Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

První soud kvůli zranění na sjezdovce: viník byl osvobozen

Prachatický soud zprostil obžaloby muže, který při lyžování vážně zranil sedmiletou dívku. V Česku je to poprvé, co někdo za podobné ublížení na sjezdovce stanul před soudcem. Mladíkovi za ublížení na zdraví hrozily až dva roky vězení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kestrik

Je smutné, že se soudce drží pouze LITERY zákona

Citace paragrafů je z jeho strany přesná. A pokud se bude držet toho co je psáno, pak je z toho ten hošan opravdu venku. Ale soudce by měl soudit PODLE LITERY I DUCHA ZÁKONA. Mimo jiné to má napsáno ve svém slibu.

Jestli nebude uplatněn duch zákona, pak nejsme právním státem, ale právním bor.d.e.lem. Protože na vše je jak se zdá potřeba zvláštní zákon. Ach jo.

Pane soudce, jděte do háje a do Prčic a cestou si trochu zapřemýšlejte o životě. A pokud se k vám připojí i valná část posl(R)anců co vymejšlí zákony (a cestou se někde ztratí), bude ještě líp. Zbývá pak jedině ústavním soud a připadně žaloba státu pro nesplnění základního článku ústavy - ochranu práv a svobod jednotlivce.

Kromě jiného, když se budu řítit po chodníku s prknem a pak se otočím a někomu tím prknem rozrazím hlavu, pak po vzoru tohohle kluka je taky vše OK. Zákon o pozemních komunikacích se na mne nevztahuje a speciální zákon upravující chůzi po chodníku také není. PRAVDA A LÁSKA VÍTĚZÍ ! Rozume, kde jsi ???!!!

0/0
4.12.2008 11:01

Philosopher

Re: Je smutné, že se soudce drží pouze LITERY zákona

Problém je v tom, že se soudce právě nedržel litery zákona.

0/0
4.12.2008 11:11

ppelc

Re: Je smutné, že se soudce drží pouze LITERY zákona

U Vas asi ne... Kdyby jste  byl bystrejsi, shledal byste jiste podstatne rozdily mezi jezdenim po chodniku a lyzovanim na sjezdovce. A pak, vykladacem prava je soudce a ne vy. Zakon o pozemnich komunikacich se na Vas vztahuje a o provozu na chodniich se take nekolikrat zminuje. HLOUPOST A TUPOST JSOU NEZNICITELNE!

0/0
4.12.2008 11:15

Philosopher

Re: Je smutné, že se soudce drží pouze LITERY zákona

zákon §224 (1) (1) Kdo jinému z nedbalosti způsobí těžkou újmu na zdraví nebo smrt, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

----

Vyšetřovatel nakonec dospěl k závěru, že mladík vlivem rychlé a riskantní jízdy nestačil včas zareagovat a děvče porazil. Dopustil se tak ublížení na zdraví, byť neúmyslného

------

NENÍ CO DODAT

0/0
4.12.2008 11:16

zimní okvětní lístek

Re: Je smutné, že se soudce drží pouze LITERY zákona

R^

0/0
12.12.2008 17:26

individual

Re: Je smutné, že se soudce drží pouze LITERY zákona

Vazne si myslis, ze tva neschopnost zakladni uvahy na tema 'ucel sjezdovky' vs 'ucel chodniku' nekoho zajima?

Tvuj prispevek rika jedine: Ja, kestrik, nemyslim.

0/0
4.12.2008 13:02

Philosopher

Falešné

Je zřejmě potřeba, aby se soudce doučil nějaké zákony nebo spíš, aby začal přemýšlet ...

0/0
4.12.2008 10:13

drevorubec

Těžko soudit, když jsme tam nebyli.

Loni jsem z lanovky viděl, jak nějaký otec jede s malým, prckem černou (Hochkar, AUT). Přesně jsem viděl 5 vteřin dopředu, kdy to ten malej nezvládne. Pak už jen kouzal po zádech hlavou dolů ze svahu. Jeho nezodpovědný otec měl z p*dele kliku. Než by si malej normálně rozlouskl hlavičku o strom, byl tam naštěstí protisvah s neupraveným sněhem a zapíchnutý plastový plůtek. Takže se nic nestalo.

To je ale jen jeden z mnoha příkladů, kdy za případné zranění nese plnou vinu rodič.Rv

0/0
4.12.2008 9:48

vymrzovac

Bohužel..............

