Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Přerušit léčbu ano, ale vraždit ne, oponoval Klener zastánci eutanazie Rathovi

Politikům leží na stole návrh zákona o eutanazii. Jeho odpůrce profesor Pavel Klener soudí, že místo zákona je třeba zlepšením péče dosáhnout únosné kvality života až do jeho konce. Poslanec David Rath by eutanazii schválil, pokud by byl stav nemocného objektivně a několikrát zhodnocen jako bezvýchodné utrpení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kocourek96

Klener Rathovi: nevraždi!

0/0
29.7.2008 21:06

Hooonza

Zajímavý rozhovor s pí. MUDr. Marií Svatošovou

zakladatelkou hospicového nutí u nás, je na http://www.tyden.cz/chat-s-osobnosti/marie-svatosova-118/ . Je to rozhovor s člověkem, který se paliativní medicínou dlouhou dobu zabývá, jistě tedy ví, proč a o čem mluví. Denně pečuje o těžce nemocné trpící lidi, zná jejich potřeby i osudy. Její argumenty nejsou jen lacinou snahou získat politické body a pozornost médií. Její práce hovoří sama za sebe. I zdejší diskutující by mohlo obohatit, pokud by si udělali exkurzi do některého hospice a viděli věci, o kterých tu hovoříme, na vlastní oči :-)

0/0
29.7.2008 7:23

Lilith+

Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

K již řečenému (co napsal např.rohatey) ještě doplňuji:

Nejde jen o tu fyzickou bolest (či "rozklad těla"), ale také o psychické utrpení. Zřejmě si nedovedeš představit, že pro SPOUSTU lidí je nepřijatelné být tzv."ležákem", nemoci se SÁM ani najíst, provést osobní hygienu, dojít na toaletu...atd. (tj.být ZCELA odkázán na péči ostatních, být na "obtíž").

Domácím mazlíčkům či odsouzeným k trestu smrti se aplikuje nejprve uspávací a poté smrtící injekce. Proč takovou luxusní smrt (zemřít ve spánku) neposkytnout umírajícím - samozřejmě POKUD si to SAMI přejí? Proč mají umírat hůř než zvířata či vrazi???

P.S. Kupř.v posledním stadiu rakoviny se podávají takové dávky opiátů, že to nakonec "srdíčko nevydrží...". To není eutanázie - ta poslední dávka? (Lékař neví, jaké je "bezpečné" množství?) Proč si ten umírající musí před touto "svojí dávkou" vytrpět těch předešlých třeba 20?

0/0
28.7.2008 16:09

Hooonza

Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

"Zřejmě si nedovedeš představit..."

Ahoj Lilith+, takové věci si neumíš představit taky ani nevíš, o čem píšeš. Takové věci se nedají představit. To je totiž o vztahu lidí v okolí k tomu nemocnému - když mu dají najevo, že je na obtíž, pak bude na obtíž. Když mu dají najevo, že i v těžkých chvílích jeho života jej rádi přijímají a postarají se o něj, potom tato životní zkušenost pro ně oboustranně je vzájemně dokonce obohacující. A právě nedostatek lidského přijetí chtějí rádobydobráci řešit zabitím člověka!To není soucit nebo snaha pomoci, co vede k návrhům na eutanazii. Nemyslím, že to tak berou všichni nebo dokonce většina, argumenty zastánců eutanazie mohou být lákavé a matoucí, ale jde o projev sobectví.

Zajeď se podívat do některého hospice (http://www.hospice.cz/), ať vidíš, jak ti tvoji vrazi umírají.

0/0
29.7.2008 7:34

Lilith+

Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Naprosté nepochopení!

ad "být na obtíž" - měla jsem na mysli pocity toho konkrétního člověka, jehož "dávání a braní" již není v rovnováze, který je ZCELA závislý na pomoci ostatních (nikoli zda mu to okolí dává či nedává najevo, to je samozřejmě jiná věc - ty vztahy v rodině, to je do jiné diskuze...)

ad tvoje poslední věta: tos teda můj příspěvek hooodně překroutil...:-). Zkus si to přečíst znovu a pomalu - pokud to nepochopíš ani napodruhé, nemá smysl to vysvětlovat. Ani kněz dvakrát nekáže...:-).

