Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Školákům vadí kantoři bez autority, ukázala anketa

Čeští školáci daleko víc respektují učitele, který je vede pevnou rukou, než toho, kdo jim nechá volnost a nedokáže je zabavit. Vyplynulo to z velké ankety, kterou MF DNES udělala právě před dnešním pololetním vysvědčením.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hanadara

hm...

Můžu sice potvrdit, že žáci nakonec více uznání věnují učiteli, který je na ně přísnější (tím nemyslím zlý a zákeřný, ale zkrátka nesmlouvavý a nekompromisní učitel na konci studia sklidí lepší "skóre"), ale trochu mě zaráží slova o "velkém průzkumu" a nakonec napíšete, že jste se ptali 70 dětí. To je podle vás velký průzkum?? To jsou na naší škole dvě třídy.

  Ke zmiňovanému Igoru Hnízdovi... Samozřejmě jeho rákoska byl jen pomocný prostředek, nikdo bez přirozené autority si žádnou rákoskou skutečný respekt nevynutí. V dnešní době byste si rákoskou koledovali akorát tak o to, aby si na vás studenti vyšlápli s nějakým těžším kalibrem.

 A jelikož jsem učitelka, tak můžu napsat, že z lásky k povolání to dělám i za menší plat, než jaký bych si představovala.

 Leč: vadí mi, že se v dnešní době hledáček směruje stále více od žáky k učiteli. Za chvíli se snad učitelé budou zodpovídat žákům, jestli je jejich výklad dost zábavný. 

0/0
28.2.2009 18:00

truc

autorita

"Líbí" se mi, jak se často píše, že učitel/ka, který/á nemá autoritu, nemá učit. Jak si má ale začínající učitel vybudovat autoritu, když na VŠ ho na to, co se bude dít v praxi, nikdo nepřipravil? Šlo jen o obecné rady ve smyslu stanovení pravidel... Vím, že v tomhle nejde dát naprosto konkrétní rady a že to musí být už částečně v samotné osobnosti, ale přecejen by neškodilo zabývat se tím trochu víc. Co třeba názory těch, kteří autoritu mají? Se zaujetím žáků je to taky problematické... Jak zábavně vykládat románský sloh, Asii v raném středověku...? Práci s dobovým textem, s obrázky a mapami žáci jako "zábavu" rozhodně neberou... 

0/0
30.1.2009 18:50

marcixy

Re: autorita

Naprosto souhlasím. Na VŠ je příliš mnoho odborných předmětů a praxe zoufale málo. Po pěti letech vás vhodí do vody a plavte, jak umíte. V tomto směru je třeba začít od vzdělávání budoucích učitelů.

0/0
7.2.2009 20:33

tappat

njn

me vadila na ucitelich spousta veci... Ale predevsim mi vadilo, ze reditelka moc dobre vedela, ze cca 5 ucitelu z 30 je totalne mimo a vubec nemaji na stredni skole co pohledavat. Ale vyhodit je nemohla - kde by totiz vzala nahradu? copak reditelum stoji pred pracovnou fronty ucitelu, ktery chteji moci mermo ucit? ani bych nerekl... Zaplatte zacinajici ucitele dustojne a reditele si budou moct vybirat, kdo na jejich skole bude ucit. Jakmile si budou moct vybirat, pujdou ucitele bez vysledku a autority od valu. Jednoduchy. Dodavam, ze tim "dustojne zaplatit" nemyslim 50 tisic mesicne. Stacilo by proste to, aby mlady ucitel ze sveho platu uzivil aspon priblizne zenu na matersky, tj. 14-17 tisic. S 10 tisicema to jde fakt blbe. Takhle se zadnymu 25letymu chlapovi nevyplati jit ucit, protoze jinde dostane treba i za snazsi praci vic.

0/0
29.1.2009 16:59

Hery Potrovka

Re: njn

R^

0/0
29.1.2009 17:00

tonycze

Re: njn

k tomu není, co dodat, v tom je opravdu největší problém

0/0
29.1.2009 17:08

endous

Vzbudit strach nebo umět zabavit?

Kantor bez autority jistě vadí. Ale pokud je respektován učitel, který vede žáky “pevnou rukou“, může to být i proto, že se ho prostě jen bojí.

Přece se nevylučuje mít autoritu a nechávat žákům určitou volnost a dokázat je zabavit. Samotný autoritativní (autokratický) výchovný styl je špatné řešení (pokud ve škole právě nehoří)

0/0
29.1.2009 16:49

Kachnicka21

Re: Vzbudit strach nebo umět zabavit?

