Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Co mi kdysi o Milanu Kunderovi vyprávěl spisovatel Petr Chudožilov

Pan Ladislav Vorel, žijící v USA, se obrátil na redakci MF DNES s následujícím dopisem, jímž chce veřejně upozornit na některé volné souvislosti "případu Milan Kundera", který byl vloni na podzim podnícen materiálem v týdeníku Respekt. Máme za to, že dopis Ladislava Vorla stojí za publikování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kresinka

ten příběh

znám, tenkrát si to odnesl nejen Jan Trefulka, ale taky Jaroslav Dewetter, jejich spolužák. Ano, nemluvilo se o tom, ale Milan Kundera byl nejvíc podezřelý, šlo o dopis, Kunderovi adresovaný, ve kterém bylo něco nelichotivého k systému .

0/0
3.2.2009 15:17

kevinbb

Kdyz se chce,

tak se da pochopit spousty veci, zalezi v jake kuzi je clovek.

0/0
2.2.2009 23:37

ertyuiop

Trefulka taky vlezl do KSČ podruhé

No jo, dneska jsou všichni náramně chytří, jak tehdy přece měli všichni všechno vědět, a kdo nevěděl, nebyl trouba nebo naiva, ale bezcharakterní hajzl. Nějakej chytrák níže píše, jakej je Kundera had, když se po vyloučení snažil do partaje vrátit. Ale například zrovna ten zmiňovaný Trefulka se nejen snažil, ale do KSČ se dokonce i skutečně vrátil, než ho po invazi zase vyrazili. Tak asiže teda jen jeden hajzl udal druhého, co, mudrlanti?

0/0
2.2.2009 17:11

ptiger

hmm

tak myslím, že je čas na dobrý rozbor (ne project syndicat:) na vztah výtvoru a osobního života autora. Můžou to být dvě odlišné věci, ale ta infiltrace do díla je zajímavá. Nohavica, Kundera , četl jsem ho a řekl bych, že motiv udavačství je tam dost a dobře vystižený i určitým autoevaluačním směrem. No a Foglar:) Ale neříkám, že jde o špatná díla a dokonce ta co přežila nebyla poplatná režimu tak jako filmy Leni R. nebo Jiráskovo sprznění (tak jo, řekl si o to). Nelze však posuzovat dílo z pohledu kádrového profilu, to už jsem kdysi zažil a nefungovalo to.

0/0
2.2.2009 14:48

Dr No

O charakteru pana Kundery

dostatečně vypovídá fakt, že se po vyloučení z KSČ (do níž mohl vstoupit teoreticky jen z mladické nerozvážnosti) usilovně snažil, aby byl znovu přijat (což nelze omluvit ničím). Vzhledem k poměrům, které mezi vyvolenými nositeli rudé legitimace panovaly, je nepochybné, že si musel novou legitimaci patřičně zasloužit ....

0/0
2.2.2009 14:34

moš

Kunderova 50 léta

 Pro pochopení Kundery Stalinisty z padesátých let k Janu Trefulkovi je dobré si připomenout báseň Italská ze sbírky Člověk zahrada širá,která je Trefulkovi věnována/citace pochází ze sbírky čítanka českého stalinismu A  Brousek Rozmluvy Londýn 1987"Utichly výkřiky,rány a klení.Starého dělníka hodili do vězení.Při demonstraci křičel prý pánům do oken.V milánské cele pokoře ho učí už kolikátý den.A on tam tiše leží,oči má zavřeny a z klecí nesvobody vypouští ptáky-sny.

 Tam za Stalinem leťte,sniváci,ptáci mí,tam za Stalinem leťte mí ptáci ohniví!Je v jeho dlaních všechno,co chudák vysnil si ta Stalinova země je studně našich sil.Ej,pijte,ptáci pijte z hluboké studně té a ohnivým svým peřím pak nebe podpalte!"

 Kráceno o poslední sloku.Pokochejte se krásou vyznání čekatele na Nobelovu cenu báseň je z roku 1953 v té době naše skutečné kulturní elity po tisích úpěly na uranu a Leopoldově morální pokřivenci pro to nikdy nenajdou pochopení podílejí se na jejich zašlapání do zapomnění i dnes.

