Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Svět očima těch, kdo bojují: jak myslí Hamas?

Evropané mají sklon považovat Palestince za iracionální fanatiky, nepřátele smíru s Izraelem, především skoro ve všech však vidí teroristy. Jaké jsou skutečné představy muslimských radikálů o světě? Zásadně se liší od myšlenkového světa západní civilizace, a to v několika oblastech: vztahu k zemi, Židům, vládě, oběti a smrti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wiliz

.

Fu hamas (Y)

0/0
12.1.2009 17:19

Bývalý volič ČSSD

Paroubek si jako rukojmí pro vydírání bere naše vojáky,

Hamas své zbraně staví v hustě obydlených oblastech.

Zločinci používají stejné metody.

0/0
11.1.2009 21:56

Dr No

Islám není náboženství

islám je idelogie a jejím nejcharakterističtějším znakem je vymývání mozků "věřících". Typický muslim je člověk snadno manipulovatelný "náboženskými autoritami" k čemukoliv. Díky totální podřízenosti žen a tuposti mužské části muslimů je v jejich řadách výrazně vyšší natalita a fakt, že ten kdo se narodil jako muslim má mizivou šanci, že se vymaní z vlivu Islámské ideologie, způsobuje, že v celosvětové populaci prudce narůstá procentní zastoupení muslimů. To nemůže skončit dobře, zvlášť když politici civilizovaných zemí strkají hlavy do písku a bojí se tento problém i jen pojmenovat, natožpak aby přemýšleli o to, co by se s tím dalo dělat ....

0/0
11.1.2009 20:47

lekaj

Re: Islám není náboženství

Skoro jako katolicka cirkev jeste pred 200 lety. Neni to jen znak islamu. Je to typicke pro jakekoliv monoteisticke nabozenstvi. Jen vyhoda zapadu je ze uz to jakz takz oddelil, zatimco arabsky svet to ma porad propojene se svetskou moci.

V principu monoteisticka nabozenstvi prinesla v podstate vic skody nez uzitku v historii...to je dokazatelny fakt z ktereho se da usoudit ze cirkve jsou nesmyslem, ktery Buh nechtel. Protoze priznejme si - problem neni Bible nebo Koran - problem jsou ty cirkve kolem......

0/0
19.1.2009 23:18

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

inu, souzi a soušky čížští izraelci z povolání,

takže nyní jakž takž tušíte, čím islám byl či je ... takže teď zpytujte svá svědomí, co jste dělali pro to, aby to takové nebylo? ..,).  nebo co děláte nyní, aby islám takový nebyl? ...zvláště  v souvislostech, že jeho vyznavačů je na zemi kolem miliardy, takže byl, je a bude takový, jaký i vy spolutvoříte ...:-P

0/0
10.1.2009 0:48

Robert E.Lee

Re: inu, souzi a soušky čížští izraelci z povolání,

Na to by blbý nepřišel i kdyby ho do hlavy tloukli.V

0/0
19.1.2009 22:45

AlBunda

to je vždycky pikantní,

když nějaký nearab vysvětluje ,jak myslí arabové

0/0
10.1.2009 0:28

mrsjames

jak myslí Hamas?

takto:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/hardtalk/7820073.stm

0/0
9.1.2009 16:40

TrueRobos

Těžké - lehké

"Jde však především o psychologickou válku - pro západním stylem

vychovaného člověka, tedy i Izraelce, je těžké bojovat s lidmi, kteří

nejen neváhají zemřít, ale smrt vyhledávají." - - - Dovoluji si upozornit, že podobný problém už řešily za 2. světové USA při boji s Japonci a vyřešily ho: Když se bránili v jeskyni, vypalovali ji kombinací benzínu, napalmu a dynamitu. Když bylo podezření, že v nějaké zátoce jsou explozivní sebevražené čluny, preventivně ji vyčistili salvou z bitevní lodi. Když bylo třeba vyřídit fungující továrny, podpálili zápalnými bombami celé město. A když se nemínili vzdát ani potom, hodili na ně atomovku. Prostě a jednoduše: Pokud se oprostíte od představy, že to jsou stejní lidé jako vy, můžete je vyřídit. Islamisti si o nás rozhodně nemyslí, že jsme na stejné úrovni jako oni. Vždyť jim jako vazalský dhimmi stát EU vyplácí dotace, takže uznává jejich nadřazenost...

0/0
9.1.2009 13:01

Logduš

Re: Těžké - lehké

"stejný problém s Japonci"

Naprosto souhlasím, ale dovoluji si připomenout, že dodnes se vedou velké spory o oprávněnosti použití takových prostředků, jaké používali ke konci 2. světové války Američané proti Japoncům.

