Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Poslanci chtějí zavést pokutu 50 tisíc za psa bez vodítka

Nechat psa volně pobíhat v parku či po ulici by brzo mohlo přijít pěkně draho. Poslanci ve středu schválili změnu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Součástí je i možnost uložit pokutu 50 tisíc Kč majiteli psa, který jej nemá na vodítku, pokud volný pohyb zvířete zakazuje obecní vyhláška.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jalenak

KOMU SLOUŽÍ?

V sedmdesátých letech se v bavorském parlamentu objevil návrh na podobný zákon. Proti němu vystoupil poslanec  -- veterinář  a  řekl: "Dnes máme v Mnichově několik tisíc registrovaných psů. V důsledku takovéhoto zákona budeme mít  dvou let několik tisíc neurotických psů." Zákon neprošel.

Navržený zákon netrestá jenom majitele, ale především psy. Omezovat do té míry jejich pohyb, odporuje povinosti majitele zaručit psovi  přirozené, jemu vlastní životní podmínky. V rozumných zemích se opak rovná týrání zvířete, což je trestné.

Na druhé straně však poslanci správně kalkulují, že při tak hojném porušování zákona, jaké lze očekávat, poplyne do státní pokladny  vskutku nemalý groš.

0/0
28.6.2008 16:18

majdina2

ochrana proti týráni zvířat?????????????

Připojuji se k martuti,mám dvě lovecky upotřebitelné feny,do kterých jsem investovala jak čas,tak peníze.(Tedy do jejich výcviku) a hodlám v tom pokračovat.Vůbec nový zákon a hlavně jeho název nechápu.Policie bude pokutovat ukázněné psy a jejich majitele za to,že nejsou na vodítku.Už vidím,jak policista přeměřuje délku vodítka,jestli je v souladu se zákonem.Nevím,jestli jsou poslanci takoví tupci,ale asi jo.Proč by vychovaný pes,pokud majitel prokáže jeho ovladatelnost měl trpět na vodítku??????????Hlavně že v autě se člověk třese strachy,aby nepotkal opilého,nebo zfetovaného řidiče a náhodou se mu třeba nepřimotal do protisměru,rozčiluje se nad výší trestu u těch co pod vlivem někoho zabili atd.....Tak teď si asi pejskaři budou brát úvěry na pokuty za venčení.Umím si představit "výhodné"nabídky bank pro tyto účely.Asi to vypadá absurdně,ale doufám,že se najde někdo,kdo psům rozumí  a uzná,že tento zákon není příliš šťastný.

0/0
28.6.2008 14:24

martuti

můj pohled - 4

pokud jednou za půl roku někde pes napadne člověka, je to vina jednoho KONKRÉTNÍHO člověka a nelze KOLEKTIVNĚ a PŘEDEM trestat všechny ostatní! to je to samé, jako když někdo zaviní autonehodu. zavřeme všechny řidiče a sebereme preventivně řidičáky všem?

jestli už ti vládní panáci opravdu tohle chtějí uzákonit, pak bych ale přivítala taky možnost nějak prokázat, že můj pes není agresivní. klidně s ním půjdu před komisi a ráda si za to zaplatím.

jinak jsem PRO pokuty za neuklízení výkalů, sama uklízím i cizí, protože je mi trapně za ty, kteří je tam nechali.

0/0
22.6.2008 8:13

martuti

můj pohled - 3

když jsem byla malá, láska ke psům byla úplně normální (nikdo v tom neviděl deviaci) a byli jsme k ní vedeni už v rodině, i ve škole nám říkali, že pes je přítel člověka (mimochodem to věděl už pračlověk!). to, co se kolem psů děje poslední léta, hlavně díky televizi Nova, to nemá obdoby. osobně se mnohem víc bojím lidí než psů.  zná někdo psa, který zneužil malé dítě? zabil někdy pes bezmocného důchodce pro pár stokorun? porvali se psi kvůli prohranému zápasu svého fotbalového klubu? rozbíjejí ožralí psi po nocích veřejný majetek? atd atd atd....

