Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Historici i literáti se přou, zda věřit dokumentu o Kunderovi

Dá se věřit dokumentům, podle nichž světoznámý spisovatel českého původu Milan Kundera udal v roce 1950 letce Miroslava Dvořáčka komunistické policii? Polemika o tomto tématu plní stránky českých i světových novin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Eremite

Nic si nepamatuje, protože to potlačil - je nevinný..?!

Nic si nepamatuje, protože to potlačil, před sebou samým-je nevinný!Ale až se setká s Bohem oněmí, tam nebude moc tvrdit, že nikoho neudal, a že neglorifikoval cizoložství a smilstvo celý život. Když hřích stále pokračuje, naposled není už možné najít spásu a odpuštění - svědomí je vypáleno. Židům, 12.kapitola 13. A přímé kroky čiňte nohama svýma, aby, což zkulhavělo, do konce se nevyvinulo, ale raději uzdraveno bylo. 14. Pokoje následujte se všechněmi a svatosti, bez níž žádný neuzří Pána, 15. Prohlédajíce, .. aby nějaký kořen hořkosti nepodrostl, a neučinil překážky, skrze nějž by poškvrněni byli mnozí; 16. Aby někdo nebyl smilník, aneb ohyzdný... 17. Víte zajisté, že potom, chtěje ..dosáhnouti požehnání, pohrdnut jest. Nebo nenalezl místa ku pokání, ačkoli ho s pláčem hledal.

0/0
17.10.2008 22:14

dj giovanni

Spíš je to dokument o šmelině než o Kunderovi

Většina z vás tady rozumuje na základě pochybnýho cáru papíru, který spíš připomíná scénu z kabaretu. Nebo je normální. že by okrskářům agent - chodec  Dvořáček hned vyzvonil, že se měl sejít s Ing. Solmanem?  Přitom mu v kufru našli jen klobouky a páry rukavic a slunečních brýlí s krémem a žádnej úkolovej list. Kdoví jestli Dvořáčkovým úkolem  nakonec nebylo jet do Krkonoš a měnit sluneční brýle a krém s Polákama za žvejkačky - byl už nakonec březen a tak letní sezóna doslova přede dveřmi.;-D

Vůbec se nedivím, že se k vyjádření pan Dvořáček nyní vůbec nemá protože to spíš vypadá, že jeho podvratnou činností byla obyčejná šmelina.

0/0
17.10.2008 12:50

Ptolemaios

Proti Kunderovi by Gunter Grass jiný formát

ten prostě přiznal,že byl v SS . Myslím ,že tím  ,že to přiznal bez nátlaku sám jeho kredit neutrpěl. S panem

Kunderou to vidím poněkud jinak - jeho inkognito návštěvy v ČR a vydávání knih pouze ve francouzštině

něco vypovídají , protože on MUSEL určitě psát v asylu

česky! Pak to někdo - asi velmi dobrý překladatel hodil do frániny.Originály byly podle mne v češtině ( a jistě i nadále existují!) ,ale pan Kundera měl důvody proč to zde nevydávat. Tahle aféra leccos naznačuje -PROČ.

0/0
15.10.2008 20:32

dj giovanni

A co Militká?

Proč ještě nepromluvila  paní Militká co byla přímo v jádru děje a navíc na ten den pořád už 60 let myslí?:-(

0/0
15.10.2008 18:00

hadesxx

Re: A co Militká?

Jak nepromluvila? Podle toho, co bylo uveřejněno, promluvila. Přiznala se, že to řekla svému snoubenci, který, ani jako její manžel, jí nikdy přímo neřekl, co se dělo pak. Teď je mrtvý. Pamětník Pešata tvrdí, že Dlask se s tím svěřil jemu jako členovi stranické buňky, s tím, že udal Dvořáčka on. I kdyby to byla pravda, považoval zřejmě Dlask za nutné svěřit se s tím i předákovi koleje, a záznam SNB nám říká, co předák koleje s touto informací udělal. Klidně ho mohli na SNB pro jistotu ohlásit oba.

