Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Říman: Proč plyn netekl, zůstane tajemstvím

"Jde to dobře, dnes jsem šel spát už ve čtyři hodiny ráno, což je dost velký úspěch," zahájil rozhovor o krizi s plynem jeden z hlavních vyjednavačů, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. S představiteli ruské i ukrajinské strany jednal mnoho dní, přesto nezná skutečný důvod, proč do Evropy přestal plyn téct.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zubataskosouadminesvicedohorela

Říman: Proč plyn netekl, zůstane tajemstvím

Co je natom divneho??? Azbuci se proste rozhodli vydirat, je zima, tak jim to v ty Evrope osladime, to je jasne kazdemu kdo umi premyslet.:-P

.

Jinak plyn netece, voda tece, plyn plyna, nebo pri nejhorsim plynuje.R^;-D;-D;-D

0/0
13.1.2009 1:14

MoUdrostrak

Riman mile prekvapil

Ac v dreSSu sociopatu, tunelaru, defraudantu, pharmaceutu, privatiSSeru a zRADARu z :-©ODS(Y), tak Riman mile prekvapil naprosto vecnym popisem, what was going on...

'

V Ukrajine jsme si spolecne se Zapadem vychovali drzeho spratka, ktery citi, ze je na frontove linii a muze stridave dojit obe strany. Celkem verim tomu, ze nove ceny plynu pro Ukrajinu budou kompenzovany z EU.

'

Ocenuji RusyV, ze po te zvrhle je osocujici propagande vubec jeste maji zajem dodavat pres UA a pro EU. Doufam, ze si brzo dobuduji plynovody do Ciny, Indie a dalsich v bodoucnu lepe creditabilnich odberatelu a ze nam to nase podvratactvi jednou tezce spocinataji. EU je prece jen RUSKYM POLOOSTROVEM a nicim jinym.

0/0
12.1.2009 16:59

Dobromila

Výnosný obchod pro mafii

"Obchod s plynem je však tak výnosný, že na obou stranách přitahuje další a další

ziskuchtivé dobrodruhy blízké politickým špičkám. Na Ukrajině je to

viditelnější navenek: Juščenko je přímo angažován v RosUkrEnergu,

Tymošenková si nadělala jmění v plynařské branži v 90. letech a

Janukovyč zastupuje zájmy největších spotřebitelů plynu z

východoukrajinského těžkého průmyslu." .... "ukrajinský podíl lidé blízcí dnešnímu presidentu Juščenkovi a podle některých zpráv údajně i ukrajinské mafii. V roce 2007 mimochodem vydělala ohromujících 4,3 mlrd USD a dodnes se nikdo oficiálně ani nepokusil vysvětlit, kde tyto peníze skončily."Zdroj: http://www.blisty.cz/2009/1/12/art44689.html   Dostane se Dalík a spol. k lizu?  Není nakonec jedním z tzv. "monitorů"

0/0
12.1.2009 15:52

Představitel silnějšího pohlaví

Netekl,protože ho ukrajinci ukradli

Netekl,protože ho ukrajinci ukradli;-D

0/0
12.1.2009 15:08

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

ješišmajrá ...

ten moderátor na čt24 je vůl ... von se ptá na něco, co nikoho z potenciálních stávkujících nezajímá ....

0/0
12.1.2009 14:53

Pohodář

Ministr průmyslu Říman

Ministr průmyslu Říman řekl 10. ledna serveru Novinky toto:

Dotaz: Můžete po jednáních s Ruskem i Ukrajinou říci, kdo je viníkem současné krize?

Odpověď: To se říci nedá. A myslím, že se to nikdy nedozvíme.

Tedy nevím, jak ministr Říman, ale já - mírně poučený amatér - jsem se už odpověď na tuto otázku dozvěděl. Stačily mi na to tři půldny strávené bez nároku na jakoukoli odměnu přípravou a psaním tohoto článku. Proto ho věnuji jmenovitě jemu s přáním, ať svým dobře placeným podřízeným uloží rešerši odkazů pod článkem. Snad rozšíření obzorů jednoho z nejméně viditelných ministrů této vlády pozitivně prospěje jemu osobně ke zmírnění zbytečně vyhrocené protiruské rétoriky a vládě ke zefektivnění dalšího postupu při formulování české a evropské energetické politiky.

http://www.blisty.cz/2009/1/12/art44689.html

0/0
12.1.2009 14:32

Dobromila

Re: Ministr průmyslu Říman

DĚKUJI - konečně nějaké komplexní vysvětlení pro mne i pro ty primitivní křiklouny o "oranžovém kvičení z liháče" ;-D (čerrt, abc ... )

