Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Podívejte se, jak namáhavá je cesta Prahou na invalidním vozíku

Pohyb na invalidním vozíku ulicemi Prahy není nic snadného. Potvrdila to studentská akce s názvem Ulice bez překážek, při které měli novináři možnost vyzkoušet si to, co invalidé prožívají denně - překonávání namáhavých překážek, kterých si zdraví lidé ani nevšimnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

1255

skutečně je to hrůza

Manžel je vozíčkář a potřebovali jsme se dostat na magistrát na Kafkově nám. Naše zkušenost byla hrozná. Chodníky jsou kvůli stékání vody šikmé, ale mechanický vozík jsem sotva udržela, stále sjížděl do silnice. Sjezdy z chodníku nenavazují na vjezdy na chodník na druhé straně, takže jsme museli jet po silnici. Některé sjezdy jsou v podstatě schody, ikdyž nižší. Na magistrátu nebylo WC, jen pro úředníky. Museli jsme do vedlejší budovy a zase schody, sjezdy atd. Proč je magistrát zrovna na místě nepřístupném vozem, proč musí invalidé z celé Prahy jezdit na Kafkovo nám., když ty záležitosti mohou vyřídit obvody. Stejně musíme dávat kopie těch materiálů, podepsaných na magistrátě, pracovníkům na obvodě. Všichni radní by si měli tuto zkušenost zažít, aby věděli jak se invalidům obtížně v Praze žije.

0/0
24.5.2008 22:33

flandero

Nechápu smysl této reportáže ?

Takto vypadá každé město a všichni to víme, předělat by to stálo takovej balík že by to stát splácel ještě za 200 let ;-)

0/0
22.5.2008 23:01

wincmen

Re: Nechápu smysl této reportáže ?

jo a pro slepý,hluchý a podobně je to ještěhorší.No ono nakonec stačí jet z nádraží na terminál 1 je taky dobrý i když máte bágl s kolečkama.Takovejch problémů je, ale to jej jejich práce aby něco psali takže proč ne.Nicméně to invalidům vůbec nazávidím a obdivuji jejich vůli vyhrát.

0/0
23.5.2008 0:20

ur=BANcová

Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není upaven

do terénu, takové kola s pneu by i na jízdním kole na kostkách s člověka vytřásla duši. Připadá mi podivné, že redaktoři chtějí přispůsobit Prahu výrobcům těchto šmejdových vozíků. místo aby se výrobci přispůsobili terénu ve kterém bude vozík používán.Vozík  na fotu je jasně konstruhován na rovné podlahové plochy.Nedávno moji kluci přivezli motocyklovou čtyřkolku, přinutilimě se na tom pekelném stroji svézt, je to děsivá jízda ale oni se už na tom naučili a dělají na ní hrozné kusy. Kdyby byl na jejím základě vyvinut nový vozík, bylo by po starostech a ten původní konstrukce by mohli mít sebou už jen na ježdění po chodbách úřadů.

0/0
22.5.2008 22:32

tekanna

Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není upaven

Ano, to je taky pravda. Rozhodně existují vhodnější vozíky na cesty ven než zrovna ty ručně poháněné/tlačené asistenty. Otázka však je, kdo tyhle finančně dosti nákladné  vozíky lidem zaplatí, zadarmo je totiž nedostanou.

0/0
22.5.2008 22:38

flandero

Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není upav

A jako postižený si jisti finančně nemohou vyskakovat ( to nemůže ani člověk zdravý natož invalida);-)

0/0
22.5.2008 23:00

ur=BANcová

Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není upaven

Naše čtyřkolka je čínská a stála necelých 100.000.-, předpokládám, že kdyby se Čína ujmula výroby, vešel by se suprový vozík do této ceny také. Myslím, že totu sumu běžně poskytuje sociálka na auto, jako dotaci i daleko méně postiženým. Já bych to invalidům moc přála.

0/0
22.5.2008 23:06

flandero

Re: Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není

Hm a jak dlouho to vydrží ? Se na tom dvakrát sveze a může to hodit na smeťák ;-D;-D

0/0
22.5.2008 23:09

ur=BANcová

Re: Re: Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není

Nesmíte mít na vše čínské stejný metr, zboží vyráběné v západních technologiích se vyrovná japonskému, to asi soudíte podle zboží koupené na trhu.Podívejte, kdo vyrobil vaši pračku, PC, klávesnici myš atd. Toto zboží musí mít certifikát o shodě s EU a obchodníci na něj poskytují povinně záruku 2 roky a deset let servis.Ale k věci. Ty schody na snímku by čtyřkolka považovala za slabikář. Myslím, že podobnou používá jeden herec od Járy Cimrmana. Ta naše má i SPZ a můžeme s ní klidně i po silnicích.