.......dle zákona můžete dostat pokutu i za to,že si důchodce zapomene potvrzení o zdravotním stavu,nebo když zapomene rozsvítit světla. Na druhé straně,na sjezdovkách si můžete dělat co chcete,protože Vám žádná právní úprava nestanovuje žádná pravidla chování. Podle toho to tam taky vypadá,kdejakej debil si jezdí šusem mezi děckama............je to krutý,ale sorry,ten lyžař neporušil žádná pravidla,ovšem ublížení na zdraví z nedbalosti by se v tom dalo vysledovat a měl by nést následky!

0/0
4.12.2008 8:21

xblack13

Re: Bohužel..............

to, že chování na sjezdovce neupravuje žádný zákon tvrdí jen soudce (za to by měl být odvolán). Trestní zákon §224 (1) (1) Kdo jinému z nedbalosti způsobí těžkou

újmu na zdraví nebo smrt, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta

nebo zákazem činnosti.

Podle soudce buď natržení sleziny (na kterou bez chirurgického zákroku zemřete, po zákroku máte trvalé následky) není těžká újma na zdraví a nebo nezná tento §. Buď jak buď, soudce je mrkev.

0/0
4.12.2008 8:31

vymrzovac

Re: Bohužel..............

tu nedbalost tam vidím také,a to i s ohledem na listinu základních práv a svobod,která nám říká,že člověk může činit vše,co mu nezakazuje zákon. Ani podle té fotky nelze rozhodnout,že nepřizpůsobil rychlost a způsob jízdy svým schopnostem,i když to tak na první pohled vypadá,lež žádný zákon mu to nenařizuje

0/0
4.12.2008 8:36

xblack13

Re: Bohužel..............

já myslím, že to není o "nepřizpůsobení rychlosti" nebo o "chování se jinak než ostatní". Když budu např. ve školní jídelně) utíkat a narazím do děcka, který stojí někde ve frontě na oběd a natrhnu mu slezinu, tak jsem evidentně naplnil zmíněný §. A nebo podkám tuhle soudcovskou mrkev, která mě osvobodí, protože neexistuje zákon, který by upravoval běhání ve školní jídelně. Takový zdůvodnění mi přijde naprostým výsměchem.

0/0
4.12.2008 8:49

bindy

Re: Bohužel..............

Hm a kde je ta hranice? Co když v té školní jídelně půjdu krokem? Dítě zakopne o mou nohu a spadne na roh stolu. Měl bych jít do vězení?

Jako můžete těžko někoho vinit, že v jídelně chodí (musí se přece nějak dostat od okénka ke stolu), tak stejně nelze vinit za rychlou jízdu na sjezdovce. Sjezdové lyžování je sport, ve kterém se jaksi rychlost dá předpokládat.

0/0
5.12.2008 13:57

elverano

Re: Bohužel..............

já si myslim, že v tom přpadu byl jinej háček...asi se nepodařilo dokázat zavinění...Neexistence právního předpisu o lyžování jako důvod pro osvobození je ale pro media zajímavější.

0/0
4.12.2008 9:27

joyFX

Re: Bohužel..............

přesně tak. bylo špatně žalováno podle §223

0/0
5.12.2008 11:39

martin496

Re: Bohužel..............

vpůl deváté večer mají děcka spát a na sjezdovce nemají co dělat. To by také mělo být v pravidlech, když už jsme u těch chybějících!

0/0
4.12.2008 10:05

kubas_carreras

.

Fascinuje mě, kolik lidí by hledalo vinu v dítěti. Já osobně miluju rychlost a rozhodně se na sjezdovce neloudám. Přesto se snažím mít pořád dokonalý přehled o tom, co se děje přede mnou a částečně i kdo jede za mnou. Když mám pochybnosti o tom, co udělá pluhař, ke kterému se blížím, prostě zpomalím a objedu ho opatrně. Stejně tak se pokaždé ohlédnu nad sebe, než zastavím u kraje sjezdovky. Dá se říct, že si kvůli stálému hlídání okolí užiju tak každou druhou jízdu. Vím ale, že mě nemůže moc věcí zaskočit.

To, co ale vidím kolem sebe (a nejsou to jen chlapi, co jim testosteron stříká ze všech pórů), je jednoznačný přístup: Já jedu, já to umím, jestli mi tam někdo vleze, jeho chyba, nemá tady co dělat.

0/0
4.12.2008 8:15

jendau

Re: .

No ja myslim, ze se v tom prave odrazi negativni zkusenosti, ktere lidi co umi na nejake slusnejsi urovni lyzovat a radi by si na sjezdovce uzili kazdou jizdu nasbiraji prave se zacatecniky potzmo detmi.

0/0
4.12.2008 10:21

krajta22

Měl jsem podobnou...

