Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na Národní třídě více než rok nezastaví metro kvůli stavbě obchodního centra

Cestování stanicí metra Národní třída v Praze se zřejmě na dlouhou dobu zkomplikuje. Zastávku čeká uzavření, vlaky tam mají jen projíždět. Provoz stanice totiž ovlivní stavba nového obchodního centra v těsné blízkosti. Informaci jako první přinesl deník Metro.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

TigerM

stanice

no, hlavne nechapu proc jsou na Bcku stanice takto rozmisteny... proc neni stanice mustek tak, aby umoznovala vystup jak na narodni tridu, tak na vaclavak, ... takhle je kvuli vzdalenosti stanice narodni trida az pomalu na karlaku...

argument o vytizenosti a prestupni stanici neberu... protoze oboji jde v podzemi vyresit...

0/0
18.8.2008 18:39

Reg

Re: stanice

Můstek byl plánován (a asi ještě je) tak, že bude mít druhý vestibul na Příkopě v pasáži Černá růže. Od Můstku směrem k Vltavě bylo víc variant, jak s jednou, tak se dvěma stanicemi a nakonec byla prostě zvolena tato. Národní třída opět měla mít dva vestibuly - druhý do Lazarské. Možná nakonec bude a pravděpodobně formou výtahu.

0/0
18.8.2008 20:53

Reeve

Re: stanice

Národní třída byla tak postavena proto, aby poněkud odlehčila přestupní stanici Můstek. V té době se plánoval hlavní rozvoj Prahy směrem na jihozápad (Lužiny, Stodůlky, Nové Butovice, Barrandov...) a Národní třída měla odchytit část náporu cestujících z nových sídlišť do centra, aby nebyly zahlceny přestupní chodby a výstup z "áčka" přímo na Můstku. To je také jeden z důvodů, proč má stanice metra B na Můstku samostatný výstup na Jungmannovo náměstí.

0/0
19.8.2008 21:30

Dawe-san

Chjo, to bude cesta na karlak

bydlim kousek od narodni tridy a denne tama jezdim metrem, no snad to nejak preziju ze chvili budu chodit o tech par metru vic na karlak

0/0
18.8.2008 17:39

rezna007

Zase jedna zhovadilost v Praze....

K čemu zase předržený nákupní centrum? Aby si kde měli snobové dávat kafíčka.... Nechápu....  No kdo maže, ten jede.....

0/0
18.8.2008 10:21

Reg

Re: Zase jedna zhovadilost v Praze....

Znovu poněkolikáté - z čeho soudíte, že to bude "nákupní centrum"? Z toho, že to nějaký redoktor IDNES napsal do titulku článku?

0/0
18.8.2008 10:44

telmah

Re: Re: Zase jedna zhovadilost v Praze....

No, já tak soudím třeba po prostudování doporučovaného www.copa.cz - plocha na bydlení je méně než třetina plochy kalnceláří a méně než polovina plochy obchodní.... A v dnešní době je opravdu "ekologické" stavět plně klimatizovaná prosklená mostra, to je fakt.... Té energie spotřebované na nic....

0/0
18.8.2008 12:54

Reg

Re: Re: Re: Zase jedna zhovadilost v Praze....

To pořád ještě neznamená, že takový dům můžeme označit za "nákupní centrum". Stejným způsobem straší novináři v případě Masarykova nádraží. Budeme každému domu, který zrovna není muzeem nebo knihovnou, říkat nákupní centrum? Pokud investor zvolil nějaký poměr mezi plochamy bytů, kanceláří a obchodů, tak k tomu měl asi nějaký důvod. Ukáže-li trh něco jiného, v budoucnu se ten poměr v domě může částečně změnit. Každopádně jak pro byty, tak pro kanceláře platí, že čím větší bude jejich nabídka, tím nižší ceny v budoucnu můžeme očekávat. Kancelář naší firmy je na periferii Prahy. Byl bych rád, kdyby někdy bylo finančně dostupné, aby byla v centru. Rád bych prostě po práci šel pěšky na procházku nebo do divadla.

0/0
18.8.2008 13:57

czechian

Re: Re: Re: Zase jedna zhovadilost v Praze....

