Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Osmdesát tři miliard pro církve znovu přepočítá soukromá firma

Stát církvi dluží přes sto miliard, potvrdil sněmovní komisi k otázkám církevního majetku děkan Národohospodářské fakulty. Právě finanční experty si komise pozvala na své už páté jednání. Schválila také zakázku pro auditorskou firmu, jež znovu propočítá sumu, kterou stát církvi nabízí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

boruvka

Smůla

Církev má smůlu, v její souvislosti každému vytane na mysli  KDU. A to je potom těžké. I kdyby se církev sebe víc dušovala o bohulibosti a oprávněnosti svých požadavků,  málo kdo jí uvěří. Na každého hned vyjuknou čerti lidovci.

0/0
28.11.2008 15:51

kbra

káva

a kdy církev odškodní občany trestané za požívání kávy (trest byl vytržení jazyky nebo hození v pytli do vody)

ať žije Orwell

0/0
28.11.2008 9:27

kbra

KSČ

časem přijdou komunisti taky před časem vlastnili celý stát;-D

0/0
28.11.2008 9:23

freak2

...

všechny sekty zakázat;-€

0/0
27.11.2008 23:26

(@)

Jak to tak tady čtu a i se svou životní zkušeností...

..(kdy komunisti po 1948 oloupili mou rodinu o veškerý majetek z poctivého podnikání a následně byli neoprávněně perzekuováni režimem..), měly by se veškeré nároky uplatňovat na skutečných vinících a v reálném čase, tedy nikoli po xx desetiletích, až "si někdo vzpomene"...

...

Současní daňoví poplatníci a jejich děti nemají s dluhy gaunerů minulých generací nic společného a je proto nemravné po nich něco chtít. Ale to, že se církev chová nemravně, je zřejmě normální věc, proto ani neváhá vydírat nevinné současníky...:-/ :-© Rv

0/0
27.11.2008 22:59

madqwert-liberalni komunista

Re: Jak to tak tady čtu a i se svou životní zkušeností...

Vlada CSSD nikdy nepripusti ani diskuze na takove nemravne tema ;-D

0/0
27.11.2008 23:01

(@)

Re: Jak to tak tady čtu a i se svou životní zkušeností...

..ano, ta by BEZ DISKUSÍ šla rovnou do nemravné koalice s rudochy a loupili by společně...:-© Rv

0/0
28.11.2008 8:38

milan79

Re: Jak to tak tady čtu a i se svou životní zkušeností...

Jen tak mimochodem co byla podle tebe pozemková reforma co proběhla za první republiky? :-)

0/0
28.11.2008 8:46

(@)

Re: Jak to tak tady čtu a i se svou životní zkušeností...

Vyprávěj, přeháněj, historiku...:-) Já vím hlavně to, že jednomu mému dědovi po 1948 sebrali komouši pole a les, druhého oloupili o celý majetek jeho živnosti a z obou udělali (že si dovolili mít nějaké své, byť malé, majetky..) třídní nepřátele se všemi důsledky z toho plynoucími...A pak přišel bolševik Paroubek, opěvující únor48, nadějný kádr a kariérista ve státním socialistickém podniku, který nám tady dnes bude něco vykládat o demokracii a svobodě...;-D ;-D

0/0
28.11.2008 9:45

madqwert-liberalni komunista

Dnes uz je i dusevne slabsim diskutujicim jasne,

ze cirkve si na nejake tzv. odskodne budou muset jeste hodne dlouho pockat ;-D

0/0
27.11.2008 22:35

singlemalt

Re: Dnes uz je i dusevne slabsim diskutujicim jasne,

jsi rád, že´s pochopil?

0/0
28.11.2008 9:48

marmota

Nemravná argumentace ŘKC

Je k víře v Boha potřeba prostředníka? Mám na mysli vykladače víry, tedy církve se svými preláty, popy, ajatolláhy, věrozvěsty, atd., kteří si z víry udělali slušnou živnost. Pokud někdo cítí potřebu být i ve víře organizován, je to jeho osobní "klubová" záležitost (typ "klubu" zvolí dle toho, zdali bude chtít světit neděli, sobotu či Ramadán), tak jako chovatel králíků může cítit potřebu být v klubu "bobkařů". Svaté právo každého, ale "za své". A nyní k majetku ŘKC. Papež Pavel III. (polovina 16. století) zavedl v evropských zemích jako jedinou možnou povinnou ŘKC v "governmentech" (protireformace), a jako nedílnou součást poživatele berní, desátků, viktuálií, kontribucí, ofěr, odůmrtí atd. Po roce 1620 se v české kotlině ŘKC napakovala ještě na konfiskacích. ŘKC mi z tohoto hlediska historicky připadá jako nynější OSA, koupím-li nosič dat, či nechám nakopírovat vlastní text etc., oloupí mne o jakýsi "desátek" a já nemám zbytí, jenom musím platit. Můj názor.  

