Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Polemika nejen o bankách: Srovnávat trh chleba s penězi je naprosto scestné

Profesor VŠE Zbyněk Revenda reaguje na text ekonoma Pavla Rysky Omyly zastánců centrální banky: Dovoluji si uvést poznámky k příspěvku v širším kontextu. Pokusím se být co nejstručnější, přesto upozorňuji, že moje poznámky budou znamenat dlouhý a možná složitější text.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ArthurC

Co je to deflace. 1.část

Poznámka k deflaci, cituji: Ludwig von Mises - "Lidské jednání" str.866:

Deflace (Deflation). V obecném nevědeckém užití výrazný pokles objemu peněz v širším smyslu, který vede k růstu kupní síly peněžní jednotky,

narušuje ekonomickou kalkulaci a znehodnocuje účetnictví jako nástroj

k vyčíslení zisků a ztrát. Deflace postihuje různé ceny, mzdové sazby a úrokové

míry v různém okamžiku a v různé míře. Proto narušuje spotřebu,investice a průběh výrobních činností a strukturu podnikání a průmyslu a zároveň zvyšuje bohatství a příjmy některých lidí, zatímco u jiných je snižuje. Nemění dostupné množství bohatství, které je možné spotřebovat. Pouze stahuje určitý objem peněz z trhu, a tím získávají ostatní peněžní jednotky vyšší kupní sílu.

0/0
27.4.2009 23:44

ArthurC

Re: Co je to deflace. 2.část

Tato rozšířená definice jako poklesu množství peněz postačuje pro potřeby historiků a politiků, postrádá však přesnost vědeckého pojmosloví, protože rozdíl mezi malým a velkým poklesem množství peněz a rozdíl v jejich důsledcích jsou pouze otázkou míry. Přesnějším konceptem, použitelným ve vědecké analýze, je jakýkoli pokles množství peněz v širším smyslu, který není vyvážen odpovídajícím poklesem poptávky po penězích v širším smyslu, takže objektivní směnná hodnota (kupní síla) peněz v důsledku toho roste. Opakem je →inflace." Konec citace

Malá poznámka na závěr. Při konstantním objemu peněz v ekonomice k deflaci peněz nedochází !! Neplést si to.

0/0
27.4.2009 23:47

Moneymaster

Re: Co je to deflace. 2.část

"Při konstantním objemu peněz v ekonomice k deflaci peněz nedochází !! "

Taky si myslim,ale CFO se rozzuří. Konstantní peníze-žádná deflace. Neroste- li obratovost peněz, neroste ekonomika(HDP). To (asi...) prof. Revenda v tom druhym článku přece vysvětluje a někteří mu nadávají a tvrdí-vždyť to jde přes deflaci...

Je to ale tady řešeno- podívejte se (skromně dodám na můj) příspěvek uplně na konci diskuse na poslední stránce.

0/0
28.4.2009 1:02

Moneymaster

Poznámky k CFO

Stále nereaguješ na námitky: 25.4. 01:43 o skvělé deflaci a 22.4. 23:15 o gramech zlata . Všimni si že  ArthurC samozřejmě UZNAL směnný kursy mezi větším počtem peněz. V tvým pramenu si přečti poslední řádky třeba u F31 a pořádně poznámky o problémech s měřením  Navíc do 1971 v USA sice byly peníze krytý zlatem ale jen "trochu"a ani u státovek v 19.st.se to nedodržovalo- takže ekonomický růst byl spojen s NEKRYTÝMI penězi. Btw –neobjevily se v pol. 19.století naleziště zlata v USA? –stejně jako dřív Španělsko-víc zlata = víc peněz – ekonomický růst.Když nemáš další zlata, pro růst peněz potřebuješ nekryté peníze, žádná deflace nepomůže. Furt dokola.

Ještě k DEFLACI: půjčil jsem si 10 s úroky, čekám tržby 11– splatím úvěr, 1 je zisk. Díky poklesu cen jsou tržby 9. Napiš mi jak splatím 10 (věřitel nechce míň, půjčil 10)??

Připomínám dále co nějak míjíš:

-Jak zavedeš krytí zlatem když je ho u nás asi 25x míň než jsou JEN bankovky a mince

-Kolik je multiplikátor vkladů při sazbě rezerv 4%

0/0
27.4.2009 21:25

freak2

Re: Poznámky k CFO

Snažit se napasovat metalický monetární systém na systém který zde dnes máme(o čož se zde skutečně mimořádně snažíte), je s prominutím blbost na kvadrát - asi jako chtít po vodní elektrárně, aby fungovala na principu jaderného štěpení.Rv

0/0
27.4.2009 22:40

Moneymaster

Re: Poznámky k CFO

Souhlasim,sám bych to nevyjádřil líp. Já tvrdím co asi 99,999... % ekonomů, že zlatý standard  patří do historie. Současný tržní ekonomiky  "jedou na úvěry",at chceme nebo ne,při všech těch průšvihách..  Tvrdím, že zlatý standard je neobnovitelný  a snažim se přes čísla to vysvětlit  CFO,který se o to asi snaží(nevim jak,neodpovídá na dotazy,hlavnim řešením je asi podle něj deflace,ale právě ty číselný nepoměry mezi zlatem a penězi nějak nepočítá).  A současnosti rozumí skvěle,nespočítá ani triviality.

Pokud si nerozumíme,vysvětlete,jestli a jak je zlatý standard obnovitelnej.  To je jeden  z hlavních prvků tady tý diskuze.

