Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zápis o Kunderově udání je pravý, brání se historici

Archiv bezpečnostních složek vyloučil, že by dokument týkající se udání letce a špióna Miroslava Dvořáčka spisovatelem Kunderou, byl podvržený. Brání se tak nařčení, že zveřejněný doklad je nevěrohodný. Ke svému závěru dospěl prozkoumáním dokumentů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dj giovanni

Jestli je zápis pravý tak byl Dvořáček asi šmelinář

 Nebo je normální. že by okrskářům agent - chodec  Dvořáček hned vyzvonil, že se měl sejít s Ing. Solmanem?  Přitom mu v kufru našli jen klobouky a páry rukavic a slunečních brýlí s krémem a žádnej úkolovej list. Kdoví jestli Dvořáčkovým úkolem  nakonec nebylo jet do Krkonoš a měnit sluneční brýle a krém s Polákama za žvejkačky - byl už nakonec březen a tak letní sezóna doslova přede dveřmi.;-D

Vůbec se nedivím, že se k vyjádření pan Dvořáček nyní vůbec nemá, protože pokud byl agentem tak zřejmě tím nejhloupějším co se kdy objevil.  A ti co do toho zatáhli po letech Milana Kunderu se moc neliší.

0/0
17.10.2008 12:45

Ptolemaios

Kdo sleduje "kulturní frontu osmašedesátníků"

jak teď kvičí jako když se zařezává prase, a obhajují neobhajitelné může si myslet ,že tihle vlectění kmeti asi taky nemají úplně čisté svědomí. Nebo ????????

0/0
15.10.2008 21:04

noneno

Re: Kdo sleduje "kulturní frontu osmašedesátníků"

Pokud tak budete pokračovat, tak Vás možná nějaký ten osmašedesátník trošku umravní - možná to nevíte, ale i na nactiutrhače, jako jste vy platí pořádná česká facka. Ovšem to byste se musel osmělit a své tlusté červí tělo s odporně páchnoucím dechem vytáhnout z přítmí a postavit se čelem k těm, které právě ostouzíte.

0/0
15.10.2008 22:05

hadesxx

Re: Kdo sleduje "kulturní frontu osmašedesátníků"

Jo, já vylezu, a oni mě humanitárně zbombardujou, žejo. Nene, zůstanu v noře, jsou silnější....

0/0
15.10.2008 22:16

noneno

Re: Kdo sleduje "kulturní frontu osmašedesátníků"

Nu, dalo se to čekat. Škoda, červi prý mají v sobě hodně proteinů.

0/0
15.10.2008 22:27

Ptolemaios

Kdo sleduje "kulturní frontu osmašedesátníků"

0/0
15.10.2008 21:01

unbelieving dog999

To je zase qikotu...

Dalsi komanc odhalenej jako praskac a ohen je na strese, on prej nic, on muzikant. Klasika, jako uz po nekolikate...:-©

0/0
15.10.2008 15:12

ygg

Já furt nechápu....

o co tady některým jde. Nikdo nikdy netvrdil, že Kundera věděl co je ten dotyčný zač.Co by udělal kdyby to věděl je čirá spekulace, i když s ohledem na jeho tehdy vřelý vědecký světový názor by si někdo mohl i zkusit tipnout;-). Jisté je to, že šel a nahlásil,tak trochu bonznul;-D. Proč a co ho k tomu vedlo..uvědomělost, žárlivost, jen se nudil a šel pokecat s klukama ze SNB..ví už jen on sám. Ale snažit se vymýšlet nějaké konspirační teorie o podvržených důkazech je fakt na palici. Proč by si tehdy ti fízlové vymýšleli? Byl pro ně nějaký studentík, který sám o sobě jim byl úplně někde, že by to sepsali jen tak jako,a pak Kunderu vydírali a hrozbou zveřejnění nutili ke spolupráci, je taky kravina, protože on v té době byl zapálený uvědomělý mladý bolševik kterého nikdo k ničemu nutit nemusel.

