Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

OBRAZEM: Rakousko se rozloučilo s kontroverzním politikem Haiderem

Více než 30 tisíc lidí se přišlo do jihorakouského Klagenfurtu rozloučit s bývalým korutanským hejtmanem Jörgem Haiderem, který zahynul právě před týdnem při automobilové nehodě ve věku 58 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

psi-cumak

mrtvy nazi - dobry nazi

Haider zomrel tak, ako žil.Smrt všetko prikrášluje, relativizuje. Smrt vyzdvihla najmä dobré a ludské z mnohých jeho stránok. Smrtou akoby vybledli jeho horšie stránky: znevažovanie ludí - ci už jednotlivcov, alebo celých skupín, národnostných menšín, azylantov a pristahovalcov.

 Rakusko ma o jednu hanbu menej.Kryptonazi - arogantne zil a arogantne zomrel - ozraty ako doga a v rychlosti 170 (po brzdeni 140 km/h) na miestach ked rychlost 70 prechadza do 50 km/h (!), zbohatlik, co zbohatol na arizatorskej kradezi ...

0/0
19.10.2008 11:51

sliver

Re: mrtvy nazi - dobry nazi

R^R^R^

0/0
19.10.2008 13:14

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

zajímavé

denní web se o tomto zmiňuje ... ale o vítězství ultrapravice v čížsku ani neblafne ....;-D;-D;-D 

0/0
19.10.2008 10:55

Monstrum Anonymič Anonymov

Haidera zabili

to je jasné.

0/0
19.10.2008 10:51

sliver

Re: Haidera zabili

To je naprosto, ale naprosto jasné prohlášení podpořené desítkami, ale opravdu desítkami důkazů ;-D;-D;-D;-D;-D Včera v noci nám pod oknem hulákal také jeden napadený agenty Mosadu, ti agenti ho chudáka tak zřídili, že musel mít v sobě aspoň 3 promile alkoholu, protože se válel na zemi a nebyl schopný ani pořádně chodit.:-P

0/0
19.10.2008 13:10

sourdough

Re: Haidera zabili

Heider vyslovil to , co si ostatni pokrytecti politici jen mysleli . Takovy clovek muze mit jen me sympatie . Pokrytcum se to nelibilo a zmanipulovali mu auto ..

0/0
19.10.2008 16:56

chroustal

Re: Haidera zabili

Aspoň se nauč psát jeho jméno, když už ho chceš obdivovat.

0/0
19.10.2008 17:04

sliver

Tak se poplakalo

a už v pondělí po Haiderovi ani pes neštěkne. V Klagenfurtu po něm ještě pojmenují park a v příštích volbách si BZÖ už ani neškrtne. Po jednom populistovi přijde jiný...

0/0
18.10.2008 22:55

psi-cumak

Korutanskeho Führera pochovali

Nacisticki veterani namiesto statnych hosti na pohrebe - Rakusko sa stale z Anschlussu nepoucilo. klik:

http://derstandard.at/?url=/?id=1224255910771

0/0
18.10.2008 22:03

sliver

Re: Korutanskeho Führera pochovali

Tak to bylo fakt nechutné, dědkové v uniformách wehrmachtu. Ale na druhé straně se mě líbilo, že rodina odmítla Le Pena a jiné evropské nácky a Kaddafi junior tam směl přijet jen jako soukromá osoba a nikoli jako člověk s dipl.pasem. Z těch 6 řečníků tam hloupě kafrali jen 2 spolustraníci Haidera, naopak bundeskancléř mluvil velmi smířlivě - na to jakým hajzlíkem Haider byl. Naopak bundesprezident Fischer tam byl fakt jen z důvodu, že se jednalo o státní pohřeb, hleděl co nejdřív zmizet. Stejně mě zarazilo, že v tak katolickým klérem prorostlé zemi se ani jedné mše, ani pohřbu nezúčastnil žádný z vysokých církevních hodnostářů (např. kard.Schönborn), byl tam jen místní biskup a nuncius, který tam byl pozván jako ostatní velvyslanci. Jinak si církev od Haidera držela odstup.

0/0
18.10.2008 22:50

Linex_

dědkové v uniformách wehrmachtu

Rád bych věděl, na které fotografii v článku jsou vidět ty uniformy. Nebo jen kecáš?