0/0
15.10.2008 18:28

Pilat

Svaty Pavel taky pronasledoval krestany

nez dosel k poznai. Pak byl sam predhozen lvum a tygrum v Rimske arene. Ono na kazdeho existuje nejaky Nero

"Kazdy svaty ma minulost, kazdy hrisnik ma budoucnost"

0/0
15.10.2008 16:36

Rumburak II.

jak by asi dnes vypadal rozhovor

Milana Kundery s oním strážníkem? Asi takto: O čem to mluvíte? Vo špatným svědomí O vašem špatným svědomí! Za co? Za to, že jste SNB prozradil úkryt Jiřáho Dvořáčja! To byl přece nepřítel socialismu, věřící, antikomunista!   To vás sice šlechtí, ale neomlouvá! Ani to, že jsta pak pomlouval bolševika ve svých románech kde se dalo, abyste utišil to svý špatný svědomí. Ze špatnýho svědomí se nevyzpovídá ani špičkový spisovatel!

0/0
15.10.2008 16:11

StumedlazOltecu

Ti m l a d š í na vědomí..

Pan   JosefP  něco   neohlásil a dostzal 10 let   v Horním   Slavkově...

  U pana  Jurky přespal   nějakýá krajan.Pana Jurky vysláchali dostal mozk.mtrvici a  zbytek života byl

invalidní...

  Posizuvala   bych  to  střízlivě..

0/0
15.10.2008 12:37

sigenius

Re: Ti m l a d š í na vědomí..

Hlavně nezapomenout na variantu, kdy udavač někoho udal a udaný šel bručet (v lepším případě).

0/0
15.10.2008 12:53

horen

K Gottawald byl dobry clovek..

Taky bychom mohli najit nekde v archivu, ze K. Gottwald byl vlastne dobry clovek, a pak dokazujte, ze to tak neni..

0/0
15.10.2008 11:58

logar

hm,hm

kdyby se Kundery nezastali lidé ze škatule kde je např. Vaculík, Uhl, Dientsbier  atd, (vlastně celá Havlova kohorta) tak by bylo něco logicky velmi špatně!

0/0
15.10.2008 11:56

palok59

dějiny

tak nevím - jestli se podaří zpochybnit další objev historiků, mám pochybnosti, zda tady vůbec kdy nějací komunisti vládli, mám pochybnosti, že vůbec existovala StB. Zatím valná většina těch co se soudili o záznamy v archivech StB vyhrála. Buď tedy ta obávaná StB byla jen spolek amatérů nebo celá její činnost byla jen divadlo, které si hráli sami pro sebe - vypadá to totiž, že jak jejich spolupracovníci tak oni sami byli jen fiktivní postavy. Ovšem kdyby se tak našlo něco na Paroubka, to by byla jiná. To by nikdo nepochyboval o tom, že dokument je pravý. Ovšem Kundera, ten zbožňovaný Kundera, to přece musí být nějaká mejlka.

0/0
15.10.2008 11:40

sigenius

Re: dějiny

Copak Paroubek není zbožňovaný?

0/0
15.10.2008 13:24

Konstrukter

koukám, že všichni jsou ve při

0/0
15.10.2008 11:39

KMJ

No vida .

Tak politikům se nelíbí když vyplave nějaká špína . Někdo musí dohlížet na to co má vyplavat a co ne . A socani by chtěli držet pod pokličkou úplně všechno a ústav zrušit . Jak je vidět , je té špíny pod kobercem ještě hodně a leckdo má třesavku co by se taky ještě mohlo objevit .

0/0
15.10.2008 11:31

horen

Jak bych ho asi udal taky..

Byt zodpovedny za koleje a vedet, ze tam je nedko, kdo by podle zakona nemel, taky ho nahlasim...

Ba co vic - ve dvaceti bych byl posrany az za usima a utikal bych s prosikem za prvnim policajtem, ktereho uvidim..

Jestli to udelal nebo ne, je mi to jedno..treba si to uz ani nepamatuje, treba to fakt tak nebylo..a je to sakra davno...

0/0
15.10.2008 11:24

Englishman

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Dávno? Jak pro koho soudruhu. Pro Dvořáčka to zase tak dávno není. A dokonce ani pro Militkou.

