Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Výchova není všechno. Příroda je silnější

Nedávno jsem četl v novinách článek o trendu vysoké míry rozvodů a jejich dopadu na děti. Pokud mi paměť dobře slouží, autor tvrdil, že děti z takovýchto rodin jsou náchylné k alkoholismu, drogové závislosti a často mívají problémy například ve škole.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

katchule

video

skvělý video:    

http://zpravy.idnes.cz/diky-vam-jsem-ve-vate-vzkazuje-bohac-v-klipu-proti-firme-cez-p4u-/domaci.asp?c=A081126_220704_domaci_dp

0/0
27.11.2008 14:21

lainz

Ano, ALE 4.část

s vlivy okolí. Jednoduché příklady: Vymyslel by Einstein teorii relativity, kdyby nevystudoval školy, které vystudoval, ale narodil se třeba v roce 2000 př.n.l.?

Obeplul by Kolumbus Ameriku, kdyby žil v době, kdy ještě nebylo mořeplavectví na potřebné úrovni?  Slyšel jste o Vlčích dětech? Napsal by Sigmund Freud své dílo o psychoanalýze, kdyby vzrůstal v harmonické rodině?

Nakonec chci říci, že máte pravdu v tom hlavním. V tom, že každý člověk má dnes RELATIVNÍ svobodu rozhodovat (nebo taky NEROZHODOVAT - to je důležité) o svém osudu. Je však nutné přitom brát v úvahu jeho schopnosti a možnosti, které vycházejí jednak z vrozených predsipozic (PŘÍRODA), ale také z vlivu okolí (VÝCHOVA). Podle mne nemá valného smyslu přít se o tom, který z těchto vlivů je důležitější, protože působí oba zároveň a jeden bez druhého nic nezmůžou.

PS: Závidím Vám Váš nadšený idealismus.

0/0
27.11.2008 13:46

lainz

Ano, ALE...

Ještě k přírodě. Ta je sice mocná čarodějka, ale pouze při vzájemném spolupůsobení

0/0
27.11.2008 13:36

lainz

Ano, ALE...- 2.část

člověk získá především prostřednictvím vrozených dispozic a výchovy. Příklady, které uvádíte, jsou možné a vídáme je myslím každý z nás ve svém okolí. Statistika je ale neúprosná. PRAVDĚPODOBNOST NENÍ PRAVDA, jen se jí hodně podobá. A jestliže ze statistik vyplývá, že disharmonická situace v rodině (neúplná rodina, alkoholismus a drogy v rodině a další patologie) ovlivňuje výskyt patologických jevů v řádu desítek procent (podle různých výzkumů 30-90%), tzn. že můžeme ovlivnit výskyt těchto problémů u následující generace, pak MÁ SMYSL upozorňovat rodiče na to, že např. výskyt problémů s alkoholem nebo drogami, budoucí trestnou činnost atd. u svých dětí mohou nejvíce ovlivnit oni sami tím, jakým stylem budou své děti vychovávat a jaký osobní příklad budou svým dětem poskytovat (ve způsobu řešení problémů, v postojích k návykovým látkám atd.). Učení nápodobou je metodou, která se během dětství nejvíce uplatňuje (ať vědomě nebo nevědomě) a naučené je nejvíce zakořeněné a nejhůře se mění. 

0/0
27.11.2008 13:33

lainz

Ano, ALE...

Dobrý den, přečetl jsem si Váš článek a několik věcí mne na něm zaujalo. Líbí se mi Vaše (věřím, že spravedlivé a upřímně míněné) rozhořčení nad tím, jak se někdo odvažuje tvrdit takové věci. Je však potřeba říci, že napsanému je je potřeba správně porozumět. To, že je někdo k něčemu náchylný (např. k drogám), neznamená, že drogy nutně bude jednou užívat, ale že je větší PRAVDĚPODOBNOST (ne jistota), že bude jednou drogy užívat, popř. s jejich užíváním mít problémy. Výchova (resp. vliv okolí během dětství) a příroda (resp. genetická výbava) nejsou jedinými, ale zcela jednoznačně nejdůležitějšími vlivy, které na člověka během vývoje působí. Musím říci, že s posledním odstavcem Vašeho článku naprosto souhlasím. Jen je třeba mít na paměti, že k tomu, abych mohl utvářet svůj osud, musím svůj osud CHTÍT utvářet, resp. vědět, že ho mohu utvářet, UMĚT ho utvářet, mít dostatečné seběvědomí k tomu, abych ho utvářel... a to všechno jsou věci, které s největší PRAVDĚPODOBNOSTÍ, nikoli JISTOTOU

0/0
27.11.2008 13:15

Najdete na iDNES.cz