0/0
15.10.2008 10:54

ArturMax

Re: Já furt nechápu....

Je to jisté? Co je jisté  a na základě jakých důkazů?

0/0
15.10.2008 11:13

ygg

Re: Já furt nechápu....

Písemných....pochybuji, že by ona listina nebyla autentická, a stejně tak pochybuji, že by si někdo v padesátém, kdy Kundera byl jeden z milionů....řadový pan Nikdo....dal tu práci to na něj nastrčit. Hlavně by mne zajímalo proč by to dělal....aby o 58 let o tom psal někdo v Respektu???

0/0
15.10.2008 14:53

noneno

Re: Já furt nechápu....

Víte, hloupost se projevuje především tím, že něco vidíte, čtete a pak to popisujete naprosto v rozporu s tím, co jste ve skutečnosti viděl či četl. Pomohu vám: v dokumentu je, že Kundera se dostavil a udal, že Militká bydlí na kolejích. Pak už je jen o tom, co řekla a udělala Militká. Slovo udal znamená v Češtině totéž, co slovo sdělil a v tom smyslu to zapsal ten strážmistr SNB ( Státní národní bezpečnost, tedy obdoba dnešní státní policie). Zřejmě ten strážmistr zapsal události ad post (tedy po ději) a Kunderu předvolal, aby potvrdil, že Militná tam je na kolejích řádně přihlášena, že tam bydlí a ne, že je náhodný chodec jako ten agent! Zřejmě došlo k tomu, že pan strážmistr, stejně jako Vy, chtěl něco sdělit, ale neuměl správně užívat výrazové prostředky českého jazyka. To je osudové pro spisovatele, který zase NECHCE užívat prostředky českého jazyka. Takže trest dostal zasloužený za své opovržení k českému jazyku, to ale neznamená, že je udavač.

0/0
15.10.2008 22:15

Ptolemaios

Re: Já furt nechápu....

že si pořád Kundera pamatuje,že si nic nepamatuje - takhle nějak vysvětluje to svoje selhání. Ještě to kombinuje s knižním veletrhem. To už je úplná blbost- možná naopak to vzbudí zájem o jeho díla .Pokud vím

G.Grass nijak čtenáře od svých knih -zejména Plechový bubínek - neodpudil .

0/0
15.10.2008 20:59

noneno

Re: Já furt nechápu....

Ten knižní veletrh - to může být náhoda. Domnívám se, že začínají mlýny mlít rychleji a pan Kundera nebyl potrestán za udavačství (toho se nedopustil), ale za opovržení k Češtině. Právě na to, jak strážmistr v e zmateném projevu použil jeho jméno a tím vzbudil dojem, že Kundera udal (ikdyž chtěl napsat potvrdil) že Militká na kolejích bydlí. pak ovšem pokračuje větou (ten strážmistr), která už opouští postavu Kundery a vypovídá o tom, že Dvořáčka fakticky udala Militká s Dlaskem (studentem,kterého strážmistr nepojmenoval). Duch českého jazyka se zřejmě projevil jao mstitel a atentátník za jeho ignorování spisovatelem Kunderou. Je to jak vystřižené z románu od Kundery. Kniha by se mohla jmenovat Zblebty.   

0/0
15.10.2008 22:25

iDaddy

Kdo nechtěl Ústav pro studium totalitních režimů ??

Komunisté! Proč zrovna oni???

Kdo tu obhajuje Kunderu??? Udal! A co má být? Proč by spisovatel nemohl být udavač??? Zrovna tak, jako jím může být politik, lékař.....

0/0
15.10.2008 10:18

olo

Re: Kdo nechtěl Ústav pro studium totalitních režimů ??

technicky vzato každý kapitalista dneska by byl hrdý na to, že může jít prásknout třeba Kastra, kdyby se ukázal v Praze

0/0
15.10.2008 10:26

Kleki Petra

Re: Kdo nechtěl Ústav pro studium totalitních režimů ??

