Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sjednoťte ceny a zastavte běhání po lékárnách, volá komora lékárníků

Koupit si stejný lék v různých lékárnách může leckdy znamenat rozdíl mnoha set korun. Zjistit cenu přitom možné jedině přímo v lékárně nebo telefonicky. Česká lékárnická komora by nejraději ceny léků sjednotila, jiným odborníkům by stačilo, kdyby ceny v jednotlivých lékárnách "visely" na internetu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

*MILAN*

CIGARETY

Ty taky stojí všude stejně tak co by nemohly léky stát stejně?

0/0
25.12.2008 16:58

mattonka

A on opravdu někdo běhá po lékárnách

protože v jedné je paralen o pětikorunu levnější?

0/0
27.10.2008 7:30

Pan Navratil

---

Ne, protože i když ty to nechápeš, existují lidé, kteří ubalí za léky pár tisíc měsíčně a zároveň je pro ně ušetřených pár stovek dost důležitých.

0/0
27.10.2008 11:13

danax

pokud je kde běhat

ať běhají... nevím v tu chvíli o ničem užitečnějším, co by běhači dělali.... buď je jim tak zle, že vezmou první co se namane, nebo během tuží kondici

0/0
27.10.2008 1:03

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

souzi a soušky, drahé zmodralé straky,

cena zboží je příspěvěk kupujícího na existenci výrobního systému, nikoliv výrobku ... vypočítává se zhruba tak, že se podělí náklady na výrobu či pořízení výrobků a příslušný nedaněný zisk množstvím pořízených výrobků, vše za dost dlouhé období ... tedy nesouvisí přímo s výrobkem jinak, než že prodaný vytváří svůj díl zisku, který jinak může být i velice málo pracný ... jest tedy otázka, zdali v rámci tak malého území, jaké čížsko přestavuje, má být cena čehokoliv odlišná ...  sice zvlášť se projevují diference mezi nabidkou a poptávkou, ovšem to se u výrobků nezbytných k existenci  (a léčiva mezi ně patří, neboť kdo si berete nechutnou léčbu dobrovolně?) nijak  výrazně neprojevuje ....;-D

0/0
26.10.2008 17:44

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: souzi a soušky, drahé zmodralé straky,

... z toho plyne, že u všech existenčně nutných věcí by měla být stanovena maximální cena tak, aby minimální mzda na ně stačila ... no - jsou státy, které nejsou ekonomicky dost vyspělé tak, aby tato prodmínka byla splněna ....:-P

0/0
26.10.2008 17:49

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: souzi a soušky, drahé zmodralé straky,

je ovšem otázka, zdali minimální mzda bude stačit - holt nejen chlebem je líděk živ  - tedy zdali se jedincům vyplatí za ní dělat anebo raději se o sebe postarat jinak, byť i prvobytně pospolně, či třeba podvodem,  či dokonce krádeží, loupeží, vraždou  ....:-)

0/0
26.10.2008 17:55

JÚLINEK.ŠÍŠAL.

Re: souzi a soušky, drahé zmodralé straky,

samozřejmě řeč je o mzdě, i když se jedná o příjem .... podobně jako místo loupeže či vraždz se může jednat o jiný trestný čin ....i když práh schopnosti se o sebe starat zákonně je u různých líděk různý, přesto lze formulovat práh  "průměrného občana" a pdole toho společensky klasifikovat stát coby demokratický či zaostalý, kriminální, otrokářský ...prvobytně pospolný   ;-D;-D;-D

0/0
26.10.2008 18:03

_Aleister_

Neříká se tomu kartelová dohoda?

a není to předmětem obchodní inpekce?

Prodavači v bílém si moc myslí. Když jsem dělal jako lékař  a chtěl magistraliter (na místě zhotovené- upravené složení a nižší cena) léky, bylo řečí mnoho... otočit se k šupleti a naúčtovat marži umí i vyučený...Rv

0/0
26.10.2008 17:29

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Asi netušíte co je kartelová dohoda, že?

Je velká škoda, pokud tedy skutečně jste lékař, že o práci lékárníků nevíte nic. Vaše škoda, lékárník Vám třeba kontrolou receptů "kryje záda" a tím taky chrání pacienta. A chyb v receptech je opravdu hodně.

Víte jak je ohodnocena příprava IVLP? Tak třeba taková běžná mast 100 g, kterou než uděláte tak je to i půl hodiny, má odměnu za práci, příjem surovin, kontrolu surovin, náklady na mytí materiálu atd. cca 50 korun. Fakt pecka. A ty suroviny a obalový materiál musí lékárna účtovat za nákupní ceny. To je kšeft, tuhle činnost fakticky lékárny dotují ze svého.

0/0
26.10.2008 17:35

_Aleister_

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

a co to teda má být? myslíte si pane lékárníku, že půjdou automaticky k nejnižší ceně, jakou má velká nemocniční lékárna? ale houby...

