Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Odborníci pro iDNES.cz: Saakašvili ztratil Osetii

Když gruzínský prezident Saakašvili poslal minulý týden vojáky do Jižní Osetie, netušil, jak vysokou cenu jeho země zaplatí. Chtěl obnovit kontrolu nad vzbouřeneckou oblastí, ale stal se opak. Gruzie v podstatě o Osetii přišla, shodli se novináři a odborníci oslovení iDNES.cz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Marsmeloun

jednostranné

To je zvláštní - podle českých médií jako je MF a Lidovky je vina jednoznačně na straně Ruska a Gruzie je obětí Ruské agrese.

Jsou si opravdu tihle pisálkové jistí - já bych řekl, že si obě země nemají moc co vyčíta.

A k účelovému jednání Ruska bych jen připomenul od koho že se to Rusáci naučili? Nemyslím tím jenom Kosovo, ale vzpomeňme na přemety Američanu na blízkém východě. Nepřipadají si směšně, když Rusku cokoliv vyčítají - Rusko se jen učí od západu jak se tyto války vedou a zdůvodňují.

0/0
15.8.2008 18:42

vovov

Pište plůnou pravdu - 2. pokračování

!!!!! Saakašvili zahájil válku v naději, že bude krátká a že do ní Rusko nevstoupí. Vsadil na nesmírně krutý způsob válčení, kdy se obořil na správní středisko Cchinvali raketovými salvami, děly i střelbou z vrtulníků. Město vlastně zničil. Podle místních údajů byly bombardováním zavražděny přibližně dva tisíce lidí. A podařilo se mu ještě víc: vyhnat polovinu Jihoosetinců na sever. Co s nimi na území Gruzie, když mají občanství Ruské federace? Pro jistotu byly bombardovány i kolony utečenců.  !!!!!!

0/0
15.8.2008 8:04

vovov

Re: Pište plůnou pravdu - 2. pokračování

Doplnění: A ty raketomety k bombardování Cchinvali dodalo Česko !

0/0
15.8.2008 8:05

fj08

Re: Pište plůnou pravdu - 2. pokračování

První kdo krutě zautočil bylo Rusko na vesnice v Gruzii, nasledovalo bombardovaní přístavu a ropovodu. Gruzie se pochopitelně branila a zaútočila na vesnici Cchinvali, podle nezavislých pozorovatelu (např HRW) je zde asi 44 obětí (převážně ozbrojených separatistů), civilisté z této vesnice otekli asi před týdnem (kdy začaly přestřelky). Nicméně Ruský ministr zahraničí dezinformuje media, a pod záminkou údajných 2000 obětí provedl masivní útoky na civilní cíle v Gruzii ....

0/0
15.8.2008 11:33

Fidel Castro v plne sile

i abcházii

:-)R^

0/0
15.8.2008 8:01

vovov

Pište celou pravdu - pokračování:

Čekám, že se u nás zase ozve něco podobného jako „je lepší mýlit se se Saakašvilim než mít pravdu s Putinem (případně Medvěděvem)“ nebo, jak napsal jistý blogger, že bude raději s USA než s Moskvou. Pokud budeme vnímat světové události v takto směšné perspektivě a místo pěstování vlastního sebevědomí uvažovat, do které ochranné náruče chceme vlézt, dočkáme se jen toho, že o nás budou opět rozhodovat Rusko a Amerika, které se dohodnou nad hlavami Gruzínců, Čechů a všech ostatních Evropanů.