Za prvé je to Castro, a za druhé - komu jako jít prásknout?

0/0
15.10.2008 11:04

olo

Re: Kdo nechtěl Ústav pro studium totalitních režimů ??

s tím Castrem jsem se netrefil, co třeba Usama Bin Ladin? Ten kdyby se ukázal, tak budou všude fronty větší než iPhone

0/0
15.10.2008 11:54

Mirco1

Koukám že ArturMax a podobní obhájci práskačů...

... se snaží jak můžou, aby zdiskreditovali Ústav. Vážený Arture, Stbáci sice byli amorální zrůdy, ale samozřejmě jako každý si vedli pečlivou evidenci - a sami před sebou si lhát nemohli. Nezapomeňte, že jejich archiv měl sloužit pro jejich vlastní potřeby a nepředpokládalo se o něm, že se dostane do rukou lidí "zvnějšku". Proto ano, archivní materiály jsou nejdůležitějšími historickými důkazy.

A publicitu známého jména se z toho snaží vytřískat novináři, pokud soudíte činnost Ústavu podle nich, pak k takovému závěru dojít můžete, ale bude to svědčit pouze o vašem povrchním posuzování skutečnosti pouze podle médií.

A že se milá kulturní fronta bez toho, aby něco věděla o práci historiků, o archivech, nebo o samotných dokumentech o Kunderovi staví na jeho stranu a rovnou důkazy označuje za podvrh, to mě vůbec nepřekvapuje.

0/0
15.10.2008 9:52

vasapro

Re: Koukám že ArturMax a podobní obhájci práskačů...

R^ ... trefne ;-)

0/0
15.10.2008 9:54

Ccecil

Re: Koukám že ArturMax a podobní obhájci práskačů...

Jenže milý Micro1 nemáš tak úplně pravdu. Na jaře 1990 v době, kdy ještě byl všude chaos, docházelo prokazatelně k manipulacím v těchto materiálech. Druhá věc je, že záznamy mnohdy vypovídají spíše o snaživé aktivitě jedněch, než o skutečných "zlých skutcích" tebou označených "práskačů".

0/0
15.10.2008 9:59

Mirco1

Re: Koukám že ArturMax a podobní obhájci práskačů...

V chaosu na přelomu let 1989-1990 docházelo ke skartaci a ničení svazků - a to ještě velmi chvatně, nahodile a nedbale, takže to, co zmizelo z centrálních registrů se dá poměrně úspěšně rekonstruovat z materiálů oblastích správ atd. Navíc se to týkalo osob činných v době normalizace, zvláště 80. let. Představa, že někdo bude mít dost času, trpělivosti a motivů, aby vyfabrikoval dokument ze začátku 50. let, kterým by mohl poškodit spisovatele žijícího v zahraničí a tento fabrikát tam nechal 18 let spát je hodně absurdní.

0/0
15.10.2008 10:06

ArturMax

Re: Koukám že ArturMax a podobní obhájci práskačů...

A tento dokument jednoznačně a nevyvratitelně dokazuje, že Kundera byl práskač? Obstálo by to před soudem? Existuje výpověď, kterou Kundera podepsal? Celé je to na vodě. Odvažuji se tvrdit, rovněž ovšem bez důkazů, že toto obvinění se nikdy jasně neprokáže. Vyvrátit ovšem taky nejde. Ale špína a puch zůsatnou už navždy.

0/0
15.10.2008 10:18

hadesxx

Re: Koukám že ArturMax a podobní obhájci práskačů...

Existuje skutečnost, že Kundera byl v padesátém předák koleje a usilovně se snažil, aby byl přijat zpět do strany (což se stalo). Co myslíte, jak si to asi zasloužil?

0/0
15.10.2008 15:11

olo

Re: Koukám že ArturMax a podobní obhájci práskačů...

