Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nová dálniční známka? Elektronická krabička už od příštího roku

Jak přesně budou už brzy platit řidiči osobních aut poplatky na českých dálnicích? Na Nový rok by měly podle představ ministerstva dopravy nahradit nalepovací dálniční známky elektronické krabičky: poplatky budou platit podobně jako kredit do telefonu. Například přes internet nebo u bankomatu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Aveva

První verze chipu pro kontrolu pohybu občanů.

Kdo ví jak dlouho bude trvat než si "v zájmu vlastní bezpečnosti" necháme identifikační chip implantovat do těla? 10 let? 15 let?

Já typuji, že do roku 2030 ho budou určitě mít minimálně bezpečnostní složky a odsouzení.

"Viněta" :-©Rv

0/0
4.8.2008 8:32

wcbaba

Tak bych to viděla, tak na začátek prosince, kdy se zjistí

že všechno je zajištěno až na to, že krabičky ještě nejsou a do prodeje přijdou tak v únoru a policie tedy bude ještě v únoru tolerovat jízdu bez krabičky. Hlavně, že se zase napakují spřátelené firmy a jejich chlebodárci co to vymysleli.

0/0
4.8.2008 7:30

JosefJosef

MILÍ lidé řešte OVLÁDÁNÍ !

ČÁST LIDÍ PRACUJE NA ČIPOVÉM OVLÁDACÍM SYSTÉMU VŠECH LIDÍ PLANETY ZEMĚ. SYSTÉM BUDE ZNAMENAT ÚPLNOU ZTRÁTU SVOBOD.Více na webu (w.nebe-lidem.cz) sdělení 1622,leták 333  a filmy - NENECHÁME SE OČIPOVAT a VAŠE DOKLADY PROSÍM.

0/0
2.8.2008 14:12

flopps

hnus

Média a veřejnost by se měla spíš pozastavovat nad tím, že se U NÁS ZA DÁLNICE VŮBEC PLATÍ. Vzhledem k tomu, v jakém příšerném stavu dálnice jsou, je to nehorázná drzost. Navíc nelze čekat ani zlepšení. Zajímavé je, že žijeme v jakémsi vakuu, namlouváme si, že to je sice hrozné, ale zase ne tolik. Přijde už nyní platit 1000 korun za drncobahny jako hnus. Stačí se podívat do zahraničí, Německo, Maďarsko, Chorvatsko, Rakousko...Neměl bych problém platit ani výrazně dražší mýtlo, kdyby to opravdu za něco stálo. Zavádění krabiček mi přijde nesystémoivé a drahé, ideální formu zvolili v Maďarsku - systém e-vignet, kdy fakticky jen zaplatím a poznávací značka je zanesena do systému kontrolovanému kamerami je ideální.

0/0
2.8.2008 10:26

pidnes

Návod na obejití mýtných bran od roku 2009 pro osobáky

Nejsnazší způsob jak v osobáku vochcat mýtnou bránu je zavěsit se před ní těsně za náklaďák, nejlépe s vysokým návěsem. Ideální když má navíc kovovou střechu (odráží mikrovlny). Ale stačí i jakákoliv rozměrnější nástavba nebo i autobus, který vás zastíní a znemožní přečtení SPZ kamerovým systémem. Každý osobák se velice snadno schová za náklaďák (s výjimkou Monster trucks ;-). Já se už na tenhle způsob "zpoplatnění" fakt těším!

0/0
1.8.2008 21:40

tmf

Re: Návod na obejití mýtných bran od roku 2009 pro osobáky

a to Tě bude bavit jezdit 80 za kamionem, oči vyvalené aby neťuk na brzdu a spolujezdec bude zírat kde jsou dodávky celníků. A to se vyplatí.

0/0
3.8.2008 16:12

pidnes

Re: Re: Návod na obejití mýtných bran od roku 2009 pro osobáky

Ano bude. Jen pod branou. Obětuju to mírné zpomalení pod každou bránou. Ani ne tak kvůli poplatkům (budeme se divit jak potom porostou), ale pro pocit mého soukromí. Bytostně nesnáším ty "moderní" snahy států o sledování svých občanů. Doba Minority report není daleko. Určitě už víš, že v USA ti můžou proslídit tvůj notebook? Čas PGP a podobných šifrovacích nástrojů opět přijde. Pokud někdy někde vznikne digitální underground, který se vzepře těmhle slídičským praktikám, bude je bojkotovat a hledat způsoby jak je účinně obcházet, pak se hlásím za člena. Zastávám názor, že každý má právo na anonymitu. Privacy is not a crime! A navíc mi bude působit veliké potěšení to, jak se ty pupkáči na ministerstvu vyhodily prachy zbytečně.

