Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Koupil vůz s exekucí, přišel o auto i peníze

Exekuce může dopadnout i na nevinného. Důkazem je případ muže z Prahy, který tak přišel o 250 tisíc. V malém autobazaru koupil vůz, na který byla uvalena exekuce, což nevěděl. Ukázkový příběh je jedním z desítky, které ročně řeší sdružení Sova chránící zájmy vlastníků aut.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Marcus Antonius

Nejsme právní stát

Na tomto příkladě je vidět ,že česko není právní stát a už vůbec ne demokratický. To je jenom malý příklad nerovnoprávnosti různých subjektů při určitém sporu. Ačkoliv ústava říká ,že všichni jsme si před zákonem rovni tak praxe je taková , že soudce v pohodě bez mrknutí oka zabaví majetek patřící třetí osobě bez náhrady. To jemožné jen na našm bsurdistáně . Také exenkutor se mnohokrát spletl a vybíli byt někomu jinému .V tomto případě musí poškozený prosit exekutora o vynětí věci z exekuce on sám rozhodne zda poškozenému vyhoví. Další příklad ,že určitý subjekt má právo na všechno , a nevinný kterému bylo přeno právo na soukromé vlastnictví dle ústavy nemá právo na nic.  TOTO není právní stát ,ale jakýsi postkomunistický paskvil státu.

0/0
10.9.2008 8:45

Mak1

A co zastřelit

exekutora ?

0/0
5.9.2008 11:11

Bývalý volič ČSSD

Když si u AAA Auto koupíte nějakou popelnici,

tak vás oškubou i bez exekutora. A nikde se ničeho nedovoláte.:-©

0/0
26.8.2008 10:51

slmichal

hm

stačilo by, kdyby to fungovalo podobně jako na katastru nemovitostí a exekuce byla zapsána i v evidenci vozidel a toto bylo přístupno veřejnosti....

0/0
26.8.2008 9:56

hbf

Registry

Není třeba veřejného registru na auta. Bohatě by stačilo, aby exekutor svůj požadavek nahlásil do evidence vozidel a povinný by neměl šanci auto odhlásit. A kdyby to zkusil, tak by ho na úřadě obce s rozšířenou působností rovnou sebrali policajti pro pokus o podvod.

0/0
25.8.2008 13:29

Heralik3

Re: Registry

A o to jde, statni urad dela za nase prachy databazi pro sebe, kterou my ani nemuzeme vyuzit.....  hlavne kdyz se vsichni napakují...

0/0
25.8.2008 14:05

rohatey

Na vině je zločinný zákon

a právní zločinci co tohle vytvořili a tohle obhajují. Tohle je obdobné jako kdyby se občanovi tvrdilo že neznalost zákonů neomlouvá a přitom by nikde nebyl přístup k tomu si ty zákony přečíst.

Tohle je to samé tady se ze zločinného zákona zneplatňují kupní smlouvy na majetek v exekuci a přitom není možné nikde zjistit který to majetek nebo koho majetek v té exekuci je.

Tohle co se stalo tomu spoluobčanovi to je normální znárodnění stejné jako se znárodňovalo v 50 tých létech. Napravovat jednu křivdu křivdou druhou to nejsme právní stát to je právní Bangladéž.:-©

0/0
25.8.2008 12:46

barbudo

Re: Na vině je zločinný zákon

... je to totéž jako kdybych přišel s papírem, že jsem restituent a současného vlastníka (třeba desátého v řadě) bez náhrady vystěhoval ...

0/0
25.8.2008 13:00

Heralik3

Re: Na vině je zločinný zákon

Jak je možné, že na vuz v exekuci, kterou uvalí soud, tedy statni organ, jiny statni organ, tedy MD, to auto prepise na nekoho jineho?

0/0
25.8.2008 14:07

tomtop

a co kdyz..

a co kdyz zabouchnu exekutorovi dvere pred nosem s tim, ze auto je me ? Muze si za pomoci policie vynutit vydani klicku ?

Vzdyt vetsina aut je prodana a koupena s timto rizikem !

0/0
25.8.2008 12:28

__XXXX___

Proto okamžitě

po koupi auta z jakéhokoliv bazaru, okamžitě sundávám SPZ a žádám o novou. Exekutor to pak nenajde. Hned, co to jde taky přepisuju majitele na sebe...

