Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jesle nám nenuťte, vzdorují Češi Evropě

Unie se zřejmě pohádá o jeslích. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se totiž chystá zpochybnit několik let starý cíl, podle kterého by měl každý stát EU zajistit jesle až pro třetinu dětí. Nečas by rád své resortní kolegy na setkání v Praze přesvědčil o tom, že návrh je nesmyslný. Levicoví europoslanci protestují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hadr

Eurojugend

Každé třetí batole tři krůčky z řady und marschieren marsch do jeslí! A plazíme se raadostně!

0/0
6.2.2009 17:16

_Ufon_

Jsem pro povinnou dochazku

do jesli a materskych skolek, vcetne povinne vychovy k evropanstvi v ramci pokynu EU. Kdo nebude spolupracovat bude zavrzen a nedostane se do euronebe.

0/0
6.2.2009 10:01

Coreyel

Hlupáci na obou stranách

Jestli on nemá nějaký syndrom ze školky ... Nicméně nepřeji českým maminkám, aby musely do práce, když je miminku 6 týdnů nebo maximálně 3 měsíce, jako tady v USA. Mě je těch miminek i maminek tak líto. Mojí dceři jsou dva roky a jsem šťastná, že s ní jsem doma. No a před 18 lety jsem zase byla šťastná, že byly jesle, abych mohla jít pracovat. Kdo chce tohle plánovat?   

0/0
6.2.2009 6:12

original

volební program KSČSSD

jestli povině, mamky na pole nebo do ČKD

0/0
5.2.2009 16:32

original

Lisabonská smlouva

až ji podepíšou, tak nám socani z Francie předepíšou nejen kolik jeslí budeme mít ale těm matkám co je chtít nebudou nakážou aby je v 7.00 hodin odevzadali vychovatelkám a mamky naženou do Michelinky   .....  EURv

0/0
5.2.2009 16:26

Mar__tanka

to má logiku...

je nesmysl dodržovat nějakou "vyhlášku" podle které musí být jesle pro 1/3 dětí, když jesle poptává jen několik málo procent matek...R^

0/0
5.2.2009 11:27

MiroTR

Tomu nerozumím,

ani školní docházka dnes již není povinná, tak proč jesle ?  Nechte to, proboha ne těch maminách !  Pokud bude zájem, tak jesle budou. Pokud ne, tak s tím ani EU nehne.

0/0
5.2.2009 10:27

PetroleumLampoIdorablo

Re: Tomu nerozumím,

Když ODS svojí politikou "nedotování" jeslí a školek počátkem 90 let způsobila ohromný růst výdajů na jesle a školky a tím dosáhla jejich zrušení a krásnou privatizací pro vysoké výdaje ze strany rodičů.

Dnes se brání tomu, aby byl její tehdejší krok posuzován jako zlý a účelový. Neboť v momentě, kdy začneme zkoumat, kolik jeslí máme a proč jich nemáme dostatek, zjistíme také kdo za to může. A ODS ví, kdo. Pamatuji si na to, jak to probíhalo u nás ve městě. Ačkoliv se rozhazovali peníze na jiné akce, na dotace jeslí a školek bylo pořád míň a cena pořád rostla. takhle lze zlikvidovat v podstatě jakékoliv veřejně prospěšné služby, teď je na řadě zdravotníctví a důchodový systém.

b

0/0
6.2.2009 12:25

PetroleumLampoIdorablo

Re: Tomu nerozumím,

Samozřejmě, že došlo k přizpůsobení rodičů. Zrovna jako by došlo k opačnému přizpůsobení, kdyby možnost jeslí za přiměřenou cenu byla.

Mluvení o speciální cestě v rodinné politice je jen blaf, když je jen jedna volba. Vono vůbec ty speciální cesty v kotlince jsou úbohoučká snaha vymýšlet vymyšlené, ale spíše vymýšlet všechno prizmatem okamžitého ekonomického profitu. neb třeba cenu smířlivosti, dobrého pocitu občana ze života v kotlince je nejen těžko měřit, ale i zpeněžit, či politicky vytěžit.

0/0
6.2.2009 12:25

Nasty Jahman

Socialistické....

