Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hladoví Indové a Bushovy texaské biftečky

Je mi tak trochu líto prezidenta Bushe. Ať už jsou jeho četná selhání jinde jakákoli, má velice slušné výsledky v oblasti pomoci chudým zemím, zejména ve zdravotnictví. Věrný své pověsti, ohlásil nedávno značné zvýšení americké potravinové pomoci – což prospěje jak hladovějící chudině, tak americkým farmářům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ignorantka

vase vtipy jsou ani nejsou vtipne

crawford nechte na pokoji. ti chudaci nemuzou za to, ze se jim tam bush z connecticutu nastehoval a zacal si hrat na kovboje. v crawfordu hladovi nejsou, protoze vi, ze kdyz tu kravu nesezerou, tak chcipnou. maji zdravy rozum, protoze jejich predci jsou puvodem ze stredni evropy: nemci a cesi. ironiii je ze ve strednim texasu ziji tisice indu a tisice vegetarianu a veganu...bla bla bla...za vsechno muze usa a bush. skoda casu.;-O

0/0
14.6.2008 0:54

Generál Ugarte

Ještě do třetice - hlasy (latentních) rasistů a zastánců

kontroly populace.

Problém byl popsán níže, kde jsem snad jasně vysvětlil příčiny, ale kdyby to stále nebylo jasné, tak populační růst za to také nemůže. Technologii na vyživení další milirady, dvou nebo i deseti už dávno máme. A je nelogické si myslet, že by si nějaký podnikatel nechal ujít tak dobrou příležitost vydělat, jako nakrmit svými výrobky další lidi.

0/0
8.6.2008 14:41

Pan Navratil

Re: Ještě do třetice - hlasy (latentních) rasistů a zastánců

A čím by jako ti lidé za to krmení platili?

0/0
8.6.2008 15:03

Generál Ugarte

Re: Re: Ještě do třetice - hlasy (latentních) rasistů a zastánců

Možná penězi?

0/0
8.6.2008 15:03

Generál Ugarte

Snůška dojemných blbostí.2

Ale to není všechno zemědělci v třetích zemích jsou také likvidováni dvakrát, podruhé je to potravinová pomoc. Koupili byste si přebytek místního zemědělce na trhu, když o sto metrů dál rozdávají zaměstnanci OSN zadarmo? Asi ne....

A tak stačí malý impuls (biopaliva, zvýšená poptávka) a celý tento centrálně plánovaný nesmysl ze začíná hroutit jako domeček z karet, protože nedokáže pružně zareagovat na nenadálou situaci na trhu. Zachránit by to mohli místní zemědělci, kteří nedostávají dotace, ale ti jsou kde? Ano, ve frontě na potravinovou pomoc.

0/0
8.6.2008 14:38

Generál Ugarte

Snůška dojemných blbostí.1

Krize na trhu s potravinami má mnohem hlubší příčiny než "nenažranost američanů", "zvýšení poptávky v Indii a Číně" nebo "používání biopaliv".

Ty příčiny jsou v podstatě dvě nebo jedna - zemědělské dotace a cla a (v článku velebená) potravinová pomoc. Což se dá shrnout do jednoho termínu jako "státní regulace trhu s potravinami".

Teď jednotlivě:

Dotace jsou placeny z daní, které platí občané rozvinutých států. Takže 97% pracujících živí svými daněmi 3% nekonkurenceschopných zemědělců a jako bonus se k tomu přičítají vysoká cla a kvóty na obchod se zemědělskými výrobky, takže tito západní plátci daní živí domácí zemědělce dvakrát, poprvé, když jim platí dotace a podruhé, když jsou si od nich nuceni kvůli clům kupovat jejich předražené výrobky.

Zároveň ovšem tato politika prodkujue předražené přebytky, které nezbývá než vyvážet do třetích zemí (samozřejmě za dumpingové ceny), čímž se likvidují jejich zemědělci (např. nejprodávanější máslo v Keni je irské).

0/0
8.6.2008 14:34

osvetitel

Je to velice dojemne s tou Indii

ale Bush by se mel v prvni rade starat o hladovejici v USA !Indii muze klidne prenechat soudruhovi Putinovi!

