Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kůrovec může podle černých odhadů zničit dvacetinu šumavských lesů

Až pět procent lesů v Národním parku Šumava může během následujících tří let uschnout kvůli kůrovci. Odhaduje to správa parku. Vinny jsou hlavně polomy po orkánu Kyrill, vichřici Emma a extrémně teplé zimy posledních let. Podle ředitele parku však jde o předběžné odhady a nejhorší scénář vývoje kalamity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lesák

Šumava ?

Budeme mít krásný Národní park Šumava.Prvořadým úkolem lesáků je ochrana lesa před škůdci jak v přirodních lesích tak v uměle vypěstovaných.Monokultury se zakládali v podobném systemu v jakém žijeme dnes z jednoduchého důvodu co nejdříve vypěstovat a zpeněžit kvalitní dřevo.Nepochopím co lesáci na Šumavě dělali,že nechali stav dojít    k těmto koncům.Je opravdu" krásný" pohled na  ohromné plochy suchého lesa.Za takováto rozhodnutí by měl někdo nést odpovědnost.Zajímalo by mne jak pod suchými stromy vznikne nový přírodní les.

0/0
14.7.2008 9:30

Sarka-3

A co jsme čekali ?

Uměle vysazené smrkové plantáže neodolají kůrovci. Smrková monokultura se zde objevila díky intenzivnímu hospodaření a historicky se zde nikdy nevyskytovala. Původní jedlo-bukové lesy s kůrovcem problém nemají. Uměle udržovat umělý les je házení peněz do kanálu a nikdy neskončí. A pokud vím, tak tento problém nevznikl za Topolánkovy vlády. Obávám se, že kůrovec žere žere bez ohledu na to, která strana je zrovna u moci.

0/0
7.7.2008 10:28

Kocourek69

Tato Topolánkovo vláda

prostě k tomu vládnutí není. Zmrví vše na co sáhne. To je akorát samé rande s Dalíkem namísto aby se premiér staral o co má. Národní parky žere kůrovec, energetická politika nás vede do područí závislosti na dovozu, inflace bují jako nikdy dříve, ekonomika pomalu ale jistě ztrácí dech, zdravotnictví, školství a silnice se pomalu ale jistě rozpadají, a premiér si jezdí se svým Dalíkem po výletech.Rv

0/0
7.7.2008 9:05

hnusil

Re: Tato Topolánkovo vláda

ano, Topolanek je jelito, mel hned vyhlasit predcasne volby a byl by klid, takhle vzniknul paskvil, ktery nakonec Topolankovi zlomi vaz a dalsi volby s prehledem vyhraje CSSD, coz je pro nasi zem jeste vetsi peklo, nez soucasna patova situace.

0/0
7.7.2008 9:14

nonick

Není nad pořádné podzimní houbaření

v pravém šumavském hvozdu - smíšeném lese (kde po kůrovci není ani vidu :-) Na druhou stranu: smíšený šumavský prales - to není nic zajímavého pro těžařsko - dřevařskou lobby... Rv  A tak o les "pečují" firmy s názvem LESS FOREST (!!!) ...to jsou ti praví lesní hospodáři...! ;-D :-©

0/0
7.7.2008 8:43

ChorcheCh

hm

Co se nepodaří americkému broukovi, to se podaří US radaru...

0/0
6.7.2008 21:38

pointre

Re: hm

a ja myslel že americký brouk je mandelinka...... Oni ji amíci přeškolili??? A teda fakt nevím co má radar společného s úrodou nebo chřadnoucím lesem??

0/0
7.7.2008 7:53

Sarka-3

Re: hm

nespletl sis diskusi ? O radaru je někde jinde a o mandelince se již roky nediskutuje.

0/0
7.7.2008 10:29

kartan

Zasáhněte,dobří lidé!

Jen pako si může myslet,že taková kalamita se za dnešních podmínek srovná sama!Rv

0/0
6.7.2008 21:11

ChorcheCh

Re: Zasáhněte,dobří lidé!

ale srovná, příroda je všemocná... To co se děje zavinil člověk .

0/0
6.7.2008 21:39

EWCZ+

Re: Re: Zasáhněte,dobří lidé!

Ale kydy, mekty. Jestlize je monokulturni les, tak se holt musi kurovec kontrolovat a zamezovat. Ty sny o tom, ze kdyz se smrkova Sumava necha kurovci a on tam vznikne samo sebou smiseny les, jsou absurdni - i na te kurovcem jiz sezrane bavorske strane roste co? no ano, zase smrkovy les, sam od sebe...

0/0
6.7.2008 22:54

Cynyc

Re: Re: Re: Zasáhněte,dobří lidé!

Kydáte Vy. Kůrovce je třeba kontrolovat na smrkových polích (protože lesem komeční smrkové monokultury opravdu nazvat nelze), parky mají zcela jiné poslání. Evidentně nechápete podstatu moderní ochrany přírody. Kůrovec je tady možná milióny let, přesto smrky evidentně přežily i tam, kde přirozeně tvořily (téměř) monokultury.

0/0
7.7.2008 4:47

pointre

Re: Re: Re: Re: Zasáhněte,dobří lidé!

ne on, Vy doporučuji nastudovat bilologii. Smrk tvoří monokultury až od poměrně vysokého pásma, kde je kůrovec částečně regulován chladem. V nižších pásmech monokultury zavedl člověk, nutno regulovat, kůrovec hojně napadá smrky, na něž je dole prostě teplo!!! Comprende??

0/0
7.7.2008 7:57

Cynyc

Re: Re: Re: Re: Re: Zasáhněte,dobří lidé!

Nevím, co je bilologie, ale podle Vašeho příspěvku to vypadá, že jste ji opravdu studoval ;-) Velmi dobře vím, kde smrk tvoří přirozeně monokultury (tedy téměř monokultury, horský jeřáb se udrží vždycky), a v tomto poměrně tenkém pásu těsně pod klečovým pásmem skutečně reguluje kůrovce klima. Vy jste ovšem vůbec nepochopil podstatu mého příspěvku: podstatou moderní ochrany přírody je dát jí možnost přirozeného vývoje, tedy včetně redukce populace smrků kůrovcem. Pokud setrváváte v překonaném paradigmatu maximalizace plochy lesa, není divu, že píšete takové nesmysly.

0/0
7.7.2008 10:35

hnusil

Re: Zasáhněte,dobří lidé!

jediny duvod, proc by se sama nesrovnala?

0/0
7.7.2008 7:44

Sarka-3

Re: Re: Zasáhněte,dobří lidé!

nestihne to podle představ, tedy do 5-ti let.

0/0
7.7.2008 10:29

Najdete na iDNES.cz