0/0
15.8.2008 7:58

vovov

Pište celou pravdu. Například:

Při útoku na Cchinvali neváhali gruzínští vojáci zaútočit i na útvary ruské armády. Ruská vojska mají za úkol v Jižní Osetii i Abcházii udržovat mír, což se ovšem politikům usilujícím o destabilizaci situace či o rychlá řešení složitých problémů nelíbí. V těchto oblastech jsou dislokována na základě mezinárodních dohod: od roku 1992 v Jižní Osetii a od roku 1994 Abcházii. Tehdy se podařilo zastavit krvavou válku započatou po rozpadu Sovětského svazu. V bojích o Abcházii tehdy zahynuly čtyři tisíce Gruzínců (další tisíc Gruzínců je nezvěstný) a čtyři tisíce Abcházců. V jižní Osetii tehdy zahynuly dva až čtyři tisíce lidí. Při rozpadu Sovětského svazu se každý národ chtěl osamostatnit A Osetínci nejsou Gruzínci, právě tak jako jimi nejsou Abcházci. Součástí Gruzie se stali v dobách, kdy mapy správního členění Sovětského Ruska kreslil Stalin.

0/0
15.8.2008 7:57

fj08

Re: Pište celou pravdu. Například:

To se bohužel pleteš, Jižní osetie je historicky součástí Gruzie, k rusku byla připojena pár let před stalinem ...

0/0
15.8.2008 11:35

Charles_Davy

USA vytvářolo precensy

např. v Iráku a Kosovu a Rusové je teď rádi uplatňují také.

0/0
14.8.2008 12:14

Hanyz01

Re: souzi a soušky, drazí bushevici,

Opět projevuješ flagrantní nepochopení mechanismu příčin a následků. Pravda je taková, že soužití Rusů s kýmkoliv nedělá dobrotu (a to dokonce i když jsou ve dvou státech;-D - Polsko, Finsko, Pobaltí atd - ti všichni by mohli vyprávět.

0/0
14.8.2008 9:17

Zirkon

Kosovský model pokračování

3. hodná mocnost  poskytne masivní vojenskou podporu odštěpencům

aby abránila  genocidě  a  etnickému čištění. ( jak ušlechtilé ) 4. za  podpory  hodné mocnosti  je provincie  trvale  odděla od 

původního státního celku 5.mezinárodníuznání  nebo přičlenění  k  jjnému státu je otázkou lobingu  a  časuMimochodem  toto už  vymyslel  Hitler  s Henleinem. Kosovo  není až

tak originální. Akorát  recept  dost  dlouho ležel  nepoužíván. Teď se

evidnetě dostal do módy. Divím se , že to  nepochopili dbodníci.

0/0
14.8.2008 8:55

Hanyz01

Re: Kosovský model pokračování

Achjo, oblíbené pletení si hrušek s jablky...srovnání Kosova a Osetie je vlemi dobře podáno zde:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/gruzie-ruske-zadni-dvorky-dc2-/p_zahranici.asp?c=A080813_183829_p_zahranici_wag

0/0
14.8.2008 9:05

Montaigne

Re: Re: Kosovský model pokračování

jen jestli někdo ještě panu Neffovi ten americkej model hrušek a jablek žere!:-P

0/0
14.8.2008 9:08

Hanyz01

Re: Re: Re: Kosovský model pokračování

Ale no tak, nic jiného než primitivní antiamerikanismu z tebe nevypadne? Tak už Americe přestaň závidět a odejdi tam žít, splň si svůj sen. Je teda otázka, zda tě tam pustí, oni moc nestojí o levicová netáhla.

0/0
14.8.2008 9:15

Marsmeloun

Re: Re: Re: Re: Kosovský model pokračování

Schopnost používat mozek ještě podle mého názoru není antiamerikanismus...

0/0
15.8.2008 18:45

Zirkon

aplikace Kosovského modelu

Udivuje  mě, že v článku  jsou  pouze  minimální zmínky o  "příkladu" Kosova. Přitom je  evidentní, že  "Kosovo"  zavedlo nový trend, který se  bude nesčetněkrát opakovat  s   nepatrnými  krajovými  odlišnostmi.  

