Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Inspekci ministerstva kultury hrozí za zprávu o Karlově mostě žaloba

Firma zastupující město při opravě Karlova mostu se chystá podat žalobu na inspekci ministerstva kultury. Ta vydala protokol, který dosavadní průběh rekonstrukce národní památky kritizuje. "Jsme jejich zprávou poškozeni, je to hrozné," řekl iDNES.cz Daut Kara z firmy Mott MacDonald, která Prahu zastupuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

francoa

Výborně

Lajdáci budou žalovat inspekci za to, že zcela oprávněně kritizuje ten hnus, co tam provádějí. Co na to Svaz kameníků? To co tam provádějí, je opravdu hrůza.:-©

0/0
20.11.2008 22:03

l e o

Re: Výborně

R^R^R^

0/0
21.11.2008 1:38

192.168.35.1

Re: Výborně

Ze je tu samej odbornik na zahranicni bezpecnost, makroekonomiku a fotbal jasem si uz vsim. Ale ze jsou tu profesionalni kamenici me trochu prekvapuje.

0/0
21.11.2008 9:08

Řezník I.

Re: Výborně

No hlavně, že jsou odborní kameníci na mostě...  ;-D(Y)

0/0
22.11.2008 18:14

mudroch

SE ASI POMÁTLI

To co bylo vidět na televizních záběrech bylo na blití. Takhle by to nezkazili ani učni pod dohledem zkušeného mistra. Oni chtějí žalovat ? Za co, že neumí dělat pořádně !

0/0
20.11.2008 14:57

dolr

Re: SE ASI POMÁTLI

Oni se nepomátli, oni mají představu, že takhle má vypadat řemeslo, oni totiž v životě nic jiného, než podobně zfušovanou práci neviděli - oni prostě už neví, co je řemeslná práce! A pozor součástí nové mostovky je nová železobetonová deska (jako ve středověku, že?), takže už tam jsou ty betonový desky dvě nad sebou!

0/0
20.11.2008 16:43

Fanatic.Dz

Re: SE ASI POMÁTLI

Na ten beteon jsem čučel jak péro z gauče když jsem šel v létě okolo. Než rekonstrukce mi to přišlo jako by tam ten most stavěli zcela novej. Alespoň podle  množství betonu, kterým most doslova prolévali (ta deska má kolik 30-50cm?). Že je to masakr se mi zdálo již tehdy, ale jsem strojař a tak jsem svému úsudku až tolik nevěřil, abych podal stížnost na kvalitu prováděných prací.

-

Btw parta co tu opravu prováděla v létě - nejednalo se o žádné rekonstrukčně stavební odborníky - byla prostě parta jak když ji od výkopu vemete.:-/

0/0
20.11.2008 18:32

javky

Re: SE ASI POMÁTLI

Vaše úvaha má jediný nedostatek. Ta železobetonová deska je tam od roku 1960 Rv

0/0
21.11.2008 13:41

Praotec

Re: SE ASI POMÁTLI

A kolik vajicek hazeji do michacky vlastne:-/

0/0
20.11.2008 18:02

Black_rainbow

Re: SE ASI POMÁTLI

Spíš vy jste se asi pomátli! Nebylo by od věci připomenout, že ta zeď jako zábradlí je restaurace ze 70-tých let a v té době tam těch původních kamenů nechali opravdu jen mizivé procento. Myslím, že jediný co vám vadí je, že ty kameny nejsou stejně barevný, byste radši nechali ten most rozpadnout. Pískovcové kameny se prostě musej vyměnit... Paní z ministerstva si na tom chce akorát nechat profláknout ksicht...

