Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lidi by neměli umírat jako zvířata, říká reportér po zkušenosti v LDN

Reportér MF DNES se nechal na týden zaměstnat jako sanitář v soukromé léčebně dlouhodobě nemocných v pražské Chittussiho ulici. Setkal se se zanedbáváním péče i s falšováním chorobopisů. "K problému by se měl někdo postavit čelem a nenechat lidi umírat jako zvířata," odpověděl reportér na dotaz čtenáře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

biofyzik

uvědomme si, že sestry jsou již jen střední a starší generac

A že mladý holky i když vystudují zdrávku do zdravotnictví téměř nejdou. Bakalářky - zdravotní sestry s vysokou školou mají už při studiu mnoho nabídek od bank a soukromých firem. Za 10 let bude zdravotní sestra vyhynulý druh. A žádné ukrajinky nebo kazachstánky k nám nechtějí.

0/0
10.7.2008 20:27

Colleen

Jen chtít II

Mimochodem na děti dá stát maximálně 500,-Kč přídavky a přestože nás péče o ně stojí nemalé usilí,včetně pracovních omezení,není nám zatěžko vše nějak skloubitV.Když oni jsou prdelky takový ňufňavý co?Moc nesmrdí a občas jsou roztomilý.To se o 90ti letý 4krát denně pokálený babičce říct nedá!Navíc děti jsme chtěli,ale kdo se prosil o důchodce!!!Vážně si myslíte,že vše je o penězích?

0/0
10.7.2008 16:32

rentrn

Re: Jen chtít II

Mimochodem dítě váží 3 - 7 kilo, nepohyblivý dospělý člověk 70 - 90 kilo, zdravé dítě přebalujete tak rok, u dospělého to máte nadosmrti, u dítěte jste na to obvykle alespoň dva a často babičky... u dospělého jste obvykle sama, chcete pokračovat ? Snad chápete, že srovnávat péči o miminko a péči o dospělého člověka je hloupost.  A co za to ? U dítěte často radost a ženy jdou alespoň dříve do důchodu... u dospělélo jste jen sedřená a stát na Vás SER. !

0/0
11.7.2008 9:39

Colleen

pro redaktora Ondřeje

Pane redaktore,doufám,že máte v těle kousek cti a občas zaskočíte dát těm nebohým najíst a napít.Jistě jste si zjistil,že dobrovolníci jsou vzhledem k nedostatku personálu vítáni! A zejména zaučení,jako  vy...  !                                       Říkám si,jak je možné,že někteří lidé tam dokáží ležet i několik let aniž dostanou životně důležitou dávku vody(tj.2,5l.)A nejen že žijí,nemají ani proleženiny.Asi sestra občas cígo típne a trochu se postará.Zvolil jste zajímavé téma,jen kritika měla směřovat jinam.

0/0
10.7.2008 14:03

Colleen

Jen chtít

Jsem si vědoma,že řada lidí musí do práce.Pokud však vezmu do úvahy důchod dotyčného cca 8000,-plus 11OOO,-dávky v bezmocnosti,pečovatelka se za to pořídit rozhodně dá.Ale pravda je jinde.Ono je totiž výhodnější zaplatit LDN 6000,- .Zbytek důchodu,dávky a peníze za pronajatý dědův byt jsou dobrý vedlejšák...A navíc mu nepáchne byt,že...Špatně nastavený systém,kdy tyto dávky sice pobírá onen nešťastný pacient v LDN ale rodina to z něj vydloube(dědo,vždyť tu všechno máš)a ne pouze ten kdo se prokazatelně stará,či tuto péči zajišťuje.