0/0
19.10.2008 10:14

sliver

Re: dědkové v uniformách wehrmachtu

Hm, tak si najdi video pohřbu, já ten pohřeb viděl na ORF 2. Za čestnými hosty, kteří seděli, stála skupina veteránů, počínaje veterány horské služby, přes veterány hasičů až po veterány wehrmachtu. Nebuď líný a nečekej, že na idnes všechno najdeš;-)

0/0
19.10.2008 13:06

chroustal

Re: dědkové v uniformách wehrmachtu

Mě by spíš překvapilo, kdyby tam veteráni nebyli! Rakousko je konzervativní země, kde si "vysloužilců" váží, ne jako u nás, kde jsou důchodci bráni spíše jako přítěž. Na všech rakouských státních pohřbech, které si pamatuji, byli jak veteráni wehrmachtu, tak veteráni bundesheeru. Je to naprosto v pořádku, vždyť v obou armádách sloužili za vlast. Pamatuji si např. na pohřeb prezidenta Klestila či jednoho exkancléře v St.Pöltenu, tam vysloužilci byli v hojném počtu. Na Haiderově pohřbu stáli vysloužilci jak ve skupině vysloužilců, jak je popsáno někým v příspěvku výše, ale byli také jednotlivě i mezi běžnými přihlížejíími Korutanci.

Problém je jinde: speciálně v Korutanech se do uniforem wehrmachtu oblékají také bývalí příslušníci SS!!! Na každoroční setkání těchhle výtečníků Haider chodil, chválil je a vyzdvihoval je jako obzvláště čestné lidi, vzory pro ostatní. V tom vidím ten problém.

0/0
19.10.2008 17:04

shorter

BBC

Asi nejvěcnější reportáž o Haiderově pohřbu a shrnutí jeho života dávali teď na BBC. Nebylo to urážlivé, paranoidní ani sentimentální. Haider byl kontroverzní regionální politik, který svými výroky dokázal překročit hranice Rakouska, byl to charismatický člověk, který svojí rétorikou a politickou flexibilitou naprosto změnil rakouskou politiku, kterou do té doby ovládali ztrnulí lidovci a socani, kteří si pečlivě hájili levici a pravici. Haider dokázal svým řečněním strhnout lidi, kteří do té doby nesouhlasili s jeho názory. Byl to také antisemita, který však v posledních letech tenhle svůj postoj zmírnil a obrátil svoji pozornost vůči vzrůstající imigraci,byl to apologeta esesáků a  nacistické politiky. V době, kdy Kaddáfí nechal spadnout na Lockerbie letadlo plné lidí, Haider o Kaddáfím prohlašoval, jaký je to přítel Evropy. Haider byl populista, který lidem sliboval nesplnitelné a to mu také ve vládě, kam FPÖ dostal, zlomilo vaz.

Já myslím, že BBC Haidera vystihla, žádný bulvár.

0/0
18.10.2008 21:27

stojan

Re: BBC

Rekl bych ze je to vystihujici, BBC je na nekrology machr.

0/0
18.10.2008 22:14

zagy

To chroustal:

Ad Haider a Mossad - tvrdíš, že ho nesledoval, tak si počti zde http://www.britske-listy.cz/art/23626.html.

Doufám, že mi aspoň nebudeš tvrdit, že žid Sichrovsky byl antisemita, jako jeden tvůj kolega v jiné diskuzi.

Jinak co se týká toho, zda se spolu baví Haiderova manželka a matka, tak si pouze myslím, že do toho nikomu nic není, a nevím, co tím příspěvkem chtěl Mr. zahradka vyvolat za diskuzi.

0/0
18.10.2008 19:16

zagy

Re: To chroustal:

Mělo být "To shorter"

0/0
18.10.2008 19:23

shorter

Re: To chroustal:

Co to tady proboha meleš? Sichrovsky byl generální sekretář FPÖ, který musel opustit svůj post na Haiderův příkaz kvůli svým antisemitským výrokům! To je prostě fakt. To, že nevědomky mluvil s pravděpodobným agentem Mosadu z něho samotného agenta nedělalo. On si myslel, že když má židovské kořeny, tak si může dovolit všechno, ale to mu ani Haider netoleroval. Navíc Sichrovsky byl mluvčím FPÖ pro otázky sudetských Němců a tam veřejnosti lhal o své rodině. Byl to haider, kdo nad ním zlomil hůl. Já si tu kauzu dobře pamatuji, v té době jsem ve Vídni i bydlel, takže jsem denně četl tamní tisk.Rv

0/0
18.10.2008 19:26

chroustal

Re: To chroustal:

Ono je to trošičku jinak. Sichrovsky si od Mosadu nechával bohatě zaplatit, ale za činnost, která nesměřovala proti Haiderovi či proti Rakousku, nýbrž kvůli Haiderovým častým stykům s Kaddáfím, Husajnem, Husejnem aj. Pro Mosad byl Haider příliš nevýznamný, ale Mosad doufal, že se zmínění arabští vládci "příteli" Haiderovi, svěří s něčím, co potom Sichrovsky může říci jim. Skutečnost ale byla taková, že pro Araby byl Haider jen obchodní partner, jakási obchodní spojka, která se zná z vlivnými politiky a bankéři v Německu, Švýcarsku a Rakousku. To, že Saddám Husajn obelhal Haidera, to sám Haider přiznal v rozhovoru po útoku USA na Irák.