0/0
27.11.2008 22:34

lurtz

Re: Nemravná argumentace ŘKC

R^No ono to oficialni CD s poplatkem je prece kvalitnejsi. A vira pod taktovkou cirkve taky nez kdyby jsis veril jen doma nebo v klubu.:-)

0/0
27.11.2008 22:42

jeen

Re: Nemravná argumentace ŘKC

Blboune, sežeň mi "kvalitnější" CD např. s fotografiemi z mé dovolené! (Y)

Kvalita viry?8-o  Kdo to posoudí???  Že by organizovaní oslové hýkali lépe a kvalitněji?!?

Rv

0/0
28.11.2008 10:45

godys

soudruzi jen si kvičte, stát církvím peníze ale vrátí...

:-)

0/0
27.11.2008 22:04

madqwert

Re: soudruzi jen si kvičte, stát církvím peníze ale vrátí...

otazka je ale kolik ;-D

0/0
27.11.2008 22:13

lurtz

Re: soudruzi jen si kvičte, stát církvím peníze ale vrátí...

no ona az prijde ta krize a prijde mena (nad 1mld. zadna vymena), tak bych cirkvim den predtim vratil cokoli a vse najednou. At si uzijou.;-D

0/0
27.11.2008 22:20

marmota

Re: soudruzi jen si kvičte, stát církvím peníze ale vrátí...

"Kontrolní otázka", co jsou to církve? Dle mého soudu jsou to souručenství, která si udělala z výkladu víry dobrou živnost. Nestačí Mojžíšovo desatero? K čemu mi jsou a budou jakési církevní rituály? Bití se v chrámu ŘKC v prsa, olizovat pravoslavnou ikonu, pět litanie, nebo házet kamení na Kabu? Nebo navléknout hábit a jít se řeholit, třeba jako Johannita či Cisterciák? A na to mám, jako daňový poplatník, vynakládat finanční prostředky? Vy potřebujete k víře v Boha prostředníka a vykladače? Pak si ho honorujte. Halt, blahoslavení chudí duchem, neboť království nebeské jejich jest. Co Vy na to?

0/0
27.11.2008 23:10

lurtz

Re: soudruzi jen si kvičte, stát církvím peníze ale vrátí...

:-)Vsak on te tady nekdo ukrizuje, kdyz jim sahas na nekrestanske prachy, ktere jim plni pandera a davaji moc.

0/0
27.11.2008 23:17

VAE2006

viz níže

omlouvat křižácké války tím, že si církev myslela, že tím někomu pomáhá je jako tvrzení, že Hitler pomáhal světu od lumpů a nebo, že komunismus tím, že zestátnil soukromý majetek někomu tak většině pomohl. :-))) prima, takže dle flanďáků je komunismus úplně prima :-))))))

0/0
27.11.2008 21:43

lurtz

Re: viz níže

R^R^ Presne. Jen bohuzel jen hitlerovi pohunci byli potrestani. cirkev ani komancove ne. Jinak patri do stejneho pytle.

0/0
27.11.2008 21:47

Ulrich

Re: viz níže

Ano, stejně, omylem, bychom mohli omluvit i část komunistů a nacistů. Existuje však jeden podstatný rozdíl mezi komunisty a nacisty na straně jedné a římskokatolickou církví na straně druhé. U církve totiž nebylo násilí nikdy, ani v dobách křížových výprav, podstatným jevem ani dominantním nástrojem činnosti. O tom svědčí skutečnost, že církev se ničeho takového již po staletí nedospouští. Naopak. Šíří Kristovu lásku a pečuje o potřebné. Sama přitom byla často terčem násilí a teroru motivovaného těmi nejnižšími pudy. To věru není žádná zločinecká organizace.

