Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policisté by nemuseli střílet tak často, chybí jim ale kvalitní slzný sprej

Policisté v posledních týdnech hned několikrát stříleli, aby zastavili podezřelé. Chybí jim vhodná alternativa, která by člověka nezabila, komentoval to v rozhovoru pro iDNES.cz bývalý policejní instruktor pro speciální zbraně a jeden z hlavních metodiků střelecké přípravy Pavel Černý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pinguone

..co jim hlavne chybi..

..je prirozena autorita...:-P

0/0
4.2.2009 13:10

65c02

Re: ..co jim hlavne chybi..

Policisté by měli zvýšit svou autoritu nošením SA-58. Navíc, kdyby zahájili po stíhaném palbu dlouhými dávkami, tak i ve stresu a při špatném míření by měli dobrou naději, že aspoň jedna střela pachatele zasáhne. A ti mrtví náhodní kolemjdoucí, to by bylo bené jako daň za akční policii! R^:-P

0/0
4.2.2009 16:02

u.boat

a auta?

auto se slzným sprejem zastavuje dost blbě. A mám takový dojem že v 80% případů poslední doby se střílelo právě po autech.

0/0
4.2.2009 12:17

Lízal

V zásadě nevidím nic špatného na tom,

když policista oprávněně použije zbraň a lumpa zastřelí. Každý si má svoje lumpárny včas rozmyslet. Denně zemřou tisíce slušných lidí hlady a nemocemi v chudých zemích a nikdo se tím nevzrušuje. Proč se dojímat nad lumpy? [>-]

0/0
4.2.2009 12:01

logar

Re: V zásadě nevidím nic špatného na tom,

z nějakého důvodu byl zrušen trest smrti, nikoliv převeden do kompetence policie!

0/0
4.2.2009 12:24

zdeseny obcan

Re: V zásadě nevidím nic špatného na tom,

Policie je tu od toho aby ochranovala slusne lide, bytsi si Icko mysli pravy opak.

0/0
4.2.2009 14:08

Z-S

Re: V zásadě nevidím nic špatného na tom,

http://zpravy.idnes.cz/krimi.asp?r=krimi&c=A010716_125436_krimi_nad&l=1

0/0
4.2.2009 13:11

logar

hm,hm

Cituji slova prokurátora ze slavného kultovního filmu Krutý Řím.

"Dáme-li policii více pravomocí, život zločinců se možná o něco zhorší, ale život slušných lidí se snadno může stát peklem".

Když všichni víme jaké morální složení policie má, tak to je na zamyšlenou, řek bych.

0/0
4.2.2009 11:37

sedit

Re: hm,hm

;-D;-DR^ Tak to je více než trefné

0/0
4.2.2009 11:40

sedit

policisté si často neuvědomují

že je lepší pachatele nechat raději uniknout než zabít x lidí okolo když na něj budou střílet z auta ve městě a budou se řítit ulicema závratnou rychlostí! Ovšem není to překvapivé že jim to nedochází, jde o policii že jo;-D;-D

0/0
4.2.2009 11:18

logar

Re: policisté si často neuvědomují

všichni vědí, kolik opravdových gaunerů tady úspěšně uniká a vyhýbá se trestu a odpovědnosti právě s pomocí a asistencí policie a orgánů činných v trestním řízení obecně. No a někde se ale akce projevit musí .... .

