Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Omyly zastánců centrální banky

Jsou to centrální banky a systém povolující nekryté vydávání peněz, co krize, jako je ta současná, způsobuje. A poslední roky se v tomto systému dělo přesně to, co před každou recesí: měnová expanze, manipulace úrokové míry, vyvolávání morálního hazardu. A opět Fed pumpuje do systému nové peníze, opět se problémy odsouvají do budoucna, opět se ztráty bank přenášejí na celou společnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

júLinek šíšaL

souzi a soušky křováci a křovandy,

... tady se cenzor vyřádil ...;-)

0/0
2.10.2008 10:26

Pan Navratil

Komické je,

že výsledkem všech těchto vášnivých debat nebude nic jiného, než zachování statutu quo. Centrální banky nebudou zrušeny, zlatý standard se zavádět nebude.:-P

0/0
1.10.2008 11:00

Pan Navratil

Re: Komické je,

A zdejší teoretikové ekonomie o tom mohou diskutovat, mohou s tím vést spory, mohou s tím nesoulasit, ale to je tak všechno, co s tím mohou dělat.

0/0
1.10.2008 11:04

júLinek šíšaL

souzi a soušky křováci a křovandy,

tak čtu, že křovák míní daňové poplatníky obvinit , že za finanční krizi  mohou oni a ne on...denně vznikají další škody v příjmech vrchoného managementu  rozličných bank ... holt za dobrých časů to mohl "řídit" každý trouba ....myslíte, že by se mu moc křivdilo, kdyby se konečně musel živit něčím i ostatním užitečným? ...;-)

0/0
1.10.2008 7:51

JanaNová

Mám...

Mám strach, jak to bude s mými penězi u ING, když je teď v krizi AIG, nemá to na sebe nějaký vliv??

0/0
30.9.2008 20:02

KarelDyba

Pozor lidi - tohle není o pravici a levici ale o nás všech!

Jen houšť, pane Ryska, jen houšť, tahle doba je nejvhodnější k tomu, aby se tyhle věci dozvěděli i lidi, kteří by se nad tím jinak nikdy nezamysleli. Pořád by věřili pohádkám jako že banky žijí hlavně z rozdílů úroků, že ČNB je ctihodná instituce a že inflace a gigantické hospodářské cykly a krize jako ta letošní jsou vlastně

normální a nedá se proti tomu nic dělat.

0/0
30.9.2008 18:43

KarelDyba

Re: Pozor lidi - tohle není o pravici a levici ale o nás všech!

Všechny vášnivé diskutéry bych ale předem upozornil, že tohle nemá NIC SPOLEČNÉHO S PRAVICÍ NEBO LEVICÍ, i když zrovna pan Ryska spolupracuje

s krajní libertariánskou institucí. Problém peněz a dluhů a inflace je

problém VŠECH bez výjimky, ať už fandíte ODS nebo socdem nebo křesťanům

nebo zeleným (nebo nedej bože komunistům :)))  do se chce dozvědět trošku víc a nemá moc času, mrkněte se na tenhle blog:  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=3555  Kdo se chcete dozvědět o hodně víc a máte víc času a chuti, mrkněte třeba na tohle:  http://myego.cz/item/jak-dnes-vznikaji-penize; http://navolnenoze.cz/zpravy/pujcky-banky/  

0/0
30.9.2008 18:45

KarelDyba

Re: Re: Pozor lidi - tohle není o pravici a levici ale o nás všech!

Hergot, nějaký blbý formátování, tak ještě jednou:

Problém peněz a dluhů a inflace je problém VŠECH bez výjimky, ať už fandíte ODS nebo socdem nebo křesťanům nebo zeleným (nebo nedej bože komunistům :)))  do se chce dozvědět trošku víc a nemá moc času, mrkněte se na tenhle blog:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=3555 

Kdo se chcete dozvědět o hodně víc a máte víc času a chuti, mrkněte třeba na tohle: 

http://myego.cz/item/jak-dnes-vznikaji-penize; http://navolnenoze.cz/zpravy/pujcky-banky/

0/0
30.9.2008 18:48

Moneymaster

Re: Pozor lidi - tohle není o pravici a levici ale o nás všech!