0/0
10.7.2008 13:45

rentrn

Re: Jen chtít

opravdu myslíte vážně že za tyhle peníze se dá sehnat pečovatelka? Za tyhle peníze budete ráda když vyjdete - nájemné, strava, praní, běžné všci jako u normálního člověka PLUS léky, pomůcky, doprava  na vyšetření atd... a kde je nějaká odměna za Vaši práci ? a to ještě jako přijde podle Vás nějaká "odbornice pečovatelka" kterou si budete platit? A co ta pečovatelka asi tak bude dělat? Za 10 000 přiveze oběd ? Poškrábe dědu na noze? Udělá Vám přednášku jak všechno děláte špatně ? Proč teda nemůže opatrovník dostat stejné prostředky za jaké je pak ošetřován v našich novodobých koncentrácích? To by se teprve léčebny divily kdyby dostaly 19 tisíc čistého na pacienta !!!!! 

0/0
10.7.2008 15:45

Colleen

Re: Re: Jen chtít

Chcete říct,že když máte dědu v LDN,tak neperete,nevaříte,neplatíte nájem?Mám za to,že když budu chodit do práce a nebudu se moci celodenně starat o svého seniora,tuto práci za mne  po dobu mé nepřítomnosti jistě rád někdo udělá.Ale opravdu to chce jen trochu snahy a ochoty něco pro své blízké udělat.Když ono je jednodušší to shodit a říci,že to nejde.Víte o co jde?O mého dědu,mámu...Né o státního!!!

0/0
10.7.2008 16:16

rentrn

Re: Re: Re: Jen chtít

Ano vím o co jde... Proto je právě dost drsné od státu, když chce odebrat dávku člověku, který chvíli v LDN leží - kdo mu v té době bude prát, koupat ho, občas ho pořádně nakrmí, bude se mu starat o byt... tohle kdo vymyslel, to byl magor. Nicméně jste se elegantně vyhnul(a) skutečnosti, že v případě kdy je takovýto člověk doma, přispívá na něho stát nesrovnatelně méně než když leží v LDN. To je přece lumpárna ne a toho šikanování je daleko více. Jenže kdo nechce chápat nechápe a plácá si svoje ... Ti, kteří se doma o nepohyblivé lidi starají jsou skutečnými hrdiny a stát a jejich okolí je za to jenom buzeruje a v podstatě to znemožňuje dělat ....co jim tenhle stát nabízí?  NIC !

0/0
10.7.2008 20:52

ewwwa

Re: Re: Jen chtít

Nedá.Pokud bude mít to štěstí a dostane těch 11000Kč,bude zřejmě úplně nepohyblivý s nutnou 24hod.péčí.Jako pečovatelka si troufám tvrdit,že zanedlouho bude terénní služba vyhynulý druh profese(nebo na tak mizerný úrovni,že pacienta radši svěříte otřesným LDN).A kdo za to může?Nový zákon o sociálních službách,který měl původně v plánu naopak domácí péči zkvalitnit a preferovat jako prvořadou.Za demotivující plat nám jak nadřízení,tak klienti (ne všichni) dávají najevo,jaké jsme nuly,nad nesmyslnýma novinkama se kterýma se máme vypořádat jen kroutíme hlavou a až hladina přeteče přes únosnou mez-dáme výpověď.Dneska ještě jednáme s klientama jako s lidma,vyhovíme i nad rámec našich povinností-na druhou stranu ovšem tlačí nesociální ruka trhu:Pečovatelka se stává dělnicí jako ve fabrice,s nutností zaznamenávat každý úkon a svůj pohyb přesně na čas a pacient jen bezcenným kusem,kterým přináší podniku peníze.

0/0
14.7.2008 17:30

zlata

Re: Jen chtít

Uvědomte si,

že existujou i slušné dcery a synové a nic jiného jim nezbývá než dát maminku na LDN a čekat až se zmátoří s tím, že ji někam umístí, neboť řekněme si upřímně, kam dát maminku, když máte 3+1 v  činžáku? Je to dost neřešitelný problém. Měla jsem mamku doma na vánoce, byla po operaci krčku, ale odmítala chodit. Teď jak to řešit? Rehabilitační sestra chodí 1x týdně? Celé noci jsem nespala a pak jsem ji dala na LDN do Červené Vody, kde s ní 3x denně cvičili, začala skoro chodit s berlema, ale dostala 2 mrtvičky a byl konec. Žiju teď s hroznýma výčitkama, že jsem to neřešila jinak, ale jak, pouze jsem byla schopná dát umístěnku do soukromých penziónů a to je vše.;-(

0/0
30.7.2008 13:05

Agnes

a co třeba příbuzní, že by pomohli?