0/0
4.2.2009 11:57

Marque Baccka

použití zbraně v ČR

Řekl bych, že do budoucna se bude používat zbraň ještě více. A já tomu fandím. Od jednoho profesora práv jsem slyšel výrok: "Pokud já jako zloděj poruším něčí práva, například se někomu vloupám do bytu, potom musím počítat s tím, že se mi něco může stát a že to také nemusím přežít." A s tím naprosto souhlasím. Proč chránit práva někoho, kdo bezstarostně porušuje práva jiných. A defacto mu za to ještě nic nehrozí. Kdo se trochu vyzná v trestním řízení ví, jakou obrovskou práci dá odstíhat vykradače aut. Dokázat se mu podaří možná jedno vloupání z 20ti a když se potom dostane před soud, tak dostane obecně prospěšné práce. Pustí ho, on zase krade, po dalších 20ti případech ho chytnou, on dostane podmínku a navýšení obecně prospěšných prací. Po třetím kole se dostane na 4 měsíce do vězení, kde bude mít pravidelnou stravu, bude chodit do posilovny, bude číst, a bude se dále kriminálně vzdělávat od spoluvězňů. Až tento člověk věznici opustí, co si myslíte, že asi bude dělat? A bude chytřejší

0/0
4.2.2009 11:17

sedit

Re: použití zbraně v ČR

To je důvod lépe volit a změnit ( zpřísnit ) zákony nikoliv důvod proto aby policisté stříleli na kdejakého lapku v rolích vykonavatelů spravedlsnoti. Zkorumpovaných a křivých policistů také není málo!

0/0
4.2.2009 11:20

Marque Baccka

Re: použití zbraně v ČR

Ano, s tím souhlasím, trestní právo je u nás nedostatečné, ale to je otázka zákonodárců... Zkorumpovaní policisté asi jsou, ale to je ten stejný problém. Stát musí šetřit, policii však zrušit nemůže, a ta je v krizi. Takže místo toho, aby policista bylo prestižní povolání, tak se škrtnou platy a sníží se nároky na příjem nových lidí. A jak to potom vypadá...

0/0
4.2.2009 11:34

sedit

Re: použití zbraně v ČR

ASI? Né asi, oni jsou a je jich jako much! A o platech policie raději nezačínej, mám u nich několik kamarádů a známých a nikdo z nich nejde pod 20 ačkoliv zrovna nastoupili do služby, a za to co vykonají je to až moc vzhledem k tomu že nikde jinde by tolik nedostali a ještě by museli odvést práci která je za nimi vidět. Prestižní povolání to nebude do té doby dokud se policie bude chovat jako orgán bez mozků a podle toho vypadá nábor a zájem lidí. A není to problem posledních let ale problém odjakživa!

0/0
4.2.2009 11:39

Marque Baccka

Re: použití zbraně v ČR

Nevím tedy, kde tví kamarádi pracují, jestli na prezídiu. Já mám jednoho kamaráda, který pracuje na běžném oddělení a když jsme se bavili, tak po roce má 17,5 tis. čistého. Asi je to plat slušný, ale co se bavíme, tak mám pocit, že je v práci pořád a hlavně o víkendech.

0/0
4.2.2009 11:46

Marque Baccka

Tasery

pro jho3:

Tak rozhodně s tvými příspěvky nesouhlasím, je vidět, že nemáš vůbec potuchu. Že to byl neozbrojený Polák, který dostal nějaký amok, si se dozvěděl jak? Z článku? Nevím, jestli ti policisté měli možnost si to také v článku přečíst, možná by pak zakročili jinak. Já být v jejich kůži, tak se zachovám stejně. Vidím agresivního člověka, kterého vůbec neznám, který na výzvy k tomu, aby se uklidnil nereaguje. Takže co by si navrhoval? Jít na něj a spoutat ho? A co když má u sebe nějakou zbraň - nůž nebo pistoli, a policistu by střelil. To by ale asi tebe nezajímalo, protože ty si si po týdnu přečetl, že byl neozbrojený. A za další, určitě zde byla bezprostředně ohrožena bezpečnost dalších lidí, protože mohl mít u sebe výbušninu. Ale ty si jako cestující na tom letišti nebyl, takže tobě je to jedno. Co takhle udělat mezi těmi lidmi tam malý průzkum. Nevěřím, že by se našlo mnoh lidí, kteří by se zásahem policistů nesouhlasili.