0/0
27.4.2009 22:55

freak2

Re: Poznámky k CFO

Obnovit by určitě šel. Otázkou je, zda by k tomu mohlo dojít bez použití termonukleárních zbraní.;-D;-D;-D

Ale když nad tím tak zkouším přemýšlet, tak to vlastně moc k smíchu není.;-(

0/0
27.4.2009 23:06

ArthurC

Inflace-deflace

Poznámka k inflaci: Půjčil jsem někomu 10, zpět chci s úrokem 11, ty dostanu, ale díky růstu cen reálně dostanu jen 10. Abych byl na svém a plus úrok (můj zisk), musím dostat 12, domluva byla 11, napište mi jak z dlužníka dostanu 12??

Pozn. Je to ten samý neřešitelný problém. Rozdíl mezi inflací a deflací je, že deflace zvýhodňuje věřitele a inflace dlužníka. Jedním z důvodů proč se preferuje inflace je, že největším dlužníkem je stát (tedy vláda).

0/0
27.4.2009 23:37

Moneymaster

Re: Inflace-deflace

Vážený pane,když si půjčíte 10 + 1 úrok, vracíte prostě 11. Pokud vám věřitel nezvedne úrok(u fixních úroků nemůže). Očekáváte výnos 12 (zisk 12-11=1),ale díky inflaci-požiju váš příklad jste získal 13.Splatíte ten úvěr nebo ne??? (13-11=2=zisk). Podívejte se na nějaký úvěrový smlouvy,při deflaci často nesplatíte ani jistinu.Přepočet na reálný čísla s tím nemá co dělat.Bez jakýkoliv urážky je to jedna z prvních lekcí finanční matematiky.

Nepopírejte notoricky známý věci-na inflaci "vydělá" dlužník (zejm.při fixním úročení), na deflaci "vydělá" věřitel (pokud ale dlužník je schopen splácet). Přesvědčoavt vás tady má možná stejný smysl jako u toho cíle ČNB (cenová stabilita- viz internet).

Při zadlužení vlády je pravda  že může mít zájem na inflaci, ale už asi 10 let u nás si nesmí  půjčit přímo do banky(pújčí si na trhu za tržních podmínek,ale tím inflace nevznikne a inflaci tak nemůže způsobit-jedině že by jí přímo pučila CB NOVÉ peníze (viz zákon, nebo ty články tady na internetu).

0/0
28.4.2009 0:58

ArthurC

Re: Inflace-deflace

Nenapadlo mě, že zrovna Vás budu muset na ty stránky odkazovat. Odkaz na měnovou politiku ČNB: http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/, měnová politika má 4 režimy podle, kterých ČNB „jede“ viz (už jste je tu i uváděl): http://www.cnb.cz/cs/faq/rezimy_mp.html, dnes je to samozřejmě režim „cílování inflace“ viz http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/cilovani.html ....chjo

Přečtěte si ještě jednou a pořádně co jsem napsal! Někdy si s Vámi připadám jako když mluvím do zdi. Nikde nepopírám notoricky známý věci. A vůbec jste to nepochopil.

1) nepíšu, že já si půjčuji, ale že někomu půjčuji! To jste nepochopil

2) to, že na inflaci vydělá dlužník a na deflaci věřitel tam píšu! Nasaďte si brýle. Tak jak to popírám?

3) a ještě jednou, pokud někomu PŮJČÍM 10 s úrokem 1, jak na tom vydělám, když mi vrátí 11, ale ve skutečnosti díky inflaci zas jen 10? A na tuhle otázku kladu důraz, ptám se na tohle. Jak na tom vydělám jako věřitel?? Samozřejmě se bavíme o půjčkách s fixními úroky.

0/0
28.4.2009 9:32

Moneymaster

Re: Inflace-deflace

Klid, bod 2 jsem si uvedomil az po odeslani reakce,priznavam, tak se nevztekejte-navíc teď tvrdíme to samé. Cílem ČNB je cenová stabilita v podobě indexu spotř. cen 2-4% ročně,nic víc k tomu nedodám. K 1)-to je uplne jedno. Nechme ted uroky,pujcka je 10 na rok. At je inflace nebo deflace dluznik musi vratit  za rok pujcenou castku 10. A ted urok, treba 1. Veritel na tom samozrejme 1 vydela,zadny "ve skutecnosti" neni. Zisk je NOMINALNĚ 11-10=1 ( z  toho pak veritele-banky-ze ZISKU!!- plati dane). Že "reálně" při inflaci nad10% za rok tratí, je jiná věc,stejně mají nomin.zisk. Na druhou stranu zase -banky- ušetří "reálně" (ne nominálně!) na úročení vkladů.

Pokud jako věřitel  chcete vydělat třeba 1%  a očekáváta inflaci 9 %, při půjčení 10 chcete úrok 10 % (1). Při nižší inflaci -či dokonce deflaci -jste reálně vydělal,při vyšší inflaci či deflaci reálně prodělal- vydělal dlužník,jakse shodujeme .  Ale  základ je nominální - a ten je ZISK ve výši 10% (1).  Nějak ztrácím smysl debaty.

0/0
28.4.2009 21:33

Moneymaster

Re: Inflace-deflace

A ten cíl je dokonce ještě nižší. Říká se mu inflační v terminologii ČNB,ale ta taky uvádí na těch odkazech,co ste mi poslal přímo cíl cenová stabilita.Já stránky ČNB znám, tak konkrétně k cíli vám pošlu na oplátku: http://www.cnb.cz/m2export/sites/www.cnb.cz/cs/menova_politika/

strategicke_dokumenty/download/inflacni_cil_cnb_2010.pdf

0/0
28.4.2009 21:39

Moneymaster

Re: Inflace-deflace

" ..Při nižší inflaci -či dokonce deflaci -jste reálně vydělal,při vyšší inflaci či deflaci reálně prodělal- vydělal dlužník,jakse shodujeme . "

Tady mám chyby - reálně vyděláte až do inflace 9,9% (od 9,0 % ale méně než nominálně). Reálná ztráta začíná od inflace větší než10 %.Při jakýkoliv deflaci samozřejmě extrémně reálně vyděláváte, a reálný zisk větší než nominální je do inflace 8,9 %. Teď to mám dobře,sorry.