0/0
29.7.2008 17:53

Hooonza

Re: Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Zajeď se podívat do hospicu a pak vykládej. Viděla bys, že lidé naopak pomoc druhého, pokud je myšlena upřímně, rádi přijímají. Každý rád dostává, především lásku. A také rád láskou oplácí - a to i ti nemocní umí.

Zajeď se podívat do hospicu. Zážitky na hranici života a smrti jsou trochu extrémní, proto na ně ta tvoje logika neplatí. Lidé jsou nemocí a utrpením jaksi více "odzbrojeni" z naučených postojů, dokáží přijímat bez počítání, kdo kolik dal či vzal. Pro člověka jako Ty, s běžným uvažováním, cosi nepředstavitelného a nepochopitelného.

Zajeď si do hospicu a pak vykládejV

0/0
29.7.2008 21:06

Hooonza

Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Pokud se týká opiátů, pokud mu pomáhají, určitě nemocný netrpí tím,že je dostane ;-D To je stejná blbost, jako kdybys napsal, že musíš vytrpět kousání, když dostaneš najíst, abys neměl hlad :-)

Bylo by dobré si uvědomit, že lidský život není navěky. Každý někdy musíme zemřít a je to tak normální. Závěr života může být někdy klidný, někdy je více nebo méně dramatický, může být doprovázený i třeba těžkou nemocí. Naše umění léčit nemoci a poznání je omezené, nedokážeme vyléčit všechny nemoci, některé nemoci přivedou člověka ke smrti. To tak je a nezměníme to. Nezmění to ani zabíjení pacientů, kterým nedokážeme pomoci.

Eutanazie je snaha zavírat oči před touto skutečností. Myslíme si snad, že "rychlým zákrokem" vyřešíme naši frustraci ze své neschopnosti účinného zákroku? To je omyl.

0/0
29.7.2008 7:45

Lilith+

Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Blbost?

Ty nevíš, že opiáty tlumí BOLEST? A že tedy to "přežívání" sestává a) z fáze bolesti - než dávka zabere a poté, co účinek odezní a b) z fáze otupení - kdy pacient pod vlivem opiátů není zcela při smyslech?

Ty si myslíš, že ještě - někde mezitím - je navozen nějaký stav blaženosti?

0/0
29.7.2008 18:00

Hooonza

Re: Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Víš co, neřeš to. Jsou to všechno plané teorie, bez praxe nepochopíš nic. Ještě si taky nastuduj něco o tom, jak se léky podávají. Snad si nemyslíš, že analgetika se dávají, až když člověka něco bolí? Zajeď se podívat do toho hospice a pak můžeme pokecat.

0/0
29.7.2008 20:58

Hooonza

Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

"samozřejmě POKUD si to SAMI přejí?"

Jo, samozřejmě. Umírající si eutanazii NEPŘEJÍ !- pokud mají zajištěnou kvalitní péči a lidé v okolí se k nim vhodně chovají. Přečti si rozhovor s pí. MUDr. Svatošovou (http://www.tyden.cz/chat-s-osobnosti/marie-svatosova-118/), která o tom mluví.

Zásadní důvod, proč odmítnout eutanazii. :-)

0/0
29.7.2008 9:09

Lilith+

Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Ty víš, co si přejí VŠICHNI umírající? Wow! Já se tedy přiznám, že tak vševědoucí - na rozdíl od tebe - nejsem, a proto bych to nechala na nich samotných.

Pokud si to nepřejí, nikdo jim to nevnucuje - zastánci eutanázie OPRAVDU nechtějí nikoho zabíjet...

