Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na koridor se po páteční nehodě u Studénky vrátily vlaky

České dráhy v noci obnovily provoz na důležité železniční trati přes Studénku, kde v pátek vlak narazil do zříceného mostu. V místě nehody se zatím jezdí po jedné koleji a pouze rychlostí 30 km/h. Další koleje stále blokuje betonová deska mostu. Zbývá také odstranit zničenou lokomotivu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lamino

anketa

Nevím proč máte takovou anketu?Proč se nezeptáte,zda se lidé bojí jezdit autem,tam je mrtvých a zraněných za jeden víkend vždy více,než na železnici za celý rok.

0/0
10.8.2008 17:05

mammamia

nove zpravy

České dráhy (ČD) oznámily, že od pondělí začnou vyplácet každému pozůstalému po nehodě ve Studénce 240 tisíc korun. Odškodné bude vyplaceno manželům, manželkám a dětem obětí nehody. ČD uhradí také výdaje na léčení zraněných, uvedl to mluvčí ČD Ondřej Kubala.

"Od pondělního rána bude fungovat speciální telefonní linka 97 22 11111 (97 22 a pět jedniček), prosíme všechny zraněné, pozůstalé i ty, kteří utrpěli materiální újmu, aby se ozvali právě na toto číslo. Odborníci jim poradí jak dále postupovat," uvedly ČD v tiskové zprávě.

Zároveň České dráhy uhradí náklady spojené s léčením, bolestné i materiální škody.

0/0
10.8.2008 15:50

doktor_bota

Mimochodem, on ale skutečně nemusí být nikdo vinen.

Pokud to dobře chápu, v době neštěstí neprobíhaly práce na mostě, ale v jeho blízkosti. Je tedy docela dobře možné, že ke zřícení mostu došlo prostým selháním jeho jistících mechanismů.

Osobně bych byl nejradši, kdyby to tak bylo.

0/0
10.8.2008 15:49

mammamia

Re: Mimochodem, on ale skutečně nemusí být nikdo vinen.

to je jenom jedna verze toho, co se stalo. dalsi verze potvrzuji praci na stavbe, jine opilost delniku, atd.

ja osobne si myslim, ze nekdo byt odpovedny musi. nelibi se mi reseni typu "to se stava, za to proste nikdo nemuze". vzdy se neco mohlo udelat lip..............nehlede na to, ze pokud neco neni jistene 100% a nemate nejaky back up, tak proste mela byt zastavena doprava.

0/0
10.8.2008 15:54

DISK

Re: Re: Mimochodem, on ale skutečně nemusí být nikdo vinen.

rozumím Vašemu pocitu, ale ani zdaleka všechny lidské činnosti takto jištěny jsou. Ostatně, proč dochází k dopravním nehodám, když máme pravidla silničního provozu.

 Pevně věřím, že závěry vyšetřování opravdu vnesou do všeho světlo a v případě, že to bude možné, viníka určí.

0/0
10.8.2008 15:58

DISK

Re: Mimochodem, on ale skutečně nemusí být nikdo vinen.

je moc složité říct, co je to Vámi uváděné "na mostě". Do kolejiště se zřítila nosná konstrukce mostu a možných důvodů je velká spousta. Až budou známy nejpravděpodobnější, bude muset být posouzeno, zda se jim dalo nebo nedalo předejít.

 To, že viník nemusí být nalezen se opravdu může stát, a nebude to ani spiknutí, ani záměr. Práce na rekonstrukcích mostů jsou pracemi s velkými riziky i mnoha neznámými - osobně si myslím, že nebylo vůbec uvažováno s dynamickými vlivy na rozestavěnou nosnou konstrukci.

0/0
10.8.2008 15:56

pajosh

Re: Mimochodem, on ale skutečně nemusí být nikdo vinen.