Nehledě na ty Glyvenoly, Ascorutiny, Anavenoly, Ginkgo biloba apod. které jsou nyní hodnoceny jako placebo a vy je prodáváte vesele? GAGs pro lidi ve 4. st. artrozy, kdy jsou jim platné jako mrtvému zimník? ale kšeft je kšeft..

já sám jsem vedoucím týmu vývojářů u firmy v divizi protemomiky, ale s tím vaším kupčením opravdu nesouhlasím...

0/0
26.10.2008 17:43

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Tak především Glyvenoly, Ascorutiny, Anavenoly a Ginkgo předepisují vesele lékaři ;-D, skutečně jsem se pobavil. Kšefty jsem viděl pěkné zejména v reportáži o výletu do Egypta. ;-D Jak víte, co já vydávám a jaké  a kdy prodávám doplňky stravy?

Stát ukázal, že stanovení cen a doplatků není problém. Víte proč byly zavedeny v devadesátých letech doplatky? Jako regulační mechanismus spotřeby léků. Jenže to dopadlo o dost jinak. Teď tu máme jakési regulační poplatky, které se také vesele obcházejí, ve skutečnosti není chuť něco změnit ve spotřebě péče vč. léků. A jedním z důvodů jsou i firmy, aby měly možnost manipulovat různými akcemi a pobídkami na vyšší spotřebu jejich léků apod. To se týká především firem generických.

Kartel není o tom, že se někdo, v tomto případě komora, snaží něco prosazovat.

0/0
26.10.2008 17:53

_Aleister_

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

no, to je pravda, že mnoho, ne-li většina českých lékařů má špatný přehled o nej trendech a poznatcích a píše pentoxyfiliny na CMP.

Zde v UK mi  privátní pojišťovny nekrátí platby za pacienty navíc, tudíž mám motivaci já i oni.

český systém je snad ten nejhorší, a to jsem jich viděl mnoho...

0/0
26.10.2008 17:58

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

v tom se určitě shodneme, mně taky vadí, že motivací pro lékárny je vydat co nejdražší léčiva, motivace pro pacienty je co nejméně zaplatit, ale nikde není motivace pro odbornou práci lékárníků a pro to, aby pacienti vyžadovali poradenství, nějaké nadstandardní služby, kontrolu toho co všechno vlastě užívají dohromady atd. - prostě vítězí hlavně ta cena vůči pacientovi

když jsem to před lety říkal některým lékařům, že dopadnou stejně jako my, tak se mi vysmáli, dnes mají na krku (nez)řízenou péči a mají strach co bude dál

0/0
26.10.2008 18:31

_Aleister_

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Julínek vám přihrál regulační poplatek za položku na receptu... z toho při jednoduchém zamyšlení vyplývá, že snad lékař předepisuje zbytečně, a pacient musí uvážit co vlastně chce 8-o;-D... ano, je tomu mnohdy tak, pod tlakem firem, ale není to dobré a je to špatná náplast na neadekvátní ohodnocení lékařů  v tomhle sockistánu...

0/0
26.10.2008 17:47

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

A to je přesně Váš problém neznalosti. Na rozdíl od ostatních zdravotnických zařízení není fakticky regulační poplatek příjmem lékárny, to je totiž tisíckrát ohraná lež. Lékárna musí při vybrání regulačního poplatku snížit cenu léku podle vzorce, který je obsažen v cenovém předpisu 1/2008 ministerstva zdravotnictví. Výsledkem je v průměru (snížení je závislé na ceně a počtu balení) šulnul, tedy neutrální příjem. Ten odpočet se musí ale udělat i u pacientů osvobozených od poplatku, takže lékárny dotují sociální systém státu - povinně. To je taky dobrý fór. Jestli si myslíte, že jsou lékárníci nadšeni z poplatku, tak je to úplně obráceně, protože to zase administrativa za nic a ještě nám pacienti nadávají.

S tím ohodnocením kvalitních lékařů to bude obdobné jako u lékárníků. Vždy když se to hodí, tak někdo vytáhne jak se máme skvěle.

0/0
26.10.2008 18:22

_Aleister_

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

to jsem nevěděl. omlouvám se.

0/0
26.10.2008 18:52

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

OK v pohodě, beru.

0/0
26.10.2008 18:57

hadesxx

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

No teď jste mě dojal, mačkám slzu. Hned zítra půjdu do všech pěti lékáren, které se nacházejí v okruhu 300 m od mého domu (nebydlím v centru), a dám jim nějakou almužničku...chudákům živořícím...

0/0
26.10.2008 18:09

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Ta diskuze je ale o něčem jiném, jenže se to zase ja vidím obrací k závisti vůči lékárníkům.