Měl jsem podobnou prekérku loni v Říčkách. Nejsem žádnej dravec sjezdovek. Jel jsem si v klídku a pod druhým hankem tatínek, kterej jel vpravo přivolával synka z levé strany sjezdovky. Naštěstí (v dnešních souvislostech) z prdele klika, jsem si toho děcka všiml a bum. Měl jsem ho v náruči. Nikomu se nic nestalo. Kdo byl vinen??? Já, tatík nebo poslušný dítě???... Nedá se soudit???...

0/0
3.12.2008 21:23

jamming

Re: Měl jsem podobnou...

to dite. potazmo otec. je to jednoduchy

0/0
3.12.2008 21:34

krajta22

Re: Měl jsem podobnou...

Dítěti bylo cca 5let. Takže si myslím, že otec. Dítě pouze poslouchalo. Chtěl jsem jenom říct, že na sjezdovce, stejně jako na silnici, musíš jezdit i za druhý. Jak říkal NICK CARKER "stále ve střehu"!!!!!

0/0
3.12.2008 21:43

jamming

Re: Měl jsem podobnou...

tak o tom zadna. predvidat. to dela vetisna zkusenych lyzaru. vidi, jak kdo jede, jestli umi nebo ne a zaridi se podle toho. nehody zbusobuji bud idio/ti co si snazi neco dokazat nebo joudove co se zastavi uprostred nebo pod horizontem

0/0
3.12.2008 21:45

krajta22

Re: Měl jsem podobnou...

Bohužel těch JOUDŮ sleduju na sjezdovkách (a nejenom u Nás), čím dál víc. Připadá mi, že kdo nejezdí na lyžích (snowboardu) prostě není IN a je jim jedno jak jezdí(nejezdí) a jak se na kopci chovají.

0/0
3.12.2008 21:55

vymrzovac

Re: Měl jsem podobnou...

já bych se teda zastal toho otce s dítětem,protože kde jinde se má dítě naučit lyžovat,než na místním hrbu,v uličce mezi stromy,která je u nás nazývána sjezdovkou. Až to dítě zvládne základy,určitě ho táta vezme na sjezdovku(teď mám ovšem na mysli širokou sjezdovku v horách,neboli Alpách). Tam ho samozřejmě vezme nejdříve na modrou,potom na červenou,na černou,která je jen pro "borce",samozřejmě nepolezou.........závěr: ptal bych se,na jakém typu sjezdovky to bylo.Byla to modrá,červená,černá? Podle toho bych posuzoval chování lyžařů. Na černé by se dalo předvídat,že tam někdo pojede rychle a nestihne zabrzdit. Ovšem na modré??? tam se musí předpokládat,že se tam budou motat "turisti"

0/0
4.12.2008 8:30

xblack13

Re: n e r o z u m ím

já ti volební právo brát nehodlám ani nehodlám zpochybňovat tvou oprávněnost volit, ale zamysli se nad tím, co bys dělal, kdybys stál ve frontě na vlek, přijel chlap na lyžích a napálil ti jednu do břicha tak, že ti natrhne slezinu.

Co bys řekl? "To je dobrý pane, nic se neděje, já si to nechám odoperovat, abych neumřel a celý zbytek života pak budu brát léky. Ale vám přeji pěkný den. Vy za to nemůžete. A nebolí vás ta ruka? Nechcete to pofoukat? :-/

0/0
4.12.2008 8:40

bluetake

jako otec...

jako otec bych se osobne postaral o to, ze by ten grazl mel take dozivotni trvale nasledky . S dobrym pravnikem bych za nepricetnost dostal maximalne podminku ale ten mladik by do smrti byl nucen pouzivat k vymesovani hadicku a v zivote by si nezasukal.....

0/0
3.12.2008 19:12

daadyy

Re: jako otec...

A jéje, další netovej rambo. Řekneš nám míry? Tipuju to 190cm a 100kg :D V článku se nepíše jak se to stalo. Ale z vlastní zkušenosti vím, že děti jezděj jak prasata a to nejen na lyžích ale i na bruslík např., i když to třeba ještě moc neovládaj. Zřejmě jim ještě chybí pud sebezáchovy. Takže bych nevyvozoval hned nějaký závěry, ty siláku :-P

0/0
3.12.2008 19:19

jamming

Re: jako otec...

srazil ji dole pred turniketama. jako otec bych to taky tak nenechal. neco jineho je to na sjezdovce. tam by mel clovek co je niz davat bacha na ty, co jedou za nim. tedy shora. ale tohle bylo dole u turniketu. delal kraviny a zaslouzi si trest.

0/0
3.12.2008 19:24

Obcasnykomentator

Re: jako otec...

