Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dneska už se obejdeme bez noblesy

Nevím, jestli někdy předtím u nás nějaká noblesa byla. Kdysi se říkalo s hrdostí, Čech, to je plebejec, demokrat, nepovyšuje se a má zlaté ruce, protože pije nejlepší pivo na světě. Místo plebejec si poznamenejte hulvát, místo demokrata lokajskou duši, místo skromnosti nadutec, a dostanete tentýž výsledek: ruce šejdrem, v očích slzy sentimentu a pivo stejné jako všude na světě. Kde se u tohoto typu sebevědomí má brát noblesa?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

To je bomba

Kydání hnoje - už zase ?

No, možná se článek dobře čte, ale za perfektní bych ho neoznačil. Po pravdě řečeno už mám plné zuby všech těch generalizujících prohlášení "co Čech to závistivec-hulvát-ignorant-zloděj-..." atd, dosaďte si podle své chuti.

Nikdo se samozřejmě nemůže bezezbytku hodnotit sám, ale o sobě si myslím, že určitou míru noblesy mám. Proto mě uráží, a to hodně, jak se mě snaží už dobrých 15 let všichni přesvědčit, že jsem "závistivec-hulvát-..." atd ad infinitium.

Myslím že člověk bez osobní hrdosti a bez národní hrdosti nemůže být noblesní. Takže, pokud budete, páni novináři, dlouhé desítky let přesvědčovat mladé lidi, že jsou "závistivci....", vykořeníte tu noblesu z národa definitivně.

OK, scénka jak se dva kamarádi politika na nejvyšší úrovni navzájem trumfují kdo má tlustší prkenici - a to prosím na merendě SOCIÁLNĚ Demokratické strany - jistě je ostudná. Ale co s tím mám společného já osobně ?

0/0
21.11.2008 19:04

To je bomba

Re: Kydání hnoje - už zase ?

Pokračování:

Tak přestaňte kydat hnůj do vlastního hnízda a volte noblesní politiky - pravda, znám jen jednoho, a to je Schwarzenberg :-(

0/0
21.11.2008 19:04

To je bomba

Re: Kydání hnoje - už zase ?

... a nebo - založte si vlastní Noblesní stranu, šance jsou vysoké...

0/0
21.11.2008 19:05

To je bomba

Re: Kydání hnoje - už zase ?

Připouštím, že mravy u nás nejsou nejlepší, ale myslím že to není tak otřesné jak se všude tvrdí. Podle mého názoru by stačilo, kdybychom my Češi více přijali za své Kantův kategorický imperativ - cituju z Wikipedie -

Jednej jen podle té maximy (zásady), od níž můžeš zároveň chtít, aby se stala obecným zákonem. form;1]

V principu to znamená chovat se tak, jak bychom si představovali chování ostatních lidí.

Tedy, neřvat že mám zaplatit 30 korun u doktora, když zároveň chci aby se zlepšilo zdravotnictví. Nejezdit autem jako prase - ne ze strachu z trestu, ale proto že je to prostě nebezpečný.

A tak dál...

0/0
21.11.2008 19:18

Zirkon

Noblesní soudruh ?

Noblesní  soudruh ?   Dobrý fór.

0/0
16.11.2008 15:32

jm522

Skvělý článek

Skvělé jako většina páně Steigerwaldových textů. Bylo by fajn, kdyby pro podobné články už nebyl důvod. Žijeme však v v české realitě. Takže žádné sci-fi se nekoná. Díky.

0/0
16.11.2008 14:21

a-gamka

dneska už

Ano, člověku se chce plakat, ale musí se smát. Chci se zachechtat, ale slzy mi brání. Že by měl pravdu Francois Villon? Asi i Karel Steigerwald. To je škoda, že má důvod psát takovéhle články, sakra, sakra, to jsme dopadli. Zvonit klíčema už se mi nechce,  emigrovat nechci, volby jsou čím dál srandovnější... Ach jo.

0/0
16.11.2008 13:19

snílek

Noblesa je když

máte to štěstí a vyrůstáte v rodině kde vás naučí říkat děkuji a prosím,naučí vás neubližovat druhým,nepřelézat cizí ploty a nebrat věci,které vám nepatří.Měl jsem to štěstí a celý život sklízím posměch za svou údajně přehnanou slušnost.V obecné,střední i dalších školách,o vojně nemluvě jsem byl bílá vrána,možná v očích některých blbeček,nehodící se do představy o normálním chování.V mezních situacích jsem se snažil to potlačit,ale to zakodované prosím a děkuji vždy vyskočilo jako čertík z krabičky.Bylo to špatně?Nikoliv bylo perfektní a umožnilo mi to zůstat slušným člověkem i v těch nejtvrdších dobách.S článkem souhlasím je dobře napsán.V 

0/0
16.11.2008 12:17

o.kostal

perfektni clanek!

:-)R^

nadstandard na ydnesu!

0/0
16.11.2008 11:30

Najdete na iDNES.cz