Zkladní  osvědčerné schem ale   zůstane  zachováno: 

1. ublížení odštěpenci v provincii spravedlivě  bojují  za  svá práva,

(účiné akce odštěpenců  musí  být patřičně krvavé, aby vládě ruply nervy)2. zlá  vláda  tvrdě  zasahuje  proti  odstěpencům  (jak  by taky ne,   proti  kulometům  nelze poslat policisty s  pistolemi a  obušky)  Brutální akci vlády je třeba  maximálně  medializovat  (  když se  násilí zveličí na  genocidu,   bude  ku prospěchu věci )

0/0
14.8.2008 8:53

55108311

Re: aplikace Kosovského modelu

Opravdu tam jsou společné prvky, ale podstata je jiná. Pokud by nedošlo ke genocidě (nebo "genocidě"), NATO by do Kosova nikdy nepřišlo. Naopak Rusko se so Osetie tlačí už dlouho, rozdává tam svoje pasy a evidentním cílem je připojit Osetii k Rusku buď de iure nebo de facto.

0/0
14.8.2008 13:36

Bouše

USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

jenomže jak dlouho si to měla nechat líbit? Pro Rusy nebylo nic jednoduššího, než jižní Osetince v jejich separastických snahách podporovat, stupňovat v oblasti napětí a čekat na vhodnou příležitost, aby mohli Gruzii ukázat, kdo je v oblasti pánem. Osetincům se to samozřejmě provokuje, když vědí, že jsou na jedné lodi s místními Rusy a za zády mají "velkého Ruského bratra". :-/

0/0
14.8.2008 8:38

nibor

Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

Osetinci chtěli, aby jim Gruzie dala pokoj. Ale osobně nechápu, jak si někdo může mysletr, že provokace byly jednostranné. Na obou stranách je horká krev, provokovat se museli vzájemně. Dělení na výhradně hodné a výhradně zlé nemá cenu.

0/0
14.8.2008 8:46

Bouše

Re: Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

To je to samé, jako bys chtěl tvrdit, že po nástupu Hitlera k moci se sudetští Němci a Češi provokovali navzájem.  

0/0
14.8.2008 8:55

nibor

Re: Re: Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

Jistěže to není to samé. ČSR byla demokratická země, Třetí říše brutální totalita, zatímco gruzínské politické poměry nejsou lepší než ty v Rusku.

0/0
14.8.2008 8:59

Bouše

Re: Re: Re: Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

Mohl bych ti oponovat, že tu brutální totalitu reprezentuje Rusko a jakous takous demokracii Gruzie (i když určitě ne takovou, jako ČSR). Jinak ale, když už jsme u té demokratické ČSR, je to docela zajímavé, že po jejím vzniku v roce 1918 bylo na jejím území více Němců, než Slováků a čsl. ústava na tuto "menšinu" vůbec nemyslela. :-P 

0/0
14.8.2008 9:06

nibor

Re: Re: Re: Re: Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

oponovat by jsi mohl, leč bezúspěšně. V Rusku není demokracie dle západního vzoru, ale mluvit o brutální totalitě je mimo mísu. A hlavně, autokrat Saakašvili praktikující tvrdé zákroky proti opozici nemá určitě k demokracii blíže než Putin. Že v ústavě nebyly práva menšin, je velice, velice zajímavá informace;-D. ovšem občanská práva byla pro všechny stejná.

ale prosím, doufám, že se navzájem nebudeme unavovat tím ,že někdo bude tvrdit, že mezi ČSR a hitlerovským Německem byl rozdíl v demokracii menší než propastný.

0/0
14.8.2008 9:40

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

Doufám, že uznáš, že mezi občanským právem a právem celého národa v ústavním státě je podstatný rozdíl. Kdo ví, zda české "upozadění" německé menšiny jako  n á r o d a   po roce 1918 taky nepřispělo k její pozdější neloajalitě vůči ČSR. :-P Jinak jsem ani náhodou nesrovnával demokracii v ČSR a hitlerovském Německu.

0/0
14.8.2008 9:59

nibor

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: USA Gruzii varovaly, aby se nenechala vyprovokovat,

Na tohle téma jsem diskutoval stokrát, dnes prosím, ne, je to jiná diskuse:-).