Nebýt zelených ve vládě, tak za 10 až 15 let vyrábíme skoro polovinu naší spotřeby energie ekologicky z jádra. (Y)

0/0
18.8.2008 14:02

Reg

Re: Re: Re: Zase jedna zhovadilost v Praze....

V názoru na klimatizaci se shodneme, mám radši vánek z otevřeného okna a cinkání tramvají. Těch pár horkých dnů v roce klidně přežiju.

Ale to je na úplně jinou diskusi.

0/0
18.8.2008 14:05

ChorcheCh

To bude krásné...

Jen ty budovy by mohly být alespoň 3x vyšší aby z nich byl pěkný výhled na starou Prahu R^

0/0
17.8.2008 10:34

czechian

Re: To bude krásné...

Ne každý má výjimku, jako Kaplický. Maximální výška staveb se musí dodržovat, což ukázaly tahanice o nějaký kamrlík na střeše Palladia. Málokdo si může v centru postavit stavbu, vysokou 48 metrů. (Y)

0/0
18.8.2008 14:25

kill7

vy tam máte málo

obchodních center?;-D

0/0
17.8.2008 7:59

leather-man

Re: vy tam máte málo

a vy tam nemáte žádné, že? ;-D

0/0
17.8.2008 8:35

Reg

Re: vy tam máte málo

Vaše otázka ukazuje, jak jste naletěl demagogickému titulku. To, co se tam bude stavět, není obchodní centrum, ale obyčejné DOMY. Ovšem titulek "nezastaví metro kvůli stavbě domů" by asi nebyl tak atraktivní, že? V těch domech budou dole obchody a kanceláře a nahoře se bude bydlet. Jak jinak by měly domy v centru Prahy vypadat? Jak jinak vypadají domy, které se v centru Prahy staví už po staletí? Teď jim ovšem místo "domy" začneme říkat "obchodní centra", abychom zvyšovali čtenost novin, nasírali lidi a podporovali v nich všeobecný konzervatismus a pasivitu?

0/0
17.8.2008 10:00

vevere

Re: Re: vy tam máte málo

tak to je skvělý, levné startovací byty pro mladé lidiR^

0/0
17.8.2008 10:56

Reg

Re: Re: Re: vy tam máte málo

Levné startovací byty se nikdy v historii v centru Prahy nestavěly a není důvod, proč by tomu v 21. století mělo být jinak. Především nevím, jak byste toho chtěl ve svobodné ekonomice docílit (aniž byste tuto svobodnou ekonomiku deformoval, což by neprospělo nikomu - bohatým ani chudým). Jediným způsobem, jak snižovat ceny bytů nebo kanceláří v centru, je zvyšovat nabídku, což se právě tímto děje. Já jsem jako student a začínající zaměstnanec vystřídal několik startovacích bytů na periferii a teď se poohlížím po něčem v centru - je to přece normální životní cyklus člověka. Nenapadlo by mě fňukat, proč nemůžu v pětadvaceti bydlet v centru.

0/0
18.8.2008 10:16

Kleki Petra

Re: Re: Re: Re: vy tam máte málo

Nenapadlo by mě bydlet v centru.

0/0
18.8.2008 10:54

Reg

Re: Re: Re: Re: Re: vy tam máte málo

Na Národní třídě bych asi taky bydlet nechtěl, ale "širší centrum", jako Vinohrady, Karlín, Libeň (chystané projekty okolo doků), to je podle mě dnes ideální bydlení. Nicméně jiné evropské metropole dokazují, že skvěle bydlet se dá i v úplném centru.

0/0
18.8.2008 11:13

Dolorez

Konečně

Snad nejhnusnější místo v centru, s hnusnou pseudofontánou, zadlážděnou plochou vytaženou až ke stromům a superhnusnejma humusákama, smrdícíma a lačně po vás vejrajícíma, kolik by z vás mohlo kápnout. A ta stanice metra stojí taky za H. Sjedete schody a než dojdete k vlaku, jste pod Lazarskou. :-)

0/0
16.8.2008 22:54

Reg

Re: Konečně

Přesně tak. Tím spíše dostane ta stanice větší smysl, když přímo nad ní budou domy. Stejně jako třeba na Palmovce, kde budou domy taky přímo nad stanicí. A Národní třída se doufám časem dočká i výtahu z Lazarské.