0/0
22.5.2008 23:29

flandero

Re: Re: Re: Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten voz

lednice je ze švédska, notebook to je směsice dílů ale čínský není žádný ( taiwanský ano ale to je zcela něco jiného );-) Cokoliv čínského jsou šunty, potraviny často plné jedů, hračky plné jedů, všechno tak na jedno použití maxRv

0/0
22.5.2008 23:38

tekanna

Re: Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není

Já bych  jim to taky přála. Ale nejde jen o to, že ten vozík je motorizovaný a vybavený na cesty "terénem". Má-li být skutečně k užitku, musí splňovat parametry a požadavky toho dotyčného postiženého. Každý postižený má různý handicap a z toho by se mělo vycházet, bohužel to nejde generalizovat. Vezměte si jen ovládání toho vozíku - dotyčný musí mít určitou hybnost a citlivost v horních/dolních končetinách. Totéž polstrování nebo vyztužení opěradla - zase je to pro každého jinak. Navíc hromada postižených má kombinovaný handicap, ať už je to od narození nebo získané věkem či úrazem. Ale opravdu nejde vyrobit jeden model pro všechny postižené, stejně jako si zdraví lidé nebudou kupovat jen jeden druh auta.

0/0
22.5.2008 23:23

ur=BANcová

Re: Re: Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten vozík není

To chápu, reagovala jsem na článek a snímky. Kritizovala jsem technickou úroven těch vozíků na nich

0/0
22.5.2008 23:33

tekanna

Re: Re: Re: Re: Re: Já vidím problém hlavně v to, že ten voz

Samozřejmě, to beru :-) Mě ten Váš návrh se čtyřkolkou navedl zase jiným směrem.

0/0
22.5.2008 23:35

petrucciani

Podívejte se, jak namáhavá je cesta Prahou na invalidním voz

Nebojte, na kazdeho dojde, Nase populace starne a ti co dnes protestuji proti nekterym upravam, budou za par desitek let nadavat, ze se nedostanou tam nebo onam a zacne jim to tez vadit. Jen mam obavu, ze se uz nevzpomenou jak byli v mladi proti.;-)

0/0
22.5.2008 20:15

John.Major

Re: Podívejte se, jak namáhavá je cesta Prahou na invalidním

Oni si ani neuvědomují, že se blbě cestuje i mámě s kočárkem, ale to těm exotum dole, kteří argumentují 1% nevysvětlíš. Navíc si ani neuvědomují, že tak může zkončit kdokoliv z jejich rodiny nebo i oni samotní. Prostě blbci...

0/0
22.5.2008 22:56

skeblicka

Re: Re: Podívejte se, jak namáhavá je cesta Prahou na invalidním

a nejen vozickari a maminky s kocarky, ale i stari lide...ono na ne taky dojde.

0/0
22.5.2008 23:03

_Aleister_

A to jako chtějí zohyzdit starou Prahu plošinami, rampami a

a kolik peněz by stálo vyměnit všechny obrubníky, a jak by to vypadalo? holt se musí smířit s tím, že mají hendikep, a že se prostě všude nedostanou. školy, nemocnice a úřady upravit, nové stavby to mají v zákoně, tak co víc? hlavně že budoucí pisálkové mudrují... :-/

0/0
22.5.2008 18:50

_Aleister_

Re: A to jako chtějí zohyzdit starou Prahu plošinami, rampam

pro začátek navrhuji zalít polovinu zámeckých schodů pryskyřicí,aby vznikla rampa, a pak vedle petřínské rozhledny postavit jeřáb, nehledě na to, že za pár let může přijít průlom v léčbě těchto onemocnění a mld. budou v luftu...

0/0
22.5.2008 18:53

zuzka.p

Re: Re: A to jako chtějí zohyzdit starou Prahu plošinami, ra

Prahu hyzdí jiné věci - počmáraný zdi, nepořádek, všudypřítomné výkaly, plošina je fakt to poslední co by mi vadilo.. nikdo nechce ničit historické budovy výtahy, apod - chápu, že je to neskutečně finančně náročné, neestetické a mnohdy nemožné, ale co se týká sjezdů a nájezdů - myslím, že je to minimum, které nikomu neublíží. Nehledě na to, že se tato záležitost netýká jen vozíčkářů, ale taky maminek s kočárky a těch je a vždycky bude dost.. R^

0/0
22.5.2008 20:00

_Aleister_

Re: Re: Re: A to jako chtějí zohyzdit starou Prahu plošinami

to ano.