Nebýt vstupu FPÖ do vlády a následného Haiderova nahrazení Passerovou na pozici vicekancléřky a předsedkyně strany, dodnes by Sichrovsky a Haider byli nejlepší kamarádi. Z Passerovou se pohádali o ideje, ta odpověděla vnitřním auditem strany, který prokázal defraudaci a už to jelo z kopce.

0/0
18.10.2008 20:13

shorter

Re: To chroustal:

Já myslím že mám pravdu. Sichrovsky tenkrát tvrdil že byl kontaktován strojařskou firmou kerá mu nabídla, aby jí pomoh prosadit se v Iráku a Lybii, aby se tam o nch zmínil a aby celkově vysondoval situaci v politice a na trhu. Sichrovsky na to samozřejmě kývl, byl to on kdo Haiderovi organizoval cesty, tak proč si nevydělat peníze navíc. Po několika návštěvách v Iráku byl kontaktován rozvědkou, která ho upozornila, že ona firma je ve skutečnosti napojena na Mosad. Sichrovsky okamžitě spolupráci ukončil a myslel si že o tom nikdo nic neví, ale rozvědka upozornila i Haidera. A jakmile praskl v FPÖ finanční skandál, Haider to na něj vytáhl. A prokuratura i ministerstvo spravedlnosti (tenkrát s ministrem z FPÖ) stíhání Sichrovskeho ukončilo, protože Sichrovsky byl celou dobu pod dohledem rak.tajných služeb.

To ale nic nemění na tom že Mosad nebyl nasazen an Haidera. Mosadu byl haider u(Y).

0/0
18.10.2008 20:29

zagy

Re: To chroustal:

Tomu sám nevěříš - vítězství ultrapravice v Rakousku způsobilo v Izraeli nedávno velký ohlas, Haider měl do Izraele zakázaný přístup... tak nevím, ale jako "nezájem" mi to moc nepřipadá....

0/0
18.10.2008 20:33

chroustal

Re: To chroustal:

Však u nás také způsobilo velký ohlas a myslíš, že ČR vyslala agenty-zabijáky na Haidera?:-) Izraelcům vadila Haiderova rétorika a především kontakty s Husajnem, Kaddáfím či Assadem, kteří permanentně vyhrožují státu Izrael, proto Haiderovi zakázali vstup do státu, stejně jako tisícům jiných lidí. Pokud chceš překročit hranice Izraele, tak tě tam nepustí pokud máš v pase razítko pohraniční stráže Iráku, Iránu či Lybie, o razítku Sýrie ani nemluvím, protože se Sýrií je Izrael stále ve válečném stavu.

Jo, kdyby mohl Haider disponovat armádou nebo alespoň tajnými službami, tak to by o něj Mosad jevil eminentní zájem, ale takhle byl pro ně jen figurkou jehož výroky mohl monitorovat tiskový tajemník na izraelské ambasádě ve Vídni a ne Mosad. Haider byl jen hejtman, který byl populární, měl kontakty ve státní správě, ale nikdy neměl rozhodovací pravomoc v otázce zahraničních věcí či obrany.

0/0
18.10.2008 20:56

stojan

Re: To chroustal:

Ježíšmárija, už zase jeden s teoriema o Mosadu. Já ti můžu vyjmenovat 10 Čechů kterejm Izrael zakázal vstup do státu a přitom nic neudělali, jsou to bezvýznamní lidé, mnohdy doktorandi. Pokud pojedeš na několik měsíců např. do Egypta a potom se budeš chtít zastavit v Izraeli, tak nejenže tě s největší pravděpodobností nepustí do státu, ale automaticky se objevíš na listině nežádoucích osob. Holt mají strach z atentátníků školenejch v arabských zemích.

