Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Tři čtvrtiny Gróňanů podpořily větší nezávislost na Dánsku

Grónsko se posunulo blíž k nezávislosti na mateřském Dánsku. V úterním referendu se pro větší autonomii vyslovilo 75,5 procenta grónských voličů. Vyplývá to z konečných výsledků, oznámených dnes autonomní vládou v Nuuku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

EWCZ+

Mimochodem,

to budouci gronske osamostatneni ma jeden dulezity predpoklad - ze "globalni otepleni" bude pokracovat. A jestli ne, tak zas ty naftove a dulni vyhlidky nejsou tak ruzove. A vzhledem k prumernemu IQ 91 a malemu poctu obyvatel myslim, ze nebudou mit dost vlastnich specialistu na statni spravu, tezbu, infrastrukturu apod.

0/0
27.11.2008 10:38

Dimitar Toškov

Pár čísel

Dosud Kodaň sponzoruje Grónsko částkou 3,2 miliardy dánských korun (430 milionů eur) ročně, což je asi polovina grónského rozpočtu. Gróňané se chystají otevřít řadu dolů na zlato, diamanty, uhlí, zinek a olivín. Největším bohatstvím je ropa v pobřežních vodách. Evropská unie odhaduje, že u západního pobřeží leží 110 miliard tun suroviny. Jen ve dvou menších ložiscích u Nuuku dvě miliardy tun, což je produkce ropy z celého Severního moře za čtyřicet let. Na ostrově zůstává ročně 75 milionů dánských korun (asi deset milionů eur) zisků z těžby. Teprve grónský podíl z dalších zisků Kodaň odečítá z příspěvku pro ostrov.:-)

0/0
26.11.2008 10:22

Wabo

Oni si to rozmyslí, jinak je nejvyšší čas jet do G.

Ty oblasti státní správy, které v Grónsku fungují lépe,  jsou ty pod dánskou správou, takže s růstem autonomie se lze téměř jistě dočkat zhoršování. Kdo chce jet do Grónska, neměl by cestu asi moc odkládat.

Grónsko je "dánskou Aljaškou" - sociálním státem závislým na dotacích z bohaté země - a dlouho na nich závislé bude. Opticky se mu může zdát, že disponuje ohromným bohatstvím, a chce se tedy osamostatnit a spravovat si je samo, ale nejspíš si to rozmyslí podobně jako Aljaška (nebo Francouzská Polynésie se svou téměř uskutečněnou snahou o osamostatnění, kterou si na poslední chvíli ´trochu rozmyslela´).

Především, s grónskou ropou je to obtížné. Odborníci odhadují technologickou těžitelnost ropy jako věc budoucnosti. (V zásadě snazší bude tehdy, když bude pokračovat odtávání ledovců.) Takže naděje Grónska na budoucí výnosy je vysoká, ale ne blízká. Kromě toho závislost na ekonomická jedné komoditě je horší danajský dar. Bez dánských dotací se Grónsko neobejde ani kdyby

0/0
26.11.2008 9:46

Wabo

Re: Oni si to rozmyslí, jinak je nejvyšší čas jet do G.

začalo ropu těžit, přinejmenším než si vzbuduje dostatečně velký rezervní fond proti kolísání cen ropy. To trvá léta a jak vidíme na současných příkladech těžebních zemí, za pár měsíců mohou rezervy vyschnout. A především ekonomická i politická správa země závislé převážně na nerostných surovinách není vůbec nic jednoduchého, jak už dnes svět ví moc dobře (za příklad si můžeme vzít stejně tak Demokratickou republiku Kongo, jako ropné země na Středním Východě nebo ve střední Asii). Týká se to i samotné koncepce a správy ropného fondu. Grónsko by nejdříve muselo tyto schopnosti a systémy vybudovat. Když nebylo spokojeno ´s nadvládou Dánska´, považovaného za jeden z nejméně korupčních států na světě, nebude asi spokojeno s nadvládou cizích expertů, kteří znají místní poměry ještě méně než Dáni, např. lidí z Exxonu, BP nebo šejků z Emirátů (prostřednictvím na zimu zvyklých vyslanců).  Myslím, že dúsledky včerejšího referenda pro samostatnost Grónska není třeba přeceňovat. Ale téměř jistě

0/0
26.11.2008 9:52

Wabo

Re: Oni si to rozmyslí, jinak je nejvyšší čas jet do G.