Vtip je ale v tom, že dlužník při půjčce 10plus1 musí nominálně vydělat aspoň 11. Při růst jeho tržeb - třeba díky inflaci nad 11 nominálně (a teď i reálně vydělá), při poklesu  tržeb pod 11 z tržeb tu půjčku prostě nesplatí .Při tržbách pod 10 nesplatí ani jistinu! =podle mně jeden z hlavních průšvihů  deflace.

0/0
28.4.2009 21:50

CFO

Re: Poznámky k CFO

ano, ve Fractional reserve banking byl chaos smennych kursu ......pan Ryska ve svem prvnim clanku kritizuje multiplikaci (vydavani nekrytych penez), takze NEmluvi o FRACTIONAL RESERVE BANKING z USA 19.stoleti (bankovnictvi s multiplikaci depozit) jak se asi mylne domnivate, ale o monetarnim systemu se 100% krytim, kde neexistuje multiplikace, ......v monetarnim systemu se 100% krytim predstavuji bankovky skladistni listy, zlato ani emitovane bankovky nejsou sucasti bilance emitenta, proto jejich cena nijak nesouvisi s "kvalitou" banky, v pripade bankrotu banky budou vsichni vkladatele vyplaceni, .....bankovky tady nejsou ani emitentem uroceny, jak se znova mylne domnivate, naopak jejich vlastnik musi platit poplatek za skladovani, smeny kurs vsech bankovek je urcen hmotnosti zlata, proto tady zadny chaos smennych kursu neexistuje, ucetni jednotkou je totiz zlato samotne, ....

0/0
28.4.2009 0:23

Moneymaster

Re: Poznámky k CFO

Ty tvoje skladništní listy  když by byly emitovány více bankami, nemusí z důvodu různé kvality bank mít stále stejný poměry. Zopakuju ti to: plný krytí kýmkoliv - prý bude konkurence emitentů- a v čem se to projeví? No přece v směnných kursech.

Zkus si zapamatovat: Stále 1:1= žádná konkurence emitentů.

Konkurence emitentů = kursy se pohybují a nejsou 1:1.

Viz taky historie. Jediný řešení (ale bez konkurence !!) je placení hotovostně mincemi s tzv. plnou hodnotou. Jenže některý se používáním stejně obrušují a hodnotu (ty tvoje gramy zlata) ztrácí.  Říká se tomu taky Greshamův zákon, který btw pan Hodek v reakci na první článek prof. Rev.podle mně uved přesně naopak. Co chceš slyšet víc?  Jo a vyvedení emitovaných peněz  mimo bilanci  je užasnej návod k podvodům

Jak zavedeš plný krytí při nedostatku zlata u nás třeba jen na bankovky a mince, a kolik je multiplikátor při  sazbě 4% ?

0/0
28.4.2009 1:14

Moneymaster

Re: Poznámky k CFO

Jo aproč Ryska kritizuje frakční bankovnictví v USA  když ty toto bank tak chválíš a tvrdíš  že v něm byla deflace? Nemáš v tom trochu  zmatek?

A ještě  ti zopakuju- pokud Ryska kritizuje frakční bank. a SOUČASNÉ svůj článek věnuje tomu, že CB má  monopol na emisi  všech peněz, říká  že sněží a současně je 50 nad nulou ve stínu.

0/0
28.4.2009 1:23

Moneymaster

Poznámky k ArthurC

1)Kde má ČNB na internetu, že cílem monet.politiky je inflace? Nevymýšlejte si.

2)O rozvratu při HYPER-inflaci se s váma nepřu.

3) V indexu cen nemusí být rozlišen počet airbagů, jsou nedokonalé, nepostihují změny kvailty. Cenový index 4 místo 2 airbagů nezaznamená (je to příklad,nevím jak v realitě)

4)Liberty peníze-banky které by „vydávaly další a další peníze“ by nemusely nutně zkrachovat, protož půjčují na rozdíl třeba od bank s kvalitními penězi, které už půjčovat odmítají. Btw v článcích od prof. Rev. najdete v textu inflační chování obch.bank a neinflační 2.centr. banky v USA (proto byla zrušena!).

jsem rád že souhlasíte se směnnými kursy (CFO ne). To je ale hlavní průšvih, jako by nestačily kursy mezi národními měnami (zajišťování, kurzové rozdíly…). Uvnitř ekonomiky-více měn s různými směn.kursy= binec (divoké bankovnictví 18.a19. stol. v USA). Navíc dostanete mzdu v penězích A a v jiném městě vám to nevezmou,berou jen B. Co uděláte? Takových „problémků“ by byly stovky.Pokrač

0/0
27.4.2009 21:03

Moneymaster

Re: Poznámky k ArthurC

5)Redistribuce bohatství je spojena i s deflací !!! Na to se zapomíná (při def. „vydělá“ třeba ten kdo má po delší dobu fixní plat). Zastánci plnýho krytí peněz ,kteří „řeší“ stabilní množství peněz v obehu s ohledem na růst tou skvělou deflací, kritizují kvůli redistribuci jen inflaci, ale ne deflaci. Hrubý omyl.

6) Ještě k sazbě rezerv 100 % -v tržní ekonomice nejde, všechny úvěry by mohla poskytovat jen centrální banka, ostatní by zkrachovaly nebo utekly jinam (u nás skoro všechny úvěry-i podnikům, poskytovala Státní banka Československá do 1989 –to asi nebylo v tržní ekonomice).

