Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zastupitelé Nových Heřminov odhlasovali referendum o přehradě

Zastupitelé Nových Heřminov na Bruntálsku schválili vyhlášení referenda o zabránění stavbě protipovodňové přehrady. Návrh občanského sdružení Obava podpořilo šest zastupitelů, proti byl jen starosta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Albedo

Referendum je správný krok

Jde o likvidaci života celé obce - bude se dělat přeložka silnice ve

svahu, pětimetrové hráze podél řeky rozseknou obec na dvě části.

Desetiletí budou ti lidi žít v prachu mezi bagry a náklaďáky na

staveništi. To krásné údolí bude zničeno. Týká se to všech. Jen kvůli tomu, že v lesích v povodí Opavy se špatně hospodaří a

nezadrží se tam dost vody, vodní toky jsou vybetonováno a rychle odvádí vodu a v Krnově se vesele staví v záplavovém území...

0/0
5.8.2008 11:37

LimonadovyJoe

Referendum je vždy selhání politiků.

Vzkazují tím lidem:" jsme tu k ničemu, dokážeme jenom brát platy, ale neumíme se rozhodovat."

0/0
5.8.2008 0:18

xblack13

Re: Referendum je vždy selhání politiků.

dovolím si nesouhlasit. Když jsem volil v komunálních volbách zastupitelstvo naší obce, tak jsem jim určitě nedával možnost, aby rohodli o tom, že se obec nechá zlikvidovat. To nikdo v programu neměl. Takže pokud něco takového hrozí, měli by se zeptat všech občanů, co si o tom myslí. U většího počtu tázaných lidí jedině referendum. U těch 50-i rodin se to možná dalo obejít, zeptat se jich přímo a pak podle toho mělo zastupitelstvo rozhodout.

0/0
5.8.2008 8:46

Si0

Re: Re: Referendum je vždy selhání politiků.

Nejde přece o likvidaci celé obce, ale o pár domů beztak ohrožených povodněmi. Zastupitelstvo tady skutečně mohlo rozhodnout samo a neprotahovat to.

0/0
5.8.2008 9:20

ChorcheCh

jaképak referendum

O tom mají rozhodovat odborníci a ne tupé stádo ovcí !

0/0
4.8.2008 23:19

HarryIKeogh

Re: jaképak referendum

...no jo, nechej si dobrovolně zatopit barák...jestli tedy nějaký máš...

0/0
5.8.2008 8:34

Si0

Re: Re: jaképak referendum

A co je to jiného nechat si barák v záplavové oblasti? Ti lidi můžou postavit domky někde výš do kopce a příště zaplaveným se budou moci jen pošklebovat. Místo toho setrvávají ve své zabedněnosti.

0/0
5.8.2008 9:18

Albedo

Re: jaképak referendum

Ti odborníci, připravení splnit zakázku jakkoliv a kdekoliv? Místní vědí, jaké nesmysly se tam už desetiletí dělají s posvěcením odborníků. Nehledě na to, že výzkum zadržení vody v horských lesích (80% povodí Opavy) je u nás v plenkách - a lesy v Jeseníkách jsou modelovým příkladem devastace....

0/0
5.8.2008 11:29

Albedo

Uvidíme

Rozhodně jednou přijde doba, kdy se lidé podívají, jak se hospodaří v lesích v povodí Opavy, kam spadne nejvíc dešťů - uvidí rozježděné cesty a erodované svážnice, uvidí rozvrácené smrkové monokultury, mladé stromky ožrané zvěří, uvidí pramenné úseky potoků vyerodované až na skalní podloží. Pak se možná začne uvažovat, jestli nalít miliardy do betonu a zničit krásné údolí a spokojenou komunitu nebo do akcí, které zadrží vodu tam, kde spadne.

0/0
4.8.2008 23:17

mlada_fronta

Alternativa

Spíš než přehradu v Heřmínovejch by měli na Opavě udělat kaskádu suchých polderů - ono taky k čemu jako ochrana před povodní je dobrá přehrada plná vody, že. Ke zbudování těch polderů by se mohly využít úseky nivy, kde nestojí žádné domy, jejich zemní hráze by mohly být osázeny stromořadími a zpevněny kamennou rovnaninou a opatřeny přelivy na převední nadkapacitní vody; po jejich korunách by mohly vést cesty, ať už polní, nebo silnice. Na jejich záplavovém území by zůstaly dnešní nivní louky a luhy jak jsou, když by přišel příval, vzniklo by pár jezer, která by za chvíli odtekla, a život by šel dál.

Každopádně, kdyby se dal dohromady schopný hydro-inženýr a krajinný architekt, tak se celá ta soustava za pár let v rajině ani nepozná. Niva Opavy a vesnice jsou zde moc hezký na to, aby se zatopily. Ale taky jsem byl v Krnově za povodní v roce 1997, a to bylo hodně zlý.

0/0
4.8.2008 21:55

Martin Kostera

Re: Alternativa

Kolega Krnovák? Já jsem si i zaplaval. Dvakrát. Nedobrovolně...

Ano, napuštěná(byť třeba jen zčásti) přehrada těžko zastaví vodu, která tamtudy tekla v roce 1997. To by musela mít kapacitu přes 50 milionů kubíku vody. A to mít v žádném případě nebude...Rv

0/0
4.8.2008 22:44

blekkal

A právě proto...

...musí mát ta aktivistická "občanská společnost" své meze. Nikdo nechce obranu proti raketám, nikdo obranu proti povodni, každý myslí jen mezi hranicemi svých plotů. A hlavně ať nemusím nic obětovat, ale chci se mít jako pražák. Jen ten smog a hromady lidí ne.

.

Co vůbec ti burani dělají pro zbytek lidí? Úspěšně prožírají dotace, vytvářené jinými lidmi?

0/0
4.8.2008 19:41

Lessfax

Re: A právě proto...

R^R^

Přijít o barák je na druhou stranu hnus - záleží jestli je to odškodné odpovídající...

0/0
4.8.2008 20:11

killy

Domnívám se, že nic....

Nic jim není po tom, co v případě vody bude s těma dole.  Je to paralela s domem plným vlastníků bytů .....  jejich zájem končí zpravidla za práhem jejich bytu.. :-(

0/0
4.8.2008 21:11

barbudo

Re: A právě proto...

... pochopili, že principem trhu je vydírání ...

0/0
4.8.2008 21:18

medved_cz

Re: Re: A právě proto...

Vydirat muzes. Ale investor muze postavit prehradu jinde ci okolo Tveho pozemku vytvorit krasny petimetrovy val za kterym bude prehrada. Znal jsem jednu vychcanou rodinku, ktera chtela podojit investora za barak na prijezdove ceste k nakupnimu centru. Investor pak posunul silnici a musel ji za desitky milionu zahloubit. A rodinka ma ted nedotceny baracek obklopeny betonovou pousti. Tak jak chteli.

0/0
4.8.2008 21:39

barbudo

Re: Re: Re: A právě proto...

... všechno se musí umět ...

... hradecká dálnice vede do řiti kvůli tetě, která nechce prodat pozemek ...

... nabízejí jí výměnu za stejně vleký plus pět milionů za hektar ...

... málo ...

0/0
4.8.2008 22:06

dendrobata*

Re: A právě proto...

odskodne?ziji tam vesmes starsi lide, ta oblast v podstate pohranici byla osidlena po valce, ted je nacpou nekam do panelaku a bude klid, nehlede na to, ze to nic neresi a znici to uzasnou krajinu ktera tam je - bunkry...:-©

0/0
5.8.2008 1:47

Najdete na iDNES.cz