Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kdo má naději, nenaříká nad drahými zemřelými, říká katolický kněz

Přišel studený měsíc listopad. Příznaky zimy jsou všude kolem nás: padající listí, krátící se dny a boj proti chřipkovým epidemiím. Ale listopad je také měsíc naděje - začíná slavností Všech svatých, následují Dušičky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

barbudo

Vůči svému Pánu člověk vskutku nevděčný je,

a dokonce sám to dosvědčuje.

Horlivý však je věru v lásce k majetku!

Cožpak neví, že až bude to, co je v hrobech, převráceno

a to, co v hrudích je, odhaleno,

Pán jejich v ten den dokonale o nich bude zpraven?

0/0
2.11.2008 22:31

godys

souhlasím....

R^:-)

0/0
2.11.2008 17:13

oId fashioned Vince III..

...

"Očekávní smrti s radostí"8-o8-o8-o

0/0
2.11.2008 16:33

LosCatmanos

Ježíš je normální

Všem doporučuji sehnat si nebo jít do kina na dokument Terezy Novotné Ježíš je normální - viz trailer na YouTube.

http://www.youtube.com/watch?v=sCz6RUpcuEc

Krásně ukazuje vymývání mozků lidí a hlavně dětí. Například katolický kněz, který mj. učí na církevní škole tam pronese krásnou myšlenku, že se stává, že někomu doruste ruka, pokud o ni nešťastnou náhodou přijde - že to není časté, ale stává se to. Bývalí studenti vzpomínali na to, jak pomlouval Darwinovu teorii o původu druhů. Chtěli byste, aby někdo takový učil vaše děti? Rv

0/0
2.11.2008 16:03

tomanov

Re: Ježíš je normální

BAcha! Tohle, ten dokument,  není o norm. katol. vericich, ale o ulítlé skupince...!

0/0
17.1.2009 21:34

_m-

Ale to vůbec

není o naději nebo víře, to je jen a jen o našem sobectví. My nepláčeme nad našimi zemřelými, my pláčeme nad sebou, nad tím, že se už s nimi nesetkáme. MY.

Zemřelo mi několik známých a příbuzných  na rakovinu. Proč bych měla plakat nad tím, že už mají konečně pokoj? Plakat bylo vhodné když trpěli krutými bolestmi. Teď je jim už dobře. Ti věřící jsou v nebi, ti bezvěrci ne, ale hlavně - netrpí. Tak proč nad tím plakat. Ano, stýská se mi, ale to je můj problém, ne jejich.

0/0
2.11.2008 15:33

edelcacao

.

:-©:-©

0/0
2.11.2008 14:51

Delirium Tremens

... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Pokud tou nadějí má být nádherný "život" v nebi kde nás teoreticky čeká "Co oko nevidělo, co ucho neslyšelo, a nač člověk nikdy ani nepomyslil", tak to potěš pán bůh.

Každý má na smysl života jiný názor a nějakému náboženskému fanatikovi je po tom úplný prd. Mě zase připadá čas ztracený v návštěvách kostelů, modlením a rozjímáním za ztracený. Nedovolil bych si však vykřikovat něco o prokletí a potupě.

Je neuvěřitelné, jak se většina věřících cití morálně dvě patra výš jen proto, že se usmysleli, že budou věřit ve vyšší inteligenci, kterou nejde vyvrátit a ani dokázat. Nicméně ani jejich víra jim nebrání v porušování svého morálního kodexu (desatera svatých přikázání). No co, jsme lidé chybující a někteří se holt mohou ze všeho vyzpovídat, nicméně svůj pocit nadřazenosti si ponechávaji.

Ne, nemluví ze mě malost nebo nějaký komplex, jen se pozastavuji nad specifikem, o němž se málo mluví.

0/0
2.11.2008 14:01

TreKronor

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Mluvis mi z duse. Ja ve svem okoli pozoruji, ze ponejvic hresi pave ti, kteri se pak jdou vyzpovidat a vse je zase dobre a svedomi nepali*

0/0
2.11.2008 14:10

mroz

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Kolik znáte věřících, kteří se cítí morálně o dvě patra výš? Já nikoho. Myslíte si, že lidé, kteří chodí ke zpovědí, dělají více špatných věcí než ostatní? Kolik takových znáte? Já v Boha věřím, do kostela i ke zpovědi chodím, ale to mě vede k tomu, soustředit se na své chyby a ne na chyby ostatních. Mluvili jste někdy o těchto věcech s věřícími, nebo jsou to jen vaše spekulace?

Autor článku vyjádřil své názory o smyslu života. Proč tedy, pokud máte názory jiné, nás s nimi neseznámíte a místo toho kritizujete věřící? Myslím, že snad názor na smysl života má každý člověk a bylo by jen prospěšné se nad ním čas od času zamyslet.

