Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pacient zemřel hlady, doktorka přikázala mlčet

Od zveřejnění reportáže z pražské soukromé léčebny dlouhodobě nemocných přicházejí do redakce MF DNES stovky e-mailů a dopisů. Téměř všechny popisují katastrofální poměry v mnoha dalších "eldéenkách" po celém Česku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sibidlo

čím to máš podložený

nebo,jen tak plácáš

0/0
18.7.2008 23:57

sibidlo

Re: čím to máš podložený

nikdo není schopen monitrorovat ty pacienty24 hodin

a co bylo v 85-88 nemáte tušení

0/0
19.7.2008 0:04

0123abcd

hospic v Rajhradě je super

Na dolní polovinu těla ochrnutá maminka dožila (cca 3 měsíce) v hospici v Rajhradě. Měla vlastní pokoj, kam jsme jí dali TV. Návštěvy neomezené, takže jsme u ní denně někdo byl (z Brna je to kousek). Když svítilo sluníčko, ochotné sestry odpojily káblíky el. polohovatelné postele a my jsme si maminku vyvezli do zahrady. Když umřela a já si tam přijela pro věci, našly si i čas, aby se mnou chvilku pokecaly. Taky za maminkou každý den chodila na kus řeči psycholožka, vždycky ji držela za ruku.

Všechno je to v lidech.

PS: Příplatek za pobyt v pohodě pokryla polovina její nemocenské.

0/0
18.7.2008 6:54

luko5

Teď tu vládne doktor smrt Julínek!

A jeho soukromé zdravotnictví! :-©  Rv

0/0
18.7.2008 0:33

rasta_vesta

Re: Teď tu vládne doktor smrt Julínek!

Vzdy jste si v cesku davali medajle za to kdo usmrti vice tech kdo s vami nesouhlasi

0/0
18.7.2008 1:58

palmic

Proc tady porad pisete o tom jak to maji zdravotnici tezke?

Snad nechcete obhajovat tohle svinstvo tim, ze je ta prace vazne spatna? To jsou preci uplne odlisne roviny. Pacient ma mit pochopeni pro Vasi Tezkou praci a respektovat odebrani tlacitka pro hlaseni akutnich stavu, nebo prepisovani dokumentace????

0/0
17.7.2008 0:20

mattiCZ

Re: Proc tady porad pisete o tom jak to maji zdravotnici tez

R^R^R^

0/0
17.7.2008 2:13

jaro

Proč nusíme číst i lži

Vím, že se říká že potrefená husa nejvíc kejhá.Ale mrzí mě, že Vaše novinyotiskly lži.Váš kodex mluví o tom, že osoba bude anonymní ale nebude lhát.Já vím o koho jde a kdo článek napsal.Jednalo se o frekventantku sanitářského kurzu, která na LDN plnila praxi.Během té neunesla 1. kontakt se smrtí. Klient byl vážně nemocen a vše se u něj proběhlo lege artis.Dívenka se o tomto všude šířila i když měla být ze školy poučena o mlčenlivosti.A že musela odejít z práce - vždyť ona vůbec nepracovala. Opravdu mě uráží takové články.Dívenka by měla být oslovena nejspíše právníky za urážku na cti.Urazila lékařku, lékaře a všechen personál  v LDN.Zároveň nevím jak se máme bránit všem těm výpadům. Všichni víme, že práce v LDN a péče o staré a umírající pacienty je nelehká a kdo se nás zastane? Ani nevíte jakou radost máme nejen z peněz ale především z pochval.Taková pochvala je vlastně povzbuzení k práci a to  v nelehké práci potřebujíeme.A anomní dívenka se měla pod svůj článek podepsat.

0/0
16.7.2008 19:35

palmic

Re: Proč nusíme číst i lži

Me samozrejme mrzi jak to mate v praci tezke, ale to vubec neznamena, ze me nezvedne ze zidle Vase chovani k pacientum!

0/0
17.7.2008 0:18

klyžon

Vyhlazovací tábory pro přestárlé

Poslechli, Sturmbanfuehrer, když to maj tak schwierig, tak asi u nich v lágru není něco richtig. Doporučuji rozšířit kapacitu spalovacích pecí a začít více sprchovat ... Laskajě přestaňte kňourat, že vás příbuzný  nechválej. Nikdo nečeká, že umírajícího starého člověka dáte do pucu, ale mu aspoň umožníte důstojný odchod. A pokud vás nebo vaše pohůnky péče o ně obtěžuje, tak jděte makat do kravína, tam se do vás nikdo navážet nebude.

