Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Otrokům ze Sibiře se čeští úředníci vysmívají

Výsměch. To je postoj úřadů k lidem, kteří byli po druhé světové válce odvlečeni do koncentračních táborů na Sibiř a nyní chtějí odškodnění. Oběti, jimž je teď kolem 80 let, musí často České správě sociálního zabezpečení dokazovat, že nejsou podvodníci. A jejich kauzy se táhnou roky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lovec

ROZDÍL

Rozdíl je asi v tom, že do Gulagu si mazal, ačkoliv věděli, že jsi nic neprovedl, kdežto na Cubu pomažeš, když vědí, žes to provedl, ačkoli to nelze dokázat. Jednou někdo napsal, že se svět nikdy nedozvěděl tolik informací, jako při mučení. Má to něco do sebe. Ale je to věc každého jedince, jaký na to má náhled. Nicméně s tim nelze než souhlasit.

0/0
23.6.2008 20:42

Azarael

Re: ROZDÍL

právě že ten rozdíl tam prakticky není, do gulagu ses nedostal jen tak zničeho nic, musel jsi nějakým způsobem vadit režimu, byl jsi nepřizpůsobivý nebo jsi byl dokonce proti němu, jen tak se tam nikdo nedostal, a na guantanámo tě pošlou ne když ví že jsi něco provedl, ale když si myslí že jsi něco provedl, a co se podmínek a mučení týká, tak asi neexistuje čin, který by člověka zbavoval jeho lidských práv, pokud myslíš terorizmus nebo bomby tak by tam musela bejt navežená celá americká armáda i s vládou jelikož má každý z nich na rukou víc krve než teroristi, a informací mučením sice získáš hodně problém je v tom že nejsou příliš validní jelikož při mučení se ti klidně kdokoliv přizná i k tomu že je svoje vlastní babička, tudíž ospravedlnitelnost je dosti sporá jelikož tím nabouráš samotný princip demokracie jen kvůli možnosti získání informace, která nakonec nemusí být ani pravdivá:-/

0/0
23.6.2008 23:14

Azarael

je zvláštní

že ruskému gulagu se říká koncentrační tábor zatím co americkému guantanámu se říká vojenská základna;-)

0/0
23.6.2008 14:30

unbelieving dog999

Re: je zvláštní

Hmm, to je ale debilni prirovnani. Pochybuju, ze by v Gulagu nekoho vyslychala polonaha zenska a nutili je zrat veprove..:-©:-©(Y)

0/0
23.6.2008 14:53

Azarael

Re: Re: je zvláštní

jo a taky pochybuju že by se na guntanamu mohl někdo oženít;-D

0/0
23.6.2008 15:11

Vilém Hynek Jarmila

Re: je zvláštní

Bude asi rozdíl v charakteru vězňů. V Gulagu/koncentráku většinou byli nevinní lidi, který ani nevěděli, jak se tam dostali. Na Guantanámu jsou fanatičtí hrdlořezové, který 20 let terorizovali svoje okolí, zabíjeli odpůrce nebo jinověrce a pak je někdo pochytal ve válce. Spousta jich nakládala se svýma vězněma ještě hůř. Lítost není na místě. Dotyční nejsou vojáci (nebyli součástí pravidelné armády) a tak se na ně nevztahuje ani Ženevská konvence. Smůla. Zaplať Bůh, že to USA nějak začaly řešit. Za chvíli by nám uzenáči tancovali na hlavách.

0/0
23.6.2008 14:53

Azarael

Re: Re: je zvláštní

to je teda kec, na guantanámu že sou zavřený hrdlořezové;-D, na guantanámu je zavřených sposta lidí, nevztahuje se na ně konvence o válečných zajatcích ale přesto by se na ně měla vztahovat kupříkladu základní listina práv a svobod, a taky kupříkladu práva vězně jako je třeba právo na obhajobu, neříkám že jsou všichni co tam jsou neviní, ale říkám že tam amíci můžou odtáhnout kohokoliv bez jakýhokoliv důvodu držet ho tam libovolně dlouho, mučit ho a následně ho bez obhajoby či soudu odsoudit nebo propustit bez jakýkoliv náhrady újmy, myslím že že je to s gulagem více než srovnatelné:-/