Škoda, že se také pan redaktor nezmiňuje o tom, kolik viděl přijít příbuzných za babičkami a dědečky, např. takových, kteří by se denně na několik hodin u lůžka stavili, dohlíželi, aby pořádně pil, dali mu najíst, přebalili ho, případně vykoupali, umyli stolek, povídali si s ním apod...Jistě jich takových moc nepřišlo, protože na to zřejmě ze závažných důvodů nemají čas nebo žaludek....Přitom by tímto personálu jistě velmi pomohli, ale hlavně by zcela jistě nesmírně potěšili onoho nemohoucího starého příbuzného....

0/0
10.7.2008 12:49

Pan Navratil

Re: a co třeba příbuzní, že by pomohli?

Máte naprostou pravdu, pohříchu však řada lidí musí chodit do práce...

0/0
10.7.2008 13:00

Agnes

Re: Re: a co třeba příbuzní, že by pomohli?

myslím, že by úplně stačila hodina denně, to by bylo pro starého člověka neskutečně motivační ... Možná by zase dostal chuť k jídlu, k pití a k žití....

Jenomže když je dcerka v Kanadě a vnoučata někde na cestách, to pak babička snadno získá pocit, že je vlastně zbytečná a přesvědčit jí, že to tak není je pro zdravotnický personál nemírně těžké nebo až nemožné.....

Starý člověk , o kterého se rodina opravdu zajímá, se vůbec nemusí do LDN dostat. U nás je bohužel trend zcela opačný a LDN jsou spíše přeplněné....

0/0
10.7.2008 13:31

Pan Navratil

Re: Re: Re: a co třeba příbuzní, že by pomohli?

"Starý člověk , o kterého se rodina opravdu zajímá, se vůbec nemusí do LDN dostat."

No, nevím, jaké máte zkušenosti, ale nesouhlasím.

0/0
10.7.2008 14:05

Colleen

Ale fuj...!

Pane redaktore, zmiňujete zvonky,které nemají pacienti na dosah a  jedním dechem dodáváte,že v realitě je jen třetina pacientů.V praxi to znamená,že zbylé dvě třetiny pacientů si se zvonkem hrají,snaží se ho rozsvítit a diví se že lampička nefunguje atd,eventuelně se na něm škrtí.Pak by byl první příbuzný,který by personál žaloval,proč když věděli,jak na tom děda je ,mu ho neodebrali...  A mimochodem,demence je diagnóza,ne urážka.Bohužel postihuje i mladší,než jsou senioři v našich léčebnách...     

Přestože mzdy jsou spíš demotivující,většina personálu dělá co může a bez problému utírá zadky cizím lidem,když příbuzní by se nad pokálenou maminkou asi poblinkali,že...:-©  Pokud se situace nezlepší,do personálu se bude jen tepat,nejenže ho bude míň a míň,ale pokud si nevychováme dobře děti,za 20 let nám ten zadek nebude mít kdo utřít...!

0/0
10.7.2008 10:37

perpartes

Zvířecí manýry personálu LDN.

0/0
9.7.2008 23:21

Pan Navratil

---

A proč tam neděláte vy? Že byste jim to předvedl.

