Najdete na iDNES.cz