Možná se shodneme, že "pud sebezáchovy" je jedním z nejsilnějších... Z toho ovšem vyplývá, že pokud přestane fungovat (tj.člověk si přeje vlastní smrt) - MUSÍ pro toho dotyčného být život skutečně utrpením. Zásadní důvod, proč povolit eutanázii ...:-).

Jelikož v daném případě odpůrci eutanázie nařizují: "Trp dál!" A to je podle mého názoru velice bezcitné, až zvrhlé...:-).

0/0
29.7.2008 18:11

Hooonza

Re: Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Nevím, co si přejí VŠICHNI. Ale vím, že existují pudy, jedním z nich je např. pud sebezáchovy. I člověk, který si nic nepřeje, nechce zemřít. Je to normální, přirozené, spontánní. A pokud je člověk v pohodě, což v hospici dokáží zařídit, ten pud normálně funguje.

Jestli je někdo zvrhlý, pak planí teoretici, kteří jen hloupě plácají a skutek utek, jak vypadá realita, to netuší.

0/0
29.7.2008 21:00

blondie76

Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Gratuluju, asi znáš všechny umírající... Co s těma, co o smrt prosí? Tím neříkám, že já osobně bych s tím neměla problém. Co se mě týká, nejsem si jistá, zda by uzákonění euthanasie nepřineslo jenom víc problémů, ale nevím, kde bereš jistotu, že KAŽDÝ umírající lpí na životě. Jistě jsou i takoví, kteří by nepřestávající a vyčerpávající bolest vyměnili za odpočinek věčný

0/0
29.7.2008 18:15

Hooonza

Re: Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

VIdělas někdy někoho takového?Umírajícího v bolestech... Podívej se na názory těch, kteří se s nimi setkávají a pečují o ně: prof. Klener http://zpravy.idnes.cz/prerusit-lecbu-ano-ale-vrazdit-ne-oponoval-klener-zastanci-eutanazie-rathovi-18y-/domaci.asp?c=A080722_161851_domaci_pje, MUDr. Svatošová - http://www.tyden.cz/chat-s-osobnosti/marie-svatosova-118/. Podívej se, co říkají. Myslíš, že si své věty cucají z prstu? "V hospicích nemocní o eutanazii nežádají, protože je v nich dbáno na uspokojení všech potřeb nemocného (tělesných, duševních, sociálních i duchovních). Pokud se zcela vyjímečně nemocný o eutanazii zajímá, je to vždy signál, že jeho potřeby saturovány nejsou a je nutno spolu s ním hledat příčinu a snažit se ji aspoň minimalizovat, nelze-li ji zcela odstranit, a ne se zabíjet navzájem."

Jestli nevěříš, běž se podívat do hospicu, přemýšlej o tom :-)

0/0
29.7.2008 21:12

blondie76

Re: Re: Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Mám doma osmdesátiletého tatínka, který se léčí s rakovinou prostaty. Vím o čem mluvím. Přestože často přijíždí všichni z celé naší rozvětvené rodiny, aby neměl ponorkovou nemoc, že tráví čas jenom s mamkou, se mnou a mojí rodinou; přestože dbáme, aby byl čistý, stříháme mu vlasy, nehty na rukou, na nohou, převlékáme postel, pereme, žehlíme, vaříme a snažíme se, aby aspoň jednou za den vyšel ven na sluníčko (moc se mu nechce), přesto trpí depresemi a má pocit, že je na obtíž. Celý život duševně pracoval a na kolena ho dostalo vědomí, že na to už prostě nestačí. Sám mně řekl, že jsme ho neměli hnát na vyšetření, při kterém mu tu rakovinu zjistili. Že si vždycky myslel, že "umře jako kovboj - v botách a ne v bačkorách". Někdy ho rozveselí vnoučata, ale víceméně se uzavírá, přestává komunikovat - poradíš? Hlavně neraď psychologa, to už jsme zkoušeli a nedostaneme ho tam ani párem volů.

0/0
30.7.2008 12:41

Hooonza

Re: Re: Re: Re: Re: Re Hooonza: Umírat hůř než zvířata či vrazi?