0/0
15.10.2008 11:25

dj giovanni

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Dvořáček byl žel úplný amatér protože nemohlo být větší naivity než si udělat hlavní stan na koleji plné už prověřených studentů,

0/0
15.10.2008 11:29

Englishman

Re: Jak bych ho asi udal taky..

To je sice pravda, s meritem věci se to ale zcela míjí.

0/0
15.10.2008 11:31

dj giovanni

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Ne tak docela, potvrzuje to amatérizmus na všech stranách a tedy i to, že žárlivý Dlask se klidně mohl vydávat za Kunderu což okrskář Rosický mohl klidně nepostřehnout, zvláště když už se viděl na přepadovce v kolejích jako hrdina. Prostě zatím je to vše jen nic neříkající papírek. Ovšem hysterie a la Blesk co kolem toho spustil Respekt je úžasnej sociologickej průzkum nás všech, kdy si většina kolektivně tak jako už mnohokrát přispěchala poplivat slavnýho krajana. 

0/0
15.10.2008 12:28

_m-

Re: Jak bych ho asi udal taky..

No - že by po něm policajt nechtěl občanku se mi nezdá. Nebo myslíš, že ji Kunderovi ukrad?

0/0
15.10.2008 12:35

hadesxx

Re: Jak bych ho asi udal taky..

K tomu viz více vyjádření paní Dvořáčkové v článku na novinkách.

0/0
15.10.2008 12:39

dj giovanni

Re: Jak bych ho asi udal taky..

mohl říct x věcí, že to rychle utíkal oznámit jen v teplákách, nebo mohl mít jeho průkazku do knihovny pokud třeba spolu spali na pokoji atd. - i dnes když přijdeš na fízlárnu říct, žes viděl někoho pověšenýho na stromu a nebudeš mít občanku, tak tam půjdou, natož tehdy a v takové věci

0/0
15.10.2008 14:09

_m-

Re: Jak bych ho asi udal taky..

marjapano, jít na fízlárnu bez občanky........... v padesátých letech................a hlásit se jménem soudruha předsedy kolejní rady, či co to tenkrát měli - To byl teda borec, to ti povim!

0/0
15.10.2008 14:26

dj giovanni

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Právě proto, že to bylo v padesátých letech, protože jsem pamětník tak to už dejme tomu kolem roku 1958 pamatuju protože vedle v baráku byl okrsek bezpečnosti kde byli okrskáří takoví strejcové a pozor bylo to prakticky v centru Brna, 10 minut pěšky, nemysli si, že všude na bezpečnosti, na každým okrsku,  byli samí tvrdí bachaři jako v Jáchymově či na hranicích - kde by je taky vzali, takže když tam houkl že je neplecha na kolejích tak poliš zpozorněl a než volal dál tak řekl, jak se jmenuješ a řekni mi narození, mmch proč ještě nepromluvila ta paní Militká co byla přímo v jádru děje a navíc na ten den pořád už 60 let myslí?

0/0
15.10.2008 17:59

_m-

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Ač mě to netěší, tak jsem bohužel taky pamětník. Ovšem nepamatuju, že by jakémukoli  esenbákovi stačilo říct jméno. Vždy chtěl doklad s fotkou - a když jsem neměla občanku a ukázala jen tramvajenku, tak jsem si vyslechla hodinové kázání,

Kdybys četl pořádně tak víš, že paní Militká promluvila. Právě na základě její žádosti její vnuk či synovec či co začal pátrat v archivech.

0/0
15.10.2008 23:00

dj giovanni

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Děvče zlatý pamětnický, četl jsem pořádně ale promluvením Militzké jsem nemyslel její žádost o pomoc vnuka ale osvětlení právě teď, co s ní udělali po zatčení Dvořáčka, kde bydlel Kundera na kolejích jestli byli sousedi či tak, jestli to byly společné koleje či oddělené pro kluky a holky, jak daleko byl od nich okrsek národní bezpečnosti atd.