Jenže si myslím že pro tyto jednoduché primitivy to bude moc písmenek ke čtení a protože jich nikdy tolik pohromadě neviděli tak to ani nedočtou.

http://www.blisty.cz/2009/1/12/art44689.html

0/0
12.1.2009 15:17

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

souzi a soušky čížci,

tak říman soudil, že že dohoda je platná, i když i eu, že jde o novou? ... tak to panbu vás potěš, když takového neumětela necháváte podpisovat mezinárodní dohody ....:-P  

0/0
12.1.2009 14:28

Pohodář

Re: souzi a soušky čížci,

Plynařský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vzplanul s novou silou. Připomeňme si: v noci na neděli Ukrajina podepsala protokol o vytvoření kontrolního mechanismu pro tranzit plynu. Ale Rusko skrze svého představitele v EU dostalo text dokumentu až včera. Zcela neočekávaně vyšlo najevo, že u podpisu ukrajinské strany je připsána klauzule o tom, že součástí dokumentu je ještě jeden dokument – jakási deklarace, která předtím nebyla Moskvě oficiálně doručena. Body této deklarace Rusku, které s ní nebylo seznámeno naprosto nevyhovují. Ukrajinská premiérka Julie Tymošenková je uveřejnila na brífinku v noci z 10. na 11. ledna. První bod tvrdí, že Ukrajina byla a zůstává „spolehlivým tranzitérem plynu a nepřerušovala dodávky plynu do Evropy“, druhý — Ukrajina od 1. ledna 2009 „neodebírala nesankcionovaně plyn, veškerý plyn byl dodán do Evropy“, třetí — Ukrajina „není dlužníkem a do poslední kopějky se vypořádala s Ruskem za plyn, dodaný v roce 2008“,

0/0
12.1.2009 14:34

Dobromila

Re: souzi a soušky čížci,

Jasný pokus o podvod za 2 miliardy. Za to se v minulosti vyhlašovaly války. Myslím že Rusové jsou velmi tolerantní a naše delegace je spolupachatelem tohoto podvodníka. Říman to nazval pokusem Ukrajiny neztratit tvář ;-D. Děkuji za vysvětlení, konečně fakta a ne jen sprostoty lidí jako jsou obc, čerrt... Ten Váš článek http://www.blisty.cz/2009/1/12/art44689.html by se měl přeložit do všech evropských jazyků, aby bylo jasno. Jsou to opravdu fakta a ne jen domněnky

0/0
12.1.2009 15:32

Hansus

Energetická bezpečnost státu.

O energetické bezpečnosti státu, jako je náš, musí rozhodovat skuteční odborníci a ne politici. I dnes jsem slyšel názor jednoho z tajemíků ministra životního prostředí, jak vyjmenovával základní zdroje energií pro náš stát. Když mluvil o uhlí a jádru, tak jeho hlas mi připomínal, že tyto komponenty nejsou vůbec vhodné pro nás. Ale, my všichni budeme ještě více potřebovat elektrickou energii pro náš život. Taky se zmínil o maximálním šetření s elektřinou. Prosím. Ale máme ještě hodně neelektrifikovaných železničních tratí, které bude třeba v průběhu cca 20 let převést na plně elektrický provoz, v některých částech meziměstské dopravy lidí postupně nasazovat tramvaje, nebo trolejbusy (úspora ropy), během 20 let změnit užívání zemního plynu za elektřinu, protože i röpa se může stát problémovým artiklem ve světě. A nové jaderné bloky nám zajistí stálý a poctivý zdroj této významné energie.

0/0
12.1.2009 14:14

Pohodář

Naši plynaři vybouchli

Naše sdělovací prostředky mají jeden důležitý a nezbytný úkol - působit propagandisticky na lidi a utvářet jejich názory. Spolu s ostatními propagandistickými nástroji - rozhlasem a tiskem se jí to vesměs daří. Lidé už pomalu začínají věřit tomu, že Rusko zastavilo odběr do celé Evropy a EU, nebo že vydírá Ukrajinu kvůli ceně plynu, kterou chce zvednout ze 180 na 450 USD za 1000 kubických metrů. Inu, jak říkal pan Goebbels, stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Jaká je pravda?