0/0
18.10.2008 22:18

chroustal

Re: To chroustal:

Jo, já to myslel tak, že Sichrovsky zprvu nevěděl, že pracuje pro cizí tajnou službu. Je fakt, že kdyby opravdu dobrovolně spolupracoval s Mosadem na sledování Haidera, tedy na sledování rakouského ústavního činitele, tak by Rakušáci Sichrovského zavřeli až by zčernal. Notabene když v té době byla Haiderova FPÖ ve vládě a mohla přes vicekancléřku či ministra spravedlnosti sledovat, jak prokuratura vyšetřuje Sichrovského. To, že bylo vše Rakušany odloženo vypovídá samo o sobě o nesmyslnosti tvrzení, že Sichrovsky byl nasazen Mosadem na Haidera.Rv

0/0
18.10.2008 21:06

chroustal

Re: To chroustal:

Když už chceš o něčem psát, tak alespoň bys měl o tom něco vědět: Peter Sichrovsky, kterého Haider prosadil jako gen.sekretáře strany, mluvčího strany v otázce Beneš.dekretů a posléze jako europoslance, měl dokazovat, že FPÖ není antisemitská (vždyť byl etnický Žid,tak může kritizovat před.žid.obce Muzicanta který chtěl navrátit ukradený žid.majetek) a současně že straně záleží na sudet.Němcích (jeho babička byla vyhnána z ČSR,co na tom, že rakouští historici potvrdili že to byla udavačka gestapa, která jiné sudet.Němce dostala do koncentráku). Nakonec předsedkyně FPÖ zjistila, že Haider a Sichrovsky rozkradli stranickou kasu (jednalo se o miliony šilinků na diety:)), Passerová to hodlala oznámit policii a Sichrovsky se ze strachu a po slibu beztrestnosti přidal na její stranu. Následovalo Haiderovo odhalení - Sichrovsky je špion Mosadu! Začala to šetřit prokuratura, byl kolem toho humbuk, že se téměř zapomnělo na Haiderovu zpronevěru ALE PO PÁR MĚSÍCÍCH SE PŘÍPAD ODLOŽIL. Tečka konec.

0/0
18.10.2008 19:57

zagy

Re: To chroustal:

Uznávám, že mám informace pouze okrajové, ale moc nechápu, v čem mi oponujete. Na tom, že Haidera Mossad sledoval jsme se už shodli. Co mu dával Sichrovsky za informace, o tom můžeme jenom spekulovat - je jasné, že oficiální verze nebude tvrdit, že donáše přímo na Haidera.

Co se týče jeho antisemitismu - nenašel jsem na internetu nic, co by toto potvrzovalo - naopak dosti aktivně bojoval za navrácení židovského majetku.

Klidně můžeme v debatě pokračovat, rád se obohatím.

0/0
18.10.2008 20:23

chroustal

Re: To chroustal:

Sichrovsky nebyl nasazen na Haidera, ale na Lybii a Irák, kam s Haiderem často létal. Takže já žádnou shodu nevidím!

Ohledně Sichrovského antisemitismu máš částečně pravdu. Sichrovsky byl dlouholetý kritik Haidera,dokonce toho pro rakouské Židy udělal hodně. Potud dobře. Jenomže Haider ho dokázal přesvědčit (využít),nabídl mu placené posty a využil ho ke kritice předsedy židovské obce Muzikanta, který nejen požadoval navrácení židovského majetku zabaveného nacisty (Sichrovsky např. zpochybňoval vlastnictví), ale Muzikant poprvé také zveřejnil pravdu o Haiderově majetku, který z části pocházel z židovských záborů. Všichni se tenkrát divili, co že to Sichrovsky provádí za myšlenkové kotrmelce, Sichrovsky to zdůvodňoval tím, že chce FPÖ změnit zevnitř - jaká to paralela s lidmi, kteří lezli ze stejných důvodů do KSČ? Všechno se potom projevilo, když praskla ta defraudantská aféra v FPÖ. Sichrovsky se od Haidera prostě nechal uplatit nejen dobře placenými posty, ale hlavně miliony šilinků.

0/0
18.10.2008 20:45

stojan

Re: To chroustal:

Ten Sichrovsky mi silně připomíná Haiderovu pravou ruku, spolustraníka Westenthalera. Toho si také Haider vybral za spolupracovníka jen proto, že to byl etnický Slovinec. Jenže hoša se tak styděl za svoje slovinské jméno Hojac, že se přejmenoval na Westenthaler a začal vesele nadávat na Slovince. Já jsem Haiderovi nikdy nevěřil, že to s těmi kecy o imigrantech myslel vážně. On to byl inteligentní chlap, který mistrně manipuloval s lidima, populisticky jim říkal, co slyšet chtěli. Haider byl korouhvička, který spoustu toho co říkal nemyslel vážně a otáčel se na tu stranu, kam vanul vítr směr Hofburg;-D

0/0
18.10.2008 22:28

Blahoslavení, budiž Oráj

škoda, že..

... nemáme takového Haidra, komuši a socani by měli "po chlebě" naše pravicová scéna je absolutně neschopná......