0/0
17.7.2008 9:28

katerina

Re: Vyhlazovací tábory pro přestárlé

Jestli jste si neráčil všimnout tak už dávno zdravotníci odcházejí makat jinam - ne však do kravína jak tu píšete, ale do ciziny, kde si jejich profese váží, nikdy nejsou na nočních sami,  a z těch platů se dá ušetřit  dokonce i na vlastní bydlení!!!! Z tohoto důvodu už byly některé LDN a podobná zařínení zavřeny - pro nedostatek personálu. Chápu - mě jako pacienta to taky nezajímá, že to mají zdravotníci těžké, ale stálo by za to se v novinách také zabývat těmi, co dají příbuzného do LDN a navštíví ho jednou za měsíc - a že je jich mnoho!!!!

Takže si dál házejte špínu na zdravotníky (když chyba je v politicích a v systému) a strkejte je do jednoho pytle a dopadne to jak v pohádce Sůl nad zlato - budeme plakat, abychom vůbec nějaké měly (už se těším jak bude vietnamská sestra vážící 40 kg sama v LDN na noční polohovat 90kg nehybného chlapa).

Jsem zdravotník a upřímně si vážím sester na LDN (těch dobrých) - sama bych tam nikdy pracovat nešla, nechci si zničit záda!!!

0/0
18.7.2008 1:53

sibidlo

Re: Proč nusíme číst i lži

čím to máš podložený, nebo ,jen plácáš

0/0
18.7.2008 23:56

ViIa Lesni

Re: Re: Proč nusíme číst i lži

Jen v česku a v Africe pacienti  zemřou hlady

0/0
19.7.2008 0:01

falda

Například na LDN v Krči

se za pacienta platí o cca 60 Kč zvýšená každodenní sazba za pobyt, a to se zdůvodněním, že jde o sponzorský dar. Domníval jsem se, že dary se dávají dobrovolně, nikoli povinně. Za odměnu zde pacient nemá k dispozici ani toaletní papír, který je na běžných odděleních, kde se žádný "dar" neplatí, samozřejmostí. Skutečně skvělý obrázek našeho zdravotnictví i celé společnosti!

0/0
16.7.2008 17:00

Picolik

Hmm

Lidská lhostejnost je špatná. Na druhou stranu bych doporučil všem co se jim toto zacházení nelíbí, aby si šel na chvíli za plat sanitáře nebo sestry do LDN pracovat. Docela by mne zajímalo jak by hovořil potom...

0/0
16.7.2008 13:46

golonka

Re: Hmm

Do LDN bych poslal makat Julínka s Cikrtkem za minimální mzdu.

0/0
16.7.2008 14:51

falda

Re: Hmm

Ohrazovat se nízkým platem, by se mohl téměř každý vyjma obchodníků, advokátů, ekonomů a dalších, živících se pavědami, včetně politiků. Ale většina lidí volí politiky, kteří nedoceňování potřebných profesí podporují a vše by  ponechali na trhu, tedy politiky, kteří se diferencování mezd, nevraživosti mezi různými profesemi a znechucenosti těch, co dělají kvalifikovanou a náročnou práci za pár korun, podělejí. To hlavní, co vláda potřebuje, aby si mohla nerušeně dělat své kšefty, tedy aby mezi lidmi panovala zloba, neshromažďovali se a pokud možno nic nekritizovali a poslušně volili, se jí náramně dobře daří. Lidé se bojí ceknout (pomalu více než na bolševika, to platí mj. i v zaměstnání), předstírají spokojenost, ale ve skutečnosti jsou trvale naštvaní a zlost si vybíjejí na nesprávných místech. Nemocniční personál na pacientech, ajzenboňák nebo šofér autobusu na cestujících, prodavač na kupujících atd. Je to špatné a zatím není vidina, že by se to lepšilo, protože je to česká povaha.