0/0
27.11.2008 22:00

lurtz

Re: viz níže

To se hluboce mylis. Kazdy narod, ktery cirkvi odmitnul poslusnost, tak se velmi rychle shledal s jejim hnevem. Ze se nejedna o diktatorisky a zlocinecky pristup. A ten o cirkvi a Kristove lasce mam vubec nejradeji. Jen si vzdycky hned spojim rizeni motivaci ovecek s politickym vlivem, moci a hromadenim majetku. Nespojuj viru v kristovu lasku s cirkevnimi pohnutkami. To nema spolu nic spolecneho.

0/0
27.11.2008 22:18

Ulrich

Re: viz níže

Zato ztotožňuješ stát ve středověku a na počátku novověku s církví, jak ji známe dnes, což je absurdní. Jistěže byla církev v určité, dávno minulé době státní institucí. Ale takřka nikdy ne tou mocenskou, ozbrojenou. Majetek, o který tady jde, byl v drtivé většině nabyt  a využíván zcela nepoliticky, nenásilně a k veřejnému prospěchu. Šlo v podstatě o kostely, kláštery ( včetně jejich hospodářských zařízení jako jsou polnosti či lesy ), školy a podobně. Ukradení tohoto majetku charitativní a vzdělávací instituci, jíž dnešní církev je, pod záminkou, že před staletími někteří ( ! ) funkcionáři církve sporadicky iniciovali násilí proti jinověrcům či domnělým čarodějnicím, je zločin.

0/0
27.11.2008 22:57

lurtz

Re: viz níže

Jeste napis, ze na tom panovniky zkonfiskovanem a cirvi darovanem majetku brazdili pluhem flandaci. Nenech se vysmat; k pozemku drive patrili nevolnici. No pokud tomu rikas verejny prospech.

Stacilo mi vedet od babicky, ze v jejich vesnici patrily nejvetsi polnosti prave cirkvi.

Kde jsi vzal to tvrzeni, ze cirkev je charitativni a vzdelavaci instituci. To mi pak vysvetli, jak to, ze klastery v 90tych letech vcelku s uspechem fugovali jako burzovni specialiste. To ma k charite dost daleko, ze.

No pokud pokud mluvis o nekterych cirkevnich funkcionarich, kdy cela evropa organizovala pod taktovkou cirkve nabory do statisicovych armad krozovych vyprav nebo pozdeji poskytovala podporu pri ovladnuti Noveho Sveta a nebo v Asii.

Je videt, ze te v seminari velmi dusledne ucili umeni zlehcovat cirkevni svinstva a vychvalit dlouho zneuzivaneho sireni Kristovy lasky pro udrzeni moci cirkve.

0/0
27.11.2008 23:15

Ulrich

Re: viz níže

1. Nevolnictví bylo dobovým jevem, který nebyl iniciován církví.

2. Trvám na svém, že církev, jíž komouši ukradli majetek, byla pokojně náboženskou, mírumilovnou vzdělávací a charitativní institucí. Obchodování na burze rozhodně nepatří k jejím hlavním aktivitám, je legální a mravně neutrální. Výtěžek obchodu byl použit z valné části pro uvedené veřejně prospěšné účely.

3. Křížové výpravy apod.: Jde o dobový jev, který ustal před staletími.

4. Nejsem vůbec členem, natožpak funkcionářem římskokatolické církve. Jen odmítám demagogický komunistický ( povzpomínej, odkud jsi přišel na své názory ) výklad církevních dějin.

0/0
27.11.2008 23:36

tigmac

Re: viz níže

Ano, dnes už církev neupaluje čarodějnice, inklinuje ovšem k jiným praktikám, podívejte se na situaci v Polsku: církev lobovala, aby byla zakázána interupce. Nyní lobuje proti tomu, aby byla neplodným párům hrazena léčba neplodnosti.

Ne že bych byl zastáncem interupcí jakožto řešení "problému" který je následkem nezodpovědného jednání, jde o to, že zákony tvoří volení zástupci, kteří by měli respektovat vůli voličů - církev do toho nemá co mluvit! Když neplodný věřící pár nebude chtít dítě "ze zkumavky" tak jim ho přece nikdo nenutí, tak proč chce církev házet klacky pod nohy ostatním?