0/0
18.8.2008 12:30

czechian

Re: Re: Konečně

Stanice Národní třída byla do projektu I.B doplněna dodatečně. Tomu také odpovídá její řešení. Rv

0/0
18.8.2008 14:28

Amálie

Proč zase skleněné obludárium???

Raději bych na té ploše viděla zeleň než další budovu, ale když už zástavbu, tak něco hezčího a vlídnějšího. Tohle je jen další předimenzované skleněné obludárium, jakých je v Praze už dost. Proč to musí být tak obrovské a zasahovat to tak výrazně do Spálené ulice - navíc nepříjemně robustními a rohatými skleněnými plochami?Proč před tím domem nemůže zůstat aspoň malé prostranství, aby to trochu dýchalo? Kdo to tu zná, ví, že je to jedna z nejfrekventovanějších tramvajových zastávek v Praze, kde se i dneska na chodníku tlačí davy lidí (podobně jako u Anděla, ale tam je aspoň trochu volného místa před budovami, zatímco Spálenka je úzká). Asi jde zase jen o prachy, které se dají ze zastavěné plochy vytřískat.

0/0
16.8.2008 6:03

Reg

Re: Proč zase skleněné obludárium???

Podívejte se nejdřív na www.copa.cz. Kdyby jim šlo jen o prachy, asi by nedělali to náměstíčko, o kterém píšete. Ovšem je vzadu, místo do ulice Spálené. Ulice prostě bude vypadat tak, jak vypadala vždycky po celá staletí, s výjimkou posledních třiceti let. Za pár let si na tuto komunistickou etapu nikdo nevzpomene. A lidé pochopitelně do kolejiště padat nebudou, protože tam bude místa dostatek (zhruba jako dnes), jen bude zastřešené - to se u zastávky hodí za deště, nemyslíte? Zatímco náměstíčko se zase hodí vzadu, mimo frekventovanou ulici. Dále: není to o nic víc předimenzované než třeba domy na Václaváku, kde se historicky také s každým novým domem o kousek zvedla výška. A není to monolit, jsou to jednotlivé budovy a mezi nimi uličky či pasáže. Zkrátka z urbanistického hlediska podle mě vše v pořádku.

0/0
16.8.2008 10:12

honzajaka

Re: Re: Proč zase skleněné obludárium???

já tedy nevím, ale jak může ta ulice vypadat jak před staletími, tenkrát sotva stavěli prosklená monstra, jako teď. V Praze není zrovna málo volných kancelářských prostor, prakticky v každém baráku

0/0
16.8.2008 10:45

Reg

Re: Re: Re: Proč zase skleněné obludárium???

Jako před staletími jsem psal v tom smyslu, že to bude ulice. Bez proluky. "Prosklené monstrum" je věcí subjektivního názoru. Pro mě to jsou (podle dostupných podkladů) normální domy na úrovni současné architektury, s větším podílem skla než se používalo v minulých staletích, toť vše. Jinak se dole budou prodávat hadry, jako se v dolních patrech domů prodávaly odpradávna, a nahoře se bude bydlet (a samozřejmě novinkou posledních desetiletí jsou kanceláře - dříve takhle ve městě hlavou pracovali leda básníci a učenci...).

0/0
17.8.2008 0:08

roba21

Všem nadávačům

Rozbijte prasátko, dejte prašule dohromady a ten pozemek si kupte. Pak tam můžete mít třeba lesní školku jestli budete chtít. Dokud ten pozemek ale patří někomu jinému, je jeho věc co si tam (v rámci zákona) postaví.

Pochybovat o užitečnosti je také nesmysl - pokud by budoucí provozovny nebyly někomu užitečné, neměly by zákazníky a tudíž ani nájemce.

Zrovna tuhle jsem byl na Národní a říkal jsem si jaké je to tam hnusné, špinavé a bezúčelné. Cokoliv bude lepší než teď.

