Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na prohlídku Černínského paláce s osudovou koupelnou přišlo pět tisíc lidí

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí, se v neděli otevřelo veřejnosti. Úřad naplánoval den otevřených dveří na výročí 122 let od narození Jana Masaryka. Poválečný šéf československé diplomacie zemřel za nevyjasněných okolností právě v Černínském paláci v březnu 1948.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

babacek

Média ani muk o 71. výročí úmrtí TGM.

Média ani muk o 71. výročí úmrtí TGM.

Za to u sochy T.G.M. byl pouze osamocený věnec vlády ČR. ;-(

A zájem byl snad pouze od cizinců kteří byli v šoku když zde J.Š. rozmístil fotografie z Číny které dokumentují popravu ženy která nesla nápis protestujíc proti komunistické vládě Číny pár dnů před LOH.

0/0
15.9.2008 7:14

babacek

Jan Masaryk

Když se proto v únoru 1948 nepřipojil k demisi demokratických ministrů, zůstal ministrem Gottwaldovy vlády, a pronesl dokonce několik provládních prohlášení, významně tím přispěl KSČ k dobytí moci a ke zmatení veřejnosti v zahraničí. Přitom si o nových poměrech nemohl dělat iluze - po návratu z Moskvy v červenci 1947, kde byla československá delegace donucena odříci účast na Marshallově plánu, se podle I. Herbena vyjádřil následovně: "Do Moskvy jsem jel jako československý ministr a vrátil jsem se jako Stalinův pacholek´´ !!!

Asi se již nikdy přesvědčivě neobjasní, zda pád z okna bytu v Černínském paláci byl sebevraždou, jak zněl výsledek oficiálního vyšetřování, nebo vraždou, jak se domnívají jiní. Jisté je, že vznik totalitárního komunistického režimu byl v rozporu s demokratickým přesvědčením Jana Masaryka a že se s ním nemohl trvale ztotožnit. Jeho smrt pak umožnila v zahraničí pochopit, co se v Československu skutečně stalo.

0/0
14.9.2008 6:13

Englishman

Re: Jan Masaryk

Vzhledem k tomu, že poloha těla je známá, bylo snad nade vši rozumnou pochybnost prokázáno, že Masaryk byl z okna vyhozen poměrně značnou silou.

KSČ zájem na likvidaci Masaryka neměla, takže to asi udělala NKVD. Tomu nasvědčují i další, bohužel neověřené informace. Poloha těla je ale naprosto jednoznačný důkaz, že nešlo o nehodu ani o sebevraždu (pokud Masaryk z okna neskočil šipku nebo něco podobného).

Koupelna Černínského paláce byla osudová pro Masaryka, ale ne pro Československo. V době jeho vraždy bylo už dobojováno a Masaryk bohužel napomohl vítězství komunistů a porážce všech ostatních.Rv

0/0
14.9.2008 21:27

babacek

Re: Re: Jan Masaryk

No to je dost spekulativní zda se KSČ podílela nebo ne. Gottwald byl pouhý komunistický vůdce bez vyššího vzdělání a tak mu lidé jako právě Masaryk či Dr. Horáková vadili.

Tím nechci říci, že ho zavraždili komunisté, ale jistě to bylo z jejich tichým souhlasem.

Navíc dle svědků kteří dnes již většinou nežijí, měl na spánku střelnou ránu. To však nemohu tvrdit z naprostou jistotou.

1.10.2008 jdu přát k narozeninám jedné paní která se dožívá 90 let a mysl má stále jasnou tak pokud bude vhodná příležitost tak se jí na okolnosti přeptám.

0/0
15.9.2008 5:39

KADO

az se tam usadi Zaoralek to bude ostudy !!!

!;-D :-© Rv

0/0
13.9.2008 22:12

Najdete na iDNES.cz