Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za výkresy na školních chodbách pokuta až půl milionu, varují hasiči

K tradiční výzdobě škol je nová vyhláška velice nesmlouvavá, shodují se učitelé. Kvůli požární bezpečnosti by totiž měly od ledna tohoto roku z některých škol zmizet dětské výkresy, nástěnky či jiná dekorace. Hasiči a odborníci ale opatření brání a varují, že za nesplnění podmínek mohou udělit pokutu až půl milionu korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Já, Claudius

My už opravdu blbneme na qadrát!

A nemají děti chodit do školy v nehořlavých skafandrech?

0/0
16.2.2009 13:27

míras

Sešli se tu odborníci

Já se nestačím divit, kolika lidem dělá problémy číst a chápat. Tedy,toto se týká pouze chráněných únikových cest. Opakuji chráněných, kapišto? Doteď na nich nesmělo být nic- viz vyhláška 246/ 2001, tedy nedošlo ke zpřísnění, ale uvolnění pravidel. Pro úplnost dodávám, že mám kulaté razítko,pro firmy pracuji za paušál a toto razítko si může zajistit každý, když absolvuje zkoušky před komisí Ministerstva vnitra. A výroky jako: a v kolika školách hořelo a už vidím, jak to chytne- no, ty by měly tesat do kamene, nejlépe do toho, který na tom spáleništi pak zůstane.

0/0
13.2.2009 11:48

Já, Claudius

My už opravdu blbneme na qadrát!

A nemají děti chodit do školy v nehořlavých skafandrech?

0/0
13.2.2009 11:25

vaclav13

Fyzikální zákony platit nepřestanou

a to platí jak pro tvůrce téhle koniny, tak pro zdejší rádoby odborné diskutéry Joshuu+ a Antizelenku. Zkuste se znovu prostým selským rozumem zamyslet nad tím, jaké podmínky budou muset nastat, aby vzplanuly čtvrtky papíru na nástěnce uprostřed několika metrů chodby, kde jsou jinak všude kolem holé zdi a na zemi dlažba.

V podstatě existují dvě limitní možnosti. Tou první je vniknutí přímého plamene či spalin o dostatečně vysoké teplotě a po dobu dostatečně dlouhou,aby to stačilo k zapálení. Tou druhou je sálavý přenos tepla z nějakého necloněného ohniska požáru. Možná je samozřejmě kombinace obou mechanismů. Tak či onak ovšem bude každý z obou mechanismů představovat pro prostředí oné chodby řádově větší riziko, nežli pár hořících papírů na osamělé nástěnce. Tož asi tak.

0/0
13.2.2009 0:13

Fonon

Re: Fyzikální zákony platit nepřestanou

pravděpodobně tihle lidé věří na biblické samovznícení

0/0
13.2.2009 6:38

Peťulák

Re: Fyzikální zákony platit nepřestanou

Nebo to chce číst pořádně, aby ti docvaklo, že nejde jen o výkresy. On nadpis nepojme všechno.

0/0
13.2.2009 8:53

buranumdopamatniku

a kdopak to narizuje ??

Kdo dal povel ? ... Brussel a nebo domaci magori  ?????

0/0
12.2.2009 23:01

barbudo

Tak mne napadlo ...

... budou-li obrázky přilepeny přímo na zdi, je vše podle předpisu?

0/0
12.2.2009 22:37

hellmuth

Je to

banda teploušů :-(.

0/0
12.2.2009 22:29

barbudo

Marně vzpomínám ...

... kdy naposledy v nějaké škole hořelo ...

0/0
12.2.2009 22:24

Joshua+

Re: Marně vzpomínám ...

"Jen v loňském roce hasiči zasahovali u pěti desítek požárů, při kterých bylo zraněno bezmála dvacet lidí," uvádí mluvčí Hasičského záchranného sboru Pavel Kopáček.

Tento argument fakt nechapu. Casto, kdyz se stane nejaka katastrofa/nehoda nestesti, tak slychavame lidi rikat "....ze neco takoveho nikdy nezazili", nebo "ze by je nikdy nenapadlo, ze se neco takoveho muze stat"...