0/0
15.8.2008 22:39

Hufo

Re: Všem nadávačům

jestli jste to nepochopil, tak hlavní důvod nadávání je, že kvůli soukromý stavbě se klidně zavře metro na národní na rok a půl. a to zrovna stanice, kde není malý pohyb lidí. to je jako kdyby soused začal stavět barák a zablokoval vám po dohodě s městem vchod výkopem na ulici a choďte si zadem, protože ono přece staví. co byste na to říkal

0/0
15.8.2008 22:44

Reg

Re: Re: Všem nadávačům

A jak byste to tedy řešil? Je evidentní, že dřív nebo později se na místě toho chátrajícího hnusu, který nad stanicí metra je, něco postavit muselo. Takže jak? Dokázal byste to postavit, aniž by byl provoz stanice přerušen? Další podobný a ještě věcí hnus je stanice Florenc, také to vypadá už přes dvacet let jako nějaké provizorní boudičky pod obnaženými pavlačovými dvory. Doufám, že také přijde na řadu.

0/0
16.8.2008 0:47

Reeve

Re: Re: Re: Všem nadávačům

To si pište, že by to šlo, například vybudováním provizorního vestibulu směrem do Purkyňovy ulice. Akorát by to bylo o pár milionů dražší. Takhle sice investor ušetří, ale za cenu dlouhodobých komplikací pro desetitisíce lidí.

Představte si, že by nějaký investor chtěl zastavět například onen prostor na Florenci (skutečně, žádná krása) s podmínkou, že na rok celou stanici uzavře. Být magistrátem hl. m. Prahy, povoli byste takovou stavbu? Určitě ne, protože vyřadit z provozu obří přestupní stanici dvou linek metra by způsobilo velmi těžké problémy pro celý systém MHD. Takže byste investorovi stanovil podmínku, že stavbu povolíte jen tehdy, když ponechá stanici v provozu. Nelíbí se ti to? Pak sbohem.

Přesně stejná podmínka měla platit i v případě Národní. V Praze není žádný kritický nedostatek kanceláří, ani Praha není tak zoufale chudé město, aby se muselo stavět stůj co stůj. Však on by se časem nějaký investor ochotný akceptovat přísnější podmínky našel.

0/0
16.8.2008 18:04

Reg

Re: Re: Re: Re: Všem nadávačům

Na Florenci bude úplně jiná situace, tam se může ten prostor klidně hned zavřít, protože do metra se lze dostat spoustou dalších způsobů (přes vstupy na C nebo výtahem do B). Souhlasím, že na Národní se mohl magistrát nebo dopravní podnik pokusit vyjednat s investorem přednostní vybudování druhého vestibulu (výtahu z Lazarské), zas tak moc do toho nevidím, nevím, jestli nějaká jednání byla... Myslím, že aspoň investor něco platí dopravnímu podniku za tu roční uzavírku. Hlavně však celou situaci nedramatizujme - Národní třída je snad nejnahraditelnější stanicí v celé Praze, protože vstup do Béčka Můstek je doslova pár kroků zarohem.

0/0
17.8.2008 0:17

leather-man

Re: Všem nadávačům

R^

0/0
16.8.2008 11:18

radecek1977

Re: Všem nadávačům

Jiz jsem to psal v jinem vlakne, ale predstave si zde namesti s parkovou upravou, a vestibul metra zahloubeny pod zem... techto mist neni v centru mesta nikdy dost.

A co se tyka zakoupeni pomoc uspor z prasatka ... kazdy vi, ze pozemek je majetek jako kazdy jiny, a kdo si jej koupi, ten jej ma. Ovsem otazka zni, jak se ten pozemek ocitl v soukromych rukou? (to je skutecne otazka - zna nekdo historii?)

Nedivil bych se, kdyby byl pozemek byval ve vlastnictvi mesta nebo statem ovladane firmy, ktera jej prodala ... vse je otazkou politicke vule, stejne jako zmena uzemniho planu (na kterou je jiz samozrejme pozde)...

0/0
16.8.2008 12:28

Reeve

Re: Všem nadávačům

Ten pozemek patří (nebo donedávna patřil) městu Praze, tedy - obrazně řečeno - mimo jiné i mně samotnému. A vůbec se mi nelíbí, že mnou zvolení (a z mých daní placení) zastupitelé náš společný městský pozemek prodali (nepo pronajali) soukromé firmě za takových podmínek, že tam vznikne obrovská hnusná piksla a zůstane jen miniaturní formální plácek pro veřejnost. Kritika tedy nemíří k tomu, kdo koupil, ale na toho, kdo prodal.