0/0
22.6.2008 8:13

martuti

můj pohled - 2

moje fena (kříženec německého ovčáka) v životě nebyla na vodítku a nikdy neměla košík. chodí u nohy a je mírná jako beránek. miluje všechny psy, zvláště malé, nikdy nevyvolala konflikt a pokud po ní vyjela jiná fena, stáhla se. ze všeho nejvíc miluje pohyb, lítání s ostatními psy, běhání za míčkem... nedokážu si představit, že bych ji o tohle měla připravit. vidím to jako týrání. bydlíme na okraji Prahy, jsou tady louky, potůčky, cestičky, kde občas nepotkám ani nohu. jak mám tý mojí chudince vysvětlit, že už se nikdy tady v okolí neproběhne? stačí, když 2x do roka při hárání omezuju její pohyb a je z toho zoufalá. lítání a blbnutí je základní psí potřeba.

0/0
22.6.2008 8:13

martuti

můj pohled - 1

 Žádám, aby byl okamžitě uzákoněn zákaz řízení motorových vozidel všem osobám à  priori, protože na silnicích zahynou ročně stovky lidí, tedy mnohem víc, než zahyne lidí na pokousání psa.

a pokud mají všichni psi trpět kvůli pár kreténům, kteří nezvládají svého agresivního psa (který je agresivní stejně jen proto, že má agresivního pána), tak potom totéž vyžaduji od řidičů.

v čem je rozdíl? já ho nevidím.

dále bych zavedla okamžitou prohibici, protože pod vlivem alkoholu někteří lidé páchají trestnou činnost, jsou agresivní a napadají svoje spoluobčany.

moje návrhy jsou úplně STEJNĚ ABSURDNÍ jako ten jejich.

0/0
22.6.2008 8:12

Klara

....

Můj měs.příjem je asi 15.000 - tak nevím, z čeho budu platit těch 50000 i kdyby jen 1.000 za každé venčení. Zažila jsem totiž jedny horlivé městské policisty, kteří mě chtěli pokutovat na lesní cestě, kde jdem byla jen já, můj pes a oni dva (asi měli pauzu a chtěli si přivydělat), chtěla jsem, aby zadokumentovali místo, protože argumentovali "veřejným prostranstvím".

Podívejte se mimochodem, co znamená veřejné prostranství. Takže mám docela strach z buzerace. Jsem obyčejná ženská a můj lab.retrívtr, i když je velký, tak je velký posera, u něho nějakou podporu čekat nemůžu. A ještě jedno, mám už odrostlejší děti, ale co dneska vidím kolem pískovišť (mimo injekč.stříkaček) odchozené pokaďěné papírové plenky, čistící ubrousky, rozbité hračky apod.... Prostě chce to toleranci a ne hned ječet...

0/0
21.6.2008 19:51

Klara

Ach jo

Mám labradorského retrívra, miluje děti a lidi, jak mu mám vysvětlit, že od teď bude na vodítku 1,2m (vzhledem k jeho velikosti...nic moc)? Chodíme pomáhat postiženým dětem a za jeho trpělivost a obrovskou pomoc ho mám vázat a nedovolit volný pohyb? Protože opravdu 50.000 za každé venčení nemám!! Výkaly uklízím, 1.500Kč ročně platím řádně. At ukáží statistiku pokousaných lidí od těch, co ročně umírají na silnicích! A většinou jsou to případy nezodpovědných "páníčků", za to jsou trestání. Proč mám být já trestána dopředu, za nic???  Pořád se píše co kdyby atd. ráda bych někde srovnání statistiku pokousaných lidí a dětí oproti smrŤákům z dopravních nehod. A co ty stíkačky, černé skládky... apod. OK, beru, že volné pobíhání na náměstí mezi Xlidmi je divné, ale už dneska je to dost upravené, tak proč až tak?

0/0
21.6.2008 19:51

marmota

Názor

Od roku 1975 se živím lesnictvím a myslivostí. Bydlím sice v paneláku, do revíru to mám ale 200 m přes silnici. K výkonu práva myslivosti a své ptěše vlastním řadu let "hafuše" NKO. V intravilánu vždy nasazuji psovi náhubek (onu újmu je učím již od mala), vodítko užívám výjimečně (je to "týrání" psa, narozdíl od názoru pana Dubna), nicméně si na něho musí pes zvyknout. Exkrement, pokud ho naleznu, uklidím. Pro laiky zdůvodním: "Canis domesticus" je smečkovým tvorem, který si sám, bez vlivu "zákonodárců" hledá v hierarchii smečky své místo. Na honech, kde se sejde 12-14 "šelmáků", si vždy vytvoří svojí hierarchii, jenom při jejich "předvolební" disputaci, mezi ně, nesmí páníčkové strkat pazoury. Pak vznikne jejich "konsenzus".