0/0
12.2.2009 22:53

barbudo

Re: Marně vzpomínám ...

... obávám se, že nešlo o požáry ...

... pokud by ročně došlo k 50 požárům při počtu 4100 ZŠ, pak od filcáku vyhořela čtvrtina škol ...

... asi něco bude jinak ...

0/0
13.2.2009 7:55

Joshua+

Uvedomuji si zde pisici "experti"

ze se jedna nekdy o deti a nekdy i 6-lete prcky?

1) Jedna se skutecne pouze o urcite prostory nikoliv celou skolu, tak proc tak silite? V hotelich a kancelarskych budovach je naprosto bezne, ze unikove prostory jsou strohe a bez jakekoliv dekorace a v zajmu ochrany nasich deti se Vam to prici? Proc?

2) Zazil jste nekdo nekdy skutecny pozar vcetne vsudypritomne paniky? Lide jednaji zkratkovite a casto prehnane. Vsechno je v jejich ocich zvelicene.  Jakykoli horici predmet, lezici pred nimi v chodbe, kterou maji utect je v te vypjate situaci pro nektere jedince obrovskou, predevsim psychickou prekazkou, A to i pro dospeleho cloveka natoz napr. 6-leteho prcka! Nekteri lide maji z plamenu i klasickou fobii! A pritom jde casto o VTERINY!!  Nehrozi ani tak plameny, jako jedovate splodiny. Kazde zastaveni, zdrzeni muze znamenat konec a "dostatecne" nadychani splodin. Dokazu si predstavit, jak takove decko bezi po chodbe a jeden z tech neskodnych horicih papirku mu vleti do obliceje..

0/0
12.2.2009 22:13

Joshua+

Re: Uvedomuji si zde pisici "experti"

Muzou mu chytnou vlasy a zanechat pamatku "na cely zivot" nebo take

zpanikari, upadne a ztrati ony cenne vteriny. Zda se Vam to az taknerealne?3] Argument typu "Skoly nehori" komentovat nebudu. Neco tak slaboducheho skutecne nestoji za komentar. 4) Nejsem odbornik na tuto oblast, ale pokud se jedna o deti tak

skutecne budu radeji duverovat pozarnikum s jejich zkusenostmi ze

zasahu, nez "expertum" pisicim sve prispevky nekde na gauci, jejichz

zkusenosti s "pozary" jsou omezeny na zapalovani zahradniho grilu.

0/0
12.2.2009 22:14

barbudo

Re: Uvedomuji si zde pisici "experti"

... odborníkům věřím ... že kšeft je kšeft ...

0/0
12.2.2009 22:35

Joshua+

Re: Uvedomuji si zde pisici "experti"

Mam to chapat tak, ze narizeni odstranujici nastenky z urcitych chodeb skol nekomu podle Vas prinese kseft? A to, prosim, komu?  Myslite jako, ze si skoly na odstraneni nastenek budou muset najmout specialni uklidovou firmu?  ;-D

0/0
12.2.2009 22:58

barbudo

Re: Uvedomuji si zde pisici "experti"

... je to kšeft pro certifikovanou osobu s razítkem ...

0/0
13.2.2009 7:45

hellmuth

Re: Uvedomuji si zde pisici "experti"

To jo. Papír na zdi může být moc nebezpečný. Skoro jako výbuch jaderného reaktoru. Nebo jako Joshuův ocas v řiti.

0/0
12.2.2009 22:31

Joshua+

Re: Uvedomuji si zde pisici "experti"

Sila a vecnost Vasich argumentu tykajici se tematu diskuse doslova ohromuji. ;-) Jak  jste prisel na to bravurni prirovnani k "ocasu v riti?" Ze by Vas tak silne ovlivnila nejaka osobni zkusenost?;-D

0/0
12.2.2009 23:04

bolan

Zakažte vodu!

Jo a v rámci plavecké výuky, by měli hasiči nařídit vypuštění vody z bazénu. Výrazně by tím ubyl počet utonulých dětí! Tak do toho, vy chlapáci čímanský!