Vzpomínám si na jednoho učitele na základce. Měli jsme ho jen rok a jaksepatří jsme se ho báli, ale že by nás toho nějak hodně naučil... Řval vždycky na celou třídu, já sice uměla, ale stejně jsem byla vyklepaná, kdy na mě zařve. Nejhorší bylo, že k tomu učil tělocvik, takže když si někdo zapomněl žákovskou nebo sešit, nejenže dostal poznámku, ale ještě ho poslal pro to domů, dal mu na to deset minut, ať bydlel, kde bydlel, takže člověk přiběhl uřícený s žákovskou, pochopitelně pozdě, takže dostal vynadáno, a okamžitě byl zkoušený. Brrrr.:-/

0/0
29.1.2009 16:52

tonycze

Re: Vzbudit strach nebo umět zabavit?

R^ jednoznačně souhlasím. Jen je to někdy obtížně realizovatelné...

0/0
29.1.2009 16:54

tappat

Re: Vzbudit strach nebo umět zabavit?

ja bych to videl takhle: vzbudit strach svoji duslednosti a naroky u tech, kdo si mysli, ze skola je flakarna a vsechno se jim da zadarmo a zabavit ty, kteri na to uz maji znalosti a snahu. Tezko zabavim matematikou nekoho, kdo ji nerozumi.

0/0
29.1.2009 17:05

endous

Re: Vzbudit strach nebo umět zabavit?

Takhle bych to neviděl, protože strach je silná emoce, která blokuje schopnost mozku učit se. Strach do vyučování nepatří. Vytvořit pro učení příznivé prostředí je často velmi obtížné, v tom mnozí učitelé selhávají. Ale problém je i na druhé straně - když někdo vůbec nechce, tak to prostě nejde.

0/0
29.1.2009 17:42

tappat

Re: Vzbudit strach nebo umět zabavit?

tak nemyslel jsem primo strach... spis aby spatne pracujici zak vedel, ze kdyz neudela kvalitne co se po nem zada, tak bude mit problemy...

0/0
29.1.2009 18:00

endous

Re: Vzbudit strach nebo umět zabavit?

To beru. Problém je ale v tom, co vlastně po žácích (studentech) žádáme. Člověk je ze své podstaty tvor zvídavý. Děti v první - druhé třídě na vyučujícím většinou "visí". Postupně se to mění a později - v tom dost špatném případě, začnou tyto původně nevinné bytosti dávat učiteli - učitelce na záda hanlivou cedulku, na židli připíňák ...a ze zvídavých bytostí se stanou ignoranti.Chyba je v těch dětech nebo to jen s nimi škola neumí, žádá moc nerbo žádá špatně?

0/0
29.1.2009 18:18

tonycze

Německo.

Mám zkušenost z Německa. Tam je žák, který zlobí a narušuje výuku, vyloučen třeba na týden ze školy. Škola ho odhlásí, tj rodiče musí platit pojištění. Tento přestupek se s žákem táhne i při pozdějším hledání pracovního místa, protože každý absolvent se při nástupu do zaměstnání prokazuje potvrzením ze školy. Záleží na zaměstnavateli, jestli mu místo dá, nebo dá přednost jinému.

0/0
29.1.2009 16:01

Hery Potrovka

Re: Německo.

S výlukou souhlasím, rodiče si aspoň svého vejlupka postaví do latě. Ale trestat školní hříchy v zaměstnání, s tím hrubě nesouhlasím. Vy jste snad nikdy neudělal ve škole žádnou "koninu"? To udělal snad každý. Za x let člověk vidí, jak "blbnul", ale k mládí patří se vyblbnout, jen se nesmí překročit meze slušnosti.

0/0
29.1.2009 16:22

tonycze

Re: Německo.

samozřejmě. Taky nejdo o to, že člověk čas od času udělá chybu. Ale takoví ti grázlíci, kteří dokáží všem ve třídě otrávit život, záškolačí, kradou, pošlou učitele někam,...Jejich potenciální zaměstnavatel má hned jasno, s kým má tu čest. Tento systém podporuje v Německu široká veřejnost, podle mého je to jedna z cest, jak nenásiloně předat studentům zodpovědnost za své chování.

0/0
29.1.2009 16:36

Hery Potrovka

Re: Německo.

R^ tak to se omlouvám. Hned bych měla strach o zaměstnání, když si vzpomenu na svoje lumpačiny.:-)

0/0
29.1.2009 16:38

tonycze

Re: Německo.

není zač se omlouvat:-). Každý jsme občas něci provedli...Mně jen připadá, že v našem školství se neustále omlouvá žák a chyba hledá jen u učitele. Nějaké konstruktivní řešení, třeba jako to německé, nikdo nezavede.

0/0
29.1.2009 16:51

Kachnicka21

Re: Německo.

Podle mě je to jenom logický důsledek toho, že se strašně dlouho omlouval učitel.:-) Čímž nechci říct, že současné řešení je správné.