Ale já už se tady navysvětloval dost. Vážně vám doporučuju si přečíst něco o monetární politice v různých knížkách o tzv.makroekonomii  nebo i v tom "Centrálním bank."

0/0
27.4.2009 21:07

freak2

...

Jakákoli regulace hodnoty peněz mimo normálně fungující prostředí trhu, je jenom jeden z falších fíglů, jak z vás vyždímat další $$$.:-/:-P

0/0
26.4.2009 23:45

CFO

End The FED

Statistical Abstract of the US demonstrates that average inflation-adjusted GNP/GDP growth rates for the United States have shrunk from 4.6 percent for the 46 years before the Federal Reserve was adopted to just 3.3 percent in since the Fed was adopted. Growth has slowed to less than 2.2 percent in the past 20 years, roughly the rate of population increase.

0/0
26.4.2009 21:45

CFO

Re: End The FED

http://www2.census.gov/prod2/statcomp/documents/CT1970p1-07.pdf

0/0
26.4.2009 21:50

JÚLINEK.ŠÍŠAL

souzi a soušky čížci,

především je nutné si uvědomit, který trh vás živí ... ten s chlebem anebo ten s penězi ?

0/0
23.4.2009 19:02

ArthurC

1.příklad

repo sazbou ČNB.“ (zdroj: https://is.mendelu.cz/eknihovna/opory/zobraz_cast.pl?cast=4562)

Při výši 2% povinných minimálních rezerv může vzniknout v multiplikačním procesu v ekonomice až 50-ti násobek počátečního vkladu u závazků banky, jejichž splatnost nepřevyšuje 2 roky (u 10% min. rezerv by došlo k 10-ti násobnému zvětšení objemu peněz). Tedy dojde k inflaci.

Závěr: Stanovování výše povinných minimálních rezerv je superúčinné v měnové politice ČNB! Stačí tuto rezervu nastavit na 100 % (v zákoně je uvedena z nezjištěných důvodů maximální výše 30%, i to je samozřejmě 15x více než je nastavena dnes) a k inflaci by nedocházelo.

Jeden z mála příkladů chybného tvrzení. Netvrdím, že toto tvrzení je 100% správné, protože mé zdroje jsou omezené na knihy, zákony a internet a i v těch se mohou vyskytovat chyby;o) Ekonomii nestuduji.

0/0
23.4.2009 18:57

Moneymaster

Re: 1.příklad

Kde je chybné tvrzení? Revenda píše o současnosti a věř že žádná CB sazbu  100 % nemá. Nejvíce tak 5 %.Teoreticky máš možná (nevim) pravdu ale Rev. si myslím to psal spíš pro laiky. Tak to tam měl uvíst podmínku sazby povinných rezerv pod 100 % ?? Dalších pár odtstavců  by pak musel vysvětlovat o jaký rezervy jde. Ale pozor když banky multiplikují=úvěrují (sazba na běžný depozita NESMÍ být 100 %), nemusí to vést k inflaci. Věčnej spor mezi Keynesiánci a monetaristy je taky o tomm o kolik  "může" růst peněžní  zásoba  aby nešlo o "inflační " růst. Nechci tě už moc poučovat,  ale myslim že bys mohl  věřit prof. ekonomie. A ten  napadl katasrofální tvrzení ekonoma z Liberál.institutu Rysky o monopolu CB na všechny peníze a další blbosti.  Do svých zdrojů k ekonomii  si klidně přiřaď to  Centrální  bankovnictví (je to ale silná a drahá knížka), tam je podrobně vysvětleno asi  20  multiplikátorů včetně vlivu kkterý si  trefil - sazba povin.rezerv.

Jinak si ale slušně reagovat, počkej na CFO

0/0
23.4.2009 21:40

Moneymaster

Re: 1.příklad

A ještě doplnění.  Multiplikace vkladů je ovlivňována hlavně pravidly kapitálové  přiměřenosti (teď Basel 2). Multiplikátor peněžní zásoby najdeš na internetu -viděl ji monetární bází (není ani 5). Navíc pen.zásoba ti musí růst jinak se ti zastaví ekon. růst. Při 100 % sazbě  zastavíš NOVÉ bankovní úvěry.

Je to v článku  Rev.,  tady jsme to s jedním  kolegou snažili podrobně vysvětlovat, podívej  se níž do týto diskuze (Rovnice směny, Fisher, MxV =  PxQ).

S výjimkou trapnýho CFO se to snad podařilo.

0/0
23.4.2009 21:51

ArthurC

Re: 1.příklad

Právě, že to psal Pan Revenda pro laiky. On si totiž laik přečte:„Pokud by platilo tvrzení o stanovení množství peněz v oběhu centrální bankou, byla by měnová politika superúčinná! A vůbec by nemuselo docházet k inflaci, neboť CB by mohla jakékoli nadměrné emisi zabránit (samozřejmě, pokud by "chtěla"). „ A laik z toho pochopí, že centrální banka nemůže ovlivnit množství peněz v ekonomice a tudíž k té inflaci docházet musí, ale pravdou je, že to ovlivnit může, že k té inflaci zábránit může. A dokonce "superúčinně", jak jsem popsal níže. To mě potom připadá trochu jako mlžení, proto to chci tímto uvést na pravou míru.

To jestli povinné min. rezervy někdy centrální banka zvýší to je samozřejmě otázka jiná. Ale jde o to, že může.