Prožíváte těžkou situaci.Přeju Vám,ať vše dobře zvládáteR^Chceš konkrétní radu,nehodí se to ovšem takhle po internetu.Nevím,kde se tatínek léčí,jaké užívá léky.Bylo by potřeba vyšetření a také pravidelné kontroly.Nevím,jak spolupracujete s praktickým lékařem,ten může předepsat léky proti bolesti stejně jako léky proti depresi,může vyžádat odborné vyšetření třeba u psychiatra nebo v ambulanci léčby bolesti.Neznám tatínka osobně,určitě by u něj svoje místo měla nějaká forma psychoterapie,i když k psychologovi jít nechce.Nevím ani,kde bydlíte,jestli byste mohli využít služby nějakého hospice(existují i mobilní hospicové služby doma u pacientů),případně konzultaci s lékařem v hospici.Jestli myslíš,že to má význam,můžeme probrat více mailem: q844hdt02@sneakemail.com . Každopádně držím palce:-)

0/0
30.7.2008 17:02

godys

je dobře že tady eutanázie není.....

zabíjet se nesmí ani ze soucitu....!

0/0
26.7.2008 12:07

rohatey

Re: je dobře že tady eutanázie není.....

To máš nějaké heslo které sis poznamenal z nějakého kázání v kostele do  svého náboženského notýsku. ?

0/0
26.7.2008 12:58

mtis

Re: Re: je dobře že tady eutanázie není.....

Považuješ i Klenera za faráře nebo za ODS fanatika? A co jinak? Zdravíčko slouží? :-):-):-)

0/0
26.7.2008 22:09

Hooonza

Strašák pro všechny

Výhody eutanazie,které její zastánci uvádějí,jsou velice sporné a spíše spekulativní.Svobodné rozhodnutí o životě...chtěl bych vidět, kdo z nich si svobodně vybral,např.že bude žít-řekl by si "budu žít"-a narodil by se:-)Je to nesmysl,lidská svobodná vůle má svoje omezení stejně jako co jiného.

Pokud by eutanazie,sporně a s pochybami(kdo o eutanazii uvažuje?lidé, kteří mají před sebou reálné rozhodování o eutanazii ve svém životě?ne jsou to zdraví lidé,kteří jen teoretizují)přinesla prospěch několika jednotlivcům(skutečně trpícím dokáže současná medicína dostatečně pomoci,ovšem pokud má nemocný také dostatečnou lidskou oporu ve svém okolí),stala by se okamžitě reálnou hrozbou pro tisíce starých a nemocných, kteří jsou závislí na péči okolí,zemřit nechtějí,ale budou mít obavy,že se jich někdo jednoduše pokusí zbavit.Riziko zneužití je téměř jistotou a žádný zákon mu nedokáže zabránit.

0/0
26.7.2008 8:00

rohatey

Re: Strašák pro všechny

"ale budou mít obavy,že se jich někdo jednoduše pokusí zbavit"

Obvyklá a už 1000x zopakovaná demagogie. Nikdo nechce legalizovat navádění k sebevraždě nebo vraždu to bude trestné stále u toho navádění k sebevraždě by bylo možno v souvislosti s eunthanásií ten paragraf i řádně přitvrdit.  Aby se nepodělali strachy tito  lidé co nevěří ani svým nejbližším jako tento autor, tak bych to upravil tak že každý kdo by měl zájem ten paragraf o eunthanásii v budoucnu využít že by musel toto nechat zapsat v době kdy je naprosto zdravý a v kondici do notářského zápisu.

Nechápu tohle bolševické myšlení když se něčeho bojím tak to nedělám ale to není důvod to zakazovat bolševicky ostatním. Já o takovouto ochranu života ze strany bolševiků a dalších extremistů opravdu nestojím a rovněž tak nestojím o to aby někdo kriminalizoval jako vrahy mé blízké kteří by mi eventuálně  na  mou žádost tuhle poslední pomoc poskytli.