0/0
9.1.2009 13:30

earnil

Re: Těžké - lehké

To je pravda. Nejvíc zřejmě ve smyslu použití jaderných bomb (jejichž oběťmi byli mimochodem, zcela cíleně, téměř pouze civilisté).

Ovšem jak jinak se má, poměrně civilizovaná armáda, vyrovnat s tímto způsobem boje? Tento problém se řeší už od začáku industriálních válek. Problém je, že většina lidí má pocit, že se to dá udělat "nějak jinak" aby tolik netrpěli civilisté, ale bohužel, nejde to. Předpokládám, že každá země, postavená před volbu obětovat 1 000 000 vojáků (americké odhady ztrát invaze na Japonské souostroví), aby netrpělo civilní obyvatelstvo nepřátelského národa, zvolí cestu menších obětí vlastních vojáků.

0/0
9.1.2009 14:34

Logduš

Re: Těžké - lehké

Nepochybuji, že z pohledu Izraelského vedení je to správné. Ale z mého není. Neznám řešení, ale jenom říkám, že tohle je jednak morálně špatné (prostě to tak vidím a asi těžko to obhájím před těmi, kteří to tak nevidí) a za druhé neefektivní. Tohle jenom oddaluje řešení problému. Roztříští Hamas? DObře za deset let je zpět. Zničí ho totálně, zabijí a pozavírají všechny členy militantního křídla a podlomí důvěru lidí v ten "civilní Hamas". Dobře, ale pak vznikne nové uskupení. A během této operace zahyne zatím mnohonásobně víc lidí, než by zahynulo nebýt jí.

0/0
9.1.2009 16:37

earnil

Re: Těžké - lehké

Rozumím vám, jak to myslíte. Myslím, že žádný civilizovaný člověk nemůže být nadšený z toho, když umírají civilisté. Problém je, že druhá strana jako jediné řešení považuje zničení Izraele. Domnívám se, že Izrael si je plně vědom toho, že se situace nedá řešit vojenskou cestou.

Pokud se podíváte na přístup současného světa (mimo USA), většinou převažuje názor, že i přesto, že Hamás Izrael denně ostřeluje, že je to "snesitelné", protože jeho rakety jsou neúčinné a nepřesné, naproti tomu Izrael má poměřeně sofistikovaný systém varování. Tudíž, pro současný svět, byla dosavadní realita dostatečně "poklidná".

Co podle mého názoru znamená "změna reality", jak to nazvala Livni, je snaha donutit mezinárodní společenství převzít odpovědnost za dodržování přeshraniční bezpečnost Izraele vůči Gaze (což už mělo být dávno). Problém je, že si s Palestinci nikdo, včetně jejich arabských sousedů nechce moc špinit ruce a tak ten problém cpou k řešení neustále Izraeli, což je poněkud absurdní.

0/0
9.1.2009 16:59

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: Těžké - lehké

inu ...civilizovaná armáda přece má odmítnout  úkoly, k nimž není určena, a které ji zadávají necivilizovaní a často i necivilizovatelní politici ... v podstatě i ty tvrdíš, že IDF je necivilizovaná  ...

0/0
10.1.2009 0:36

earnil

Re: Těžké - lehké

No každá armáda, svým zaměřením, je necivilizovaná. Nebo ty znáš nějaký opravdu civilizovaný způsob válčení? Já ne. Nicméně, zjevně ještě celý svět není natolik civilizovaný aby přestal úplně válčit (a ještě pár set let nebude, narozdíl od toho, co si myslí někteří legračně naivní lidé)

0/0
10.1.2009 14:24

General Custer v.2

Re: Těžké - lehké

Nikoliv dodnes, ale az dnes, s nastupem multikulit a levicovych zvanilu.

0/0
19.1.2009 12:07

Robert E.Lee

Re: Těžké - lehké

Tak jest!!!

0/0
19.1.2009 22:50

Ulrich

O co jde ve skutečnosti islamistům ( i z Hamasu )

V článku je to popsáno správně. Některé věci ovšem nejsou řečeny dost jasně a úplně. Takže: Islamisté zastávají názor, že jsou povinni získat celý svět pro islám. To znamená všude na světě nastolit islámské státy založené na islámském právu šaríja. V takovém islámském státě má být islám vládnoucí ideologií, což znamená, že má být povinně vyučován ve škole a že jeho popírání a kritika mají být krutě trestány. Ostatní ideologie ( zejména křesťanství a judaismus ) jsou tolerovány v tom smyslu, že je povoleno je vyznávat v soukromí, ale je přísně pod drakonickými tresty zakázáno získávání jejich nových vyznavačů. Islamisté se cítí být povinni bojovat všemi prostředky za nastolení světové vlády islámu a neustat, dokud tento cíl nebude splněn. k tomu na Blízkém váchodě přistupuje ještě zvláštní význam Palestiny a zvláště Jeruzaléma pro islám. Tyto oblasti podle islamistů nemohou být ( na rozdíl třeba od České republiyk ) ponechány ani dočasně pod vládou nemuslimů.