V intavilánu jsou nejagresivnější "kapsářové fifinky", které nezažily "smečku". Má "hafuša" nemá problémy s fenami širokolebých plemen, ale s agresivními "kapsářovými mrňavci". Ať ji mám na "voďáku" či nikoliv. Halt, na klystýrech stojí Rakousko.          

0/0
20.6.2008 12:40

Lotras

To nic to je jen pomsta modrych prasat

...majitelum psu za to ze nejenze maji radsi sve psy nez modra prasata , ale dokonce tvrdi ze psi jsou neskonale inteligentnejsi

0/0
20.6.2008 11:57

júLinek šíšaL

Re: To nic to je jen pomsta modrych prasat

... no a nejsou? ...:-)

0/0
20.6.2008 12:02

n1r5j45qfe5rhtsd74jz

Zdůvodnění je trapné .......................

................. hrozba pokutou je přiměřená.       Ať si každý majitel psa koupí vodítko a má svého kámoše pod kontrolou.

0/0
19.6.2008 23:52

júLinek šíšaL

Re: Zdůvodnění je trapné .......................

to nejde ... to by talmánek nepřežil, kdyby se nemohl občas proběhnout ...

0/0
20.6.2008 1:32

ChorcheCh

hm

Ještě by měli upřesnit maximální délku vodítka, dneska se vyrábějí i taková dlouhá, kde by pes mohl trpět, kdyby zaběhnul za roh a neviděl na pána.

0/0
19.6.2008 23:05

marmota

Náhubky, kvůli travičům psů ho u NKO v intravilánu užívám

To snad může vymyslet jenom blb, nikolivěk veterinář. Cit:. "Tím, že je pes na vodítku, může se zabránit jeho týrání. Když se zaběhne svému majiteli, strádá" argumentoval již dříve mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Rány boží, jak podobná hovada mohou chodit pod sluncem, a ještě jsou za to "královsky placena". Pes je snad šelma psovitá, byť je to čivava. Pokud není zdegenerovaná, jako pan Duben, vodítko je jí sice cizí, ale v mnohých případech pouze nástroj trpný. Přes třicet let profesionálně pracuji v oboru lesnictví, a pes je mojí součástí. Pes se v lese musí pohybovat samostatně, blbý pes nezabloudí. Nedovedu si představit městského vechtra, kterak se vzdá potěšení mne buzerovat za vodítko a pokutovat mne 50 K v honitbě ML, kde mám povolenku k lovu (extravilán - pomsta za pohrdání blbem, který má "obecní" moc). Pes není věc, je to klasická živá osobnost. Fenky mají "krámy", mají "nálady". Psi jsou "lační" a mají "choutky". Blbové v parlamentu to stejně nepochopí.   

0/0
19.6.2008 20:19

[eT]

Všem kdo jsou pro:

Opravdu Vám přijde tato pokuta normální? Když to řeknu asi pro někoho hnusně , ale pokud v deseti mio zemi jednou za měsíc někoho pokouše pes, tak opravdu se musí těch zbývajících 5 mio majitelů psů perzekuovat?

Btw., co se tím zlepší? Zákony již jsou, ale nikdo je nevymáhá (platí všeobecně) a místo vymáhání práva se místo toho vymýšlí další zákony (také všeobecně).

0/0
19.6.2008 18:29

maagoor22

hmm

Ochránci zvířat budou vymýšlet takové kraviny, až nakonec budeme potkávat psy jen v zoo......

0/0
19.6.2008 15:03

dual_tip2

Re: hmm

a vadilo by to? nebo jsou psi v necem lepsi nez dejme tomu lachtani?

