Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Střelec ze severu Čech zřejmě zavraždil také podnikatele z Teplic

Šílený střelec, který tento týden zavraždil v Ústí nad Labem a Chomutově pumpaře, barmana a policistu, má zřejmě na svědomí i smrt podnikatele z Teplic. Rodina pohřešuje manažera od pondělí. Policie se svěřila se svým podezřením jeho bratrovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Xaver3

Je trest smrti státní vražda ?

Aby bylo jasno, nezastávám se toho zmetka, který by měl sedět na doživotí. Jen bych chtěl uvést jeden argument k tomu, že trest smrti je vražda spáchaná státem.

Představte si situaci, kde někdo brutálně zavraždí a pozůstalý na vlastní pěst "vypátrá "pachatele dřív než policie. V rámci svého "morálního" práva na odplatu toho zmetka sám zabije, protože tento vrah podle zastánců trestu smrti nemá nárok na život, protože sám zabil.

Co udělá stát s pozůstalým ? Odsoudí ho za vraždu a z pozůstalého je také vrah. Když ale téhož "práva na odplatu využije stát", pak už to není vražda ? Trestající občan, který má mnohem větší právo na odplatu by byl vrah a stát ne ?

Z toho plyne, že trest smrti je státní vražda, protože občan by za stejný čin byl odsouzen za vraždu. Stát nikoli.

0/0
7.9.2008 13:19

singlemalt

Re: Je trest smrti státní vražda ?

jasně. A když stát někoho zavře, je to omezování osobní svobody. Za to by mě taky popotahovali, kdybych lotra, který mi loupe z chaloupky perníček, zavřel do sklepa sám....

0/0
7.9.2008 14:28

Xaver3

Re: Re: Je trest smrti státní vražda ?

Porovnávat trest odnětí svobody a popravu je jako porovnávat bicykl s raketoplánem. Poprava je nevratitelná, zatímco, když lotra zavřeš do sklepa nebo ho jakkoli zbavíš svobody, třeba rozsudkem o odnětí svobody, můžeš svůj případný omyl napravit.

Doživotní trest izoluje nebezpečných vrahů a podobná individua od společnosti. Obhajovat trest smrti např. tím, že se "ekonomicky" vyplatí ho rovnou popravit, tak to je úspora jako hrom. Za to se postaví hned několik milimetrů dálnice a republika zbohatne.

0/0
7.9.2008 14:42

Winston77

Re: Je trest smrti státní vražda ?

Vraždou se rozumí zločin spáchaný člověkem na jiné lidské bytosti, jenž způsobí smrt bez právního (morálního) ospravedlnění.

Člověk který je schopen úmyslně opakovaně zabíjet je pro společnost natolik nebezpečný, že je třeba jej jakýmkoliv způsobem eliminovat. Prvním možným řešením je separace od společnosti ve vězení. Pokud pomineme to, že je to příliš ekonomicky nákladné řešení, hrozí riziko že takový člověk může utéct, že bude po nějaké době propuštěn apod.  Je větším zločinem státu to, že nedokáže zabránit, aby takový člověk mohl zabíjet (tím se stává stát spolupachatelem jeho vraždy) nebo to, že sebere život někomu, kdo si ho sám ani neváží?

0/0
7.9.2008 14:53

Xaver3

Re: Re: Je trest smrti státní vražda ?

Tvému argumentu se říká argumetu pojistky. Na webu na to téma najdeš zajímavé protiargumentace. Např. tento

"... je nesporné, že lze trestem smrti provést úplně nejlepší možnou prevenci: popravený zločinec bude zaručeně zneškodněn. Jsme-li ochotni přijmout účel pojistky jako důvod pro trest smrti, předpokládáme neomylnost lidských rozsudků a zároveň neschopnost státu zajistit bezpečnost. Argument pojistky by musel předpokládat, že je stát schopen v momentě vynesení rozsudku konkrétně předvídat, které zločiny se v recidivě objeví a které ne, což je zcela evidentně nemožné ..."