....pitomosti koukám v poslední době neznají konce. Oni už ti oranžovo rudí ani nehodlají vychovávat svoje děti.

Jen by mě zajímalo jak to jde dohromady s těmi jejich politickými populismy, aby si na sebe nevykopali vlastní jámu .

Mezi klasická populistická hesla jak zblbnout občany, aby volili oranžovo rudé, bývá velmi často zvýšení peněz na mateřskou - a zároveň tu vidíme snahu  hnát matky do práce a děti skladovat v jeslích.

Kdo vám potom bude dávat hlasy, když si cílové voliče vyženete do práce ?? ;-D;-D

V každém případě mám pocit, že inteligence celé Evropy klesá a klesá a klesá....protože jak si jinak  vysvětlit , že po 20 letech po pádu komunistických režimů, lidi opět zkoušejí to samé, čím zlikvidovali tenhle stát komunisti v únoru 1948.  No nic...

0/0
5.2.2009 9:56

habit

Re: Socialistické....

... výchova v jeslích často vede k levicovému světonázoru, takže jde spíš o odchov voličů...

0/0
5.2.2009 10:29

PetroleumLampoIdorablo

Re: Socialistické....

Myslím, že lžeš jako když tiskne a navíc hloupě:

1. Poslední zvýšení mateřské a jiné kolem rodičovství zařídila ODS rukou v ruce s lidovcema a komunisty.

2. Kdo vám dá hlasy, když voliče vyženete do práce? hloupost sama o sobě, ale budiž. Hlavně aby té práce bylo, i za to jsou někteří voliči vděčni.

3. Jesle nevymysleli komunisté, ty byly před nimi v Evropě. Vzdělaný člověk by věděl alespoň o Baťovi a jeho systému něco.

4. Vzdělanost opravdu klesá, nemusíte ani chodit dál než k zrcadlu.

0/0
6.2.2009 12:30

Forum angažovaných křesťanů

Protest

Stanovisko FAK  k prvkům rodinné politiky EU.

My, křesťanští laici, rozhodně protestujeme proti vnucování indoktrinačních prvků ze strany Evropské unie, prvků nám důvěrně známých z období komunismu v Československu.  Zejména rodinná politika reflektuje hodnotový systém a je  ústavní kompetencí každého státu. Diktát EU v této oblasti je nepřijatelný ! Pokud odtržení dítěte od matky  v jeho  nejútlejším  věku, byť z jakéhokoliv důvodu ( jesle -  preferující zaměstnanost před blízkostí matky), prosazují státy, které si zvolily neoliberální vlády – nechť si tento leninský model v klidu vyzkoušejí ! Zavazujeme tímto naši demokraticky zvolenou vládu, které povinností je naplňování  obecného  dobra, aby tento model rozhodně odmítla.  Forum angažovaných křesťanů ČR a SR, mluvčí.

0/0
4.2.2009 22:22

PetroleumLampoIdorablo

Re: Protest

Tak laici? Ovšemže nejenom v oblasti křesťanství. Nemluvě o nabubřelém ...zavazujeme tímto vládu... jakým právem si skupina o které nic neví 98 % obyvatelstva dovoluje uzurpovat právo zavazovat vládu?

2. Vaš pohled je pouze váš pohled - viz výše.

3.Rodinná politika v křesťanském pojetí vždy znamenala diskriminaci a diktatořství. Od prvního křtu, který byl vnucen nemluvněti až do posledních chvil člověka. Vyložený patriarchát. Nemluvě o flagrantním porušování vlastních kodexů.

4. Naštěstí nejenom s komunisty, ale i s křesťany (ergo lidmi zaštiťující se náboženstvím) je tolik zkušeností, že ostatní už vědí své.

0/0
6.2.2009 12:39

gaDzin

nesmysl

Tak to vidite, pred dvaceti lety jsme sametova zvitezili nad komunisty a ted pomalu zjistujeme, ze jsme se pred 6 lety do jine komunisticke spolecnosti dobrovolne zaradili.

0/0
4.2.2009 14:27

cufir-mufir

Re: nesmysl

Kdo neměl na očích černé brýle a v ruce bílou hůl věděl už před 6 lety, že EU je slepá a drahá ulička lidského poznání.