0/0
23.4.2009 22:42

Moneymaster

Re: 1.příklad

Já to vidím jinak, to tvrzení je ot om že CB nemůže STANOVIT (sám to uvádíš v citaci, 1.věta!!) celkové množství peněz v oběhu, není tam nic o tom, že by nemohla OVLIVNIT vývoj. Rev. píše taky že systém opravdu není dokonalý a že CB často té inflaci nezabrání a taky jí často "podpoří". Ryska psal, že CB přesně STANOVÍ mn.peněz (= fakt blbost)

Ano jak píšeš CB může ovlivnit peníze ale to ještě neznamená že inflaci OVLIVNĚNÍM vždy zabrání. Celkové mn.peněz prostě nemá pod úplnou kontrolu.

Třeba by inflaci zabránila úrokem 1000%... Hele to je realita a dá se doložit strašně čísly.Tvůj termín "trochu mlžení" si myslím není vhodnej. Žes něco nepochopil (vůbec se ti nesměju) nemusí být autorovým mlžením.

Ještě k 100 % sazbě rezerv - z čeho by banky žily když by běžné vklady musely mít u CB (a ta by je nemusela úročit!)?! Zkrátka na 100 % sazbu zapomeň, je hypoteticky možná, ale neexistuje. Klidně můžem dál diskutovat, je ale zajímavý, že kritika se snáší na toho kdo kritizuje nesmysly.

0/0
23.4.2009 23:08

ArthurC

Re: 1.příklad

Já jsem to pochopil dobře a nemám chuť slovíčkařit, každý ať si udělá svůj názor. Já netvrdím, že to vzal Pan Ryska za nejlepší konec, ale kritizovat instituci, která má na ekonomický vývoj státu ten největší vliv (samozřejmě spolu s vládou) je myslím správné. A byl bych rád, kdybyste mi vykal.

0/0
23.4.2009 23:22

ArthurC

Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Nenajdeme rafinovanější ani spolehlivější prostředek k rozvrácení

existujících základů společnosti, než je zkažení měny. Tento proces využívá všech skrytých sil ekonomických zákonitostí na

straně destrukce a činí tak způsobem, který není schopen rozpoznat ani jeden člověk z milionu.

John Maynard Keynes (1920, str. 236)

Samozřejmě mluví o inflaci (úvěrové expanzi). Tento výrok je převzat z knihy "Za vším hledej peníze" od Miltona Friedmana (str. 185)

0/0
23.4.2009 23:11

Moneymaster

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Jistě a Revenda to snad popírá? Jenže Milton Friedman také psal že množství peněz musí "přiměřeně růst" a ne BÝT STABILNÍ (myslím že růst má být podle MF v rozsahu "přirozeného růstu HDP" a ten je KLADNÝ.

Jinak za poznámku tě oceňuju, některý "odborníci" tady  klidně napíšou, že mn.peněz může být "furt" stabilní. Btw, růst mn. peněz nedokážeš "zajistit" při té 100% sazbě rezerv, leda by všechny úvěry všem poskytovala jediná banka - ta centrální!

0/0
23.4.2009 23:27

ArthurC

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

To chcete říct, že Pan Revenda nepopírá, že ČNB má za úkol nejrafinovanějším a nejspolehlivějším způsobem rozvrátit dnešní existující základy společnosti? Protože jakmile se dostanete na stránky ČNB dozvíte se, že si dala za úkol inflaci způsobovat, je to instituce, která se snaží, aby tu inflace byla. (viz její "cílování inflace"). To mi vysvětlete. A prosím vykejte mi!

0/0
23.4.2009 23:50

Moneymaster

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

No tak se hned nečertěte, msylel jsem že nakonec dojdeme k nějaký shodě. Budu vás citovat:

"ČNB má za úkol nejrafinovanějším a nejspolehlivějším způsobem rozvrátit dnešní existující základy společnosti." Vážně? Vaše citace Friedmana měla jinou úroveň. Samozřejmě to Rev. popře a každý kdo víc přemýšlí.Hlavním MĚNOVÝm cílem ČNB je cenová stabilita.-podivejte se do zákona o CNB i na ten internet. Jinak reagovat neumím. Jedině že v tý ČNB jsou zločinci který rozvrátí dnešní  základy společnosti (proč?  a co pak budou dělat  -skákat radostí když se jim to podaří?  A proč teda ČNB zvyšuje své úroky když narůstají inflační tlaky?

Cílování inflace co nejjednodušeji: přes změny svých úroků se CB snaží  dosáhnout předem stanoveného KVANTIFIKOVANÝHO cíle, myslim že teď v podobě indexu spotř. cen  2-4 % ročně . Růst indexu není nutně inflace protože ceny rostou např.proto, že roste kvalita ale to index neumí zachytit. CB dřív postupovaly s cílem snížit inflaci (nekvantifikovanou)  pokračuju dál

0/0
24.4.2009 0:46

Moneymaster

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Cílování inflace proto není cíl,kdy CB chce inflaci. A fakt to není  teď nějaký hraní se slovíčky. Dřív CB se snažily třeba regulovat celkové množství peněz v oběhu. Ale NEDAŘILO se jim to (to je to co btw Revenda kritizuje u Rysky), proto se to snažily dělat tak y jinak. Nyní hlavně (myslím že ne všechny CB) "Cílují inflaci" . Opakuju cíl je cenová stabilita. Nevím o žádný CB v vyspělé tržní ekonomice ktreá má za cíl ZVYŠOVAT inflaci (a  rafinovaně rozvracet společnost).Fakt jsem nemyslel, že zdroje ze kterých čerpáte vás přivedou k takové blbosti(bez urážky).

 O cílování inflace existují určitě stohy knih. Já to tady nevysvětlim a řadu věcí ani neumím.  ALe tu podstatu jsem snad vystih.