0/0
9.1.2009 11:26

Logduš

Vyškvařený žvastoun

Hm škvára a žvást? Tak by tedy páni etnologové a sociologové mohli překousnout nechuť tento objednaný článek rozebírat a předložit vlastní názory.

0/0
9.1.2009 10:37

Kachně

Oni si neváží vlastního života

, tak proč je litovat. Beztak se nejvíc těší na oněch 30 panen, co ji prorok slíbil za mučednickou smrt

0/0
9.1.2009 10:37

Monokulturalista

Buď...

Buď to psal hlupák, nebo psal škváru na objednávku. Nemám náladu ani chuť ten článek rozebírat.

0/0
9.1.2009 10:33

geroc

Re: Buď...

Á pan ředitel vševědoucí, tak co ses unavoval psát i tuto větu.

0/0
9.1.2009 11:56

dislektik-idnes si na mě zasedla

jsem pro IZRAEL palestinci mi nevadí není ani důvod

ale ten Hamas to jsou vypatlanci!

0/0
9.1.2009 10:19

fidel.zlobi.cenzora

Hezké oči má ta hamasnice

:-) jinak článek je jen žvást na objednávku...mne by spíše zajímalo jak myslí Izrael...že by stejně jako Hitler?:-)

0/0
9.1.2009 10:15

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Hezké oči má ta hamasnice

fideli Hitler útočil!Izrael se snaží zabránit Hamasu ve střílení raketama takže jde o obranu svého území!no stejně to nepochopíš

0/0
9.1.2009 10:36

Lisen

Re: Hezké oči má ta hamasnice

Hitler také vždy před obsazením nebo útokem na jiný stát tvrdil, že agresorem je ten druhý - viz. např sudety, Glivice a pod. Tak se vzpamatuj.:-) 

0/0
9.1.2009 11:03

geroc

Re: Hezké oči má ta hamasnice

Plácáš voloviny, nastuduj si II.světovou a pak sem piš souvislosti jestli nějaké najdeš. 

0/0
9.1.2009 11:58

CCblue

Re: Hezké oči má ta hamasnice

Človeče, před 150 lety území, kde je dneska Izrael, bylo celé Palestina a z 99% tam žili jenom muslimové. Židé z Evropy a Ameriky, pod vlivem sionistické idee, začali koncem 19.století postupně vykupovat levnou zeměděldskou půdu a vracet se do "své" svaté země pod Sionem. Takže čí je vlastně to území?

0/0
9.1.2009 14:08

tbc

Re: Hezké oči má ta hamasnice

Tak za prvé. Židé v Palestině tvořili vždy cca 15 - 20% populace. Za druhé, pokud někam přijdu a něco si koupím, tak je to snad moje, ne? Za třetí. V době, kdy tam židé začali imigrovat, tak místní Arabové neměli vůbec žádné povědomí o národu Palestinců. Palestinské národní tendence se dají vysledovat až někdy začátkem 30 let a to už tam bylo tak 40% židů, 50% Palestinců. Zbytek tvořili, a tvoří, jiné Arabské a křesťanské minority. Drúzové, Beduíni atp.

0/0
9.1.2009 14:26

s.s.

Re: Hezké oči má ta hamasnice

Jo, jenže Palestinský národ jaksi dozrál k jakémusi "národnímu obrození" a to je prostě vždycky problém....

0/0
12.1.2009 10:58

General Custer v.2

Re: Hezké oči má ta hamasnice

Palestinky narod si vymyslel Egyptan Arafat, do te doby to byli Arabi.

0/0
19.1.2009 12:11

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Na čí objednávku tento článek vznikl?

0/0
9.1.2009 10:04

Gappo

zajímave čtení

0/0
9.1.2009 9:47

SCHNECK1984

ano to vypovídá o mnohém...

0/0
9.1.2009 9:22

66-Fuck-Fascism

Re: ano to vypovídá o mnohém...

To je těžký se někoho zastávat, když projde takovou výchovou...

http://www.liveleak.com/view?i=ab7_1231090199

0/0
9.1.2009 10:41

Najdete na iDNES.cz