0/0
24.8.2008 22:18

VLDX

Re: Proto okamžitě

To ti boužel nepomůže, protože exekutor jde po VIN kódech, ne po SPZtkách. Takže si jen zajde na cajty, nechá si vyjet, podel VIN, kdo je současný majitel, SPZ a kde bylí, přijede si pro autíčko a ty budeš jen koukat.!

0/0
25.8.2008 9:57

rohatey

Co praví občanský zákoník

(1)Je-li držitel se zřetelem ke všem okolnostem v dobré víře o tom, že mu věc nebo právo patří, je držitelem oprávněným. V pochybnostech se má za to, že držba je oprávněná.

(2) Nestanoví-li zákon jinak, má oprávněný držitel stejná práva jako vlastník, zejména má též právo na plody a užitky z věci po dobu oprávněné držby.

(3) Oprávněný držitel má vůči vlastníkovi nárok na náhradu nákladů, které účelně vynaložil na věc po dobu oprávněné držby a to v rozsahu odpovídajícím zhodnocení věci ke dni jejího vrácení. Obvyklé náklady související s údržbou a provozem se však nenahrazují.

Já bych řekl že oprávněná držba začíná okamžikem podpisu kupní smlouvy, takže kupní cena zaplacená po podpisu kupní smlouvy to už je ta "účelně vynaložená částka" kterou by měl vlastník věci uhradit, pokud chce věc vrátit

A to tady včera "právní vědci" dělali že tohle ustanovení vůbec neexistuje.

0/0
24.8.2008 14:26

júLinek šíšaL

Re: Co praví občanský zákoník

nojo ...ale to je zákon pro ně ...což ty nejsi ...:)

0/0
24.8.2008 14:53

kolemjdouci1974

hnus

uz jen to ze exekutor o necem rozhoduje je spatne

0/0
24.8.2008 11:31

rohatey

Tady bych "právně vědecky" odvodil

že když tedy je podle zákona takto neplatná kupní smlouva na majetek v exekuci nebo majetek nabytý nelegálně krádeží a nabyvatel je povinen věc vrátit, tak že toto by se mělo vztahovat i na ty peníze, pokud je tedy podvodník utratí tak by ty peníze měla vrátit ČNB, protože tam tyhle peníze stoprocentně jednou musí skončit, nejpozději tehdy když jsou opotřebeny tak že je nutno je vyměnit a co bylo ukradeno to se přirozeně musí vrátit k majiteli. :-)

0/0
24.8.2008 8:53

rohatey

Re: Tady bych "právně vědecky" odvodil

jak je psáno v občanském zákoníku tak peníze jsou taky věc, a to věc hromadná a hromadné věci se nevracejí přesně ty konkrétní bankovky ty se vracejí jakékoliv v tom původním množství.:-)

0/0
24.8.2008 9:56

júLinek šíšaL

Re: Re: Tady bych "právně vědecky" odvodil

no vidíš ... to je konečně názor do pranice ...;-D

0/0
24.8.2008 10:10

rohatey

Přemýšlím nad jedním

proč kdykoliv se něco takovéhohle stane je ta absolutní propast mezi normálním člověkem který cítí rozhořčení nad bezprávím a okradením spoluobčana a  "vzdělancem" z oboru práva který cítí zadostiučinění že spravedlnost byla nastolena.

Tahle propast je způsobena evidentně tím že u těch "právních humanistických vzdělanců“ stojí nad  citem pro spravedlnost a rozumem nějaká víra v to že pokud se postupuje podle jakkoliv absurdních náboženských pouček tak se jedná o spravedlnost a právo.

Dneska mi došlo i to zásadní ono těmhle hochům chybí nejen to výše uvedené ale bohužel i elementární morální zásady vyplývající už z desatera, což je u právníků obecně známá věc. Představa že třeba já budu mít nějakou pohledávku za zlodějem nebo podvodníkem a že se tahle moje pohledávka uhradí  zákonnou krádeži na majetku mého spoluobčana (třeba dokonce známého, souseda, spolupracovníka) to je pro člověka s morálkou dost zásadně nepřijatelné.  

0/0
24.8.2008 7:53

júLinek šíšaL

Re: Přemýšlím nad jedním

problém ... je rozhořčený cit pro spravedlnost a rozum normální? ...proč tvůj soused mívá radost, že jsi rozhořčen? ...

0/0
24.8.2008 8:00

rohatey

Re: Re: Přemýšlím nad jedním

Tvé sousedy neznám, když si projdeš tuhle diskuzi tak tady kromě těch "právních vědců" nikdo další  škodolibou radost nad finanční ztrátou spoluobčana neprojevoval. :-)

0/0
24.8.2008 8:04

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Přemýšlím nad jedním

nojo ... tady... a co doma? ...v mezích normálu? ...

