Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Konec hodně divné divadelní sezony

Dlouhé a vášnivé spory o grantový systém v pražské kultuře tento měsíc nejprve ustaly, ale nyní se už zase rozhořely. Co dál?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

šmejd2

Takhle

tendenční článek jsem dlouho nečetl. Pane redaktore, říká vám něco slovo nestrannost či objektivita!!!!

0/0
30.6.2008 17:18

klimap

Granty je název pro rozkrádání

peněz daňových poplatníků. Moje manželka dře jako uklizečka za 10.000 Kč a drží hubu. Kdejakej dement poskakuje na jevišti a chce prachy, které nevydělá !

0/0
29.6.2008 16:53

akki

Je to marné!

Pan Z.A.Tichý napsal velice dobrý článek, pokusil se vysvětlit některé souvislosti. Mě napadá pouze jediná: Házet perly sviním. Pane Tichý, doufám, že alespoň jeden čtenář pochopí, aby to přísloví nebylo tak zoufale pravdivé.:-(

0/0
29.6.2008 13:48

sir Humphrey - Appleby

Re: Je to marné!

včetně tebe?

0/0
29.6.2008 13:50

red horse

Re: Je to marné!

Mohu se dotázat podle čeho poznáte, kdo založil divadlo za účelem zisku a kdo za účelem oblažení veřejnosti? Zkuste se podívat na to, kdo divadla provozuje. Pokud je to v rámci rozpočtu MinKul nebo obce tak je to poměrně jasné a dotace jsou pochopitelné, protože zřizovatel má jasný vliv na produkci i na výši nákladů. Trochu jiné je to u o.p.s. (obecně prospěšných společností). Ty jsou založeny jako neziskové organizace a pokud se jejich náplň a činnost shoduje se strategií obce, měly by být i ony dotovány, s pravidelnou kontrolou hospodaření. Naprosto jiná situace je s.r.o. nebo a.s., popř. o.s.. To jsou společnosti založené za účelem zisku (to vyplývá z §2 živnostenského zákona) a skutečně nezávidím nikomu ani v grantové komisi ani na radnici, když musí rozsoudit zda FANTAZMA spol.s r.o., Divadlo Na Jezerce s.r.o., HAMLET PRODUCTION a.s. nic nedostanou jen proto že jsou to úspěšné firmy a jiná bohužel neúspěšná společnost Semafor s.r.o. něco dostat musí, protože dostávala vždycky!

0/0
29.6.2008 14:29

akki

Re: Re: Je to marné!

Ale o tom se pan Tichý nepře! Proto ten povzdech. Kdo nechce, nepochopí, proto si myslím, že články podobného obsahu jsou bohužel zbytečné.Rv

0/0
29.6.2008 15:54

wcbaba

Je mi přes šedšesát a celý život jsem si vydělávala

peníze prací (i když za komunistů by se dalo o práci diskutovat ale do zaměstnání se docházet muselo) po revoluci soukromně podnikám a nikdo mi nedá nic zadarmo, naopak stát mně na daních oholí jak může. Považuji za nemravné aby někdo dostával zadarmo bezpracně peníze o kterých rozhoduje jakýsi sbor moudrých, který posoudí co je a co není kultura. V této souvislosti mně vždy napadne sádrový trpaslík a nekonečné diskuze o tom, co ještě je a co už není umělecké dílo. Pokud se někdo nedokáže uživit tím co dělá, měl by zřejmě zkusit něco jiného.

0/0
29.6.2008 11:39

sir Humphrey - Appleby

a co takhle nikomu nic?

0/0
29.6.2008 11:31

klimap

Re: a co takhle nikomu nic?

SOUHLAS !R^

0/0
29.6.2008 16:55

red horse

Obávám se, že se jim nikdo nezavděčí

Umělci si prostě neuvědomují, že nikdo není schopen objektivně rozhodnout, které divadlo je komerční (podle divadelníků všechna zisková) a které nekomerční (podle divadelníků všechna, která nedokáží vydělat). Dotace na vstupenku poskytovala, podle mě, pro každého jakýs takýs základ, bez ohledu na výše uvedené hledisko. Vše ostatní se mohlo řešit granty jako doposud.

A jen tak mimochodem, ti co provozují divadlo jako s.r.o. by si možná měli přečíst znovu Živnostenský zákon ..

Živnost§ 2

Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem

0/0
29.6.2008 10:41

Todd Berrtuzzi

Mediální kašpárci

by si měli zvyknout vydělávat peníze úměním, které přitáhne diváky  a ne dojením státu. Rv

0/0
29.6.2008 10:19

Najdete na iDNES.cz