"... tam by mel clovek co je niz davat bacha na ty, co jedou za nim. tedy shora."

;-O Rv !

0/0
3.12.2008 19:41

Bonelord

Re: jako otec...

8-o Coze?8-o

0/0
3.12.2008 19:45

Vanislav

Re: jako otec...

presne tak, doporucuji ti nekdy precist ten papir co je na kazdem vleku na kazde sjezdovce. Take jsem tomu poprve neveril, ale kdyz do nas parkrat najelo male dite ktere neumelo brzdit tak jsem chapal proc to tak je. Jinak, podle selskyho rozumu, kdyz lezes na silnici tak se rozhlidnes ne? Kdyz stojis na konci sjezdovky tak cucis co se deje nad tebou. Me to prijde normalni

0/0
3.12.2008 20:45

jamming

Re: jako otec...

no rvat muzes jak chces, ale pokud nekdo napr. vjizdi na sjezdovku, musi dat pozor na to, co jedou z vrchu. si precti jak se mas chovat na sjezdovce. a uplne nejlepe bude, kdyz se tam nebudes vubec vyskytovat

0/0
3.12.2008 19:46

blekekeke

Re: jako otec...

no ty si jeden z těch co to valej dolů a čekaj že se jim všichni uhnou. Ty brňkoni, v každém úříspěvku jiná verze? Pokud jedu po sjezdovce, ty co mne chtějí předjet, nebo jedou za mnou na mne musejí dávat bacha to je zákon sjezdovky, aj to zní logicky........ pokud na sjezdovku vjížídím z boku nebo buhví odkud, tak je jasný, že tam nemůžu vlítnout bez rozhlídnutí a přemýšlení atd atd atd.....  a tak dále.........

0/0
3.12.2008 20:37

Vanislav

Re: jako otec...

ale tady se resi to, ze kdyz clovek dojede k turniketu, tak preci musi sledovat sjezdovku, nemuze se tam jen tak sednou a zacit si sundavat lyze nebo volat mamince.

0/0
3.12.2008 20:48

blekekeke

Re: jako otec...

ty sis asi nepřečetl co napsal ten na kterého reaguji?, o 2 příspevky výše? on píše, že na sjezdovce mají dávat bacha na ty co jedou zhora, přímo ty co máš zasebou. A u těch turniketů, zastavit tam ale můžu, co?  U turniketů si lidé lyže sundávají, nanadávají, nazouvají, vyzouvají, dětí křičí na rodiče, kteří jim lyže sundávají, nandávají, neb nejsou tak zruční aby si je sami nandávali, sundávali....... a víš proč? k většině turniketů musíš vylézt, anebo slézt, tudíž ti nic jiného nezbývá, než nazovaut lyže u turniketu, no nebo si k turniketu můžez s namazanejma lyžema zkusit skialpinismus :o)))

0/0
3.12.2008 20:55

Vanislav

Re: jako otec...

Za poslednich par let jsem nebyl na sjezdovce kde by u turniketu nebyl postaven zabrany plot. Zpravidla mas vzdy na konci sjezdovky vyclenen prostor pro upravy vystroje atd. Dojezdovy prostor je cisto pro zastaveni a dopraveni se budto k turniketu, nebo presunuti se do do prostoru kde muzes upravovat lyze. Takto to jiz dlouho chodi v zahranici a peknych par let to tak funguje i v CR.

0/0
3.12.2008 20:58

blekekeke

Re: jako otec...

hm, moderní je dnes umístit desku s nářadím na štolování vázání, hned vedle turniketů, to si ještě nepotkal? a to ohraničení turniketů, je taky jenom někde. Znám pár sjezdovek, a nejsou místního významu, ty jsou sami pro sebe nebezpečný :o)) ale ve velkých areálech, kde jediné místo, kde si nazuješ lyže, abys se dostal k turniketu bez skialpinismu, tak je právě před turnikety, nebudu jmenovat, ale je jich dost.....a jezdím do Orl a Krko............ ne Krkovice to není :o))

Hezký večer a ať nám nasněží...........

0/0
3.12.2008 21:07

Vanislav

Re: jako otec...

Ja mam tedy zkusenosti hodne odlisne, ale je pravda ze v CR jezdim jen na Klinovec a obcas do Pece - na Klinovci je nadherne prazdno, clovek tam vylozene muze rovnou ze sjezdovky zajet k vleku :) Idealni by bylo vycleni jednu sjezdovku pro male deti a lidi teprve se ucici...ale to je lehka utopie. Take preji hodne snehu, alespon toho technickeho :)

0/0
3.12.2008 21:10

Vanislav

Re: jako otec...

omlouvam se nove generaci ze nepouzivam radoby odborne terminy, zacal jsem jezdit na prkne v dobe, kdy kdy na nas na sjezdovkach cuceli jako na blazny na "na ty divny lyzi"

0/0
3.12.2008 23:10

Bonelord

Re: jako otec...