0/0
12.1.2009 14:14

Pohodář

Re: Naši plynaři vybouchli

1/ Ruská dodávka činila donedávna 450 miliónů kubíků plynu za den, z toho většina proudila přes Ukrajina. Poté, co ukrajinská mafie kradla plyn, na který neměla uzavřeny smlouvy, byly dodávky před tento stát zastaveny. Plyn však proudí do Evropské unie dál. Severní plynovod Jamal, vedoucí přes Bělorusko, Polsko a Německo, dodává v současné době 170 miliónů kubíků plynu denně. Tento plyn odebírá prakticky i Česká republika. V hantýrce ČT se jedná o plyn z náhradních zdrojů Severní větev či "plyn z Německa." Z ideologických důvodů pak ČT zatajuje, že se jedná o ruský plyn. Rusko též dodává plynovodem Blue Stream bez přerušení plyn do Turecka. Stejně spolehlivé jsou dodávky ruského plynu do Finska, které již dříve odmítlo nabídku nabídku plynu z Norska.

0/0
12.1.2009 14:14

Pohodář

Re: Naši plynaři vybouchli

2/Rusko dodávalo v rámci Společenství nezávislých států na Ukrajinu plyn za 180 USD/1000 m3. Poté, co Ukrajina se SNS vystoupila, Rusko požadovalo 250 USD. Smlouva byla dokonce se zástupci Tymošenkové uzavřena, ovšem Juščenko ji zneplatnil prý kvůli tomu, že zástupci Ukrajiny „neměli zplnomocnění.“ Pokud je známo, Rusko stále požaduje po Ukrajině cenu 250 USD, cena 450 USD je běžná tržní cena, za kterou dodává Rusko plyn do Evropy, tedy i do ČR.

3/ Svůj zvláštní "fígl" užívají naše informační servery, které uveřejnily mapku, na které je část trasy plynovodu Jamal z Běloruska do Polska a Německa "vymazána". Neznalý člověk pak nabývá mylného přesvědčení, že Rusko dodává plyn do Evropy pouze přes Ukrajinu.

Stejné zjednodušování a zamlčování používají i ostatní sdělovací prostředky. Goebbels by se radoval!

0/0
12.1.2009 14:16

salinka

Re: Naši plynaři vybouchli

A proč by veřejnoprávní sdělovací prostředky měly potřebu lhát? Nějak to nechápu.

0/0
12.1.2009 14:49

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Naši plynaři vybouchli

A proč by veřejnoprávní sdělovací prostředky měly potřebu říkat pravdu? Nějak to nechápu. 

0/0
12.1.2009 14:54

Black Out

Souvislost

Zajímavé, že zastavení plynu nikdo nedává do souvislosti se schůzkou zemí vyvážejících plyn na konci lo\ňského roku, kde Putin bojoval za to, aby tyto země táhly za jeden provaz a regulovaly cenu plynu těžbou jako ropu (a konckonců se i dostaly na podobnou cenu). A najednou nám Rusko ukázalo v největších mrazech jak moc ten plyn potřebujeme....

A druhá věc:

A ať je to jak chce, každý, kdo není půlmozek, který smázne všechno co jím nenáviděná strana udělala musí uznat, že se vláda kousla vyřešila to rychle, bez ztráty kytičky a s dobrým jménem pro ČR.

0/0
12.1.2009 13:09

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Souvislost

tak tak ... zahryzla se do sebe pěkně ... až to navzdory nezbytnému smutku vybuzuje neobyčejné všeobecné pobavení...:-)

0/0
12.1.2009 13:18

(@)

Re: Souvislost

Také mě tohle přesně napadlo...Jo, máš recht! R^ 

0/0
12.1.2009 13:20

Klement z Prahy

Re: Souvislost

A jeste k tomu pridat to, ze kdyz jsou v Rusku vetsi mrazy, tak taky u nich byva o plyn taky trochu nouze, zatimco v lete je prebytek.X

0/0
12.1.2009 13:24

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Souvislost

však taky asi proto gazprom chce, aby kontrakty se sjednávaly a platily po čtvrtletích a ne na celý rok  ... holt i těžba ropy a k ní přidruženého plynu chce své ...

0/0
12.1.2009 13:30

Dobromila

Re: Souvislost

Mně když se kousne komp tak je to průs*r a chce to přinejmenším restart ;-D. Když se kousne vláda je to podobné ?

Na obchodu není nic nemorálního. Zeptejte se Vaška co formuloval poučku o neviditelné ruce trhu ;-D.

Když se ti něco nelíbí, tak jdi ke konkurenci ;-D

0/0
12.1.2009 14:00

MHHH

Co to pořád melou????

Vždyť celá věc je velmi jednoduchá. rusové trvdí, že Ukrajinci nezaplatili a Ukrajinci tvrdí, že už v oprosinci zaplatili. Tak asi není problém ukázat výpis z banky, kde bude v prosinci platba do Ruska. A je to hotovo. proč to nevyndají, pokud platba existuje?

0/0
12.1.2009 13:05

(@)

Re: Co to pořád melou????

