Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bylo mu dvacet pět. A začal učit

Bylo mu dvacet pět. Skončil jádro a po pěti letech se vrátil na gympl. Už nebyl tím sebejistým šprtem, jehož písemky vždycky kolovaly po třídě. Teď se bál, že jeho žáci nebudou chápat látku. Učil fyziku. Mluvil, vysvětloval. Snažil se. Málokoho to zajímalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Seb Loeb

Pohled z druhé strany 2

Navíc ... autor dělá z reálných figur pohádkově přikrášlené. Onen fyzikář, byť se snažil aby všichni rozuměli látce a byl přehnaně vstřícný, určitě dával i mnohem horší známky než dvojky (vím o čem mluvím, jedná se totiž o mne) ... prostě v reálu není "až tak" takový, jak je popsán, ani jeden ze čtveřice.

Souhrem: článek v sobě má velké množství subjektivity se všemi chybami vnínání okolí které s sebou přináší. Ale to ke studentským létům patří. Takže na druhou stranu se nelze autorovi divit, že ve svých profesorech hledá objektivní kvality.

A nedivím se moc ani tomu, že je nenachází. Což je také důvod, proč onen mladý fyzikář po čtyřech letech odešel ze školství ... protože viděl víc charakteru ve studentech než v jejich učitelích.

Závěrem ... moje reakce není kritika článku, spíš poukazem na některé okolnosti lidí, kterých se týká.

S jistým odstupem, za pár let, autor určitě dokáže celou věc pojmout ještě lépe, objektivně... ale to už bude muset být sám sobě morální autoritou.

0/0
17.10.2008 12:28

K00k13

Re: Pohled z druhé strany 2

Vážený a milý pane Loebe :-) Postavy jsou možná inspirovány mými osobními zkušenostmi, možná různými literárními vzory, ale především chci upozornit, že jakákoliv podobnost je čistě náhodná- ač to nyní může vyznít jako jednoznačný protimluv.

A informace, že jste viděl víc charakteru ve studentech než v jejich učitelích, je pro mě opravdu velmi zajímavá. Charakter se odvíjí mj. od vytrvalosti, sebeovládání, vztahu k sobě a svědomí. Degradují tyto vlastnosti dospělých životním vývojem, vlivem okolí... nebo je tento vzorek pouze reprezentativní a silně zkreslený?

Za kritiku a pohled z druhé strany děkuji. A domnívám se, že věci zcela objektivně vidět nelze (alespoň mně, alespoň zatím...)...

0/0
17.10.2008 22:47

Seb Loeb

Pohled z druhé strany 1

Zajímavý pohled, docela silný, ale přece je v něm znát určitá schematičnost mládí. Tak předně kategorie jako "všichni" a

"nikdo" v reálu neexituje. Taková generalizace opravdu působí tak trochu socialisticky. Vždycky si někdo všimne, vždy se najde pár lidí, kteří si neoddechnou, nelitují, nemyslí si to co většina. Mládí ale hledá extrémy.

Navíc se autor nechal unést haló-efektem ... tedy posuzování lidí podle nějaké mnohdy i ojedinělé okolnosti, která je ale dost zajímavá, šokantní, taková ta blbost, kterou si lidi zapamatují. Ono není nic horšího, než když vás lidé soudí (v pozitivním či negativním smyslu) podle něčeho, co se stalo už dávno nebo co nemůžete ovlivnit.

0/0
17.10.2008 12:27

K00k13

Re: Pohled z druhé strany 1

Jak už jsem říkal :-) :

Na mě tato generalizace socialisticky nepůsobí- nejspíš proto, že mojí a naší dnešní realitě je socialismus nejen nedosažitelně vzdálen, ale stává se také pouhým abstraktním historickým pojmem, ať už to zní jakkoli omezeně.

Mládí hledá extrémy? Pane exprofesore, pokud by byla tato má 'prvotina' ryze pravdivá a bez náznaku extrému, pochybuji, že by vyšla nákladem 460 000 výtisků :-) Zobrazené a takto paušalizované extrémy působí a já chci psát působivě, protože si myslím, že názory, které v tomto článku prezentuji, jsou pravdivé- a myslím, že i takové názory jsou ve světě (bez hodnot) potřebné :-).

Vždycky si někdo všimne, vždycky se najde pár lidí... Použití nadsázky mi vytýkat nemusíte- zaprvé tuto nadsázku (snad) všichni dobře chápou :-) a zadruhé- já jsem byl jedním z těch, kdo si všimnul, kdo si neoddychne, kdo nemá důvod se smát a kdo je na vážkách, čího odchodu litovat víc. A možná nejvíc toho svého, který se bohužel blíží rychleji, než bych si přál...

0/0
17.10.2008 22:29

Ginny

Vyplývá z toho, že dobrý kantor v mládí vymetá hospody?

A že je mu jedno, když ho někdo neposlouchá?

A že nikoho nenechá propadnout, byť by se flákal jakkoliv?

0/0
17.10.2008 10:48

K00k13

Re: Vyplývá z toho, že dobrý kantor v mládí vymetá hospody?

Vám ano?