0/0
2.11.2008 14:22

LosCatmanos

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Zajímavé. Jak tak sleduju, tak katolická (a jiné) cirkev se "sere" (slušně to říci nejde) do "chyb" ostatních. Proč by jinak papež a další samozvané "autority" kritizovaly antikoncepci, předmanželský sex, homosexulitu a další oblasti života, které se jim (naštěstí) u většinové populace už nedaří ovládat.

P.S.: Jsem ateista a jsem na to hrdý :) V

0/0
2.11.2008 14:47

mroz

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Zajímavé. A proč ateisté mohou kritizovat to, co se jim ve společnosti nebo v církvi nelíbí, a naopak to nejde? Jestli podle svého svědomí vidím něco, co společnosti škodí, pak bych proti tomu měl něco podniknout, ne? A pokud se někomu na mých názorech něco nelíbí, pak by se mnou měl slušně a věcně diskutovat, a ne říci - slušně to nejde.

0/0
2.11.2008 14:56

hash55

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Proč by církev nemohla kritizovat (normální) věci?? Protože by ty zloděje, LHÁŘE(!!), a vrahy (tj. církev), měli spravedlivě potrestat (upálit, jako to mají rádi.);-€

0/0
2.11.2008 15:12

mroz

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Ach jo. Já jsem také člen církve. Jsem tedy zloděj, lhář a vrah? Můžeš to dokázat? Nebo koho jiného (a z jaké církve) znáš, kdo je zloděj, lhář a vrah?  Co bys tomu řekl, kdybych jen tak napsal (rozhodně si to nemyslím) "ateisté jsou zloději, lháři a vrazi a měli by se potrestat"? Zatím v této diskusi vidím tedy více nesnášenlivosti od ateistů (a to ještě redakce (děkuji) dva nejvulgárnější příspěvky smazala).

0/0
2.11.2008 15:23

LosCatmanos

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Nelze paušalizovat. V každém společenství lidí najdeme jak zloděje a vrahy, tak i slušné lidi - je jedno, jestli je člověk křesťan, ateista, muslim nebo homosexuál.

Jde o to, že v církvi byli za poslední dva tisíce let vidět nejvíce právě ti zloději, vrazi, lháři a lidé, kteří se snažili ovládat masy a získat tím moc. Suveréně nejvíce válek vyvolala křesťanská církev, díky jí a jejím zpátečnickým myšlenkám jsme ztratili více než tisíc let vývoje. A proč? Aby mohla ovládat lid a žít z jeho peněz - těžko bysme našli přikázání/hřích, které by ještě církev neporušila.

0/0
2.11.2008 15:34

mroz

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Kolik zlodějů, vrahů a lhářů z církve za posledních 2000 let mi dokážeš vyjmenovat? Ano, bezesporu tam byli. Ale na jednoho takového připadá 99 slušných lidí. Já jako velké osobnosti církevních dějin vidím např. Jana Pavla II., matku Terezu, otce Pia, dona Bosca, Františka z Assissi, Františka Saleského, Kateřinu Sienskou, Tomáše Akvinského, Augustina, a mnoho dalších, a to určitě nebyli zloději, lháři a vrazi. Bohužel, komunistické školství veškerou zmínku o těchto lidech odfiltrovalo a z církevních dějin zmiňovalo jen ty temné stránky a lidé po převratu necítili potřebu si vzdělání doplonit, takže proto má u nás církev tak špatné jméno. Ale že církev přispěla k vzdělanosti, zachování kulturní tradice, zrušení otroctví, péči o chudé, o tom už se jaksi nehovoří. A že by křesťanská církev vyvolala suverénně nejvíce válek, o tom nevím. Ano, byly křižácké výpravy, ty lze jistě z dnešního pohledu odsoudit. Ale jinak? Mnohem více válek vyvolaly totalitní a ateistické režimy.

0/0
2.11.2008 16:20

LosCatmanos

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Křesťanství moc ke vzdělanosti nepřispělo, naopak z antiky nás uvrhla do temna středověku a ještě na jeho konci upalovala lidi za objevy, které se jim nehodily do krámu. Tak si vzdělanost nepředstavuju. Ano, otroctví, provozované v antice sice zrušila, ale zároveň ho po roce 1492 znovu pomohla obnovit. Kulturní tradice nezachovala . ty které se jí hodily použila a zbytek vymýtila.

Prakticky celý středověk a část novověku se vedly války díky křesťanství, další války se vedou díky víře. Těch ateistických režimů tolik ještě nebylo, resp. začnu považovat stát oddělený od církve až v době, kdy nebude stát platit církvy obrovský peníze (jen se podívej, kolik peněz platí ČR církvím, např. na platy knězů a farářů - to se mi jako ateistovi opravdu nelíbí).