Chcete-li vědět víc - i o řadě jiných způsobů  provádění měnové politiky,najdete to zase například v tý knize "Centrální bankovnictví", stručně i na internetu ČNB. Tak neblázněte ČNB není žádná teroristická banka  ("Innflace" u nás je teď myslím dokonce POD zadaným cílem, tak snad žádný rozvrat není).

0/0
24.4.2009 1:02

Moneymaster

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Dovětek- přesná citace z internetu ČNB:

"Při plnění své základní měnověpolitické úlohy, tj. zabezpečení cenové stability, volí centrální banka jeden z několika možných měnověpolitických režimů. Čtyřmi základními typy těchto režimů jsou režim s implicitní nominální kotvou, cílování peněžní zásoby, cílování měnového kurzu acílování inflace. "

Ne že bych tomu všemu rozuměl ale ten hlavní cíl tam vidím. Tak jedině že by si ČNB vymejšlela a ve skutečnosti měla cíl rozvrátit základy společnosti.

Snad to tak stačí  a to tykání a trochu ironie mi určitě odpustíte.

0/0
24.4.2009 1:13

ArthurC

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Přiznávám, byla to trochu provokace, ale nabízela se. Zajímavé je, že obecně se s tím souhlasí, ale v konečném důsledku se to popírá. Ale to nic.

Malá poznámka, nemluvil jsem nikde o cíli zvyšování inflace (to mají snad jen v Americe a v Zimbabwe). Ono bohatě stačí když se udržuje v jakékoliv míře, a nakonec každá inflace přejde k hyperinflaci a nebo deflaci (co je pro společnost horší to nevím, ale zaručeně to povede k rozvratu společnosti). citace: "Cílování inflace co nejjednodušeji: přes změny svých úroků se CB snaží dosáhnout předem stanoveného KVANTIFIKOVANÝHO cíle,

myslim že teď v podobě indexu spotř. cen 2-4 % ročně . Růst indexu není nutně inflace protože ceny rostou např.proto,

že roste kvalita ale to index neumí zachytit. CB dřív postupovaly s cílem snížit inflaci (nekvantifikovanou) pokračuju dál

Cílování inflace proto není cíl,kdy CB chce inflaci." Já nevím, ale mě to jako hraní se slovíčky připadá. Např: ceny rostou, protože se zvyšuje kvalita? To jste slyšel kde?

0/0
24.4.2009 1:57

ArthurC

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Cílování inflace a držení cenové stability se jaksi vylučuje. Samozřejmě záleží na úhlu pohledu, pokud člověk považuje za stabilní cenovou hladinu, ceny, které se každým rokem zvýší v průměru o 6% tak se to samozřejmě nevylučuje. Ale z mého úhlu pohledu mi to rozhodně stabilní nepřipadá.

0/0
24.4.2009 2:02

Moneymaster

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Cílem USA je cenová stabilita a ekon.růst (zákon). Krizi se snaží bránit i dočasnym"obětováním" cíle cen.stability tedy zvýšením inflace. (ale průšvih to je. zkuste v tom článku Revendy kouknout na příklady hořících domů- hasit? nehasit?)Cenový index: třeba 1 auto (má 2 airbagy) stojí 1000, příští rok (má ale už 4 airbagy) stojí 1100. Index zaznamená jen 1100/1000 ="inflace", ale ne růst počtu airbagů (kvality).Vysvětlí statistik.

Cílování inflace -inflation targeting- nejsem super angličtinář, přesněji -postup zaměřený na inflaci (ve smyslu potírání,ne podpory). Váš úhel pohledu  je tady fakt mimo.

Deflace mimojiný vede k poklesu tržeb, propouštění, ... viz diskuze - teď tady už na poslední straně dole,nechci se pořád opakovat.

Ale všechno obrátím: zajímalo by mne co si vy myslíte o liberty penězích, který si bude moci vydávat kdo chce. Ryska trvdí-skvělý stabilní, Revenda mu jak prvňáčkovi vysvětluje poněkud neřešitelný konsekvence. Proč diskutéři nekritizují tyto Ryskovy šílenosti?

0/0
24.4.2009 10:14

Moneymaster

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Jo a toto jsem od vás vůbec nepochopil:

"Přiznávám, byla to trochu provokace, ale nabízela se. Zajímavé je, že obecně se s tím souhlasí, ale v konečném důsledku se to popírá. Ale to nic." S čím se souhlasí aby se to na konec popřelo?? Pozor, pokud něčemu nerozumíte,ještě to nemusí znamenat "obecný souhlas a nakonec popření", je to jen to, že tomu nerozumíte,nic víc.

0/0
24.4.2009 10:22

ArthurC

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

Říkáte, že Pan Revenda souhlasí s výrokem o škodlivosti inflace. Tedy přesněji nepopírá, že inflace škodí. Ale nesouhlasil by s názorem (podle Vás), že instituce, která má vytváření inflace v popisu práci (má to mimo jiné uvedené na svých stránkách) škodí. Což mi připadá v rozporu. Co se týká rozvratu společnosti způsobené inflací o tom myslím nemá cenu diskutovat. Souhlasí s tím i lord Keynes.

0/0
26.4.2009 23:30

ArthurC

Re: Co si myslí Pan Keynes o své slavné teorii.

"třeba 1 auto (má 2 airbagy) stojí 1000, příští rok (má ale už 4 airbagy) stojí 1100. Index zaznamená jen 1100/1000 ="inflace" " Na tohle nepotřebuji žádného statistika. To co jste uvedl nemá s inflací peněz přece nic společného. Zde cituji znovu Friedmana: "Inflace se objevuje tehdy, když množství peněz roste

mnohem rychleji než produkt a čím rychlejší je růst množství peněz

na jednotku produktu, tím vyšší je míra inflace." ("Za vším hledej peníze" str.188) Ve vašem případě jste za víc peněz dostal víc produktu, nedošlo k inflaci. A mám pocit, že statistik by Vám řekl to samé. A cenový index by se spočítal asi následovně: 1 rok: auto 900, airbag 50. 2 rok: auto 900, airbag 50. Index: 900/900=1u auta, 50/50=1 u airbagů. Inflace nenastala.