 Myslím, že důsledky včerejšího referenda pro samostatnost Grónska není třeba přeceňovat. Ovšem je téměř jisté, že Grónsko svým rozhodnutím podpořilo dravé soukromé ropné společnosti, aby začaly více útočit, a místním lidem se z toho ještě hodně bude točit hlava. Některým z čerstvě nabytého bohatství, jiným z mnohem větší  ztráty kontroly nad vlastním životem, než si dosud představují.

0/0
26.11.2008 9:54

Si0

Ehm,

doufám, že všechny ty "odpovědnosti", jako je soudnictví, policie, vězeňství, školství (včetně akademického), zdravotnictví, sociální či bytová politika atd. si začnou hned teď stoprocentně financovat.

0/0
26.11.2008 9:34

Fidel Castro v plne sile

hmm...aby ne...

vždyť nedávno bylo objeveno ložisko s 110 000 000 000 barely ropy...a to je jen kapka toho co grónsko ukrývá...jestli je USA neanektují, tak se tam budou mít jako šejkové v SA:-)R^

0/0
26.11.2008 9:10

Dimitar Toškov

Grónský ráj to na pohled

*Policisté a sociální pracovníci...varují před ohromující mírou domácího násilí, sexuálního zneužívání dětí, alkoholismu a sebevražednosti. Její míra vysoce překračuje evropský kontinentální rekord, který drží Litevci s 39 sebevraždami na sto tisíc obyvatel ročně. Podle posledních dostupných dat si předloni vzalo život 58 Gróňanů. O sebevraždu se pokusila pětina dívek ve věku od patnácti do sedmnácti let. Téměř tři čtvrtiny mladých lidí každoročně nedokončí základní vzdělání a nezískají žádnou profesi; počet týraných či zneužívaných dětí si nikdo netroufá odhadnout. Tisícovka jich každý měsíc hledá ochranu u sociálních pracovníků přinejmenším ve dnech, kdy jsou rodiče opilí; je to neuvěřitelné číslo při počtu náctiletých na zamrzlém ostrově – čtyři tisíce.*8-o

0/0
26.11.2008 8:58

Karelur

A jak se vlastně v Grónsku dodržují lidská práva?

Obávám se že teď tu bude pár článků o jejich nedodržování a pak už jenom budou padat bomby...

Samozřejmě že grónské nerostné bohatství s tím nemá co dělat..:-P

0/0
26.11.2008 8:47

Mirco1

Re: A jak se vlastně v Grónsku dodržují lidská práva?

To jsme se panečku nasmáli, zvlášť když Dánsko a tudíž i Gronsko jsou členy NATO.

0/0
26.11.2008 9:58

xcruz

Kdo to psal

Který nevzdělanec to psal, měl by si zjistit jaký obyvytelé jsou v Grónsku, už na základce se děti učí, že v Grónsku nežijí eskymáci, ale národ který si říká Inuité. Já bych autora, za to poslal do Grónska a nechal ho slovo eskymák vyslovit předevšema, a bude čučet jak reagují.

0/0
26.11.2008 7:52

booran

Re: Kdo to psal

Nevzdělanec... Ono to není až tak dlouho, co se jim říkalo eskymáci, prostě je to evropské označení jejich národa. Ostatně takoví indiáni si asi taky těžko říkají indiáni (to označení vymyslel Kolumbus, protože si myslel, že doplul do Indie). Rozdíl je v tom, že indián se vžil, eskymák je "nekorektní".

0/0
26.11.2008 8:26

eBacil

Re: Kdo to psal

Mně se zdá, že rozdíl mezi eskymáky a Inuity bude podobný, jako mezi černochy a Afroameričany :-)

0/0
26.11.2008 9:02

gagaryn

Re: Kdo to psal

eskymák snad v jejich řeči znamená syrovomasožrout, což se jim pochopitelně nelíbí i když je to pravda. To je jako kdyby čechům říkali třeba knedlíkožrouti a francouzům žabožrouti.:-)

0/0
26.11.2008 9:55

Wabo

Re: Kdo to psal

Z toho hlediska je obzvášť výstižné označení takového toho bílého, mraženého, mléčno-kokosového, sladkého na špejli... ;-)

0/0
26.11.2008 9:58

Wabo

Re: Kdo to psal

R^  

0/0
26.11.2008 9:56

EWCZ+

Re: Kdo to psal

Jako vzdy - Inuk (plural  Inuit) znamena "clovek". Vsichni ostatni jsou tedy ne-lide, tedy gadzove ;-D

0/0
27.11.2008 10:34

Najdete na iDNES.cz