0/0
16.7.2008 17:21

Ancient_behemot

Re: Re: Hmm

Díky, že jste nám tu teď popsal komunistickou realitu 70 tých let, a že jsme již z tohoto svinstva dávno venku. Ale trefil jste to dokonale. Přesně jste popsal atributy normalizace. Do puntíku. :-©:-©

0/0
17.7.2008 9:40

sibidlo

Re: Re: Hmm

prosím důkazy a odkazy

dikj

0/0
18.7.2008 23:53

ted61

zkušenosti

Měl jsem známého na psychiatrii v Opavě. Šel tam docela v pořádku, jen bohužel hlavička neposlouchala.Co se tam z něj stalo za měsíc,hrozné,kdyby tam za ním nechodili příbuzní že mu přinesli napít a tak. NO bohužel nakonec stejně zemřel.

nejhorší je ta bezmoc pacientů,příbuzných že i když se něco děje zdravotník proti zdravotníkovi nepůjde a hodně toho zůstane nepotrestáno

0/0
16.7.2008 8:49

Dennys

Jo Zelenka

je novodoby Oskar Schindler. Chtel pouze usetrit pacienty nuceneho transportu do sberneho tabora (LDN) a uchranit je od pomale smrti hladem a zizni. Misto aby byl prohlasen "spravedlivym mezi narody", sedi.:-/ Ale lepsi to bohuzel nebude, nejsou lidi a ani pro Ukrajinky a Rumunky neni nase zdravotnictvi atraktivni - doma si totiz vydelaji s diskrecema v USD vice. Proto verbovaci akce totalne zkrachovaly. A s Veitnamkama to dopadn stejne - nejsou totiz vubec hloupe a maji i jine moznosti - zdravotnicky personal je neostatkove zbozi celosvetove. Tschuuusss.[>-]Rv

0/0
16.7.2008 8:04

Destroyer7

Hlavně klecová lůžka

Hlavně, že se kde kdo babrá v klecových lůžkách. Ti z nás, kteří měli tu smůlu, že měli příbuzného z LDN nebo Domově důchodců, vědí své. Ale to je pro některé pseudohumanisty nezajímavé téma.

0/0
15.7.2008 13:47

Mak76

A co dělají jejich vnoučata a děti...???

V minulosti bylo běžné, že starý člověk dožíval a umíral doma. Ve své posteli, se svými blízkými - i malými dětmi. Smrt nebyla tabu. Byl to přirozený závěr života. Dnes se starý člověk "uklidí" do ústavu a tam izolován a sám (návštěva na pár minut denně to opravdu neřeší...) umírá. Lidé v LDN přitom nepotřebují celodenní lékařskou péči, potřebují péči sociální - a tu jim mohou dát jejich blízcí. A když na to kvůli práci nemají čas, měli by si tu péči zaplatit. Nedovedu si představit, že bych jednou své umírající rodiče dal někam do ústavu...

0/0
15.7.2008 7:28

prudilka

Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

V minulosti bylo běžných daleko víc věcí. Dokonce i to, že celá rodina žila pohromadě, nepotřebovala televizi, rádio, auto...Většinou hlava rodiny zajistila obživu a ženy se měly starat o domácnost, děti a rodiče... Taky se umíralo daleko dříve než dnes ...

Tohle je na dlouhou diskusi a určitě nejde srovnávat co bylo s tím, co je.

0/0
15.7.2008 9:27

marvit

Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

názor máte krásný, ale můžete teda poradit těm, kteří dělají za 8 čistého, aby si platili soukromou péči? Jdetě dělat blbce z někoho jiného....navíc, si snad tito senioři platili celý život pojištění, pracovali od nevidím do nevidím, tak alespoň základní přístup, který je snad povinností těchto zařízení by jim měl být poskytnutý....

0/0
15.7.2008 12:23

To je bomba

Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

Nesmysl.

Mám matku, plně invalidní, už 12 let ji mám doma. Samozřejmě ji přebalujeme atd. Na pracovní dobu není problém si sehnat pečovatele - ano, stojí to spoustu peněz, ovšem - matka dostává, krom důchodu, 11 000,- měsíčně čistého jako příspěvek právě na tento účel.

A dostane to ze zákona každý, v rozmezí 4000,- - 11 000,- .

Pravda, ten zákon platí asi půl roku, předtím to bylo horší (jak píšu, máme ji už asi 12 let), ale teď ať se nikdo na 8 000,. čistýho nevymlouvá. Ten důchodce je schopen si to zaplatit, a velmi dobře.