0/0
14.8.2008 10:01

Martin Kostera

Sajamile

Přestaňte konečně lhát! A nastudujte si fakta.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Georgia_(country)

0/0
14.8.2008 8:26

júLinek šíšaL

Re: Sajamile

hele, martínku ... jak se ti líbí, že užívám označení "oseti" místo poruštělého "osetinci" ... aspoň vidíš, že v podstatných otázkách poslechnu i děcko, ne? ....;-D

0/0
14.8.2008 8:29

Martin Kostera

Re: Re: Sajamile

Jasně dědo Jíšale. Co taky dědovi s ubývajícími silami zbývá...

0/0
14.8.2008 8:36

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Sajamile

i to víš, milé dítě, v tomhle světě zastydlých pubert a impotentů nic moc ....;-D

0/0
14.8.2008 8:38

Hanyz01

Re: Re: Re: Re: Sajamile

Tak dneska už doktoři na tvou impotenci určitě nějaké léky mají no a tvou mentální nezralost už asi léčit nepůjde, přinejhorším tě čeká holt to klecové lůžko...

0/0
14.8.2008 8:41

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Sajamile

to jako tvrdíš, že jsou schopni impotenta ze mně udělat? ...ale ne, dneska přece v každé civilizované zemi svobodu, demokracii a prosperitu, alespoň co se sexu a mentalit týče ... nebo už zase ne? ...;-D

0/0
14.8.2008 8:58

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sajamile

pardon ...zemi mají svobodu ...vypadlo mi slůvko "mají" ...;-D;-D;-D

0/0
14.8.2008 9:02

Hanyz01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sajamile

No čímž jsi dosvědčil tu mentální úroveň. Impotenci nám tu už prosím nepředváděj;-D

0/0
14.8.2008 9:04

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sajamile

problém : jak bych taky mohl ...na rozdíl od tebe ....;-)

0/0
14.8.2008 9:16

Hanyz01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sajamile

Nejde o to, jak bys mohl, spíš jde o to, že by do tak ztracený akce s tebou nikdo nešel;-D

0/0
14.8.2008 9:18

Igry

OSN

OSN = stara bezzuba starena. co vic dodat.

0/0
14.8.2008 8:13

sajamil

Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

zapomíná se na to základní, osetie ani abcházie nikdy gruzínské nebyly, ke gruzii je jaksi administrativně přilepil stalin, což v dobách sssr nikdo neřešil, protože to bylo jedno, teprve po rozpadu sssr vznikl problém, protože gruzínci, kteří si to pamatují už vymřeli a současní mylně považují tato území za svá.

0/0
14.8.2008 7:59

Heralik3

Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

Hele, rusofile, pěkně kecáš, nikdo je administrativne ke gruzii nepřilepil...  lžeš stejně jako rusove, tfuj... vyraz bushevik te odhaluje, šmejde komoušskej.

0/0
14.8.2008 8:09

júLinek šíšaL

Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

přilepil - koba - před wwII  ...do té doby dokonce oseti nebyli oficiálně děleni na severní a jižní ;-D

0/0
14.8.2008 8:24

Hanyz01

Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

Zvykněte si, že hranice se prostě takhle určovaly - území Sudet taky nebývalo odedávna české, že ;-). Stejný argument jako vy na Osetii používají mimochodem Rusové na celou Gruzii.

A těch paralel by se našlo povícero. Takže důležitě kecat o tom můžete do alelujá, ale podstata věci zůstává stejná - Rusko nejenže ten konflikt vyprovokovalo, ale zcela plánovitě napadlo suverénní stát. Ukázalo tím každému, kdo chce vidět, co je ve skutečnosti zač - výhodu to bude mít v tom, že to příspěje k větší opatrnosti zemí strategicky ohrožených Ruskem - Pobaltí, Ukrajina a zamyslí se nad tím i momentální členové Ruské federace.

0/0
14.8.2008 8:09

Heralik3

Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

A myslím, že ti laciní hlupáci z "Ne zakladnam" ted dostali poradnou pres hubu. Radar je zapotrebí, i kdyby nemířil jen na Iran, ale i na Rusko, páč Rusko je banda šmejdů...