0/0
23.6.2008 15:18

Azarael

Re: Re: je zvláštní

ženevská konvence se na zajatce na guantanámu nevztahuje né proto že by to nebyli váleční zajatci (není určená pouze pro vojáky ale pro všechny nepřátelské zajatce) ale proto že amíci vymysleli geniální administrativní kličku tím že jim vymysleli status nepřátelský bojovním místo statusu zajatec. Jelikož žádná konvence s tímdle fišem nepočítala tak zajatci na guantanámu nemají práva vůbec žádná, jelikož se na ně nevztahuje mezinárodní právo protože to nejsou zajatci a nevztahuje se na ně ani americké právo jelikož nejsou na americkém území. no je to prostě tak kapitální hnus že by z toho jeden:-©

0/0
23.6.2008 15:25

Vilém Hynek Jarmila

Re: Re: Re: je zvláštní

No pořád asi krapet lepší než bejt vězněm Talibanu nebo Sadáma. Nemám žádný idealistický představy, ale ono to s fanatickejma islamistama asi nijak nejde. Asi tam bude pár lidí omylem, ale to je osud. Ještě víc jich omylem zařvalo za války rukou obou stran. Guantanámo je jen dobrý téma levičáckejch diskusí v čajovnách. Už se ale moc nemluví o tom, že tihle vězněný chudáci klidně vraždili svoje vlastní lidi a celkem bezdůvodně. Chápu - asi ne všichni. Ale pochybuju, že by Amíci chytali lidi na Guantanámo jen tak, bez indicií. To dělali Rusáci - protože vězeň v Gulagu byl hlavně velmi levná pracovní síla. 

0/0
23.6.2008 15:50

Azarael

Re: Re: Re: Re: je zvláštní

tady jde hlavně o pryncip, že země která se honosí svojí demokracií se nakonec nechová o nic líp než taliban nebo sadám, je to fanatizmus akorát na druhou stranu, ve výsledku mají k tomu co nenávidí mnohem blíže než jsou ochotni připustit:-/

0/0
23.6.2008 19:43

0100

No nabalilo se tam mnoho podvodníků

to je fakt. A tak je třeba kátrovat.;-)

0/0
23.6.2008 14:29

medved_cz

Statni urednik bude vzdy proti odskodneni

Statni urednik bude vzdy proti odskodneni komunistickych zlocinu. Prece si nebude kalet do vlastniho hnizda. Co statni urednik, to socialisticka pijavice co voli komance nebob socany. Komu jinemu by nevadilo valet si sunky za cizi penize a na sve zivitele - danove poplatniky zvysoka kalet - pokud je rovnou nedusit vhodnou vyhlaskou. A takovy clovek nikdy neprizna levicovy teror natoz nejake jeho odskodneni.

0/0
23.6.2008 13:18

Semper2

Úřednické komunistické dynastie vládnou nad občanem.

Mám žel Bohu podobné zkušenosti. Na úřady přišli sice po r. 89 ´ nějací noví lidé, alem vesměs opět z komunistických a soc. rodin. Ale přece nebudeme kádrovat ne ... Zato oni soudruzi úředníci nás kádrovat nepřestanou.

Úděsné je to zejména v menších městech. Chtělo by to menší průvan pánové Topolánku + Čunku. A poslat ty socialisticko - komunistické tasemnice na nějaký čas pracovat do privátního sektoru.

0/0
23.6.2008 14:12

Semper2

Úřednické komunistické dynastie vládnou nad občanem.

Mám žel Bohu podobné zkušenosti. Na úřady přišli sice po r. 89 ´ nějací noví lidé, ale vesměs opět z komunistických a soc. rodin. Ale přece nebudeme kádrovat ne ... Zato oni soudruzi úředníci nás kádrovat nepřestanou.

Úděsné je to zejména v menších městech. Chtělo by to menší průvan pánové Topolánku + Čunku. A poslat ty socialisticko - komunistické tasemnice na nějaký čas pracovat do privátního sektoru.