0/0
15.7.2008 15:40

tenisovejloket

Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

R^R^

0/0
15.7.2008 21:55

rentrn

Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

prozradil jsi na sebe že kecáš, nebudu říkat v čem, nejspíš to máš z doslechu a nebo jak píšeš - staráme se, teda Ty ne.... ono starat se o takového člověka není vůbec jednoduchá věc a že by těch peněz na něj bylo dost už není vůbec pravda. Chtěl bych tě navíc vidět kde bys sehnal pečovatele, tak možná někoho, kdo by mamince za 10 000 chodil půl hodiny lochtat na noze...

0/0
16.7.2008 7:45

To je bomba

Re: Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

přijeď gumo do Brna a matku ti ukážu. Mám ji se ségrou v péči už asi 12 let doma. Žádnej doslech, každodenní realita.

A pečovatelé - třeba Diecézní charita (DCHCB), nebo Sanus.

Běž se vycpat.

0/0
16.7.2008 11:29

rentrn

Re: Re: Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

proč mi nadáváš do gum.. člověk který se stará tak dlouho o potřebné ví přesně jak dlouho platí příspěvky pro bezmocné je to velmi citlivá záležitost- Ty to bohužel nevíš... navíc píšeš, že s těmihle příspěvky to je vlastně legrace, ne není a jak už tu někdo psal ani ten nejvyšší příspěvek vydání nepokryje, nikam se chodit vycpávat nebudu...

0/0
18.7.2008 23:44

rentrn

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

ségra se možná stará ale TY spíš jenom hubou....

0/0
19.7.2008 0:02

s(h)arka

Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

Jsem na tom jako vy, mám plně nepohyblivého otce, příspěvek byl na nemohoucnost 8.000,- dokud jsem nepadla na hubu, starala jsem se - bohužel, na střídání jsem neměla nikoho..a hlídat, jsem ho potřebovala v noci, ale na to mi řekli všude, že takovou službu v noci neposkytují...přes den,jich bylo spousta..na víkend a na noc nikdo..a jak to dopadlo..je v LDN, platím 300,-Kč denně za soc.lůžko,60,-denně za jídlo a jde jim celý příspěvek na nemohoucnost,ze zákona mu musí 15% z penze zůstat..jak směšné..bere 8000,- penzi,měsíc má 30-31 dní..hm, a příspěvek na nemohoucnost se do toho nepočítá,ten je sólo,takže mu nezbývá nic a ještě doplácím..a luxus pro mě je,že se vyspím,ale i za těch 300,- denně,tam musím dodávat toal.papír,ovoce,hyg.potřeby...a péče?3x denně se tam někdo podívá,jinak se mu nikdo nevěnuje..ani na zahradu ho nevyvezou..

0/0
16.7.2008 20:46

SZYslak3

Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

tem co delaji za 8 cisteho bych poradil, ze se meli lip ucit :-)

0/0
15.7.2008 21:44

rentrn

Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

 a nebo Ty bys měl jít dělat něco užitečnýho, u nás mají bohužel největší příjmy ti nejméně užiteční

0/0
16.7.2008 7:39

master_jarek

Re: Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

coje? Dobrych 8 tis... a navic jak se rika: "Kdo nema rad maly penize, nikdy nebude mit velky..." - kdyz jsou lidi 2, maji hned 16 - z toho se uz zit da... nerikam, ze si za to postavis domek, ale zit se da

0/0
16.7.2008 16:44

skretik

Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

Váš rodič či prarodič dostává také důchod... to není jen váš plat.

0/0
16.7.2008 9:31

Destroyer7

Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

Hochu hochu, ty z toho zatím nemáš rozum a až hodostaneš, tak se z toho poznání zblázníš. Teoretizovat umí každý, ale postavit se čelem realitě, to chce kus chlapa.

0/0
15.7.2008 13:49

Culeto

Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

To máš z vlastní zkušenosti ?

0/0
15.7.2008 15:13

tenisovejloket

Re: Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

co to meleš?8-o vždyť má pravdu

0/0
15.7.2008 21:56

Berunda

Re: A co dělají jejich vnoučata a děti...???