Obracene, ten co jede rychleji nesmi ohrozit predjizdeneho.

0/0
3.12.2008 19:44

jamming

Re: jako otec...

nemluvim o rychlosti. podle pravidel, ten co je dole ma davat pozor na to, kdo je nahore. 

0/0
3.12.2008 19:48

Bonelord

Re: jako otec...

Uplny nesmysl, je to proste obracene! A navic to souvisi pouze s mijenim (predjizdenim). Pokud je ten dole rychlejsi, tak nemusi davat pozor na nic, protoze se nikdy nepotkaji! Za jizdy samozrejme dava pozor predevsim ten nahore, protoze ten dole za sebe nevidi!:-P

0/0
3.12.2008 19:57

jamming

Re: jako otec...

tak si to cely prostuduj. ten co je nahore samozrejme dava pozor a vidi jak kdo jede,ale ten co je pod nim nemuze jen tak z niceho nic pokud si jede obloucky udelat nepredvidany pohyb. proste se musi otocit. doufam, ze te nepotkam na sjezdovce

0/0
3.12.2008 20:06

Obcasnykomentator

Re: jako otec...

Nakonec se pracně prodiskutuješ k tomu, že to samozřejmě myslíš dobře, ale neumíš tu situaci, kterou máš na mysli, zformulovat tak, aby se to dalo pochopit.

Přečti si po sobě znovu svůj první příspěvek a zapřemýšlej, jak vyznívá.

Příště zkus víc přemýšlet a trochu si pohrát s tím, co píšeš.

0/0
3.12.2008 20:29

blekekeke

Re: jako otec...

aha, tak že oblouček doleva, následuje oblouček doprava, poté doleva a opět doprava a doleva a doprava a doleva........ tebe to takhle baví nebo jezdíš sušem rovno dolů? mne ne, proto mne na sjezdovce nemáš rád, když si vybírám stopu, která mne na sjezdovce uspokojí, ono když je klopená, tak se musí klopit, prostě rád využívám nerovnosti terénu na sjezdovce ......

0/0
3.12.2008 20:43

Vanislav

Re: jako otec...

nechapu co tu resite, kdyz ti nekdo vleti zezadu do obloucku je to jeho chyba. Ty tezko dozadu uvidis a on ma jet tak aby ke srazce nedoslo. Ma spomalit nebo volit trasu dostatecne daleko od tebe.

0/0
3.12.2008 20:50

Obcasnykomentator

Re: jako otec...

On nejspíš myslí na poslední aktualizaci 5. pravidla FIS, jíž se reflektovaly carvingové oblouky vyjížděné až přes vrstevnici:

"A skier or snowboarder entering a marked run, starting again after stopping OR MOVING UPWARDS on the slopes must look up and down the slopes that he can do so without endangering himself or others."

Akorát to neuměl pořádně napsat a pak se musel zarputile přít.

0/0
3.12.2008 21:05

Vanislav

Re: jako otec...

No abych se priznal tak takto rozhodne nejezdim a napriklad na Klinovci to snad ani neni mozne, tam jsou nake sjezdovky tak uzke, ze abych udelal obloucek pri kterem vyjedu lehce do svahu tak to bych musel klickovat mezi stromy. Navic, kdyz vidim kolik lidi se sotva udrzi na prkne tak mi neprijde realne, aby jeste kontrolovali co se deje za nima.

0/0
3.12.2008 21:08

Obcasnykomentator

Re: jako otec...

Takhle to zní česky ve verzi Skiareálu Špindl:

"Při zahájení jízdy, po pauze nebo při křížení tratí se každý musí vizuálně přesvědčit, že trať je nad ním i pod ním volná dříve něž začne sjíždět."

ři zahájení jízdy, po pauze nebo při křížení tratí se každý musí vizuálně přesvědčit, že trať je nad ním i pod ním volná dříve něž začne sjíždět."

0/0
3.12.2008 21:12

jamming

Re: jako otec...

to je v poradku. ale proste mas vedet co se deje za tebou. tak to proste je. je uplne jedno jestli si vykrajujes obloucky, jezdis napric celou sjezdovkou nebo jedes susem. ale pokud z niceho nic zacnes delat nepredvidatelny pohyby, mel by ses ohlidnout. neco jako v aute. precti si pravidla. mozna se neco dovis.

0/0
3.12.2008 20:56

Najdete na iDNES.cz