Jsou případy, kdy pouhé tržní zájmy musí jít prostě stranou. Kdyby ne, jistě by se našel investor, který by rád koupil třeba Pražský hrad a přebudoval ho na luxusní obytně-kancelářský komplex. Děkuji, nechci.

0/0
16.8.2008 17:49

Reg

Re: Re: Všem nadávačům

Vaši zastupitelé ten pozemek prodali nikoliv primárně proto, aby z toho mělo město peníze, ale prostě proto, že ten pozemek vždy byl určený pro normální městskou zástavbu, nikoliv pro park nebo něco podobného. Vaše připomínka je tedy čistě urbanistického rázu. Prostě se musíte smířit s tím, že i urbanismus je v rukou lidí, které volíte. Naštěstí obvykle přesahuje rámec jednoho volebního období a případná korupce se týká "jen" toho, komu a co za to.

0/0
17.8.2008 0:25

Hufo

nákupní galerie

ten, koho to napadlo takhle pojmenovat krámy, tak musel šňupnout hodně dlouhou lajnu. normální člověk by takhle normální butiky s druhojakostní konfekcí nemohl pojmenovat. ale na frikulíny to zabírá. 

doufejme, že nikdo z těch 40tis lidí co tam denně projde, tak tam nevleze. jako trest za to, co si dovolí město a investor kvůli nějakým krámům udělat s dopravou v centru. už aby něco krachlo, jinak se chování investorů nezmění

0/0
15.8.2008 22:31

Reg

Re: nákupní galerie

"Kvůli nějakým krámům"?? Stačí se tam někdy zajít podívat, abyste zjistil, že to není "kvůli nějakým krámům", ale kvůli tomu, aby se velká plocha v centru města konečně dořešila do finální podoby, protože to, co tam je, není z urbanistického hlediska finální podoba. Finální bude, až se tam postaví tento multifunkční dům, protože co jiného na takovém místě postavit než multifunkční dům - čili byty, kanceláře, obchody, kavárny. Jestli tam budou "druhojakostní butiky", to je přece ten nejvíce krátkozraký pohled - obchody se tam můžou měnit každý rok, podle zákonů trhu.

0/0
16.8.2008 0:52

Englaw

Komplex na Národní

Nechápu proč proti tomu většina z vás protestuje. Udělat tam park, tak je to ráj pro feťáky, kam by normální člověk nešel ve dne, natož po setmění. Kdykoliv slyším slovo Národní, vybaví se mi tamní vysoká koncetrace prapodivných smradlavých stvoření, zevlujících u stánků s lahváčem v ruce. Každej má kecy o tom jak nemá rád kanceláře v centru, ale už vás vidím jak celý žhavý dojíždíte někam na okraj Prahy do práce a trávíte hodiny v kolonách aut nebo čekáte na bus. Já nejsem proti.

0/0
15.8.2008 22:29

Hufo

Re: Komplex na Národní

a určitě všichni zákazníci a partneři touží po tom, jet do centra prahy kvůli jednání. hodně lidí už má kopřivku, když slyší že má jet vyřizovat obchod do centra a pak třeba mimo prahu. autem je to dneska sebevražda a ježdění sem a tam docela otravný a zdlouhavý

0/0
15.8.2008 22:35

Reg

Re: Re: Komplex na Národní

Co jiného má být v centru města než kanceláře, byty a obchody? Krámky se suvenýry pro turisty a pak už jen park? Děkuju, takový skanzen opravdu nechci. Jako Pražan chci cítit, že centrum je pro mě. Nechci bydlet na jižáku a jezdit pracovat třeba do Zličína. Chci bydlet třeba v Karlíně a jezdit pracovat na Národní (samozřejmě metrem).

0/0
16.8.2008 0:57

kokrspanel

Re: Re: Re: Komplex na Národní

R^ Naprosto s vámi souhlasím. Chci Prahu pro život, ne pro turisty a další. Chci aby Praha večer i přes den žila Pražany, ne turisty, co zde stráví 4 dny a jedou dál R^

0/0
16.8.2008 1:24

leather-man

Re: Re: Re: Komplex na Národní

R^

0/0
16.8.2008 11:19

Reeve

Re: Komplex na Národní

Podle vaší logiky je třeba každý kousek zeleně v centru Prahy zastavět, protože se v nich mohou shromažďovat feťáci. Skutečně si myslíte, že zrušením Národní ti feťáci úplně zmizí ze světa?