Naprostý souhlas! Ale...před třemi lety jsme se sestrami stály před tímto těžkým rozhodnutím. Nejstarší s psychikou v tahu, my dvě zaměstnané a ve věku, kdy do důchodu daleko, ale věkem už nezajímavé pro nového zaměstnavatele v případě návratu do pracovního procesu po dochování rodiče. Bylo to děsivé dilema!! Naštěstí pro nás i máti, byla ona už trochu ve svém světě, snáze se to snášelo a mohly jsme si finančně dovolit udělat z ní na čas klienta soukromého sanatoria. Bylo by bezva mít podmínky pro dochování rodičů - finanční podporu, dostupnou celodenní pomoc (matku bych sama ani neotočila, v LDN na chození byly 3 sestry!), a HLAVNĚ zákon, který by v takovém případě nařizoval zaměstnavateli podržet pracovní pozici, nebo pak nabídnout adekvátní jinou. Nebylo by tolik ústavů pro odložené umírající babičky a dědy a ti stateční příbuzní by nemuseli následně živořit. Dobrý pocit pro obě strany  stojí za všechny peníze, ale jíst, mít střechu nad hlavou a v zimě trochu tepla potřebuje každý.

0/0
17.7.2008 8:41

Rosomak

Spočítáme-li to finačně

Jeden důchodce 7.000 Kč - Vychází nárok tak na hodinu péče denně.

V podstatě není šance to nyní nějak změnit, LDN budou stále továrnou na smrt.

Zájemců a zajištěných plateb budou mít stále dost a dost.

0/0
14.7.2008 14:42

palmic

Re: Spočítáme-li to finačně

Vysvetli to lidem, ktery celej zivot tvrdou praci budovaly hodnoty statu, ktere byly rozkradene.

0/0
15.7.2008 12:33

vasek001

vychova

Myslim ,ze vsechny ty vrchni sestry, sestry , sanitari ,kteri se tak "hezky" chovaji k tem starym lidem by si meli uvedomit ,ze i oni budou jednou stari...a tak jak se oni chvaji ted, mozna se k nim budou chovat podobni lide az tam budou lezet....

0/0
14.7.2008 14:16

Destroyer7

Re: vychova

To je sice pravda, ale jak je vidět, tak to moc nezabírá.:-/

0/0
15.7.2008 13:50

sedlak.cupera

lidský život nemá na této

planetě žádnou hodnotu, tak už si to uvědomte :-(

0/0
14.7.2008 13:10

Lombardo666

tak jak?

Přikláním se k nicku KOLUMBO, vidí věci ve stejném světle jako já. A vy si klidně udržujte polomrtvoly při životě jak dlouho chcete. Ale bez mých peněz a neobtěžujte mě tím.;-D

0/0
14.7.2008 11:09

rentrn

Ti pacienti nejsou dementi, alespoň ne ze začátku!!!

Začíná se tu v diskusích objevovat názor, že těm lidem vlastně nefungují mozky a tak je takováhle péče v pořádku. Všem kteří tohle napíší přeji, aby se do LDN dostali jako pacienti co nejdříve, věřím, že tam o mozek brzo přijdou.

0/0
14.7.2008 10:58

Coldstone

Rodiny

hodí stařečky na LDN a čekají na dědictví :-©

0/0
14.7.2008 8:36

rentrn

Re: Rodiny

vy jste se už o někoho doma staral, že tak zasvěceně píšete? Vím že ne, to byste totiž psal jinak.

0/0
14.7.2008 10:55

regulator

vono jde vo to ..........

...ze danovy poplatnik chce aby o nej bylo ve stari postarano................je to pro nej dulezitejsi, nez vojenska pomoc Afganistanu..(nebo kam se ty miliony cpou...)

..spatne zaplaceny personal nema zadnou motivaci, .............proc politici nic neudelaji?, proc neodhlasuji 40 % zvyseni platu pecovatelum ?...aby se zvysil zajem o tato pracovni mista a tim i kvalita sluzeb........... vzdyt prece lide po celozivotni praci maji narok na dustojny konec zivota,....cely aktivni zivot si prece platili pojisteni.........a na zaver jim nema dat kdo najist a napit?????................................sem musime tahat ,,ciciny " z Vietnamu???????......proc?

0/0
13.7.2008 20:03

Najdete na iDNES.cz