0/0
6.6.2008 19:41

osvetitel

Re: Je to velice dojemne s tou Indii

Ps.Ono je dost natom,ze USA podporuje a zivi Ilegaly z celeho sveta a ze kdejakej multi kulti dostava podporu na ukor "bilejch" amiku!A diky predrazenemu oleji a tem co si nanem plni kapsy,jde ekonomie pomalu do haje, a ti cose nemohou zivit jinak nezli manualni praci,dnes zadnou nesezenou!Myslim ze vetsinna Amiku ma svych starosti dost a zeje jim Indie u "P"!!

0/0
6.6.2008 19:52

kohr26

Re: Re: Je to velice dojemne s tou Indii

8-o8-o nekecej 8-o to je mi novina

;-D;-D

0/0
6.6.2008 20:17

osvetitel

Re: Re: Re: Je to velice dojemne s tou Indii

No a co mam jako delat,ze to je pro tebe novina?8-o

0/0
6.6.2008 20:24

Ventre__Saint__Gris

když se množej jak králíci

tak taky chcípají jak králíci. Evoluci a biologické zákonitosti politickou korektností a pseudohumanismem nenahradíš...

0/0
6.6.2008 17:46

falda

Ono je to trochu jinak

Vůbec nejsem zastáncem politiky USA a tím spíše Bushe, pěstování zemědělských plodin pro potřeby spalování v motorech pokládám za zločin nebo přinejmenším za krajně krátkozraké a bezohledné počínání, ale je třeba brát věci i z jiného pohledu. V Indii je opravdu značná chudoba a beznaděj, srovnatelná snad jedině s některými zeměmi Afriky. Tím horší, že postihuje dost podstatnou část populace. Přitom území Indie má díky své úrodnosti potenciál všechny své obyvatele bez problémů slušně uživit, kdyby tam ovšem zdravě fungovalo hospodářství (tj. ne po vzoru EU, kde se zemědělství v jedné zemi omezí, aby se mohly stejné produkty "výhodně" dovážet přes celý kontinent). Naopak neustále kritizovaná Čína, která má na přibližně stejný počet obyvatel jako Indie jen zlomek rozlohy obdělávatelné půdy či pastvin, má přitom problém s uživením obyvatelstva vyřešen. Indie může jen těžko spoléhat na to, že ji uživí někdo zvenčí, stejně jako na to nespoléhá Čína.

0/0
6.6.2008 12:29

Pan Navratil

---

Bush je kretíno, ale v tomto má pravdu. Jeho tvrzení je sice na pozadí americké spotřeby poněkud komické, ale na pravdivosti to neubírá.

"Jak se postavíme k rovnosti v celosvětovém měřítku, když se s ní neumíme vypořádat ani v jednotlivých zemích?"

Jaká rovnost v celosvětovém měřítku? Co je to za politicky korektní výraz?

0/0
6.6.2008 11:37

dzorzík

taková blbost.

V Indii je hlad proto ,že počet obyvatelstva narústá geometrickou řadou,a výroba potravin nestačí pokrýt spotřebu.Když to půjde tímto tempem, budeme muset v  rámci internacionální pomoci tento nárust obyvatel nuceni živyt? To snad ne.;-O(Y)   Copak nám nestačí  jako dobrý příklad  Bangladéš?Nejméně jednou ročně natažené pazoury: Světe  živ nás.RvRv;-O(Y)

0/0
6.6.2008 11:28

tigrakrajtovita

Re: taková blbost.

zivit se pise obe mekke i.obsahove ok,nejspis je to tak..a odkud myslis,ze prisli nasi tmavocesi??? oni to maji v genech-svete ziv me! nechces zivit?tak si vezmu sam!...;-O

0/0
6.6.2008 11:32

Horle

Základní problém je,

že se v některých zemích lidé zcela nekontrolovaně množí bez ohledu na schopnost potomstvo uživit a zajistit mu základní existenci, vzdělání atd.

Lidem na těch bohatších světových stranách jsou pak s notnou dávkou sugesce podsouvají obrázky hladovějících dětí a je jim vnucován názor, že se mají stydět za to, že jim se daří lépe.

"Společenskou odpovědnost" dobře živených Evropanů bylo krásně možné vidět na propadu porodnosti v devadesátých letech v ČR, kdy myslící a nikoli pudově se chovající lidé cíleně nepřiváděli na svět potomky do doby ekonomické nejistoty. Naoak současný baby boom je důkazem zlepšování životní úrovně.