No a ted ten tvůj Ústav slouží k potřebám dnešní politické špičky a vzhledem k tomu že některé dokumenty jim vezme nalézt 20 let ...?

Stačí se podívat jak se za 15 let změnily Cibulkovy seznamy, když je Ústav "upřesňoval" a "doplňoval"

0/0
15.10.2008 10:24

zoufalec1

musí žít

Mě tento ústav ( Ústav pro studium totalitních režimů ) poněkud připomíná epizodku z Jirotkova Saturnina, kde jmenovaný s dědečkem založili ústav pro uvádění románů na pravou míru. Ústav pro studium totalitních režimů se pokouší obhájit svoji zbytečnou existenci a tak se snaží, moc se snaží

0/0
15.10.2008 9:29

denny2006

Takoví jsme byli

Mnohým se to nemusí líbit,ale Ústav pro studium totalitních režimů byl ustanoven a to přes tuhý odpor KSČSSD,aby se mimo jiné "šťoural" v podobném svinstvu."Národ, který se nepoučí z vlastní historie, je odsouzen, aby si ji zopakoval"!

0/0
15.10.2008 9:24

ArturMax

Re: Takoví jsme byli

A jaké poučení vyplývá z tohoto obvinění? Že i rádobyseriózní média zveřejní neprokázané a nejspíš neprokazatelné obvinění známé osobnosti, aby se jim zvedl náklad/sledovanost?

0/0
15.10.2008 9:50

denny2006

Re: Takoví jsme byli

obvinění považuji za prokázané a pokusy milovníků p.Kundery,ale i ostatních,kteří se snaží přes tuto causu archiválie STB a SNB znevěrohodňovat za účelové a nebezpečné.

0/0
15.10.2008 10:01

noneno

Re: Takoví jsme byli

Kunderu nemiluji-tedy jeho romany - protoze je v nich plno zloby. Alespon mne se to tak jevi. Ale budu ho hajit do posledni chvile, protoze nesnasim, je-li nekdo osocen na zaklade toho, ze prakticky nikdo z Vas, vcetne tech "historiku" neumi cist. Prectete si ten dokument a pochopite, ze Kundera jen potvrdil (strazmistr napsal "udal"), ze Militka bydli na kolejich. Pak uz se vety a slova tykaji jen Militke a studenta, kteremu se sverila s tim kufrem a pak se objevuji vety o tom Dvorackovi. Je docela mozne, ze na straznici dosli oba - Militka v doprovodu Dlaska, ktery ji chranil, stramistr nelenil, sel vyckat na Dvoracka, po jeho zatceni si druhy den predvolali Kunderu, aby jim potvrdil, ze ta Militka tam opravdu bydli (a neni tedy take "chodec-agent") - nu a Kundera prisel, potvrdil ("udal"), ze tam Militka bydli (zrejme podle seznamu bydlicich na koleji - mel to na starost) a sel domu. Pochopitelne, ze si to nemusi pamatovat, neb hlaseni na SNB se davalo asi vzdy s novym ubytovanym.

0/0
15.10.2008 22:39

denny2006

Re: Takoví jsme byli

je to velice jednoduché.Horlivý,věci oddaný mladý komunista (nebo teprve "čekatel"?) Kundera získal od svého kamaráda Dlaska informaci,kterou mu zdělila jeho milá Iva Militká. I nelenil Milan a běžel ještě zatepla,aby stopa a tím i šance na sebezviditelnění před staršími soudruhy,na nejbližší stanici SNB. Tím splnil svou povinnost komunisty-bojovníka proti imperialistickým štváčům.Že toho pana Dvořáčka nezná a nikdy neviděl je zcela pochopitelné a jediné,co p.Kunderovi věřím.