Jinak souhlasím s tím, že občanka se musela nosit a třeba kámoš jednou šel se smetím před barák a buzeroval ho orgán že nemá občanku protože tam k čemusi došlo, tak si šel pro ni domů, ale na druhé straně bylo x případů kdy pohyb bez op prošel - ale zase na každým úřadě si psali nikoli jméno a narození ale jméno a číslo OP!

0/0
16.10.2008 12:07

hadesxx

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Hezký pokus. Zpochybňujete tedy i to, že byl Kundera předák kolejí? A pokud ne, jaký byl tehdy podle vás úkol předáka kolejí?

0/0
15.10.2008 12:38

dj giovanni

Re: Jak bych ho asi udal taky..

To vůbec nezpochybňuju a naopak, co když to bylo tak, že někdo přišel udat Dvořáčka aniž by řekl kdo je, policajti šli na kolej a řekli vrátnýmu ať zavolá předáka a tomu řekli, že mají řízení a zdrží se v budově, případně si mohli napsat Kunderu jako svědka a pak při sepuisování hlášení použili Kunderovo jméno a datum aby tam někoho měli,  jistě nepředpokládali, že se v tom bude někdo hrabat, takových agentů se nechalo chytnout několik za den, nebyla to zas až tak velká výjimka jak se nám teď zdá

0/0
15.10.2008 14:14

hadesxx

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Hezká pohádka :-)

0/0
15.10.2008 23:08

horen

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Je mi 28, pro me je sakra davno, komunista nejsem, ale predstava, ze jsem v totalitni state, ktery hlida kazdy prd, chtel bych videt, kdo by byl hrdina..p. Dvoracka je mi lito, do lagru jej poslalo Ceskoslovensko, ne udavac..

0/0
15.10.2008 11:40

armyshop

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Do lágru jej poslal soudní systém komunistického Československa na základě udání jednoho udavače.

0/0
15.10.2008 11:42

noneno

Re: Jak bych ho asi udal taky..

takže není ještě vše ztraceno - mladí mají větší soudnost a rozum-dík!

0/0
15.10.2008 19:43

sigenius

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Tom je to, co říkám pořád. Nejlepilnějšími advokáty udavačů jsou udavači.

0/0
15.10.2008 11:29

sigenius

Re: Jak bych ho asi udal taky..

takhle to bylo míněno:

To je to, co říkám pořád. Nejpilnějšími advokáty udavačů jsou udavači.

:-)

0/0
15.10.2008 11:36

zab2

Re: Jak bych ho asi udal taky..

Ještě jednou, prosím...

0/0
15.10.2008 11:38

EWCZ+

Mne by opravdu

zajimalo, proc nebyla popotahovana i ta Militka, mozna i Dlask. Tenkrat se stihali pomahaci pomalu do tretiho kolene. A s tim Kunderou - on uz vlastne mel nejaky ten vroubek, ale nechali ho na skole. Fakt si v tehdejsi paranoidni dobe mohl myslet, ze kdyz nenahlasi, co mu Dlask rekl, tak muze byt nahlaseno ze nenahlasil a poveze se zas, tentokrat jako pomahac.  Ja se v predmetnem roce narodila a vzpominam si jak mi uz od utleho detstvi rodice vstepovali do hlavy, ze nikdy a nikde nesmim mluvit o tom, co treba doma zaslechnu. Nerikali proc a nerikali, co by se stalo, ale ten ton hlasu stacil, aby i predskolni harant pochopil, ze by se mohlo stat neco strasneho...

0/0
15.10.2008 11:00

Englishman

Re: Mne by opravdu

Pomahači se do třetího kolene stíhali spíše později. V té době do třetího kolene stíhali spíše ty, které si komunisti sami vybrali jako vhodnou oběť.

0/0
15.10.2008 11:27

jekkal

Přesto to zveřejní

Vojtěch Ripka z Ústavu pro studium totalitních režimů, pod který archiv spadá, v Rádiu Impuls připustil, že důkazy proti spisovateli nejsou absolutní. "Jsou dvě indicie, ale stoprocentní jistotu samozřejmě nemáme," citovala jeho slova ČTK.