0/0
3.8.2008 23:21

Aveva

Re: Re: Re: Návod na obejití mýtných bran od roku 2009 pro o

Aha a co ta kamera na opačné straně mýtné brány? To jako pod mytou bránou ten nákladák podjedeš?

;-D;-D;-D

0/0
4.8.2008 8:34

pidnes

Re: Re: Re: Re: Návod na obejití mýtných bran od roku 2009 pro o

Když tam bude kamera, tak holt budu asi jezdit na firemní krabičku ;-) Alespoň do tý doby, co seženu ty LCD rámečky na SPZ s měnitelnými čísly.

0/0
4.8.2008 21:53

pidnes

Re: Re: Re: Re: Re: Návod na obejití mýtných bran od roku 2009 pro o

Hele a vůbec když má bejt krabička přenosná, tak přece nemůže obsahovat údaj o SPZ, ne?

BTW zabývá se tu někdo hackingem nebo reverse engineeringem těchhle vyfikundací?

0/0
4.8.2008 21:59

username

kravina

přiznejme si to, zmiňované výhody jsou tak trochu kravina - ty mýtné brány stejně musí sledovat všechna vozidla, protože pak by nemohli detekovat ty, co žádnou krabičku nemají. A dokonce mají v sobě analýzu SPZ. Takže by to klidně šlo i bez krabiček zato s kreditem per SPZ. Nevím proč to musí být nějaká "krabička", když stejně dobře by šlo na dálku odečítat i RFID čipy.

A co se týče těch celníků - jsou tam i kamery, takže není problém posílat snímky řidičům, co pojedou pod mýtnou bránou bez kupónu pokutu. Takhle s krabičkou mohou kdykoliv říct, že měli krabičku, a že ji jejich systém nerozpoznal. A oni nemají jak to ověřit (leda že by ta krabička byla ve stejnou chvíli někde rozpoznána o 100 km jinde).

A o blbosti nějaké krabičky kupované a vracené na hranicích už tu bylo psáno mrakykrát.

0/0
1.8.2008 18:00

superprasák

nestydí

Že se ti idioti na ministerstvu nestydí tak lhát. Připravují tím jen razantní zvýšení poplatků za dálnice pro osobní auta zavedením sazby na kilometr.  Rv(Y)

0/0
1.8.2008 17:30

winzigm

To ma jedinej duvod

Prachy za vytištěné dálniční znamky se nedají přesměrovat.

Tím že zavedeme elektronické mýto, pro osobáky je tu šance  pro nové transparentní výběrové řízení, a hlavně kamarádi z pražského magistrátu (Blažek a Bém z ODS)  budou moct zavést na stejném principu mýto za vjezd do Prahy. ve výší 50-100Kč za den.

0/0
1.8.2008 17:10

ZTP

Re pro Z-S

:-/Je hezké,že to berete s humorem-ale to i tato vozidla budou vozit kromě invalid vozíku a podobně ještě "krabičku"nebo dostanou nějakou "nálepku"pro indigaci?Dost dobře jsem nerozuměl vaší odpovědi.;-)

0/0
1.8.2008 17:01

ChorcheCh

do budoucna bych viděl podnikání

V prodeje přístrojů na odrušení satelitního šmírování

0/0
1.8.2008 16:11

ChorcheCh

A co když odražený paprsek US radaru mi zničí čip ?

0/0
1.8.2008 16:08

lolek77

Re: A co když odražený paprsek US radaru mi zničí čip ?

Pokud to bude na Tvé diamantové kreditní bankovní kartě s VIP dluhem tak žádná škoda.

0/0
1.8.2008 16:26

Loki

Nadšencům.

1. Pokuta může být až 500 000 Kč - zajímavé, tato nesmyslně vysoká sazba pokuty byla při jejím zavedení vysvětlována tím, že je určena pouze pro nákladní automobily nad 12 t bez dálniční známky.