I kdyby to bylo jak říkáte a stalo se, že selhalo zabezpečení, což se zajisté stát může, tak kdyby se jednalo o obyčejný pád mostní konstrukce při stavbě, v podstatě by se nic nedělo, akorát by se dlouhosáhle spekulovalo, co by kdyby tudy právě jel vlak.

Nevím jak dlouho trvá nasunutí mnohatunové konstrukce zpět, nicméně to že si stavební firma nevyžádala zastavení provozu zřejmě znamená, že si byli jisti, že se nic takového prostě nemůže stát. (Y)

Kdyby si připustili alespoň možné riziko, mohli provoz buďto zastavit nebo alespoň zařídit snížení průjezdní rychlosti a to když si tak nějak uvědomíte je opravdu minimum, jen tak pro jistotu. Proto si myslím, že vina stavební firmy je zcela na místě za předpokladu, že by ČD neodmítly jedno z výše uvedených omezení.

0/0
11.8.2008 8:45

mammamia

investice

poradte mi nekdo, je mozne, aby diky financnim ztratam bogl & krysl zbankrotovali? kdo to vlastne financne odnese? a v pripade, ze jde o penize z EU, co bude nasledovat?

0/0
10.8.2008 14:53

zlutykreslo

Re: investice

Tvé starosti na mou hlavu...

0/0
10.8.2008 14:54

DISK

Re: investice

co máte na mysli slovem "zbankrotovali" ? Vaší otázce není rozumět.

0/0
10.8.2008 14:57

mammamia

Re: Re: investice

1. je mozne, ze by diky tomu ztratili zakazky?

2. je mozne, aby je tato stavba nejak mohla financne zruinovat? budou muset uhradit ztraty? kdo zaplati novy most, budou se na tom muset podilet, nebo to uhradi pojistovna?

neni mi jasne, jak to v takovych pripadech funguje, tak se chci jenom zeptat. diky.

0/0
10.8.2008 15:18

doktor_bota

Re: Re: Re: investice

Ad 1 - je to možné, ovšem nejdřív by jim musel někdo dokázat zavinění. Mnohem pravděpodobnější ale je, že viníkem bude jeden konkrétní člověk.

Ad 2 - každý stavař je pojištěn, čili škodu (tzn. i případný nový most) nepochybně uhradí pojišťovna. Je samozřejmě otázkou, zda bude plnění poté po někom vymáhat.

0/0
10.8.2008 15:20

zlutykreslo

Re: Re: Re: Re: investice

Čest dotore, jak Ti stojí ingoty? :-)) Včera jsi měl být v Jablunkově, bylo to bezva. A co se týče té otázky, je potřeba rozlišit odpovědnost trestní a odpovědnost za škodu. Ta trestní může být jen konkrétní člověk, za škodu bude cálovat firmička. Ale která, že...

0/0
10.8.2008 15:25

mammamia

Re: Re: Re: Re: Re: investice

a jak bude calovat firmicka.........sver se

0/0
10.8.2008 15:27

zlutykreslo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

No a odkud to mám vědět? Jsou dvě možnosti ODS-DOS, nebo ta Bíglova

0/0
10.8.2008 15:30

mammamia

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

ja jsem se neptala ktera, ale jak................

0/0
10.8.2008 15:33

zlutykreslo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

Jak? Hradit škodu přeci. Z pojištění.

0/0
10.8.2008 15:36

doktor_bota

Re: Re: Re: Re: Re: investice

Rozlišení je mi jasné, psal jsem to v souvislosti s možným bankrotem, tzn. pokud by se zjistilo, že vše zavinil například postup, nařízený vedením firmy, bylo by to pro firmu mnohem horší, než pokud došlo k "pouhé" chybě nějakého jednoho zaměstnance.

0/0
10.8.2008 15:43

DISK

Re: Re: Re: investice

 Především musí být zodpovědnými viníky. Pak následuje celá řada přímých i nepřímých postihů a důsledků.

 Ve vztahu k veřejným zakázkám mohou ztratit právo kvalifikovat se do veřejné soutěže jako nezpůsobilí k provádění těchto prací.