0/0
4.2.2009 11:13

sedit

Re: Tasery

Co když má zbraň? Naše společnost není založená na " co když" ale na " má zbraň" troubo. Podle tohoto dementníhochování bys mohl střílet na každého na ulici protože náhodou může mít pod kabátem zbraň a náhodou se s ní chystá zaůtočit! Evidentně je to blbost že. To samé s výbušninou.

0/0
4.2.2009 11:15

Marque Baccka

Re: Tasery

Tak to je hloupost. Je vidět, že se řídíš tím, že po bitvě je každý generál. A to jsi zřejmě také. Každý někdy v životě udělal nějaký průšvih, a kdyby tobě najednou někdo vytýkal, že jsi měl vědět a mohl udělat, potom by k tomu průseru nedošlo. A jestliže policista, jako orgán, který má chránit další lidi, ale zároveň se nepůjde nechat někam zabít, někoho vyzve a ten ani poté nereaguje, tak je určitě důvod předpokládat, že to bude nebezpečný člověk. A navíc letiště je zvlášť chráněný prostor a jsou tam jiná bezpečnostní pravidla. Dobře, policisté na videu by nepoužili taser, ten Polák by skutečně měl zbraň a jednoho z nich zastřelil, nebo lékaře třeba. Ale to by tebe evidentně nezajímalo, protože ty jsi tam nebyl, a z článku hodnotíš, co se mělo a co ne.

Takže každý musí brát v úvahu "co když"... Jinak by k policii nikdo nešel.

0/0
4.2.2009 11:40

jiho3

Re: Tasery

Bacha, jestli víte jak by ten chlapík na letišti mohl mít zbraň, za chvíli u vás zvoní CIA nebo Al-Kajda, podle toho, kdo to stihne dříve ;-D

0/0
4.2.2009 11:46

jiho3

Re: Tasery

Už jsem odpověděl níže:

"Na tohodle magora by správně stačil jeden primář Sova se stříkačkou a psychologií, v nejhoršim by dva policisté odvedli pozornost a zbylí 2 zezadu chlapíka srazili k zemi, znehybnili, spoutali a předali do cvokhausu. Nějakou tu modřinu po taktickém úderu rukou či tonfou bych jim uznal."

0/0
4.2.2009 11:23

jiho3

Re: Tasery

Ach jo. Vězte, že když někoho chytne na letišti amok když dlouho čeká na zavazadla, máte aspoň jednu jistotu: že nemá žádnou zbraň, pistoli, bazuku, nůž, pilník na nehty, lak na nehty, Fantu apod. ;-D;-D Zkuste někdy chvíli přemýšlet než něco napíšete.

0/0
4.2.2009 11:26

u.boat

Re: Tasery

Ten zákrok jistě v pořádku nebyl, to byl případ pro Chocolouška a jeho svěrací kazajku a ne pro ozbrojený zásah, ale to že nějaký ho blbec někdy neoprávněně použil, stále neznevažuje taser jako lepší alternativu střelné zbraně. Jen by pro jeho použití měly platit stejná pravidla jsko pro střelnou zbraň.

0/0
4.2.2009 12:15

jiho3

Re: Tasery

Ano, to přesně kritici taserů chtějí. Problém je v tom, zda pak nejsou nesmyslné - když jde o život, situace je nepřehledná, pachatel je ozbrojen, nemáte velkou přesilu atd., tak stejně použijete střelnou zbraň. Taser má v praxi smysl jen jako "donucovací prostředek" když máte situaci pod kontrolou, ovšem to svou nebezpečností zdá se není. :-/

0/0
4.2.2009 13:02

u.boat

Re: Tasery

pokud bude pachatel ozbrojen "jen" nožem nebo sekerou klidně lze použít taser.  Vždyť jej používají i zvláštní jednotky v případech kdy je nutno zneškodnit pachatele který má rukojmí. Taser narodzíl od obyč. paralyzéru (který působí pouze bolest a lze mu pod vlivem drog či zvláštního výcviku odolat) fakticky znehybňuje. Samosřejmě když se na policajta vyřítí pět chapů s nožema bude rád za bouchačku s plným zásobníkem - nezpochyňuji že je účinější. Ale donucovací prostředek je obušek nebo slzný plyn, taser nedonucuje ale zneškodňuje.