0/0
23.6.2008 14:12

pepe999 from Salford

Hlavne ze cikanum plati CSSZ desitky

tisic na tmavej ksicht a tady tem chudakum, ktere komunisti pozavirali do lagru neda nikdo nic. A prej ze v CR neni komunismus...:-©:-©:-©:-©

0/0
23.6.2008 12:46

Qíteček

Re: Hlavne ze cikanum plati CSSZ desitky

Máš úplnou pravdu a proto se divím, že tě eště bdělej cenzor nesmazal. Asi se válí u H2O.

0/0
23.6.2008 19:57

Ruger

OUřada má v hlavě

(Y)(Y)(Y)(Y)

0/0
23.6.2008 12:23

basata

Když není vůle...

Kdyby byla dobrá vůle,pravda by vyšla na povrch.Stačilo by přes soud a dobrozdánía též čestného prohlášení zjistit fakta, např.personální obsazení příslušného tábora(gulagu),činnost v tabořea jeho zaměření,popřípadě svědectví spoluvěznů nebo jmený seznam vězňů, viz archivy.Ale současně dodávám, že je to k délce doby, která uplynula asi utopie,ale spojí to za zamyšlení.PS ,sorry za gram chyby,datluji a tomu špatně vidím. Pracoval jsem skoro 30let v podzemí, tak ty lidi chápu, někdy jsem si také připadal také jako v gulagu.Naše úřady by se měly chovat citlivě a lidsky a ne se schovávat v těchto případech za paragrafy. Asi jsem moc velký idealista.Zdař Bůh a uhlí si nakopej sám!!!

0/0
23.6.2008 11:55

palok59

úředník

no, trošku bych se chtěl úředníků zastat. Pokud vím, tak ten úředník, o kterém tady mluvíme, tedy ten za přepážkou, nemá naprosto, ale naprosto žádnou možnost nějakým způsobem kreativně měnit nařízení, vyhlášky, prováděcí přepisy či dokonce zákony. Jeho činnost je jeho vedoucími naprosto přesně vymezena do kolonek a naopak při projevu iniciativy se vystavuje velmi reálnému nebezpečí postihu, přinejmenším snížení platu. Pokud tuto kauzu sleduji, je počínání úředníků zcela v souladu se zákonem. Špatný tedy není úředník, ale zákon - místo plivání na úředníka by bylo vhodnější inicovat změnu zákona - ovšem teď, v době parlamentních prázdnin a naprosto impotentních parlamentních diskusí to asi jen tak nebude. Ohánět se termínem "duch zákona" je jaksi mimo - sice jsem viděl několik rozsudků, které soud odůvodnil "duchem zákona", ovšem takto rozhodl nezávislý soud - úředník sedí jaksi jinde.

0/0
23.6.2008 11:28

iuos

hmm

taky bych to tak viděl...

0/0
23.6.2008 11:32

evenice

Re: úředník

i já to tak vidím, ten úředník nedává ze svýho, ale ze státního, a má přesné předpisy na to, kdy dát smí.

0/0
23.6.2008 11:38

Vilém Hynek Jarmila

Re: úředník

Otázka je, proč se tento řadový ubohý úředníček neobrátí s návrhem změny zákona nebo aspoň předestřením problému na svého poslance nebo na nadřízenou složku třeba na ministerstvu? Pokud panují na úřadě takové poměry, že se diskuse o problematice rovná trestu nebo vyhazovu, měl by asi nejdřív dostat padáka někdo z vedení, ne?

Podobně blbě argumentovali před dvěma lety úředníci z dopravky - zákon nám nedovoluje povolit ve městě vyšší rychlost než 80kmh - i na silnicích "dálničního typu". Ale už nikdo z těch úředníků neřekl, že je to blbost, špatněj zákon a nepožádal poslance o změnu. U nás úředníci zásadně žádnou iniciativu nevyvíjejí. :-© Hlavně aby po nich nikdo nic nechtěl.

