Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ledovec po osmnácti letech vydal těla čtyřiceti lezců

Chtěli zdolat bývalý Leninův štít, kyrgyzskou horu, která má pověst nejsnazší sedmitisícovky. Horolezecká výprava přitom našla po letošním vydatném tání sněhu ostatky několika desítek těl. Těch, kteří se odsud už nevrátili. Hora tak možná po osmnácti letech vydala i pozůstatky šesti Čechoslováků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Janhura

Na Čechoslováky je na Slovensku je alergie

Termín Čechoslovák byl před r. 1993, tj. před rozdělením republiky na Slovensku asi jako červený hadr před býkem, anebo ta nejhorší nadávka. A jak vidno na příspěvku Steev je to dosud. Proto se na Slovensku ani dnes neslaví vznik Československa.

A nikdo tam dnes nechce vědět, že po r. 1918, kdy na Slovensku neexistovala vlastní inteligence, se stovky českých učitelů naučili spisovnou (Štůrovu?) slovenštinu a odjeli na Slovensko vyučovat SLOVENSKY. No prostě typičtí "utlačovatelé".   [>-]

0/0
24.9.2008 12:20

Janhura

Re: Na Čechoslováky je na Slovensku je alergie

- ale hlavně v těch tzv. "lepších", nebo vyšších vrstvách, převážně v Bratislavě. Na východním Slovensku dodnes vzpomínají na Československo pozitivně.

0/0
24.9.2008 12:29

captain cook

Re: Re: Na Čechoslováky je na Slovensku je alergie

znam Slovaky, kteri rozpad republiky doslova obreceli

0/0
24.9.2008 12:41

V.I.P. blogger Patrik Zpalmyspad

Re: Re: Re: Na Čechoslováky je na Slovensku je alergie

Znám Čechy, kteří radostí skákali do vzduchu. Třeba já R^

0/0
24.9.2008 17:15

captain cook

Re: Na Čechoslováky je na Slovensku je alergie

Ti Slovaci o nichz pises, si asi vubec neuvedomuji, ze bez partnerstvi Masaryka by Stefanik nebyl dostatecne silny ani respektovany, aby si vydupal samostatny slovensky stat. V praxi Slovakum po rozpadu R/U zbyvalo jen malo alternativ 1) stat se soucasti slovanskeho statu -Ceskoslovenska a uznani slovenstiny jako jednoho z 2 uredne uznavanych jazyku 2) zustat Hornimi Uhrami a mit oficialni rec madarstinu 3) mozna jeste zustat s Rakouskem jako jejich zadunajska provincie a s nemcinou jako urednim jazykem. Jak by asi volili?

0/0
24.9.2008 12:47

Janhura

Re: Re: Na Čechoslováky je na Slovensku je alergie

No nic, v r. 2008 to holt vidí jinak, než v r. 1918. Ale přijde mi nepochopitelné, že vznik Československa ani nevzpomenou! To se vždycky po 28.10. na Slovensku čudujů, čo že sa stalo, že sme nikto neboli v robote ?:-(

0/0
24.9.2008 13:20

Steev

Nepochopili sme sa

Ja som v žiadnom prípade nechcel zarýpavať, sám som v 80-tych rokoch nejaký rok strávil v Čechách a nemal som žiaden problém. V "Československu" som prežil 33 rokov a považujem to pre Slovensko za obdobie vzrastu.

Ja som len chcel poukázať ne termín "Čechoslovák" - pretože aj keď sme žili v Československu, žili tu dva národy - Český a Slovenský (ktoré myslím spolu vychádzali veľmi dobre). Ide len o technickú terninologiskú záležitosť. Mne proste ten termín akosi nesedí. Dalo by sa to možno použiť napr. ako "občan Československa" alebo tak nejak... Ani za Rakúsko-Uhorska sa nehovorilo "Rakúskouhorčan"...?

0/0
24.9.2008 13:43

Zazie

Re: Nepochopili sme sa

Ale narozdíl od "rakouskouheráka" se slovo Čechoslovák opravdu používalo - spíš navenek, ve vztahu k zahraničí, v podstatě jako zkratka výrazu "občan Československa".

0/0
24.9.2008 13:55

Janhura

Re: Nepochopili sme sa

Ale dobre sme pochopili, však už sa to riešilo v tzv. pomlčkovej vojne, dobre sa pamätame.

Takže namísto Čechoslováka by mohl být "občan Česko-Slovenska", to taky nebylo dobře, takže "občan Česka a Slovenska", to taky nebylo dobře, ......

No a jak to skončilo víme už všichni :-/

0/0
24.9.2008 15:19

Hekynen

Re: Re: Nepochopili sme sa

A nedáte si pokoj a nedáte si pokoj... Furt tam musíte cpát nějaké pomlčky a spojky atp... Já jsem Čechoslovák, Slovensko mám moc rád, pvažuji ho stále ještě za svůj druhý domov a Slováky jsou braťja... Můj děda se na Slovensku narodil, můj praděda (jeho otec) tam zaváděl pořádek a zákon:-) coby četník (a býv ruský legionář), takže moc dobře vím, jak to na Slovensku tehdá vypadalo. Nebylo tam nic, slovy nic.  Jsem moc rád, že se Slovensku daří a že je na vzestupu. Jezdím tam každý rok a ten pokrok je znatelný... Akorát nesnáším slováky, co mezi sebou hovoří maďarsky. Nechápu proč... My (češi) taky mezi sebou nemluvíme německy...