2. Všechny, co tu slintaj blahem nad tím, že konečně bude možno zavést placení na dálnici podle ujetých kilometrů, si dovoluji upozornit na to, že pak jim začnou jezdit přes jejich klidnou náves tisíce aut dosud jezdících po dálnici. Mně osobně stačí už náklaďáky pod oknem vyhýbající se mýtu na dálnici.

3. A laskavě si všichni uvědomte, že náklady na výstavbu a údržbu silniční sítě jsou jen zlomkem toho, co stát již nyní vybere prostřednictvím spotřební daně za paliva, a že mýto pro nákladní automobily bylo zdůvodňováno tím, že opotřebení silnice způsobované kamionem mnohonásobně překračuje peníze získané za jeho provoz prostřednictvím současných daní, a že neexistuje žádný důvod pro mýto za osobní automobily - jedině pokud by byla spotřební daň za paliva zrušena a mýtem nahrazena.

0/0
1.8.2008 15:40

tmf

Re: Nadšencům.

stejné zkušenosti, od zavedení mýta pro kamiony je provoz u nás asi 100 násobný. Dříve jeden za den, jen co jel něco skládat nebo nakládat, dnes, škoda mluvit a dopisovat s úřady o zákazu vjezdu pro ně. Osobáky jsou mrštnější, tam to bude myslím ještě horší, vezmou kvůli úspoře i bídné silničky. Sám dnes jezdím přes vesničky než po hlavní trase, časově je to stejné ovšem nervově a na spotřebu nesrovnatelné. Na trase cca 60 km předjedu 1 traktor a 2 místní strejce, na hlavní, však to každý zná.

0/0
3.8.2008 16:19

ZTP

A jak budou řešeny případy...

Zajímalo by mne,jak budou řešeny případy,kdy je vozidlo osvobozeno od dálničních poplatků.Jako např.držitelé průkazu ZTP-ZTPP a podobně.Dík za vyvětlení.?

0/0
1.8.2008 13:30

Z-S

Re: A jak budou řešeny případy...

A je tu otazka za 500. Co takhle A) .... TRAM TADADA ... uplne stejne jako dneska? ANO! Mate 500 korun!

0/0
1.8.2008 13:41

AdamW

Bezpečnostt?

Co to plkají o bezpečnosti a statistikách počtu aut? To snad umí brány počítat i bez toho. Brány (aspoň některé) už teďka umí číst SPZky a sledovat jednotlivá auta, počítat rychlost mezi bránama... Spárovat SPZ s krabičkou tedy nebude vůbec problém.

0/0
1.8.2008 13:09

joudaf

Re: Bezpečnostt?

Ale to půjde dělat jednodušeji. Mýtných bran není taková hustota. Stačí si uvědomit, že evropská mumie chce mít do 5ti let všechna nově vyrobená auta povinně vybavena systémem automatického tísňového volání, třeba pro případ havárie. Myšlenka dobrá, ale bude mít navigaci a GSM spojení. Co s tím lze všechno dělat, nechávám na představivosti:-/

0/0
1.8.2008 14:05

petr_76

Uctovani podle ujetych kilometru

Kdyz uz budeme takhle daleko, tak by se melo uctovat podle ujetych kilometru a ne podle toho jestli je to roční, měsíční nebo týdenní známka. To by bylo konečně spravedlivé.

0/0
1.8.2008 12:55

tmf

Re: Uctovani podle ujetych kilometru

to bude za rok, nejprve spočítají kolik km osobáky najezdí a jakou hodit taxu na km aby na tom trhli víc než na nálepkách a zároveň to moc nenas... lid před volbama. Ono v tom množství každý haléř dobrý.

0/0
1.8.2008 15:13

Blanka z Bejrůtu

Čipová totalita

A další rok budou mít už všichni dálniční známku jako čip v mozku 8-o

0/0
1.8.2008 12:53

joudaf

Re: Čipová totalita

No řada lidí tam tak bude mít aspoň něco:-). Kontrolní otázka: Kolik takových čipů se vejde do jedný poslanecký makovice?