 Pokud jde o finanční důsledky, záleží na smluvním vztahu, na základě kterého probíhala stavba.

Samozřejmě stavební společnosti musí prokázat už při výběrovém řízení uzavřené pojistné smlouvy, otázkou však je, jestli jejich krytí bude v tomto případě dostatečné, tedy teoreticky může firmu přivést do konkursu - za což nesou odpovědnost statutární zástupci firmy. Způsob vypořádání škod bude nejpravděpodobněji odpovídat také smlouvě o dílo s investorem, a podle mých zkušeností půjde plně k tíži zhotovitele -včetně škody na dotacích EU. Důsledkem je samozřejmě schopnost uzavřít další pojistné smlouvy jako riziková firma Osobně odhaduji hmotné škody páteční havárie v rozsahu 800-900 mil. Kč, a to je už opravdu astronomická částka pro sebesilnější firmu.

0/0
10.8.2008 15:33

mammamia

Re: Re: Re: Re: investice

diky, jen abych v tom mela jasno .........1. investor = zhotovitel? jestli ne, kdo je v tomto pripade zhotovitel.

2. pokud tedy castka nebude kryta pojistovaci smlouvou, to znamena, ze to hypoteticky B&K bude muset zaplatit, coz pro ne bude znamenat konkurs........

0/0
10.8.2008 15:40

DISK

Re: Re: Re: Re: Re: investice

ad 1: ne. Investor = Moravskoslezský kraj; Zhotovitel = ODS - Dopravní stavby Ostrava; podzhotovitel (neboli subdodavatel)  = Bögl a Krýsl

ad 2: pokud bude vina na zhotoviteli, lze předpokládat, že má smlouvu se subdodavatelem se stejnými sankcemi jako s investorem. Fakticky pak zodpovědnost nese dále zhotovitel, ale ten bude škodu vymáhat na subdodavateli.

 Je to podobné jako když teď ČD vyhlásily odškodňování. Zaplatí to obětem ze svého,ale budou to požadovat na investorovi, investor to bude požadovat na zhotoviteli a tak dále.... takže opravdu záleží v konečném důsedku na tom, kdo se k čemu zavázal pro tyto případy v uzavřených smlouvách o dílo, a do toho asi nikdy veřejnost neuvidí, neb na to neexistuje její právo.

0/0
10.8.2008 16:03

mammamia

Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

super, diky. jeste jedna otazka. kdyby se jednalo o pochybeni na strane B&K, ale zhotovitelem je DSO, kdo by nesl odpovednost?

0/0
10.8.2008 16:10

DISK

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

 B&K vůči ODS, ODS vůči Moravskoslezskému kraji, Moravskoslezský kraj vůči SŽDC, SŽDC vůči počkozeným dopravcům. 

 B&K, pokud prováděl stavební činnost svým jménem a má k ní živnostenské oprávnění. Je povinen na stavbě určit zodpovědnou osobu s autorizací a nést všechny závazky vyplývající z uzavřené smlouvy o dílo. 

 Otazníkem ovšem je, jak zní smlouva mezi B&K a ODS-DSO a kdo pád konstrukce zavinil, při takto složitých technologiích nelze přesně předjímat, čí zařízení mohlo ovlivnit zařízení druhého (na podpěrách (modrých) bylo vidět logo ODS-DSO, i když podepíraly zasouvanou konstrukci, se kterou pracoval B&K)

 

0/0
10.8.2008 16:22

mammamia

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

a co by se stalo, kdyby se prislo na to, ze za to nese vinu zarizeni vyrobene firmou XZ ve vlastnictvi bud B&K nebo DSO. ponese tato firma nejakou odpovednost. zalezi tady na tom, jestli zarizeni bylo v zaruce,ci ne?