Jan Pavel II. je velice rozporuplná osoba a do toho výčtu osobností

bych jej určitě nejmenoval. Ano, i díky jeho zpátečnickým postojům k

antikoncepci je na tom Afrika a AIDS tak jak je. (...)

0/0
2.11.2008 16:46

mroz

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Z antiky do temna středověku (nevím ovšem, zda byl středověk opravdu tak temný) nás neuvrhlo křesťanství. Antiku zničily nájezdy vandalských a germánských kmenů. Díla antiky se uchovala díky křesťanským mnichům, kteří je opisovali v klášterech.

Církev stála u zrodu všech středověkých univerzit, které se později staly kolébkou vzdělanosti.

Války ve středověku i novověku byly převážně mocenské, byly vedeny snahou o dobytí co největšího území.

Církev byla finančně soběstačná. Komunisti jí majetek sebrali a zavázali se, že budou kněžím platit mzdy sami. Není tedy nic jednoduššího než ukradený majtek vrátit (nyní je zablokován) a přestat platit mzdy ze státního rozpočtu. Tento návrh byl podán, nebyl ovšem ve sněmovně přijat.

Směšovat antikoncepci a AIDS je nesmyslné. Přece AIDS se nešíří tím, že se manželům narodí děti, ale (kromě např. krevní transfuze) střídáním sexuálních partnerů.

0/0
2.11.2008 22:44

LosCatmanos

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

(...)

Nepochybuji o tom, že na jednoho takovýho připadá 99 slušných lidí

("následovníků"). Bohužel jeden takový má paradoxně větší moc a je více

vidět a napáchá velkou paseku. Můžu ti jmenovat spoustu takových lidí -

ať už věřící nebo církevní hodnostáře.

0/0
2.11.2008 16:47

Mirco1

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Z papežů mě napadají například Formosus, Benedikt IX, Alexandr VI Borgia a kdybych trochu déle přemýšlel, napadlo by mě jich ještě více.

0/0
3.11.2008 16:24

hash55

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Já to nevstahuju na jedince ale na oranizaci, Stalin (a že to byl  parchant..) taky někoho osobně nezabil ani neokradl (než začneš mít kecy, je to jenom příklad), pokud chceš jinak, stačí se podívat na tisíce(!!) pedofilních kněží, nebo mrtvého karola wojtylu co vedl kampaň proti používání prezervativů v africe, tzn. vědomě podporoval šíření AIDS!!

0/0
2.11.2008 17:25

mroz

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

K tomu vědomému šíření AIDS: pokud mám za celý život jediného sexuálního partnera, pak se asi AIDS nenakazím i bez prezervativu, ne? A to je přesně to, co církev požaduje. Šíření AIDS tedy není primárně způsobeno opuštěním prezervativů, ale sexuální promiskuitou.

K pedofilním kněžím: statistiky ukazují, že je jich na celkový počet (tedy % z celkového počtu kněží) výrazně méně, než % pedofilních osob v populaci. Tím ovšem tento problém nechci zamést pod stůl; církev se za tyto kněze omluvila a přijala opatření, aby tomu v budoucnu zabránila. Ale kvůli tomu, že malé procento jedinců selhalo, nelze odsoudit celou organizaci.

0/0
2.11.2008 22:27

LosCatmanos

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Nevšiml jsem si, že by ateisté chtěli napravit věřící, naopak si ale už asi dva tisíce let všímám, že věřící se snaží napravit ateisty. Jako ateista nekritizuji co se mne netýká, pokud ovšem někdo jiný (= církev) se mne nesnaží omezovat. Uvědom si, že ateisté jsou ti liberální, ne církev.

Slušně nejde mluvit o chování církve, ne o Tvých názorech.

0/0
2.11.2008 15:26

jaroslav-s

Re: ... Žít bez naděje je prokletím a potupou ...

Zkuste to přečíst ještě jednu. Myslim, že autor (i když píše o vře a křesťanské naději) myslel v tomto případě naději jako takovou. Tedy nikoli jen křesťanskou naději ve vzkříšení a život věčný. Ale i docela obyčejnou naději typu, těším se na vánoce, na jaro. Mám naději na uzdravení, ne lepší práci apod. Tedy naději jako takovou. Člověk, který nemá žádnou naději je mrtvý člověk i když dýchá. Mrtvý pro sebe i své okolí. Vždy pochybuji jestli má smysl psát články tohoto typu do veřejných periodik. Ne proto, že by to bylo házení perel sviním. Naopak. Ale proto, že autor, ať chce nebo ne, používá slovník, kterému většina čtenářů prostě nerozumí. Ale autor má naději, že možná někdo porozumí, rozumem nebo citem. A to je dobře.

0/0
2.11.2008 14:33

hlupák

propána,

to je zase plácání hloupostí.

0/0
2.11.2008 13:29

AnalProbe

Re: propána,

propána :-)

0/0
2.11.2008 13:48

Najdete na iDNES.cz