R^

0/0
4.2.2009 14:43

pacers

Re: nesmysl

Brání ti snad někdo vystěhovat se do jiné země která není v EU?

0/0
4.2.2009 14:52

cufir-mufir

Re: nesmysl

Bránil ti někdo před vstupem do EU přestěhovat se do země, která v EU již byla? 8-o Tvé argumenty jsou liché !Rv

0/0
4.2.2009 14:53

pacers

Re: nesmysl

Ano.:-)

0/0
4.2.2009 14:58

cufir-mufir

Re: nesmysl

KDO?

0/0
4.2.2009 15:03

MiroTR

Re: nesmysl

No, před 6 lety nikdo netušil, že se bude měřit zakřivení banánů a nutit děcka do jeslí. :-/

0/0
5.2.2009 10:29

Toicem

Re: nesmysl

Myslím, že zrovna vyhláška o zakřivení banánů pochází z téhle doby. Ale kdo se zajímal, tušil. Ono těch indicií bylo dost.

0/0
5.2.2009 13:31

PetroleumLampoIdorablo

Re: nesmysl

jestliže někam vstupuji a to dobrovolně, zavazuji se, že budu uznávat normy tam zavedené. Měli jste napřed prohlásit, vstoupíme k vám, když změníte to, či ono. A dále si hrát na ředitelé zeměkoule, jak je čecháčkům zvykem. jen akorát zbytek světa před nimi nepadá na zadek.

To neustálé lkání nad tím, že se k sobě pořád málo chováme jako psi, nepřátelé, protivníci, či jen jako hovada, je už trapné.

Co vlastně chcete? Proměnit život na akční film, na hoňku za každodenním žvancem, na neustále jastření, kde se dá co uchmatnout? To pak už i ten komunizmus vedle toho je pokroková společnost, sozudruhu socioinženýre.

0/0
6.2.2009 12:50

habit

... EU by neměla jednat polovičatě...

... pokud chce stanovit kvótu na odchov dětí v jeslích, měla by taky zajistit dostatečnou kapacitu domovů pro důchodce - jde totiž o spojené nádoby...

0/0
4.2.2009 12:44

Toicem

Re: ... EU by neměla jednat polovičatě...

Jo, ale to bude na rade az za pár let. Mezitím se jeste mozna zapracuje na "právu na eutanazii". :-(

0/0
4.2.2009 13:20

horduch

studenej odchov

neměl dobré výsledky ani u dobytka

0/0
4.2.2009 12:31

Pan Navratil

JE POTŘEBA VÍCE JESLÍ

Matky mají dost času si děti prohlédnout v porodnici. Pak již huš huš zpátky do dolů, na stavby a do oceláren, ukázat těm zbabělým chlapům, že na to taky mají.EU

0/0
4.2.2009 12:28

cufir-mufir

Re: JE POTŘEBA VÍCE JESLÍ

Jak je teď ten "maminkovský booom" tak je toho kolem strašně moc. Ptal jsem se několika z nich, dvě byly i střední manažerky v mezinárodních firmách, jestli se vrátí na své místo nebo zda se jim víc zamlouvá mateřství. Odpovědi byly až zdrcující.... Ani jedna se nechce vrátit do práce a chtějí broučka piplat doma. Takže ruku na srdce, i když nejde o velký vzorek cílové populace, opravdu potřebujeme další jeste ? Rv

0/0
4.2.2009 12:40

Strasak

Re: JE POTŘEBA VÍCE JESLÍ

Hehe, máme teď  9měsíční holčičku a žena je má v podstatě stejnej názor.

0/0
5.2.2009 10:51

Pražák

V ČR je v provozu 50 jeslí, pane Nečase. - Moc?

Jistě, milá ODS, rozhodnutí, zda dát dítě do jeslí nebo ne,  je na rodičích. - Ovšem jaké své "rozhodnutí" mají rodičové k dispozici, když v celé republice není ani padesát jeslí? - A o tom to je, pane Nečase: mít možnost výběru - ovšem ty jesle musí nejdřív stát!  A pochybuji, že zůstanou-li obsazeny jnapř. en z dvaceti pěti procent, že z těch zbývajících nebude možné udělat navíc školky. - A těch už začíná také scházet požehnaně!