0/0
27.4.2009 0:11

ArthurC

Liberty money 1.část

Jeden z mála argumentů svobodného bankovnictví je, že by banky byli „chráněné“ proti inflačním tlakům trhu právě tím, že by lidé sami odmítali platit penězi, které ztrácejí hodnotu. Tím je míněno, že banky které, by vydávali nové a nové peníze ve formě úvěrů bez předchozího naakumulování kapitálu, by ztráceli klientelu, protože by jejich peníze vůči ostatním ztráceli hodnotu. Mně se tento argument jeví jako logický (a vůbec mi to nepřipadá jako šílenost, odkazuji se na definici inflace - zamezilo by to redistribuci bohatství). Z tohoto pohledu (pro mě zásadním) jsem pro liberty money.

0/0
27.4.2009 1:06

ArthurC

Liberty money 2.část

Co se týká množství směnných kurzů, které by vznikly. Když bychom se na to podívali z ekonomického hlediska, tedy bychom brali tyto různé druhy peněz prostě jako různé produkty (stejně jako dnes bereme například různé druhy tyčinek v obchodě, či čehokoliv jiného), tak v tom také problém nevidím. Dnes tyčinky také mají různé ceny. Ale pravda je, že právě díky jednomu druhu peněz máme snazší možnost navzájem porovnat ceny těchto tyčinek a určitě by více druhů peněz vnášelo do tohoto porovnávání relativně větší zmatek. Z tohoto pohledu je to nepraktické.

0/0
27.4.2009 1:10

ArthurC

1. příklad

Citace odstavec 3 v článku:

„Pokud by platilo tvrzení o stanovení množství peněz v oběhu centrální bankou, byla by měnová politika superúčinná! A vůbec by nemuselo docházet k inflaci, neboť CB by mohla jakékoli nadměrné emisi zabránit (samozřejmě, pokud by "chtěla"). „

Nástroje České národní banky mimo jiné: stanovení výše povinné minimální rezervy.

Tzn: „Povinné minimální rezervy vytváří povinnost pro každou banku, která má v ČR bankovní licenci nebo se rozhodne v ČR podnikat na základě tzv. "Jednotné licence", držet na svém účtu u ČNB určitý předem stanovený objem likvidních prostředků. Objem povinných minimálních rezerv je stanoven ve výši 2 % ze základny pro výpočet povinných minimálních rezerv (základnou je objem primárních závazků dané banky, jejichž splatnost nepřevyšuje 2 roky). Povinné minimální rezervy jsou úročeny dvoutýdenní repo sazbou ČNB.“ (zdroj: https://is.mendelu.cz/eknihovna/opory/zobraz_cast.pl?cast=4562)

0/0
23.4.2009 18:56

Moneymaster

Multiplikace a gramy zlata-pokrač

Triviální příklad: hodnota multiplikátoru vkladů při sazbě povinných rezerv bank 4%. Zoufalý CFO to nespočítal ani asi za 4 měsíce (CFO-nápověda (!): Revenda- kniha „Centrální bankovnictví“…).

Ryska a kritika multiplikace- opravdu je to těžký průšvih logiky Rysky. Multiplikace =více bank emituje prachy, nelze pak stanovit,kolik bude emise celkem. A ryska vesele dá dohromady multip. s monopolem emise a určením celkových peněz. Tak sakra kolik bank emituje peníze, 1 (bez multip.), nebo více (multip.,ale ne monopol). Za to by měl vyletět od zkoušky opravdu každý. Nedivim se že Ryska už nereagoval, svý nesmysly snad pochopil.

Odborníku na čtení-Revenda píše- nyní nedokonalý systém častovedoucí k inflaci –to jako lže? Zkus si taky zapamatovat:zlatý standard fungoval za otrokářství a feudalismu, v tržní ek. přestal. Inflaci a chaos (možná, nevím jistě) nebudeš mít při FYZICKÝM placení zlatem. V době internetových plateb –nyní- je to opravdu vysoce  pravděpodobný.

Při penězích gram není gram!

0/0
22.4.2009 23:15

Moneymaster

CFO,multiplikace a gramy zlata

CFO nezklamal,opět zase urážky.Po popořádku k tvým výlevům.

Podle mně motáš gramy jako fyzický jednotky s vyjádřením v penězích. Zkusim vysvětlit. Unce (gramy) zlata jsou jistě stále stejný,ale jen ve fyzickým vyjádření. Chaos v bankovkách při plným krytí: třeba 1 bankovka banky A = nárok na 1 gram zlata, 1 bank.b.B = to samý; kurz 1 gram=1 gram= 1:1. Banka A postupně začné mít větší důvěru lidí,nebo vyšší úroky,lepší služby: zboží pak může stát 1 bankovkuA (1gram zl.), ale obchodník při předložení bankovek B řekne – chci 1,1 (tedy 1,1 g.zlata v bance B). Kurz 1:1,1. Ani 100% krytí ti nezajistí stejný kurzy 1:1– kurzy se navíc měnily a máš tady ten chaos = historie(znovu- usa 18.a 19.stol.- „divoké bankovnictví“), žádná lež Revendy,ale tvoje neznalost historie nebo ignorance.