0/0
23.6.2008 11:50

Wottan

Re: Re: úředník

ty ses asi trochu mimo ne ? clovek, kterej stoji v hierarchii stani spravy na nejnizsi pricce bude na ministerstvo nebo do parlamentu posilat navrh na zmenu zakona, to je asi jako kdyby desatnik dosel za generalem a radil mu jak spravne vest bitvu, dej si mokrej hadr na hlavu, clovece :-/

0/0
23.6.2008 12:02

Vilém Hynek Jarmila

Re: Re: Re: úředník

Mimo nejsem. V občanské společnosti je normální, že každý občan se může obrátit na svého voleného zástupce. A úředník je taky občan, ne? Proč by nemohl být řadový úředník proaktivní, tj. víc než jen osel štemplující dokumenty ?

0/0
23.6.2008 14:56

Vilém Hynek Jarmila

Re: úředník

Požadovat potvrzení o umístění v Gulagu se rovná výsměchu. Rusové na papírování nikdy moc nebyli. A nemusel o tom rozhodnout ani žádnej soud, stačil "komisař" a jelo se. Bohužel, úředníci jsou neznalí historie - stačí se postavit na chvíli před ČSSz a dívat se na ty babizny, co jdou z práce. Děsím se, že jednou taky budu - důchodce.  

0/0
23.6.2008 11:58

palok59

Re: Re: úředník

no a jsme u toho - v předpisech je psáno, že žadatel musí předložit potvrzení. Nastávají dvě možnosti - buď zákon (prováděcí předpis) umožňuje nahradit toto potvrzení náhradním způsobem (mapř. svědecké výpovědi či jinak), potom je třeba umístění v Gulagu potvrdit náhradním způsobem. Pokud zákon náhradní prokázání nepřipouští, potom je nutno aby se žadatel obrátil na tvůrce zákona či na soud s tím, že je v zákoně rozpor, popř. aby soud rozhodl v jeho případě. Je dobré, že se o problému mluví, špatné ale je, že se viník hledá v ženské za přepážkou úřadu.

0/0
23.6.2008 12:40

Vilém Hynek Jarmila

Re: Re: Re: úředník

Hm. A co kdyby se na soud nebo na nadřízený orgán obrátil úřad s tím, že by rád vyhověl, ale podle zákona to nejde. 8-o To by dávalo smysl, ne?

0/0
23.6.2008 14:43

palok59

Re: Re: Re: Re: úředník

ááále, co máš z toho, já zase nerozumím lopatě.

0/0
23.6.2008 15:18

Vilém Hynek Jarmila

Re: Re: Re: Re: Re: úředník

Tak zkus jiný zaměstnání.

0/0
23.6.2008 15:52

Vilém Hynek Jarmila

umlátit toho úředníka na fleku holí

V 80ti může bejt už každýmu výše trestu jedno .. :-P Je to jediný řešení, tenhle článek není první a je velmi zvláštní, že ČSSZ postupuje stále stejně a ve vedení sedí stále stejní lidé. Pokud dostanu nějaký rozsudek, který říká, že nemám pravdu, tak bych měl svoje interní směrnice a způsob rozhodování poněkud změnit. Jak je možné,. že tu soudružku ředitelku a příslušné vedoucí nikdo neodvolal? 8-o Problém je, že většina úředníků a priori přistupuje k lidem jako k podvodníkům, ne jako ke klientům.

0/0
23.6.2008 10:49

Cocotus_Interruptus

Re: umlátit toho úředníka na fleku holí

Obavam se, za napr. ona pani, o ktere pisu nize, by si pri uderu holi zlomila ruku a nasledne zemrela na embolii, tohle nebude asi to prave reseni. :-/

Tupy pravni pozitivismus a pohrdani smyslem zakona (dusledek vyuky na pravnicke fakulte v dobe komunismu), pristup uredniku k obcanum v duchu toho, co pises, pohrdani rozsudky Ustavniho soudu ci Nejvyssiho spravniho soudu ze strany organu statni spravy, ale i ostatnich soudu vcetne Nejvyssiho a vcetne prezidenta teto republiky, to je prevazujici realita. ;-(:-(

0/0
23.6.2008 10:59

palok59

Re: umlátit toho úředníka na fleku holí

a kdo jako měl tu soudružku úřednici odvolat? Ti kteří příslušná nařízení vydali včetně pokynů k provádění? Nezlobte se, ale to je jaksi nefér.