0/0
29.1.2009 16:53

tonycze

Re: Německo.

možná máte pravdu. Zejména před r. 89 byl učitel takřka nedotknutelný tvor s mocí a právem rozhodovat o Vaší budoucnosti. Dnes je podle mě problém v podfinancování školství, nejde JEN o platy učitelů, ty peníze hcybí prostě všude, kam se ve škole podíváte...

0/0
29.1.2009 16:58

tappat

Re: Německo.

no protoze obrovskou cast penez, ktere jsou urceny pro skolstvi zpolykaji nenazrane krajske a okresni skolske urady. Snizte urednikum s nulovym prinosem pro spolecnost platy o 5000 a najednou bude penez na pomucky...

0/0
29.1.2009 17:01

Hery Potrovka

Re: Německo.

R^

0/0
29.1.2009 17:05

Hery Potrovka

Re: Německo.

Dříve seděla na OÚ jedna úřednice, která dělala mzdy pro celý okres (všechny školy), další dělala účto a to bylo tak všechno. Dnes má každá škola právní subjektivitu = každá si dělá mzdy sama pro sebe, každá má svoji hospodářku. Pokud je ve městě 10 škol, bývalé dvě pracovnice se rozmnožily na 10. A TO SE VYPLATÍ ;-D;-D;-D!Rv

0/0
29.1.2009 17:10

Hery Potrovka

Re: Německo.

Ano, protože hrozí, že matinka či tatínek by po sankcích ze strany školy mohli dát své dítko do jiné školy a tím pádem se i dotace na hlavu tohoto žáka přesunou do jiné školy. = stávající škola má méně peněz. Peníze až na posledním místě, :-/, o to tu jde.

0/0
29.1.2009 16:59

tonycze

Re: Německo.

přesně tak. V tom Německu to vyřešili snížením max. počtu žáků ve třídě podle tzv náročnosti výuky pro učitele. Je rozdíl, jestli učíte na výběrovém gymnáziu 30 vzděláníchtivých studentů, nebo na učilišti. Proto mají u učilišť, některých ZŠ školy stejné peníze jako Gympl za 30 hlav.

0/0
29.1.2009 17:14

IgorAlelujev

PRI TOM SROTU

0/0
29.1.2009 15:15

IgorAlelujev

Re: PRI TOM SROTU

s kterým musej pracovat, je mi vsech ucitelu vsech stupnu uprímne líto .... V

0/0
29.1.2009 15:16

Hery Potrovka

Re: PRI TOM SROTU

R^

0/0
29.1.2009 16:23

fren440

pololetí

Dnes jsem vyselektoval perspektivní studenty, kteří postoupí do dalšího roku. Neperspektivní budou usazeni do zadních lavic a budou pouze při písemkách hlídání  zda neopisují, aby si shromáždili dostatečný počet pětek. Každý je strůjcem svého štěstí. A ještě jedno heslo platí student musí být neustále zaměstnán, domácí úkoly, projekty, aby se projevil zájem. Kdo nemá snahu udělat úkol doma ten zůstává po vyučování a dodělává co nestihl doma. A hned je kázeň i znalosti. S některými je třeba se zavčas rozloučit neboť nakazí celý kolektiv.

0/0
29.1.2009 14:49

tonycze

Re: pololetí

to by jste na mnoha školách musel vyhodit polovinu třídy, to nejde. Na SŠ jsou dnes žáci, kteří tam nepatří, jsou ale nevyhoditelní, protože škola dostává dotace "na hlavu" žáka. Kdyby každý učitel musel tvrdě držet laťku, tak by nastal velký problém...Učiliště totiž naše ministerstvo školství nechalo bez mrknutí oka zaniknout nebo transformovat na gymnázium. 

0/0
29.1.2009 14:59

fren440

Re: pololetí

1.2. dva až tři ze třídy a potom už jen opakují. Máme rezervy hodně učitelů je na důchod. Není problém počtu žáků, ale počet učitelů je třeba snížit, Špatný žák bez kázně je shnilé ovoce nakazí jiné.

0/0
29.1.2009 15:11

tonycze

Re: pololetí

obecně platí, že ČR má nedostatek učitelů, jak jsem již psal, z toho je zřejmé, že žádného učitele nelze jen tak vyhodit, byť by špatně učil...Jinak souhlasím, žáci, kteří se nechtějí učit a zlobí, narušují výuku, mají odejít. A´t si je rodiče učí... 

0/0
29.1.2009 15:53

adyyysss

S těma prázdnina běžte do....