0/0
10.7.2008 13:02

tuumic

"chytří" a rádoby investigativní novináři

Já jen žasnu nad tím,co chlapec novinářskej za pár hodin vypátral a jak je schopen šmahem hodnotit systém,práci a chování personálu v LDN.Všichni podobně "vzdělaní" novináři by měli dostat menší školení o tom jak skutečně funguje naše zdravotnictví,jaké k tomu mají ti co v tomto systému pracují podmínky a také za kolik svou paráci odvádějí.Pak by se jim možná konečně rozbřesklo a začaly by svou práci dělat tak trochu jinak.A také poukazovat na spousta jiných závažných věcí,o kterých se zřejmě psát nesmí nebo je to nevhodné a nebo je to asi pro ně málo zajímavé.Takže milí novináři,proberte se!Je mi z vás smutno,už několik let.;-(

0/0
9.7.2008 15:03

Jan.Emil

Re: "chytří" a rádoby investigativní novináři

Chápu že jste někteří na novináře naštvaní, zvláště ti kteří svou práci nedělají zrovna dobře a koho bolí kuří oko od toho jejich šlápnutí.

Tohle však byla dobrá reportáž, moc nutná a užitečná aby nám už svitlo v hlavě.

A pokud si přečtete celý on line rozhovor s panem redaktorem, uznáte že se nevozí jen po těch nepříliš pečlivých zdravotních sestrách protože ty jsou opravdu jenom důsledkem tristního stavu našich LDN a sociálních ústavů pro přestárlé.

Pan redaktor hodlá podle svého vyjádření dál řešit situaci zejména tlakem a medální masáží politiků, což je hodno naší morální podpory. Tak doufejme, že kauzy nevyšumí do ztracena a začne se něco dít protože jinak se snad zastřelit než něco takového prožívat  až zestárneme, jako v těch některých eldeenkách. Anebo povolit raděj tu euthanázii?

Dobrá práce pane redaktore a nenechejte se znechutit blbými kecy některých takydiskutérů na iDnesu. R^

0/0
9.7.2008 15:26

liptoncz

Je to také hodně o personálu a prostředí...

Je to také hodně o personálu a prostředí LDN. Chápu, že nedostatek personálu je také jednou z příčin špatného prostředí. Ovšem, tuhle práci každý dělat nemůže. Každý pro to nemá vlohy, cit, vzdělání. Pravdou je, že někjdy i v okresní nemocnici máte pocit, že jste na obtíž. Ale jak říkám, je to hodně o lidech, kteří se o nemocné lidi starají. Být pacientem LDN a koukat na email na zdi je hodně deprimující.  

0/0
9.7.2008 14:46

zrzavej

Re: Je to také hodně o personálu a prostředí...

Každý pro to nemá vlohy, cit, vzdělání..... ale také na to nemá žaludek..

0/0
9.7.2008 15:12

zrzavej

Re: Je to také hodně o personálu a prostředí...

A ještě něco - toto není jen o LDN. I o ostatních odděleních. Co jsem viděl v nemocnici v České Lípě na letos na jaře na interně, to je něco podobného. Kdo neviděl, neuvěří. Ještě, že má sestra je zdravotní sestra a navíc t.č. na mateřské, takže se mohla o tatínka postarat doma, když umíral.

0/0
9.7.2008 15:16

Pan Navratil

Pokud by bylo možné

starat se o nemohoucího příbuzného v rámci rodiny, tak by LDN prakticky nebyly potřeba. Jenomže po kom můžete chtít, aby odešel ze zaměstnání a za almužnu dělal domácí ošetřování, notabene když se ta směšná almužna počítá do důchodu, co?

0/0
9.7.2008 14:34

brezzinka

Re: Pokud by bylo možné

R^

0/0
10.7.2008 17:30

přebytečnýzlínskýcelník

Reportáž z LDN konečně otevřela někomu oči, ale

i zvířata (mimo politické zvěři) mají právo na rychlou a bezbolestnou smrt. Nešťastný titulek pane rédaktor.

0/0
9.7.2008 14:22

IoannesBaptist

Víte, co je zajímavé?

Že v LDNkách prakticky nenajdete starého cikána nebo cikánku, natož Vietnamce.