0/0
23.6.2008 11:30

Vilém Hynek Jarmila

Re: Re: umlátit toho úředníka na fleku holí

Každej úředník má nějakýho nadřízenýho, ne? I ředitelka ČSSZ - tipoval bych ministra práce a soc. věcí nebo financí (případně jejich náměstky).

0/0
23.6.2008 11:54

palok59

Re: Re: Re: umlátit toho úředníka na fleku holí

no dobrá, každému není dáno - zkusím vysvětlit polopaticky - ten člověk, který by měl toho úředníčka odvolat byl s největší pravděpodobností ten, který mu mantinely jeho práce dal. Dle Tebe by to mělo fungovat asi takto: nadřízený: úředníku, při přiznání odškodnění za Gulag budeš vyžadovat potvrzení. Úředník k žadateli: potřebujete potvrzení o Gulagu. Žadatel - no jo, ale já žádné nemám. Úředník nadřízenému - žadatel dávku nedostane, neboť nemá potvrzení. Nadřízený - máte výpověď, protože jste dávku nepřiznal. Takhle nějak by to mělo fungovat? Jo?.

0/0
23.6.2008 12:44

Vilém Hynek Jarmila

Re: Re: Re: Re: umlátit toho úředníka na fleku holí

Takhle funguje státní správa na východ od nás. Na západ to funguje tak, že se úředník zeptá nadřízených orgánů "mám takový a takový problém, je tu nějaké řešení?" a snaží se řešení pro žadatele najít. Případně by mohla mít poslední slovo ředitelka ČSSZ a ve výjimečných případech odškodnění, důchod apod. přiznat. Zákon nemusí (a většinou ani nepostihne) všechno.

0/0
23.6.2008 14:47

činčo

Uředníku je mnoho!

A bude jich ještě více. Kdo to všechno má živit. Já dřu jak Bulhar a pořád to nestačí. Jen votravujou lidi, A když jdu pro podporu,tak radši držím hubu a hned ji dostanu.

                                                                      Čavargaš       

0/0
23.6.2008 10:15

procensora@seznam.cz

Re: Uředníku je mnoho!

tak bud dri jak bulhar, nebo chod pro podporu! a nedelej v tom zmatky urednikum jo laskave!:-P;-D

0/0
23.6.2008 10:37

chemba

Úředníka který vyhodí otroka z Gulagu z úřadu

, protože nemá kulaté razítko, bych z fleku navrhl na Topolánkovo vyznamenání .A takového úředníka postavit do stejné řady s vrahy Mašíny.[>-]

0/0
23.6.2008 10:15

činčo

Re: Úředníka který vyhodí otroka z Gulagu z úřadu

Snad s odbojáři!;-D

0/0
23.6.2008 10:19

EWCZ+

Re: Úředníka který vyhodí otroka z Gulagu z úřadu

Takze vy jste zastancem proto, aby kdyz  kdokoli prijde na urad a rekne ze byl tam ci onde a ma narok, dostal co zada a to bez dokladu? Uz vas vidim, jak rvete, ze urednici rozdavaji z ciziho...

0/0
23.6.2008 10:28

procensora@seznam.cz

Re: Re: Úředníka který vyhodí otroka z Gulagu z úřadu

to se snad proveruje ne? na to tam tech ouradu je jak na+++:-/ a taky asi na to patricne cekaj. tipuju nejmin 3 mesice!..to jsem prehnal:-P to by muselo byt vic ouradu:-©

0/0
23.6.2008 10:39

ntk_

Re: Úředníka který vyhodí otroka z Gulagu z úřadu

a víš včem je ironie tvého příspěvku? Že právě před gulagem a takovým svinstvém právě Mašíni prchali ! A o to je to horší, když zde bojkotuješ jejich činy vlastně podpruješ gulagy a všechny ostatní svinstva a zvěrstva co se dělalo !  A netahej sem  pár mrtvých co při jejich útěku zemřeli,  leč ti tvé vzory mají na svědomí miliony!