0/0
26.7.2008 10:24

Hooonza

Re: Re: Strašák pro všechny

"ale budou mít obavy,že se jich někdo jednoduše pokusí zbavit" - to je reálná situace už dnes ve státech, ve kterých je eutanazie povolena. Uvažování lidí starých a nemocných je mnohem křehčí, zranitelnější než uvažování asertivního sebejistého 40-cátníka, na to zastánci eutanazie nemyslí. Přirozeně.

"kdo by měl zájem ten paragraf o eunthanásii v budoucnu využít že by

musel toto nechat zapsat v době kdy je naprosto zdravý a v kondici do

notářského zápisu." - čili reálně tak ve 30-40 letech života. V době, kdy o podobných věcech člověk vůbec neuvažuje.

Takže toto je nesmyslná reakce.

0/0
26.7.2008 12:03

rohatey

Re: Re: Re: Strašák pro všechny

To je opravdu dobré  Takže podle soudruha je člověk po čtyřicátém  roce věku v podstatě  nezpůsobilý k právním úkonům. Úplné krůpěje hrůzy mi z toho vyrazily na čele, takže u nás chodí volit, sedí v parlamentech, ve vedení firem, vlád v podstatě občané nezpůsobilí k právním úkonům, to je ovšem hrůzné  ohrožení celé naší civilizace, takže tady vlastně ten celý svět stojí na rozhodování lidí  s vadným a chorobným uvažováním, kteří jsou schopni se nechat uvrtat i k sebevraždě. Tady snad je jediná možnost buďto Vás pahumanistické bolševiky kopat do těch zadnic tak dlouho až byste se sbalili a šli si tohle hlásat někde na Kubu, nebo zkrátka to tady vopustit a počkat tak rok dva až tady všichni bez nás racionálně uvažujících pojdete hlady a ve špíně.  Nebo snad mírumilovnější možnost by bylo Vám zakázat do čehokoliv kecat. Vy snad nikdy nepochopíte že my normální lidé o takovouto "ochranu" z Vaší strany rozhodně nestojíme.

0/0
26.7.2008 12:40

rohatey

Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Kdyby tady nebyl ten Váš bolševický právní humus že starý člověk ani nemůže rozhodnout kdo po něm bude dědit  tak by bylo všechno jinak,  kdyby tomu starému člavěkovi se bolševicky nesebrali tyhle pravomoci a rozhodování o majetku tak by si ani ten nejhorší potomek nedovolil špatně se chovat ke svým rodičům, pokud bych měl potomka takového psychopata že by si dovolil mi někde v oslabení jenom nepřímo naznačit že bych už měl radši odejít na věčnost tak bych okamžitě volal notáře a měnil závěť.:-©

0/0
26.7.2008 12:53

Hooonza

Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Pán bude intelektuál. Zapomeňte na to, že Vás chci chránit. Víte co, jestli se sám chcete zabít, je to Vaše věc. Když budu u toho, možná se Vám to budu dokonce snažit rozmluvit. Ale natahejte do svých fantasmagorií ostatní lidi. Vy chcete ostatní prostřednictvím nějakých institucí nutit, aby Vám Vaše sebevražedné choutky společnost pod pseudohlavičkou ušlechtilých úmyslů posvěcovala a schvalovala a dokonce k nim pomáhala. Což je blbost, proč by se do takové manipulace měla nechat zamotat? Chápu, že třeba pojišťovny by ušetřily za výdaje na léky, jestli pracujete jako jejich agent, tak používáte zvláštní argumenty.