0/0
1.8.2008 13:51

PetrRi

Re: Re: Čipová totalita

tipuju ze 0 :-D poslanci nejami mozek tzn nebylo by cip kam instalovat

0/0
1.8.2008 14:55

PetrRi

Re: Re: Re: Čipová totalita

pardon : nemaji

0/0
1.8.2008 14:55

Korsičan

Prosim Vás vy co "myslíte",

že se krabička bude krást: Proč by to někdo dělal, když je krabička zadarmo a kredit se dá jednoduše zablokovat? Komu tím zloděj prospěje?

0/0
1.8.2008 12:52

jenicek25

Re: Prosim Vás vy co "myslíte",

Nikomu neprospeje. Ale v tomhle narode se presto najde ohromne mnozstvi  zhovadilcu, kteri neco ukradnou jen proto, ze to druhy ma a oni ne, i kdyz je to zadarmo a navic jim to temer k nicemu neni.

0/0
1.8.2008 13:18

JituleD

Re: Re: Prosim Vás vy co "myslíte",

To je fakt, mě dvakrát ukradli kabelku a krom pár drobáků a mobilu jim to taky k ničemu nebylo (zato mě to stálo majlant), ale protože má být krabička přenositelná, půjde celkem lehce vzít s sebou kamkoli, když vystoupím z auta, takže bych to tak nehrotila.:-)

0/0
1.8.2008 13:23

z666

Osobní čip

Jen mě ještě není jasný, až dostaneme každej svůj osobní čip, jestli nám ho píchnou pod kůži, jako má každej pes nebo nám to budou implantovat análně...

0/0
1.8.2008 12:38

Si0

Re: Osobní čip

Tobě ho vytetují do boku jako kravám v Texasu.

0/0
1.8.2008 12:40

xblack13

Re: Re: Osobní čip

a nebo mu jej nastřelí jateční pistolí ;-D

0/0
1.8.2008 12:47

z666

Kolik zase Kapsch a hlavně komu nasypal???!!!

Zase super kšeft pro Kapsch, zase se nikde neprokáže, kolik,kdo,komu nasypal. Ale budeme mít moderní sledovací systém. Jen mě tak napadá, proč jsou Švýcaři pořád tak zabednění, že na to dávno nepřišli a pořád jezdí na známky? A navíc za levnější, než u nás, ale zase mají lepší dálnice. Takže naši blbci zas něco vymysleli v touze, že to budou zrovna oni, kdo dostanou obálku. Přesně ve stylu "pojedeme tudy, je to sice dál, ale o to horší cesta..."

0/0
1.8.2008 12:35

Si0

Re: Kolik zase Kapsch a hlavně komu nasypal???!!!

Jestli ony to tam náhodou nesponzorují ty jejich banky.

0/0
1.8.2008 12:41

5alfa

Re: Re: Kolik zase Kapsch a hlavně komu nasypal???!!!

Ó nikolivěk, celý systém sponzorují turisté, protože v rámci uspor tisknou jen roční známky a kazdý dovolenkář při průjezdu zaplatí "plnou". Pokud by se u nás taky netiskly varianty, mohla by být cena ročky asi o 25% levnější. :-P

0/0
1.8.2008 13:02

z666

No super!!!

Už teď tahám každý večer z auta domů panel od rádia, navigaci, antiradar...teď ještě krabičku.Když ji nechám v autě,tak mi smažka otevře okno cihlou a za kilo prodá lumpům.Je sice super, že si budu moct přendávat krabičku z jednoho auta do druhýho, ale to je už vyřešený, jen se dálniční známka nalepí na tenkou folii a ta přilne ke sklu. Nalepená je a nikde na ní není, že má být nalepená lepidlem na známce. Odmítám totiž platit do obou aut známky, když stejně s oběma zaráz jezdit neumím.Teď ale přibude s krabičkou ještě ta výhoda, že mi mýtná brána spočítá, jak jsem který úsek projel rychle, vyfotí mě a švestky už mi to jen pošlou domů. No a příští rok to bude za stejný prachy a až se zase (nedej bože) vrátí Pablbkovci, tak zjistí, že si lidi krabičky půjčujou a musí zdražit. Viděl bych to tak kolem roku 2010 na takových 5 litrů ročně. Výhoda mobil.telefonu je, že klidně mojí můžu říct, že jsem v práci a už sedím na pivě, výhoda krabičky,že stát přesně ví,kudy, kam a v kolik jsem jel...