Když v TV vidím vyhublou afričanku se silně podvyživeným dítětem, která je znovu v jiném stavu, napadají mě kacířské asociace na návštěvu veterináře s naší Mickou.

0/0
6.6.2008 11:22

tigrakrajtovita

Re: Základní problém je,

tohle ti cenzor nejspis smaze:-/ ne,ze bys v kdecem nemel pravdu,ale pises o lidech vis?..ten ton se mi nelibi,nejsi tady sam na svete,nejsi ani reditel zemekoule..da se to napsat kulantnej,bez ponizovani a xenofobie:-/

0/0
6.6.2008 11:27

Pan Navratil

Re: Re: Základní problém je,

A co jako že píše o lidech? Lidi jsou něco extra zvláštního?

0/0
6.6.2008 11:39

tigrakrajtovita

Re: Re: Re: Základní problém je,

vy dva ne!

0/0
6.6.2008 11:49

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Základní problém je,

A co ty? Ty jsi něco víc, než pytel sraček s nožičkama?

0/0
6.6.2008 18:23

Horle

Re: Re: Základní problém je,

Ale to jsi mě špatně pochopil. Já vůbec nejsem xenofobní, nebo dokonce rasista, jen se domnívám, že by se lidé všude na světě měli být schopni primárně starat sami o nechovat se jako nesvéprávní tvorové a čekat  jen, že se o ně někdo postará. A je úplně jedno, zda mám na mysli českého povaleče na podpoře, nebo africké / indické / dosaď dle potřeby hladovějící.

Dnes jsem už někde četl, jak nejšťastnější lidé jsou na Vanuatu, kde žijí v rodinných pospolitostech a bez honbou za materiálními statky. To ovšem neznamená, že nemají co úst dětem.

0/0
6.6.2008 12:14

Lessfax

Re: Re: Re: Základní problém je,

To je možné, jenže abys obešel pudy, musíš do těch lidí natlačit vzdělání a dát jim práci a jistoty. A lidi jako ty do Afriky nejezdí, aby tam zadarmo pomáhali  - my jsme přece ta Evropa - pupek světa, že? ;-) Tak ať se postarají...

 Nůžky se budou dál rozevírat a pro naše vlastní dobro bychom se měli v Africe angažovat - jinak budeme mít za chvíli půl Afriky v Evropě, protože jejich domácí situace bude i nadále neúnosná.

0/0
6.6.2008 17:40

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Základní problém je,

Ale houby, pokud nebudou u vesel džamily a uhlové, tak je sem prostě nepustíme. A kecáš, lidi ve Vanatu určitě doktoráty z Harvardu neoplývají.

0/0
6.6.2008 18:21

Lessfax

Re: Re: Re: Re: Re: Základní problém je,

O to jde - proč je sem nepouštět - já cestuju a dost by mi vadilo nebýt vpuštěn nebo nemoct dočasně pracovat jen na základě původu.

  Ve Vanuatu žije míň lidí než v Brně, zato v Nigérii 150 milionů.

  Harvard údajně odmítl i Komenský  :)

  Africká společnost je z principu založena na rodině a spolupráci, ale podle mě to nemá na ekonomickou situaci takový dopad. Kupříkladu Ghana nastartovala ekonomiku a očekává se vyrovnání úrovně se západem v následujících letech. Jedná se o stejný sektor, ale výsledky jsou úplně jiné ;-)  Každopádně to vypadá dobře pro Čínu, jejíž komunistická vláda se dokáže o svoje lidi postarat líp než Indická - i když problém řeší restriktivním nařízením ohledně počtu dětí, což by v muslimské zemi neprošlo (ani třeba v Polsku, ale mluvím o Africe) - a hlavně - sebrat těm lidem dávky na děti, když žádné nedostávají, dost dobře nejde.

0/0
6.6.2008 22:17

ceskejPigmej

Re: Re: Re: Re: Základní problém je,

V Africe má pomoc nějaký smysl, ale je pro mne zarářející, proč by měl svět pomáhat Indii s hladověním, když je to země, kde její vláda vlastní jaderný arsenál a její podnikatelé patři k nejbohatším světa.