0/0
16.10.2008 8:41

KocourkovNews

V dobe kdy Kundera udaval

meho otce veznili dva roky, rok v kobce pod zemi v Klatovech a rok v kobce v Jachymove. Ve vazbe skoncil taky na udani, domnival se zbytek sveho zivota ze ho nekdo udal kdyz v 48. roce jeste v prazskem byte nechal prespat kamarada ktery pak pred :

http://tinyurl.com/PraskacKundera

0/0
15.10.2008 9:21

Santa1

Re: V dobe kdy Kundera udaval

Jenom dva roky? To jim to asi podepsal.

Stejně sprosté, jako na základě případu vašeho otce dokazovat vinu Kundery.

0/0
15.10.2008 9:31

obhájkyně zájmů pacientů

Nevěrohodné dokumenty

Mám pocit, že příslušný ústav někdy pracuje metodami, které se podobají metodám práce StB: na prvém místě by se přece mělo vycházet z podpisu p. Kundery, z ověření jeho pravosti, pokud by vůbec existoval (a podpis zřejmě chybí). Přece nebudeme věřit více záznamům estébáků apod. než p. Kunderovi a dalším osobnostem, které prokázaly protikomunistické postoje už v minulosti. Před zveřejněním takovýchto informací měl ústav jednat s p. Kunderou a zveřejnit i jeho vyjádření k věci.  Jedinci, kteří v minulosti oddaně sloužili kom. režimu, psali leccos, o čem mnozí neměli ani tušení, někdy jen pro to, aby udělali kariéru či si vysloužili odměnu navíc, takže z těchto záznamů nelze vycházet.

0/0
15.10.2008 9:16

ArturMax

Re: Nevěrohodné dokumenty

Je to schizofrenní. StBáky považujeme za prolhané amorální zrůdy, ale jejich dokumentům se bezvýhradně důvěřuje. A jak má obviněný člověk dokazovat, že něco neudělal? Pravdu se nejspíš nikdy nedozvíme, ale nakydaná špína zůstane.

0/0
15.10.2008 9:21

Santa1

Re: Nevěrohodné dokumenty

Přesně, Kundera dnešním hlavounům neleze do zadku, tak když má nakročeno na nobelovku, tak ho okydáme, zatočíme s ním pěkně po bolševicku.

0/0
15.10.2008 9:29

letajici cestmir

Re: Nevěrohodné dokumenty

zajimava myslenka. Proc by nejakeho hlavouna mel zajimat francouzsky spisovatel a jeho lezeni nekomu nekam?

0/0
15.10.2008 9:33

Santa1

Re: Nevěrohodné dokumenty

Prostě potřebovali známé jméno, ale nesměl to být žádný jejich kamarád, tak proto.

0/0
15.10.2008 10:08

Santa1

Re: Nevěrohodné dokumenty

R^ souhlas. Naprostá prasárna. Ústav se potřeboval "udělat" na nějakém slavném jménu, aby dokázal svoji potřebnost. Tehdejší pojímání práva z dnešního pohledu neobstojí, důkazem jsou soudní rozhodnutí o navrácení majetku. Má někdo dojem, že v boji s protikomunistickými živly se právo dodržovalo víc? Potřebovali někoho zabásnout, tak si vymysleli práskače a hotovo.

0/0
15.10.2008 9:26

ArturMax

Zrušte ústav pro studium totalitních režimů

Zbytečný úřad potřebuje zdůvodnit svou existenci, našel si na to obětního beránka - známou osobnost. Kdyby se ty prachy, co tihle pseudohistorici berou, využily jinak, třeba na školství nebo kulturu, bylo by to jen dobře.

0/0
15.10.2008 9:15

letajici cestmir

Re: Zrušte ústav pro studium totalitních režimů

mas nejaky zajem na tom, aby se nevedelo o svinstvech, ktere lide delali za komancu? Proc? Co se bude v tech skolach ucit, kdyz nebudeme znat svoji historii?