0/0
4.2.2009 11:58

cufir-mufir

Re: V ČR je v provozu 50 jeslí, pane Nečase. - Moc?

Ano, to je sociální požadavek. Ne že bych to potřeboval, ale projistotu to uděláme, co kdyby to jednou někdo využil. Budeme tam platit nájem, nakoupíme hračky a budeme živit 3 pečovatelky. Co kdyby si zrovna Pražák vzpomněl, že chce dát dneska dítě do jeslí ! Rv

0/0
4.2.2009 12:21

Rotoped64

Re: V ČR je v provozu 50 jeslí, pane Nečase. - Moc?

A co teprve paní Pražáková! ;-D

Nauč se nejdřív pořádně mateřský jazyk...

0/0
4.2.2009 14:29

cufir-mufir

Re: V ČR je v provozu 50 jeslí, pane Nečase. - Moc?

A ty se nauč chápat psaný text, Joudo obecný. V tomto případě je Pražák nick pána, na kterého jsem reagoval a ne pojmenování obyvatelů Prahy.

Jenže to bys nekdy musel zapojit i tu čast mozku, která nedělá jen podmíněné věci, ale také dokáže přemýšlet a davat věci do souvyslostí.

Jsi prostě jen chudák. To je vše.[>-]

0/0
4.2.2009 14:46

cufir-mufir

Re: V ČR je v provozu 50 jeslí, pane Nečase. - Moc?

Další přepoklad, který je v tvém případě zcela nepodepřený, že Český jazyk je mým jazykem mateřským. Kdepak jsi takovou jistotu vzal ?

Jak jsem řekl, Rotoped64 je jen ukřičená nula ;-D

0/0
4.2.2009 14:48

pabouk

Re: V ČR je v provozu 50 jeslí, pane Nečase. - Moc?

Ach jo. Nejdřív si zjistěte fakta, než něco takového vyplodíte. Například v Praze je problém sehnat místo v jeslích a dokonce ani se školkama to není jen tak. Kromě toho jesle jsou dost drahá záležitost a kdyby náhodou chtěl pracovat rodič na mateřské dovolené s nízkým platem, může se docela dobře stát, že po zaplacení jeslí mu z toho platu skoro nic nezůstane.

0/0
5.2.2009 16:46

MiroTR

Re: V ČR je v provozu 50 jeslí, pane Nečase. - Moc?

A proč není ?  Jesle byly a rušily se proto, že nebyl zájem ze strany rodičů. Maminy se zkrátka rozhodly starat se o děti doma a jesle tedy nebyly potřeba.

0/0
5.2.2009 10:34

ephemeroptera

Mateřská láska nebo potřeba?

Vidím kolem sebe dost příkladů toho, jak mnohé "matky" vidí jako svůj hlavní cíl učinit na sobě své dítě absolutně závislé do co možná nejvyššího věku. V práci moc neznamenají, o kariéře se nedá mluvit, tak se alespoň pro jednu osůbku učiní středem vesmíru... nevím jestli je to ještě mateřský pud, nebo už potřeba být pořebným. Jesle a školky navštěvovaly statisíce lidí (včetně mě), a nezdá se, že by z nich vyrostly asociální zrůdičky... půl dne strávili v kolektivu vrstevníků, kde se naučili soutěžit, dělit se, bít se, bránit se, pomáhat si atd. (někomu asi naskočila husí kůže při slově "dělit se", ale i to dělá člověka člověkem) Co se asi tak naučí dítě izolované v náruči matky? Plaché, izolované, nesamostatné, závislé stvořeníčko, které se bude držet máminy sukně až do kdy? Je to spíš nikdy nepřiznané sobectví matek, než horoucí mateřská láska...   

0/0
4.2.2009 11:27

Toicem

Re: Mateřská láska nebo potřeba?

Doporučuji vám nastudovat si něco z dětské psychologie. To, co píšete, je nesmysl.

JInak - plachá, zamindrákovaná (nebo naopak sebevědomá a agresivní) stvoření plodí spíše nepřirozené prostředí školek, kde je nakupeno příliš mnoho stejně starých dětí.