Pane Dyba,radši vykám, asi jste bývalý ministr, vysvětlete mi váš axiom - to jste tady dříve napsal: Všichni mainstream ekonomové jsou včetně toho Revendy zaslepení. Pak musí platit, že nezaslepené můžeme najít jen u nemainstream ekonomů- a proč nikdo neposlouchá jejich bludy. Kdyby se víc prosadili, stali by  se tedy taky ekonomy hlavního proudu a zaslepenými. Co je to  hlavní proud?  On je jen jeden,já myslel že těch  ekonomických škol je celá  řada.

Ve svým příspěvku jste  také  odkazoval na skvělé články o penězích.  Všechny jsem přečetl a jinými slovy tvrdí úplně to samé co zaslepený Revenda  a  popírají, co předvádí Ryska.  Nejste také  trochu zaslepený (nechci  urazit,jen mě vysvětlete svoji logiku).

O ctihodné instituci  jsem nakonec ani v jednom  článků nějak nic nenašel, vy ano?

0/0
30.9.2008 23:05

KarelDyba

Re: Re: Pozor lidi - tohle není o pravici a levici ale o nás všech!

Ohledně teorie hospodářského cyklu a inflace dnes existuje úporný souboj v podstatě dvou ekonomických škol:

1. ta rakouská tvrdí, že kořenem obou jevů jsou dva jevy - za prvé zvěrský systém vytváření peněz centrální bankou, tzv. fiat money (doslova "budiž peníze"), a za druhé neetická bankovní praktika zvaná systém částečných rezerv (nebo taky frakční rezervní bankovnictví), jejímž prostřednictvím mohou komerční banky tyto z klobouku vyčarované peníze dále multiplikovat. Společným působením obou jevů pak dochází k nafukování měnové báze, a tedy k inflaci. Když pak tato nafouknutá bublina zákonitě splaskne, dochází k nedostatku peněz v ekonomice (tedy to, co vidíme teď) a ke krizi - voila, hospodářský cyklus vysvětlen.

2. Všechny ostatní školy tvrdí něco jiného, není důležité co, protože nepostihují samotnou příčinu, ale zabývají se jen symptomy - jako různí lékaři, kteří pacientovi léčí tu horečku, tu zimnici, tu vyrážku, ale nevidí, že to jsou všechno jen příznaky rakoviny.

0/0
1.10.2008 10:42

KarelDyba

Re: Re: Pozor lidi - tohle není o pravici a levici ale o nás všech!

A jestli tvrdíte, že články, inspirované rakouskou ekonomickou školou, tvrdí totéž co pan Revenda (který je ostře proti Rakušanům) a zároveň popírají pana Rysku (který je velmi pro-rakouský), pak jste je asi nečetl dostatečně pečlivě. Nebo jste se zkrátka rozhodl, že jim nechcete rozumět, protože byste musel přehodnotit velký kus svého dosavadního pohledu na svět. A to je občas hodně těžké, zvlášť když si člověk ten svůj pohled za ta léta už oblíbil.

0/0
1.10.2008 10:44

Moneymaster

Re: Re: Re: Pozor lidi - tohle není o pravici a levici ale o nás všech!

Děkuji za odpověď. Ale články, na které odkazujete jsou opravdu o tom, že peníze -jejich tvorba- nejsou nyní spojeny s monopolem centrální banky. Central banka nerozhoduje omnožství peněz v ekonomice -jak tvrdí pan Ryska. Články opravdu tvrdí to,co profesor Revenda. Nemůžu si pomoc. Fiat money  setaky spíše překládají jako peníze s nuceným standardem. Central banky mohou nafukováním monetární báze způsobit růst peněz v ekonomice a inflaci, ale nemusejí -víte určitě, že vysvětlení je přes pokles peněžního multiplikátoru. Ryska také tvrdí, že centarl banky  URČUJÍ množství peněz  v oběhu.To ale neurčují, myslím,že o tom je taky dost v reakci Revendy. Možná taky budete  souhlasit s tím, že návrat k plnému zlatému krytí peněz je nereálný protože na to zásoby zlata prostě nestačí a hlavně poptávka na trhu "vytvoří" peníze. Dále take že si každý človíček nemůže  proti svými zlatu tisknout peníze. Vážné by mě zajímalo  co je dobrýho na článku Rysky a špatnýho na reakci Revendy