0/0
4.2.2009 20:21

65c02

Re: Tasery

Vzhledem k tomu, že byl ten dotyčný Polák na letišti už za odbavovacím prostorem, tak bylo vysoce pravděpodobné, že u sebe žádnou zbraň neměl.

0/0
4.2.2009 16:14

sedit

no trestně právní důsledky

pro policajty jsou celkem směšný, měli by být daleko tvrdší alespoň srovnatelné se zbytkem společnosti;-D;-D

0/0
4.2.2009 10:56

erben3

?

"...v Berlíně, kde je odlišné složení obyvatel, například množství menšin, východní gangy..." - Že by tedy opravdu multikulti nefungovalo? Já myslel, že ty gangy Berlíňany kulturně obohacují a oni tam snad páchají zločin, nebo co? 8-o No nic, však se u nás taky dočkáme, je to jen otázka času. Multikulturních "obohacovačů" vidím každé ráno při cestě do práce dost a dost. :-©

0/0
4.2.2009 10:12

zdeseny obcan

Re: ?

Treba Berlin-Neukoelln, tam je to uz jako v zemi tretiho sveta, se vsim vsudy.

0/0
4.2.2009 10:15

sprav

Re: ?

No vidíš a my máme gangy až z Indie ;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
4.2.2009 10:15

singlemalt

Nemuseli by střílet tak často, pokud by se trefovali.

:-)

0/0
4.2.2009 10:03

činčo

Re: Nemuseli by střílet tak často, pokud by se trefovali.

;-DR^

0/0
4.2.2009 10:06

zdeseny obcan

Re: Nemuseli by střílet tak často, pokud by se trefovali.

R^R^R^ Ano, v tom maji stale jeste rezervy.

0/0
4.2.2009 10:11

spartaman

Re: Nemuseli by střílet tak často, pokud by se trefovali.

;-D;-DR^

0/0
4.2.2009 10:43

icmek

stejnětak odmítnutí dechové zkoušky...

v tu chvíli je zcela logické chápat řidiče automaticky jako by byl pod vlivem alkoholu. "synku, dostals pětku?" "ne tati, nedostal.." "tak mi ukaš žákajdu..." "ne.. neukážu:(" ... stejnej princip. v tu ránu je jasný, že tam tu kouli má. neexistuje jinej důvod, proč zkoušku odmítnout. POKUD řidič po zastavení policejní hlídkou začne ujíždět, měl by být automaticky chápán jako podezřelý. jinak budou policajti akorát papírovat a tohle svinstvo ze silnice nezmizí.

0/0
4.2.2009 9:54

danny44

Re: stejnětak odmítnutí dechové zkoušky...

No teda takhle útočit na lidská práva a svobody zaručená pravdoláskovskou listinou  .... to bysme tady za chvíli moli mít "policejní stát" (vo kterým furt nejrůznější smažky & spol řvou na ssvej "hepeninzích"....)

;-D

0/0
4.2.2009 9:56

icmek

Re: stejnětak odmítnutí dechové zkoušky...

tohle nejsou svobody... tohle jsou anarchie. pisálek tehdy neznal rozdíl.

0/0
4.2.2009 10:10

baluz

Re: stejnětak odmítnutí dechové zkoušky...