0/0
16.8.2008 18:10

radecek1977

Stromy II

Souhlas... :(((

Kazda sebemensi volna plocha ve meste je zastavovana mixem "kavarna-obchod-kancelare" - o to horsi ze se jedna o nevzhledne kostky bez napadu, viz ilustrace. Co nejvice natlacene do ulice, zadne misto pro stromy...

Kdyby radeji milovane zastupitelstvo v roce 2000 schvalilo, ze se vchod do metra zbori, na jeho miste udela park, a cely dnesni vestibul se presune pod zem, stacily by dva skromne vstupy z ulice, podobne jako pred Palladiem ...

Za vsim bohuzel stoji stavebni lobby, a vlivni podnikatele kteri vse ovladaji ...

0/0
15.8.2008 19:04

michal II

Re: Stromy II

Moje rec. Resil jsem neco podobneho s jednim developerem a ten mi rikal - ja ti ten pozemek klidne za 10M prodam a udelej si tam treba park pro lidi. Bohuzel jsem zrovna nemel volnych 10M ktery bych moh vyhodit.

0/0
15.8.2008 19:39

radecek1977

Re: Re: Stromy II

Samozrejme, mate pravd - otazka ale zni, proc se tento pozemek vubec ocitl v soukromych rukou???

Byla to restituce? Byl prodan magistratem? Vim, dalo by se to dohledat na katastru nemovitosti, ale mate-li nekdo tuto informaci, sem s ni....

0/0
16.8.2008 12:22

Reg

Re: Stromy II

Zjistěte si něco o urbanismu toho místa, než napíšete "každá sebemenší volná plocha". Volná plocha je tam teprve posledních pětadvacet let a je to v podstatě provizorium. Nebo snad chcete vždycky, když někde vznikne nějaká proluka, bojovat za to, aby tam byl park?

0/0
16.8.2008 1:28

radecek1977

Re: Re: Stromy II

Ja vas prispevek vitam, mel byste nejaky odkaz kde by se dalo neco tykajici se tohoto mista docist? netusim, jak to zde vypadalo pred 25ti lety...

Ale celkove, co myslite brani tomu prehodnotit cele misto a vytvorit zde park resp. pretransformovat prostor na namesti s parkem? Okolni domy jsou celistve (neni to nejaka odbourana proluka). Proc by zde nemohlo byt ceco jako male Karlovo namesti resp. Frantiskanska zahrada?

0/0
16.8.2008 12:19

Reeve

Re: Re: Re: Stromy II

Před dnešní podobou tam byl blok starých přízemních domů s obchody. "Urbanistické" hledisko - to zdaleka neznamená zastavět každou proluku barákem, aby to "zařezávalo" s okolní výstavbou. Znamená to mimo jiné i vytvářet volné plochy pro odpočinek a setkávání, kterých je v centru Prahy jako šafránu.

0/0
16.8.2008 18:15

Reg

Re: Re: Re: Stromy II

Nepodařilo se mi najít nějaké fotky na webu (jsou jich ale plné knihy o "zmizelé Praze"), ale zkrátka v tom místě byly domy zhruba jako na druhé straně Spálené.

Přehodnotit urbanismus samozřejmě kdykoliv lze, je to věcí subjektivního názoru. Je třeba skloubit dva trendy, které jdou proti sobě - potřebu zahušťovat město (cestovat za prací/zábavou/nákupy mezi odlehlými periferiemi je nepohodlné a neekologické) a potřebu vytvářet příjemná místa pro relaxaci. Já osobně jsem pro to, aby když se v historickém centru zbourají nějaké doby, aby se tam postavily domy nové. Relaxační místa se můžou tvořit lepším využitím stávajících (viz Václavské náměstí, které se doufám změní na příjemný zelený bulvár), přeměnou komunikací (viz polovina magistrály, která se doufám v úseku od Nár. muzea k I. P. Pavlova změní na pěší zónu), kombinací s moderní zástavbou (zahradní restaurace na střeše domů - v minulosti nemožné), atd.

0/0
17.8.2008 0:44

Najdete na iDNES.cz