Odpověď je jednoduchá, církev má od středověku, a troufnu si říct že dodnes, charakter mocnářské organizace. Ano, učastní se i charity atp., nicméně - a teď promiňte, ale lepší slovo mne nenapadá - s.e.r.e. se i tam, kam nemá s do čeho jí nic není. Pomalu, ale jistě. Polsko je už docela extrémní případ, nerad bych , aby to takto bylo i u nás. A sudetským Němcům se také majetek nevrací, proč církvi?

0/0
28.11.2008 9:25

lurtz

Re: viz níže

Osobne jsem dalek protezovani zidu v soucasnosti, ale jejich osudem je mnohem vice teror motivovany nejnizsimi pudy. A to asi nebudeme rozebirat nakolik se toho cirkev v minulosti ucastnila (ponechavam mimo diskusi holocaust pod taktovkou nacistu). Ze by jsi se vracel k prikorim za Starovekeho Rima??? No to mas sice pravdu, ale od te doby si to cirkev mnohonasobne vybrala!

0/0
27.11.2008 22:24

lurtz

Re: viz níže

Nebudeme snad rozebirat podporu cirkve pri okupaci Noveho Sveta v podani spanelu.

0/0
27.11.2008 22:33

VAE2006

na vytvoření nové církve

stačí 300 podpisů na ministerstvo kultury. Dnes dle ČSU je u nás cca 14 % věřících ve všech církvích, z toho cca 11,5 % - římskokatolická církev. Tato římskokatolická církev dostává z daní těch co nevěří  3 miliardy ročně. A to je dle katolíků fér? Já si své hobby platím sám. Kdo chce chodit do kostela, ať chodí, ale jen za své, ne za moje.

0/0
27.11.2008 21:40

lurtz

Re: na vytvoření nové církve

R^No to jsem zvedavej, co ti na to flandaci placnou za argument.:-)

0/0
27.11.2008 21:48

Cislo 2

Re: na vytvoření nové církve

Nejsem flanďák, dokonce nemám k církvi kladný vztah. Ovšem závazek financovat církev vznikl v roce 1950, když komunisté znárodnili zbývající církevní majtek. Takže vaši to zařídili a chtějí v tom setrvat. 

0/0
27.11.2008 21:52

lurtz

Re: na vytvoření nové církve

pokud vynechas nemistne skatulkovani me osoby ke komancum, ktere jsem zazil mozna jako studak.

Mas sice pravdu pokud jde o model financovani, ale to se jednalo pouze o zmenu oproti tomu, ze lide do te doby odvadeli cirkvim a komancove nemeli koule na to, aby cirkve zakazali uplne. Tak jim museli nejakou almuznu davat.

Nemam je vubec rad, ale skoda, ze meli ty koule tak male, kdyz uz tu bohuzel 40 let existovali u moci.;-(

0/0
27.11.2008 22:29

Ulrich

Re: na vytvoření nové církve

No ale vždyť církve souhlasí s oddělením od státu ( včetně zrušení financování duchovních ) a chtějí jen vrátit to, co jim bylo ukradeno.

Ještě poznámka: Za první republiky, která, jak snad uznáš, rozhodně nebyla církevním státem, prakticky nikoho ani ve snu nenapadlo, že církevní majetek je nabyt nelegitimně a že Římskokatolická církev je zločinecká organizace. I z toho plyne, že toto tvrzení, s nímž přišli komunisté, je lživé.

0/0
27.11.2008 22:09

lurtz

Re: na vytvoření nové církve

Vazne, tak to mi vysvetli, proc mel Masaryk od pocatku v planu cirkvim majetek sebrat a ponecham jim pouze roli spravcu. Cirkve to bohuzel ustaly. Bylo by dobre, kdyby jsi nevytrhaval z kontextu.

0/0
27.11.2008 22:32

Ulrich

Re: na vytvoření nové církve

Tak o tom nic nevím. kde jsi to vzal? A i kdyby, "ponecháním role správců" by mínil zajisté v podstatě jen podřízení úřední kontrole, nikoli vyvlastnění v pravém slova smyslu ( odnětí všech práv, zejména užívacího, na přírůstky, plody apod. ).

0/0
27.11.2008 22:41

lurtz

Re: na vytvoření nové církve

Jak se mylis; minil. A to by byl pruser, kdyby cirkve byly jen spravci a mely pak cas na dobrocinnost a nezamestnavaly je neskutecne starosti o majetek a pak i moc.