0/0
26.7.2008 12:54

rohatey

Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

To jsi pěkně otočil demagogický chlapečku já tady nechci po státních orgánech aby tady organizovali můj odchod ze života já chci jen to aby taková pahumanistická paka nekriminalizovala za vraždu třeba mé potomky za to že když jsem je úpěnlivě prosil aby mi pomohli  tak mi pomohli. Protože to není vražda jak vy tady demagogicky vytrubujete to je ušlechtilý čin. Jestli vy se bojíte svých potomků tak s tím neotravujte druhé, měli jste si je lépe vychovat. Když tady nebylo to vaše pahumanistické právo tak se takovéhle věci řešili v rodině a nikdo jim tam ten svůj bolševický rypák nestrkal.:-©

0/0
26.7.2008 13:10

HIV

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Ale kluci neurazejte se navzajem. Radsi se zamyslete zda az budu v bolestech umirat, na obliceji a po tele budu mit krvacejici puchyre nebezpecne pro kohokoliv ziveho v mem okoli - mam pravo na ranu z milosti nebo ne?  “Dostatecnou pomoc soucasne mediciny skutecne trpicim” ze svych uvah radsi vynechte. Ta se rovna narkoze, umelemu spanku, vyzivovanim pres trubicky a kadeni do postele.  

0/0
26.7.2008 14:07

Hooonza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Někdo je prostě ignorant a přiměřený diskuse neschopnej, bohužel (tím nemyslím Vás...). Omlouvám se.

Uznávám, že umírání není sranda... Zároveň jsem viděl těžce nemocné umírající, kteří měli perfektní péči, umírali v klidu, bez bolestí, přitom při plném vědomí, plně srozuměné, vyrovnané a snad i smířené se svým osudem. Viděl jsem lidi, kteří je doprovázeli, špičkové profesionály a lidi se srdcem na pravém místě ochotným posloužit druhému. Proto můžu s klidným svědomím obhajovat "dostatečnou pomoc současné medicíny". Přál bych Vám, abyste si mohl svůj obrázek o skutečné současné medicíně opravit dřív, než (a jestli) to budete skutečně potřebovat.

0/0
27.7.2008 19:22

rohatey

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Bože to tady snad diskutuje se samotným Klenerem, ale já vím že to umírání není takováhle idylka, člověku se může stát že bude umírat  hůř než zvíře,  v  hnilobě, ve sračkách, se znetvořeným a rozežraným obličejem, tomu nezabrání žádný teoretický hospic, my liberálové chceme mít možnost aby nám v takovéhle situaci nějaký náš blízký třeba pomohl a nebo abychom měli možnost nějak pomoci svému blízkému, vy s tím bolševickým myšlením chcete pokračovat v kriminalizaci jako vrahů těch co  tuhle žádanou pomoc poskytnou. Můžu chápat že někdo tuhle pomoc neočekává a nechce ale jenom bolševik z toho důvodu tohle chce takto zakazovat těm ostatním.

Vezměme ty domácí mazlíčky psíky ti dneska když mají hodného páníčka umírají důstojně,   jako by měl umírat člověk který má svoje blízké a svoji rodinu, naproti tomu leckterý člověk umírá nedůstojně ve sračkách hůř než to poslední zvíře na jatkách.

0/0
27.7.2008 20:01

rohatey

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Jsou lidi co tenhle problém mohou svobodně vyřešit, třeba majitelé zbrojního průkazu, viz třeba p. Brodský, ten důstojmě odešel preventivně aby se nedostal do té strašné situace jako jeho kolega Horníček.  Zbořil se snad svět z toho že p. Brodský takto odešel, nebo nedej bože jezdila za ním dcerka a nabádala ho k tomu že by se už konečně mohl odstřelit, opravdu absurdní myšlenky tak nějakého psychopata. Tuhle možnost by měl mít  v případě beznadějného umírání každý i bez toho zbrojního průkazu.

0/0
27.7.2008 20:09

Hooonza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

To, co píšeš, vypadá teoreticky zajímavě. V praxi je to nerealizovatelné. A naprosto zbytečné. Je potřeba odlišovat aktivní eutanazii, pasívní, atd. Přečti si názory p. prof. Klenera a uvidíš, že důstojně může odejít každý a není nutné ho kvůli tomu zabíjet. Sleduj http://hospice.cz/, http://www.umirani.cz/ . To, že máš k hospicům výhrady, je tvůj subjektivní problém, viděls někdy nějaký? Ne.