0/0
22.5.2008 20:18

tekanna

Re: A to jako chtějí zohyzdit starou Prahu plošinami, rampam

To snad nemyslíte vážně? Handicapovaní mají mít stejná práva (a povinnosti) jako ostatní zdraví lidé. Vůbec není potřeba něco překopávat nebo složitě přestavovat, častokrát jde o mírné úpravy v blízkosti kritických míst, které navíc ani nebývají neestetické. Když už argumentujete těmi školami, nemocnicemi a úřady, nezapomeňte, že je taky důležité se k nim dostat. Jestliže se pak kdokoli, kdo to bude plánovat, bude soutředit na jednotlivosti, bude to drahé, vtip je ale v tom to propojit.

0/0
22.5.2008 22:29

John.Major

Re: A to jako chtějí zohyzdit starou Prahu plošinami, rampam

Jestli máš alespoň IQ 80, tak bys mohl pochopit, že na vozíku můžes být zejtra ty nebo někdo s tvojí rodiny. Jsi ubožák:-©

0/0
22.5.2008 22:53

1255

Re: A to jako chtějí zohyzdit starou Prahu plošinami, rampami a

Bohužel některé dokumenty se musí podepisovat pouze na pražském magistrátě. Úředníkům nedojde, že je mohou poslat rovnou na obvod, kam vozíčkář zpravidla dojede snadněji. Stejně kopii materiálů na obvod musíme dávat. Ale to bychom po pražských radních chtěli moc. Když jim člověk nestojí ani za odpověď, jak bychom po nich chtěli, aby přemýšleli. Jim jde jen o to být zvolen, to naslibují hory doly.

0/0
24.5.2008 22:39

Tutti

A co jako?

Praha neni mesto na rovince. Je mi vozickaru lito, ale kvuli nim proste Prahu nevezmeme a nepresuneme nekam na rovinu. Takze stezovat si na stoupani a klesani je megacipovina.

A co se tyce bezbarierovych precho atd. Opet je mi lito, ale proste kvuli jednomu procentu populace neprekopeme celou Prahu. Kdyz se stavi novy prechod, tak at se s tim pocita, ale delat milion rekonstrukci jen kvuli vozickarum, do toho ivnestovat proste nechci.

0/0
22.5.2008 18:13

skeblicka

Re: A co jako?

ja myslim, ze si pan redaktor nestezoval na to, ze je Praha v kopcich, jen chtel rict, jak je pro vozickare narocne prevyseni prekonat at uz ve smeru nahoru, nebo dolu a nerovne, casto rozkopane chodniky jim to rozhodne neulehcuji.

Je zvlastni, ze nekde to jde, prekopat cela mesta a vybudovat bezbarierove vchody, aby bylo mesto i pro to jedno procento lidi pristupne...my mame porad nejake vymluvy:-/A neni to jen o chodnicich, nebo rampach a vytazich...

0/0
22.5.2008 19:49

javky

Re: Re: A co jako?

Zrovna Praha 2 se docela snaží. Nájezdy na chodníky tu má snad 95% přechodů. Zvolit za start vozíčkářské jízdy Nuselské schody mi, nezlobte se na mě, připadá jako podpásovka. Jak už jméno napovídá, jsou to prostě schody. Klidně bych jim tam nějakou rampu udělal, vzhledem ke sklonu terénu by byli dole natotata. ;-)

0/0
22.5.2008 21:55

zuzka.p

Re: Re: Re: A co jako?

Jedním z hlavních motivů byla snaha ukázat, že cesta, která zdravému člověku zabere několik minut, je pro vozíčkáře a maminky s kočárky neschůdná a musí ji poměrně zdlouhavě objíždět a trvá tak mnohem déle - proto se začínalo právě u těch schodů.. :-) jinak je pravda, že nájezdů je přímo na praze 2 a obecně v praze hodně - prý jsme na tom mnohem líp, než mnohá evropské metropole.. R^ 

0/0
22.5.2008 22:12

Najdete na iDNES.cz