0/0
2.10.2008 1:50

júLinek šíšaL

no vidíte, souzi a soušky křováci a křovandy,

stačilo neschválit jeden zlodějskej zákon, a hned je ropa pod $1oo za sud....;-)

0/0
29.9.2008 20:26

júLinek šíšaL

Re: co myslíte, souzi a soušky křováci a křovandy,

pád nějaké té emerycké akcie oželíme ... hlavně že to gro máme v poněkud jiných měnách, že? ;-)

0/0
29.9.2008 23:11

podplukovnik 66

Re: no vidíte, souzi a soušky křováci a křovandy,

V Česku slovo 'sto' začíná s velkou jedničkou, 1oo? 8-o

0/0
30.9.2008 0:08

júLinek šíšaL

souzi a soušky křováci a křovandy,

rád bych, abyste mi poradili : jest i v hlasování emryckého kongresu  YEA jako JO a NAY jako NE , jak se domnívám, či naopak? .;-)

0/0
29.9.2008 20:16

podplukovnik 66

Omyly Billa Clintona

V Angličtině:Rv

http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,24421918-20261,00.html

:-)

V Češtině:Rv

http://translate.google.cz/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.theaustralian.news.com.au%2Fstory%2F0%2C25197%2C24421918-20261%2C00.html&hl=cs&ie=UTF-8&sl=en&tl=cs

0/0
29.9.2008 18:58

podplukovnik 66

Bill Clinton souhlasí že to je jeho vina

http://www.youtube.com/watch?v=r2RZ0sUcVcE

R^                                      R^                                 R^

0/0
30.9.2008 21:57

podplukovnik 66

Re: Bill Clinton souhlasí že to je jeho vina

tedy jeho, a jeho Demokratů. R^

0/0
30.9.2008 22:02

Pan Navratil

Moc nerozumím tomu klesání cen,

co se tu v diskusi pravidelně objevuje jako důsledek zlatého standardu, nebo kryté měny... tj. lepší je neutrácet a mít peníze/zlato ve strožoku... to ekonomice hodně pomáhá...

0/0
29.9.2008 17:13

DeadZed

Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Důsledkem zlatého standardu je cenová stabilita. Tak tedy aspoň v historii tak standard fungoval.

Ceny dnes klesají jen v nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětvích (např. počítače, mobilní telefony, připojení k netu). Nezdá se, že by jim pokles ceny nějak škodil.

Pokud chceš vydělat je ještě lepší investovat, což je velmi pozitivní (jedině investice mohou zaručit dlouhodobý růst).

Nepřiměřená spotřeba škodí a hospodářský růst se na ní dá založit akorát krátkodobě (pak přijde krize).

0/0
29.9.2008 18:40

Moneymaster

Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

A furt dokola.  Cenová stabilit a  ve zlatým standardu ti při stále stejným  nebo jen malinko rostoucím  fyzickým neboli skutečně existujícím zlatu znemožňuje  růst výroby  a  úvěry. Přečti si  bilanci 1+1  někde tady v diskusi.  Nějak  si uplne opoměl reagovat na  svý nesmysly o nekrytých  dluhopisech ve zlatým standardu.

0/0
29.9.2008 21:46

DeadZed

Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Ale reagoval akorát tvůj tupý mozek to ještě nezaznamenal:-)Speciálně pro tebe to kopíruju sem...

DeadZed: "Mám zlato a půjčím ho prostřednictvím dluhopisu. Já mám dluhopis a dlužník má moje zlato. Normálně jsem mu půjčil svoje peníze. Stejně tak akcie - koupím akcii při primární emisi - firma získá moje zlato."

Got it?

Neustálý růst cen není normální a je způsobeno růstem peněžní zásoby

Zásoba zlata však roste bud zhruba stejně rychle jako produkt (a ceny jsou stejné) nebo roste pomaleji a ceny klesají. Nikdy však neroste tak rychle jako při úvěrové emisi - k inflaci (až na vyjímečné případy) tedy nedochází...