0/0
24.8.2008 10:09

rohatey

Re: Přemýšlím nad jedním

Opravuji ".........hochům a děvčatům chybí.......":-)

0/0
24.8.2008 8:00

Manstein

A kolik byl priplatek k zakladni vybave

za tu exekuci navic ?

0/0
23.8.2008 17:42

Třeste se, modří lumpenproletáři

Tento článek potvruje pravidlo, že VW je vozidlo, které

si člověk koupí jen jednou.;-D

0/0
23.8.2008 16:47

Třeste se, modří lumpenproletáři

Kdyby si ten volič ODS koupil nového pašíka, neměl

by problémy. ale kdo kdy viděl voliče ODS s 750 litříky, že?

0/0
23.8.2008 16:46

júLinek šíšaL

a co pokuta, souzi a soušky, ...

či kriminál pro zloděje? ...

0/0
23.8.2008 16:14

VLDX

Re: a co pokuta, souzi a soušky, ...

blázníš? Velkopodnikatelé jsou tady chráněni!

0/0
25.8.2008 9:59

rohatey

Ve státě kde lze takto zneplatit zákonem

řádně uzavřenou kupní smlouvu to je obyčejný právní Bangladéž. Bych řekl že by nějaké vyhláška měla stanovit jasně zákonné náležitosti kupní smlouvy (podobně jako je to stanoveno při převodu nemovitostí), a rovněž by měla stanovit co je kupující povinen ověřit aby se smlouva nedala zpochybnit.

Takhle může dojít k naprosto úmyslným podvodům a  zcela absurdním bezprávím,  např. tady exekutor nezajistí vůbec exekuovaný majetek proti takovéhle krádeži, což by se třeba dalo jednoduše realizovat zabavením technického průkazu, je podepsána takováto řádná kupní smlouva, kupující nic nezanedbá a najednou podle zvrhlého zákona tohle pochybení neodskáče exekutor ani podstata exekuce ale odskáče to ten nevinný slušňák co absolutně nic neporušil. Stejně tak u normální krádeže, důsledky krádeže by měl nést ten kdo špatně zajistil svůj majetek a nikoliv kupec který nic nezanedbal, má kupní smlouvu, nacionále prodávajícího atd., tedy vrátit kradené ano ale proti té kupní ceně.

0/0
23.8.2008 16:02

júLinek šíšaL

Re: Ve státě kde lze takto zneplatit zákonem

souhu tovaryši  ,   to je přece zákonitost nového řádu ...vždyť zákonodárství "co bylo ukradeno, musí být navráceno" neplatí ještě tak dlouho ....

0/0
23.8.2008 16:18

rohatey

Re: Re: Ve státě kde lze takto zneplatit zákonem

Jo, jo na tohle zrůdné kdy se jedna krádež záplatuje krádeží druhou jsem také svého času doplatil, měl jsem nebožák legálně pronajatou a vybavenou zahrádku a tímto jsem se dopustil zločinu na restituovaném majetku takže jsem musel oželet všechny vzniklé škody a ztráty při nápravě křivd které napáchali komunisti v  50 tých létech. Můžu se ovšem uklidňovat tím že mnozí dopadli ještě hůř, ti kteří např. se souhlasem pronajímatele masivně investovali do pronajatých bytů v Praze, tak po restituci nemovitosti museli zkonstatovat že jim při nápravě křivd restituovali i tu jejich investici. :-(

Holt právo stvořené od humanisticky myslících "právních vědců" tam se moc logiky a skutečného práva najít nedá, spíš jsou v tom zřejmě nějaké "myšlenky" pravěkých filosofů.  

0/0
23.8.2008 16:31

Třeste se, modří lumpenproletáři

Re: Ve státě kde lze takto zneplatit zákonem

to upravuje obchodní a občanský zákoník.;-)

0/0
23.8.2008 16:48

dj giovanni

Exekutor jednal protiprávně

Protože auto jistě nebylo pořádně označeno exekutorskou nálepkou - neodstranitelnou. Kdyby tomu tak bylo tak by si to nový majitel jistě nekoupil!