Poslusne hned zastavit je jeste vic podezreli:D Musim na to trochu slapnout, aby si nemyslel ze sem nejakej poseroutka, Doufam ze se nepodiva do kufru, dve plata lsd slanku koksu, a lahvicku meskalinu bych tezko ukecaval na lekarskou potrebu. navic ty houby zacinaj delat svy.:-P

0/0
4.2.2009 16:05

icmek

stát si musí uvědomit

že jsou lidi, se kterýma lidsky zacházet nelze, a že když náhodou bankovního lupiče s pistolí v ruce ten taser zabije, že se vlastně nic neděje, a že je to tak dokonce dobře. u takovýho člověka, ozborjenýho lupiče, nelze nejdřív vyšetřovat, jestli to jeho srdce vydrží. a proč taky. je to nesmysl. ohrožuje ostatní, krade.. proč se zabejvat tím, jak na něj? je důležitý využít dostupný prostředky k jeho zneškodnění. je to jako virus v počítači... copak se s nim někdo párá? a jestli hodlá někdo argumentovat tim, že ten zloděj je člověk.. pokud je to člověk, tak se pak stydim za to, že i já jsem člověk.

0/0
4.2.2009 9:50

JiRi88

Re: stát si musí uvědomit

jen souhlasim, větší práva tu má spíš ten zloděj, když vám vykradou zlatnictví, musíte je rovnou zabít, aby vás nemohli zažalovat, že ste po nich střílel "mimo bezprostřední ohrožení života", i když vám utíkali se šperkama za miliony, hnus...

ve chvíli kdy člověk prchá před zákonem musí čekat, že po něm mužou střílet a měli by...

0/0
4.2.2009 11:02

jiho3

Tasery

Pan expert skromně zamlčel zásadní argument kritiků taserů a jiných "nesmrtících" ale přitom smrtících zbraní: sice skutečně mají nižší pravděpodobnost zabití cíle, ale zase je policisté podstatně bezstarostněji a častěji používají!

I za situací, kdy by je použít střelnou zbraň ani nenapadlo, např. 6 policistů proti jednomu neozbrojenému pomatenému chlapíkovi na letišti, tam by na něj těžko opakovaně stříleli, ale proč se nepobavit opakovaným šokem, když vlastně o nic nejde, že. Čili tasery ano, ale se zpětnou kontrolou a vyšetřováním jako by šlo o použití střelné zbraně.

U ujíždějících zločinců samozřejmě není co řešit, tam je střelba na místě, jediné tabu jsou nevinní chodci a ostatní auta, i když pachatel není sám, je to problém posádky s kým jezdí.

0/0
4.2.2009 9:39

sprav

Re: Tasery

Ale ono to tak skutečně je... nejméně v ČR dle příkazu PP.

0/0
4.2.2009 9:44

jiho3

Re: Tasery

Tasery se v ČR v zásadě nepoužívají, já měl na mysli státy, kde jsou dlouholeté zkušenosti. Výrobci taserů i represivní složky s oblibou "marketingově" tlačí na to "nesmrtící" a že je to vlastně něco jiného než střelná zbraň. Většina sporných případů pak jsou situace, kde taserem zabili neozbrojené lidi, kde by tedy použití střelné zbraně těžko prošlo.

0/0
4.2.2009 9:56

sprav

Re: Tasery

Dej odkazna "sporné případy". O tyto věci se zajímáme již více než dva roky a dosud jsem na tebou uvedené "sporné případy" nenarazil. Víš on i "neozbrojený" člověk je schopen zabít či velmi vážně zmrzačit. defakto to chce jen chtít a překonat sociální bariéru - oči, hrtan, srdce, břicho... holou rukou tě zabiju či doživotně zmrzačím. A to nejsem RAMBO.