0/0
7.9.2008 15:06

zhuy

Re: Re: Re: Je trest smrti státní vražda ?

Jo, uplne tak jednoduche to neni, v USA nasli na "death row' nekolik lidi, kteri byli pozdeji prokazani nevinnymi at uz byli odsouzeni kvuli neschopnosti svych obhajcu, policie vysetrujici pripad ci treba prokuratora ohrivajiciho si vlastni polivcicku a potrebujiciho "vyresit' pripad.Ale pak mame pripad jako tento chcipak a ctyri lidi byli zabiti uplne zbytecne, jen proto ze spolecnost selhala v jejich ochrane a pustila toho hajzla ven.Kdyz ne trest smrti, navrhoval bych opravdu tvrde vezeni, spolecnosti prospesnou praci a pokud nekdo nekoho umyslne a promyslene zavrazdi v zadnem pripade nic mensiho nez dozivoti, jak jednou ochutna moc za sebrani zivota nekomu, tezko se najednou otoci a zacne byt "slusny clovek".

0/0
7.9.2008 20:59

Blbec z Xenemunde

<>

Vsadil bych se, že jeho prapraděda zastřelil Ferdinanda v Sarajevu .....

0/0
7.9.2008 11:52

Winston77

Můj názor

Pokud někdo úmyslně sebere život někomu jinému, ztrácí právo na svůj vlastní.  Pokud se někdo rozhodne rozhodovat  o životě jiných, musí počítat s tím že někdo bude rozhodovat o tom jeho. Lidský soucit od humanisty si zaslouží člověk, nikoliv zvíře.

0/0
7.9.2008 10:55

MudaFuka

koukam policajti chytli vraha

a vsechny nevyreseny pripady dou za nim;-) ja bych si tipnul ze mmel prsty i v masakru v babicich...

0/0
7.9.2008 8:26

O.M.

Re: koukam policajti chytli vraha

Přesně tak!!

To je jako když mi ukradli rádio, tak aniž by cokoliv pořádně vyšetřovali, tak jsem pak byl u soudu, kde na něj hodili podobných 12 věcí, čímž se zbavili nevyř. případů a asi se dohodli na výši trestu atd.

Akorát tohle je samozřejmě daleko závažnější :-(

0/0
7.9.2008 9:37

totaknení

Re: koukam policajti chytli vraha

Nevíš, o čem mluvíš. Benga mají jisté důkazy, jinak by věc pouze prověřovali a neběhali s tím hned za příbuznými zmizelého muže s tím, že je mrtev a střelil ho ten hajzl.

0/0
7.9.2008 10:41

zhuy

I malo je lepsi nez nic...

I kdyby trest smrti zastrasil jen 10 % kriminalniku, ubylo by 10 % obeti coz by bylo chvalyhodne.Dale by se zabranilo prave takovemuto pripadu ze kriminalnika pusti nejaka "lidumilna" komise zpet mezi lidi a misto jednoho zavrazdeneho mame nyni pet ci kolik se jeste provali.Ten prvni zavrazdeny jde na vrub toho zlocince,ti dalsi na vrub "lidumilu" kteri nejsou schopni prohlednout a tento vred lidske spolecnosti odstranit .

0/0
7.9.2008 7:23

rohatey

Že trest smrti nikoho nezastraší

to jasně prokazuje reportáž kterou svého času uvedli v televizi, dotazovali se povětšinou snědých vězňů zda souhlasí nebo nesouhlasí s trestem smrti. Pokud se pamatuji tak všichni vehementně nesouhlasili, z čehož se dá logicky vydedukovat že naše kriminály jsou plné ušlechtilých humanisticky smýšlejících občanů, že by to ti tetovaní říkali ze strachu že by se jich ten trest jednou mohl týkat to je naprosto vyloučené ;-D;-D

Tolik k jednomu z nejoblíbenějších demagogických argumentů těch náboženských pahumanistů co furt něco melou o tom že poprava je nějaká vražda. 