0/0
19.6.2008 15:12

REKINM

Re: Re: hmm

pokud v tom rozdíl nevidíš, pak jsi buď nikdy neměl psa, nebo tvůj vývoj zamrzl někde mezi šestinedělím a prvním rokem.;-D

0/0
19.6.2008 15:17

dual_tip2

Re: Re: Re: hmm

a to ze clovek nemel psa je nejaky hendikep dneska? mel jsem kdysi pakobylky, pocita se to jako zasluzne chovatelstvi?

lide si vynahrazuji neschopnost ci nedosazitelnost kvalitnich melizidskych vztahu prave na domacich mazliccich typu psi a kocky ... proc bych tomu mel tleskat? prijde mi to uchylne ... ale nakonec to je vec kazdeho takoveho, takze nikomu nezakazuji a ani bych nechtel zakazovat vlastnit psa ... ovsem ze vlastnikum psa vadi regulace jejich chovu a drzeni, to uz je spis problem tech vlastniku nez ostatnich, ne? kdyby se vsichni majitele chovali jak maji, nebylo by treba zprisnovani reguli ... jiste, muzete namitnout, ze jde o kolektivni vinu ... mate lepsi napad?

0/0
19.6.2008 17:10

rohatey

Re: Re: hmm

Lidé s duševní úrovní orangutana by také měli být izolováni v ZOO nebo alespon by měli mít nařízené košíky na pazourech aby nemohli psát svoje egoistické nesmysly na Internetu.

0/0
19.6.2008 15:41

letajici cestmir

Re: Re: hmm

proc zde tak okate prezentujes svou tupost, vzrusuje te to? ;-D

0/0
19.6.2008 16:44

Korsičan

Re: Re: Re: hmm

čječe nech ho. to byla hluboká filosofická úvaha ;-D

0/0
19.6.2008 17:23

rohatey

No zase malý krůček k nové

a daleko hroznější totalitě. To by v tom byl čert abychom tu bolševickou EU nedohonili. Doufám že za pár let se budou dávat takovéhle pokuty když se někdo křivě podívá na romskou zlodějku která mu krade peněženku.

No nějaké sankce za naplácání na zadek to jsem považoval za absurdní ale po dnešní diskuzi  zdejším majitelům všech harantů, co mají prý takové hrozné problémy se všemi psy přeji aby se i za toto se dávali ty pokuty cca těch 50 tisíc.  Holt kdo přeje sousedovi aby mu chcípla koza ten si nezaslouží nic jiného než aby ta koza zdechla i jemu.:-©

0/0
19.6.2008 14:50

Mouchard

Re: No zase malý krůček k nové

ovšem spojením "majitelům všech harantů" jsi tomu nasadil korunu...jseš vážně dementní...akorát nevím jestli už, nebo ještě pořád...(Y)

0/0
19.6.2008 17:22

dwart

Ach jo

Čoklaři jsou prostě jak některé matky, myslí si, že pes/harant je poukázka na to aby mohli chovat jako ještě větší hov.ada a ještě se u toho mohli cítit ublíženě jak jim všichni hází klacky pod nohy.

0/0
19.6.2008 14:39

iuos

hmm

mám psa a souhlasím s tebou

0/0
19.6.2008 14:42

kozak52

doufám ,že pes poslance bude mít vyjímku a

nebude se to na něho  vztahovat, jinak nehraju!:-)

0/0
19.6.2008 14:04

eman3

Re: doufám ,že pes poslance bude mít vyjímku a

Proti imunitě nepomůže ani pravidelné očkování a odčervení.

0/0
19.6.2008 14:09

kozak52

Re: Re: doufám ,že pes poslance bude mít vyjímku a

haf haf haf ,,, hafhaf

0/0
19.6.2008 14:10

eman3

Re: Re: Re: doufám ,že pes poslance bude mít vyjímku a

Mňauk

0/0
19.6.2008 14:30

ChorcheCh

hm

Přijde malá holčička domů..."mami, mě se zaběhnul Alík " Matka řekne :"nevadí,koupíme ti jiného" :-)

0/0
19.6.2008 14:00

richu_ch

Re: hm

co to je? ma to ctyry nohy a jednu ruku ...?

.

.... Bullterrier na piskovisti ...8-o

0/0
19.6.2008 14:16

iuos

hmm

tenhle vtip jsme si říkali už ve školce.. a už tehdy nám bylo za toho, kdo ho vyprávěl, trapně ;-D;-D;-D;-)

0/0
19.6.2008 14:25

kulhanek21

co dělat, když se vám vodítkový paragraf nelíbí...

rada "bonecka" (psát svému senátorovi) je dobrá... ale jednotlivci se senátoři zabývat nebudou (co si budeme povídat)... já navrhuji protestní podpisovou akci... pokud by byl doopravdy zájem, asi bych to zkusil nějak zorganizovat... takže pište na pes.pritel.cloveka@gmail.com... bude-li vás dost, udělal bych přes víkend nějaké stránky - a link bych hodil do http://polame.blog.idnes.cz/ ...    