"To se nemůžete divit, že na atom mají a na žrádlo už ne", jak by řekl klasik.:-)

0/0
8.6.2008 9:09

Lessfax

Re: Re: Re: Re: Re: Základní problém je,

Souhlas R^Ten klasik je Milan Smrčka alias Záviš? ;-D

0/0
8.6.2008 14:17

mtis

Re: Re: Re: Re: Re: Základní problém je,

Takových států je který by chtěli jaderný arzenál a lidi u nich kapají hlady jako mouchy¨. Dokonce bych si to troufal vidět jako zákonitost - když nejsi schopen nasytit své obyvatelstvo, musíš jim aspoň poskytnout nacionalismus, komunismus a představu velikosti státu, když už jsou na tom jednotlivci tak bídně.

0/0
8.6.2008 14:23

tojsouveci

Vždy byly rozdíly

Věřím, že od doby, kdy na zemi vznikl člověk, tak v tu chvíli vzbikly i rozdíly mezi nimi. Samozřejmě, že nebyly tak velké, ale určitě byly. Možná si ten silnější pro sebe ukořistil nejhezčí ženu nebo nejvíc jídla. Ono to tak funguje i v přírodě mezi zvířaty. Někdo se má lépe, jiný hůře. Záleží na tom, ve které zemi se narodí, jaké dosáhne vzdělání, jaké finanční prostředky má jeho rodina a hlavně štěstí. Tak to vždy bylo a vždy bude. Možná že někdo věří v komunistické ideje, že je jednou budou mít všichni stejně, každý bude pracovat podle svých možností a brát si jen pro svoji potřebu. Takovových fantastů je mně líto.

Zajímavou otázkou je, proč jsou daleko civilizovanější státy s bohatšími lidmi na severu, kde se žije (a hlavně žilo) mnohem obtížněji než ve státech jižních. Možná, že je krutější podmínky naučili většímu úsilí pro zlepšení svého života, pracovitosti atd. Nevím...

0/0
6.6.2008 10:57

tigrakrajtovita

Re: Vždy byly rozdíly

hezky napsanyR^ k ty posledni vete - myslim,ze bida v tropech apod.enklavach je udrzovana umele.hodi se to politickymu machinareni. sever je civilizovany snad proto,ze ho bud obyvaji evropane,tedy stara tradicni kultura,nebo kanadani,coz je prenesene totez:-)

0/0
6.6.2008 11:01

tuccy

Re: Re: Vždy byly rozdíly

Dovolil bych si oponovat té "staré tradiční kultuře", Evropská kultura je stará, ale stále v ní probíhá boj proti tradicím a mezi různými tradicemi, vznikají nové tradice a staré zanikají... Naopak třeba v Africe jsou ty kultury různých pasteveckých kmenů atd. velmi striktně tradiční a nemění se. Možná, že tam jim to k přežití prostě stačilo, zatímco v Evropě kultura která se neměnila byla v nebezpečí převálcování těmi měnícíme se?

0/0
6.6.2008 11:17

tigrakrajtovita

Re: Re: Re: Vždy byly rozdíly

kultura neni dostatecne vystizna,premejslim nad vystiznejsim vyrazem-socialni a technicky vyvoj narodu ruznych ale podobnych kultur?je to lepsi?..ty mi dobre rozumis,ze jsem nemyslel slavnosti ohne kmene zvahirakhami v africe;-)

0/0
6.6.2008 11:30

tuccy

Re: Re: Re: Re: Vždy byly rozdíly

Ony ty slavnosti s tím souvisí - prostě "dělali to takhle už otcové otců otců otců našich otců, musí to být správné." Ať se to týče slavností ohně nebo zemědělských metod. To samé jako Čína a Japonsko v časech izolace - země ustrnuly na stejné úrovni a ve stejném systému na staletí a ti původně primitivní a necivilizovaní Evropané je záhy předhonili, protože se to prostě v Evropě mlelo tak a tak se měnily zvyky a obyčeje že nebylo možné se stejným stylem zakonzervovat (vlastně bylo, Španělsku a Portugalsku se to docela povedlo, i když na kratší dobu).

0/0
6.6.2008 13:48

Najdete na iDNES.cz