0/0
10.8.2008 16:29

DISK

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

použití zařízení je plně rizikem firmy, která ho používá.Záleží na kupní smlouvě k zařízení a není to tak snadné, mimojiné ten, kdo zařízení používá nese důkazní břemeno, tedy, musí prokázat, že ho používal správně.

0/0
10.8.2008 16:54

mammamia

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

diky moc

0/0
10.8.2008 17:02

DISK

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

mmjn, vy jste v tom nějak zainteresovaná ?

0/0
10.8.2008 17:10

mammamia

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: investice

ne, nejsem, jenom me to zajima..............

0/0
10.8.2008 17:12

doktor_bota

Re: investice

A on už někdo alespoň vyslovil, že je viníkem ta firma?

0/0
10.8.2008 15:18

mammamia

Re: Re: investice

ne, ale z vetsiny prispevku v poslednich dnech a z prohlaseni GR DOS to tak vyplyva. pry jeho spolecnost za to nemuze, vse zarizoval subdodavatel Bogl & Krysl.

0/0
10.8.2008 15:26

DISK

Re: Re: Re: investice

přesněji, může za to, ale neprováděla to vlastními kapacitami.

0/0
10.8.2008 16:05

zlutykreslo

!!!

Nehledejme za tím žádnou záhadu. Sice se všichni pídíme po těch společnostech, která by tak mohla nést odpovědnost za náhradu škody, ale spousta tady směšuje tento druh odpovědnosti s odpovědností trestní, a tam to může být pouze konkrétní člověk, ne společnost.

0/0
10.8.2008 14:18

DISK

Re: !!!

 Bohužel pokud mu bude vina prokázána. Pravda a vina jsou opravdu dvě různé věci.

0/0
10.8.2008 14:22

zlutykreslo

Re: Re: !!!

Uvidíme, no. Řeknu, že to bude stavbyvedoucí, a budete mi říkat, že si cucám z prstu... (ne z prsu, z prstu ;-D

0/0
10.8.2008 14:25

DISK

Re: Re: Re: !!!

pojem stavbyvedoucí je zažitý,ale jedná se o zodpovědnou osobu, která je definována jako autorizovaný stavitel nebo autorizovaný inženýr, ten je zodpovědný za výkon stavební činnosti na stavbě a je osobou, která je oprávněna práce vést.

0/0
10.8.2008 14:28

zlutykreslo

Re: Re: Re: Re: !!!

No tak ten.

0/0
10.8.2008 14:33

mammamia

Re: Re: !!!

to znamena, ze se taky vina nemusi nikomu prokazat? to snad ne! to by bylo jako vzdycky v cechach........nakonec za to bude moct nejspis gravitace zemska.......

0/0
10.8.2008 14:45

DISK

Re: Re: Re: !!!

Čistě právně vzato i tato situace může nastat, a není to tím, že jsme v Čechách. Právo je samozřejmě lidským výmyslem, tedy nemusí dosáhnout všude.

 Jestli máte představy o spravedlnosti takto povrchní, měl byste se věnovat cestě do nějakého lidově-demokratického zřizení, kde se viník (i nevinný) najde vždy.

0/0
10.8.2008 15:00

zlutykreslo

Re: Re: Re: Re: !!!

S vyšší mocí bych tady příliš nepočítal s ohledem na to, že se s mostem manipulovalo... Ale to ať si vyřeší jiní, já se stěhuji do té lidově-demokratické země :-)

0/0
10.8.2008 15:04

DISK

Re: Re: Re: Re: Re: !!!

o pojmu "vyšší moc" nebylo ani zmínky. Copak vy máte každodenní přehled toho, kdy jste například koho potkal ? Co když jste potkal celostátně hledaného vraha cestou do práce a někdo to viděl, znamená to, že jste vinen tím, že zavraždil další oběť ?

 jako všechna srovnání i toto kulhá,ale snad přiblíží, jak byl příspěvek myšlen.

0/0
10.8.2008 15:12

zlutykreslo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: !!!

Tak pak jsem asi nepochopil příspěvek původní, protože tento nechápu už vůbec.

