Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Záchranář: Skialpinisté by s sebou měli mít vždy „pípák“

V nebezpečném terénu na úbočí Luční hory v takzvané Červenkově muldě v pátek pomáhalo hledat ženu pod lavinou na šedesát profesionálních a dobrovolných členů Horské služby. "Škoda, že zavalení lidé nebyli na podobnou situaci lépe vybaveni," říká lavinový expert z Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mildapr

Zákaz vstupu mimo vyznačené cesty

Představte si sněhovou pláň mezi Obří boudou a Špindlerovkou. Slunečný den, všude 2 m sněhu, ale protože jste sjeli z cesty porušujete řád parku a už vás můžou buzerovat. Nic na tom nemění fakt, že ničemu neuškodíte, nikomu tím neublížíte. Takové zákazy jsou nesmysl.  Z pohledu toho, co se stalo, je tím pádem nesmysl odvolávat se na zákaz vstupu mimo cesty v KRNAPu.  Zásadní chyba byla, že podcenili riziko. Když do takových míst jdu, musím na to mít  vybavení a pro případ průšvihu také pojištění (Alpenverein). Pokud se k tomuhle tématu vyjadřuje někdo, kdo nikdy nezažil, jak krásně je v horách tam, kde kolem mě nejsou stovky lidí, není divu, že plácá nesmysly. Druhý stupeň lavinového nebezpečí není žádné vysoké riziko. To je upozornění, že člověk musí být opatrný.  Ta stupnice je pětistupňová. A lavina může někde spadnout i při jedničce. Horám zdar! :-)

0/0
30.12.2008 11:24

mildapr

Re: Zákaz vstupu mimo vyznačené cesty

Mimochodem - zákazy mají za následek, že lidi chodí jako partyzáni. Na Slovensku si člověk zavolá na speciální lavinovou linku HS a řekne, že chce např. sjet Meterologický žlab na Chopku a na druhé straně mu borec řekne: Jo, tam to dnes ráno půjde, ale odpoledne, až to povolí, by se to mohlo utrhnout. Tož tak R^.

0/0
30.12.2008 11:28

sema

skialp

Rozumíte tomu asi jako koza petržely a kritizuje te. Kolik z vás dodržuje předpisi na silnici he? Z toho že lavina v Krkonoších zavalí nějakou bandu rádoby skialpinistu bez vybaveni nemuzete hned odsuzovat cely tento sport. Jak už tu někdo psal lavinová 2 je vcelku bezpečná a kdyby měly lavinové vybavení bez kterého normální skialpinista nevyrází tak by ta holka byla venku maximálně do 15 minut a ne do 3 hodin. A byla by na živu

0/0
29.12.2008 15:55

Blbec z Xenemunde

Re: skialp

jak odsuzovat tento sport 8-o ?

.

jenom za porušení zákazu mimo vyznačené cesty v první zóně národního parku by měla dostat flastr jakej žádnej skialpinista ještě neviděl :-© - ovšem ani Bůh se na to nemohl dívat a tak to ukončil sám

0/0
29.12.2008 16:52

gutwinsky

Re: skialp

ses opravdu b.... ,ale ne z  xenemünde,ale z cech

0/0
30.12.2008 10:15

IGY

Zkušení skialpinisti z Prahy

Dementi z Prahy vyrazili do hor, každý rok je to tady v Krkonoších to samé, ať už na sjezdovkách nebo mimo ně. Já nevím, proč si každý pražák myslí, že je mistr světa ve všech disciplínách. Troška pokory a úcty k horám by nezaškodila. :-( 

0/0
29.12.2008 15:38

EnVidiaSeries

Re: Zkušení skialpinisti z Prahy

Jako skialpinista, často pohybující se v Krkonoších (podotýkám i v zakázaných oblastech) s tím naprosto souhlasím.

Pražáka na lyžích poznám skoro na 100% - s ničím většinou nemá problém, všude byl, všechno už viděl, nic pro něj není nemožné. Od takových vždy jdu radši mnohem dál, nosejí zkrátka smůlu.

Naposledy mě dostali 13-letí fakani potulující se s prknem v jedné nejvyhlášenější oblasti. Na můj výrok, že si zapalují pod lavinovým polem, ze kterého padají každý rok mohutné laviny, odpověděli: že v Krkooších laviny nepadaj a Horská služba o nich ví..

Tak nejdříve bych jim vyrazil to cígo z huby, napodruhé bych je zmlátil hůlkou do fialova (oba), ale furt mleli nějakou "divbou" řečí: cool, roštěnky, závist. Pod tím vším se však skrýval primitivismus, arogance, sebestřednost.

Na můj poslední dotaz odkuď jsou už nechtěli moc mluvit, nakonec "že prej z Prahy".. ;-D 

0/0
29.12.2008 15:46

forhend

Re: Zkušení skialpinisti z Prahy

že všude byli, všechno znají...to už jsem někde četl...jo, brouk Pytlík nebo Sáček...Jo géniové z Prahééé:-©

0/0
29.12.2008 19:59

EnVidiaSeries

Právě jsem se vrátil ze skialpů v Alpách

I když šlo o kopce okolo 1600 m, všichni němci a rakušáci byli perfektně vyzbrojení. Pípák, sondy, lopaty pro vyhrábání z případné laviny,. Součástí je i kompas a mapa + výškoměr. To všechno mám na hodinkách, takže stačí vše zkalibrovat a můžeme vyrazit..

O tragédii u nás vědí (kupodivu?) a pořád nechápali, jak někdo může jen tak jít bez té základní výstroje a výzbroje..

U nich to platí i tak, že ukáže-li se auto (většinou nezodpovědných čecháčků) hrnoucí se vzhůru do hor s akutím lavinovým nebezpečím (stupeň 3 a více) vyrazí Policie hned nahoru za nimi, a pošle je opět dolů. nedodržení zákazu znamená zadržení a tučnou pokutu (až několik tisíc EUR).

Demokracie, nedemokracie, všude platí nějaká základní pravidla. Ta pravidla nejsou dána džobem a následným ziskem, aleúkolem prvním : základním přežitím..

Toliko porovnání s lidmi, (rakušáci, němci) co mají hlavu a mozek. Dementům (češi) ten mozek chybí.

0/0
29.12.2008 15:35

gogol_jl

Dotaz na odbornika

Co brani hledani podle zapnuteho mobilu ? Myslim s pomoci  podle nosne frekvence a smerove anteny ?

0/0
29.12.2008 15:30

xxxxx.reg

Re: Dotaz na odbornika

A co brání lyžařům vzít si sebou pípák?

0/0
29.12.2008 15:46

forhend

Re: Dotaz na odbornika

proč další přístroj? Mobil má každý.

0/0
29.12.2008 20:00

rail

o

o

0/0
29.12.2008 15:14

Najdete na iDNES.cz