0/0
24.9.2008 15:29

Miro1000

Re: Na Čechoslováky je na Slovensku je alergie

Ako jednoducho si to zovšeobecnil - "... na Slovensku asi jako červený hadr před býkem, anebo ta nejhorší nadávka."

Máme "o niečo" kratšiu históriu ako vy a je fakt, že mnoho našich súčastných politikov zatiaľ nepochopilo, čo bolo pre nás v tej krátkej histórii podstatné a čo nie. Ale takéto zovšeobecnenie je fakt "liché" a zo strany autora neférové. Sú tu pohrobkovia prvej republiky spojení cez náboženské reťaze a ciele (doteraz je pre nich Tiso na prvom mieste), absolútna väčšina ale na spoločný štát nedá dopustiť. Myslím, že pritom každý môže pochopiť aj cítenie Slovákov, ktorých po príchode do niektorých štátov oslovovali ČEKO, ČEK. Odtiaľ aj snaha o tie pomlčky - jednoducho, aby sa aj pri prezentácii Československa nezabúdalo na tú druhú časť v podstate jednoliateho slova.

0/0
24.9.2008 15:42

Steev

Čechoslováci?

Čo je to za národnosť? Aj keď sme žili v spoločnom štáte, žili tu Češi a Slováci. Aj keď som sa narodil v bývalom Českoslovnesku, v OP som mal zapísanú národnosť "Slovenskú", kamarát narodený v Prahe mal národnosť Českú".

0/0
24.9.2008 11:17

Delirium Tremens

Re: Čechoslováci?

Máš sice pravdu, ale národnost Čechoslovák existovala. Za první republiky. Jedině díky tomuto umělému spojení měli Češi a Slováci v Československu jasnou většinu. Po odsunu Němců to už nebylo třeba.

0/0
24.9.2008 11:33

Pan Navratil

Re: Re: Čechoslováci?

R^

0/0
24.9.2008 12:31

Jesuslives

Re: Čechoslováci?

Rejpale.

Vyraz "Cechoslovak" nemusi znamenat jednu konkretni narodnost, ale v tomto pripade to znamena hovorove spojeni pro narodnost Ceskou a Slovenskou. Jelikoz v  roce 1990 byla republika spolecna a i dnes se v mnoha oblastech verejneho zivota berou slovaci jako "ne zcela cizinci" (coz ostatne dokazuje, ze prispivas na iDnes), proto se vyraz cechoslovak hovorove pouziva dodnes, i kdyz antropologicky je to blbost.

0/0
24.9.2008 11:41

kremsa

Re: Čechoslováci?

Termínem "Čechoslovák" se přece nemusí myslet národnost, ale občanství Československé republiky. Národnostně by to mohl být třeba i Polák, Němec nebo Maďar apod. Ovšem já jsem vždy byl a stále jsem přesvědčen, že Češi a Slováci jsou pouze dvě větve jediného národa, vždy jsem do kolonky "národnost" vyplňoval "československá" a nemám v plánu to měnit. Skutečně Vám tak strašně vadí, že si myslím, že Vy a já jsme z téhož národa?

0/0
24.9.2008 12:29

Janhura

Re: Re: Čechoslováci?

Jak píšu výše, Bratislavanům a papalášům to vadí tak ukrutně, že nevzpomenou ani vznik Československa. Patrně jim bylo líp za Maďarů.

0/0
24.9.2008 12:33

Rataslaw

Re: Re: Re: Čechoslováci?

Papalasom mozno, neviem.......ale Bratislavcanom urcite nie ;-D

0/0
24.9.2008 14:29

captain cook

Re: Re: Čechoslováci?

mas pravdu.

Nas ucitel zemepisu nam vtloukal do hlavy rozdil mezi narodnosti a statni prislusnosti. Narodnost ceska / slovenska, statni prislusnost ceskoslovenska. Termin Cechoslovaci neni narodnostni ale zalozeny na statni prislusnosti, ackoliv se nekdy pouzival ve smyslu zkratky Cesi + Slovaci...kdyz napriklad autobusy fanousku vyjely ven na fotbal nebo hokej fandit narodnimu mancaftu.;-).

0/0
24.9.2008 12:53

Pan Navratil

Re: Čechoslováci?

Zakomplexovanci se vždycky zajímali o nepodstatné detaily. Vždyť podobně se používal výraz Jugoslávec, i když šlo buď o Srba, nebo Chorvata atd. A buď rád, že jsi v OP neměl  "Maďar."

0/0
24.9.2008 12:34

Zylbrsztajn

Re: Čechoslováci?

S-re tě to slovo, viď? Nejsi jedinej Slovák, kterej proti tomu protestuje. Ale čechoslováci prostě existovali, byli to občani státu, který se jemnoval Československo. A nejen to, existovali i lidi, kteří měli národnost československou, to šlo od chvíle, kdy se národnost přestala určovat automaticky podle národnosti otce nebo matky a lidi si ji určili sami, podle toho kým se cítili být. Já jsem tuhle národnost měl v občance mnoho let. A žádnej tvůj rozhořčenej výkřik "Čo je to za národnosť?" na tom nic nezmění.[>-]V[>-]

0/0
24.9.2008 12:53

Rataslaw

Re: Čechoslováci?

Ja by som to nerozoberal, v tych rokoch sme boli Ceskoslovensko[>-], tak to boli Cechoslovaci[>-], podla mna spravne oznacenie R^ slovenska narodnost je tam okrem toho uvedena pri Mirovi Grozmanovi, + expedicia bola z BB, nie? ;-)

0/0
24.9.2008 14:24

Najdete na iDNES.cz