0/0
10.8.2008 15:14

Horolezec-29

Lidi , nevyznáte se někdo v Obchodním rejstíku?

Firma BÖGL & KRÝSL: její výpis je zde: http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/report?sysinf.vypis.CEK=93101&sysinf.vypis.rozsah=uplny&sysinf.@typ=transformace&sysinf.@strana=report&sysinf.vypis.typ=XHTML&sysinf.vypis.klic=8a2154d3abb8604098aa2b52968ea383&sysinf.spis.@oddil=C&sysinf.spis.@vlozka=6836&sysinf.spis.@soud=Krajsk%FDm%20soudem%20v%20Plzni&sysinf.platnost=08.08.2008

V názvu má sice "stavební společnost" ale v Předmětu podnikání má jen:Předmět podnikání: -  koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej,

mimo zboží, na které je třeba zvláštní povolení,

v režimu živnosti volné

Zapsáno: 14.srpna 1995Rozumíte tomu někdo?????????????

0/0
10.8.2008 13:32

philby

Re: Lidi , nevyznáte se někdo v Obchodním rejstíku?

A není to spíš firma

BÖGL a KRÝSL - SILNICE MORAVA s.r.o.?? Zřejmě člen jednoho obrovského mafijního impéria. Viz:

http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/report?sysinf.vypis.CEK=239558&sysinf.vypis.rozsah=aktualni&sysinf.@typ=transformace&sysinf.@strana=report&sysinf.vypis.typ=XHTML&sysinf.vypis.klic=5b78c5f9edd90c72b6c3a5df8d41ac13&sysinf.spis.@oddil=C&sysinf.spis.@vlozka=9631&sysinf.spis.@soud=Krajsk%FDm%20soudem%20v%20Ostrav%EC&sysinf.platnost=08.08.2008

0/0
10.8.2008 13:41

Horolezec-29

Re: Re: Lidi , nevyznáte se někdo v Obchodním rejstíku?

našel jsem ještě toto:

http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/report?sysinf.vypis.CEK=400001142&sysinf.vypis.rozsah=uplny&sysinf.@typ=transformace&sysinf.@strana=report&sysinf.vypis.typ=XHTML&sysinf.vypis.klic=cba598dd3e1234cecdbcba9ba3d718cd&sysinf.spis.@oddil=A&sysinf.spis.@vlozka=58610&sysinf.spis.@soud=M%ECstsk%FDm%20soudem%20v%20Praze&sysinf.platnost=08.08.2008

Dobré, co??

0/0
10.8.2008 13:49

DISK

Re: Lidi , nevyznáte se někdo v Obchodním rejstíku?

Společností je více, stavební činnost je vázána ke společnosti

MAX BÖGL a JOSEF KRÝSL, stavební a lomařská společnost, kom. spol. pod IČ 26374919. Pokud jde o zde zmíněné Silnice Morava, jedná se o jinou společnost.

0/0
10.8.2008 14:07

modem

.

To jedobrá práce ČD a dceřinných společností. Za tak krátkou dobu obnovit provoz,byť částečně, zaslouží poděkování. Jinak doporučuji nechat lokomotivu na místě bez dozoru. Řekl bych,že poločas rozpadu lokomotivy bude přímo úměrný počtu indiánů v místě.

0/0
10.8.2008 13:30

JSA

Re: .

Luxusní odpověď ;-DR^R^R^

0/0
10.8.2008 14:29

mammamia

Re: Re: .

vtipny a mozna i pravdivy

0/0
10.8.2008 14:37

brezzinka

Re: .

;-DR^

0/0
11.8.2008 9:02

mammamia

to je zajimavy

teprve 3. den po nehode a uz se nepise, jak pokracuje vysetrovani, kdo bude odpovedny, atd.

doufam, ze to neznamena, ze zodpovedny se jako vzdy nenajde.

0/0
10.8.2008 13:27

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.