0/0
27.11.2008 22:45

Ulrich

Re: na vytvoření nové církve

Nevěřím. Uveď zdroj. Ale i kdyby, jednalo by se o názor ve své době naprosto ojedinělý.

0/0
27.11.2008 23:39

Montaigne

Re: na vytvoření nové církve

a kdy církev vrátí to, co kdy ukradla, vymámila a vyhrožováním a nátlakem dostala, he?8-o;-€

0/0
28.11.2008 7:13

VAE2006

církve ?

pokud měli církve legálně získaný majetek , ať ho dostanou - v hodnotě a podle počtů, jež byla stanovena na restituce oukromých osob. Jiný koeficient je zlodějna. V žádném případě nesouhlasím s tím, aby moje děti platily z daní majetek, jež církev získala konfiskacemi, placením daní církvi apod. našimi předky a předkům.

0/0
27.11.2008 21:37

Cislo 2

Re: církve ?

Dnes stát platí z rozpočtu platy církevních hodnostářů, opravuje kostely i historické památky. Stojí ho to asi 3 mld. ročně. Součástí vyrovnání je i postupné odbourání těchto příspěvků. Nepamatuji si, že by stát živil restituenty.

0/0
27.11.2008 21:44

lurtz

Re: církve ?

R^R^R^ Presne tak, souhlas. Jenze vlk si chce vykrmit kozu, aby si mohl nacpavat pandero. A po lidech mu je pendrek stejne jako to bylo jedno jeho predchudcum po staleti. Oni spravne lidem rikaji ovecky ; presne to vystihuje jejich pristup k odirani lidi.

0/0
27.11.2008 21:45

Ulrich

Re: církve ?

Církev získala veškerý majetek legálně. Konfiskavcemi takřka nikdy. Tedy pokud církev neztotožňujeme s panovníky a šlechtou, kteří byli, jako prakticky všichni obyvatelé mnoha států řadovými členy církve.

Komunisté majetek ukradli církvím a stát má jen dvě spravedlivá řešení: ukradené vrátit nebo vyplatit ( fakticky koupit ).

0/0
27.11.2008 22:05

lurtz

Re: církve ?

Nechej tech trapnych argumentaci. Chces snad rici, ze je neco jineho pokud konfiskace realizoval panovnik ve prospech cirkve za ruzne protisluzby napr. ve forme ziskavani masove podpory u ovecek.

Dodejme - odpustky, invizice, krizove vypravy/drancovani (vybojna slechta si prisla na sve a cirkvi pak "podekovala").

0/0
27.11.2008 22:37

kulisek

černoprdelníci

Černoprdelnícká KDU znovu chystá zlodějinu. Církev dluží světu biliony za útist , upalování lidí, za oblbování. Lidi na ně dřeli a oni měli nažraná panděra. Nic bych jim nedal. Veškeré stavby postavili lidé, kterým církev nikdy za práci neplatila, naopak z nich dřela i to málo co jim zbylo. Pokud si KDU myslí, že by měli církvi platit, tak ať jim platí ze svého.

0/0
27.11.2008 21:34

lurtz

Re: černoprdelníci

R^R^R^ spravne by si to cirkev mela zapocitat do dosud neuhrazenych nakladu podobne jako jsou k tomu tlaceny velke nemecke firmy, ktery vyuzivaly otrocke prace za nacistu.

0/0
27.11.2008 21:40

Blbec z Xenemunde

.

takovouhle nenažranou církev bych s klidným svědomím zrušil a zastřelil :-©

0/0
27.11.2008 20:51

lurtz

Re: .

rozumim ti, ale ja bych je ani nerusil ani nezastrelil; jen bych jim nic nedal ; alespon od doby Jezise zase jednou budou zit jak hlasaji. Ony se jim ty zivotni principy alespon vice priblizi.

0/0
27.11.2008 20:55

BlVOJ

To je pohoda, když tu není cenzor

;-D

0/0
27.11.2008 20:37

BlVOJ

Kněží jsou spolkem homosexuálních pedofilů

To, co o jejich zvrhlostech proniklo na veřejnost, je jen vrcholek ledovce. Ovšem nezdá se moc, že by se za to církev nějak styděla nebo se tomu snažila čelit. Naopak-vždy jen nasypou obětem prachy a jede se vesele dál.:-©

0/0
27.11.2008 20:35

Najdete na iDNES.cz