0/0
14.8.2008 8:13

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

tuším, na čem ti záleží ... rusové musí mít přístup k nejmodernějším válečným technologiím stůj co stůj, viď?...;-D

0/0
14.8.2008 8:26

júLinek šíšaL

Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

mno ...asi tak : čížská strana pohraničních hor a rovin byla čížská od nepaměti ... jen čížtí králové zvali cizince k osídlení ... ovšemže je i hodně krajů svědčících o původně slovanském/čížském vlastnictví, například vitoraz ... jenže národnostní problémy vznikaly poměrně později - až se "vznikem národností" ... ale stejně by to bylo hezké, kdzby čížsko se zase rozkládalo od baltu až k terstu, že? ...;-D

0/0
14.8.2008 8:21

Hanyz01

Re: Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

Nevím co je to "čížský" - předpokládám, že díky slabé znalosti češtiny musíš používat pseudodialekt - to tě SVR nějak špatně vyškolila...

No a pokud jde o údajně "českou" stranu pohraničních hor, komu asi patřila v momentě, kdy tu po Češích nebylo ani vidu, ani slechu, neb se tu např. řezali Keltové s Germány... českého státu v té době asi nebyla, což?

0/0
14.8.2008 8:40

nibor

Re: Re: Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

No, s touhle logikou vám klidně někdo může zabrat zahrádku, protože není vaše odjakživa. Sic můžete argumentovat, že jste ji od někoho koupil, ale ani ten ji nedrží věčně. Kdo ví, komu ten pozemek patřil třeba před naším letopočtem.

0/0
14.8.2008 8:48

Hanyz01

Re: Re: Re: Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

No výborně, shodli jsme se:-))) takže je to stejný nesmysl jako když Rusko zabírá J. Osetii - koneckonců, J. Osetinci nechtěli do Ruska, chtěli samostatný stát - jistě tedy můžeme očekávat brzký vznik samostatné Osetie - vznikne spojením Severní a jižní Osetie a vydělí se z Ruska. ;-D Národy přece mají právo na sebeurčení...

0/0
14.8.2008 9:08

nibor

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

Ovšem to samé, jako když Osetii zabírá Gruzie. Vaše argumentace je poněkud nihilistická, s tou by se dal vysvětlit jakýkoliv zábor čehokoliv.

Jestliže by Rusko Osetincům bránilo v touze po vlastním státě, nebylo by to obhajitelné, leč mám dojem, že Osetinci hodlají setrvat v rámci Ruské federace.

0/0
14.8.2008 10:04

nibor

Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

Území Sudet k českému státu patřilo vždycky, zatímco bolševici Osetii rozsekli a její jižní část dali pod Gruzii. Kdyby Rusové chtěli celou Gruzii, tak by byli pochopitelně v neprávu, stejně jako když Gruzíni chtějí Osetii proti vůli Osetinců.

Jestliže Rusko mělo napadnout suverénní stát, neudělalo nic jiného než NATO v případě Srbska. Těžko vyčítat někomu jinému, co děláme sami.

0/0
14.8.2008 8:26

júLinek šíšaL

Re: Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

mno ...rusové nebyli ... zhruba před dvěma staletími georgie vstoupila do svazku carského samoděržaví kvůli obavě z turků ... a přečti si lomonosova, jak tam rusové stavěli silnici .... :-)

0/0
14.8.2008 8:34

Hanyz01

Re: Re: Re: Kdo že je ten Urban? nějaký placený bushevik?

Fakticky? Jste si stopro jistý? Já jen že území dnešních Sudet těžko mohlo patřit českému státu např. někdy kolem roku 150n.l. - jen malý příklad toho, jak je příslušnost té které oblasti ke státnímu celku relativní.

Rusové ovšem chtějí celou Gruzii, nebo alespoň kontrolu nad ropovodem - zbytek jim spadne do klína sám:-)))

A jestli doteď věříte tomu, že NATOx Srbsko je stejné jako RuskoxGruzie, tak se běžte léčit.

0/0
14.8.2008 8:37

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.