0/0
29.9.2008 22:02

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Úžasné -kde si to zlato prosímtě sehnal. Ty ho máš asi někde doma ve skříni. No fajn ale proti tomu máš peníze-dluhopisy v nějakým množství. A ted mi bez  urážek vysvětli,  jak zvedneš množství peněz nad to fyzické  množství zlata .  Znovu tak i akcie, když je při primární emisi koupíš za svoje zlato , máš akcie a firma zlato. Kde jsou nový peníze? Nejsou tam. Dluhopisy a akcie (peníze) se rovnají fyzickému množsatví zlata.  Otázka se opakuje, kde seženeš nebo vyrobíš další  peníze bez nového zlata?  Pokud by zásoba  zlata rostla stejně jako produkt (a to je vlastně při "absolutním zlatým standardu pravda), růst výroby ti závisí na dalším novým někde vytěženým zlatu !!!!  Kdyš tam dáš úvěrem nekrytý peníze , růst je vyšší.  Když někdo ekomice při válce ukradne zlato, ekonomika nemá zlato ani růst bez nějakejch papírových peněz. Got it !

0/0
29.9.2008 22:26

andy2000

Re: Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Ne. Proč by měly být potřeba další peníze? Nemůžou třeba poklesnout ceny? Pak může růst produkt a další peníze nejsou potřeba..? Zatímco když vytvořím úvěrem peníze, tak ceny vzrostou...a růst to neovlivní..?

0/0
29.9.2008 22:48

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Pokles cen se tady řeší,nebudu se k tomu vracet. Prostě to nelze (omezení je ceny nula, odkládání nákupů, problémy výrobců).  Podivej se do jiných příspěvků.

0/0
29.9.2008 22:55

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

pokles cenz v některé měně ještě není pokles ceny v jiné měně ... a už vůbec ne poklesem hodnoty ... takže vymění se měna, vymění se manageři ...možná někde i vlastník ... ale jen hloupý jedinec v poslední době se soustřeďoval právě na tu jednu měnu či dokonce její akcie ...

0/0
29.9.2008 23:18

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Pořád neodpovídáš,montuješ do toho výměnupeněz a manažerů . Živnostník: náklady 1000,původní cena 1200, on vyrobí během roku a to už jsou ceny jeho výrobků 800, pak 600, 400,skoro nula. Tak vymění měnu nebo jak  nebo manažery =sebe ?

0/0
29.9.2008 23:58

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

neé ... tu část výrobků, kterou může oželet, za ty kozy, aby měl co k jídlu ...ale hloupý by se jistě vyměnil sám ....

0/0
30.9.2008 0:06

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

A co když tu jeho část výrobků nikdo nechce (zato peníze si vezme každej. Vracíš se do středověku

0/0
30.9.2008 0:22

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

ále ... když vedle sebe položíš potrviny v ceně dolaru a ten dolar, vsadím se, že 4 lidi z 6 raděj vemou to jídlo ... jsou totiž vyhládlí ....

0/0
30.9.2008 18:22

Ekonomista

Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Ano máte pravdu. Opakující se inflační bubliny a následné krize jí prospívají víc.

0/0
29.9.2008 19:22

Pan Navratil

Re: Re: Moc nerozumím tomu klesání cen,

Děkuji za odpověď, bohužel má menší hodnotu, než jsou náklady providera na její uložení.

0/0
1.10.2008 10:58

Norimberk

skvělý článek

Děkuji za něj...

0/0
29.9.2008 12:18

júLinek šíšaL

souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

jistě jsou mezi vámi i tací, co si mrmlaj "a co zlatý standard" ... varuju vás - vzájemné peněžní ceny  zobrazují absolutní hodnoty výrobků jen relativně, a i tz abslotutní hodnoty se jeví velmi nestálé. Otázka není standard, otázka je zdali  některý standard k oceňovaní vůbec brát ... zlato mělo jenu výhodu - bylo cenné, protože ho bylo málo, protože bývalo k ničemu ... a protože bývalo dobrým zvykem schizma, že ho každý chtěl .... ovšem ani zlato nikdy nebránilo tomu, aby si z vás někdo vtipně nevystřelil ....;-)

0/0
29.9.2008 11:10

Moneymaster

Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

Hele,asi ses rozhodl znemožnit, viď. Co to jsou vzájemné ceny, absolutní hodnoty výrobků a relativní zobrazení? Absolutní hodnoty se jeví nestálé? To se jeví  tobě- asi v nějakým snu.Ty seš úplně mimo.   JAk můžeš psát že zlato je cenné protože bývalo k ničemu? Nemáš nějaké psychické problémy ? Co je k ničemu, je podle tebe cenné, protože bývalo dobrým zvykem schizma  ??  Možná je načase aby ses nechal prohlídnout u doktora.Zkus bejt zticha když o tom dokážeš jen blábolit