0/0
12.2.2009 21:40

bolan

Děkuji za další opatření!

Je to velice, velice prozíravé! Sice bych se spíš obával, že prchající školák si dřív nabije hubu o zavěšenej automat na kafe, ale hořící nástěnka, to je taky pěkná škodná! Doufám, že aši požárníci-hasiči neusnou na vavřínech a do roka nařídí v každé lavici minimax, na stropě čidla s automatickými hasiči a školní pomůcky zásadně z nehořlavého materiálu.Žáci ve třídách v přízemí a vyšších patrech by měli sedět v azbestovém obleku s dýchacími přístroji, kdežto žáci v nejvyšším patře by měli mít padáky a židle vybaveny katapultem. Rovněž bych oprášil vynález sovětských vědců a zavedl do výroby nehořlavé sirky, protože , hergot, to se nedá vydržet. Není měsíc aby nevyhořelo aspoň 5 škol! (Jestli se tradují vtipy o blbých policajtech, tak v hasičích máme nedoceněnou rezervu!)

0/0
12.2.2009 21:38

hellmuth

Re: Děkuji za další opatření!

>(Jestli se tradují vtipy o blbých policajtech, tak v hasičích máme nedoceněnou rezervu!)

R^

0/0
12.2.2009 22:32

sprav

MILÍ HASIČI

Jen chci s trochou do mlýna, pokud to někdo čte od hasičských správních orgánů. Plně postačuje zadat do vyhledávače Google slovní spojení "domovní řád" a vyjede Mnoho a mnoho stovek různých družstev a společenství vlastníků, kde se nakazuje UZAMYKAT DOMOVNÍ DVEŘE apod.

Není náhodou UZAMČENÝ HLAVNÍ VCHOD, zejména v domě, kde není prosklené zádveří... Staší projet ten internet, zpočátku se vrhnout na domy, kde to domovní řád přímo zakazuje, přikázat změnu stavu a i domovního řádu a pěkně to zveřejnit v TV ?

Nebo je lepší buzerovat pro pár obrázků... Mimochodem provedu-li postřik obrázku nehořlavou směsí nebo jej dám mezi dvě skla, tak z hlediska požární bezpečnosti je to v naprostém pořádku.!!

0/0
12.2.2009 20:10

doktor_bota_2

2 antizelenka

Zápalná teplota běžného papíru je 177°C, abychom to ukončili. Je vyloučeno, aby nějaký školník dokázal otevřít dveře na místě, kde je žár pomalu 200°C, takže považuji dotyčnou vyhlášku v tomto bodě za naprosto nesmyslnou. Mnohem víc bych uvítal radikální zvýšení trestů za zamčené vnější dveře únikových chodeb, než dle mého naprosto zbytečnou buzeraci uvedeného typu.

0/0
12.2.2009 19:09

antizelenka

Re: 2 antizelenka

říká ti něco šlehnutí plamene?

to je třeba: stojíš v klidu na chodbě bez ohně, pak třeba prasknou skleněné dveře, za nimi hořelo a během 1 vteřiny hoří i šaty na tobě...........a když v tom správném okamžiku otevíráš dveře...............

0/0
12.2.2009 19:16

antizelenka

Re: 2 antizelenka

P.S. když se zeptáš nějakého bezpečáka,nebo hasiče, většinou ti poví dost příběhů na podobné téma

0/0
12.2.2009 19:18

doktor_bota_2

Re: 2 antizelenka

Ty jsi napsal, že ten školník přichází od ohniska požáru, otevírá bezpečnostní dveře a tím do únikové chodby, budiž, umožní vyšlehnutí plamene. A já se ptám, jak to ten školník dělá, že mu nevadí teplota 200°C a prakticky nulový obsah kyslíku ve vzduchu, který je plný zplodin. Nějaké prasknutí skleněné výplně dveří neberu - protipožární dveře jsou navrženy tak, aby k němu nemohlo dojít, pokud se dá požár za nimi v únikové chodbě vůbec přežít.