0/0
9.7.2008 14:05

Bouše

Re: Víte, co je zajímavé?

On je vůbec problém najít starého Cikána či Cikánku. Se svým stylem života, který spočívá v nadměrné konzumaci levného jídla, tabáku a chlastu, moc šancí nemají. :-P

0/0
9.7.2008 14:12

IoannesBaptist

Re: Re: Víte, co je zajímavé?

Jasně, ale jak to, že neumírají v LDNkách?

0/0
9.7.2008 14:14

iuos

hmm

protože mají hodně dětí.. které nechodí do práce a živí je stát, takže se o ně postarají...   

0/0
9.7.2008 14:16

Bouše

Re: Re: Re: Víte, co je zajímavé?

Většinou se podle mne do takové nemohoucí fáze vůbec nedostanou. A pokud ano, kdo ví, jakou péči mají ve své rodině. :-/

0/0
9.7.2008 14:26

Pan Navratil

Re: Re: Re: Víte, co je zajímavé?

LDN stojí peníze, kavalec ve sklepě nikoliv.

0/0
9.7.2008 14:34

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Víte, co je zajímavé?

A navíc na příbuzného v LDN nemůžete pobírat další dávky.

0/0
9.7.2008 14:37

IoannesBaptist

Re: Re: Re: Re: Re: Víte, co je zajímavé?

No dobře, ale co potom ti Vietnamci? Já jen, jestli to v té naší české civilizaci nemáme nějak špatně nastavené...;-)

0/0
9.7.2008 14:57

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víte, co je zajímavé?

Tak ono ne každý si může dovolit opustit zaměstnání a věnovat se cele svému nemohoucímu rodiči, popřípadě mu zaplatit nějaký kvalitní privátní ústav. Částečné řešení se možná skrývá ve větším počtu  d o b ř e  v y c h o v a n ý c h  potomků, kteří se mohou o péči rozdělit, aniž by kvůli tomu museli nějak drasticky měnit svůj životní styl. Ovšem takový ne moc dobře situovaný jedináček, zadlužený a odkázaný na svůj plat, si něco takového dovolit nemůže. 

0/0
9.7.2008 15:12

Bouše

pokračování

Ale ať už člověk investuje do vlastních dětí (jak z hlediska kvantity i kvality :-)), nebo si sám nashromáždí dost prostředků na důstojné dožití, pořád je to jen a jen  j e h o  problém.  :-) 

0/0
9.7.2008 15:20

Jan.Emil

Re: pokračování

Ať děláš co děláš, někdy to nevyjde.

Znáš to? Měls křeslo zlatý, dnes sedíš na mezi ;-)

Kdyby si tak člověk mohl naplánovat kdy umře! Pro každý rok svého života našetřím tolik korun molik potřebuji a dle plánu je budu utrácet až do své naplánované smrti. Jenže většinou vždy nám do toho plánu jeden údaj chybí. Víš kdy umřeš milý Bouše aby jsi mohl našetřit správnou částku k tomu Tvému důstojnému dožití?V

A děti? Kolik jich potřebuješ k zabezpečení Tvého důstojného stáří?

Víš Ty vůbec, že rodiče uživí deset dětí, ale deset dětí neuživí jedny rodiče?

0/0
9.7.2008 15:34

Bouše

Re: Re: pokračování

Pokud vím, tak řeč je o seniorech, ne o lidech, kteří se octli v tíživé situaci v produktivním věku - to je pochopitelně úplně jiná písnička. Pokud ovšem člověk dožije zasloužené penze a má  finanční  r e z e r v y, nemusí řešit problém, kdy umře.

 

Jinak (pochopitelně) deset   š p a t n ě  vychovaných dětí neuživí ani jednoho rodiče. :-P 

0/0
9.7.2008 23:18

IoannesBaptist

Re: pokračování

To je myslím úder hřebíčku do hlavičky :-)

Cikáni to řeší počtem dětí, Vietnamci kvalitou výchovy, no a holt Češi tradičně: státe, postarej se. Stát dělá co může, LDN jsou asi vrchol toho, co se od státu (kdekoli) dá čekat.