0/0
7.9.2008 3:03

Xaver3

Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Takže poprava je jen takové pomazlení :-) .

Pokud ve svých záverech vycházíš z uvedené reportáže, tak to je vážně serióní zdroj.

Zkus si o tom přečíst nějaké studie a uvidíš, jak je to s tím účinkem.

0/0
7.9.2008 3:23

Xaver3

Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

např. tady je citace z jedné ze studií, která se podrobně zabývá trestem smrti

"Podle výzkumů jsou většinou vraždy páchány v afektu, kdy je rozum zastíněn extremními emocemi. Pro to, abychom se dostali do stavu nadměrného psychického rozrušení, nepotřebujeme žádnou kriminální energii. Mnohem častěji dochází k vraždám za určitých mimořádných okolností např. pod vlivem alkoholu, drog nebo v momentech paniky. Vysoké procento těch, kteří se dopouštějí vraždy, je v době spáchání činu pod takovým tlakem, že si hrozících následků vůbec nejsou vědomi."

0/0
7.9.2008 3:24

Xaver3

Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

pokračování:

"Jiným pachatelům se daří namluvit si, že se jim podaří uniknout bez potrestání. Z toho lze vyvodit, že si jsou pachatelé trestných činů rizika odsouzení docela dobře vědomi, ale věří tomu, že nebudou dopadeni. Metoda, jak tyto typy vrahů odstrašit, by pak spočívala v tom, že by se zvýšila pravděpodobnost jejich dopadení, odsouzení a popravení. Z toho vyplývá, že argument odstrašujícího účinku se nedá podpořit empirickými fakty"

0/0
7.9.2008 3:26

rohatey

Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Hele já mě osobně nějaké studie lidí co mají evidentně nějaké nespecifikované posychické problémy z trestu smrti nezajímají, kdo se neřídí rozumem ten je schopen zfalšovat ledacoc, ten strach těch kriminálníků je na rozdíl od tvých demagogických tvrzení vydestilovaných z ničeho prokazatelný.

Jinak pro pořádek demagogu za vraždy v afektu nikdo s trestem smrti neuvažuje, to jsou vraždy kde se dávají minimální tresty.

Pokud nějakého nájemního vraha nebo zločince tohoto typu zde nedokáže zastrašit ani trest smrti tak by měl okamžitě viset, to je jako nebezpečná šelma kterou nezastraší ani oheň ani člověk s puškou, tam je v zájmu všech takovouhle šelmu okamžitě odstřelit a nerozumovat na tím.

Jinak bych ti poradil pokud máš skutečně takovéto psychické problémy z toho trestu smrti, že hlídáš tuhle diskuzi ve dne v noci tak to by si už zasloužilo navštívit odborníky, normálního člověka nějaký Saddám na šibenici vůbec neirituje normálního člověka iritují nevinné oběti.

0/0
7.9.2008 4:24

Xaver3

Re: Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Aha, tak to já mám psychické problémy, ale když ty do té samé diskuse napíšeš příspěvky ve stejný noční čas jako já, tak pořád mám problém jen já. Rohatey, ty boduješ čím dál víc. Co mě irituje, není tak ani tak trest smrti, ale takoví troubové, jako jseš ty, co si myslí, že jejich názor je ten jediný správný.

0/0
7.9.2008 4:45

Xaver3

Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Rohatey, teď jsem si přečetl tvé starší příspěvky o fyzických trestech v pasťácích, tak už chápu tvoji filozofii tvrdé ruky.

A to že si zmlátil svého psa, aby si mu dal jasně najevo, že se nemá přebíhat frekventovaná ulice, je přesně ta třešnička na dortu, která mě utvrzuje v tom, že bys to tady nejraději srovnal do latě. 