Spousta problémů se zdá být "neřešitelná" (v návrhu zákona senátorky Domšové je bez dalšího vysvětlení výraz "neúnosná situace") a přitom se dají řešit velice snadno.

Eutanazie je problém. Je to jízda po šikmé ploše, viz třeba http://medico.juristic.cz/149495, http://medico.juristic.cz/149494.

Trochu přeháním, ale v Čechách si klidně po schválení zákona o eutanazii např. dokážu představit nabídky "výhodného" pojistného plánu zdravotní pojišťovny pro maníky, kteří se nechají zblbnout a podepíší papír, že žádají eutanazii v případě "nevyléčitelné  závažné choroby".

0/0
27.7.2008 23:40

rohatey

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Myslím že zbytečné už si tady přednášek nějaké demagogické argumenty o "důstojném" umírání v hospoci, já jaksi nechápu jedno že někdo chce takto zarytě "chránit" druhé dokonce prohlašovat že po 40 tém roce věku ti druzí jsou prakticky nesvéprávní a nemůžou rozhodovat o svém životě když ti druzí jako dospělí lidé o takovouhle ochranu určitě nestojí.

Nebylo by lepší odcestovat někde do Afriky a tam zachraňovat skutečné životy lidí kteří to potřebují a o toto stojí namísto těchhle virtuálně "zavražděných" umírajících. ?

 

0/0
28.7.2008 7:30

Hooonza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

"se může stát že bude umírat  hůř než zvíře,  v  hnilobě, ve sračkách, se znetvořeným a rozežraným" - aha, tak ty se bojíš smrti ve sračkách? Ty budeš asi patřit k těm zoufalcům, co jim dneska už nedochází, že každý někdy musí umřít a je to normální. Myslíš si, že když budeš mít v ruce stříkačku s jedem, že všechno vyřešíš. Měl by sis dojít do kostela, tam by tě o otm poučili a bylo by to aspoň kultivovanější: "Prach jsi a v prach se obrátítš..."

"Nebylo by lepší odcestovat někde do Afriky a tam zachraňovat skutečné životy lidí " - konečně slovo chlapa! Kdy odjíždíš? Můžeš mi poslat pohled, kolik lidských životů jsi zachránil.

0/0
28.7.2008 10:05

Hooonza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

A další věc, je zajímavé, že diskuse přichází a návrh zákona o eutanazii podává senátorka Domšová "náhodou" zrovna před senátními volbami. Každej hned uvěří tomu, že má vše důkladně promyšlené a na prvním místě jí jde o blaho chudáků trpících ... :-/

0/0
27.7.2008 23:43

Lilith+

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

R^R^R^

0/0
28.7.2008 15:51

Hooonza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

Jenomže jediný, co si ty chytrej vysloužíš je, že až tvoji potomci se tě budou chtít jako nepohodlnýho zbavit, budou to moct udělat třeba legálně i proti tvojí vůli. A sami ze strachu, aby jim jejich děti neudělaly to samé, žádné děti mít nebudou. To budeš hrdina! :-P

0/0
27.7.2008 19:14

Lilith+

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Strašák pro všechny

R^R^R^

0/0
28.7.2008 15:49

Koncepce

jsem též

pro eutanazii ve smyslu svobodného rozhodnutí člověka...mohlo by nás to i donutit k většízodpovědnosti a udělat toto rozhodnutí o sobě při psaní závěti;-) Což znamená včas.Jinak přerušení léčby nebo vypnutí podpůrných prostředků je v mnohých případech totéž. A pokud by s tím měli věřící problém jelikož dle jejich víry rozhoduje o životě a smrti pouze Bůh, dá se to řešit i tímto...není proč mu podpůrnými prostředky pomáhat;-)

0/0
24.7.2008 23:44

singlemalt

Nemám Ratha rád, ale tady mám stejný názor. Eutanasii ano.