Děti, kterým se milující rodič individuálně věnuje (a které zároveň cca od tří let přicházejí do styku s vrstevníky), mají mnohem větší šanci, že z nich vyrostou seběvědomé, vyrovnané osobnosti.

0/0
4.2.2009 12:13

J i ř í

Re: Mateřská láska nebo potřeba?

Děkuji Vám za asi jediný rozumný příspěvek zde. Jesle ani PC na hraní nemohou nahradit milujícího rodiče, ale většina lidí asi vůbec netuší, o čem je řeč.

0/0
4.2.2009 12:32

Strasak

Re: Mateřská láska nebo potřeba?

R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^

0/0
5.2.2009 10:52

horduch

Re: Mateřská láska nebo potřeba?

za co stojí jesle , na to časem došli i komouši a snažili se je minimalizovat ,se socializací EU bude těch výplodů blbosti přibývat

0/0
4.2.2009 12:27

abc

Re: Mateřská láska nebo potřeba?

No, také jsem měla to štěstí projít socialistickými jeslemi, nastěstí moji

rodiče dostali rozum a emigrovali v 69. do Švédska, ale že bych se něco naučila v jeslích za komunizmu to si opravdu nevzpomínám. Naopak si vzpomínám s láskou, jak to bylo nádherné v Jönköpingu v prvních letech emigrace, když jsme byli s maminkou a bratry doma.

A bláboly o nesamostatných jedináčcích vyrostlých v rodině, kde matka byla v domácnosti mi opravdu náhánějí hrůzu z "jednotného" školství soudruha Nejedlého.

0/0
4.2.2009 16:48

Wendolene

Re: Mateřská láska nebo potřeba?

Tam, kde je matka v domacnosti a venuje se detem, tam je klid a pohoda, dobre rodinne zazemi. To da detem vice nez pobyt ve sterilnich jeslich, kde se jim sice dostane jidla a vymeny plen, ale citove budou stradat. Podivejte se na ty "samostatne" jedince z jesli dnes, jsou opravdu tak uspesni? Vyrvat dite od matky v par mesicich a pres den ho nechavat nekde ve skladu, je urcite horsi varianta. Deti a rodice nemaji valne vztahy, moc o sobe nevi, je to na nich poznat...

0/0
4.2.2009 16:55

Strasak

Re: Mateřská láska nebo potřeba?

http://www.kosmas.cz/knihy/139188/veda-zvana-rodicovstvi/

Půjčte si třeba tuhle knížku a možná změníte názor.

0/0
5.2.2009 10:52

cufir-mufir

Úřad

ANO. A měl by vzniknout úřad, který bude každý měsíc kontrolovat stavy dětí v předškolním věku a bude tak možné počty volných míst upravovat kontinuálně. Považtě, v každém regionu vzniknou stovky nových míst, kde budeme moci zaměstnat maminky, které odloži své dítka do školek ;-D;-D;-D

0/0
4.2.2009 10:35

cufir-mufir

Re: Úřad

pardón, jeslí :-P

0/0
4.2.2009 10:35

habit

Re: Úřad

... jak tady někdo včera předpověděl, zbytek kvóty se naplní losováním...

0/0
4.2.2009 10:39

cufir-mufir

Re: Úřad

povinně  ;-D

Je to holý nesmyl... Každá rodina se může svobodně rozhodnout, zda dá dítě do jeslí nebo s ním někdo zůstane doma. A to má určovat počet potřebných míst a ne evropská vyhláška nějakého opáleného kolegy, co tráví na sluníčku více času, než by měl....

0/0
4.2.2009 10:46

habit

... zdá se, že jsme se s EU potkali...

... někdy v půli devadesátých let na půli cesty přímo proti sobě - my jsem spěchali na západ, oni na východ... za těch deset let ušla EU svým směrem mnohem dál než my, a teď vyžaduje, abychom se bez odmlouvání vrátili tam, odkud jsme kdysi utekli...:-/

0/0
4.2.2009 10:12

Toicem

Re: ... zdá se, že jsme se s EU potkali...

Přesné.

0/0
4.2.2009 10:15

Najdete na iDNES.cz