0/0
23.6.2008 10:32

procensora@seznam.cz

a je snad

a je snad nekdo prekvapen??8-o

0/0
23.6.2008 10:11

procensora@seznam.cz

a je snad

a jsnad nekdo prekvapen???8-o

0/0
23.6.2008 10:11

Lombardo666

Všechno v pořádku

Vyrazit s nima dveře, tak jak to dělají do dnes.

0/0
23.6.2008 10:02

letadlo_hen_heen

Blbost

Při vší úctě k novinářským schopnostem autora a nenávidění úřadů a úředníků musim konstatovat - autor je mamlas a ČSSZ je v tom nevinně.

Každý den jim tam chodí řvát jistá nepřizpůsobivá menšina obyvatel bez dokladů, jak byli za války v koncentráku a jak trpěli a že chtějí odškodnění! Čert vem že jim je 50, stejně budou tvrdit že tam byli. Někdo jiný s nimi mluví a někdo jiný žádosti vyřizuje. Těžko můžou při podání označit spis nejmenovaným slovem na C, protože by to bylo samozřejmě... diskriminační. Lidé co se o žádosti starají nevědí jestli chce někdo ze státu tahat prachy nebo si je zaslouží a musí vycházet z platných dokladů.

A věřte že jich je takových hodně a protože nemají co na práci tak to zkouší pořád a maji plnou pusu keců.

Méně senzací a více faktů, už mi s tím bulvarizováním lezete na nervy!!! Neříkám že je dobře že to kvůli pár podvodníkům odnášejí ostatní ale na druhou stranu je to lepší, než aby si stát hrál na santa clause. Nazdar

0/0
23.6.2008 9:48

Cocotus_Interruptus

Re: Blbost

Videls rozhovor s tou pani na konci zivota nedavno na CT1? Cetl jsi nejaky z tech rozsudku Nejvyssiho spravniho soudu, tykajici se podobnych kauz? Clanek neni o jiste narodnostni mensine a pokud nekdo, komu je 50 let, jde zadat o odskodneni, na ktere evidentne nikdy nemuze mit narok uz z duvodu veku, tam na nej ma urednik povinnost podat trestni oznameni pro pokus trestneho cinu podvodu. Na druhou stranu urednik, ktery neni schopen v ramci zakona a spravniho uvazeni najit reseni situace one prvni skupiny lidi, je mizerny urednik, ktereho nechci platit ze svych dani. Rv

Tvoje urazky novinaru a zastavani se nevinnych uredniku jsou v tomto pripade zcela mimo misu. !;-O

0/0
23.6.2008 9:55

vime

Re: Re: Blbost

přesně! Já to v telce taky viděl a ta paní na nikoho nemůže působit jako vyžírka a pokud si to nějaký úředník přesto myslí tak je trotl a patří do toho gulagu :-(

0/0
23.6.2008 10:00

letadlo_hen_heen

Re: Re: Blbost

Ti řikám že do kontaktu s lidma přijde maximálně někdo na podatelně a žádosti vyřizuje někdo úplně jinej, máš problém se čtenim??? Jestli začneš ječet že to tak teda nemá být a že úřad má být osobní tak nemá, pak vzniká prostor pro korupci. Jestli nemáš jak doložit že se to opravdu stalo tak co vůbec řešíš??? PROSTĚ SMŮLA. Nevim proč by stát měl rozdávat peníze každýmu kdo si řekne, to ať jdou ty prachy třeba na dětský domovy.

0/0
23.6.2008 10:09

Andee

Re: Re: Re: Blbost

Máš naprostou pravdu. Jednou platí určitý pravidla a není vina úředníka ČSSZ, že se do nich tihle lidé nevejdou. Na druhou stranu je ale dobře, že se o tom píše, protože pak se tím někdo začne zabývat, jinak by to všem bylo putna...

0/0
23.6.2008 10:12

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.