0/0
20.11.2008 21:44

francoa

Re: SE ASI POMÁTLI

Jako TDI chápu, že nové kameny nemohou mít stejnou barvu, ale nechápu jak je možné tak příšerné opracování. Pochybuji že ty lopaty jsou vůbec vystudovaní kameníci s praxí, spíše bych řekl že to někteří dělají poprvé v životě. Stačilo by prověřit u těch pracovníků jejich kvalifikaci. A co na to Svaz kameníků?;-)

0/0
20.11.2008 22:13

Black_rainbow

Re: SE ASI POMÁTLI

Podle Tebe by měli restaurovat památky kameníci? To by opravdu byl úplně nový most. Kameny se tuším řezají laserem, takže dělníci s tím nemaj nic společného. Hlavně si myslím, že tohle se mělo řešit dávno předtím, než rekonstrukce začala a oni to připravovali a řešili kdo ví jak dlouho... Teď najednou do toho začnou všichni kecat, krásný obraz naší malý zemičky.....

0/0
20.11.2008 22:22

dolr

Re: SE ASI POMÁTLI

A za koho považuješ ty co tam dělají? Za restaurátory? To je právě ten problém, že s tím dělníci nemají nic společného, ten kámen se řeže mimo stavbu na jednotný rozměr, proto pak mnohde nepasuje a navíc se velmi pravděpodobně opracovává následně pneumatickým kladivem. A mýlíš se, světlé kameny nevadí, naopak vadí ta nesmyslná patinace, která se tam dělá. A vadí to "řemeslo", a to, že středověkých kamenů tam dosud bylo velké množství (jsou na to nezpochybnitelné průzkumy, i po opravě ze 70. let jich tam zbylo docela dost) a teď už není. A vadí druhá železobetonová deska.

0/0
21.11.2008 0:46

Black_rainbow

Re: SE ASI POMÁTLI

Podílí se na tom spousta lidí a hlavně památkáři, stavebníci a restaurátoři. Nikde nic jsem o jednotném rozměru kamenu neslyšela, ale viděla jsem, jak to řezají přímo na mostu. Žádná patina se na kamenech nedělá-ta vznikne až časem. Jinak ty v uvozovkách původní kameny v poprsníkách jsou z 19. a 20. století. Další deska se tam dává, protože ta původní je tam špatně a nefunguje a poprsníky se opravujou kvůli neexistující izolaci pod nimi-to že tam není je jedna z hlavních příčin poruch mostu. Stačí? Znovu říkám, že se to probíralo kdo ví kolik let a teď do toho začnou kecat všichni co o tom absolutně nic nevědí!

0/0
21.11.2008 17:14

Řezník I.

Re: SE ASI POMÁTLI

tak za a) ty kvádry se skutečně řežou strojově a mají šířku 40 cm, což je trošičku problém, protože šířka zábradlí se pohybuje od 36 - 42 cm, takže někde chybí jinde přesahují a je to vidět na první pohled.  

b) kvádry se skutečně patinují aby přiliž nesvítili, což je věc, kterou především měli udělat při výměně soch na Staroměstské mostecké věži, kde opravdu září...

c) zábradlí nad vodou je skutečně převážně ze 70. let, ale na malostranské straně bylo barokní s menším podílem středověkých kamenů, které měli krepny (důlky pro zachycení kleští středověkého jeřábu) což je, nebo respektive bylo nepochybným důkazem jejich středověkého původu.

0/0
22.11.2008 18:11

Řezník I.

Re: SE ASI POMÁTLI

d) zdivo zábradlí má na četných místech (např. oblouk mezi sv. Vojtěchem a sv. Trinitáři (Turkem) evidentně jinou strukturu a je tvořeno zcela nepochopitelně velkými bloky kamene, které svou velikostí poněkud vypadávají z celkového charakteru. Při vsazování nových bloků zábradlí taky došlo k přitesání, nebo respektive odřezání kotoučovou pilou,  barokních kvádru, které tvoří podstavce pod sochami.

e) celá diskuze je zbytečná, protože ta část, kde bylo nejvíce původního - západní část, je hotova a hlavní problém, kterým jsou soli v mostní konstrukci nebyl řešen, tedy nedošlo k odsolení a ta bude nadále krystalizovat k povrchu poškozovat původní zdivo mostu.

f) práce „kameníků“ je naprostá fušeřina, která nesnese žádnou omluvu. Špatné osazení, rozměry, kvalita povrchu atd.

0/0
22.11.2008 18:12

l e o

laser se nepouzil

Rv

0/0
21.11.2008 1:40

Najdete na iDNES.cz