0/0
9.7.2008 15:35

Jenda.Pracka

Re: Re: pokračování

Jenomže to potom zrušme daně a vykašlejme se na celý stát.  Přestaňme platit zdravotní a sociální pojištění a každý ať si naspoří sám kolik potřebuje na důstojné stáří. Ať investuje do svých dětí a zahrabává hrnce se zlatem na zahradu. Nač ten stát vlastně potřebujemme a proč ho tedy živíme když přece můžeme mít více dětí a ty se o nás ve stáří postarají. Kdo bude nemocný, vezme rýč a vyhrabe si na zahradě hrnec zlata který si tam v mládí zakopal. Pokud ovšem mu Alzheimer nezabrání vzpomenout si kde ten hrnec vlastně dal.

0/0
9.7.2008 16:12

Bouše

To je každý chytrý ....

Neměli by, neměli by .. A kde jako vezmeme ty lidi, kteří jim budou za pár šupů s láskou omývat podělaná stehna? Tady je pouze jediné východisko - během života nashromáždit tolik prostředků, aby si člověk mohl k stáru dovolit privátní zařízení, kde si patřičnou péči  z a p l a t í. :-/ 

0/0
9.7.2008 13:59

unbelieving dog999

Lidi by tak umirat nemeli, to je fakt...

Jsem pro, at si je vezmou pribuzni domu a staraji se o ne sami!! Jsem presvedcen, ze budou umirat daleko hur, nez ty zvirata..(Y)Rv

0/0
9.7.2008 13:45

Lombardo666

LDN je zbytečnost

Lidé umírají jako zvířata právě díky LDN. Nafetované polomrtvoly, neschopné pohybu vlastní silou, promočené exkrementy ve smrtící agónii mixované smradem. Kdo to kdy viděl, aby se smrt oddalovala až za hranice snesitelnosti. Kdo chce udržovat prázdnou lidskou schránku při životě, ať tak činí za své peníze, včetně obsluhy.

Jestli existovaly továrny na smrt, tak určitě LDN!

0/0
9.7.2008 13:38

iuos

hmm

i když to zní divně, tak s tebou souhlasím...

0/0
9.7.2008 13:48

Lombardo666

Re: hmm

Jistě najdeme jiné téma při kterém se neshodnem.

0/0
9.7.2008 13:51

iuos

hmm

já myslel tím "divně", že to může některým připadat jakože jsme hovada ;-)

0/0
9.7.2008 14:17

Lombardo666

Re: hmm

;-D jou! Pokud budeš mít svůj názor na věc, tak budeš ostatním jako hovado připadat vždycky. Vzpomeň na hvězdáře který se upalovali za výrok o otáčení planety. Na lidi se vykašli.

0/0
9.7.2008 14:28

iuos

hmm

já na ně kašlu...

0/0
9.7.2008 14:29

Bouše

Re: LDN je zbytečnost

Jsem téhož názoru. Ovšem teď jsem zdráv a jasné mysli (doufám :-P). Co když k stáří zblbnu a na své dnešní předsevzetí si ani nevzpomenu? 

0/0
9.7.2008 14:08

Lombardo666

Re: Re: LDN je zbytečnost

Pokud budu Král Světa -jak předpokládám, tak tě bezbolestně z tohoto světa zprovodím. Pokud bude vládnout křesťan, zemřeš v LDN. Možná tě potká štěstí a už se jedno ráno neprobudíš, co já vím?

0/0
9.7.2008 14:12

Pan Navratil

Re: LDN je zbytečnost

Řečeno sice tvrdě, ale pravdivě. I když znám lidi, kteří byli v LDN a když se jejich potíže zlepšily, tak šli domů...

0/0
9.7.2008 14:37

Najdete na iDNES.cz