0/0
12.2.2009 19:22

roddie

Bezpochyby

k takovým změnám jistě měli nějaký zásadní důvod, například že v posledním roce se pětkrát nemohli dostat z hořící školy kvůli hořící únikové chodbě nebo tak něco ... Nebo se snad mýlím a zase jen někdo vyvíjí činnost? Možná bychom měli odstranit i všechno hořlavé ze tříd, kde hoří mnohonásobně vyšší riziko požáru než na chodbě. Vlastně bych rovnou zrušil i šaty, samý hořlavý materiál.

0/0
12.2.2009 19:04

Kleki Petra

Podívejte se, experti na chráněné chodby,

ony neexistují pouze školy postavené po roce 1970. Jsou i školy staré sto a více let, u nichž mluvit o chodbách chráněných a nechráněných je kravininum, protože každé podlaží je plné tříd a všechna jsou propojena jedním centrálním schodištěm. Takže babo raď. Asi by měli vyhodit i okenní rámy včetně parapetů.

Za druhé upozorňuji na příspěvek doktora boty. Chráněná chodba, na které hoří, asi stěží plní svou únikovou funkci. A pokud na ní nehoří, pak s nejvyšší pravděpodobností dvě nebo tři nástěnky nevzplanou, a i kdyby, doba a intenzita hoření nástěnky s deseti - patnácti výkresy formátu A4 asi nebude nějak dramatická.

Vyveďte mě, prosím, z omylu.

0/0
12.2.2009 18:35

antizelenka

Re: Podívejte se, experti na chráněné chodby,

ach jo,

staré školy chráněné chodby nemají a tím pádem ani problém s nástěnkami, alespoň dle zákona a vyhlášky, jiná věc je , že na hlavním schodišti by asi nemusela být extra hořlavá výzdoba alá papír apod.

není to hezký pohled na děti skákající z oken, protože chodba hoří;-(

0/0
12.2.2009 18:39

Kleki Petra

Re: Podívejte se, experti na chráněné chodby,

Takže starých škol se to netýká? A jak si s tím hasiči poradí? To mají ke všem školám projektovou dokumentaci, nebo jak to je? A poslední dotaz : jak moc hoří dvacetimetrová chodba se stropem ve výšce 3 metry, na níž jsou umístěny například tři nástěnky o velikosti 1 x 1,3 metru?

0/0
12.2.2009 18:44

antizelenka

Re: Podívejte se, experti na chráněné chodby,

a) budeš se divit, ale mají ke všem budovám projektovou dokumentaci, mimo jiné protože každou novou budovu schvalijí PŘED kolaudací, a dále jsou plány na stavebním úřadě

b) 3x více než s 1 nástěnkou

0/0
12.2.2009 18:49

Kleki Petra

Re: Podívejte se, experti na chráněné chodby,

V první části děkuji za dovysvětlení. V druhé části -  dvě nástěnky o rozměrech 0,5 x 1,4 metru?

0/0
12.2.2009 18:52

antizelenka

Re: Podívejte se, experti na chráněné chodby,

asi tolik jako 1 nástěnka 1x1,3m, rodíl múže být v tom, že když budou naproti sobě a začnou hořet, musíš projít MEZI 2 ohnisky ohně

0/0
12.2.2009 18:56

Kleki Petra

Re: Podívejte se, experti na chráněné chodby,

Tak dobře. Jen by mě zajímalo, kdo rozhodl o tom přípustném rozměru a na základě čeho.

P.S. Stejně se mi to celé zdá jako konina. Neříkám úplná. Ale docela dost velká.:-)

0/0
12.2.2009 18:59

antizelenka

Re: Podívejte se, experti na chráněné chodby,

obecně jsou "bezpečáci" dost postiženi vlastní profesí a snaží se předvídat každý problém a riziko minimalizovat, někdy až moc

na druhou stranu jsou to oni kteří denně řeší ty maléry a často zjistí, že stačilo maličko a nemuselo se nic stát, nebo s minimálními následky

viz. "hloupé" hlásiče kouře, kolik zachránili lidí.....

většina předpisů vychází kupodivu z praxe, někde shořel dům a uhořeli všichni lidi, proto se od té doby staví únikové schodiště, nebo chráněné chodby ...