0/0
4.2.2009 10:18

jiho3

Re: Tasery

Typické, v česku známé a komplet na video zadokumentované je zabití toho Poláka v Kanadě. Viz http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/7095875.stm

Po mnohahodinovém čekání na zavazadla, bez znalosti angličtiny (a zjevně to byl trochu magor) ho chytl menší amok a začal blbnout. Byl neozbrojený, nikoho fyzicky nenapadl, byli proti němu 4 plně vyzbrojení a cvičení policisté ve vestách + X dalších lidí z bezpečnosti. Pokud by ho opakovaně nesmažili taserem ale např. do něj opakovaně stříleli z pistole, pozatýkali by je rovnou na místě. Takhle to bylo "záhadné úmrtí po použití nesmrtící zbraně". Podobných případů jsou stovky, pravda, málokdy to je komplet na videu. :-/

0/0
4.2.2009 10:39

sprav

Re: Tasery

Ano, stále ten jediný případ... jak dlouho jej budet omýla dokolečka. Ovšem novináři netuší o bezpečnostních předpisech v letové a letecké bezpečnosti. Jsou to mezinárosní smlouvy známé jako předpis L17.

Tento člověk ohrožoval lidi mezinárodního letiště, tedy je zcela v souladu s předpisy, že byl eliminován rychle a účinně. Měli na výběr - střelné zbraně = jistá smrt + ohrožení okolních lidí, nebo TASER = jistá velmi malá pravděpodobnost smrti + naprosto neproavděpodobné ohrožení okolojdoucích lidí.

Mimochodem víš, že dle Víděňské diplomatické úmluvy má tvůj život menší cenu než dopis diplomata zaslaný diplomatickým kurýrem, by´t se jedná o třeba o pozvánku na ples. Tzn., pokud by se tebou cítil kurýr ohrožen, tak chráněn diplomatickým statusem tě může na místě zabít... on totiž neví co přepravuje, proto vždy dle protokolu se chová jako při přepravě přísně tajného materiálu.

Co ty na to...

0/0
4.2.2009 10:53

sprav

Re: Tasery

ještě dovětek - a tu tyč co si urhl a máchnul po tom sekuriťákovi jsi na tom videu asi neviděl, že....

0/0
4.2.2009 10:57

jiho3

Re: Tasery

;-D Asi máš nějaký divný přehrávač videa. Jinak bys viděl, že ten chlap byl SÁM v prázdné ohraničené čekárně, nikoho neohrožoval. Dokonce ani neprovedl žádný výpad proti policistům. Je to modelový příklad proč je taser problém. Ve skutečně nebezpečné situaci ho samozřejmě žádný policista světa nepoužije. Taser je na to nepraktický. Zásadně se používá ve statické situaci, kdy pachatel zjevně není ozbrojen střelnou zbraní, je zahnán do kouta či jinak na omezeném prostoru (vystupuje z auta), policisté mají převahu a čas na přípravu. Taser použijí na překonání "posledního metru" a spoutání.

Na tohodle magora by správně stačil jeden primář Sova se stříkačkou a psychologií, v nejhoršim by dva policisté odvedli pozornost a zbylí 2 zezadu chlapíka srazili k zemi, znehybnili, spoutali a předali do cvokhausu. Nějakou tu modřinu po taktickém úderu rukou či tonfou bych jim uznal.

0/0
4.2.2009 11:01

REDD-Grrr

Re: Tasery

Jestliže jsou podobných případů zabití nesmrtící zbraní "stovky," tak mi prosím dejte odkaz alespoň namátkově na 5 a já o tom začnu přemýšlet jako o příspěvku hodného zamyšlení a ne jen jako na blábol vycucaný z prstu. Mám na mysly 5 jiných než případ onoho nešťastného poláka. Děkuji nashle.

0/0
4.2.2009 10:56

baluz

Re: Tasery

to jo ty pako, ale to ti to musim nejdriv dovolit, Hlavne v tomhle pripade de vo to ze policajti jsou skoleny na boj zblizka. navic 6 proti jednomu, jo to urcite vsechny najednou zmrzaci nebo  zabije, HA HA HA, ten tvuj pachatel by ale asi musel bejt Rambo...

0/0
4.2.2009 16:13

Najdete na iDNES.cz