Nejsem pro, aby smrtící lék podal lékař, měl by jen pomoci pacientovi ke snadné aplikaci. A u stavů, kdy pacient není schopen aplikovat sám lze předpokládat, že stačí přerušit léčbu... Samozřejmě při jasně definovaných podmínkách.

0/0
24.7.2008 19:39

p_phunk

mimo diskuzi

Pilate, Pilate, uz te opravdu mam dost. me opravdu nezajima kolik je "tady ve Vancouver" hodin a dalsi tvoje blaboly. bud jsi pomalej nebo neumis dost dobre cesky na formulaci svych nazoru. takze, jak rikaji, "po lopate" - you sound like you fell off a short yellow bus. please spare us your presence on these forums and your inane opinions (if that's what you call your posts.) rozumis? ;-D

0/0
24.7.2008 19:25

martiXXX

hmmm

Pro ty co bojují za právo aby jim byl podán jed. Tak studujte bezbolestná úmrtí. A před poslední fází akoviny si to aplikujte a furt do toho nezatahujte socilisticky stát a doktory.....postarejte se o sebe včas....

0/0
24.7.2008 17:10

martiXXX

Re: hmmm

V nacistickém Německu taky prováděli euthanasii na dlouhodobě nemocných, přestárlých, invalidních, duševně nemocných...dělili život na plnohodnotný a méněcenný..likvidace Židů a Cijkánů pro ně byla technická otázka..nebylo v tom nic osobního..podle nich i ti Židi a Cikáni trpěli svou podřadností a ostatní je museli strpět

0/0
24.7.2008 17:12

rohatey

Re: Re: hmmm

Soudruhu a oni "eunthanásii" v Německu dělali na žádost těch přestárlých a nemocných . Idiot který nedokáže rozlišit vraždu nebo dokonce genocídu a eunthanásii by opravdu neměl přispívat do takovýchto diskuzí.

Ono by třeba tomu umírajícímu a trpícímu rád tuhle poslední službu poskytnul i nějaký nejbližší příbuzný ze soucitu a lásky ale to by z toho hlupci tvého ražení nesměli dělat trestní čin vraždy.

0/0
24.7.2008 20:12

martiXXX

Re: Re: Re: hmmm

Nacisti taky zabíjeli, jak říkali, duševně nemocné, tělesně postižené a jinak trpící ze soucitu a lásky jak říkali. A jak jsem říkal, udělejte anketu mezi těmi lidmi, kterých se to týká (třeba v hospicech, jestli o to stojí; to by byl argument jako hrom) a ne mezi blbými nevyzrálými mladými.....

0/0
24.7.2008 20:32

rohatey

Re: Re: Re: Re: hmmm

Hele ta tvoje reakce na můj příspěvek je typu "Vojáci na koně", "Ale nemáme koně seržante", "Nevadí nasedat"

Nedělal ty jsi dlouhá léta zeleného mozka někde v armádě ??

0/0
24.7.2008 20:51

_m-

Re: Re: Re: Re: hmmm

Argument k čemu? Jestli o to 99 % těch lidí nestojí, tím líp - je to jejich volba. A co to 1 %?

0/0
24.7.2008 23:34

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: hmmm

Co to 1%? Dnes již není republika zadrátovaná tak lze za tímto účelem vycestovat.:-)

0/0
25.7.2008 13:19

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm

A proč by měli? Proč nemůžou umřít doma? Protože ty si to nepřeješ?

demokrate:-/

0/0
25.7.2008 14:21

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm

I takovou možnost mají, ale bez asistence. Nebo ať si své rodiče každý usmrtí sám. Pro tebe žádný problém, že?:-)

0/0
25.7.2008 14:24

martiXXX

Re: hmmm

Jakoby státní smrt z rukou státu byla více důstojná. Více pravicové odpovědnosti a starání se o sebe sama. Nebo zmizet do divočiny a tam budete ještě ekologicky stráveni přírodou, zvířaty, hmyzem......

0/0
24.7.2008 17:16

Najdete na iDNES.cz