0/0
1.8.2008 12:29

EvzenG

Re: No super!!!

Ty jsi zářný příklad "vyčůraného" čecháčka. Hledá, jak nedodržovat pravidla a zákony. S tou nálepkou by tě měli tak 2x chytit a divil by se, kolik zaplatíš. Špatně nalepeno a nenapsána RZ na známce. A podle tvého stesku ti bude chybět to stálé překračování rychlosti. Prodej auta a raději si jdi hrát videohry. Tam můžeš jezdit neomezeně a nikomu nic neuděláš zběsilou jízdou

0/0
1.8.2008 12:36

z666

Re: Re: No super!!!

No tak za 1. su Moravák a ne čecháček a za druhý mi nejde o ježdění 300km rychlostí, ale o běžnou rychlost na dálnici, kdy každý jede 140-150 (mimo tebe, samozřejmě). A jak víš, že nemám na té známce napsanou RZ? Mám, dokonce fixem. Ten totiž jde lihem setřít :)

0/0
1.8.2008 12:41

xblack13

Re: Re: Re: No super!!!

jak funguje mýtné u kamionů: brána přečte SPZ vozidla, vyhledá v databázi, kterou krabičku má kontaktovat a na tu pošle informaci o mýtném.

Tedy: ke měření rychlosti nepotřebuji krabičku. Takže se můžeš uklidnit. Už by tě dávno sledovali, kdyby chtěli.

0/0
1.8.2008 12:46

Muroň

Re: Re: No super!!!

Evžene, proč se pouštíš i do diskuse o dálníčních známkách, když ani nemáš auto. Kdybys měl, stejně po dálnici nejezdíš, protože tam všichni jezdí jak blázni....:-P

0/0
1.8.2008 14:01

Si0

Re: No super!!!

Nevidím v tom problém. Příště necháš doma antiradar a začneš jezdit slušně. Stejně ti to za chvíli ty mýtné brány spočítají.

0/0
1.8.2008 12:42

ddo

Re: No super!!!

Ta smažka to za kilo prodá lidem jako jsi ty, lidem, kteří se rádi tetelí uspokojením že ušetřili, páč jsou vychytralí a někde něco nebo někoho oblafli.

0/0
1.8.2008 15:07

Si0

To mě teda podrž. On ještě někdo je na hranicích?

Mám obavu, že řidiči přijedou zvenku na hranice a tam nebude nikoho, kdo by jim krabičku podal ani kdo by jim vrátil kauci. Kdo by tam co dělal hlavně po nocích a na zapadlých místních přechodech?

0/0
1.8.2008 12:28

everlast1

ZTP

A co ZTP doted muze jezdit zadarmo. To take bude prenosne na dalsi lidi?

0/0
1.8.2008 12:03

cufir-mufir

Re: ZTP

Rekl bych, ze pokud povezete ZTP, pak ano, ale jinak riskujete stejne lapalie,jako kdyz mate za oknem cedulku ZTP a jejich vyhod zneuzivate !

0/0
1.8.2008 12:07

ChorcheCh

A ubude policajtů s dalekohledy

A když někdo zapomene krabičku, tak dostane pokutu. Krabičky se budou krást...A rozpoznání dle SPZ ? Systém je určen pro sledování aut. A lumpové stejně jezdí na cizí SPZ ky...

0/0
1.8.2008 11:41

cufir-mufir

to: JituleD

Neni pravda, stat vytisken pocet znamek a proda je uplne vsechny, zkuste v rijnu sehnat rocni znamku !!! Budete mit spise stesti... Ano, mesicni jiste zbyvaji, ale pri zadavani vychazeji z prodeju predchoziho roku a verim, ze zbytku tolik nebude !

Krabicek stat bude mit take vice nez bude potrebovat, to je logicke a zivotnost i tak bezi !

Ze by stat netoleroval pujcovani krabicek jako kseft ? a jak to dokaze... dokud krabicky nebudou vazany na SPZ jako znamky, nema snaci. A pokud umoznuje sdileni krabicek v ramci firmy, rodiny atd., tak nemuze zakazat jejich pujcovani, coby kseft !

Neverim, ze by krabicky do budoucna neco usetrili. Jen se napakuje jina firma, nez tiskarna cenin !

0/0
1.8.2008 11:37

Najdete na iDNES.cz