Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kabinet kývl na návrh legislativy o biometrických dokladech

Vláda na dnešním zasedání schválila návrh věcného záměru zákona o dokladech s biometrickými údaji. Cílem návrhu je vytvoření právního prostředí například pro vydávání biometrických cestovních pasů s otisky prstu, využije se ale i u jiných dokladů. Návrh předložil ministr vnitra Ivan Langer.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

drevorubec

Velký Bratr už se steně dívá až dost.

Mobilní telefony, internetový provoz, platby kartou, kamerové systémy na silnicích a ve městech, ... Už je těžké si zajistit anonymitu kdekoliv. Pečlivé sledování těmito prostředky může na jednu stranu zabránit justičním omylům. Na druhou stranu ve spojení s ukládáním biometrických údajů může vytvořit podmínky vytvořit takovou sadu nepřéímých důkazů, že pak stačí jeden zaplacený křivák na odrovnání pro stát nepohodlného člověka.

Nevím, nevím, nakolik mám jásat, ale až budou tlačit lidi k implantaci čipu pod kůži, tak to bude přesně ten moment, kdy lidé musí říci DOST

;-O(Y)

0/0
14.5.2008 20:37

Yurek

Orwell 1984

Čtěte, co nás čeká...

0/0
14.5.2008 14:09

mtis

Re: Orwell 1984

A co konkrétně nás čeká? :-):-):-)

0/0
14.5.2008 14:34

MasoxCZ

Biometrická autentizace má zásadní slabinu

Jakmile se k biometrickým datům nebo jejich reprezentaci dostane nepovolaná osoba (dokáže je přečíst a použít), je bezpečnost kompromitována (útočník je již vždy považován za autentického majitele "prstu", v případě blokování je oprávněný majitel vždy odmítnut), a to nenávratně. Když ztratím klíče, můžu vyměnit zámek, ale když si někdo ze sklenice sejme moje otisky, nechám si uříznout ruce? Natož třeba vydloubnout oči? Nejde slušně napsat, kam si to můžou strčit.

0/0
14.5.2008 13:31

redback

Re: Biometrická autentizace má zásadní slabinu

Pořád ti zůstane možnost měnit délku údů.

0/0
14.5.2008 13:49

CubA21

Re: Re: Biometrická autentizace má zásadní slabinu

Já teda umím změnit délku jenom jednoho, ale ten se zpravidla nepoužívá pro identifikaci.:-)

0/0
14.5.2008 13:58

o.kostal

Re: Re: Re: Biometrická autentizace má zásadní slabinu

ale pouziva ... otce ;-D

0/0
14.5.2008 14:08

Josefprav

Re: Re: Re: Biometrická autentizace má zásadní slabinu

To blbovi s ptákem, který je pořád stejně malý nevysvětlíš. 

0/0
14.5.2008 14:23

mtis

Re: Re: Re: Re: Biometrická autentizace má zásadní slabinu

Na velikosti až tak nezáleží, i vrabeček se může stát otcem, stejně jako verlybák. ;-);-);-)

0/0
14.5.2008 14:36

mtis

Re: Biometrická autentizace má zásadní slabinu

A kdo tě sakra donutí, aby sis svůj byt zamykal biometrickým zámkem?

Kdo může přinutit aby sis svoje data chránil právě biometrickými údaji?

Řeč je o biometrických pasech - čili o věci, kterou si můžeš nechat vystavit pokud chceš, přičemž její použití je možné v případě, kdy opouštíš prostor Gibraltarem a Pobaltím.

Tak se mi zdá, že tě sledování sci-fi filmů dostalo poněkud mimo realitu. :-):-):-)

0/0
14.5.2008 14:33

Ig-n-or

Re: Biometrická autentizace má zásadní slabinu

nějaká schýza ne? A nekoukej pořád na ty filmy... jestli si myslíš, že naše policie umí to co Kriminálka LasVegas  (neboj, ani v USA takové metody nepoužívají... na to je to mooooc nákladné a technologicky moc složité)...  Jestli si myslíš, že existuje metoda jak jednoduše sejmout nějaký otisk a vyrobit jeho použitelný duplikát, tak zahoď všechny komiksy. Ta mašina by stála víc než tvůj bejvák :-D.  Pokud bys měl ale jó co schovávat před cizíma, tak ti stejně nějakej mafián spíš nechá zlámat nohy než aby se snažil krást po tobě skleničky v hospodě. Je to mnohem přímější, spolehlivější a takřka bez nákladů. Stějně tak s dloubáním očí - musel by tvoje oko udržovat na umělé výživě aby sítnice nezměnila svojí strukturu... to už je jednodušší udržet na živu tebe a přimáčknout tě k senzoru ;-). A co je lehčí - ukrást klíče, nebo tě donutit abys sám "odemkl" okem? Nedejpřírodo že se zrovna nevyskytuješ ve městě, asi budou muset standartně vypáčit zámky nebo vlézt oknem :-D  Trošku reality :-)

0/0
14.5.2008 15:10

CubA21

A už vyřešili bezpečnost dat?