Mně z toho vyplývá, že dobrý kantor je ten, jenž nepovažuje učení ve škole a laciné informace za nejdůležitější ingredienci, z níž se vaří reálný život.

A taky ten, jenž si uvědomuje pravdivost staré indiánské moudrosti:

"Koně můžeš přivést k vodě, ale nemůžeš ho donutit, aby se napil..."

0/0
17.10.2008 22:10

hadesxx

Re: Vyplývá z toho, že dobrý kantor v mládí vymetá hospody?

No mně z toho vyplývá, že autor nikdy neslyšel o školním inspektorovi nebo vůbec o tom, že si kantor nemůže až do důchodu dělat, co chce, i kdyby to bylo sebeušlechtilejší. Ale myslel to kluk dobře, a neberme mu ideály předčasně...

0/0
17.10.2008 22:28

Altheus

Zvláštní prácička

Celkem mi trvalo než jsem se přenesl přes ten netradiční formát celého článku. Po jeho přečtení jsem však musel uznat, že se mi líbí jak jeho obsah, tak jeho zpracování. Trochu to připomíná básničku:) je to fakt dobré...

0/0
17.10.2008 8:38

Lusssinka-gym.lovo

skvělý

jedinečnej článek....musela jsem ho číst minimálně pětkrát jak se mi líbil:-)

0/0
16.10.2008 21:03

Petanek009

Prostě nádhera..:-)

Když jsem si poprvé přečetla tenhle článek, koukala jsem s otevřenou pusou. Nemohla jsem pochopit, jak někdo může napsat něco tak krásného a výstižného. Kdo studuje (nebo studoval) frýdlantské gymnázium, se musí okamžitě duchem přenést do hodin dějepisu, fyziky, matematiky nebo zeměpisu. Nedokážu popsat jak moc se mi ta práce líbila.

Autorovi gratuluju, přeju mu hodně inspirace a mnoho dalších úspěšných článků, které na sebe určitě nenechají dlouho čekat. ;-)

P.S. Vy, kritici, kteří tento článek hodnotíte se slovy : " takže je lepší chodit do hospody?", přečtete si ho ještě jednou, možná pochopíte jeho pravou podstatu a nebudete tu psát hlouposti....

0/0
16.10.2008 20:50

Lucisekkk

Bezvadný ;-)

Netradiční forma, která už sama o sobě zaujme. A když se k tomu přidá talent a schopnost cítit s ostatními lidmi, kterou autor jistě má :-), nemůže vzniknout nic krásnějšího.:-)

 

0/0
16.10.2008 20:44

12345hanka

Jedno oko

nezůstane suché. Ponaučení? Vymetejte hospody?

0/0
16.10.2008 15:50

K00k13

Re: Jedno oko

:-D Tak jednu z myšlenek uvádím ve svém druhém příspěvku- že si mnohem víc cením toho, když mi někdo předává hodnoty, které si během života vytříbil a své zkušenosti- nejen (dnes už, možná příliš) laciné informace a vědomosti.

A další myšlenky už závisí na tom, jak to každý pochopí :-)

0/0
16.10.2008 20:21

Finsternis

To opravdu dodá optimismu

Neubírám authorovi invenci, celkově pěkně napsané. Ale to vyznění je tristní, takže jenom žvanil, který ničemu nenaučí a jen žvástá o životě je ten pravý učitel? Já raději někoho, kdo mě něčemu naučí, i když to do mne nadrtí. Navíc mi to trochu zavání socialistickou písní...

0/0
16.10.2008 14:54

K00k13

Re: To opravdu dodá optimismu

To se bohužel neshodneme. Pro mě není důležité opouštět školu s hlavou plnou vědomostí a znalostí- ty si můžu rychle v případě potřeby osvojit nebo ještě rychleji najít. Co je však pro mě důležité, a to se domnívám, že na dnešních školách- a vlastně ve všech vrstvách společnosti- citelně chybí, je přítomnost 'morální autority' (nemám rád klišé a fráze, ale toto spojení myslím upřímně :-D ). Pokud někoho takového ve škole najdete, potom školu opouštíte mnohem lépe vybaven pro veškeré životní křižovatky a s povědomím o tom, co je a co není správné, než když ji opouštíte s hlavou plnou vědomostí, plnou prázdných slov.

A navíc- máte větší motivaci k učení, pokud víte, že Vás vyzkouší nerudný, nezáživný, ne... učitel anebo člověk, jehož kvalit a postojů si opravdu ceníte?

0/0
16.10.2008 19:59

Pan Navratil

-

Velmi svěží pojetí.R^

0/0
16.10.2008 14:51

ov_puskin

Smekam

Moc krasny a pravdivy clanek... Chlapce, pis dal, mas talent! R^

0/0
16.10.2008 14:35

Honya12

Nádhernej článek

Nádhernej článek, ač je psanej nevinně, je v něm hrozně síly, jak je pravdivej..R^

0/0
16.10.2008 11:24

vver440

tak tohle bylo pěkný

škoda, že se nedává karmaR^

0/0
16.10.2008 11:10

Najdete na iDNES.cz