A co když byl spor v napočítaném dodaném/odebraném množství? Ukrajina třeba podle sebe zaplatila za to, co si mysleli, že odebrali a Rusko třeba mělo dojem, že poslali víc a udělali fakturu na vyšší částku? He? A to je jen jedna z mnoha možných hypotéz. Takže nebuď ty JEDNODUCHEJ. :-)

0/0
12.1.2009 13:18

risolino

Re: Co to pořád melou????

Co to meleš? A jak to řeší to, že Ukrajina kradla z tranzitu plyn určený pro Evropu? Já myslím, že ten viník a hříšník je naprosto evidentní, doufám, že cesta Ukrajiny do EU je tímto "zpečetěna"

0/0
12.1.2009 13:20

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Co to pořád melou????

inu ... o to klasické "perpetuum mobile" právě čížskému předsedování europě jde, aby vlk se nažral a koza zůstala celá ...:-)

0/0
12.1.2009 13:25

Gambri

Re: Co to pořád melou????

Ukrajinci od r. 1992 za ruský plyn nezaplatili ani jeden dolar. Dodávky na Ukrajinu byly jakoby úhradou za tranzit plynu do EU. Ta platba 2 mld dolarů se týká období těsně po rozpadu Sovětského svazu, 1991 - 1992.

0/0
12.1.2009 14:07

cassul

Nedělejme z toho spiknutí.

Protože se Rusko s Ukrajinou neshodlo na ceně za plyn, tak nejdřív odpojili Ukrajnu - a protože ta začala brát plyn z toho, co se přes ní tranzitem posílalo dál do evropy, byli potom nuceni vypnout i to - to je logické.

Myslím, že vůbec nešlo o to, aby Rusko něco (si) dokazovalo, pro ně je export plynu do evropy šíleně důležitý a výhodný kšeft, ale z logických důvodů nemohli připustit, aby na tom Ukrajina parazitovala. My máme holt smůlu, že neexistuje, nebo je silně omezená, možnost, jak sem plyn z Ruska dostat, jinak než přes Ukrajinu. 

Topolánek k tomu přišel jako slepý k houslím, ta dohoda, kterou pomohl zprostředkovat, by se dřív nebo později dohodla stejně, možná to trochu urychlil, ale potřebovali jí všichni - Rusko potřebuje exportovat plyn, vydělává na tom, Ukrajina by si nedovolila dlouhodobě krást plyn a tím blokovat nejen sebe, ale naštvat proti sobě zbytek světa. A my potřebujeme plyn.

0/0
12.1.2009 12:42

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Nedělejme z toho spiknutí.

inu , ale stejně s.talmánek se s tím hlavním řešením v čele europy vyznamenal ....;-D;-D;-D

0/0
12.1.2009 12:50

MHHH

Re: Nedělejme z toho spiknutí.

Myslím, že je to výstižné.

0/0
12.1.2009 13:06

Charles_Davy

Re: Nedělejme z toho spiknutí.

V zásadě je to tak. Obě strany ale potřebovali vstřícnost arbitra - EU, aby sám navrhnul účast kontrolorů. Jinak by je musela platit ta strana, která by to navrhla. Takhle to budou mít zdarma a bez odpovědnosti za ně.

0/0
12.1.2009 13:27

Emi-grant

Doma není nikdo prorokem

Přečetl jsem si věcný článek z Frankfurter allgemeine, které se problému věnuje věcně, jak je u nich zvykem. ÚLOHA TOPOLÁNKA JE TAM OZNAČENA ZA velmi úspěšnou, nikdo ho neviní za UKKRAJINSKÝ dodatek, který nemá pro smlouvu o dohodě o rozmístění monitorovacích týmů, podmíněných tranzit žádný vliv. Uzavření plynu je vážné provinění Gazpromu, s kterým má EU smlouvu. Topolánkova mise je podpůrná, přesto strategie pendlu mezi oběma nemilosrdně válčícími stranami, kterou se podařilo dosáhnout nemožné, je hodnocena s obdivem. Gazprom je jediný hráč, který ovšem musí konat. Politické špičky musí přispět pozitivně, ale nemohou záminkami sabotovat.  Topolánek dokázal obratně překonat rozpory Juščenka a Tymošenkové, kterou podezřívá s kolaborace z Rusy, Putin a jeho stín Medvěděv dle ruských medií hrají mocenskou politiku, kterou zakrývají ruské hospodářské problémy. Topolánkova mise je tímto prizmatem hodnocena všeobecně velmi kladně. Ani náznak pochyb. 