Nebo si moje biometrické údaje bude moct přečíst kdejakej truba s notebookem, pohybující se poblíž mého pasu?

Navíc pokud chcete cestovat po Evropě, tak stejně pas nepotřebujete.

0/0
14.5.2008 13:22

Ig-n-or

Re: A už vyřešili bezpečnost dat?

abych pravdu řek, nevím co všechno tam bude, ale třeba výšku, barvu vlasů a očí, věk atp. odhadnu když se na někoho podívám, nepotřebuju k tomu čtečku čipu a chodit za ním jako ocas abych se dostal do vzdálenosti kdy je ten čip už čitelný  (pochybuju že to bude víc než 30cm).  Pokud tam bude moje fotka, rodné číslo, můj otisk prstu, tak pořád nevím k čemu by mu to bylo, než k ověření že jsem to opravdu já. Když už jsme u toho, spíš než rodné číslo (které už si většina organizací stejně nesmí zapisovat) je problematičtější číslo občanky, na který se dají vesele uzavírat smlouvy, faktury atd.

... a ještě drobnost - co vám brání mít pas doma v šuplíku a vzít si ho jen když vycestujete mimo Evropu?  Pro ty obzvlášť bázlivé brzy začnou prodávat hliníkové fólie zabraňující aktivaci/komunikaci čtečky a čipu. Pak můžete nosit pas sebou i do práce ;-D

0/0
14.5.2008 15:21

CubA21

Re: Re: A už vyřešili bezpečnost dat?

Triviality nemyslím, ale získání otisku prstu nebo sítnice oka, jména dětí, adresy, už považuji za velké ohrožení mého soukromí. Každá informace o vás, která se dostane do nepovolaných rukou nahrává zcizení identity. Lze předpokládat, že biometrické údaje se budou používat stále častěji a pokud by měl být slabinou systému pas, který má skoro každý a jeho vydavatelem je státní organizace (víme jak rychlé jsou státní molochy při nápravě chyb, jimi způsobených). Tak to ohrožuje používání těchto prvků kdekoliv. Jednou vycestujete a už vám někdo vybílí účet, zruší pojistky, vykrade barák... Proto bych byl radši pro nějakou kontaktní metodu, určitě ne RFID.

0/0
14.5.2008 16:53

Matysek.

Zajímavé

že většina teroristů, kterými se argumentuje vše, alespoň takto je to dnes v módě, pochází z tzv. třetího světa, kde určitě nebudou mít žádné vymoženosti v podobě biometrických dat. Zajímavé bude, až vyletí něco do vzduchu a počítač ohlasí: Not Found! co pak? Did you mean Muslims? Co pak, jak budou identifikovat neidentifikovatelné. Udělal to neidentifikovatelný terorista? To víme i bez toho, abychom museli mít biometrické údaje, protože si nedělám iluze o tom, že otisky na tom škvarku budou čitelné a s DNA je to obtížnější. To samé nechápu, proč bych měl někde dávat k dispozici otisky atd. Nic jsem neudělal a pokud vím, tak údajně žijeme ve svobodě, což mi svobodu rozhodně nepřipomíná (ano, je to trošku nadsazené a přitažené). V našich poměrech bych i věřil, že takováta databáze bude sloužit i k letákům jakéhokoliv supermarketu, protože v téhle zemi (už jen pár dní, pak pápá ČR) je možné opravdu vše.

0/0
14.5.2008 12:49

fastbilly

Re: Zajímavé

Souhlas, pěkně si to napsal!!!R^

0/0
14.5.2008 12:57

tmf

Re: Re: Zajímavé

nemá cenu psát nic dalšího, teroristé jsou jen zástěrka na cestě k 1984.

Vláda kejvne, vždyť to chtějí bratři z U.S.A.

0/0
14.5.2008 13:12

o.kostal

Re: Re: Re: Zajímavé

puvodni pozadavek neni z USA, ale ze socialisticke EU !!! ;-€

0/0
14.5.2008 14:06

mtis

Re: Zajímavé

Hochu, máš v tom guláš: oni nejsou až tak nebezpeční ti teroristé, kteří se vyhazují po bagdádských tržištích, jako spíš ti, kteří se potloukaji po EU a USA a nejvíce ti, kteří si létají pro svůj výcvik do Pakistánu a Afgánistánu.

A co se týká svobody, tak nechápu, jaký je z toho hlediska rozdíl mezi poskytnutím fotografie pro pas a poskytnutím otisku prstu, snad krom toho, že svůj vzhled můžeš mírně pozměnit, ale otisky trochu hůř.