Takže bych se u soudu zeptal jak to bylo označeno a hotovo;-D

0/0
23.8.2008 13:41

rohatey

Re: Exekutor jednal protiprávně

U soudů už se práva nedomůže to jsou zbytečně vyhozené další peníze, měl dát exekutorovi pěstí nebo na něj vytáhnout nůž nebo pistoli a potom auto někam odvést.

Až by začali policajti šetřit tak tvrdit že byl přesvědčen že se jedná o nějakého zloděje nebo podvodníka.

0/0
23.8.2008 13:49

rohatey

Nechápu jedno

proč  někdo strčil do ústavních práv to ustanovení že nikdo nemůže být trestán za své dluhy, ale jak se ukázalo tak zákon může stanovit kdy to neplatí, takže lze zavřít třeba za neplacení alimentů.

Co tak brání asi tomu aby neplacení dluhů bylo trestné u dluhů vzniklých z důvodu podvodného jednání. Nasadil bych tak flastr cca 1 rok natvrdo za každých 150 tisíc, a dal bych tam možnost podmíněného propuštění pokud by se podvodník dohodl s poškozeným že bude splácet, pokud by nesplácel mohl by ho poškozený poslat naspátek si to odsedět.

Já myslím že při takovémhle zákoně by počet podvodů klesnul tak na 10% dnešního stavu. Problém je v tom kdo by potom zajistil obživu těm všem právním parazitům jako jsou obhájci, právní zástupci  a soudci. 

0/0
23.8.2008 13:02

WIFI

Re: Nechápu jedno

ne odsedět,ale odpracovat. Jinak souhlas.

0/0
4.9.2008 7:14

pepe999 from Salford

Tak nam podnikatel z Plzne spachal malej podvudek....

Nevinnej doplatil na podvod jineho a prisel o penize. Ok, podvadis, tak tahni na 20 let do basy smejde..:-©

0/0
23.8.2008 12:53

harcer

Je to tak jednoduché

Stačí zloději dát možnost si to odpracovat,a né vozit nádenníky z vietnamu.Samozřejmě že tenhle "hotel"by si měli všichni odsouzení zaplatit!;-O

0/0
23.8.2008 12:32

JiHik

Zlodějina

To bych to auto raději rychle polil a zapálil ... nebo hodil ze skály.

Konec konců, zničit ho mohl i původní majitel. Tohle je jasné okradení toho kdo to auto koupí. Původní pachatel za něj dostal 250k, které utratil, nebo schoval a jsou jeho majetkem místo toho auta. Zabavením auta dalšímu majiteli se de fakto ignorují ty peníze, co pachatel měl z prodeje toho auta a zvětšuje se jeho majetek na úkor toho, kdo to auto koupil.

0/0
23.8.2008 12:23

rohatey

Re: Zlodějina

Já nevím ale podle mě by stačilo zajít na úřad se nechat zapsat do technického průkazu jako majitel, auto někde odvést a potom s ním normálně jezdit,  nebo ho prodat na druhý konec republiky. Tam přece píší že na tom úřadě žádný záznam o tom že auto vlastní někdo jiný dát nemůžou.

0/0
23.8.2008 12:51

John_Matey

selským rozumem...

Když to vezmu neprávnicky, ale jednoduchým selským rozumem, tak když koupím auto, které je kradené a já o tom nevím, tak proč by mi ho měl někdo zabavit auto, které jsem koupil jako nekradené. Prostě se zjistí, že je kradené, mám papír od koho jsem ho koupil a auto mě zůstane (což nejde protože se vrací majiteli) nebo dostanu peníze za něj zpět ihned a jde se postupně po prodejci. Když ví od koho koupil má na to smlouvu, tak se jde zase dál. a když neví, nemá smlouvu, tak má problém. Ono by se vcelku rychle příšlo na to, kdo auto nekoupil... Tudíž i v tomto případě by se měl exekutor hojit na tom, na něhož byla uvalena exekuce. Auto bylo oceněno takovou hodnotou, a pokud auto nemá, požaduji danou finanční hodnotu a hotovo. A i ten zprostředkovatelský bazar musí mít nějaký papír o tom, kdo dává auto do bazaru, nebo to tam dává na hubu a až prodáš, pošli mi peníze někam do Švýcarska?

0/0
23.8.2008 12:22

Homer2@

Re: selským rozumem...

A co když koupím v dobré víře na základě zfalšované plné moci od podvodníka Váš byt? Také mi zůstane s tím, že si máte dohnat podvodníka, vymoci z něj peníze za Váš byt stržené a koupit si nový?