0/0
26.10.2008 18:25

hadesxx

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Ale pane, neulehčujte si to. Kdyby nebylo tolik lékáren a z toho plynoucí jistě značný konkurenční tlak, nemusela by vaše komůrka propagovat takový nesmysl jako sjednocení cen. Ale každý, kdo vám to připomene, je nutně závistník, že.

0/0
26.10.2008 18:27

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Ta sjedocená spoluúčast je směrem k pacientovi. Všichni platí pojištění stejně (prosím nebrat za slovo - státní pojištěnci atd.), stejným procentem, ale pak si doplácejí na stejnou péči úplně jinak. Jenže když to řekne lékárník, tak je pochopitelně obviněn, že si chce hlavně vydělat.

Nesmyslnými poznámkami si to zlehčujete Vy, chudáčci, almužnička apod. Nepředpokládám, že o lékárenství toho nějak moc víte, zato zcela anonymně tvrdíte, že máte v okolí 300 m pět lékáren, možná ano, možná taky ne. A to je taky velká chyba systému, protože ten se orientuje především do měst a na venkově je to dost špatný. A je taky otázka, kdo ty lékárny vlastní a jak je provozuje, dotuje, snaží se "utavit" ty ostatní. To se prostě asi nedá zhodnotit touhle formou.

0/0
26.10.2008 18:38

hadesxx

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Opravdu lékárnictví moc nerozumím. A opravdu, jako mnoho jiných, nechápu, jak se Praze může uživit tolik lékáren. Bydlím v Holešovicích, blízko tržnice, přijďte si ty lékárny sem spočítat. A ještě jednou tolik je jich v okolí Strossmajerova náměstí a směrem na Letnou.

0/0
26.10.2008 19:01

lek2

Re: Neříká se tomu kartelová dohoda?

Uživí se různě, já zas neznám strukturu těch lékáren. Nevím, jaká jsou tam, myslím lokálně ve zmíněných oblastech, další zařízení - nemocnice, polikliniky, ordinace lékařů. A je to pak o tom, že je tam "hodnotná" cena receptu, tak se tam logicky provozovatelé stahují. Můžu souhlasit, že je to špatně. Ale je to nastavením systému za posledních necelých 20 let, neexistuje státní koncepce toho, jak mají být lékárny rozmístěné, jaké jsou požadavky a z toho vyplývající provedení sítě k zajištění služeb. Třeba takové pohotovosti, to je naprosto klasický případ.

Pacienti se orientují především podle výše doplatku, místo aby se zajímali o léčbu. To je zásadně špatně. Řešením může být pevná spoluúčast za stejnou službu a kombinace s výkonem. Proč by měl mít někdo zásadně větší příjem jenom proto, že vydá dražší léčivo, ale ten výdej je jinak principiálně stejný. 

0/0
26.10.2008 19:13

modrá šlápota

Jistě,ceny sjednotit a hned také snížit o 90%

0/0
26.10.2008 17:08

_Aleister_

Re: Jistě,ceny sjednotit a hned také snížit o 90%

víš, jak se komponuje, prodává a vyrábí lék,  prosťáčku? -20%  je reálné

0/0
26.10.2008 17:31

činčo

Tak kakhle jsme dopadlí, po Cikrtově reformě!

;-D

0/0
26.10.2008 16:08

Martin Kostera

Re: Tak kakhle jsme dopadlí, po Cikrtově reformě!

1. žádná reforma ještě nebyla. Naneštěstí.

2. toto nemá s případnou reformou nic společného.

Takže přestaňte lhát.

0/0
26.10.2008 16:14

činčo

Re: Tak kakhle jsme dopadlí, po Cikrtově reformě!

Když žiješ na Marsu, tak se těžko něco dovíš;-D

0/0
26.10.2008 16:22

Martin Kostera

Re: Tak kakhle jsme dopadlí, po Cikrtově reformě!

Argumenty, pane. Jen argumenty. Vaše výlevy posílejte Kočce.

0/0
26.10.2008 17:08

Martin Kostera

Nezbláznili se?

A co pak? Jednotné ceny másla ve všech obchodech? ;-O

0/0
26.10.2008 15:52

činčo

Re: Nezbláznili se?

Když mohou být škodlivé cigarety, noviny a další lidem škodlivé zboží stanoveny cenou, tak proč ne?;-D

0/0
26.10.2008 16:11

Martin Kostera

Re: Nezbláznili se?

Stát stanovuje cenu cigaret, novin, nebo něčeho dalšího?

0/0
26.10.2008 16:13

činčo

Re: Nezbláznili se?

Člověče, ty asi tady nežiješ!8-o

0/0
26.10.2008 16:20

hnedka_zdrapana

Re: Nezbláznili se?

Asi tady nezijes ty. U cigaret stat stanovuje jen spotrebni dan a DPH, nic vice.