0/0
14.5.2008 14:39

zapvit

bio ne

a to uz pak nebudeme daleko od toho aby nas hlidali a zakazali nam stykat se s tim a tim a podle cipu nas budou hlidat zda to vubec budeme dodrzovat..... ale cip bych si nikdy do sebe nenechal vpravit clovek je ziva bytost ne robot.... ty biometricke udaje se mi vubec nelibi proc musime poradpodle ameriky vse kopirovat

0/0
14.5.2008 12:38

ciankal

Re: bio ne

nemaji byt mezi nama zlocinci

0/0
14.5.2008 12:42

tmf

Re: Re: bio ne

nemaji byt mezi nama zlocinci

tak to není, Austrálie byla kdysi jen plná zločinců a dnes jsou z nich většinou slušní lidé.

0/0
14.5.2008 13:14

mtis

Re: Re: Re: bio ne

To bude tím, že mezi těmi zločinci a současnými obyvateli leží asi tak deset generací... ;-D;-D;-D

0/0
14.5.2008 14:42

Matysek.

Re: Re: bio ne

Nechápejte to zle, ale slovo zločineč se dá používat ruzně, zpravidla tak, jak nejlépe se zrovna hodí.

0/0
14.5.2008 14:16

mtis

Re: bio ne

Já mám spíš pocit, že takto formulováno je to k tomu, aby ti k falešné identitě nestačilo na ukrást někomu podobnému pas. Máš s tím nějaký problém?

0/0
14.5.2008 12:43

Matysek.

Re: Re: bio ne

Nemá to spíše sloužit, co já vím, třeba reklamním firmám? Protože v téhle zemi je vše takové, jaké nemá být. Platíme poplatek jen za to, že si koupíme list papíru proto, aby nějaký tragéd z OSA měl více. V téhle zemi to nebude tak, jak píšete.

0/0
14.5.2008 12:58

mtis

Re: Re: Re: bio ne

Cos to proboha zamotlal? Jaké reklamní firmy, šmarjá? Co s tím má co dělat OSA? ;-D;-D;-D

0/0
14.5.2008 14:43

mikao

Re: Re: bio ne

Až zjistíš že tyto záležitosti jsou formulovány z úplně jiného důvodu, bude jasné že problém se týká všech

0/0
14.5.2008 13:31

mtis

Re: Re: Re: bio ne

No tak povídej, mně zajímají všechny zasvěcené konspirační teorie, zvláště pak ty sofistikované ... jak prospěje tvůj otisk prstu ve tvém pasu a k evidenci světovládě nového pořádku? :-):-):-)

0/0
14.5.2008 14:41

fastbilly

Re: bio ne

Nic ve zlem, ale i ten cip by sis do sebe nechal dat. Stejne jako rada lidi rika, ze by nedali otisky prstu a podobne. Proste a jednoduse: nedas otisk prstu (v budoucnu treba nebudes akceptovat cip) = nedostanes obcanku. Jednoduche. A pak si vyrizenej. Proste to ty smradi udelaji zakonem a jsme vsichni namydleny. Je mi z toho blivno, ale tohle speje k peknymu pruseru :-©

0/0
14.5.2008 12:46

o.kostal

Re: Re: bio ne

proc to shazovat na ty smrady, vzdyt si je volil ! je to "tva mama", "tvuj otec", "tvuj strejda" ...

0/0
14.5.2008 14:05

fastbilly

Re: Re: Re: bio ne

Asi moc dobře nerozumím tvé poslední větě, ale to je jedno... At volim kohokoliv, pak je to asi jedno. At modrej nebo zelenej nebo rudej, kazdej to bude zduvodnovat terorismem a my, obcane se budeme muset podridit. Proto nechapu proc mluvis o tom, koho jsem volil? Stejne vse speje k tomu, ze se o nas, obcanech, bude chtit vedet vsechno... Vse speje k tomu, ze se na vse budou pouzivat bio udaje, to znamena, ze o tobe, o me o Karlovi Kropackovi z Brna budou vedet uplne vsechno. A to chces? Ja teda urcite ne a to nejsem zadnej terorista. Jen chci mit svoje soukromi a klid... a jeste dodatek: netrpim stihomamem ani schizofrenii :-)

0/0
14.5.2008 16:05

o.kostal

sci-fi autori zase meli pred 100 lety pravdu

.. cip do mozku bude dalsi logicky krok k "zvyseni bezpecnosti", aby policie mohla lyncovat lidi, kteri poslouchaji Orlik, nebo prekroci rychlost o 1 km/h.

Lidska rasa rulez.

0/0
14.5.2008 12:19

mtis

Re: sci-fi autori zase meli pred 100 lety pravdu

No já zatím vidím, že policie má problém potrestat i lidi, které kteří ožralí jako dogy a při porušení všech dopravních předpisů, které existují, zabijí svou vinou mnoho nezůčastněných kolemjdoucích a přestože jezdím denně, tak mne nikdo nikdy za překročení rychlosti o 1km/h nepokutoval.

A na co by policie potřebovala zjišťovat přehrávání Orlíku pomocí čipů v mozku mi též není jasné, když každý z vás si ho stahuje z internetu a přehrává si ho v mobilu či počítač, který je v případě potřeby možné bez problémů dotázat. :-):-):-)

0/0
14.5.2008 14:53

Najdete na iDNES.cz