0/0
31.1.2009 14:33

illuminated

Západní Němci

"proč je nepozabíjíme..." - tak to je přesné:-) vyrůstal jsem v osmdesátých letech a vzpomínám si, že tenkrát jsem si to představoval nějak tak, jakože za česko-německou hranicí postávají němci s atomovkama a přemýšlí, jak nám to sem hodit...:-)

0/0
30.1.2009 10:57

Lisen

Re: Západní Němci - proč je nepozabíjíme..."

Já jsem vyrůstal v těch prý "strašných" padesátých a šedesátých letech, ale takové představy nám nikdo nevnucoval. Nás učili, že svět je rozdělený a na západě je naším nepřítelem kapitalistický systém - ne obyčejní lidé a my že chceme mír - ne někoho zabíjet.:-) 

0/0
4.2.2009 11:22

Zorrrrrro

tak Petr nebo Ivan???

8-o "Vedle mě topil disident Ivan Chudožilov "?

0/0
29.1.2009 18:45

torvik

Petr Chudozilov

to vystihl naprosto presne, co to je za nizkost, neco takoveho udelat-udani Jana Trefulky, a pak o tom jeste napsat knihu:-©

0/0
29.1.2009 17:01

marla

To ovšem vyvrací

to, co řekl sám Kundera, když byl vytažen na světlo boží ten případ s udáním Dvořáčka(kde není jisté, kdo ho udal, podle mého názoru.Kundera, ale klidně i někdo jiný).Tehdy přece na svou obranu pan Kundera řekl, že nikdy nikoho neudal, pokud né, opravte mne.Takže Kundera tedy lhal, když tvrdil, že nikdy nikoho neudal, když je jasné, že udal Terfulku?

0/0
29.1.2009 16:53

jaroslav-s

Re: To ovšem vyvrací

A kdo potom udal Jeronýma Klovatu, když Trefulku udal Kundera a ne Dewetter. Už je toho kolem Kundrery nejak moc. Hrabeme se v cizím "hovně", aniž cokoli víme o autorovy toho výkalu a o době, v které ho udělal. Každopádně případ z Trefulkou byl o něčem trochu jiném, zde kopíruji výcuc: " V roce 1949 Kunderovi jeho přítel Jaroslav Dewetter poslal dopis, v němž kritizoval vysoce postaveného komunistického funkcionáře. Kundera odpověděl v podobném duchu. Oba dopisy ovšem četla tajná policie a mladí straníci se dostali do problému. Kromě nich musel před disciplinární řízení i jejich společný přítel Jan Trefulka, který se Dewettera zastal. Postih byl nakonec poměrně nevyvážený – zatímco Trefulku s Dewetterem soudruzi vyloučili ze strany i z univerzity (jeden dostal povolávací rozkaz, druhý se musel živit jako traktorista), Milana Kunderu čekal pouze vyhazov z partaje. Na FAMU směl zůstat a v 50. a 60. letech tu udělal slušnou akademickou kariéru."

0/0
3.2.2009 13:14

12345hanka

Pokud jde o podstatu kauzy Kundera,

mám moc málo informací a kdo jsi bez viny...

Ale díky za krásně napsaný (ba i krásně česky), věcný příspěvek, bez senzacechtivosti a laciných řečí. Páni novináři, mohli byste se jít učit.

0/0
29.1.2009 16:38

klimap

Moc dlouhý článek, ale

psáno : komunismus byl zločinný, nesouhlasím to lidé byli zločinci, kteří zneužívali svá postavení a co církev a zločiny vojáků atd., atd. Lidstvo je škodná a jednou vyhyne.

0/0
29.1.2009 15:58

hlupák

Re: Moc dlouhý článek, ale

ano, lidé,někteří, jsou zločinci. ať je to v kterýkoliv době a straně či církvi.i mimo ně.a zločince trestat  přiměřeně jejich činu.

0/0
29.1.2009 16:12

starej_vul

Re: Moc dlouhý článek, ale

Zločinnost komunismu je v její ideoligi. A osadit ideologii "příslušnými" lidmi už zase není takový problém. Pokud je futrován fiannčními či materiálními požitky nadstandartní kvality.

0/0
1.2.2009 6:30

akademik Richard

zajimave

R^

0/0
29.1.2009 15:56

Najdete na iDNES.cz