0/0
26.10.2008 17:05

Martin Kostera

Re: Nezbláznili se?

Mno, určitě ne tam, kde Vy. Tam kde žiju já, stát neurčuje ceny cigaret.;-D

0/0
26.10.2008 17:07

činčo

Re: Nezbláznili se?

To je zajímavé, že vlastním trafiku a všechny ceny jsou stanovené: knihy, časopisy,noviny,

kuřivo! To koukáš co? A je to v Česku!;-D;-D;-D

0/0
26.10.2008 21:22

činčo

Re: Nezbláznili se?

Dokonce ceny konečné jsou na cigaretách i vytištěné! ;-D

0/0
26.10.2008 21:25

Martin Kostera

Re: Nezbláznili se?

Státem? Tak to bude Česko v jiném vesmíru... Rv

0/0
26.10.2008 21:29

kulisek

konkurence vám vadí

Nejradějio by jste vše zdražili. Lekárníci jsou paraziti zdravotního systému. Bohatnou na těch nejchudších a nemocných.

0/0
26.10.2008 14:26

lek2

Re: konkurence vám vadí

a ještě větší paraziti jsou potravináři, bohatnou na všech hladových, prostě :-©:-©;-D;-D

0/0
26.10.2008 17:24

francoa

Nelíbí se vám konkurence?

Tak přestaňte podnikat!Socialismus už tu byl a velký úspěch to nemělo. Co ale opravdu nechápu, je to, že se neustále zvyšuje spotřeba léků. Jak je možné, že v 21. století je pomalu více nemocných lidí jak ve středověku? Můžeme si za to sami. Moje rodina za uplynulé 3 měsíce vydala za léky 0,- Kč. Nemyslím si, že by jsme žily jinak než ostatní. jenom více sportujeme, denně máme na stole zeleninu a ovoce. Salám nebo párky jsme neměli v lednici ani nepamatuji. Maso ale jíme - rádi hovězí i ryby. Rádi si připlatíme za opravdu kvalitní potraviny, protože se to vyplatí. Jak říkám, za poslední 3měsíse v lékárně 0,- ;-)

0/0
26.10.2008 13:54

opportunity

Re: Nelíbí se vám konkurence?

Blahopřeji k dobrým genům. Ale zdravá výživa neovlivní všechno.

0/0
26.10.2008 17:55

ODSakEda

Návrat k SOCIALISMU!

Ti co to krátkozrace schvalují, ani netuší, jáké dopady to bude mít! Nepamatují fronty na všechno a nedostatek všeho(!) za socialismu!!!...:-(

Nemělo by se sjednotit i kdo kolik má vydělávat???! Aby i nechopní a líní a nezodpovědní měli stejně dobré výdělky jako pylní a schopní?! Tím je totiž  i snaha sjednotit politickou dikcí ceny produktů v jakémkoliv oboru!!!!!!!!!!;-€ (tím spíše, jeli odměna v marži ceny produktu!)

Jen si koledujte spoluobčané! Já se toho již znovu(!) dožít nechci!:-©

0/0
26.10.2008 13:47

hadesxx

Re: Návrat k SOCIALISMU!

Milý ODSáku, to ale podnikatelé (nejspíše pravicoví voliči ODS) z Lékárnické komůrky žádají o sjednocení cen, tak klíííd a přemýšlejte trošku, než něco napíšete.

0/0
26.10.2008 13:50

lek2

Re: Návrat k SOCIALISMU!

Není dobré zaměňovat komoru a podnikatele. Téměř 90 % lékárníků jsou zaměstnanci. Předpokládám, že lékárníci budou volit jinak než KSČM a ČSSD, Rathova snaha o vytvoření třídního nepřítele je ještě v živé paměti.

0/0
26.10.2008 18:51

grospic

Re: Návrat k SOCIALISMU!

pylní ODSaku ono v tom přeci jen bude něco shnilého neboť je mi nepochopitelné jak se na našm sídlišti uživí čtyři lékárny a to jen v nejbližším okolí. Asi ty marže nebudou úplně malé a ještě když to proplácí stát že.

0/0
26.10.2008 14:32

hadesxx

Já jsem taky pro

sjednocení cen. Stanovme všem lékárníkům minimální přiměřený zisk, připočtěme ho k jejich nákupní ceně a na tomto cenu léků sjednoťme.

0/0
26.10.2008 13:36

hnedka_zdrapana

Re: Já jsem taky pro

Uff. A proc to same neudelat treba pro internetove obchody? Nejake lepsi reseni, ktere by neznamenalo vymysleni dalsich regulaci, byste nemel?

0/0
26.10.2008 13:39

hadesxx

Re: Já jsem taky pro

Protože internetové obchody po regulaci cen nevolají. Já jim jen chci dopřát to, po čem sami touží.

0/0
26.10.2008 13:44

Najdete na iDNES.cz