0/0
12.2.2009 19:06

Štvavá vysílačka

Ještě existují nehořlavé nástěnky.

Ty ale zřejmě budou prázdné. :-)

0/0
12.2.2009 18:35

Matyas Sandorf

a kolikpak těch požárů

na českých školách do roka je ??

0/0
12.2.2009 18:20

antizelenka

Re: a kolikpak těch požárů

co ti na to odpovědět????

snad jen, místo mozku piliny( ale pozor na úniky, piliny jsou hořlavé);-D

0/0
12.2.2009 18:28

Syryn

Mentos

..boze,v tomhle state to je fakt za trest,vymysli akurat pichoviny a banda promovanych,co tomu "rozumi" to jeste schvali s kyselym usmevem na xichtu,ze jsme zase neco super vymysleli...(Y)

0/0
12.2.2009 18:19

Peťulák

Co příspěvek, to idiotský unikát

Kolik z vás si to opravdu přečetlo? Kolik z vás zjistilo, že se nejedná o celou školu a všechny její chodby, ale jen o ty úseky, které mají v době požáru umožnit co nejbezpečnější únik ze školy? Únikové východy mají výzdobu omezenou právě proto, aby tam nic nemohlo hořet a dalo se tamtudy uniknout.

0/0
12.2.2009 18:14

12345hanka

Re: Co příspěvek, to idiotský unikát

R^

0/0
12.2.2009 18:16

sdsa

Re: Co příspěvek, to idiotský unikát

taky bych to tak videl. To co naserviruje novinarska zumpa nebyva uplne pravdive. Clanek je to takovy vycuc a snaha vyvolat senzaci za kazdou cenu.

0/0
12.2.2009 18:19

Syryn

Re: Co příspěvek, to idiotský unikát

..jeste neshorela zadna skola.V dnesni dobe ma mit kazda mistnost,poschodi,zachody,koridory ap. fire-alarm,takze par vykresu za sklenenou vylohou urcite zapali skolu Ty chytrej...

0/0
12.2.2009 18:21

Peťulák

Re: Co příspěvek, to idiotský unikát

Nadpis možná zněl "výkresy", ale nezobecňuj to jen na ně. Jde o cokoli, co by tam mohlo hořet, a může se to vzníti vinou vysoké teploty, nemusí skrz chodbu už šlehat plameny, aby to chytlo. A le skrz horký vzduch ještě nějak utečeš, skrz plameny dost blbě.

A argumentovat tím, že se to ještě nestalo...no proto se to jmenuje prevence, že...

0/0
13.2.2009 8:52

doktor_bota_2

Re: Co příspěvek, to idiotský unikát

A směl bych se zdvořile optat, jaký vliv na šíření požáru má nástěnka, která je umístěna v chráněné únikové chodbě? Pokud se nepletu, tak pokud by se požár dostal až tam, nejspíš by se jako úniková už použít nedala.

0/0
12.2.2009 18:24

podhurka

Kocourkov

To jsme to v té naší zemičce dopracovali !

  Ale ono je všechno dobré k odvracení zájmu lidí od vyvolených

0/0
12.2.2009 18:11

bohúš

Rozum do hrsti

Doufám,že zvítězí rozum.Taková vyhláška je opravdu víc než přitažená a vlasyRv

0/0
12.2.2009 18:11

MaBla

Omlouvám se ale nelze použít jiné slovo,

než že takovou věc mohl opravdu vymyslet pouhý omezený idiot.

0/0
12.2.2009 18:01

Kleki Petra

Teda to je komedie.

Tři nástěnky na chodbě způsobí nezvladatelný požár, srovnatelný snad jen s australskou přírodní katastrofou, nebo alespoň s filmem Backdraft..8-o8-o8-o

0/0
12.2.2009 18:00

Najdete na iDNES.cz