0/0
29.9.2008 11:38

júLinek šíšaL

Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

- cena zboží by měla vyjadřovat jeho hodnotu v relaci vůči vybranému standartu

- problém hodnoty zboží je vtom, že pro každého může být poněkud jiná ... jestliže výrobce oceňuje spíše cenu jeho prodeje, kupující většinou užitek, který mu to přinese ... inak ovšem kdes sebral ten hloupý názor, že co je k ničemu, je cenné? ... nic takového přece neříkám, spíše opak že? ...co ti na to řekl ten doktor? ...;-)

0/0
29.9.2008 12:15

Moneymaster

Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

Jo tak ty to neřikáš. Úplná citace z tvýho blabolu z 11.10 v modrym rámečku: zlato mělo jenu výhodu - bylo cenné, protože ho bylo málo, protože bývalo k ničemu. Máš to v modrým rámečku - opakuji ti tvoje slova : ,protože bývalo k ničemu.

Ceny ti žádnou hodnotu (= Marx, ta tvoje hodnota) vůči vybranému standardu teď nevyjadřuji,standardem je papír nebo zápis na účtu =žádný standard.

Ceny ti vyjadřují  až na výjimky vztah poptávky a nabídky. Třba obraz se prodá za milion,to přece není nějaká jeho hodnota,  jen vysledek popt a nab.

Zrovna tak neni  žádná absolutni hodnota ani schizma není zvykem. Fakt  házíš pojmy,o kterých ni c nevíš.

0/0
29.9.2008 21:42

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

hele ... nevztrhj z kontextu jediné tvrzení ... když budeš chtít, taulda marx ti dodá 100 dalších důvodů ... ale krom cennosti ani jeden užitečný ... co ty víš, pro koho ten obraz za nyní milion jakýchsi poukázek měl jaký užitek ... a celá tvoje nabídka a poptávka se smrskává na směně za množství těchto poukázek ... ovšem těch se ani koza nenažere, ani ty si jimi nevyléčíš svou schizofrenii ...chceš radu? ... přemýšlej víc vědecky, , a míň pseudovědecky ... aby se ti časem náhodou nestalo, že budeš mít těch poukázek mnoho, ale nic k jídlu .... 

0/0
29.9.2008 23:07

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

Reagoval jsem na to co si napsal a pak popíral.  Máš konečně trochu pravdu, že užitek není hodnota. Sláva, pokrok. Konec tvýho příspěvku opravdu nechápu, já siten obraz koupím až když budu mít dostatek jídla  ale jak to souvisí s původní debatou nevim.  A jinde píšu -kozy žerou zlato!(ekonomicky). Směna poukázek je na peněžním trhu jinak mi ty poukákzy slouží k placení a tak k vyjádření k nab a popt

0/0
29.9.2008 23:20

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

Jo a ještě jednu věc,souhlasím,pokud ti dobře rozumím, že zaltý standard je neudržitelnej

0/0
29.9.2008 23:21

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

no vidíš ... dokonce i selským rozumem se přijde na to, že volba společné jednotky cennosti je víceméně všem putna,  hlavně že nějaká společná je, aby mohli směňovat, že její relace je dost pevná, aby někteří jen kvůli ní neprodělávali gatě, no a aby taky byla dost pohodlná, což číslo , byť napsané krasopisně na vhodném papírku, jistě je , že? :-)

0/0
29.9.2008 23:31

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

Ano. Vadí ti snad že s tím můžeš platit ? A snad se nemáš pořá d hůř a hůř,nebo jo? Jako celá ekonomika,žejo.Co ti na tom furt vadí?