0/0
23.8.2008 12:26

rohatey

Re: Re: selským rozumem...

Tohle se nedá srovnat, něco kupovat bez toho abych viděl  vlastníka to je dost velký hazard, že je plná moc falešná to se dá předpokládat, tady se dá třeba ověřit jestli ta plná moc je ověřena podle toho razítka nebo není, pokud by při ověřování pochybili úředníci tak by zodpovědnost měl nést zaměstnavatel. 

Ten majitel auta nic takového ověřit nemohl.

Za další když je nemovitost přepsána v katastru tak nikdo nemůže přijít, prohlásit smlouvu za neplatnou a zabavit, tohle se dá změnit jedině přes soud.

0/0
23.8.2008 12:44

rohatey

Re: Re: Re: selským rozumem...

Jinak tenhle podvod realizovat má ještě jeden háček, ono to rozhodntí o tom zápise se musí doručit do vlatních rukou původního majitele a potom tam běží lhůta pro odvolání a to by byl pro podvodníka docela problém.

0/0
23.8.2008 13:46

John_Matey

Re: Re: selským rozumem...

Ale na to bych přišel při nahlédnutí do katastru nemovitostí např. váš příklad je extrém, možné je samozřejmě je, ale s rostoucí hodnotou nakupované věci bych měl přiměřeně zjišťovat, jak se věci mají. U půlky chleba a 2 rohlíků nebudu zjišťovat jestli to krámek za rohem ukrad pekaři z auta a nebo od něj koupil, ale u věcí řádu desítek tisíc a více už je to na pováženou. A když u toho blbýho auta zjistím jedinou věc, že v techničáku je majitel, víc nezjistím, registr nikde neexistuje...

0/0
23.8.2008 14:02

elverano

Re: selským rozumem...

A jak bys na to koukal, kdyby ti někdo něco ukradl, pak to následně "prodal" člověku v dobré víře a tobě by bylo řečeno,že současný "majitel" ma na to papír a ty máš teda smůlu a na zloději si nic nevemeš...bylo by to spravedlivý ?

0/0
23.8.2008 12:42

rohatey

Re: Re: selským rozumem...

A to jako když to tomu co to koupil v dobré víře zabaví tak to je nějaké spravedlivější ?? 8-oJá bych řekl že daleko větší vinu má ten komu bylo odcizeno protože si věc špatně zajistil, nárok na vrácení by měl mít až po úhradě té kupní ceny, nevím proč by nedbalost někoho měl platit někdo kdo se nedbalosti nedopustil. 

0/0
23.8.2008 12:48

elverano

Re: Re: Re: selským rozumem...

Zajímavý názor....každý okradený se podle tebe dopustil nedbalosti a může si teda za to sám, skvělá myšlenka :).

0/0
23.8.2008 16:28

rohatey

Re: Re: Re: Re: selským rozumem...

To není zajímavý názor to je prosté konstatování faktu, je známo že zloději chodí vcelku zásadně tam kde je nejmenší zajištění a největší zisk. Já netvrdím že si okradený za to může sám, za krádež může většinou ten zloděj,  já jen tvrdím že si musí okradený nést následky té krádeže sám a náhradu žádat po pachateli, nechápu proč by tu náhradu měl platit ten kdo nekradl a ani  se žádné  neopatrnosti nedopustil. 

Vezměme si že nějaký lempl podepíše kupní smlouvu na auto, zaplatí a techničáky, klíčky a auto nechá u původního majitele, původní majitel bude podvodník auto znova prodá, kupující zkonstatuje že je všechno v pořádku v techničáku atd. potom ten lempl který tohle umožnil přijde a řekne že chce nazpátek bez náhrady svoje auto, to je úplně absurdní situace. Tohle přesně obdobně udělal ten lempl exekutor.

0/0
23.8.2008 17:13

rohatey

Re: Re: Re: Re: Re: selským rozumem...

Takže pokud by tohle měl někdo platit tak by to měl být ten exekutor, on nezajistil to vozidlo proti takovéhle krádeži a dal ho klidně seznamu exekuovaného majetku, to je stejné jako kdyby to auto nechal stát otevřené na parkovišti s klíčkem v zapalování, tady se opravdu dalo předpokládat že ten člověk v exekuci tohle udělá, jenom nechápu proč nešetřil toho nešťastníka, ta kupní smlouva se dá docela snadno antidatovat na dobu před exekucí.

0/0
23.8.2008 17:25

Najdete na iDNES.cz