0/0
7.9.2008 4:23

rohatey

Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Já se už opravdu směju, takže ty patříš k těm idiotům co si myslí že lepší než jednorázově tvrdě potrestat psa aby neopakoval ten sebevražedný pokus si chodit domů sám a přes frekventovanou silnici, že je lepší toho psa tohle nechat dělat tak dlouho až o ten život přijde, já mám holt jiné hodnoty, já radši živého a spokojeného psa který jednorázoově dostal pořádně naplácáno na prdel než mrtvého psa, kterému jsem místo naplácaní to osvětloval domluvou;-D. No doufám že se nechystáš vychovávat děti, kdo si myslí že grázlíky kteří skončí v pasťaku můžou vychovávat ženské se svými metodami omlouvání a netrestání ten by děti opravdu prznit neměl.

0/0
7.9.2008 4:31

Xaver3

Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Rohatey, ty si pořád myslíš, že mluvíš s nějakýma blbečkama, kteří čekají na tvá životní moudra. Já mám už větší děti a vychovával jsem je tak, že se za ně nemusím stydět.

Studují a daří se jim dobře.

Ty si žij podle svého a respektuj, že jiní lidé mají jiný názor. A mlať si výchovně svého psa jak chceš. Je to tvá metoda a když ti funguje a vyhovuje, tak je to tvoje věc. Nesnaž se ale být tak moc chytrý, že budeš jiným radit, jak mají žít a co mají nebo nemají dělat.

0/0
7.9.2008 4:40

MusIym

Re: Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Nemohu si pomoct, ale za "blbečka" jsi tady pouze ty.

0/0
7.9.2008 10:47

Xaver3

Re: Re: Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

To si myslíš ty a rohatey a třeba i další, kdo čtou tuhle diskusi, ale je řada lidí, co si myslí opak a rozumí mým argumentům. Problém je ten, že vy dva považujete lidi, co mají jiný názor, za blbečky. A to svědčí o tom, že nejste v pořádku.  

0/0
7.9.2008 11:58

MusIym

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Ta řada lidí jsi ty a těch pár stovek šmejdů sedících v base nebo momentálně na svobodě.

0/0
7.9.2008 12:06

Xaver3

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

To jsou tvé klasické nepodložené dedukce a trapné urážky. Ničeho jiného totiž nejseš ty a rohatey schopen. Jediné, co dokážete, je urážet někoho, kdo s váma nesouhlasí.

0/0
7.9.2008 12:33

MusIym

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Co je na tom urážlivého? Leda že patříš do té skupiny šmejdů ale pro ně to není urážka - naopak. Jinak ty dedukce jsou podloženy statistikami a průzkumy - ty tvoje ...

0/0
7.9.2008 12:39

Xaver3

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že trest smrti nikoho nezastraší

Těch, co jsou proti trestu smrti není rozhodně jedno procento a nejsou to žádní šmejdi na svobodě, jak píšeš. Nikdo z nich (včetně mě) se nezastává zločinců ani v nejmenším, jen by prostě volili trest doživotí místo zastřelení. Máme jiný názor a to nesneseš.

A to že chce většina znovuzavedení trestu smrti automaticky neznamená, že je to správné. Naštěstí se netvoří zákony na ulici a díky tomu se trest smrti nezavede. Každopádně by se měly zpřísnit tresty za vraždy, protože třeba trest za vraždu malého Rokose 20 resp. 23 pro ty dva zmetky, je výsměch. V takových případech a i jiných, má být pachatel odsouzen na doživotí.

0/0
7.9.2008 13:00

tenisovejloket

hm...

kopnout ho do žumpy a nechat utopit... na něj je škoda peněz daňových poplatníků:-/

0/0
6.9.2008 23:50

Volič ČSSD

Ten mel dostat amnestie a nastoupit k policie.

Tam je třeba pořadny snipper.R^

0/0
6.9.2008 21:59

Blbec z Xenemunde

Re: Ten mel dostat amnestie a nastoupit k policie.