0/0
30.9.2008 0:01

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

inu ... vadí ... prostor pro spekulaci na obživu z pouhé směny za papírky je moc velký ... a povědomí lidí, co se živí jinak, v poěru k tomu  příliš malé ... viz kolik lidí spekulovalo s obvzkle rostoucími hypotékami ... či teď v čížsku stoupající zadluženost ... to si čížci myslí, že jednou za to nebudou platit něčím jiným? ...;-D

0/0
30.9.2008 0:16

Moneymaster

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

Tomu se ale říká  pustá závist.Klidně se živ  spekulacemi z té tvé směny za papírky.Jestli se ti bude dařit, určitě zbohatneš.Lidi s hypotékami nespekulaovali, alespoň ne teď v USA.Problém byl hlavně v tom, že banky -opravdu v té znamé honbě za ziskem, půjčovaly i těm, který jen těžko spláceli.Pak klesly ceny domů a rostly úroky a splátky byly vyšší -ti "chudší" to prostě přestali splácet.Snad to není na tebe moc složitý

0/0
30.9.2008 0:27

podplukovnik 66

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

Nejen ti "chudší" to přestali splácet. A kdybych mohl vsadit tak bych vsadil že bohatší, chytřejší lidi přestali splácet mnohem dříve než ti tvoji chudáčci. O tom se ale dnes NESMÍ mluvit, protože jinak i ti nejhlhoupější lidi rychle přijdou na to že nemá ŽÁDNÝ význam se s bankou prát a hádat o pitomej baráček který o moc spadl v ceně naproti tomu kolik oni za to bance dneska dluží. :-/

0/0
30.9.2008 1:58

podplukovnik 66

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souzi a soušky, mladí modří konzervátoři,

PS - Namísto toho slova "nejhloupější" by snad lépe  sedělo kdybych napsal řekněme, nejpoctivější, či nejzodpovědnější, nejmorálnější, nejmravnější, nejčestnější, nejslušnější, nejsvědomičtější atd..  No jo!  :-/ Tomu že jsem si na tyto včera po pár pivkách nevzpomenul, tomu se ale, abych se vám přiznal, moc nedivím. Já totižto s těmito nemám nic moc společného. :-/ ;-D

0/0
30.9.2008 17:05

Kolumbo

Není problém v tom,

že zlata je na světě prostě velmi málo ve srovnání s hodnotou nabízeného zboží a služeb? Pokud by jakákoli transakce měla být krytá ekvivalentem ve zlatě, jak by to bylo možné realizovat? V patnáctém století jistě bylo možné platit zlatem, ale jaký byl objem peněžních transakcí tehdy a jaký je dnes? Centrální banky by měly řízenou emisí bankovek simulovat produkci zlata. Že to dělají blbě a pod tlakem finančníků emitují mnohem víc peněz než je třeba je věc jiná. Mimochodem, Kdyby František Novák uložil u První Městské 1000 uncí zlata a dostal od ní bankovky "stvrzenky o uložení zlata tamtéž", co by s tím zlatem první Městská mohla udělat jiného, než je držet v úschově? pan Novák by si přece moho pro své zlato kdykoli přijít. Pokud by zlato půjčovala za úrok, muselo by být nějak stanoveno, koli smí půjčit a jaké musí mít "rezervy". 10%, 20%? Nebo víc? V případě paniky by taková banka stejně padla a  bylo by levnější ji nějakým  zásahem udržet než ji nechat padnout se všemi následky.

0/0
28.9.2008 23:16

Moneymaster

Re: Není problém v tom,

Je to přesně tak jak pišeš!!!!. Objem tarnsakcí roste a zlato ne.Městská banka nemůže dělat nic jiného ani poskytnout úvěr.Pozor ale na DeadZeda,teď ti bude furt tvrdit že banky nebo specializované agentury mohou poskytnovat úvěry(!!!).Doplňuju, že pan Novák by si za bankovky koupil trakař od pana Nového.Pan Nový by pak kliďánko mohl jít do MB avyzvednout si od ní zlato. K čemu by ta banka byl a dobrá,, mi stále nějak uchází.On nám to ale DZ vysvětlí Vrele doporučuju taky ten popis bilance  dole na týto straně

0/0
29.9.2008 1:08

júLinek šíšaL

Re: Re: Není problém v tom,

inu   ... přece volná ruka trhu sama zařídí, aby zlato v takovém případě bylo dražší a pan Novák na své půjčce zlata bance vydělal ... ovšem místo zlata pan Novák snad může bance půjčit cokoliv, čeho i ona si cení ...  takže nic nebrání tomu, aby obchodování pana Nováka s bankou bylo vedeno na bázi prosté směny ...problém je jinde - banka špatně oceňuje půjčkz pana Nováka, protože on třeba sedí v jejím vedení ....;-)

0/0
29.9.2008 8:46

Najdete na iDNES.cz