0/0
19.6.2008 13:59

eman3

Re: co dělat, když se vám vodítkový paragraf nelíbí...

Hoď si ho kam chceš:-P

0/0
19.6.2008 14:00

kulhanek21

Re: Re: co dělat, když se vám vodítkový paragraf nelíbí...

asi nemá smysl se vás ptát, jaký měl tenhle váš příspěvek smysl nebo co jste tím chtěl národu sdělit..? ;-)

0/0
19.6.2008 14:21

eman3

Re: Re: Re: co dělat, když se vám vodítkový paragraf nelíbí...

Ne, neptej se, já ti sdělím pouze to, že ti to nepodepíšu, tos nepochopil?:-)

0/0
19.6.2008 14:29

invader777

Re: Re: Re: Re: co dělat, když se vám vodítkový paragraf nelíbí...

To po tobe ty pako nikdo nechce.... stejne nemas obcanku a ten zbytek mozku co ti zustal ne a ne naskocit......8-o

0/0
20.6.2008 16:51

doktor_bota

Re: co dělat, když se vám vodítkový paragraf nelíbí...

Pokud ovšem "vodítkový paragraf" schvalujete, můžete se projevit zde: pes.vrazdici.bestie@psp.cz - pokud se sejde dost podnětů, něco s tím provedem.

0/0
19.6.2008 14:01

eman3

Re: Re: co dělat, když se vám vodítkový paragraf nelíbí...

Mám známého Antouška a kamarád má obě děti trochu slabší na plíce...

0/0
19.6.2008 14:05

ChorcheCh

Prodloužená ruka Bruselu

Nejen psi, ale i lůza by měla být na vodítku, jinak trpí ;-D

0/0
19.6.2008 13:56

eman3

Re: Prodloužená ruka Bruselu

Ano, pane Jyřý.

0/0
19.6.2008 13:58

doktor_bota

Jsem pro.

1) 50.000 je strop, který rozhodně nebude ukládán příliš často.

2) Pejskaři musí pochopit, že města staví lidi pro lidi, ne pro psy.

3) Pes na vodítku nezačne kadit uprostřed chodníku, resp. lze ho od toho lehce odradit - bez vodítka těžko.

4) Sníží se pravděpdobnost zranění jak lidí, tak jiných zvířat.

5) Týká se to jen obecní vyhláškou daných míst, rozhodně ne každého místa - a je na občanech, aby své zastupitele nasměrovali k tomu, aby se zákaz týkal jen míst, kde pes může znamenat problém.

0/0
19.6.2008 13:39

(@)

Re: Jsem pro.

6) v životě jsi neměl psa a nic o nich netušíš, ale o to více do toho kecáš ;-)

0/0
19.6.2008 13:41

kapkuvulgarniplastovalahev

Re: Re: Jsem pro.

Ty nevíš, že mluvíš s nevětším chovatelem skotských setrů v ČR, woe ? 8-o;-D

0/0
19.6.2008 13:50

eman3

Re: Re: Re: Jsem pro.

Gordon je krásný pes, i když trochu mimo:-)

0/0
19.6.2008 13:53

kapkuvulgarniplastovalahev

Re: Re: Re: Re: Jsem pro.

;-D jo, ségra ho má

je to správný plašan, ale zase má pahrbek geniality ;-)

0/0
19.6.2008 13:55

eman3

Re: Re: Re: Re: Re: Jsem pro.

Ty už si stejně jetej jako můj kámoš. Ten byl kdysi u PS (což ho částečně omlouvá) a vybírá psy, kteří mají na makovici hrb, že jsou chytřejší;-D

0/0
19.6.2008 13:57

doktor_bota

Re: Re: Jsem pro.

Šestý odstavec iDNES neumí, takže doplňuji:

6) Choval jsem 2 "vlčáky" a později 10 let vlkodava, takže rozhodně nemůžu být považován za antipejskaře.

Takže klídek, bimbo.:-)

0/0
19.6.2008 13:55

Najdete na iDNES.cz