0/0
18.10.2008 19:04

sliver

Re: škoda, že..

Není dobré nahradit levicové populisty pravicovými. To je cesta z bláta do louže...;-€

0/0
18.10.2008 22:52

HarryIKeogh

...

...myslím že ten nácek si svojí poslední hodinku užil :-P...v gay baru chlastal vodku a potom se rozstřelil ve 140-ti!....třeba si vypachoval pusu...

0/0
18.10.2008 18:45

HarryIKeogh

Re: ...

...vyplachoval...

0/0
18.10.2008 18:45

Pilat

byl to politik s koulema

R^

0/0
18.10.2008 17:13

shorter

Re: byl to politik s koulema

Ale takovýma, které rádi rejdí po mužském pozadí než ženském, čemuž nasvědčují též poslední hodiny jeho života ;-D;-D;-D;-D

0/0
18.10.2008 17:52

Pilat

Re: byl to politik s koulema

myslis ze Heider byl Pink? ;-D

0/0
19.10.2008 1:35

chroustal

Re: byl to politik s koulema

Ale tak jeho bisexualita byla jeho soukromá záležitost, já bych se v tom opravdu nepitval. On se nikdy nenavážel do homosexuálů či jiných sexuálních minorit, takže v tomhle ohledu bych opravdu apeloval na respekt k soukromí.

0/0
19.10.2008 17:07

zahradka

Haiderova matka

Když sleduju Haiderův pohřeb v TV, tak je opravdu zvláštní,jak Haiderova matka sedí daleko od Haiderovy manželky. Já si toho všiml už při vystavení rakve na hejtmanství, že se Haiderova žena s jeho matkou absolutně nebaví a straní se jí, ale na pohřbu mě to teda zarazilo, že sedí Haiderova manželka a za celou rodinu přijímá kondolence, vedle její dcery, potom zeť, potom kdosi s Haiderovou sestrou a teprve až na konci sedí Haiderova matka. Zvláštní rodinné vztahy.

0/0
18.10.2008 13:03

Pilat

Re: Haiderova matka

nestrkej nos do soukromych veci, po kterych ti nic neni. Strc si ho do sve (Y) a poradne se nadechni. :-P

0/0
18.10.2008 17:13

zahradka

Re: Haiderova matka

Ale, ale, tak najednou to je soukromá věc? Pokud se politik svým soukromým chlubí, tak už to soukromá věc není! Tvzení bojovníka za rodinné hodnoty Haidera, který neopomněl neustále zdůrazňovat jaká žije jeho rodina a příbuzenstvo příkladně harmonický rodinný život, toto jeho tvrzení dostává trhliny. A bohužel nejen toto jeho tvrzení... Žeby za to mohli imigranti? ;-D

0/0
18.10.2008 17:49

stojan

Re: Haiderova matka

To jak s našema politikama. Nechávaj se s rodinou fotit na bilboardy, všude zdůrazňují jací jsou úžasní rodinní typy, a když se media začnou zajímat, jak je to ve skutečnosti, tak se ohánějí soukromím. Když politik zatáhne rodinu do politiky, tak už se nemají co ohánět souromím.Rv

0/0
18.10.2008 22:21

shorter

Re: Haiderova matka

Koukám, že máš stejnou sexuální preferenci jako tvůj miláček:-P

0/0
18.10.2008 17:57

zagy

Re: Haiderova matka

ty máš starosti

0/0
18.10.2008 18:32

shorter

Re: Haiderova matka

A co je na tom, vždyť on jen popsal skutečný stav?8-o Teď jsem si pouštěl na Standardu video z pohřbu a video z hejtmanství a je to skutečně tak. Nebo ti vadí pravda?8-o

0/0
18.10.2008 18:49

chroustal

Re: Haiderova matka

Tak toho jsem si nevšiml, to je novinka, zajímavé... Ale tchýně je někdy holt tchýně. :-) Ale vážně: možná Claudia nemůže Haiderově matce zapomenout, že se zabil při cestě k ní?

0/0
18.10.2008 20:00

shorter

Re: Haiderova matka

Vidíš, to mě nenapadlo. V té klagenfurtské katedrále ty dvě seděly každá v jiné lavici, ve smutečním průvodu si od sebe udržovaly pořádný odstup, ani se na sebe nepodívaly, asi to tak bude. Možná fakt Haiderova žena dává za vinu jeho matce, že za ní v noci jel kvůli jejím devadesátinám a vyboural se. Otázka však zní, proč se opil v té hospodě, když na tom večírku si hrál na abstinenta?

0/0
18.10.2008 21:32

Najdete na iDNES.cz