;-D R^

.

měl akorát smůlu, že to znalci neuvedli do posudků, který ho doporučovaly k předčasnému propuštění s tím, že se jedná o napraveného hříšníka ;-D

0/0
6.9.2008 22:19

kerim003

naproste selhani systemu

a to uz pocinaje tim jak rozhoduji nase soudy a jake tresty udeluji - viz tresty nepodminene za neplacene vyzivne a napriklad i nesmyslne vysoke tresty za danove  uniky a nekterou hospodarskou kriminalitu vubec - nebylo by lepsi pokud by obvineny a odsouzeny mel moznost danovy unik uhradit a pote odejit s rozumnym trestem v delce nekolika mesicu ci 2-3 let . Ale rovnou vymerit trest v rozmez&#239; 8-12let mi pripada neumerne zvlaste pak ze mnohdy takove tresty nejsou udeleny ani za zabiti ci dokonce vrazdu. Takze ryba smrdi od hlavy a myslim ze je naprosto nezbytne zacit pracovat na novem trestnim zakone a to co nejdrive - napr institut trikrat a dost uz mel byt zaveden davno a v nekterych pripadech jak v tomto si myslim ze dvakrat je az az a ze obvineny uz se mezi slusne lidi nikdy nepodiva. Nebo alespon by uz nemel..........

0/0
6.9.2008 21:46

Arbi

Humánně ho rozřezat na cirkulárce.

Zuby nemusí být moc ostrý a dlouhý, aby ho to nešimralo.

0/0
6.9.2008 21:33

Xaver3

Re: Humánně ho rozřezat na cirkulárce.

Pro sadoury. Tady je přehled, jak se popravuje ve světě.

V období od roku 2000 jsou na světě popravy prováděny těmito způsoby:

Setnutí hlavy (Saúdská Arábie, Irák) , Elektrické křeslo (USA) , Oběšení (Egypt, Írán, Japonsko, Jordánsko, Pákistán, Singapur a další), Smrtící injekce (Čína, Guatemala, Filipíny, Thajsko, USA) , Zastřelení (Bělorusko, Čína, Somálsko, Tchaj-wan, Uzbekistán, Vietnam a další) , Ukamenování (Afghánistán, Írán) , Ubodání (Somálsko)

0/0
7.9.2008 3:36

USB_hub

Re: Re: Humánně ho rozřezat na cirkulárce.

co je sadistickeho na napr. injekci a  zastreleni?

0/0
7.9.2008 10:29

MusIym

Re: Re: Re: Humánně ho rozřezat na cirkulárce.

Pochop, vždyť by to chudáka mohlo i zabolet.

0/0
7.9.2008 18:49

fickova

tak to u nás bohužel chodí

Bohužel to je naše justice.Rv..kdyby zůstal tam, kde měl být nemuselo se to stát...:-/

0/0
6.9.2008 20:55

Wes Parmalee

!!!

Takové hovado nemá právo žít!!!

0/0
6.9.2008 20:44

bloodyvalentine

john rambo

ten člověk je "fakt huustý"

ndivil bych se kdyby zítra psali že vraždil na obou koncích republiky současně:-)

0/0
6.9.2008 20:30

MPík

Trest smrti

Ted pojdte argumentovat vy, kdoz zastavate "humanisticky" nazor o nesmyslnosti trestu smrti... A nezapomente svuj nazor dobre vysvetlit vsem pozustalym blizkym obeti...

0/0
6.9.2008 20:13

bloodyvalentine

Re: Trest smrti

pozůstalí blízkí se ti na tuhle diskusi vykakaděj:-)

0/0
6.9.2008 20:28

bloodyvalentine

Re: Re: Trest smrti

blízcí?8-o

0/0
6.9.2008 20:28

Xaver3

Re: Trest smrti

Pozůstalí se bohužel musí smířit s tím, že v této zemí stát nevraždí (nepopravuje). Stát tu nezastupuje oběti, ale chrání společnost a trestá. Doživotní trest je dostatečný nástroj na to, aby společnost ochránil před takovými bestiemi, jako je tento vrah.