To dokáže člověka přinejmenším nas.at, když tady čte, jak dva měsíce prázdnin jsou úžasnou výhodou. By mě zajímalo, kdo z těch, kteří si učitelské povolání nezkusili, jak dlouho by ve školství zůstali. Nikdo bohužel nevidí tu práci, které není v pracovní době od osmi do čtyř, tak jak ji mají úředníci, metaři, skláři, zedníci, prodavačky, bankéři, nevím kdo ještě..Ta práce je tak vysilující, že až hanba..papírování, příkazy, zákazy, povolenky, rámcově vzdělávací programy a ještě k tomu dávat do výuky minimálně 80% svých schopností, plus různé buzerace z ministerstva a vedení(ovšem toto je hodně individuální)..Plus zvládat podotýkám ZÁKLADNÍ návyky slušného vychování, které by se děti, jak jim mnozí říkají, měly donést z domu. Mnohdy se stává, že učitel supluje rodiče a tak to být nemá...Když si tohle všechno dáte dohromady(aniž bych podceňoval ostatní a jistě také náročná povolání)a připočtete mizerný plat - při VŠ vzedělání, dva měsíce jsou ještě málo...

0/0
29.1.2009 14:30

ELAPHURUS

Re: S těma prázdnina běžte do....

Dá se to tak říct, je to pravda....

0/0
29.1.2009 14:48

tonycze

Re: S těma prázdnina běžte do....

souhlasím. Podle mě je klíčový problém v platech učitelů. Kdyby jim stát pořádně zaplatil, mohl by si vybírat ty kvalitní, takhle je každý ředitel rád, když "někoho sežene", aby "zalepil" místo. Jen se podívejte, jak mizerně nízká je aprobovaná výuka v ČR. Učí i lidé bez VŠ...

0/0
29.1.2009 14:51

Kachnicka21

Re: S těma prázdnina běžte do....

Nevím, neumím posoudit, jak náročné je povolání učitele ve srovnání s jinými stresovými povoláními. Já mám kupř. 4 týdny dovolené, což je pro zregenerování organismu safra málo, jenže mi prostě nic jiného nezbývá. Nemluvím také o tom, že i během dovolené pracuji, takže o nějakém odstřihnutí od práce a vyčištění hlavy nemůže být ani řeč, kromě toho po návratu mě čeká kopa práce, kterou mi kolegové odložili, až se vrátím - narozdíl od učitelů, kteří se alespoň v průběhu letních prázdnin takhle odstřihnout mohou. Tím nechci říct, že učitelství není náročné, jen chci poukázat i na nás, obyčejné smrtelníky...

0/0
29.1.2009 15:03

Hery Potrovka

Re: S těma prázdnina běžte do....

Tak si vezměte neplacené volno, či se zaregistrujte na pracáku, nebo běžte do školství, když takhle závidíte 2 měsíce volna. Nikdo vás nedrží ve vašem NÁROČNÉM ZAMĚSTNÁNÍ. ;-D;-D;-D

0/0
29.1.2009 16:32

Kachnicka21

Re: S těma prázdnina běžte do....

Mohla byste prosím napsat, na jaké škole učíte?

0/0
29.1.2009 16:36

Hery Potrovka

Re: S těma prázdnina běžte do....

ZŠ, víc vám po tom není.

0/0
29.1.2009 16:38

Kachnicka21

Re: S těma prázdnina běžte do....

Já jen abych věděla, do jaké školy nemám dávat svoje děti.:-)

0/0
29.1.2009 16:41

Hery Potrovka

Re: S těma prázdnina běžte do....

Uč si je doma, seš přesmíru chytrá, učitelé by ti je mohli zkazit.

0/0
29.1.2009 16:44

Kachnicka21

Re: S těma prázdnina běžte do....

Naštěstí se zde dnes objevili i učitelé, kterým bych své děti svěřila, tak to nebude tak žhavé.:-)

0/0
29.1.2009 16:45

Hery Potrovka

Re: S těma prázdnina běžte do....

Jsou to ti, kteří na vaše dítko kašlou = neotravují rodiče. ;-D;-D = kvalitní výuka.?

0/0
29.1.2009 17:01

sockopankac

hmmm

premejslim o tom ze asi zacnu ucit .... ;-D;-D;-D;-D

0/0
29.1.2009 14:09

12345hanka

Re: hmmm

Chudáci děti.

0/0
29.1.2009 19:14

Placirka

chybí nám kantoři

za mích školních let bylo víc učitelů než učitelek.Zkušenost.Lepší jeden učitel než pět učitelek

0/0
29.1.2009 14:06

Hery Potrovka

Re: chybí nám kantoři

Za mých školních let jsme se učili gramatiku a nezabývali jsme se počtem učitelů.;-D

0/0
29.1.2009 14:07

send

Re: chybí nám kantoři

;-DR^

0/0
29.1.2009 14:10

barbudo

Re: chybí nám kantoři

... mimochodem, na téma feminizace školství napsal v roce 68 pěkný článek jistý Císař ...

0/0
29.1.2009 14:12

zdeseny obcan

Re: chybí nám kantoři

Za ty penize vam tam moc chlapu delat nepujde.

0/0
29.1.2009 14:13

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.