K omezenosti plnýho krytí (stáel si nepochopil) : 10 výrobků, každý stojí 10g zlata – kolik celkově zl.potřebuješ- 10x10=100. V ekonomice je 100 gramů zlata, vše ok. pokrač

0/0
22.4.2009 23:00

Moneymaster

Re: CFO,multiplikace a gramy zlata

Nově máš 11 výrobků (1 navíc třeba vyrobeno zapojením rodiny do výroby) – 11x10=110, zlata je ale jen 100. Jasný? (Pokud ne- „řešení“ pokles cen na 9 – proč ale pak vyrobit 11 když dostanu stejně jako za 10), nebo naturální směna 11.výrobku (jasně v tržní ek.), nebo půjčka ve zlatu (od koho, musíš splatit, věřitel pak má ale méně zlata, celkově zlata furt stejně) nebo 11.výrobek neprodán, nebo –hádej: nekryté peníze (kdysi: dlužní úpisy, ty kupovaly banky).Přesně jak popisuje Revenda. 100 gramů zlata dlouhodobě neumožní růst nad 100, nic s tím nenaděláš.

Poznámka k Zimbabwe = vrchol tvý trapnosti, Rev. popisoval vyspělou tržní ek. a ne agrární stát s despotickou vládou- kde ani zlatý krytí by nebylo k ničemu-despota by to zrušil. Použiju stejně trapný přirovnání-ty seš představitel severokorejské ekon. školy (žádná inflace, samozřejmě blahobyt a hladomor jen občas).Vtipný, viď!

Urážíš a urážíš, a ten multiplikátor si zase nespočítal.

Pro všechny zájemce (CFO nezvládne) pokračuju

0/0
22.4.2009 23:07

CFO

Re: CFO,multiplikace a gramy zlata

ano presne tak, budou muset klesat ceny, dle Revendy ale pry nikdo nebude vyrabet, protoze nebude mit zisk ?!.... chyba, tento argument muze vyslovit jedine povrchni ekonom, ktery nezna historii a pojem realni a nominalni cena, .....diky POKLESU CEN narostla KUPNI SILA zlata, nominalne sice zisk nemam, ale diky vyssi kupni sile zlata ANO....v metalickem monetarnim systemu bez multiplikace se vsichni velmi rychle znova prispusobi stabilni plizive deflaci ( a zapomenou na inflacii).... tento system v sobe nema nestabilni prvek nekontrolovane multiplikace (hypotecni bubliny, ...) a demultiplikace (krachy Freddie Mac), ....v USA ceny v obdobi r.1800-1900 klesli temer na polovinu, dle Revendy by nikdo nemel zisk, nikdo nevyrabi, zadna 1. a 2.prumyslova revoluce, vsude hladomor, emigrace vsech zpatky do Evropy (vc.Indianu :-) ... v zlatem standardu bez multiplikace plni bankovka funkci skladistnho listu, jeji cena je proto rovna hmotnosti zlata ulozeneho u zlatnika (minus transakcni nakl.)

0/0
25.4.2009 0:25

Moneymaster

Re: CFO,multiplikace a gramy zlata

Co to zase meleš?  K čemu bude růst kupní síly když tě firma vyhodí z práce (pokles tržeb). Nečteš noviny? Škodovka: pokles cen i prodejů aut (proč klesaj prodeje když klesaj ceny? - odklad spotřeby, třeba) -snižuje platy aby nepropouštěla. Bezva, klesnou ceny, ale když už tě nevyhodí, daj ti menší mzdu. O dlužnících při deflaci si taky neslyšel (růst reálných úroků). Japonsko si Rev. vymyslel že jo. Ceny klesaly myslim jen do 1 (!!)%ročně a asi 10 let tam byla obrovská krize. Nefantazíruj,neurážej, zjisti si  čísla.

Konečně si přiznal změny cen zlata. Směnný kurzy si opomněl.  Základem systému zlatem krytých peněz je  KONKURENCE mezi emitenty- přečti si tentokrát Rysku !!. Při stále stejných  kurzech  1:1  konkurence NENÍ. Konkurence = měnící se kurzy, ne 1:1.Nepochopíš to.

USA 1800-1900 otrokářství, pokles cen výrobků = růst cen zlata = zlata relativně stále míň.Do vývoje cen nezapočítány ceny přes papírové bankovky bank.

Zlatník bankovky nevydává, nikde.

Kolik je ten multiplikátor?

0/0
25.4.2009 1:43

Moneymaster

Re: CFO,multiplikace a gramy zlata

Asi si taky nějak přehlídl  mou reakci 22.4.  23:15  o gramech zlata a placení fyzickym zlatem nyní. Taky o logice Rysky (multiplikace a monopol dohromady). Nebo už ti  dochází síly.Nějak brzo. Tak začni třeba zase urážet a  nadávat.

Už vidim jak nyní budem nosit zlato  zlatnikum do skladů  aby byly další peníze.SKvělá myšlenka.

0/0
25.4.2009 1:51

CFO

pan profesor se tady hezky zesmesnuje

vubec nepochopil co je to monetarni system se 100% krytim a blaboli tady neco o chaosu cen zlata v tomto systemu s odvolanim na soucasnost,....to je ale uplne zcestne, ve 100% zlatem komoditnim standardu je ucetni jednotkou "gram zlata", takze cena zlata je stabilni, .... cena ucetni jednotky "gramu zlata" je proste "jeden gram zlata", zadny chaos smennych kursu tady neexistuje, to ale bohuzel pro svou aroganci nepochopi   ... a kde prisel na to, ze v tomto systemu nebudou existovat uvery? pane profesore co jste to proboha kouril ?  .... vubec se nedivim Ryskovi, ze neodpovidal, na takove nesmysly se snad ani neda argumentovat

0/0
22.4.2009 22:46

Najdete na iDNES.cz