0/0
12.1.2009 12:21

Dobromila

Re: Doma není nikdo prorokem

Dobrý den pane Emi-grante. Prosím mohl byste sem dát link na ten článek? Já bych si ho také ráda přečetla. Děkuji.

0/0
12.1.2009 12:31

sir Humprey

Re: Doma není nikdo prorokem

Ahoj Dobromilko! Jsi blond? :-)

0/0
12.1.2009 12:33

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Doma není nikdo prorokem

ne lorde, prase není ... kdopak by byl taky tak eblbý

0/0
12.1.2009 12:42

Dobromila

Re: Doma není nikdo prorokem

Promiňte sire Humpery. My jme si potykali? 8-oPředpokládala

jsem že jste chytrý, vzdělaný a informovaný člověk. Asi jsem se mýlila,

protože jste mi dosud NA NIC neodpověděl, jen ostatní napadáte. Já když

nevím-tak se zeptám, když vím-tak odpovím, když nevím, nechci se ptát a

neumím odpovědět TAK DRŽÍM HUBU.

0/0
12.1.2009 13:53

Emi-grant

Re: Doma není nikdo prorokem

PANÍ Retigová. Klikněte na Frankfurter Allgemeine (já mám Google)

0/0
12.1.2009 13:39

Emi-grant

Re: Doma není nikdo prorokem

Oder Sie können versuchen FAZ.NET, wieder am besten per GOOGLE und dann wählen Sie aus der Liste Zeitung eine beliebige Spallte. Viel Spass.

0/0
12.1.2009 13:46

Tomáš Nemravný

Re: Doma není nikdo prorokem

Když už se pokoušíš psát německy, tak si to nech zkontrolovat od někoho, kdo německy opravdu umí, ať nejsi za blba [>-].

0/0
12.1.2009 13:49

Dobromila

Re: Doma není nikdo prorokem

Vidím že se nedočkám, takže se mohu právem domnívat že je text vymyšlený. Promiňte pane, ale já když

nevím-tak se zeptám, když vím-tak odpovím, když nevím, nechci se ptát a

neumím odpovědět TAK DRŽÍM HUBU.

0/0
12.1.2009 13:52

pius99

a vo co go ?

Pro zamyšlení . a) kolik procent z ČEZu vlastní  ČR ? b) kolik % z Gaspromu vlastní Rusko ? c) Když ČEZ zdraží elektřinu tak dle ODS s tím vláda nemůže nic dělat. d) Když přestane Gasprom posílat plyn, protože ho krade ukrajina a neplatí dluhy tak je na vině Rusko ?  TO JE MI ALE LOGIKA OPRAVDU NA ÚROVNI. :-))))))))

0/0
12.1.2009 12:07

pius99

Re: a vo co go ?

asi provedu pokus - přestanu platit zálohy na el.energii a když mě ČEZ odpojí tak podám žalobu na vládu ČR. JAK PAK ASI DOPADNU ? Nu podle mnohých na idnesu bych měl vyhrát :-)))))))))))))))))

0/0
12.1.2009 12:08

cassul

Re: a vo co go ?

Gazprom = Rusko, alespoň vůči odběratelům navenek. Ale to na věci nic nemění, zkrátka odpojili neplatiče.

0/0
12.1.2009 12:44

akro

Re: a vo co go ?

Má to ale jeden velký háček. A to ten, že kromě jednoho neplatiče odpojili spoustu platičů. A to se nedělá beztrestně. Na tomhle kiksu Rusko hodně prodělá.

0/0
12.1.2009 12:52

MHHH

Re: a vo co go ?

A jak to mělo Rusko udělat, když po cestě to někdo kradl?

0/0
12.1.2009 13:08

činčo

Re: a vo co go ?

Tam si  vláda otěže nenechala vzít z rukou,

0/0
12.1.2009 12:09

pius99

Re: a vo co go ?

hm, to je speulace, která vláda pustí otěže ze strategické firmy? Ani vláda ČR nepustila 66 % z ČEZu, přesto ji nikdo nenapadá, že zdražila už tak drahou elektřinu

0/0
12.1.2009 12:13

VAE2006

Pane Říman

Jste obyčejný lhář. A v nejlepším případě pro vás , to můžete svést na to, že neumíte číst, že nic o tom co bylo běžně k doslechu a dovidu na stanicícg BBC, CNN, ORF nic nevíte . :-))))))))))))))))))))

0/0
12.1.2009 12:01

sir Humprey

Re: Pane Říman

já měl na mobilu, že se Paroubek posral

0/0
12.1.2009 12:02

pius99

Re: Pane Říman

co chceš od někoho, kdo neumí ani vychovat syna ?

0/0
12.1.2009 12:04

Najdete na iDNES.cz