0/0
15.10.2008 9:18

ArturMax

Re: Zrušte ústav pro studium totalitních režimů

Něco užitečného. Třeba o svinstvech ODS, ČSSD nebo lidovců. Až se vyšetří Tlustý, Čunek, Gros a jim podobní, můžeme se hrabat v padesát let starých nejasných kauzách.

0/0
15.10.2008 9:23

letajici cestmir

Re: Zrušte ústav pro studium totalitních režimů

nic proti tomu, ale od toho je policie a ne historici, ti se zabyvaji minulosti a ne soucastnosti.

0/0
15.10.2008 9:30

ArturMax

Re: Zrušte ústav pro studium totalitních režimů

A výsledný efekt je jaký? Pokud se někdo proti výsledkům "bádání" těchto "historiků" brání (kauza Bohdalová), splaskne to jako bublina.

0/0
15.10.2008 9:47

dedamraz

prace s materialy

At mi nekdo vysvetli, jak muze reditel divadla posuzovat jak moc je profesionalni/neprofesionalni prace s dokumenty historiku a archivaru...to jako rediteluju divadlu, tak vim vsechno, hrat se muze o vsem, tak taky vsemu rozumim? A uz vubec nechapu, jak lidi muzou tvrdit, ze protoze Kunderu znaji {ale z poslednich let} a protoze napsal tak super knizky, tak to nemohl udelat...to jsou opravdu nevyvratitelny agumenty...:-©

0/0
15.10.2008 8:58

letajici cestmir

Re: prace s materialy

;-DR^

0/0
15.10.2008 9:01

Ccecil

Všechno mohlo být jinak....

Představte si situaci, kdy vaše holka vám řekne, ať dnes nechodíte, že  blablabla. Nedá vám to a najednou zjistíte, že její bejvalej k ní táhne nějakej kufr. Co teď? Nervy na pochodu a tu náhle nápad. Kámoš, co dělá v kolejní radě by mohl zajít na policajty a dát echo o kufru, který na kolejích nemá být. Ti tam naběhnou, zjistí, že o nic nejde a chlapeček nebude s mou milou nocovat.... Celá věc ale nabere úplně jiný směr.  

.

Myslíte, že je to hloupost? Ó nikoliv. Ti dva o tom neměli ani potuchy a vše vzniklo jako kouzlo nechtěného. Věřím, že si to do konce života vyčítal a Kunderu to natolik zasáhlo, že námět použil ve své knize. Už se to nedalo vzít zpět, takže mlčení byla jediná správná varianta. Ostatně, kdo by mu to uvěřil?

0/0
15.10.2008 8:35

sigenius

Re: Všechno mohlo být jinak....

Čistě teoreticky, kdyby to byla pravda, tak tady máme dva blby s IQ 50, což zřejmě aspoň u jednoho, budoucího spisovatele světového významu, asi nebude pravda.

0/0
15.10.2008 8:40

Ccecil

Re: Všechno mohlo být jinak....

nesuď o inteligenci někoho z pohledu znalostí toho co znáš teď. Uvědom si, že to co následovalo, bylo pro ně teprve budoucnost. Klasické čecháčské pobitvěgenerálovství...

0/0
15.10.2008 8:42

sigenius

Re: Všechno mohlo být jinak....

Naopak, já se snažím si představit ten okamžik. Jako že jsem zavolal policajty. Ti si jenom vezmou kufr, vypijou si kafe, o nic se nebudou zajímat a zase odjedou. Nikoho nezatknou, nikdo nepůjde do vězení. (???)

0/0
15.10.2008 8:56

Ccecil

Re: Všechno mohlo být jinak....

moc mudruješ. V reálu ale nic takového sám neděláš. Tobě se nikdy nestalo, že jsi udělal něco, co jsi mohl udělat jinak nebo neudělat, přitom to byla kravina a ze zpětného pohledu naprostá hloupost? Pokud ano, jsi génius.

0/0
15.10.2008 9:03

Najdete na iDNES.cz