Kdyby dostal 20 a více let za první vraždu, žádné další 4 by se nestaly.

0/0
6.9.2008 23:45

MusIym

Re: Re: Trest smrti

To je demagogie.

0/0
7.9.2008 1:57

Xaver3

Re: Re: Re: Trest smrti

Co konkrétně je demagogie ? Ty chceš trest smrti, já ne. Chováš se, jako by si měl absolutní pravdu a jakýkoli jiný názor byl demagogie.

Já nečekám, že kvůli mě nebo komukoli jinému, kdo nesouhlasí s trestem smrti, změníš názor. Já jen říkám, že trest doživotí je pro odsouzeného tvrdším trestem, než trest smrti. Mrtvého nic nebolí. Ale jestli věříš na peklo, tak budiž. :-)

0/0
7.9.2008 2:07

rohatey

Re: Re: Re: Re: Trest smrti

Pozůstalý se musí smířit......., stát nezastupuje oběti........, doživotní trest je dostatečný, trest smrti nikoho nezastraší a ty další co jsi tady na téhle diskuzi napsal. Konkrétně je tady  demagogie  soustavně tapetovat takováhle 1000x už  hlásaná nepravdivá tvrzení která se nedají doložit ani logicky ani statisticky ani jinak. Ty tvé příspěvky bohužel nic jiného než takováto nedoložitelná a nepravdivá hesla neobsahují.;-(

0/0
7.9.2008 2:43

Xaver3

Re: Re: Re: Re: Re: Trest smrti

Nedoložitelná a nepravdivá tvrzení ? A to jako posuzuješ ty ? Ty určuješ, co je v otázkách trestu smrti jediné a správné ? Sakra ty jsi dobrej. :-) Zkus si raději o těch věcech něco seriózního přečíst, aby si tu svou genialitu skutečně něčím "doložil" . :-)

0/0
7.9.2008 3:59

Xaver3

Re: Trest smrti

A ještě jedna věc.

O trestu nemůže rozhodovat oběť ani pozůstalí. Co myslíš, že by si asi přáli pozůstalí po dopravní nehodě, při které někdo způsobí smrtelnou nehodu ? Jistě by si přáli smrt dotyčného viníka. Znamená to tedy, že platí trest, který požadují pozůstalí ? Kolik poprav ročně by to znamenalo ? Padesát, sto nebo dokonce víc ?

0/0
7.9.2008 2:29

rohatey

Re: Re: Trest smrti

Zase a zase ta šílená demagogie, plést do vraždy dopravní nehodu což do toho ještě zamotat radar v Brdech8-o, u nás po každé dopravní nehodě pozůstalí žádají trest smrti pro viníka;-D. To zřejmě soudíš podle sebe, my normální uvažujeme jinak, tak nějak normálně.

0/0
7.9.2008 2:46

Xaver3

Re: Re: Re: Trest smrti

Co si asi bude přát matka, kterému před očima na přechodu zabijí dítě ?

Pokud si nedokážeš představit takové situace, ke kterým skutečně dochází, pak je to jen o tom, jak úzké vidění máš.

Demagog jseš ty, protože si napsal "u nás po každé dopravní nehodě ..."

Já jsem nic takového neřekl. Nenapsal jsem, že u každé smrtelné nehody žádají trest smrti pro viníka. To příklad toho, jak překrucuješ a do je právě ta demagogie.

Dal jsem ti příklad nehody, kdy si pozůstali v zoufalé a brutální situaci žádá ten nejvyšší trest. A mohl bych ti napsat další příklady, ale ty bys to zase nějak překroutil, takže to nemá smysl.

0/0
7.9.2008 3:19

damianx

...

Tak teď si ho pěkně vyléčíme a potom mu budeme platit vězeňský hotel do konce života.

0/0
6.9.2008 19:30

Najdete na iDNES.cz