"Dokud se nepodaří získat všechny pamětníky, a to se bohužel podařit už nemůže, tak to kompletní nebude," řekl historik. Podle něj chybí například policejní protokol.

0/0
15.10.2008 10:54

sigenius

Re: Přesto to zveřejní

Občas je dobré skříň uklidit a kostlivce z ní vyndat. Eventuálně s pietou pohřbít.

0/0
15.10.2008 11:28

jekkal

Na

 senátora Zlatušku nepůsobí policejní zápis o údajném udání důvěryhodným dojmem. "Bohužel, přiznává to i pan Ripka (Vojtěch Ripka, historik), že o tom nejsou schopni více říci. Z toho hlediska nevím, jestli to považovat za práci historiků nebo spíš za senzaci, protože ti policajti museli tehdy lítat Prahou rychlostí blesku, aby to v uvedeném časovém sledu všechno stihli,“ řekl senátor k reakci tehdejší bezpečnosti na udání a zatčení.

0/0
15.10.2008 10:39

hadesxx

Re: Na

Nebo prostě zápis napsali druhý den a antidatovali jej, protože podle předpisu to tak mělo být. Occamova břitva, pane jekkale...

0/0
15.10.2008 10:43

jekkal

Re: Na

anebo to bylo úplně jinak............ nebo .......... pokud      Vojtěch Ripka z Ústavu pro studium totalitních režimů, pod který archiv spadá, v Rádiu Impuls připustil, že důkazy proti spisovateli nejsou absolutní. "Jsou dvě indicie, ale stoprocentní jistotu samozřejmě nemáme," citovala jeho slova ČTK.

"Dokud se nepodaří získat všechny pamětníky, a to se bohužel podařit už nemůže, tak to kompletní nebude," řekl historik. Podle něj chybí například policejní protokol.

0/0
15.10.2008 10:55

TučňákHumboltůvNaSmetaně+Knedlík

Re: Na

Už tě někdy napadlo, že tvoje zaklínadlo Occamova břitva opravdu vždy nemusí vést ke správné interpretaci?

0/0
15.10.2008 13:25

hadesxx

Re: Na

Často. Vlastně skoro vždycky. Proto si z toho dělám legraci :-)

0/0
15.10.2008 13:30

EasyR

Re: Na

Fundovaný názor... ;-D

0/0
15.10.2008 10:49

jekkal

i z vládních stran se zlobí na ÚSTR

"Při vzniku ústavu jsem trval, trvám a budu trvat na tom, že toto je historický ústav, který má zkoumat co se stalo, pracovat s fakty, vydávat publikace, pořádat konference, popisovat historii a má být absolutně apolitický. To není hodnotící ústav,“ řekl v úterý na dotaz předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

"V momentě, kdy bude zasahovat do politiky, tak se může stát, že se bude chtít slyšet proč. Pro mne je nepřijatelné, aby se historie v historickém ústavu politizovala. Jsem z toho dost rozladěn,“ dodal.

0/0
15.10.2008 10:35

sigenius

Re: i z vládních stran se zlobí na ÚSTR

Průnik práce ÚSTR s politikou nastane ovšem právě tehdy, když jakýkoliv politik začne hodnotit jeho činnost.

0/0
15.10.2008 10:43

armyshop

Re: i z vládních stran se zlobí na ÚSTR

Jak to zasahuje do politiky? Kundera je snad spisovatel žijící ve Francii, a to už 30 let?! Historie nebyla zpolitizována, jen bylo sděleno něco, co je pro někoho nepříjemné

0/0
15.10.2008 11:18

EWCZ+

Re: i z vládních stran se zlobí na ÚSTR

Ja bych spis cekala, ze dotycny ustav nebude mavat s jednim lejstrem vytazenym na zaklade toho, ze neci pribuzny se jen tak zacne hrabat ve spisech, aby potesil teticku. Cekala bych, ze predlozi souhrnnou publikaci, v niz bude cela vec zpracovana vcetne rozhovoru se svedky, soudniho protokolu, zkratka vsech dnes jeste dosazitelnych pramenu. A zrejme takhle to minil i Premysl Sobotka.

0/0
15.10.2008 11:28

Najdete na iDNES.cz